Francie – Litva 82:74 (kon.) | Austrálie – Čína 81:61 (kon.) | Argentina – Tunisko 92:69 (kon.)
Brazílie – Rusko 74:75 (kon.) | Španělsko – V. Británie 79:78 (kon.) | USA – Nigérie 156:73 (kon.)
Španělsko
79:78 (24:15, 37:29, 60:48)
Velká Británie
Čtvrtek 02.08.2012, 21:00Olympijské hry - muži
Sledujte:

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

Dobrý večer z Londýna. Za nějakých deset minut začne třetí utkání začně pro týmy Španělska a Velké Británie třetí utkání ve skupině B. Lépe jsou na tom zatím Španělé, kteří mají po dvou zápasech dvě výhry, když porazili Austrálii i Čínu. Velká Británie zatím podlehla v obou případech Brazílii i Rusku. Pokud chce myslet na postup, měla by urychleně zabrat.

Favorit pro tohle utkání je celkem jasný. Už pri pohledu na soupisku je vidět, že Španělsko má ve svém kádru pět hráčů z NBA a zbytek z předních evropských klubů. Britové jsou na tom hůře. Z NBA je jen jeden hráč.

Fanoušci české Mattoni NBL pak určitš v britském dresu poznají hráče s číslem 6. Mike Lenzly totiž hraje v dresu Nymburka.

Zajímavá je ještě jedna věc. Ani jeden z týmů nevede trenér stejné národnosti. Španělé hrají pod taktovkou Itala a Brity vede Američan.

Úvodní pětky
    Velká Británie: Sullivan, Archibald, Freeland, Deng, Johnson.

Španělsko: Calderon, Sen Emeterio, Fernandes, Gasol M., Gasol P.

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

První balon mají Britové, ale jejich útok byl zastaven. (0:0)

Španělé proměnili jeden trestný hod. (3:0)

Pěkná trojka. Španělé zatím Brity jednoznačně přehrávají. (6:0)

1:54
    Ale pozor. Koš za tři body znamená posun. (6:3)

2:25
    Po nevydařených útočných pokusech se teď dvakrát Britové dostali do zakončení a skórovali. (8:5)

3:02
    A další trojka a Britové stahují náskok. (10:8)

3:40
    Další pokus o trojku Freelandovi nevyšel. Ale na druhé strabě nezakončili dobře ani Španělé. (10:8)

4:16
    Kroky zastavily nadějný britský útok. (10:8)

5:03
    Dvakrát teď zpod koše Španělé zakončili. (14:8)

5:40
    Kde jen Britové ty trojky berou. Tentokrát pálil přesně Deng. (14:11)

7:30
    Krasný rychlý brejk Španělů a další navýšení vedení. (20:11)

8:35
    tak teď Britové v obraně hodně propadají a Španělé v pohodě navyšují skóre. (22:11)

9:30
    Dobrý doskok španělského mužstva. (24:11)

9:43
    Taky skórování zpod koše. (24:15)

10:00
    První čtvrtina skončila. (24:15)

Po první čtvrtině Španělé vedou o devět bodů a vedení je to zasloužené. Nebýt nebývalé střelecké potence Britů za tři body, bylo by skore výraznější.

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (24:15)

10:20
    A začala neúspěšným útokem Španělů. (24:15)

10:30
    Jen jeden trestný hod ze dvou proměnil Ibaka. (25:15)

11:13
    Úspěšný doskok Britů. (25:17)

11:50
    Freeland zkoušel znovu střelbu za tři body, ale teď už se jeho celku tolik nevede. (25:17)

12:19
    S faulem teď dokázal skórovat Mensah-Bonsu a bude mít trestný hod a Španělé si berou time out (25:19)

12:28
    A dal ho. (25:20)

12:42
    A krásná trojka P. Gasola. (28:20)

13:46
    Další tříbodový pokus Španělů. Tentokrát skóroval Claver. (31:20)

14:17
    Do třetice už to Claverovi nevyšlo. (31:22)

15:10
    Hmmm. Radost pohledět. Po delší odmlce bez vstřeleného koše teď krásnou rychlou akcí zakončoval smečí Llul a je tu další time out. (33:22)

15:40
    Deng se doslova probil přes soupeře a v pádu skóroval. (33:24)

15:59
    A další koš Britů do rozhozené obrany Španělska a snížení. (33:26)

16:16
    Faul Španělů a dva trestné hody Archibalda. (33:26)

16:16
    První nedal a druhý taky ne. (33:26)

16:28
    Tak teď doslova zboural mensah pod svým košem Reyese a ten může dvakrát házet. (33:26)

16:28
    První dal a druhý taky. (35:26)

18:04
    Už dobrou minutu střídá jedna nepřesnost v zakončení druhou. Na obou stranách. (35:26)

18:04
    Své o tom ví i Calderon, který nedal dva trestné hody. (35:26)

18:52
    Tolik času kolik měl San Emeterio při střelbě trojky mu mohl na druhé straně Lawrence ze stejného místa jen závidět. Přesto skóroval právě on a snižuje. (35:29)

19:20
    San Emeterio a jeho dva trestné pokusy. Dal jen jeden. (35:29)

19:32
    Mensah je na palubovce jen v této čtvrtině, přesto už stihl zaznamenat 3 osobní fauly po jednom z nich M. Gasol zvýšil o jeden trestný hod, (37:29)

19:55
    Po oddechovém čase Britů následuje další oddechový čas Španělů. (37:29)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (37:29)

Ve druhé třetině Britové přidali. Přesto se jim nepovedlo snížit náskok víc, než o jeden bod. Španělé vždy dokázali ve správný čas přerušit jejich tlak několik body. Bodově jim pomohly předevšm dvě trojky. To Velké Británii se v nich tolik nedařilo jako v první třetině. Dali jen jednu.

Británii zatím střelecky táhne Freeland s 12 body. Na straně Španělska jsou to Pau Gasol i Marc Gasol. První má 8 a druhý 7 bodů.

A už se chystá začátek třetí čtvrtiny. Týmy se rozcvičují.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (37:29)

21:20
    Více než minutu se čekalo na první koš třetí čtvrtiny. Nakonec ho zaznamenal Pau Gasol. (39:29)

21:50
    Britové v časové nouzi netrefili. (39:29)

22:10
    Ale Deng si to o chvíli později vynahradil. (39:29)

23:30
    Španělé se teď výrazně probudili a sérií přesných pokusů soupeři odskakují. (44:33)

24:15
    Pau Gasol to pod košem umí. Pocítil to jeden z protihráčů, kolem kteréhose jako kočka obtočil a zakončil. (46:35)

24:49
    Lawrence proměnil oba trestné hody po falu Calderona, kterému se to pra nic nelíbilo a byl si stěžovat dokonce u trenéra britského týmu. (46:37)

25:53
    Nejprve Marc Gasol skóroval famózní smečí, aby na druhé straně podobně skóroval Archibald. (48:39)

26:32
    A znovu výměna dvoubodových navštívenek. (50:41)

26:48
    Hala bučí rychlý brejk Britů zakončil koš, ale neuznal ho hvizd sudího pro útočný faul Denga. (52:41)

27:12
    Kdyby Britové uměli lépe trestné hody, už mají na svém kontě o hodně bodů víc. Další dva neproměnil Sullivan a zprotiútoku skórovali Španělé. (54:41)

27:56
    Další rychlý break britského týmu a Španělsko bere oddechový čas. (54:45)

28:13
    A třetí čtvrtina začíná znovu od začátku. (54:46)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (60:48)

Ani ve třetí čtvrtině nehráli Britové zle. Ale nezvládli konec herní části, kdy jim Španělé nasázeli několik košů a zvýšili na rozdíl 12 bodů, i když to v průběhu třetí čtvrtiny dokázal jejich soupeř stáhnout i na osm.

Troufnu si číct, že dnešní utkání už velký zvrat nenabídne.

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (61:48)

31:20
    Reinking a jeho trojka. Britové snižují. (61:52)

33:00
    Jeden proměněný trestný hod a jedna trojka. tTakový je zatím sumář změny stavu v zápase v poslední čtvrtině. (61:52)

33:00
    Britové bojují o šanci ještě něco se zápasem udělat. (61:52)

33:35
    Calderon a jeho trojka. Španělsko znovu odskakuje. (64:52)

33:45
    Jeden a druhý trestný hod Denga. (64:54)

34:20
    A znovu průnik Denga a skóre se mění. (64:56)

34:45
    Britové vycítili šanci něco se zápasem ještě udělat. Perou se o každý míč a teď si berou ještě time out. (64:56)

34:45
    Deng proměnil další dva trestné hody a je tu nejnižší rozdíl od poloviny první čtvrtiny. (64:58)

35:03
    Hala se probouzí a povzbuzuje. (64:58)

35:40
    Na dvojku Španělů, domácí odpověděli stejnou mincí. (66:60)

36:05
    A je tady trojka v podání britskéhop celku. Šťastným střelcem byl Freeland. (68:63)

36:48
    Deng a jeho další průnik a dva body. (68:65)

36:59
    Tak jsem se spletl. Ono to ještě bude v závěru drama. (68:65)

37:12
    Pau Gasol a jeho dva trestné hody. (70:65)

37:16
    Tenhle tříbodový pokus byl od Freeland trestuhodně zahozený. (70:65)

38:14
    Se sirénou pro limit střelby na koš se trefuje Freeland (71:67)

38:42
    A další dva body Britů. Hala bouří. (71:69)

39:01
    Zvláť když další pokus Španělů byl zablokovaný. (71:69)

39:16
    Tenhle koš Calderona bude Brity mrzet. (73:69)

39:16
    Je tady time out. (73:69)

39:21
    Deng teď zůstával ležet na hrací ploše. Pokazil nacvičený signál a faulem zkomplikoval situaci svému týmu. (73:69)

39:32
    Vtipná situace. Clark zachytil špatně vystřelenou trojku pod košem. Doběhl s ní za hranici třbodového území a z otočky střílel. Trefil se. (75:72)

39:35
    Další ze série time outů. (77:72)

39:43
    Ale ano. Další trojka Reinkinga vrací Brity do hry. (77:75)

39:43
    Zároveň se Reinking nechal vyloučit. (77:75)

39:43
    Calderon trestné hody umí. Dal zase dva. (78:75)

39:53
    Deng a trojka. (79:78)

40:00
    Konec zápasu. (79:78)

Ovšem ani trojka v závěru uř nestačila. Britové dnes byli zatím nejblíže vítězství na olympijských hrách, ale především kvůli zkaženému závěru třetí čtvrtiny se ho nedočkali. Za bojovnost si ovšem zaslouží uznání.

Díky několika zásahům v závěru měli i skvělou 37% uspěšnost tříbodových pokusů. Dali jich hned devět.

Nejlepšími střelci zápasu byli Deng (26) s Freelandem (25). Na španělské straně pak Calderon (19) a to díky skvělém mušce při trestných hodech v závěru. (22:57:21)

Roman Šperňák

Španělsko: 4 Gasol P., 5 Fernandes, 6 Rodrigues, 7 Navarro, 8 Calderon, 9 Reyes, 10 Claver, 11 San Emeterio, 12 Llull, 13 Gasol M., 14 Ibaka, 15 Sada
    Velká Británie: 4 Achara, 5 Lawrence, 6 Lenzly, 7 Mensah-Bonsu, 8 Sullivan, 9 Deng, 10 Archibald, 11 Freeland, 12 Reinking, 13 Clark, 14 Johnson, 15 Boateng

Rozhodčí: Kenedy William (USA) - Pukl Sasa (SLO) Latiševs Olegs (LAT)