Francie – Kanada 3:2 (1:0 po s.n.) | Švýcarsko – Rusko 0:5 (kon.) | Slovensko – Česko 2:3 (po pr.)
Bělorusko – USA 1:6 (kon.)
po s.n. (1:0)
Francie
3:2 (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Kanada
Pátek 09.05.2014, 15:45 • Hala Čižovka, Minsk • Mistrovství světa

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.

Hezký den z běloruského Minsku, kde dnes startuje světový šampionát. V hale Čižovka začínáme prvním zápasem mezi Francii a Kanadou. Favorit je jasný, samozřejmě Kanada. O ní je známo, že má pomalejší rozjezd, nicméně s tímto soupeřem by si měla hravě poradit.

Kanada

Kanadský tým čeká na úspěch již dlouhých sedm let, naposledy tým z kolébky hokeje slavil titul mistrů světa v roce 2007, ovšem tým javorových listů si vše vynahrazuje na Olympijských hrách. Loni se reprezentace Kanady umístila na pátém místě.

Na MS v Minsku bude Kanada spoléhat na dravé mládí. Největší očekávání jsou od Nathana McKinnona, který má směle nakročeno vyhrát letošní cenu pro nejlepšího nováčka v NHL. Nechybí ani hvězdy jako Alex Burrows nebo Kevin Bieksa. V prvním zápase turnaje se do branky postaví James Reimer z Toronta.

Francie

Tým Francie má zcela opačné ambice a i letos bude jejich hlavním cílem udržet se v elitní skupině MS. V loňském turnaji se Francie díky překvapivé výhře nad obrovským favoritem Ruskem udržela před Rakouskem, které následně spadlo skupiny B MS.

Francie bude nejspíše spoléhat na Cristobala Hueta v brance, který v minulosti hájil branku i slavného Montrealu Canadiens. V útoku je pak určitě největší hvězdou Antoine Roussel, který hájí barvy Dallasu Stars.

Francie: Huet (Hardy) – Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel – Treille, Meunier, Desrosiers – Fleury, S. Da Costa, Bellemare – Roussel, Guttig, T. Da Costa – Tardif, Henderson, Ritz – Raux.

Kanada: Reimer (Scrivens) – Bieksa, Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly – Turris, Burrows, MacKinnon – Hodgson, Brouwer, Kadri – Schenn, Huberdeau, Read – Monahan, Chimera, Ward – Scheifele.

Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) – Fluri (SUI), Schrader (GER).

Právě skončilo rozbruslení obou týmů, hala se zatím plní velmi pozvolna.

00:01

00:52
    Jako první se do útočení vrhli Francouzi, Reimer musel dvarkát zasahovat. Nebezpečná byla především dorážka Damiena Fleuryho. Kdyby mu puk nesjel po hokejce, zakončoval by do odkryté branky.

01:29
    Hokejisté v modrých dresech si zahrají první přesilovku. Na dvě minuty za držení odchází na trestnou lavici kanadský obránce Tyler Myers.

02:06
    Francouzi jsou v první minutě své přesilovky zatím absolutně neškodní, teď je v přechodu do útoku zastavil offside.

02:28
    V oslabení se dostal ke střele z levého kruhu Matt Read, ale branku Hueta přestřelil.

02:56
    Od začátku se hraje poměrně tvrdě, po strkanici před francouzskou brankou zatím americký rozhodčí nevylučuje.

03:29
    Kanada se bez problémů ubránila a je kompletní.

03:52
    Zakázané uvolnění Francie.

04:28
    Nathan MacKinnon se obtočil kolem branky, ale zakončoval pouze do betonů připraveného Hueta.

04:36
    Přesilovka pro Kanadu. Bieksu fauloval při zakončení Laurent Meunier. Dostává dvě minuty za podražení.

05:09
    Kanaďané začali přesilovku velkým tlakem, Garrison ale nakonec neudržel pásmo a Francouzi si mohou oddechnout.

06:02
    Zámořští hokejisté se snaží hrát až příliš na krásu, chybí jim střelba.

06:46
    Francouzi jsou v pěti, Meunier navíc hned po vyjetí z trestné lavice nabruslil z pravého křídla do pásma a prověřil Reimera.

07:48
    Gudbranson pálil od modré, Read jeho střelu nepříjemně tečoval, ale puk prošel vedle pravé Huetovy tyče.

08:32
    Garrisonova bomba od modré proletěla také vedle branky, Kanaďané teď svírají svého soupeře.

09:26
    Tyler Myers sundal ukázkovým hitem v útočném pásmu Ritze, ten se ale nakonec zvedl z ledu poměrně rychle.

10:36
    Po dlouhé době v útoku také Francouzi, ale Garrison zablokoval střelecký pokus Treilleho.

10:55
    Z pravého kruhu pálil nebezpečně Stephane Da Costa, jeho pokus zlikvidoval Reimer ramenem.

11:44
    Další zákrok si brankář Kanady připsal po střele Teddyho Da Costy, kterou schoval za obránce.

12:26
    Za francouzským brankářem nyní zazvonilo břevno po střele Nazema Kadriho. Útočník Toronta byl v dnešním zápase zatím nejblíže ke vstřelení branky.

13:39
    Francouzi se teď jen brání, ale jejich soupeři zatím trochu vázne přihrávka v rozhodující moment.

14:37
    Běloruské publikum žene outsidera dopředu a povzbuzuje Francii při každém náznaku šance.

15:23
    Huet přežil další příležitost Kanady. MacKinnonovu střelu vyrazil pouze před sebe, ale dojíždějící Kyle Turris nedokázal ideálně trefit puk.

15:54
    Francouzi si zahraji podruhé v zápase přesilovku. Dvě minuty za podražení dostal Alex Burrows.

» Stephane Da Costa otevírá skóre utkání.

17:03
    Francie právě vstřelila branku!
    Francouzi využívají přesilovku a outsider jde do vedení! Hráči v modrých dresech se sice dlouho nemohli dostat do pásma, ale nakonec z první šance udeřili. Po střele Auvitua dorážel STEPHANE DA COSTA puk do odkryté Reimerovy branky. Asistence Yohann Auvitu, Pierre-Edouard Bellemare.

18:48
    Kanaďané chtějí rychle zareagovat na inkasovaný gól a obléhají svého soupeře. Tardifovi se povedlo dostat puk alespoň do středního pásma.

19:25
    Zámořští hráči si svým tlakem vynutili faul Laurenta Meuniera, a ten už je dnes podruhé na trestné lavici. Tentokrát za hákování.

» Brayden Schenn vyrovnává na 1:1.

19:45
    Kanada právě vstřelila branku!
    Také Kanaďané skórují v přesilové hře. BRAYDEN SCHENN dostal puk ideálně mezi kruhy a šikovný útočník Philadelphie tvrdou střelou švihem nedal Huetovi šanci. Asistence: Cody Hodgson, Jason Garrison.

20:00

Francouzi rozhodně nehráli v první třetině zaskočeně a drželi s favoritem krok. Branky padaly až v závěru úvodní části, kdy se oba týmy trefily jednou v přesilovce, a tak je stav zatím nerozhodný. Kanada vyslala na branku Hueta pouze o jednu střelu více než její soupeř na Reimera.

Střely na branku po první třetině: 10:11.

20:01

21:56
    Prostřední část začala hodně zvolna, na Kanaďanech je vidět, že zatím nehrají naplno. Možná budou muset v průběhu utkání přeřadit na vyšší rychlostní stupeň, Francouzi rozhodně nehrají bojácně.

23:06
    Ritz se probíjel kolem mantinelu, nakonec mu ale dráhu zkřížil hlavní rozhodčí, který se společně s francouzským forvardem poroučel k ledu.

24:22
    Dnes zatím nejaktivnější francouzský hokejista Stephane Da Costa stráví dvě minuty na trestné lavici za faul loktem.

24:46
    Garrisonova tečovaná střela od modré skončila vedle francouzské branky. Obránce Vancouveru zkouší střílet velmi často.

25:36
    Schenn pálil z první z prostoru mezi kruhy, Huet jeho pokus vyrazil pravým betonem.

26:24
    V závěru přesilovky se Kanaďani dobře natlačili před francouzskou branku, ale Huet tlaku odolal. Finální dorážku zlikvidoval mladému útočníkovi Monahanovi.

27:01
    Stephane Da Costa se prezentoval dalším útočným průnikem, Reimer nakonec kryje puk po nahození Fleuryho.

27:46
    Zakázané uvolnění Francie, vhazuje se po pravé ruce Hueta.

28:32
    MacKinnon se pokusil Kanadu vytrhnout z letargie dobrou střelou švihem z pravého kruhu, ale francouzský gólman měl rameno na správném místě.

29:09
    Rychlý průnik Desrosierse po pravé straně trochu probudil diváky v hale, jeho střelu ukryl Reimer do lapačky.

29:51
    Pokus Fleuryho skončil na betonu kanadského gólmana, nakonec zámořští hráči vyhodili na zakázané uvolnění.

29:57
    Ryan Ellis znovu posílá puk přes všechny čáry a hra bude pokračovat před Reimerem.

30:00
    Ihned po buly ale fauloval Anthony Guttig a odchází si odpočinout na trestnou lavici za nedovolené bránění.

30:56
    Kanada se v přesilovce vůbec nemůže dostat do pásma, zatím je to z její strany opravdu velmi vlažný výkon.

31:26
    Schenn z bezprostřední blízkosti prověřil Hueta, ten vyrazil puk svým betonem.

31:45
    MacKinnon našel přes celou šířku pásma skvělým pasem Morgana Reilleyho a mladý kanadský bek měl na hokejce vedoucí gól, ale Huet skvělým skokem v brankovišti zneškodnil jeho pokus.

32:00
    Francie v plném počtu.

32:24
    Teď měli pro změnu na hokejce gól Francouzi. Bellamare ujížděl ve dvojici s Fleurym, kterému přes jediného bránícího Kanaďana poslal nahrávku, Fleury ale nezvedl puk přes beton Reimera.

33:01
    Šance na obou stranách probudili i běloruské publikum.

33:50
    MacKinnon opět v akci. Pronikl do pásma, narazil si kotouč s Burrowsem a dostal se i do zakončení, ale byl už příliš blízko Hueta.

34:33
    Kanaďanům přeskakuje puk hokejku, Gudbranson nyní zaváhal na modré, ale Francouzi už neměli síly vrhnout se do útoku.

35:28
    Fleury zavezl puk do pásma, ale nenabídl se mu žádný ze spoluhráčů a Kanaďané ho odzbrojili.

36:29
    Anthoine Roussel se probíjel před branku, ale také neuspěl. Útočník Dallasu je zatím v dnešním zápase jako největší hvězda svého týmu nevýrazný. Nejlépe se prezentuje druhý francouzský útok.

37:16
    Kadri zakončoval přes obránce, Huet si s jeho pokusem bez problémů poradil.

38:27
    Dvě minuty za sekání dostává Troy Brouwer, Francie si zahraje přesilovku.

39:21
    Kanaďané jdou dokonce do tří! Kevin Bieksa dostal dvě minuty za podražení.

39:58
    Bellemare nebezpečně pálil z první po ledě, ale Reimer se stihl přemístit a vyrazit puk do bezpečí.

40:00

Až na pár světlých výjimek zatím utkání nenabízí příliš kvalitní hokej, Francouzi zatím bez větších problémů drží s favoritem krok a nerozhodný výsledek.

Střely na branku po druhé třetině: 16:24.

40:01

40:10
    Francouzi začínají třetí část ve dvojnásobné převaze, ale jejich soupeř okamžitě vyhazuje.

40:27
    Kanaďané jsou ve čtyřech.

40:39
    Rozhodčí posílá zámořský tým znovu do tří. Na trestnou lavici míří za sekání Troy Brouwer, ten jí před malou chvílí opustil.

41:01
    Od modré tvrdě pálil Teddy Da Costa, ale jeho střelu kanadští obránci zblokovali a vyhodili puk.

41:21
    Bieksa je na ledě a Kanaďané jsou ve čtyřech.

42:17
    Francie se nemůže usadit v pásmu, ojedinělé pokusy nejsou nebezpečné. Bellemare teď minul branku.

42:39
    Kanada je kompletní.

43:43
    Gudbransonova střela od modré proletěla vedle levé tyče Cristobala Hueta.

44:48
    Schenn našel vysokou přihrávkou u pravé tyče Burrowse, tomu se sice povedlo sklepnout puk, ale už ho nedokázal ideálně usměrnit.

45:52
    Myersovu střelu udržel Huet pod svým tělem před dotírajícím MacKinnonem.

46:26
    Kanada vyvinula tlak v útočném pásmu, chybělo ale přesnější zakončení. Po Wardově střele se Francouzi dostali alespoň za svoji modrou.

47:06

48:18
    Hodgson se snažil překvapit Hueta z úhlu a málem se mu to povedlo. Francouzský brankář jen tak tak udržel puk špičkou brusle u své levé tyče.

49:12
    Bieksa posílal puk před branku na teč, ale nikdo z jeho spoluhráčů jej nedokázal zasáhnout a Huet kotouč pokryl v pohodě betony.

50:19
    Kanaďané jsou čím dál častěji nastěhováni v obranném pásmu svého soupeře, ale zatím se nemohou dostat do vyložené střelecké pozice.

50:42
    Kanaďané vstřelili branku, ale rozhodčí bude ještě kontrolovat video. Gudbransonova střela se odrazila od tyče do zad Hueta a od něj pak do branky, měl by to být gól.

» Erik Gudbranson skóruje na 1:2.

50:42
    Videorozhodčí potvrdil zásah ERIKA GUDBRANSONA jako gólový a Kanada se necelých deset minut před koncem třetí třetiny ujímá vedení. Asistence: Nathan MacKinnon.

51:50
    Francouzi se nevzdávají a vrhají síly do útoku, Reimer raději přikryl puk a přerušil akci.

52:10
    Mohlo být vyrovnáno. Teddy Da Costa dostal puk do dobré pozice na kruhy, ale z první branku minul.

52:15
    Francouzi si nakonec vynutili přesilovou hru. Jason Garrison dostává dvě minuty za sekání.

» Stephane Da Costa svoji druhou brankou vyrovnává.

52:35
    Netrvalo dlouho a je vyrovnáno! STEPHANE DA COSTA se ocitl nikým nehlídaný před Reimerem, udělal mu kličku do bekhendu a bez problémů zakončil do odkryté branky.

53:39
    Bieksa pálil od modré, ale branku netrefil. V posledních minutách hra konečně nabrala na tempu a opět se probouzejí v ochozech i fanoušci.

54:32
    Střelu Matta Reada vytěsnil Huet ramenem nad branku.

55:12
    Aktivní MacKinnon se prodral do útočného pásma, tam se mu ale nenabídl žádný z jeho spoluhráčů a jemu proti přesile nezbylo nic jiného než jen nahodit puk na Hueta.

56:15
    Kanada se nemůže dostat do tlaku, naopak se hraje nahoru dolu.

56:35
    Schenn napálil z prostoru mezi kruhy puk nad branku.

57:29
    Stephane Da Costa hledal před brankou Bellemareho, ale ten se nedokázal zorientovat a vystřelit.

58:00
    Poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:46
    Francouzský kapitán Meunier prověřil pozornost Reimera střelou od pravého mantinelu, kanadský gólman raději přikryl puk.

59:20
    V závěru třetiny se hraje paradoxně spíše v obranném pásmu favorita, Francouzi jsou blízko překvapení.

59:57
    Cody Hodgson si najel do dobré pozice před Huetovu branku, ten teď podržel svůj tým.

59:57
    Francouzi si raději ještě berou oddechový čas, aby jim neunikl bod.

60:00

Hned v prvním utkání mistrovství světa jsme svědky překvapení. Francouzům se povedlo uhrát s Kanadou po šedesáti minutách nerozhodný výsledek a už je jasné, že budou brát alespoň bod. O zisku druhého rozhodne prodloužení, případně samostatné nájezdy.

Střely po třetí třetině: 26:33.

60:01

60:18
    MacKinnon si nabruslil do pásma, ale jeho střela byla zblokována.

61:01
    Besch vypálil skoro až od červené čáry, ale Reimer po jeho střele raději podržel puk. Bude se vhazovat po jeho pravici.

61:58
    Ryan Ellis obkroužil branku, našel mezi kruhy sjíždějícího Morgana Riellyho, tomu ale střela vůbec nesedla.

62:42
    Kanaďané jsou v prodloužení jednoznačně aktivnější, jejich soupeř se brání.

63:04
    Teď ale mohli Francouzi z brejku udeřit. Z levého kruhu pálil Desrosiers, Reimer byl pozorný.

64:06
    Read si nabruslil mezi kruhy, francouzští obránci jeho pokus zblokovali.

65:00
    Prodloužení skončilo.

Ani pětiminutové nastavení nerozhodlo o vítězi utkání, a tak uvidíme v prvním zápase v hale Čižovka samostatné nájezdy.

Samostatné nájezdy začínají.

Jako první se do branky staví Cristobal Huet, začnou Kanaďané.

Kyle Turris zkusil střelu z kruhů, ale trefil pouze připraveného gólmana Francie.

Julien Desrosiers udělal kličku do bekhendu a zkusil zakončit mezi nohy, Reimer si situaci pohlídal.

Také Sean Monahan volil zakončení mezi nohy, ale ani on neuspěl.

Stephane Da Costa zamíchal pukem, ale ten mu sjel, a tak ani pořádně nezakončil.

Matt Read střílel mezi betony, Huet opět úspěšný.

» Rozhodující nájezd!

V samostatných nájezdech zvítězil tým Francie.
    PIERRE-EDOUARD BELLEMARE volil střelu z prostoru mezi kruhy a trefil se přesně do pravého horního rohu Reimerovy branky. Francouzi tak v prvním utkání získávají proti favoritovi dva body!

Nejlepším hráčem kanadského výběru byl vyhlášen Brayden Schenn, francouzským hrdinou je Stephane Da Costa, střelec dvou branek.

Kdo by to byl před zápasem čekal, že po zápase uslyšíme francouzskou hymnu. Hokejisté v modrých dresech se drží na modré čáře za ramena a užívají si úspěšný vstup do turnaje! (18:17:54)
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Jakub Mezlík

Branky a nahrávky: 18. S. Da Costa (Auvitu, Bellemare), 53. S. Da Costa, rozh. náj. Bellemare – 20. Schenn (Hodgson, Garrison), 51. Gudbranson (MacKinnon)

Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) – Fluri (SUI), Schrader (GER)