Kazachstán – USA 2:3 (po pr.) | Itálie – Česko 0:6 (kon.) | Finsko – Kanada 3:5 (kon.)
Rusko – Švédsko 7:3 (kon.)
Kazachstán
2:3 (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
USA
Pátek 11.05.2012, 15:15Mistrovství světa

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:15.

Páteční program hokejového šampionátu ve Švédsku a Finsku otevře v Helsinkách souboj Kazachstánu se Spojenými státy americkými. Právě USA zoufale bojuje o postupovou čtyřku, dnešní zápas by jim měl přinést povinné tři body. Nechtěl bych nijak snižovat kvalitu Kazachstánu, ale od sestupu do Divize I ho zachrání jen to, pokud bude bodovat jak s Amerikou, tak s Kanadou. A to je úkol nadlidský.

Kazachstán: Kolesnik (Ivanov) - Novopašin, Šemelin, Trošinski, Jakovenko, Savčenko, Litvinenko, Korabeinikov, Fadějev, Kolesnikov - Žailajuov, Upper, Puškarjov - Dudarev, Krasnoslobodcev, Rymarev - Polišuk, Bumagin, Romanov - Spiridonov, Voroncov

USA: Bachman (Curry) - Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, Stastny, Paciorety - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Brown - Crabb, Smith, Dwyer - Thompson

Rozhodčí: Levonen (Finsko), Lewis (Kanada) - Blümel (ČR), Schräder (Německo).

00:01

00:59
    První útočnou akci založil favorit dnešního duelu, Kolesnik si připsal úvodní zákrok po střele Stastneho.

01:26
    Puk na americké střídačce, vhazovat se bude na půlící čáře.

02:28
    Krásné chvilky v útočném pásmu si nyní užili Kazaši, kteří motali kotouč po rozích. Tam o něj Krasnoslobodcev přišel.

03:09
    Zatím se příliš nepřerušuje, Laschova střela z hranice pravého kruhu se otřela pouze o boční oblouk Kolesnikovy klece.

03:38
    Kazachstán ví, že pokud si chce udržet naději na záchranu, musí dnes bezpodmínečně bodovat. Zatím hraje s Američany vyrovnanou hru.

04:11
    A právě outsider duelu měl první tutovku! Dudarev posunul puk na Rymareva, který jen nastavil hokejku. Bachman nečekal změnu směru, ale nakonec dokázal udržet beton na ledě a zabránit tak radost kazašských hráčů!

04:49
    Spojené státy jsou v úvodu klání poměrně zaskočeny aktivní hrou posledního týmu tabulky, nahazované kotouče jejich útočníci nestačí dojíždět.

05:30
    Puk se otřel o ochrannou síť, hra je logicky přerušena. Vhazovat se bude po pravici Vitalije Kolesnika.

06:25
    První příležitost také pro USA. Bobby Ryan dostal puk do jízdy, kazašský brankář si vyjel a dokázal tak zmenčit úhel. Následnou střelu mezi betony si Kolesnik pohlídal.

07:12
    Kazaši se nyní posunuli více do defenzívy a po několika chybách si soupeř vytvořil několik šancí. Američané je ale využít nedokázali.

07:54
    Žajlauov měl na hokejce úvodní gól dnešního zápasu! Po krásné individuální akci se dostal až před gólmana Bachmana, který zabránil pohromě zákrokem vyrážečkou!

08:20
    Američané pochopili, že to takto nepůjde a silně přitvrzují. Šemelin byl doslova sestřelen Abdelkaderem, vše bylo v rámci pravidel.

09:11
    Jakovenkovo nahození našlo pouze hokejky amerických hráčů, z následného protiútoku USA nic nebylo.

10:00
    Polovina první třetiny je za námi, nesledujeme žádný extra hokej. Američané si zřejmě mysleli, že to půjde samo, ale zatím se škaredě mýlí. Kazachstán hraje velmi sympaticky a chvílemi je i lepším mužstvem.

10:46
    Faulk projel z vlastní třetiny až do útočného pásma, nahození končí v náruči Kolesnika.

11:15
    Kazachstán nyní ale chybně rozehrál, k puku se dostal Lasch. Tento americký útočník ale místo střely volil přihrávku a to byla chyba.

12:39
    Již velmi dlouho se nepřerušovalo, oba celky již vystřídaly všechny čtyři formace.

13:12
    Na to, že toto musí být pro Spojené státy povinné tři body, hrají hráči ze zámoří velmi laxně. Kazachstán se však velmi dobře brání.

14:36
    Kyle Okposo z rychlé akce Spojených států trefuje levou tyč Kolesnikovy branky!

15:04
    Američané trochu přidali, nyní jejich útočnou akci zastavilo postavení mimo hru.

15:42
    Romanov se vytočil zpoza branky, jeho nepříliš prudká střela skončila v lapačce jistého Bachmana.

16:37
    Žajlauvo zadovkou posunul puk na Šemelina, tomu ale v momentě střely sjel kotouč z čepele. To mohla být velice zajímavá pozice pro obránce Kazachstánu.

17:19
    Goligoski si sjel na kruhy, kam dostal puk a měl na čepeli první gól zápasu! Kazašský brankář si zatím vede velmi dobře a nyní zabránil prvnímu gólu v jeho síti ramenem!

17:51
    Američané nyní tlačí a donutili svého soupeře vyhodit přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

18:30
    Kazaši nemohli vystřídat a bylo to na nich velmi znát. Jack Johnson měl nyní největší šanci, ale vynikající brankář Kazachstánu opět skvělým zásahem udržel bezbrankové skóre!

19:07
    Závěr první třetiny patří jednoznačně Američanům, poslední tým skupiny se modlí, aby přežil do konce třetiny bez inkasovaného gólu.

20:00

Přes rozpačitý začátek se Američané postupem času dostali do tempa a v závěru již houževnaté Kazachy doslova mleli. Gól ale vstřelit nedokázali, a tak je skóre bezbrankové. Druhá třetina začne asi v 15:58.

20:01

20:31
    Akce Kazachstánu skončila nepřesnou přihrávkou, následná odezva také nebyla úspěšná.

22:01
    Nyní již převzali opět aktivitu američtí hokejisté, střelu Crabba v poklidu vyráží Kolesnik. Kazaši poté raději vyhodili na icing.

23:19
    Kazaši se ve druhé periodě ještě k ničemu nedostali, tlak Spojených států ale není silný.

23:58
    Braunovi nevyšla rozehrávka, puk doklouzal až na icing. Bachman tak musí být po delší době v pozoru.

24:34
    Zápas podle mého názoru postrádá potřebný náboj. Američané marně dobývají defenzívu soupeře, Kazaši naopak spoléhají na jeden rychlý protiútok, který by jim udržel šanci na záchranu.

25:09
    Savčenko odrazil kotouč do ochranné sítě, vše důležité ale zůstane před Kolesnikem.

26:07
    A nyní jsme tu měli největší šanci dnešního zápasu a měl ji Krasnoslobodcev! Vyhozený kotouč dojížděl Rymarev, Bachman musel z branky, ale odpálil ho pouze na hokejku kazašského útočníka. Ten však trefil obránce stojícího na brankové čáře! Mohli jsme tu mít zápletku jako hrom!

26:59
    Myslel jsem si, že Američané po přestávce změní styl hry, ale zatím to vypadá, jako by jim na bodech z dnešního zápasu vůbec nezáleželo.

27:05
    Ofsajd Kazachstánu.

27:58
    Vše mohl změnit Abdelkader, jenž si vypracoval skvělou příležitost. Na straně Kazachstánu se ale báječně rozchytal brankář Kolesnik!

28:40
    A další zákrok kazašského brankáře, tentokrát lapil střelu Goligoski od modré čáry.

29:30
    Uvidíme první přesilovou hru v dnešním zápase a zahraje si jí Kazachstán. Kolesnikov byl zasažen vysokou holí od Jima Slatera (USA). Obrovská šance na otevření střeleckého účtu.

30:19
    Kazaši se ale velice těžce dostávají do útočné třetiny, povedlo se jim to až nyní.

30:53
    Ale jen na chvíli, obětavý Stastny dostal puk do středního pásma.

31:21
    A nyní mohlo udeřit na straně druhé a gól měl na čepeli opět Abdelkader!Skvěle si ale do nájezdu lehnul Kolesnik a zabránil gólu!

31:30
    Kazaši hrají v pěti.

32:13
    Trochu se nám rozvířily emoce na obou stranách, Američané nemohou unést to, že je skóre stále nerozhodné. Nechci nic přivolat, ale nerodí se nám tu dnes nějaké to překvapení?

33:13
    Několik zákroků doslova na hranici pravidel nyní předvedli hráči ze zámoří, hlavní rozhodčí pouze kroutí hlavou.

33:33
    Nyní je to zakázané uvolnění kazašského týmu.

34:12
    USA právě vstřelilo branku!
    Obrovský kámen, alespoň prozatím, spadl ze srdce americkým fanouškům, hráčům, trenérům... Hrdinou je J.T. BROWN, který se protáhl podél levého mantinelu a nekompromisní střelou do šibenice Kolesnikovy branky otevírá skóre dnešního zápasu - 0:1! Asistence: Dustin Abdelkader.

35:00
    Američané mohou hrát nyní s relativním kldem, podaří se jim do konce druhé třetiny ještě přidat nějaké góly?

35:44
    Po vstřelené brance je na ledě zatím pouze jeden tým, Kazaši se s obtížemi brání.

36:35
    Kazaši nyní budou moci odpovědět v početní výhodě. Za napadení je poslán za katr Jack Johnson (USA).

37:01
    Jenže zatím se hraje pouze v pásmu Kazachů.

37:59
    Až nyní měl velice dobrou příležitost Upper, Bachman dokázal sklapnout betony včas.

38:15
    Kazachstán právě vstřelil branku!
    Ale nyní byl i Bachman krátký! Opravdu překrásná kombinace Kazachstánu, který vyústila v křižnou přihrávku na volného KONSTANTINA PUŠKARJOVA a ten přesnou ranou z první nedal přesouvajícímu se gólmanovi Spojených států žádnou šanci - 1:1! Asistence: Talgat Žajlauov a Dmitri Upper.

39:38
    V závěru druhé třetiny to bude ještě jedno zakázané uvolnění Kazachstánu.

40:00

Po druhé třetině příliš jasněji nemáme. Američané se dostali do vedení, o to ale přišli po krásné kombinaci Kazachů v přesilové hře. Vše je tedy otevřené, třetí dvacetiminutovka začne asi v 16:45.

40:01

41:51
    Kazaši začali aktivně a svírají svého soupeř v pásmu. Do předbrankového prostoru se ale outsider nedokáže dostat.

42:33
    Outsider dnešního zápasu, který nedokázal ještě získat ani bod, má velkou podporu ve finském publiku. Zatím má velkou šanci na bodový zisk.

43:02
    Kazachstán hraje velmi taktickou bitvu, ve které věří v úspěch. Ke skvělému výkonu se hlavně rozchytal brankáře Kolesnik.

43:43
    Upper vyjel do protiútoku, přes obránce vyzkoušel Bachaman. Tomu zapadl kotouč do výstroje.

44:31
    Thompson se dral do brankoviště, ale Kolesnik puk za svá záda nepustil.

44:58
    Jenže to už nyní neplatí. Když to nejde kombinací, půjde to střelou.Kolesnik přes obránce neviděl, a tak za jeho záda prošla střela JUSTINA FAULKA - 1:2! Asistence: Alex Goligoski.

46:46
    Američané mají stále více ze hry a snaží se o zvýšení náskoku.Kazaši by měli začít myslet trochu více na útok, jestli chtějí udržet naději na záchranu.

47:45
    Atkinson se obtáčel kolem branky a snažil se procpat kotouč do branky. Kolesnik ale udržel beton u tyče.

49:11
    Američané svého soka nepouštějí k tyči, Johnsonův bekhendový pokus končí v Kolesnikově lapačce.

50:25
    Američané budou moci definitivně rozhodnout o výsledku duelu. Brankář Kolesnik (KAZ) podrazil protihráče a dostává dvě minuty.

51:25
    První minuta přesilové hry je za námi, nebyl z toho ani střelecký pokus.

52:25
    Tato početní výhoda se Spojeným státům nevyvedla, vyloučený hráč je na ledě.

53:13
    Přečíslení Kazachstánu nakonec neznamenalo ani střelecký pokus, vše se vrací před Kolesnika.

54:01
    Kazaši ale sympaticky začínají vystrkovat drápy a čeká nás ještě zajímavý závěr.

54:49
    Jenže čas se kazašským hráčům velmi krátí...

55:54
    Tak to je šok pro Spojené státy! Hrdinou Kazachstánu je TALGAT ŽAJLAUOV, který dostal ve středním pásmu kotouč, dostal se před obránce a perfektní forhendovou kličkou vykoupal Bachmana - 2:2! Asistence: Konstantin Puškarjov a Vitali Novopašin.

57:00
    Do konce třetí třetiny máme tři minuty, Američané se marně snaží o vstřelení rozhodující branky.

57:17
    Icing Kazachstánu.

57:52
    Spiridonovova střela sražena do ochranné sítě, Kazaši vybojovali vhazování v útočném pásmu.

58:43
    U puku hráči Kazachstánu, hráči USA začínají zmatkovat. Jsme blízko velké senzaci.

59:00
    Přesně minutu před koncem kryje Bachman střelu Uppera.

59:21
    Američané se vůbec nemohou dostat do útočného pásma, obrana Kazachů funguje velmi kompaktně.

59:40
    Z ostrého úhlu to vyzkoušel Ryan, Kolesnik vyráží.

60:00

Kazaši mohou už teď slavit, se Spojenými státy získají nejméně bod! Ten může mít cenu zlata, protože jim ještě udrží naději na záchranu v elitní skupině. Prodloužení začne co nevidět.

60:01

60:39
    Stastny tečuje Johnsonovu střelu těsně nad, Kazaši poté raději vyhodili přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

61:01
    Goligoskiho střela končí v Kolesnikově klíně. Buly po levici kazašského hrdiny.

61:44
    Prodloužení zatím jednoznačně patří Američanům, jejich střely jsou ale nepřesné.

62:35
    Žajlaouv vypálil od modré čáry, jedovatá rána končí mimo tři tyče americké branky.

63:23
    Američanům hrubě nevyšla rozehrávka, pískáno je zakázané uvolnění.

64:01
    Okposo a Goligoski si připsali po jedné střele, Kolesnik drží naději Kazachů na samostatné nájezdy.

64:32
    Další zákrok Kolesnika. K nájezdům nám chybí pouhá půl minutka.

64:38
    Ale neuvidíme je. Zachráncem Spojených států je JUSTIN FAULK, který si dvacet dva vteřin před koncem prodloužení připisuje vítěznou branku. Pacioetty poslal bekhendem puk právě na tohoto beka, který nekompromisně propálil Kolesnika - 2:3! Asistence: Max Pacioretty a Paul Stastny.

65:00

Nejlepším hráčem Kazachstánu je Konstantin Puškarjov, za USA dostane cenu Kyle Okposo. To je vše, přeji příjemný zbytek pátečního dne. (17:30:12)
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Petr Dejnožka

Branky a nahrávky: 39. Puškarjov (Žajlauov, Upper), 56. Žajlauov (Puškarjov, Novopašin) - 35. Brown (Abdelkader), 45. Faulk (Goligoski), 65. Faulk (Pacioretty, Stastny)

Rozhodčí: Levonen (Finsko), Lewis (Kanada) - Blümel (ČR), Schräder (Německo)