Linköping – Liberec 1:2 (po s.n.) | HV71 – Mannheim 4:3 (kon.) | Slavia – IFK Helsinky 2:3 (po s.n.)
Sparta – Jokerit 2:4 (kon.) | Motor ČB – Vienna Capitals 4:0 (kon.) | Luleå – Färjestad 5:2 (kon.)
Plzeň – HC Slovan 4:5 (po s.n.) | Salzburg – TPS 4:2 (kon.) | Pardubice – Kometa Brno 5:4 (kon.)
Eisbären – Tappara 1:0 (kon.)
HC Sparta Praha
2:4 (0:0, 0:4, 2:0)
Jokerit Helsinky
Sobota 27.08.2011, 17:00 • Tesla Arena, Holešovice, Praha • European Trophy

Sportu zdar a hokeji zvlášť. Všem, kteří si dnes zapnuli online přenos, přeji příjemný sobotní podvečer. Jmenuji se Oliver Sálus a hlásím se vám z kouzelného hokejového stánku, nesoucího jméno Tesla Arena. Dnes je zde připraveno další utkání prestižního turnaje European Trophy, pražská Sparta na svém ledě přivítá Jokerit Helsinky. Utkání začíná v 17:00.

„Žolíci“, jak se finskému velkoklubu přezdívá, ve čtvrtek porazili pražskou Slavii v Edenu poměrem 4:2 a nyní si brousí zuby na holešovického rivala sešívaných. Na rozdíl od červenobílých pražská Sparta svého čtvrtečního soupeře porazila - finské HIFK zdolala 3:2.

V sestavě hostů se objevují zvučná jména, která můžete znát z NHL. Riku Hahl, Ossi Väänänen, nebo třeba Janne Lahti. České barvy v Jokeritu hájí ostravský odchovanec Petr Kalus.

Na led už přijíždějí hostující finští hráči v bíločervené kombinaci...

...a teď už i sparťané. Utkání za malou chvíli začne.

Na úvodní buly se staví Michal Broš s Ilarim Fillpulou

00:01

0:16
    První utok zahajují hosté. Hardt se však nedostal do pásma přes Milama.

0:32
    Puk je v hledišti, vhazuje se ve středním pásmu.

0:51
    Tenkrátův pas na najíždějícího Tona neprošel.

1:21
    První střelu na bránu Jokeritu vyslal rychlonohý Bližňák. Tuohimaa vyrazil betonem. Druhá formace Sparty střídá.

1:55
    Sacha Treille se vymotal zpoza brány a nalil na střelu Kasíkovi, ten trefil pouze padajícího obránce hostů.

2:19
    Mäki nahodil puk do sparťanské třetiny, tam ho získal Kučný.

2:50
    První zákroksi po střele Dehnera připisuje i gólman Falter. Vhazovat se bude po jeho levici.

3:25
    Peter Jánský získal puk a z vlastního pásma jej poslal přímo na hůl ujížějícího Rachůnka. Ten, ač tísněn, svůj nájezd nedokázal zakončit gólem.

3:55
    Tenkrát v blízkosti brankoviště přihrával do jízdy Bližňákovi. Hostujíccí gólman skvěle zasáhnul.

4:22
    Sacha Treille poslal puk ze středního pásma na pouze na hostující střídačku. Bude se vhazovat.

5:20
    Hra se přelévá ze strany na stranu, Sacha Treille rozdává bodyčeky ve středním pásmu.

5:55
    Icing Sparty.

6:21
    Lapšanského přihrávku zacytil Keräla, který se vzápětí dostal na druhé straně kluziště k pohledné střele. Falter chytá.

7:51
    Sparťané se dlouhou dobu snažili vymyslet něco konstruktivního v útočném pásmu, nakonec však akci překombinovali, a Bližňákův útok S tonem a Tenkrátem na křídlech odjel střídat.

8:12
    Yorick Treille jel proti dvěma obráncům Jokeritu. Dehner se o francouzského snipera postaral.

9:03
    Lapšanský zblokoval Eronenovu střelu, puk skončil v ochranné síti za Falterovou klecí.

10:02
    Osobním desetiminutovým trestem za nesportovní chování byl právě odměněn Peter Jánský. Sparta si bude muset poradit bez svého elitního křídla z první formace.

10:48
    Petr Ton se dostal do svého obvyklého úniku. Jeho bekhendový blafák skončil pouze v boční síťce.

11:55
    Sacha Treille uplatnil svou tvrdost, získal puk ve středním pásmu a předložil jej svému bratrovi. Ten poslal střelu pouze do betonu ostříleného finského goalkeepera.

12:23
    První přesilovou hru si zahraje Sparta. Za podražení se na dve minutky půjde posadit Janne Lahti.

12:26
    Hned po buly tvrdě pálil Andrej Krstev. Tuohimma jeho střelu vyrazil do rohu.

13:17
    Síly na ledě se však rychle srovnávají. Za útočné nedovolené bránění vyloučen Sacha Treille.

14:11
    Hraje se ve čtyřech hbruslařích na obou stranách a hned je to znát. Na leděje více místa, hraje se nahoru-dolů..

15:01
    Hosté se usazují v útočném pásmu,zbývá jim několik vteřin přesilové hry.

15:45
    Poprvé v zápase vidíme mírný tlak jednoho z týmů. I po skončení přesilovky se "Žolíci" usadili v útočném pásmu a pokoušeli propustnost brankáře Faltera. Ten však zatím drží svou nepropustnost neposkvrněnou - stále čisté konto.

16:43
    Kivisteho střelu nebezpečně před falterem tečoval Koski. Sparťanská letní posila zakročila precizně betonem..

17:23
    Domácí se nemohou dostat z pásma, ale Jokerit se pro změnu nedokáže propracovat do střelecké příležitosti.

18:42
    Úvodní třetina se chýlí ke konci a je to cítit i na sparťanech. Po získání puku jej pouze odpalují do středního pásma.

19:20
    Po dlouhé době získali domácí možnost útočného vhazování. Do konce první třetiny zbývá už jen 40 vteřin.

19:39
    A dokonce si holešovičtí vykoledovali faul. Druhou část začnou v početní výhodě. Za podražení v rohu obranného pásma vyloučen Tommi Kivistö.

20:00

Tady na Spartě jsme právě shlédli první dějství souboje o třetí místo tabulky turnaje European Trophy. Rozhodně se nejednalo o nudný hokej. Na obou stranách bylo vidět několik pohledných šancí a nebezpečných střel. Prostřední třetinu začnou pražané v početní výhodě. Navíc při nejbližším přerušení vyprší osobní trest Peteru Jánskému, který se tak hned bude moci zapojit do přesilové hry. Rozhodně si nenechte ujít druhou třetinu, ta začne přibližně v 17:45. Těším se s vámi.

Hráči už se pomalu sjíždějí na led. Druhá třetina za několik vteřin začne.

20:01

20:20
    Sparťané podle očekávání nahazují puk do pásma a budou se snažit dostat do nějakého většího tlaku.

20:30
    Hosté se ale dobře ubránili prvotnímu nátlaku a vyhazují.

20:14
    ...a znovu

21:05
    Hanzlík se teď z pásma vyhnal sám.

21:36
    Jokerit právě vstřelil branku!
    Hosté se nejenže dobře bránili, ale dokonce dokázali skórovat. JANNE LAHTI ujel po levém mantinelu sparťanské obraně a nádherným, na duši zahřívajícím blafákem poslal Jokerit do vedení. Bez asistence.

23:00
    Jokerit se znovu dostává do útočného pásma. Po sérii nepřesností se možná znovu začne hrát oku lahodící hokej, na který jsme byli zvyklí.

23:40
    Bližňák vykázán z kruhu pro vhazování. Na buly před Tuohimou se staví Ton.

24:47
    Lahti byl o půlkroku napřed za sparťanskou obranou. Prověřil Faltera bekhendovým nahozením. Domácí brankář byl pozorný. Tento osobní minisouboj mezi Lahtim a Falterem tak dospěl k vyrovnanému stavu 1:1.

25:30
    Bude se vylučovat! Domácí budou mít šanci na vyrovnání utkání. Na trestnou lavici usedá Jeremy Dehner. A provinění: držení protihráče.

26:2é
    Jánský s Brošem teď dvakrát nebezpečně stříleli. Tuohimaa perfektně zasáhnul.

27:30
    Ale to bylo prakticky všechno. Domácí už se do žádné větší šance nedostali.

28:00
    Puk se pohybuje ve středním pásmu a rychle střídá majitele.

29:12
    Bude se vhazovat před Martinem Falterem.

29:12
    Série ostřejších zákrokůna obou stranách nechala rozhodčího naprosto chladným. Hra bude pokračovat v plném počtu.

29:30
    Riku Hahl dostal nabito do mezikruží. Projektil vyslaný z jeho hole skončil těsně vedle sparťanské klece.

21:24
    Dvouminutovým trestem byl odměněn Petr Tenkrát. Prohřešek: hrubost.

30:48
    Takové momenty dodávají hokeji na kráse. Janne Lahti předložil puk před branku TEEMU PULKKINENOVI, který jednoduchým pohybem poslal Faltera na druhou stranu branky a pohodlně zasunul puk do jeho sítě. Jokerit využívá přesilovou hru a ujímá se vedení. Asistence Lahti.

32:30
    Sparťané se potřebují vrátit zpět do zápasu. Pomohl by jim rychlý gól. Na vhazování v útočném pásmu je nyní připrvena Luňákova formace s Lapšanským a Rachůnkem.

32:53
    A Lapšanský nabídnul zpoza brány gólovou přihrávku Tomáši Rachůnkovi přímo mezi kruhy. Finský gólman však s Rachůnkovou střelou neměl sebemenší problém.

34:20
    Hosté se dostali do přečíslení tři na dva. Zakončující Hardt se pak ocitnul úplně sám před Falterem. Ale zákrok alá Patrick RoySpartu protentokrát zachránil.

35:07
    Ale gólu se nakonec Hardtova formace dočkala. BEN EAVES dostal jednoduchým pohybem puk potřetí do domácí sítě. Asistence Hardt.

35:39
    Tak to je nepříjemné! Studená sprcha, když nepovedená střela PETRA KALUSE prošla Falterovi mezi betony. A Sparta rázem musí mazat čtyřgólové manko.

36:55
    Luňákova formace znovu hrozila! Snajpři Sersen s Milamem vyslali několik střeleckých pokusů, určených na teč před Tuohimou. Gól se však nekoná.

38:36
    Další ze šancí Jokeritu. Momentálně je na ledě jen jedno mužstvo, Spartu dvě rychlé branky výrazně položily.

40:00

Druhá část dnešního utkání se nesla v poněkud odlišném duchu, než ta úvodní. Hostující v ní čtyřmi brankami udali jasný směr zápasu. Skóré otevřel ve dvaadvacáté minutě Lahti, jehož o devět minut později napodobil kolega Pulkkinen. Se dvougólovou ztrátou se ještě stále dá něco dělat, pak se však stalo něco, co domácí hokejisty naprosto položilo. V rozmezí dvaatřiceti vteřin skórovali Eaves a Kalus. Rázem se na Spartu šklebí z výsledkové tabule stav 4:0. Uvidíme, co s tím osminásobný český mistr ještě dokáže udělat. Třetí třetina začne v Tesla Areně přibližně v 18:37. Nenechte si ji ujít!

Na led pomalu vybruslili rozhodčí, ti se však velikého potlesku nedočkali. To sparťanští hokejisté vzbudili v publiku větší ovace. Třetí dějství za minutku začne.

40:01

40:52
    Zatím je to stále stejný obrázek. Jokerit útočí, Sparta se brání.

41:42
    Falter podržel kotouč, bude se vhazovat po jeho levici.

41:59
    Totéž se opakuje i o 17 vteřin později.

42:36
    Po dlouhé době zde mohu napsat jiné sparťanské jméno, než to Falterovo. Adam Lapšanský si vybruslil z rohu a z kruhu nebezpečně vystřelil. Čeká nás útočné vhazování Sparty.

44:21
    Závěrečná třetina diváky v ochozech nezaměstnává tolik, jako dvě předchozí. Hra je plná nepřesností a domácí již nějspíš rezignovali.

44:55
    Yorick Treille zahodil obrovskou příležitost, když se ocitl v bezprostřední blízkosti brankáře Tuohimy. Puk poslal do jeho připravené lapačky.

45:50
    Krstev dostal nabito na modrou, jeho střela však zmizela ve spleti těl.

46:24
    Icing Jokeritu.

46:51
    A teď zakázané uvolnění na druhé straně kluziště.

47:00
    Vyloučen hráč Jokeritu Antti Kerälä. Dvě minuty za podražení.

48:20
    Přesilová hra se Spartě ale příliš nedaří. Jediná Sersenova střela prošla až k brankáři, ten s ní však neměl problém.

49:00

49:47
    Další přesilová hra pro Spartu. Za vysokou hůl půjde pykat Tommi Kivistö.

50:01
    Domácí začali přesilovku opět z vlastního pásma poté, co se sami dostali z toho útočného.

50:32
    Střela Angela Krsteva letěla příliš nízko nad ledem na to, aby mohla skončit v síti.

51:47

Dnešní utkání sleduje 842 diváků.

52:22
    Následuje další početní výhoda! Janne Lahti odchází na trestnou lavici za sekání.

53:38
    Obrovská příležitost pro Spartu! Troy Milam nejprve dorážel zblízkosti střelu Fostera, puk skončil na břevně finské branky! Americký obránce měl o několik vteřin poté ještě jednu šanci. Tentokrát však jeho střelecký pokus zneškodnil Tuohimaa.

54:10
    Spartě dnes ale není souzeno skórovat. Nespočet přesilových her, minimum střel v nich, a také, ano, žádný gól.

55:46
    Do konce utkání zbývají čtyři minuty a Jokerit drží puk daleko od branky Tuohimy.

57:00
    Do další šance Žolíků se dostal Petr Kalus.

58:00
    Ohlášeny poslední dvě minuty utkání.

58:57
    Sparta právě vstřelila branku!
    Nakonec se přecijen Sparta dočkala čestného úspěchu. Nenápadné ťuknutí Jánského dopravilv samostatném úniku až do sítě MICHAL BROŠ. O vyrovnání už však být řeč nemůže. Asistence: Jánský, Ivan Rachůnek.

59:27
    Ale pozor, možná se nám rýsuje hokejový zázrak! Souhra bratrů Treillových zařídila druhou branku v síti Tuohimy. Trefil se YORICK TREILLE.

59:27
    Oddechový čas pro hosty.

59:52
    Ale ne, samozřejmě, dva góly během třiceti posledních vteřin, to už nejde..

60:00

Je dobojováno. Po vzoru pražské Slavie, i holešovická Sparta podlehla Jokeritu Helsinky 4:2 - stejným výsledkem. O výsledku utkání rozhodla druhá třetina, kdy Jokerit vstřelil všechny branky. Já se s vámi s přáním krásného zbytku dne loučím. Zase někdy na shledanou u online přenosu ze Sparty. (19:15:29)

Oliver Sálus

Branky a nahrávky: 59. Broš (Jánský, Rachůnek I.), 60. Treille Y. (Treille S., Foster) - 22. Lahti, 31. Pulkkinen (Lahti, Kerälä), 36. Eaves (Hardt), 36. Kalus

HC Sparta Praha: Falter - Krstev, Sersen, Milam, Hanzlík, Philipp, Veselý, Kučný, Kasík - Rachůnek I., Broš (C), Jánský - Tenkrát, Foster, Ton - Treille S., Bližňák, Treille Y. - Lapšanský, Luňák, Rachůnek T.
    Jokerit Helsinky: Tuohimaa - Dehner, Väänänen (C), Eronen, Niemi, Nordlund, Kivisto, Manelius, Klingberg - Pulkkinen, Kalus, Eaves, Hardt, Mäki, Kerälä, Lahti, Tyrväinen, Rita, Hahl, Koski, Filppula.

Rozhodčí: Hribik, Kalivoda - Svoboda, Charvát