HC Slovan – Sparta 3:5 (kon.) | Liberec – Fribourg 5:3 (kon.)
Bílí Tygři Liberec
5:3 (0:0, 3:2, 2:1)
Fribourg-Gottéron
Úterý 14.08.2012, 18:30 • Svijanská aréna, Liberec. • European Trophy

Bílí Tygři si připisují v European Trophy první letošní vítězství, švýcarský Fribourg přemohli 5:3. Sledovali jsme vyrovnané utkání, vyhrát mohly oba týmy. Hostům už ve třetí třetině docházely síly, přesto nebyli v úplném závěru daleko od vyrovnání. Mužem zápasu se stal Petr Nedvěd, který i přes prvotní předpoklady do utkání zasáhl a pomohl Liberci čtyřmi asistencemi. Ze severu Čech přeji příjemný zbytek večera. (20:52:33)

Liberec právě vstřelil branku!
    Střelou do prázdné branky pečetí domácí celek své dnešní vítězství. Puk do opuštěné svatyně pohodlně zavezl JAROSLAV KUDRNA. Asistence: Petr Nedvěd – 5:3.

59:46
    Dubé měl na čepeli vyrovnání! Rosa mu adresoval přihrávku do mezikruží, prvně jmenovaný jí přesměroval směrem na Pincovu branku. Puk těsně minul břevno.

59:30
    Třicet vteřin do konce. Čas na poradu si vzal také domácí trenér Jelínek.

59:25
    Hosté se zatím k ničemu nedostali, Liberec už poněkolikáté posunul černou pryž do středního pásma.

58:41
    Conz zůstává na střídačce, Fribourg v šesti.

58:41
    Liberci nevyšla rozehrávka, zakázané uvolnění. Vhazovat se bude před Pincem, hostující lavička si vyžádala oddechový čas.

58:01
    Ohlášeny poslední dvě minuty základní hrací doby.

57:49
    Ofsajd hostujícího týmu, Conz již pokukuje po střídačce.

55:46
    HC Fribourg-Gottéron právě vstřelil branku!
    Drama je na světě, hosté snižují na rozdíl jediné trefy. Bykov přihrál zpoza branky GREGU MAULDINOVI, jenž operoval u pravé tyče. Zdálo se, že Pinc jeho střelu zastavil. Kotouč však přeci jen proklouzl jeho výstrojí a došoural se za čáru. Asistence: Andrei Bykov, Benjamin Plüss – 4:3.

54:39
    Cebák přihrával o mantinel, puk byl tečovaný za plexisklo. Buly v neutrálním pásmu.

53:42
    Hosté nyní Tygry přitlačili. Delší čas okupovali jejich pásmo, domácí gólman si těžší zákrok nepřipsal.

52:56
    Wiedmar spatřil volný puk v útočném pásmu a nic složitého nevymýšlel. Napřáhl k příklepu, Pinc ale zasahovat nemusel. Střela mezi tři tyče nemířila.

50:02
    Zápas trošku ztratil náboj. Necelých deset minut do konce základní hrací doby, střeleckých pokusů výrazně ubylo.

49:26
    Hlavní sudí ztratil mezi klubkem těl u mantinelu černou pryž z dohledu, raději tak hru přerušil.

48:08
    Brügger sice puk do útočné třetiny postrčil, ale zpět na svoji hůl jej už nezískal. Bílí Tygři začínají kontrolovat hru.

46:15
    Domácí tým navyšuje svůj náskok. JAROSLAV KUDRNA se dostal k odraženému kotouči, na pravém kruhu si střelu připravil a švihem posléze pokořil Conze. Bez asistence – 4:2.

45:55
    Holub postrčil kotouč rukou, hra je přerušena. Vhazování ve středním pásmu.

45:06
    Pinc na druhé straně před dotírajícími protihráči raději puk přikryl. Oba týmy hrají ve stejném počtu.

44:13
    Havířův příklep z dálky Conze nepozlobil, nicméně domácí stále drží útočné pásmo.

43:21
    A opět, další výměna názorů. Tentokrát u brankoviště Conze. Dvě minuty pro Urbana a Loeffela.

42:48
    Znovu se vylučuje. 2+10 minut pro hostujícího Heinse, početní převaha pro Severočechy.

42:03
    Oba kohouti dostávají 2+2 minuty za hrubost. I tak se však pokračuje v pěti na obou stranách.

42:03
    Střela Kwiatkowskiho byla zblokovaná. U hrazení posléze vznikla potyčka, do které se zapletl Nedvěd a hostující Ngoy. Bude se vylučovat.

40:18
    Brügger našel v přečíslení liberecké obrany na pravém křídle volného Mauldina a mohlo být vyrovnáno! Druhý jmenovaný střílel bez přípravy, těsně minul.

40:01

Skvělých dvacet minut! Svižný hokej, pět branek, nechyběly ani důrazné střety. Tygři vedou nejtěsnějším možným rozdílem, poslední části slibuje zajímavou podívanou.

40:00

39:59
    Současně s klaksonem se ještě snažil došťouchat puk za brankáře Urban, Mauldin jej důrazně z těsné blízkosti vlastního gólman vyhnal.

39:01
    Ohlášena poslední minuta prostředního dějství. Kotouč na holích hokejistů ze Švýcarska.

38:04
    Nedvěd svým typickým způsobem kroužil v útočném pásmu, spoluhráčům ale šanci nepřipravil. Do protiútoku se vydal Rosa, akci zastavil ofsajd.

37:20
    Pohotový zákrok Conze! Z kruhu střílel ostře Havíř, hostující gólman vyškrábl černou pryž do ochranné sítě nad svoji svatyní.

35:24
    Hosté jsou stále svému sokovi na dosah, trefou v přesilovce snižují ze svého pohledu na 2:3. ROMAIN LOEFFEL propálil brankáře střelou od modré čáry. Asistence: Andrei Bykov, Pavel Rosa.

33:45
    Hraje se hodně nečistě, opět se bude pokračovat v nestandardním počtu hráčů na ledové ploše. Dvě minuty pro Duška za nedovolené bránění.

33:13
    Severočeši využívají dnes již druhou přesilovku. Soupeře přitlačili, ze všech střel se ovšem ujalo lehké nahození DAVIDA HAVÍŘE. Zkušený bek nachytal Conze slabou střelou z dálky. Asistence: Petr Nedvěd, Tomáš Urban – 3:1.

32:04
    Vyloučení na straně hostujícího výběru. Trest pro Hasaniho za faul loktem.

31:56
    Pince následně pozlobil Ngoy. V pásmu dostal hodně prostoru, k jeho smůle zakončoval bekhendem. Střele chyběla přesnost.

31:07
    Domácí v pěti.

30:41
    Až nyní rozestavěli hosté přesilovkový vzorec. Jeanninovi rána vůbec nesedla, Pinc ale raději přerušil hru.

30:03
    Fribourgu se nedaří. Bílí Tygři aktivně napadají soupeřovu rozehrávku, několik cenných vteřin našetřil Urban.

29:06
    Podruhé v krátkém časovém sledu sedí na trestné lavici domácí bek Výtisk. Potrestán je za krosček.

28:54
    Lukáš Derner zůstal otřesený na ledové ploše. Ve středním pásmu byl sražen protihráčem, ze hřiště se však zvedá a v zápase by měl pokračovat.

28:39
    Série nepřesností na obou stranách, hra je přerušena pro liberecký icing.

27:43
    Další Pincův zákrok, před jeho teritoriem nepříjemně šermoval holí Mauldin. Domácí gólman nakonec přikryl puk lapačkou, Liberec v pěti.

26:48
    Nechybělo mnoho a v hloučku švýcarských příznivců mohlo být znovu veselo. Loeffel vystřelil z dálky, dorážkou se snažil prosadit Knoepfli. Ani nadvakrát ovšem neuspěl.

25:43
    Trest pro domácí. Výtisk pyká za hrubost.

25:12
    Bílí Tygři znovu svému soupeři odskakují. Bárta nahazoval z rohu kluziště kotouč před Conzovu klec, kde následně vnikl zmatek. Nejlépe se v něm zorientoval DANIEL ŠPAČEK, z brankoviště zacílil přesně. Asistence: Michal Bárta, Petr Nedvěd – 2:1.

24:20
    Atraktivní podívaná pokračuje, slavit mohli opět Tygři. Urban se v útočném pásmu uvolnil a přenechal puk Čakajíkovi, ten zprava mířil jen do přesouvajícího se gólmana.

22:08
    Švýcarský celek si však přichystal bleskovou odpověď. Rychlou akci zakončil GREG MAULDIN, jenž se prohnal po levém křídle a svižnou střelou z kruhu propálil Pince. Mířil přesně, puk ještě škrtl o tyčku. Asistence: Christian Dubé, Sandro Brügger – 1:1.

21:28
    Bílí Tygři využívají přesilovou hru a dostávají se do vedení. Nedvěd přihrál zpoza branky na přední tyč, kde číhal TOMÁŠ URBAN. Vysoký útočník již neměl problém z těsné blízkosti prostřelit Conze. Asistence: Petr Nedvěd, Lukáš Derner – 1:0.

21:16
    Bykov osvobodil svůj tým, hostující čtveřice může vystřídat.

20:40
    Loeffel si jde odpočitnou za sekání. Početní převaha Severočechů.

20:24
    Zakázané uvolnění. Domácí vyhráli úvodní vhazování, Výtisk ale z vlastní třetiny nikoho ze spoluhráčů prudkou přihrávkou nenašel.

20:01

Úvodní část je minulostí, k vidění je zatím vcelku pohledný hokej. Šance si vytvořily oba celky, skóre ale zůstalo bezbrankové.

20:00

19:33
    Několik důrazných soubojů u hrazení, borci se důrazně přetahovali o kotouč v útočném pásmu domácích. Conz nemusel zasahovat.

17:47
    Švýcaři sehráli přesilovku dobře, ale Špačkův faul nepotrestali. Severočeši v pěti.

17:34
    Plüss zůstal trestuhodně neobsazen u Pince! Číhal mezi kruhy, kde následně převzal spoluhráčovu přihrávku. V přímém souboji s brankářem ale neuspěl. Pince si položil, jenže puk nezvedl.

16:36
    Hosté mají v pásmu tlak. Několika rychlými přihrávkami vyšachovali libereckou obranu. Vše zakončil ranou z dálky Kwiatkowski, do střely padl obránce Výtisk.

15:46
    Nyní už se ale trestá. Špaček pyká za hákování.

15:29
    Strkanice mezi Dernerem a Hasanim. Domácimu obránci se nelíbilo, jak protivník i po odpískání osekával Pince. Hlavní sudí vše vyřešil pouze domluvou.

13:43
    Fribourg hraje v plném počtu.

13:28
    Juraj Cebák potřetí! Slovenskému zadákovi tentokrát střela vůbec nesedla, Conz reagoval na předpokládaný směr letícího puku. Z následných zmatků u brankoviště mohl těžit Havíř, leč neuspěl.

13:10
    Dvakrát napřáhl na modré čáře Cebák. Nejprve orazítkoval brankářovy betony, posléze rozezvučel mantinel.

11:42
    Další trest, tentokrát na hostující straně. Krejčík se natlačil k brance a byl nedovoleně zastaven Gerberem. Menší trest za krosček.

10:36
    Liberec v pěti, Havíř už krouží po ledové ploše.

10:12
    Mohli ale vstřelit úvodní branku. Kwiatkowski pálil od modré čáry a od betonů Pince se černá pryž odrazila přímo k Dubému. Ten byl na okamžik sám u brankoviště, neposedný kotouč ovšem nezpracoval.

09:12
    Zatím poněkud zbrklá přesilovka Fribourgu. Hosté se několikrát vlastní vinou vyhnali z pásma.

08:35
    Švýcarský tým si zahraje v přesile. Za držení si jde odpočinout Havíř.

07:43
    Častěji u kotouče je nyní hostující celek. Jeho útočné akce ovšem většinou končí již ve střední třetině, nyní dokonce Fribourg přibrzdila nepřesná rozehrávka – icing.

06:49
    Již od úvodních minut se hraje hodně svižně. Hra plyne, zbytečně se nekouskuje.

05:28
    Zajímavý pokus domácího kapitána! Petr Nedvěd přejel útočnou modrou čáru a přes obránce švihem vypálil. Conz měl zakrytý výhled, ale reflexivním zákrokem lapačkou kotouč lapil.

05:05
    Švýcarský celek v pěti.

04:40
    Vlach v ofsajdu, hra je přerušena. Liberci se zatím početní převaha vůbec nedaří, soupeř se brání na výbornou.

03:37
    Dušek se svým pokusem o založení útoku neuspěl, hosté se již podruhé osvobodili.

03:04
    Loeffel dostává menší trest za nedovolené bránění. Přesilovka domácích.

02:13
    V akci znovu gólman Fribourgu. Nedvěd chytře přenechal kotouč rozjetému Bártovi, jenž pálil z vrcholu kruhu a mířil mezi betony. Conz si mezírku pohlídal.

01:40
    Na druhé straně poprvé zakrožil Conz. Tygři obléhali jeho svatyni, nakonec vypálil z dálky Cebák. Brankář zastavil puk na hrudi a přerušil hru.

00:55
    Vzápětí se do útočného pásma vřítil Heins. Na křídle se mu nabízel Brügger, přihrávku však dostal na paty. K zakončení se vůbec nedostal.

00:18
    Zakázané uvolnění švýcarského týmu. Mauldin prudkou přihrávku od spoluhráče ve středním pásmu netečoval.

00:01

Hráči jsou nastoupeni na ledové ploše. Liberec v tmavě modrém, hosté v bílých dresech.

V liberecké sestavě nakonec čtyřicetiletý útočník Petr Nedvěd oproti předchozím prognózám figuruje. Ponese kapitánské céčko.

Bílí Tygři Liberec: Pinc (Blažíček) – Výtisk "A", Čakajík, Derner, Cebák, Havíř, A. Jánošík, Holub – Víšek, Dušek, Kudrna "A", R. Vlach, Filippi, T. Urban, Špaček, Nedvěd "C", Bárta, Kica, Galamboš, Krejčík, Vantuch.

HC Fribourg-Gottéron: Conz (Rytz) – Gerber, Kwiatkowski, Heins "A", Loeffel, Birbaum, Schilt, Wiedmer, Ngoy – Sutter, Plüss, Brügger, Vauclair, Rosa "A", Mauldin, Merola, Knoepfli, Jeannin "C", Hasani, Bykov, Botter, Dubé.

Týmy spolu změří síly ve Svijanské aréně, která leží v těsné blízkosti modernějšího stánku. Slouží především liberecké mládeži, A-tým se do těchto míst přesouvá pouze na tréninky.

Dnešní klání bude pro oba celky první ostřejší zkouškou. Trenéři budou od svých svěřenců požadovat maximální nasazení. Liberecký celek může povzbudit zpráva, že kapitán a nejproduktivnější hráč loňského ročníku extraligy Petr Nedvěd podepsal s týmem smlouvu na další rok. Jeho start v tomto zápase je ale ještě nejistý.

Fribourg bude chtít navázat na své předchozí vystoupení. V pátek odehrál na svém ledě přátelský zápas s Ženevou a vyhrál 3:2. Tygři ve svém prvním přípravném střetnutí nestačili na Lva Praha, následně ale ve dvou neoficiálních duelech přemohli Mladou Boleslav a Benátky nad Jizerou.

Severočeši si letními souboji s evropskými protivníky zpestřili přípravu také v loňské sezoně, připsali si však pouze tři vítězství a na finálový turnaj do Salzburgu se nepodívali. Pro Fribourg bude dnešní duel v European Trophy premiérový.

Příjemný podvečer z Liberce! Bílí Tygři dnes vstoupí do prestižního turnaje European Trophy, soupeřem jim bude švýcarský Fribourg-Gottéron.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:30.

Lukáš Šonský

Branky a nahrávky: 22. T. Urban (Nedvěd, Derner), 26. Špaček (Bárta, Nedvěd), 34. Havíř (Nedvěd, T. Urban), 47. Kudrna, 60. Kudrna (Nedvěd) - 23. Mauldin (Dubé, Brügger), 36. Loeffel (Bykov, Rosa), 56. Mauldin (Bykov, Plüss)