Lotyšsko – Slovensko 2:3 (kon.) | Finsko – Kanada 1:3 (kon.) | Rusko – USA 3:4 (0:2 po s.n.)
Finsko
1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Kanada
Pátek 26.04.2013, 14:00 • Bolšoj Ice Dome, Soči/Adler, Rusko. Kapacita: 12 000 míst. • Mistrovství světa do 18 let

Nejlepší hráči zápasu:
    Kanada: Frederik Gauthier
    Finsko: Jimi Kuronen (16:08:50)

Poměr střel na branku:
    Finsko: 26
    Kanada: 39

Finové sice vykřesali jiskřičku naděje brankou ze 48. minuty, další už ale přidat nedokázali. Kanada tak po výhře 3:1 postupuje do finále turnaje. A je to postup zasloužený, protože Kanada po většinu zápasu kontrolovala hru.

60:00

59:22
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kanada nejspíš pečetí svou výhru střelou do prázdné branky. Třetí gól dává SAMUEL BENNETT. Bez asistence.

59:04
    Finsko bez gólmana a v šesti hráčích v útoku.

57:58
    Dvě minuty do konce a Finové zatím marně buší do kanadské obrany.

56:43
    Kanada teď na ledě zcela dominuje. Zatím to nevypadá, že by si Finové dokázali vynutit nějaký velký závěrečný tlak.

55:44
    Gólman Kanady už je notnou chvíli úplně bez práce, Finové totiž neútočí, ale musejí se bránit.

55:16
    Finové jsou stále zamčení ve svém pásmu a nemohou ani vystřídat.

54:48
    Finům se krátí čas a teď je navíc Kanada zamkla v jejich obranném pásmu.

54:28
    Verhaeghe teď obkroužil brankoviště několikrát nerušeně vypálil. Gólman Saros všechny jeho střely ale vyrazil.

53:11
    Rozruch před finskou brankou teď udělal čtvrtý kanadský útok, gólman Saros se ale roztáhl na brankové čáře a puk za svá záda nepustil.

52:39
    Klimchuk dostal přihrávku do jízdy, ale pálil mimo.

51:31
    Heatherington si teď málem kopl puk do vlastní branky, to by mi finští spoluhráči příliš nepoděkovali.

50:57
    Teď má ale problémy udržet se v útočné třetině.

50:26
    Kanada má na turnaji percentuální úspěšnost v přesilovkách 20 %.

49:50
    Teď ale na trestnou lavici míří Ainali, který dostává dvě minuty za sekání.

49:48
    Finové mají deset minut na vyrovnání zápasu a nedá se jim upřít snaha o vyrovnání.

49:02
    Finsko je na tom zatím střelecky ve třetí třetině nepoměrně lépe než Kanada, která vystřelila zatím jen dvakrát. Dost střel měli Finové i v přesilové hře, do branky žádnou z nich ale nedostali.

47:59
    A Finové mají ještě relativně dlouhou přesilovku pět na čtyři...

47:13
    Finsko právě vstřelilo branku!
    JOOSE ANTONEN nadvakrát dorážel vyraženou střelu od Lehkonena a nakonec je z toho opravdu branka. Asistence: Artturi Lehkonen.

46:57
    Faul kolenem, dvě minuty pro Klimchuka a Finové budou hrát minutu třicet pět na tři.

46:27
    Šance pro Finy na trestné lavici je Dauphin za podražení.

46:03
    Hra na ledě je teď poměrně klidná, žádné výraznější šance, žádná přečíslení.

44:48
    Bennett na druhé straně teď doloval puk zpod gólmana Sarose, nebyl ale úspěšný.

44:25
    Mustonen vypálil, kanadský gólman jen vyrazil a Lehkonen byl blízko gólové dorážce.

43:10
    Po několika akcích Finů, které se ale odehrávali spíše za brankou, než před ní, se do rychlého protiútoku dostala Kanada, ani ten ale neskončil velkou šancí.

41:26
    Mustonen teď pálil a jeho střelu tečoval jeden z beků Kanady, puk letěl mimo.

40:20
    Finové musejí pořádně šlápnout do útoku, pokud chtějí pomýšlet na dobrý výsledek. A zároveň se vyvarovat chyb v obraně. Ty totiž Kanada tvrdě trestá.

40:01

Další třetina začne ve zhruba 15:35.

Finové si vytvořili několik šancí, ale doplatili na vyloučení. Kanada se prosadila dvakrát v rozmezí jednašedesáti vteřin. Vede tak po 40 minutách 2:0 a má k finále blíž.

40:00

39:14
    Kanaďané jen nahazují do pásma Finska, aby byl puk co nejdále od jejich gólmana.

38:26
    Kinnunen se teď protlačil až před branku, tam ho ale o puk obrali Kanaďané.

36:55
    Gól neplatí, Finové ho dali skutečně až po odpískání, nejspíš útočícího hráče v brankovišti.

36:55
    Tak se bude telefonovat. Puk skončil za brankovou čarou Kanady, ale nejspíš po odpískání.

35:33
    Puhakka přihrál Ainalimu do jízdy, ale tan vysoko přestřelil.

34:13
    Finská druhá lajna teď ostřeluje kanadského gólmana jako o život, ten je ale zatím bezchybný.

32:54
    Lehkonen vyskočil z trestné lavice a dostal krásnou přihrávku do jízdy. Nájezd, kdy jel úplně sám ale nedokázal proměnit.

31:25
    Teď měl kanadský gólman pekelné štěstí. Puk mu za brnakou utekl až na hokejku jednoho z Finů a ten ho okamžitě poslal před branku. Tam byla ale jen kanadská obrana.

30:57
    Kanada je v plném počtu, Finové se brání.

30:46
    Fin Lehkonen teď příliš tvrdě atakoval za brankou gólmana Kanady a dostává za to dvě minuty za nedovolené bránění.

30:10
    Hraje se tedy 4na4 a v této herní variaci se více daří Finům, kteří jsou v pásmu Kanady nebezpečnější.

28:35
    Finský hráč Puhakka míří na trestnou lavici, dostává dvě minuty za podražení.

27:31
    Kanada teď nebezpečně útočí, Finsko se brání.

26:27
    Minuta a vteřina dělila dva kanadské góly, které hráčům s javorovým listem jednoznačně vlily do žil další energii.

24:54
    Kanadský brankostroj se rozjíždí. Obránce JOSH MORRISSEY propálil všechno a zvyšuje na 2:0. Asistence: Frederik Gauthier.

24:33
    Kinnunen na trestné lavici za držení protihráče.

23:53
    MORGAN KLIMCHUK věděl jak se postavit na hranici brankoviště a šikovně tečoval střelu, kterou mu poslal Gauthier naprosto přesně, i přesto, že střílel přes ruku. Asistence: Frederik Gauthier, Sam Reinhart.

23:40
    Finové jsou v plném počtu. Ubránit tuto přesilovku nebylo příliš těžké.

23:12
    Útočníci Kanady si teď nerozuměli a přenechávali si kotouč v útočném pásmu tak dlouho, až jim ho vypíchl jeden z Finů a vyhodil.

22:36
    Kanada ztrácí pásmo, obránce nedokázal na modré čáře zachytit puk a ten utíká mimo pásmo.

22:06
    Střelu Bennetta z velké blízkosti vytěsňuje gólman Saros nad brankovou konstrukci.

21:36
    Přesilová hra pro Kanadu. Na trestné lavici Makinen za nedovolené bránění.

21:02
    Zatím je to ve druhé třetině spíš oťukávaná ve středním pásmu.

20:01

Další třetina začne zhruba v 14:48.

Kanada si na začátku zápasu vynutila tlak, kterému ale Finsko odolalo a s dalšími minutami svůj výkon zlepšilo. Kanada je ale zatím lepší – což vyjadřuje i poměr střel na branku, který je 10:7 pro Kanadu.

20:00

18:36
    Závěr první třetiny je nepoměrně klidnější než včera v zápase Kanady s Českem. Oba týmy se snaží poctivě bránit a neinkasovat v posledních vteřinách.

17:15
    Verhaeghe vytlačený ze střelecké pozice. Z původně nebezpečného úniku tak nakonec nebyla ani střela.

15:25
    McDavid bleskově obkroužil branku a pokusil se zakončit sám u tyčky, nepovedlo se mu to a Saros si připisuje další úspěšný zákrok.

14:54
    Rauhala pálil z úhlu, gólman Kanady zasahuje a puk vyráží.

13:49
    Honka si teď zkusil obhodit jednoho z hráčů Kanady, byl ale neúspěšný a vůbec se nedostal ke střele. Kanada prostor před svojí brankou důkladně čistí.

12:42
    Střelu Heatheringtona vyráží Saros betonem. Zatím má dvakrát víc práce než jeho kolega v brance Kanady, nicméně se všemi zákroky si zatím poradil s velkým přehledem,

10:53
    Theodore pálil v závěru přesilovky od modré a gólman Saros se za pukem jen ohlédl. Střela šla ale mimo.

10:07
    Kanaďanům se přesilovka nedaří, rozhodčí je nejdříve vykázal z pásma, pak to byl ofsajd a do třetice Finové vyhazují.

09:43
    Reinhart pálil z prostoru mezi kruhy, střela šla mimo.

08:57
    Ojamaki vyhodil puk mimo hřiště a protože to bylo v obranném pásmu Finů, dostává dvě minuty za zdržování hry.

08:48
    McDavid teď po křídle ujel a hledal, komu by přihrál na gól. Žádný jiný z Kanaďanů ale nestíhal jeho tempu.

08:17
    Rauhala hledal teď na druhé straně, komu by mohl z úhlu přihrát před branku, kde neoperoval žádný kanadský obránce, žádný z Finů tam ale nečíhal.

07:29
    Dauphin na Bennetta, který číhal před brankou. Nedokázal ale trefit puk.

06:50
    Rozhodčí poprvé pískl do píšťalky. Kanada má na svém kontě v tuto chvíli čtyři střely a její úvodní tlak lehce polevil.

06:12
    Divákům, kteří přišli o chvilku později a teď čekají u vchodů na tribunu na první přerušení, není co závidět. Stále se hraje bez přerušení. Gólmani střely vyrážejí před sebe.

04:34
    Mimochodem – rozhodčí zatím ani jednou ještě nepřerušil hru, hra se rychle, čistě.

04:15
    Ikonen ujíždí po křídle, ale nemá komu přihrát.

03:10
    Druhý útok Kanady a další šance před brankou. Kanada na Finy vlétla a ti se zatím pouze brání.

02:11
    Kanada v dosavadním průběhu vystřelila na branku třikrát, Finům se ještě nepovedlo dostat do pásma, natož vystřelit.

01:15
    Saros vyráží další střelu, opět střílel Klimchuk, tentokrát z mezikruží.

00:29
    První střelu na branku s připsal Klimchuk z Kanady, Saros vyráží.

00:01

Kanada: Desrosiers (Martin) – Heatherington, Bowey, Morin, Morissey, Bigras, Theodore – McDavid, Klimchuk, Reinhart (C) – McKeown, Ritchie, Dauphin – Baptiste, Laplante, Gauthier – Verhaeghe, Garlent, Nastasiuk.

Finsko: Saros (Husso) – Lintuniemi, Honka, Kuronen, Autio, Mäkinen, Ilvonen, Pulli – Mustonen (C), Lehkonen, Ikonen – Tanus, Rauhala, Kapanen – Antonen, Kinnunen, Westermarck – Puhakka, Ojamäki, Kiviranta – Ainali.

Rozhodčí: Mayer (GER), Romasko (RUS) – Kosaka (JAP), Pihlblal (SWE).

Právě skončilo rozbruslení obou týmů a led se připravuje na první semifinále. V hale bude nejspíš celkem slušná návštěva – hlavně díky tomu, že večer je na programu souboj Rusů se Spojenými státy.

Finsko včera bojovalo o postup se Švýcarskem, které dvě třetiny drželo s favorizovanými Finy krok i skóre. Pak ale přišla švýcarská černá pětiminutovka – Švýcaři inkasovali mezi 45. a 50. minutou celkem čtyřikrát a mohli tak zapomenout na slušný výsledek.

Kanada ve včerejším čtvrtfinále deklasovala český výběr poměrem 6:0. I Čechům se dařilo téměř čtyřicet minut držet krok, když prohrávali jen 0:1, pak ale dvakrát zbytečně inkasovali v závěru druhé části. Třetí třetina pak byla jednoznačně v režii Kanady, která v poslední dvacetiminutovce přidala ještě další tři branky.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Lucie Štěrbová

Branky a nahrávky: 48. Antonen (Lehkonen) – 24. Klimchuk (Gauthier, Reinhart), 25. Morrissey (Gauthier), 60. Bennett

Rozhodčí: Mayer (GER), Romasko (RUS) – Kosaka (JAP), Pihlblal (SWE)