Maďarsko – Španělsko 28:21 (kon.) | Brazílie – Nizozemsko 29:23 (kon.) | Norsko – Česko 31:21 (kon.)
J. Korea – Srbsko 27:28 (kon.)
Maďarsko
28:21 (17:12)
Španělsko
Pondělí 16.12.2013, 17:30 • SBC Vojvodina • Mistrovství světa žen (playoff)

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Sportu zdar a házené zvlášť! Přímo z dění šampionátu vás zdraví Petr Horčička.

Dnes je na programu v pořadí třetí osmifinálový zápas 21. mistrovství světa v házené žen, hraný v Novém Sadu. V tom se představí Maďarsko a Španělsko, což napovídá, že půjde o velice atraktivní souboj.

Maďarky skončily v tabulce překvapivě až na třetím místě, o čemž rozhodla porážka s Rumunskem. Maďarky ale předvádí od začátku šampionátu vyrovnané výkony. Do Srbska si navíc přivezla skvělou formu Anita Görbitzová, na které budou trenéry maďarské reprezentace spoléhat i v tomto duelu. Maďarky čeká více než vyrovnaný soupeř. Španělky na tomto turnaji totiž chtějí minimálně obhájit bronzové medaile.

Přehled zápasů ve skupině D:
    Maďarsko – Česko 35:27
    Maďarsko – Tunisko 26:24
    Maďarsko – Austrálie 39:15
    Maďarsko – Rumunsko 17:21
    Maďarsko – Německo 26:27

Španělky prohrály v základní skupině pouze jediný zápas, a to s obhájkyněmi titulu z posledního šampionátu z Norska. V tabulce skončily na druhém místě, měly ovšem až čtvrtou nejlepší ofenzivu, za to ale měly druhou nejlepší defenzivu. Na té budou chtít stavět i v tomto zápase, ovšem čeká je tvrdý oříšek. Maďarky totiž požene za vítězstvím spousta jejich fanoušků.

Sestavy z posledních zápasů

Maďarsko: 12 Herrová, 21 Kissová – 2 Zacsiková, 5 Triscuková, 6 Vértenová, 7 Szucsánszká, 9 Vinczeová, 10 Bulathová, 13 Görbiczová, 18 Szamoránská, 20 Redeiová-Soósová, 22 Bognárová-Bódiová, 23 Szekeresová, 27 Cifrová, 83 Kovacsicsová, 87 Tomoriová.

Španělsko: 1 C. Gonzalezová, 12 Navarrová – 2 Lopezová, 7 Bea. Fernandezová, 9 Manguová, 10 Aguilarová, 11 Benzalová, 13 Alonsová, 14 Chavezová, 17 Pinedová, 18 Beg. Fernandezová, 25 Peňaová, 27 L. Gonzalezová, 30 Elorzová, 35 Egozkuová, 86 Carbalová.

-45
    Oba týmy už jsou na palubovce a zahájily tradiční rozcvičku. V hale zatím moc fanoušků není, ale do začátku zápasu ještě zbývá dostatek času.

Kdo tento souboj vyhraje, tak postoupí do čtvrtfinále, kde narazí na lepšího z dvojice Brazílie – Nizozemsko, kde se dá čekat urputný souboj. Favoritem ale budou Brazilky. Kdo naopak prohraje, tak pro něj turnaj končí. Kdo se bude nakonec radovat nám napoví následující minuty.

Když se podíváme na poslední mistrovství světa, respektive z předloňského roku, Maďarky bychom tam hledali marně. V kvalifikaci o šampionát totiž podlehly Německu, podobně jako Češky Černé Hoře.

Španělky naopak dokráčely až do semifinále, kde podlehly Norkám, pozdějším vítězkám. Na turnaji skončily třetí, v souboji o třetí místo zdolaly Dánky. Pokud porazí Maďarky, tak by si mohly zopakovat čtvrtfinálový souboj s Brazílií. Ty ovšem musí porazit Nizozemsko.

-20
    Do zápasu zbývá zhruba dvacet minut. Za malý okamžik se společně podíváme na soupisky.

Španělsko: 1 Cristina Gonzalezová, 12 Navarrová – 2 Lopezová, 7 Beatriz Fernandezová, 9 Manguová, 10 Aguilarová, 11 Benzalová, 13 Alonsová, 14 Chavezová, 17 Pinedová, 18 Begoña Fernandezová, 25 Peňaová, 27 Lara Gonzalezová, 30 Elorzová, 35 Egozkuová, 86 Carbalová.

Rozhodčí: Anders Birch a Dennis Stenrand (oba Dánsko).

-10
    Následovat bude slavnostní zahájení zápasu. Oba celky přijdou na hrací plochu se svou vlajkou. Poté zazní hymny obou zemí.

Rozehrávat budou Španělky. Ty budou v první půli útočit zprava doleva. Görbiczová začne zápas na lavičce náhradníků.

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

1
    Španělky kazí! Do útoku půjdou Maďarky. (0:0) (0:0)

2
    Kazí i Maďarky. Španělky následný brejk nepotrestaly, Lopezová nepřihrála přesně. (0:0) (0:0)

2
    Úspěšný blok v podání Carbalové! (0:0) (0:0)

2
    Szucsánszká otevírá gólový účet dnešního zápasu! (1:0) (1:0)

3
    Manguová, ač byla tísněna, vyrovnává přesnou střelou k levé tyči. (1:1) (1:1)

3
    Vértenová pokazila přihrávku, což trestá Begoña Fernandezová a Španělky jdou poprvé v utkání do vedení. (1:2) (1:2)

4
    Bognárová-Bódiová vyrovnává! Zamířila na vzdálenější tyč a byla úspěšná. (2:2) (2:2)

4
    Souboj dvou desítek. Španělky budou házet sedmičku. (2:2) (2:2)

4
    Carbalová proměňuje! Nejlepší střelkyně Španělska ze základní skupiny zamířila přesně k pravé tyči. (2:3) (2:3)

5
    Výborný zákrok Navarrové. Maďarky mohou jít do dvoubrankového vedení. (2:3) (2:3)

6
    Aguilarová zamířila přesně a Španělky vedou o dva góly! (2:4) (2:4)

6
    Redeiová-Soósová přesnou střelou k levé tyči snižuje! (3:4) (3:4)

7
    Carbalová se prosazuje z úctyhodné vzdálenosti! (3:5) (3:5)

7
    Bognárová-Bódiová se trefila přesně do růžku! (4:5) (4:5)

8
    Görbiczová stále pouze na lavičce. (4:5) (4:5)

8
    Ztráta Španělek! Maďarky mohou vyrovnat. (4:5) (4:5)

9
    Tomoriová zamířila pouze do připravené Navarrové. (4:5) (4:5)

9
    Carbalová kazí přihrávku. Do útoku už se řítí Maďarky. (4:5) (4:5)

9
    Bognárová-Bódiová přesně umístěnou střelou na bližší tyč vyrovnává! (5:5) (5:5)

10
    Lopezová ale vzápětí vrací Španělkám vedení. (5:6) (5:6)

10
    Vértenová zamířila jen do břevna! (5:6) (5:6)

11
    Carbalová hraje výborně! Před malou chvílí vyhnala Kissovou z branky. Tu nahradila Herrová. (5:7) (5:7)

11
    Žlutá karta pro Begoñu Fernandezovou. (6:7) (6:7)

11
    Tomoriová z následného protiútoku snižuje! (6:7) (6:7)

12
    Vértenová vyrovnává! Zamířila přesně na vzdálenější tyč, na což Navarrová nedokázala zareagovat. (7:7) (7:7)

13
    Španělky pokazily rozehrávku a Maďarky to mohly potrestat. To by ovšem Szekeresová musela přihrát přesně. U míče jsou znovu Španělky. (7:7) (7:7)

14
    Redeiová-Soósová posílá Maďarky přesnou střelou do vedení! (8:7) (8:7)

14
    Brilantní zákrok Herrové! (8:7) (8:7)

14
    A Vértenová trestá! Maďarky vedou o dvě branky! (9:7) (9:7)

14
    Trenér Španělska Jorge Dueñas De Galarza na to reaguje oddechovým časem. (9:7) (9:7)

15
    Už se ale pokračuje znovu ve hře, u míče jsou Španělky. (9:7) (9:7)

15
    Görbiczová se objevuje poprvé na hřišti! Na tom ji přivítal velký aplaus maďarských fanoušků. (9:7) (9:7)

15
    Lopezová ji přivítala gólem! Zamířila přesně do horní části branky. (9:8) (9:8)

16
    Lopezová míjí maďarskou branku o centimetry! (9:8) (9:8)

17
    Görbiczová trestá! Navarrové nedala šanci a Maďarky vedou o dvě branky. (10:8) (10:8)

17
    Begoña Fernandezová snižuje! Herrová šla k opačné tyči. (10:9) (10:9)

17
    Görbiczová má zřejmě nějaké zdravotní problémy. Po chvilce totiž hřiště opouští. (10:9) (10:9)

18
    Redeiová-Soósová zamířila přesně k levé tyči! (11:9) (11:9)

18
    Sedmička pro Španělky. (11:9) (11:9)

18
    Herrová sedmimetrový hod Carbalové likviduje! Maďarky tak mají možnost navýšit své vedení. (11:9) (11:9)

19
    Na druhé straně vynikla i Navarrová! (11:9) (11:9)

19
    Lopezová vidí žlutou kartu. (11:9) (11:9)

19
    Na Herrovou nenašla recept ani Manguová! (11:9) (11:9)

20
    Dva úspěšné bloky v podání maďarské obrany. Španělky přesto zůstávají u míče. (11:9) (11:9)

20
    Další vynikající zákrok Herrové! Ta založila rychlý útok, který přesně k tyči zakončila Vértenová. (12:9) (12:9)

21
    Manguová kazí! Šance pro Maďarky. (12:9) (12:9)

21
    A Maďarky vedou o čtyři branky! To zřejmě čekal jen málo kdo! Před malým okamžikem se prosadila Bognárová-Bódiová. (13:9) (13:9)

22
    Lopezová z rychlého brejku snižuje. (13:10) (13:10)

22
    Szekeresová vidí žlutou kartu. (13:10) (13:10)

22
    Maďarky budou házet sedmičku. Na tu přichází z lavičky Görbiczová. (13:10) (13:10)

22
    Görbiczová zamířila přesně k tyči a znovu odchází střídat! (14:10) (14:10)

23
    Manguová nechala vyniknout Herrovou! Ta drží svůj tým! (14:10) (14:10)

23
    Triscuková vyloučena na dvě minuty. Přesilovka pro Španělky. (14:10) (14:10)

23
    Szucsánszká zamířila jen do připravené Navarrové. (14:10) (14:10)

24
    Beatriz Fernandezová kazí! U míče jsou Maďarky. Přidají v oslabení další gól? Vedly by už o pět branek, což by bylo slibné vedení. (14:10) (14:10)

25
    Szucsánszká zamířila jen do břevna! (14:10) (14:10)

25
    Další výborný zákrok Herrové! Na ní ztroskotala Beatriz Fernandezová. (14:10) (14:10)

26
    Tomoriová zamířila jen do břevna! To už je druhé v krátkém časovém sledu. (14:10) (14:10)

26
    Lopezová snižuje na rozdíl tří branek. Herrová byla tentokrát bez šance. (14:11) (14:11)

27
    Zacsiková vrací svému týmu čtyřbrankový náskok. Teď se ale Maďarky budou muset bránit. (15:11) (15:11)

27
    A Herrová chytá ve velké pohodě! Před chvílí zlikvidovala pokus Carbalové. (15:11) (15:11)

28
    Maďarky vedou o pět gólů! Přesně zamířila Zacsiková! (16:11) (16:11)

28
    Begoña Fernandezová z rychlého brejku snižuje. (16:12) (16:12)

28
    Do konce úvodní části hry zbývají dvě minuty. Trenér Maďarska János Hajdu si vybírá oddechový čas. (16:12) (16:12)

29
    Görbiczová nahrazuje Tomoriovou. (16:12) (16:12)

29
    Görbiczová se prosazuje střelou o zem! Na hřišti byla sotva pár vteřin... (17:12) (17:12)

29
    Beatriz Fernandezová míjí maďarskou branku! Herrová zasahovat nemusela. (17:12) (17:12)

30
    O malou chvíli později nezachytila přihrávku Pinedová. U míče jsou znovu Maďarky. (17:12) (17:12)

30
    Navarrová likviduje pokus Redeiové-Soósové. Patnáct vteřin do konce prvního poločasu. (17:12) (17:12)

30
    Tomoriová je ještě v závěru vyloučena na dvě minuty. Přesilovka pro Španělky. (17:12) (17:12)

30
    První poločas skončil. (17:12)

Maďarky po úvodních třiceti minutách nečekaně vedou pětibrankovým rozdílem. Ne, že by měly v utkání nějakou převahu, ale Španělky nemohou najít na výborně chytající Herrovou recept. Do druhé části hry půjdou s velkým mankem, jehož smazání však není nemožné. Navíc budou pokračovat v přesilové hře. Druhý poločas začne zhruba za 14 minut.

1 – Manguová a Aguilarová

Druhý poločas rozehrají Maďarky. Ty budou útočit zprava doleva.

31
    Začal druhý poločas. (17:12)

31
    V brance Maďarska pokračuje Herrová, stejně jako na druhé straně Navarrová. (17:12) (17:12)

31
    Na první střelu Szucsánszké ještě Navarrová dosáhla. Na následnou dorážku už nikoliv. (18:12) (18:12)

32
    Lopezová z následného proti útoku snižuje. (18:13) (18:13)

32
    Szucsánszká zamířila přesně k pravé tyči. (19:13) (19:13)

33
    Aguilarová střílí šťastný gól. Maďarskou brankářku hezky přehodila. (19:14) (19:14)

33
    Žlutá karta pro Manguovou. (19:14) (19:14)

34
    Cifrová nezamířila přesně. Do brejku míří Španělky. (19:14) (19:14)

34
    Aguilarová vybojovala sedmimetrový hod! (19:14) (19:14)

36
    Peňaová zamířila přesně! (19:15) (19:15)

36
    Navarrová si s dělovkou Vértenové poradila znamenitě! (19:15) (19:15)

37
    Aguilarová zamířila přesně k levé tyči! (19:16)

37
    Úspěšný blok maďarské obrany! Španělky přesto zůstanou u míče. (19:16) (19:16)

37
    Aguilarová snižuje na dvoubrankový rozdíl. (19:17) (19:17)

37
    Oddechový čas pro Maďarsko. (19:17) (19:17)

38
    Přesilovka pro Maďarky! Begoña Fernandezová vyloučena na dvě minuty. (19:17) (19:17)

38
    Střelu Aguilarové likviduje Herrová! Maďarky mohou znovu odskočit do vedení o tři branky. (19:17) (19:17)

39
    Vértenová trefuje břevno! (19:17) (19:17)

40
    Sedmimetrový hod pro Španělky! Ty mohou snížit na jednobrankový rozdíl! (19:17) (19:17)

40
    Peňaová ale nezamířila přesně... netrefila ani branku. (19:17) (19:17)

41
    Tomoriová pálí do břevna! (19:17) (19:17)

42
    Aguilarové byly odpískány kroky. Do útoku tak mohou vyrazit Maďarky. (19:17) (19:17)

42
    Triscuková zamířila jen do připravené Navarrové. (19:17) (19:17)

43
    Před malou chvílí neuspěla ani Tomoriová. (19:17) (19:17)

43
    Tentokrát už to ovšem Tomoriové vyšlo! Trefila se přesně do horní části španělské branky. (20:17) (20:17)

43
    Carbalová nastřelila Szekeresovou do hlavy. Ta je v péči lékařů. (20:17) (20:17)

43
    Střídání ovšem nutné nebude. Szekeresová pokračuje ve hře. (20:17) (20:17)

44
    Lopezová zamířila přesně na vzdálenější tyč a snižuje na rozdíl dvou branek. (20:18) (20:18)

45
    Triscuková se prosazuje střelou o zem! Maďarky znovu vedou o tři branky. (21:18) (21:18)

45
    Další ostrý střet, tentokrát v podání Pinedové a Triscukové. Vylučovat se nebude, u míče jsou Maďarky, které se ženou do protiútoku. (21:18) (21:18)

46
    Triscuková vybojovala sedmimetrový hod! Začíná přituhovat... (21:18) (21:18)

46
    Görbiczová zamířila přesně a odchází střídat! (22:18) (22:18)

47
    Pinedové byly odpískány kroky. Do útoku už se ženou Maďarky. Ty mají zatím vše ve svých rukou. (22:18) (22:18)

48
    Sedmička pro Španělky. (22:18) (22:18)

48
    Carbalová zamířila přesně k levé tyči! (22:19) (22:19)

48
    Szamoránská nedala Navarrové šanci! Těsně před ní míč skočil. (23:19) (23:19)

48
    Oddechový čas pro Španělsko. (23:19) (23:19)

49
    Peňaová střílí neskutečný gól! Zamířila přesně pod břevno a nutno dodat, že z úctyhodné vzdálenosti! (23:20) (23:20)

50
    Navarrová likviduje dělovku Kovacsicsové! (23:20) (23:20)

51
    Tomoriová nezakončila přesně, navíc byla faulována. Maďarky zůstanou u míče. (23:20) (23:20)

51
    Tomoriová se znovu dostala do zakončení, tentokrát bylo vše v pořádku, ale zákrok jako z brankářské učebnice předvedla Navarrová. (23:20) (23:20)

51
    Teď si na Navarrovou nepřišla ani Zacsiková. (23:20) (23:20)

52
    Na druhé straně předvedla skvělý zákrok Kissová! Ta vyrazila střelu Carbalové. (23:20) (23:20)

52
    Zacsiková zamířila přesně do růžku španělské branky. (24:20) (24:20)

53
    Slabá střela Pinedové nemohla Kissovou nijak ohrozit. (24:20) (24:20)

54
    Kovacsicsová nezamířila přesně. Do útoku půjdou Španělky. (24:20) (24:20)

54
    Begoña Fernandezová pálí jen do tyče! (24:20) (24:20)

55
    ... a znovu! To je velká smůla španělské hráčky! U míče jsou znovu Maďarky. Ty pět minut před koncem vedou o čtyři branky! (24:20) (24:20)

55
    ... teď mohly vést i o pět, ale Szamoránská přestřeluje! (24:20) (24:20)

56
    Kovacsicsová to udělala zkušeně. Počkala si na faul a Maďarky budou házet sedmičku! (24:20) (24:20)

56
    Görbiczová zamířila přesně! Maďarky jsou jednou nohou ve čtvrtfinále! Španělky ale mají dostatek času na vyrovnání. (25:20) (25:20)

56
    Oddechový čas pro Španělsko. (25:20) (25:20)

57
    Peňaová přestřeluje! U míče jsou znovu Maďarky. (25:20) (25:20)

57
    Zřejmě je rozhodnuto! Před malou chvílí se prosadila Kovacsicsová. (26:20) (26:20)

58
    Manguová vybojovala faul, u míče jsou Španělky. (26:20) (26:20)

58
    Střelu Peňaové výborně zlikvidovala Kissová. Ta se o malou chvíli později blýskla i po dělovce Manguové! (26:20) (26:20)

59
    Zacsiková se prosazuje střelou o zem. (27:20) (27:20)

59
    Lopezová z protiútoku snižuje. (27:21) (27:21)

59
    Manguová srazila Görbiczovou k zemi a od rozhodčích obdržela dvouminutový trest. Sedmička pro Maďarsko. (27:21) (27:21)

60
    Görbiczová zamířila přesně! (28:21) (28:21)

60
    Lopezové byl odpískán přešlap. Maďarky se radují! (28:21) (28:21)

60
    Konec zápasu. (28:21)

Je dobojováno! Maďarky to dokázaly a jsou ve čtvrtfinále! Španělky tak bronzovou příčku neobhájí a na šampionátu končí. Do druhého poločasu sice vstoupily lépe, ale na vítězství to zkrátka nestačilo. Rozdíl sedmi bodů zřejmě v tomto zápase nečekal nikdo.

Nejlepší hráčkou zápasu byla vyhlášena Szandra Zacsiková. Ta zaznamenala pět gólů.

To je z tohoto zápasu vše, ale zůstaňte s námi! Od 20 hodin a 15 minut proti sobě nastoupí Norsko a Česká republika.