Finsko – Norsko 4:1 (kon.) | Kanada – Rusko 1:2 (kon.)
Finsko
4:1 (0:0, 4:1, 0:0)
Norsko
Čtvrtek 12.05.2011, 16:15 • Orange arena, Bratislava. • Mistrovství světa

Tímto se s Vámi z Bratislavy na malou chvíli loučíme. Nehlásíme se ale odsud na posled. Ve 20:15 bude vhozeno buly zápasu, kterému se právem říká vyvrcholení čtvrtfinále. Narazí na sebe totiž věční rivalové Kanada a Rusko. I z tohoto utkání vám samozřejmě přineseme podrobný onlajn přenos. (18:32:24)

Nejlepším hráčem na straně poražených je vyhlášen Anders Bastiansen. Nejlepším hokejistou Finska v dnešním utkání je pak zvolen Jarkko Immonen.

Bratislava zná třetího semifinalistu. Stal se jim výběr Finska, které přehrálo nepříjemne Nory. Rozhodla prostřední třetina, ve které také padly všechny branky zápasu. Norové se sice dostali do vedení, Finsko ale zásluhou perfektních přesilovek dokázalo skóre otočit, vypracovat si luxusní náskok a zajistit poklidný průběh poslední dvacetiminutovky.

Střely na branku ve třetí třetině:

Finsko: 11.
    Norsko: 8.

60:00

59:55
    Norové dohráli zápas se ctí a drželi Finy pod tlakem. Dlouho ale váhali se střelbou. Jejich nápor tak přerušila závěrečná siréna.

59:24
    Mathis Olimb střílel z mezikruží nebezpečně zápěstím a puk po jeho střele zazvonil na tyčku finské svatyně!

59:05
    Puk míří za bránu Norska. Finové dokázali protečovat hru ven ze své třetiny.

58:51
    Norsko se nevzdává. Kouč Johansen bere time-out. Protože se bude vhazovat v obranné pásmu Finska, Haugen zůstane na střídačce. Norsko hraje 5 na 4.

58:51
    Ve stejném čase jsou navíc vyloučeni: Fin Mikko Koivu za hrubost a na norské straně si do konce utkání nezahraje Kristiansen, taktéž hrubost.

58:41
    Na tomto utkání dosud nepanovala příliš bouřlivá atmosféra, ale to se nyní mění, když Orange arenu několikrát oběhla mexická vlna.

58:25
    Po tvrdé pumelici Väänänena puk dlouho poskakoval před brankářem. Nikdo z Finů ho ale nedokázal dorazit do skoro prázdné brány!

57:40
    Zápas se v poklidném tempu dohrává, o postupu do semifinále je prakticky rozhodnuto a obě mužstva nikam očividně nespěchají.

56:39
    Granlund vybojoval v rohu kotouč pro Pihlströma, po jehož střele zaduněl mantinel za brankou Haugena.

56:07
    Mathis Olimb přihrával přes celou třetinu na hůl Spetse, který se do puku opřel volejí z pokleku. Místo poloprázdné brány ale zacílil jen do obránce.

55:32
    Norům se vůbec nedaří přejít do finské třetiny a za stavu 1:4 z pohledu Norska bude s tímto výsledekem jen těžké něco dělat.

54:54
    Norové jsou kompletní.

54:39
    Niskala si chystal na modré kotouč ke střele, jenže s ní dlouho otálel, takže o puk brzy přišel.

53:28
    Holtet vypíchl na modré puk obránci a vyrazil do rychlého přečíslení 2 na 1. Nejlepší kanonýr šampionátu se rozhodl nepřihrávat. Jeho první pokus Vehanen vyrazil před sebe, Holtet dorážel zpět do bránkáře a puk nadále zůstal ve hře. Přijíždějící Hansen mohl dorážet dotřetice, ale také trefil jen fantastického gólmana!

52:54
    Finové budou hrát přesilovou hru. Za katr putuje Kristiansen, který se provinil vražením na hrazení.

52:48
    Přihrávka Mikko Koiva prošla před bránou pod hokejkama tří najíždějících spoluhráčů. Puku se nevšimli ani bránící hráči, a proto se bude zase chvíli bojovat u mantinelů.

51:44
    Norové operovali ve finské třetině, ale Bastiansenovu přihrávku Ask nepochopil, takže se hra přesunuje do středního pásma.

50:55
    Ask vhodnou pozici pro ránu prováhal a pak střílel z těžké pozice. Vehanen jeho pokus vyrážečkou srazil spoluhráčům, kteří kotouč poslali přes všechny čáry.

50:30
    Finsko dostalo puk do obranné třetiny soupeře.

49:56
    Bastiansen nabil na modrou čáru Holosovi, jenž vypálil bez přípravy a s jeho tvrdou ranou měl Vehanen co dělat.

49:29
    Za podražení si půjde dvě minuty na trestnou lavici odsedět Pyörälä.

48:28
    Juhamatti Aaltonen přebruslil obranu a šel sám na brankáře. Zkoušel bekhendový blafák, ale provedení trochu pokulhávalo. Haugen měl položený beton u své levé tyče včas!

47:45
    Aktivní Niskala se snažil dorazit do norské klece střelu Granlunda, ale neseřídil dobře svá mířidla.

47:04
    Niskala se prezentoval střelou zápěstím od modré, ale Haugen puk v pohodě chytá a následuje buly před norskou svatyní.

46:41
    Šance pro Finy, kteří si mohou znovu zkusit svou smrtící přesilovku. Vyloučen je za nedovolené bránění Skröder.

46:09
    Bastiansen se snažil doklepnout kotouč za záda Vehanena, ale jeho dorážku zblokoval Niskala, kterého za trest Bastiansen praštil svou hokejkou. Rozhodčí však jeho jednání neviděli, a hraje se tak ve standardním počtu bruslařů.

46:00
    Utkání sleduje 8947 diváků.

45:45
    Ránu Mikko Koiva Haugen sice neudržel, ale hlavní rozhodčí se upískli. Finům se to sice nelíbí, ale je to taky asi to jediné, co s tím mohou dělat.

44:50
    Lajujen se tlačil po pravém křídle do útočného pásma, ale jeho postup zastavili norští obránci.

44:18
    Granlund se snažil nabídnout kotouč Immonenovi, ale ten skákavou hmotu před Haugenem nezpracoval.

43:47
    Nory zastavilo v cestě do útoku postavení mimo hru.

42:35
    Holtet se stahovačkou chtěl dostat přes obránce do samostatného nájezdu. Puk mu ale utekl až k Vehanenovi.

42:14
    Granlund se tlačil do zakončení, ale norská defenziva byla připravená, zdvojila ho a obrala o kotouč.

41:30
    Niskala se objevil před norskou svatyní, ale jeho dorážka nebyla příliš přesná.

40:37
    Haugen kryje střelu Salmely od modré.

40:24
    Aaltonen se tlačil k doráčce tak důsledně, že se posunula brána Norska. Vhazovat se ale přecejen bude před Haugenem.

40:01

Finové budou hrát na začátku třetí třetiny ještě 29 vteřin přesilovou hru.

Další třetina začne přibližně v 17:56.

Druhá třetina začala daleko atraktivněji a Norové šli brzy zásluhou povedeného trestného střílení Andre Olimba do vedení. Finové ovšem dokázali odpovědět znaměnitě. Znovu na turnaji ukázali, jak silnou zbraní jsou jejich přesilovky, ve kterých třemi góly zdá se definitivně zlomili norský odpor. Čtvrtý zářez přidali v závěru třetiny při hře 4 na 4.

Střely na branku ve druhé třetině:

Finsko: 9.
    Norsko: 16.

40:00

39:47
    Finové v závěru třetiny rozehráli zkrácenou přesilovku. Zdá se ale, že Norové alespoň do sirény další početní převahu soupeře ubrání. Puk totiž míří za Vehanena.

38:29
    Finsko vstřelilo branku ve výhodě, takže skončil trest prvního norského hráče, ale vzápětí na trestnou lavici putuje Martinsen, který se provinil hákováním.

38:29
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Nádherná individuální akce v podání JANIHO LAJUNENA, který přebral mezi kruhy přihrávku Komarova, prosmýkl se kolem faulujícího obránce a dokázal blafákem zaskočit i Haugena v bráně! Asistence: Leo Komarov, Ossi Väänänen.

38:03
    Síly na ledě se na chvíli vyrovnají. Za nedovolené bránění si jde dvě minuty odsedět Hansen.

37:29
    Puistola osvobodil finské mužstvo vyhozením až k Haugenovi.

36:48
    Ve stejném čase je vyloučen Väälivära, který držel hokejku dotírajícímu Spetsovi.

36:48
    Střela Holteta od modré propadla Vehanenovi a šourala se za brankovou čáru. Finský brankář absolutně nevěděl, kde má kotouč a tak sebou jen plácl na zem. Tím taky odvrátil velkou pohromu. Se štěstím se mu puk podařilo zalehnout!

36:10
    Finové poslali puk přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

35:18
    Tuomo Ruutu inkasoval u mantinelu nepříjemný náraz od Andrease Martinsena. Muselo to hodně bolet, náplastí však může být další finská přesilovka. Martinsen dostává dvě minuty za vražení na hrazení.

35:38
    Finové opět proměňují svou početní výhodu a zvyšují na 3:1! Přesnou přihrávku obdržel JARKKO IMMONEN a střelou k pravé tyčce bez přípravy nedal Haugenovi v brance Norska šanci! Asistence: Mikael Granlund, Jyrki Välivaara.

34:40
    Martinsen zavezl puk do útočného pásma a před Vehanenem se vytvořila velká mela. Puk z ní vyšťoural jako první Ask, ale jeho střela neměla šanci na úspěch.

33:39
    Další střelecký pokus Norů. Tentokráte vystřelil z pravé strany obránce Holos, ale Vehanen jeho ránu vyrazil svým betonem.

32:48
    Holtet vystřelil a Mathis Olimb trefil v jasné pozici jen Vehanenův beton.

32:18
    Finské mužstvo osvobozuje včasným odpálením kotouče Jaakola.

32:01
    Norové dostávají šanci na vyrovnání. Za sekání je vyloučen Anssi Salmela.

31:33
    Norům se stále nedaří prokousat do útočného pásma. Naopak Finové hrají to, co potřebují a tato taktika jim zatím vychází.

30:47
    Ken Andre Olimb se prezentoval propagační střelou z levé strany, ale Vehanen ani nemusel zasahovat, protože letící kotouč šel hodně vedle.

30:25
    Olimb přihrával před bránu na kanonýra Holteta. Jeho ránu Vehanen vyrazil.

29:41
    Norové vysoko napadají finskou rozehrávku, ale těm se zatím daří puky neztrácet.

29:10
    Finové hbitě přešli do útočného pásma a celou kombinaci se pokoušel střelou od modré zakončit Jaakola, ale trefil jen clonícího hráče Norska.

28:43
    I druhá finská přesilovka byla bleskurychle přetavena v branku! Finové sehráli parádni kombinaci. Janne Pessonen přihrával před bránu, kde se první ránou sice neprosadil Koivu, puk ale pokračoval na hokejku TUOMO RUUTUA, který už prázdnou bránu bez problému trefil! Asistence: Mikko Koivu, Janne Pessonen.

28:11
    Finsko bude hrát další přesilovku. Za sekání je vyloučen Ask.

28:02
    Mikael Backlund objel bránu, připravil si kotouč na forhend, ale napálil puk jen do rohu kluziště.

27:40
    Hansenovo nahození na finskou branku tečoval Ken Andre Olimb, ale Vehanen byl připraven a naprosto v pohodě kotouč chytil.

26:39
    Pyörälä se probíjel do útoku a přihrál ještě lépe postavenému Ruutovi, který však nevystřelil přesně.

26:01
    Finové přesilovku hodně rychle využívají a vyrovnávají stav! Kombinaci na jeden dotek vyšperkovala křižná přihrávka Backlunda na hůl JARKO IMMONENA, za jehož dělovkou z první se mohl Haugen jen smutně ohlédnout. Asistence: Mikael Backlund, Janne Niskala.

25:42
    Finsko podpoří snahy na vyrovnání početní výhoda. Za nedovolené bránění si dvě minuty na trestné lavici odsedí Bonsaksen.

25:24
    Pihlström svým klasickým torpedovým zrychlením přebruslil obranu, ale doslova zakopl o modrou čáru. Než se mu podařilo postavit zpět na nohy, byl ve velkém úhlu. Přesto zkusil vypálit a Haugen musel zasahovat nadvakrát.

24:50
    Martinsen zkoušel vypálil z pravé strany, ale jeho křižná střela byla hodně nepřesná.

24:38
    Ask to zkoušel ranou od modré, ale Vehanenovu svatyni netrefil.

23:56
    Norsko právě vstřelilo branku!
    Obrovská radost nas traně červeného celku! ANDRE KEN OLIMB se rozjel, položil si brankáře a krásný blafák zakončil do prázdné brány!

23:56
    Ken Andre Olimb se proháčkoval do šance a jen faul obránce mu zněmožnil zakončit. Norsko pojede trestné střílení!

23:20
    Salmela tvrdě vystřelil z levé strany, ale norskou branku netrefil.

22:49
    Röymark si chystal kotouč před Vehanenem, ale jeho střelu zablokoval finský obránce.

22:19
    Mikko Koivu se dostal ke střele z mezikruží, ale Haugen byl připraven a jeho ránu zlikvidoval.

21:19
    Finsko v plném počtu.

21:02
    Velký závar před finskou svatyní skončil Vehanenovým zalehnutím kotouče.

20:01

Zatím v žádném případě nesledujeme atraktivní utkání. Začalo se hodně opatrně a vše podstatné se dělo až v závěru třetiny, kdy si menší tlak díky dvěma přesilovým hrám vynutilo Norsko. Diváci si ale gól nezakřičeli. Další třetina začne přibližně v 17:01. Doufejme, že k ní oba týmy přistoupí trochu odvážněji.

Střely na branku v první třetině:

Finsko: 14.
    Norsko: 14.

20:00

19:30
    Kukkonen vyhazuje kotouč přes všechny čáry.

19:19
    Aktivni Bastiansen vybojoval další faul. Za bránou si skvěle pokryl puk a Sami Lepistö ho musel hákovat.

18:52
    Bastiansen vybídl ke skórování Spetse, ale ten z podobné pozice jako Hansen před chvílí, mířil taktéž vedle. Toto byla asi největší norská šance v první třetině.

18:20
    Finové se ani v plném počtu nedokázali vymanit norskému tlaku. Vše ukončila až rána Bastiasena, kterou bezpečně lapil Vehanen.

17:58
    Hansen dostal perfektní přihrávku od Röymarka, ale z mezikruží pálil nad horní tyčku finské klece.

17:14
    Norové nezvládli přechod do útoku. Zahráli icing a při vlastní přesilovce se bude vhazovat v jejich pásmu.

16:34
    Finy nyní osvobodil výpadem do středního pásma a následným vyhozením až k Haugenovi kapitán Mikko Koivu.

16:25
    Od modré nahazoval Holos a před bránou stojící Skröder šikovně tečoval puk pod padajícího brankáře. Vznikl velký závar. Finové měli v tuto chvíli velké štěstí.

16:11
    Norové teď zamkli Finy v jejich třetině, a Finsko si tak muselo pomoci faulem. Za držení je vyloučen Immonen.

15:29
    Norský obránce Holos nyní tak dlouho bruslil kolem útočné modré až vyjel ze třetiny, takže se hra stěhuje do středního pásma.

15:05
    Norové stříleli ještě ze středního pásma. Dva kroky před modrou čárou pálil do brankáře Martin Roymark.

14:33
    Komarov přišpendlil na mantinel Aska a alespoň trochu probudil spící tribuny.

14:12
    Miko Koivu dokázal i v pádu po souboji s obráncem z velké dálky vystřelit. Jeho slabá rána přesto dokázala diváky málem zvednout ze sedadel. I takový střel je totiž zatím žalostně málo.

13:40
    Lajunen ustál několik soubojů u mantinelu a posunul puk na Pihlströma, jenž pak poslal přihrávku na Nokelainena. Toho však vychytal Haugen.

12:56
    Finové dobývají zalezlé Nory a zatím se jim to vůbec nedaří. Střelu z nouze v podání Pesonena brankář v klidu chytá.

11:57
    Skröder střílel zápěstím z pravé strany, ale Vehanen byl připraven.

11:25
    Niko Kapanen se sice vyhnul jednomu bránícímu hráči, pak ale mezi kruhy narazil na další dva. Haugen zase nemusel zasahovat.

11:10
    Holos sundal u mantinelu tvrdým způsobem Kapanena, který se trochu diví, že rozhodčí neodpískali faul.

9:42
    Bojuje se o střední pásmo, hokej pro fanoušky zatím příliš záživný není.

10:48
    Oba týmy hrají hodně, možná až přehnaně, opatrně. Pihlströmova střela byla sražena vysoko nad.

8:54
    Mathis Olimb nabil na modrou čáru Askovi, ale ten trefil hned prvního clonícího hráče před sebou.

9:27
    Aaltonen se prodral po levém křídle k ryhlé ráně zápěstím. Haugen vyrazil střelu na hole svých spoluhráčů.

8:31
    Ruutu si dobře sjížděl před norskou branku a dostal přesnou příhru od Mikko Koivu. Akci ale nezakončil přesně.

8:09
    Andreas Martinsen se proháčkoval do střelecké pozice. Jeho švih ale bránící hráči srazili nad.

7:56
    Norové vyhodili na zakázané uvolnění, vhazuje se před Haugenem.

7:28
    Holtet zkouší své střelecké štěstí ze všech pozic. Nejlepší střelec turnaje byl tísněn dvěma hráči u mantinelu, přesto se dokázal otočit a nečekaně vypálit.

6:38
    Finové se usadili v útočném pásmu, nicméně žádnou zajímavou šanci si nevytvořili.

5:51
    Do dobré pozice před norskou branku si sjížděl Aaltonen, ale jeho pokus trefil pouze tyčku norské svatyně!

5:18
    Prvními vyloučenými v utkání jsou Fin Nokelainen za sekání a Tollefsen za hrubost.

4:23
    Niskala se prezentoval tvrdou ranou z levého kruhu, kterou se snažil tečovat Kapanen, ale v tísni neuspěl.

3:48
    Další bombu Väänänena od modré čáry kryje svým pravým betonem Haugen.

3:36
    Finský útok, jenž dlouho motal hlavy Norům zakončil Väänänen střelou od modré, ale ta rozezvučela pouze mantinel za brankou Haugena.

2:53
    Lepistövi dýchal na záda Skröder a finský bek tak musel rychle rozehrát. To se mu však nepodařilo a kotouč kontrolují Norové.

2:25
    První norský střelecký pokus na bránu, který vyslal Forsberg je sražen finským obráncem vedle.

2:00
    Po norském vyhození přes všechny čáry následuje vhazování před Haugenem.

1:33
    Immonen se snažil před Haugenem dorazit kotouč do norské branky všemi možnými i nemožnými způsoby, ale nepovedlo se mu to.

1:20
    Střelu Aaltonena zastavil lapačkou Haugen, vhazuje se tak před norskou svatyní.

0:55
    Nory zastavil v postupném útoku ofsajd.

0:24
    Finský kapitán Mikko Koivu se snažil projít s pukem do útočného pásma, ale Tollefsen mu v tom zabránil.

00:01

Finsko: Vehanen – Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola – Koivu M., Ruutu, Pyörälä – Kapanen, Aaltonen, Komarov – Pesonen, Immonen, Granlund – Lajunen, Nokelainen, Pihlström.

Norsko: Haugen – Bonsaksen, Tollefsen, Holos, Spets, Koivu E., Csiszar, Follestad – Skröder, Röymark, Fredriksen – Bastiansen, Ask, Olimb M. - Hansen, Holtet, Olimb K. – Lorentzen, Kristiansen, Martinsen – Forsberg.

Rozhodčí: Persson (SWE), Piechaczek (GER) – Schulz (GER), Shelyanin (RUS).

Hezké čtrtfinálové odpoledne z bratislavské Orange arény!

Dnešní den rozhodne o zbylých dvou postupujících, kteří určí poslední semifinálovou dvojci letošního mistrovství světa. Hokejový den na Slovensku zahájí odpolední duel mezi Finskem a Norskem.

Finové obsadili v osmifinálové skupině D druhé místo. Nestačili pouze na výběr české reprezentace a Ruské federace. Jejich soupeř Norsko patří do kategorie nevyzpytatelných. Přesvědčili se o tom třeba Švédové, kteří s Norskem prohráli v samostatných nájezdech.

Norové předváděli výborné výkony už loni. Kdy mimo jiné porazili třeba pozdější mistry z České republiky. Pokud si někdo myslí, že Norové na turnaj přijeli bránit, ani to není pravda. Útočník Marius Holtet je se šesti góly nejlepším střelcem turnaje.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Jan Šimek

Adam Sušovský

Branky a nahrávky: 27. Immonen (Backlund, Niskala), 29. Ruutu (Koivu, Pessonen), 36. Immonen (Granlund, Välivaara), 39. Lajunen (Komarov, Väänänen) - 24. Olimb K. A.

Rozhodčí: Persson (SWE), Piechaczek (GER) – Schulz (GER), Shelyanin (RUS)