Česko – Dánsko 6:0 (kon.) | USA – Norsko 4:2 (kon.) | Lotyšsko – Finsko 2:3 (po s.n.)
Švédsko – Rakousko 3:0 (kon.)
Švédsko
3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Rakousko
Pondělí 02.05.2011, 20:15Steel aréna, Košice - Moderní hokejový stánek stojí na místě byvalého stadiónu Ladislava Troj • Mistrovství světa

Za sebe i za onlajny.cz vám přeji pěkný zbytek pondělního dne a pokud chcete můžete sledovat na našem webu ještě zápas Lotyšsko - Finsko, který je stále v plném proudu a je hodně dramatický. Na počtenou. (22:27:09)

Švédové mají jistý postup do osmifinále a budou bojovat v posledním zápase základní skupiny o první místo s USA. Rakušany čeká důležitý zápas s Nory o to, kdo se vyhne skupině o udržení.

Střely

38 ( 9, 13, 16 ) - 23 ( 11, 6, 6)

Z následujících čísel je vidět, že od vstřelené branky zvyšovali Švédové svoji střeleckou převahu, která byla hlavně v závěrečné třetině více než patrná, ale byla také zapříčiněna několika přesilovými hrami.

Hráčem utkání na rakouské straně je zaslouženě Fabian Weinhandl, který si připsal 35 úspěšných zásahů. Na švédské straně si pro cenu přijíždí také brankář - Viktor Fasth, vychytaná nula mluví za vše.

Švédové vyhrávají nad Rakouskem 3:0 a s jistotou už postupují do osmifinálové skupiny. Své branky si Tři korunky rozdělily rovnoměrně do všech tří třetin. Na dvě branky Perssona z první a druhé, navázal ve třetí části v přesilové hře přesnou dorážkou Pääjärvi-Svensson.

60:00

59:34
    Rakouští fanoušci v podstatě vyzpívali celou třetí třetinu, což je od nich velmi sympatické, celý zápas byli slyšet a myslím, že rakouský tým si to za dnešní výkon určitě zaslouží.

58:54
    Rakušané neodehráli špatný zápas, v první třetině však nedokázali proměnit své šance. Švédové sice nepodali perfektní výkon, ale to co potřebovali, si uhráli.

58:16
    Přesilovka Švédů docela v pohodě od Rakušanů ubráněna, čeká nás už jen několik desítek vteřin do konce tohoto utkání.

57:18
    Weinhandl musí v oslabení sem tam něco vyřešit, ale není to nic nebezpečného. Utkání se dohrává.

57:00
    Střela Roberta Nilssona z pravého kruhu mimo branku.

56:16
    Rakušané ve třetí třetině tráví až příliš mnoho času na trestné lavici. Vyloučen Matthias Trattnig (AUT) na dvě minuty za hrubost.

55:42
    Nakonec se jim to ale povedlo a střelu Philippa Lukase v útočném pásmu těsně před Fasthem tečoval Harand. Fasth však zůstal nepřekonán.

55:15
    Rakušané mají problémy se Švédským forčekingem a nemohou se dostat z vlastní obranné třetiny.

54:37
    Lakos na ledě, Rakušané kompletní.

54:11
    Rakušané se osvobozují, vypadá to, že ze švédské přesilovky nic nebude.

53:22
    Švédově vytvořili zámek, ale příliš mnoho kombinovali a nakonec ztrácejí pásmo.

V Bratislavě Finové vyrovnali stav na 2:2.

52:37
    Opět švédská přesilovka Philippe Lakos (AUT) vyloučen na dvě minuty za podražení.

52:00
    Pääjärvi-Svensson si udělal s Rakušanů tréninkové kužely, ale zastavil ho hvizd rozhodčího, na vině byla posunutá rakouská brána.

51:38
    Dobrá střela z voleje Unterluggauera, k jeho smůla však mířil přesně doprostřed brány, takže Fasth si poradil. Švédové se ale v posledních okamžicích soustředí poměrně hodně na obranu, nebo spíše jsou nuceni bránit, což je zajímavé. Aktivita směrem dopředu od Tři korunek není příliš velká, ale není divu. Zápas je v podstatě rozhodnut.

51:00
    A teď zastavuje rakouskou snahu ofsajd a ještě k tomu úmyslný.

50:43
    Další střela Trattniga, ale opět zaduněl jen reklamní panel za Fasthovou brankou.

50:12
    Philipp Lukas se dobře dostal až do útočného pásma, obkroužil bránu a našel na modré čáře Trattniga, jehož střela však nemohla Fastha ohrozit.

49:34
    Rakousko v plném počtu. Tuhle přesilovku si Švédové asi za rámeček nedají.

48:59
    Pääjärviho střela z pravého kruhu byla zblokována,

48:32
    Rakušané se díky vítěznému vhazování úspěšně osvobozují a mohou pošetřit na chvíli síly.

47:56
    Zajímavá střela na Weinhandla, který měla gólové parametry, ale nakonec jen těsně minula pravou tyč.

47:34
    Další přesilovka pro Švédy. Patrick Harand (AUT) podrazil Ekmana Larssona a odsedí si tak dvě minuty.

47:00
    Setzinger se sice pěkně rozjel do útočné třetiny, ale narazil na zeď jménem Ekman Larsson.

46:42
    Werenka pálil od modré, ale jeho projektil šel mimo bránu.

46:20
    Tak v předchozím střetu to byl možná Pääjärvi-Svensson, každopádně na problémech Grossmana to nic nemění. Pro Švédy to v tomto zápase není nic vážného, mají totiž sedm obránců. Do budoucna by však ztráta Thörnberga byla určitě citelná.

46:00
    Thörnberg se srazil nechtíc s Grossmanem. Pro druhého jmenovaného to nedopadlo moc dobře a s nějakým zraněním teď míří do kabiny, vypadá to na koleno.

45:34
    Rakouští fanoušci i přes nepříznivý výsledek vytvářejí v hledišti dobrou atmosféru, ví, že nedůležitější zápas pro jejich tým teprve přijde.

45:00
    Werenka napálil puk přes celé kluziště, zakázané uvolnění to však nebude, protože puk mířil přímo na Fastha.

44:32
    Švédové po třetím gólu samozřejmě dobře naloženi a snaží se své tři branky ještě podpořit.

Skóre se měnilo i v Bratislavě, kde se Lotyši ujali vedení 2:1.

43:40
    Rakušané už se teď zřejmě budou soustředit především na duel s Norskem, který bude pro ně klíčový.

42:34
    Švédsko právě vstřelilo branku!

A máme, zdá se rozhodnuto. Švédové využívají přesilovou hru a mohou být ještě klidnější než před několika okamžiky. Petrásek pálil od modré, Weinhandl puk jen vyrazil, a to přímo na hůl MAGNUSE PÄÄJÄRVIHO SVENSSONA, jenž už měl lehkou práci. Asistence: David Petrásek

41:54
    Philipp Lukas se vydal v oslabení na výlet, dokonce i vystřelil, ale jeho pokus nemohl Fasthovi udělat výraznější problémy, ale ušetřené vteřiny pro Rakousko.

41:00
    Švédi zatím dnes z přesilovek vycházejí naprázdno, ale moc jich nehráli, to je pravda.

40:56
    To se ale zatím odkládá, Manuel Latusa (AUT) dostává dvě minuty za hákování.

40:42
    Stav 2:0 rozhodně ještě není pro Švédy nic jistého, stačí jeden rakouský gól, třeba i náhodný a může z toho být drama.

40:14
    Třetí část utkání rozehrána, uvidíme, zda bude závěrečnou.

40:01

I druhé dějství skončilo 1:0 a střelcem byl opět Niklas Persson, který je zatím katem rakouských nadějí. Švédové měli k dispozici přesilovku pět na tři, tu však nevyužili. Na střely je to po dvou třetinách 22:17, Rakušané ještě svůj boj v tomto duelu nevzdali.

40:00

39:23
    Švédové zamkli Rakušany v pásmu, ale nic z toho.

39:00
    Švédi kupí v obrannému pásmu chyby, Rakušané toho však nedokáží využít. Přesto se náš jižní soused zkouší v závěru utkání tlačit dopředu a snížit.

38:03
    Robert Lukas dobře vystřelil od modré, prostor před Fasthem nebyl zcela čistý, hrozila tedy nějaká teč, nakonec však puk skončil na výstroji švédského gólmana.

37:11
    Švédové v plném počtu.

36:34
    Rakušané se nemohou dostat ke střele a prakticky ani rozestavit zámek.

36:00
    Rakušanům se přesilovka zatím moc nedaří, Švédové se v pohodě brání. Rakousko by se teď určitě náramně hodil Thomas Vanek, rakouskou star však nepustilo na MS zranění.

35:11
    Rakušané si zahrají přesilovku. Vyloučen Nicklas Grossman (SWE) na dvě minuty za držení.

Ve druhém utkání v Bratislavě je stav 1:1. Lotyši srovnali ve druhé třetině brankově krok s Finy.

34:43
    Švédové chodí často až před Weinhandla, čímž vznikají velmi nebezpečné situace.

33:42
    Švédové mohou přece jen hrát trochu klidněji za stavu 2:0, ale i s Norskem měli dvoubrankové vedení, které se nakonec ztratilo jako pára nad hrncem.

33:00
    Rakouské publikum si žádá branku, k té však mají zatím Rakušané daleko, přežili však důležitou pasáž, kdy se ubránili v dvojnásobném oslabení, a to se počítá.

31:51
    Rakušané v plném počtu, ani zbývající přesilovku pět na čtyři Švédové nevyužili.

30:52
    Weinhandl byl při přesilovce pět na tři v plném kole a musel likvidovat několik ošemetných situací, puk však za jeho záda nepropadl. Dobrou možnost měl Thörnberg, který mohl u pravé tyče dorážet předchozí střelu, svoji dorážkou však trefil jen beton dobře roztáhnutého Weinhendla.

29:51
    Thörnberg byl při své dorážce atakován nedovoleně. Dvě minuty za nedovolené bránění si odsedí Philippe Lakos (AUT). Rakušané ve třech.

29:51
    Dobré nahození od modré a před brankou ještě dorážel úplně volný Thörnberg.

29:33
    Švédové dobře roztočili v přesilové hře čtveřice rakouských hráčů a trio Persson, Eriksson, Nilsson opět dělalo velké problémy.

28:52
    Roland Kaspitz (AUT)vyloučen na dvě minuty za hákování. Švédové si zahrají první přesilovku.

27:57
    Švédové v plném počtu, od Rakušanů to nebyla špatná přesilová hra.

25:57
    Vyloučen Mattias Sjögren (SWE) na dvě minuty za hákování.

27:30
    Rakušané chtějí na gólový příspěvek Švédů odpovědět. Teď zamkli Švédy ve vlastním pásmu. Kochovi se však ani nadvakrát nepovedla dostat puk za Fastha, který se měl, co ohánět.

26:39
    Teď už se dají očekávat výraznější problémy rakouského týmu. Samozřejmě ale, že ne v této přesilovce.

25:39

Formace Eriksson, Persson, Nilsson je zatím pro Rakousko největším nebezpečím. Petrásek nahazoval puk od modré a v mezikruží dobře tečoval puk NIKLAS PERSSON, kotouč přesně zapadl k levé tyči. Persson je zatím střelcem utkání. Asistence: David Petrásek, Carl Gunnarsson.

25:32
    Persson s Erikssonem kombinovali a zasahovat musel Weinhandl. Rakousko pod tlakem.

25:00
    Na vhazování jsou zatím úspěšnější Rakušané v poměru 13:9.

24:27
    Švédové hrají v podstatě stejně jako v první části, je však pravdou, že se poněkud více snaží o střelbu, chybí jim ale ještě větší přímočarost.

23:30
    Stále se hraje otevřený hokej, Rakušané cítí, že ještě nic není ztraceno. Zlomili by je asi až další góly stejně jako Dány v zápase s Českem.

22:47
    Výborná práce v útoku od Rottera, který získal za bránou puk a nahrával mezi kruhy Werenkovi, který však svým pokusem bránu minul, to může Rakušany mrzet.

21:52
    Tedenby dobře pracoval s pukem ve třetině Rakouska a ukazoval svoji vytříbenou techniku, následně poslal puk na modrou. Odtud nahazoval puk na branku Fernholm a jeden ze Švédů ještě před Weinhandlem puk tečoval, kotouč šel však vedle.

21:13
    Utajená střela Ekmana Larssona přes tři hráče narazila na vymrštěný pravý beton Weinhandla. Velmi šikovný pokus.

20:45
    Zakázané uvolnění rakouského týmu.

20:34
    Rychlý přechod Rakušanů do útoků. K puku se na levé straně dostal Daniel Welser a poslal ostrou střelu do výstroje Fastha.

20:06
    Na vhazování úspěšnější Rakušané, ale puk jim dlouho nevydržel.

20:01

Rakušané rozehráli první třetinu velmi dobře, měli dvě velké šance, které ovšem zazdili a tak přišel v závěru třetiny trest v podobě branky Perssona. Švédové působili matným dojmem, v závěru však dokázali dostat soupeře pod tlak, vstřelená branka jim určitě pomůže do další fáze zápasu.

20:00

19:39

Teď už byl rakouský brankář na gólovou střelu krátký. Švédové předvedli rychlou akci až ze svého obranného pásma. Přihrávka od Nilssona ve středním pásmu dobře uvolnila Louie Erikssona, který se dostal do útočného pásma a v nájezdu dva na jednoho nechal přihrávkou vyniknout NIKLASE PERSSONA a ten mířil přesně. Asistence: Loui Eriksson, Robert Nilsson.

18:40
    Rakušané byli pod obrovským tlakem, Švédové roztočili pořádné tornádo a jen díky Weinhandlovi je stále bez branek.

18:01
    Dobře se tlačil před bránu s pukem Berglund, ale skuliny ve výstroji Weinhandla nenašel.

17:32
    Oba dva týmy si vystřídaly v neúspěšných akcích. Stav stále nerozhodný.

17:00
    Setzinger měl hodně prostoru, rozhodl se pro střelu, která šla ale nakonec mimo branku.

16:23
    Harand se toho nebál v akci jeden na jednoho si puk prostrčil mezi nohama, dostal se za obránce, ale pálil v úhlu jen do Fastha.

15:34
    Důležitým faktem také je, že Rakušané hraji disciplinovaně a nenechávají se vylučovat. Švédům ale chybí výraznější pohyb, takže nebylo ani třeba nějak zasahovat, Rakušané zatím stíhají se soupeřem bruslit.

15:13
    Fasth musel zasahovat proti střele od modré, která následně díky jeho zákroku skončila v ochranné síti.

14:51
    Loui Eriksson a jeho střela z levého kruhu, nebylo to vůbec špatné, přesto si však pokus cestu mezi tři tyče nenašel.

14:24
    Fotbalové založení švédské akce ale nic z toho. Švédové se trápí.

13:48
    10:2 na střely pro Rakousko, tato statistika vypovídá o všem. Švédové jakoby byli ještě opaření z utkání s Nory.

13:18
    Nedá se ale říct, že by Rakušané nějak betonovali, naopak směrem dopředu jsou poměrně odvážní.

12:49
    Dokud budou Rakušané držet nadějný výsledek, budou kousat, to je jasné. Švédům by samozřejmě pomohl gól.

12:23
    Fasth už má za sebou 10 úspěšných zásahů a to ještě nemáme konec první třetiny.

12:09
    Obrovská šance Rakouska. Oliver Setzinger jel sám na Fastha, chtěl mu puk zasunout mezi betony, to se mu však nepovedlo. Fasth teď Švédy podržel.

11:28
    Teď ale chyba na rakouské straně, kterou mohl využít právě Thornberg, měl před sebou ještě dva hráče, ale vystřelil a pokus šel vedle.

10:31
    Thornberg v potížích přišel v obranném pásmu o puk, z čehož následně plynul tlak Rakouska, rakouští hráči si však žádnou nebezpečnou příležitost vypracovat nedokázali, hrálo se hlavně po rozích.

10:00
    Polovinu první třetiny máme za sebou a zatím jsme neviděli žádnou vyloženou tutovku Švédů, naopak jednu velmi dobrou příležitost měli Rakušané.

09:11
    Švédi zatím nevypadají příliš v pohodě, dokazuje to i nynější zakázané uvolnění.

08:27
    Vyrovnaná hra pokračuje, teď však nahazoval puk na bránu Trattnig a puk jen zaduněl o mantinel. Před bránu se však vrátil díky pasu Setzingera a před Fasthem důrazně dotíral Hundertpfund.

07:48
    Švédům zatím chybí častější střelba, Weinhandl zatím moc práce neměl.

07:21
    Švédové usazeni v pásmu, Ekman Larsson nahazoval před bránu. Weinhandl měl zakrytý výhled, ale puk k němu vůbec nedoputoval.

06:53
    Rakousko začalo zápas odvážně, to je třeba říct a dokáže defenzivě Švédska sem tam docela zatopit.

06:12
    Ovšem Švédové si musí dávat pozor na rychlé protiútoky soupeře. Teď se utrhl Hundertpfund a v přečíslení dva na jednoho adresoval přihrávku na Reichela, který však mířil přesně do Fastha.

05:49
    Švédové krouží v rakouském pásmu, dělají Rakušanům problém, ale ke střele se ne a ne dostat.

05:36
    Tedenby měl dobrý prostor ke střele, také napřáhl, ale jeho pokus byl zblokovaný bruslí rakouského hráče do rohu kluziště.

05:13
    Rakušané se museli bránit, ale bylo to jen na chvíli, zatím se nedá říct, že by Švédi měli nějak navrch.

04:49
    Patrik Berglund vyzkoušel pozornost Weinhandla, k dorážce se poté tlačil ještě Pääjärvi.

04:28

04:00
    Švédi si podruhé v krátkém sledu osvobozují a vypadá to, že přesilovou hru soupeře přežijí bez újmy.

03:32
    Rakušanům se podařilo rozložit ve švédském pásmu zámek, ale vedlo to jen k pár nahozením a pak ke střele vedle, kterou vyslal Trattnig.

02:54
    Důrazný souboj u mantinelu, podruhé se však vylučovat nebude a Rakušané ztrácí pásmo.

02:28
    No a další nepříjemné chvíle pro Švédy, Carl Gunnarsson (SWE) vyloučen na dvě minuty za hrubost.

02:11
    Rakousko je určitě na začátku utkání velmi nepříjemné a Švédy trápí.

01:49
    Chvíle vzruchu však i na druhé straně, závar před Fasthem, vytvořil Rotter, který nahodil puk na bránu a o dorážku se ještě pokoušel Philipp Lukas.

01:19
    Loui Eriksson se dostal do dobré šance, najížděl na branku z levé strany, ale Weinhandl si proti jeho střele poradil.

00:56
    Švédi se zatím nemohou usadit v rakouském obranném pásmu na nějaký delší čas.

00:21
    Utkání rozehráno, osobně očekávám od začátku tlak Švédů, no ale uvidíme.

00:01

V publiku mají svými hlasivkami i počtem navrch Rakušané.

Steel aréna v Košicích už vítá oba týmy, necháme se překvapit, zda nás nečeká další dramatický zápas.

Švédové mají proti Rakousku šanci na reparát, v prvním utkání totiž podlehly Tři korunky překvapivě Norsku, sice až v prodloužení, ale i to se počítá. Švédové tak dnes budou prakticky hrát o postup do osmifinálové skupiny.

Prohra Norska se poměrně hodila Rakušanům, další výhra seveřanů by se totiž našemu jižnímu sousedovi vůbec nehodila. Právě ve vzájemném utkání s Norskem by totiž mohla být rakouská naděje na vyhnutí se skupině o udržení. Proti Švédsku se toho moc od Rakouska nečeká.

Dnes už se odehrál jeden zápas této skupiny. USA měly s Norskem plno práce. Až do třetí třetiny totiž prohrávaly 2:0. Právě v závěrečné části se jim, ale podařilo vývoj utkání otočit, nakonec vyhrály 4:2

Tabulka základní skupiny C

1. USA -------- 2 zápasy - 6 bodů - -skóre 9:3
    2. Norsko ----- 2 zápasy - 2 body -- skóre 7:8
    3. Švédsko --- 1 zápas --- 1 bod --- skóre 4:5
    4. Rakousko -- 1 zápas --- 0 bodů - skóre 1:5

Pěkný pondělní večer. Vítáme vás u on-line přenosu z MS základní skupiny C mezi Švédskem a Rakouskem . Utkání začíná v 20:15.
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Zdeněk Plánka

Branky a nahrávky: 20. Persson (Eriksson, Nilsson), 26. Persson (Petrásek, Gunnarsson), 43. Pääjärvi-Svensson (Petrásek)

Švédsko: Fasth (Ersberg) - Gunnarsson, Petrásek, Ekman Larsson, Kronwall, Grossman, Erixon, Fernholm - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi-Svensson - Eriksson, Persson, Nilsson - Tedenby, Silfverberg, Backlund - Kruger, Ericsson, Wallin (C) - Sjögren.
    Rakousko: Weinhandl (Penker) - Werenka, Tarttnig, Unterluggauer (C), Schumnig, Lakos, Lukas R., Reichel, Altmann - Latusa, Koch, Welser - Raffl T., Kaspitz, Raffl M. - Rotter, Lukas P., Setzinger - Harand, Hundertpfund.

Rozhodčí: Partanen (FIN), Šindler (CZE) - Hribar (SLO), Semjonov (EST)