Německo – Nizozemsko 26:29 (kon.) | Francie – Slovensko 21:18 (kon.) | Švédsko – Chorvatsko 30:28 (kon.)
Č. Hora – Srbsko 22:19 (kon.)
Francie
21:18 (7:9)
Slovensko
Pondělí 08.12.2014, 18:00 • Gradski Vrt, Osijek (Chorvatsko) - kapacita 3 538 míst • Mistrovství Evropy žen

Slovenské házenkářky na úvod ME prohrály s Francií 18:21, přesto se vůbec nemají za co stydět, neboť proti vysokým favoritkám sehrály skvělý zápas, v jehož dvaačtyřicáté minutě ještě vedly. V závěru už ale Francouzky na palubovce dominovaly a do skupiny D si připisují tříbrankové vítězství. Šesti brankami k němu přispěla Siraba Dembéleová.

Nejvíce branek: Dembéleová 6, Niomblaová a Lacrabéreová po 4 – Školková a Trehubová po 4, Jakubisová 3. (19:35:06)

60
    Konec zápasu. (21:18)

60
    Rána Pineauová je sražena do zámezí, v závěru ještě hrají s míčem Francouzky. (21:18)

59
    Po krásné slovenské akci podruhé v zápase skóruje Lucia Súkenníková. (21:18)

58
    Slovenky nevyužily možnost k rychlému brejku a zbrzdily celou akci do postupného útoku. (21:17)

57
    Slabé zakončení Školkové nemělo naději na úspěch. (21:17)

56
    Trehubová z pravého křídla ztroskotala na Leynaudové, na druhé straně trefuje Baudoinová další tyč slovenské branky. (21:17)

55
    Francouzky přesilovku brzy využívají díky Paule Baudoinové. (21:17)

55
    Dánští rozhodčí na dvě minuty vylučují Lydiu Jakubisovou. (20:17)

54
    Zatímco v prvním poločase Slovenky inkasovaly pouze sedm branek, tak za 23 minut druhého již dalších třináct. (20:17)

54
    Další oddechový čas si bere český trenér Slovenek Dušan Poloz. (20:17)

54
    Velké okno ve středu slovenské obrany využila ke skórování Gnonsiane Niomblaová. (20:17)

54
    Jakubisová úspěšnou ranou ještě drží Slovenky ve hře o nečekaný úspěch. (19:17)

53
    Dembéleová trefuje břevno slovenské branky. (19:16)

53
    Školková neuspěla proti Leynaurdové a Slovenky začínají ztrácet krok se soupeřem z úzké světové špičky. (19:16)

52
    A devatenáctou okamžitě z rychlého brejku Dembéleová. (19:16)

52
    Slovenská obrana už ve druhém poločase nefunguje tak jako v prvním, osmnáctou branku Francie střílí Niombiová. (18:16)

52
    Beňušková je proti náhradní francouzské brankářce Glauserové už třetí různou úspěšnou střelkyní sedmimetrového hodu ve slovenském týmu. (17:16)

51
    Obrovské štěstí pro Slovensko, rána od Pineauová se od tyče odrazila do Gubikové a poté těsně vedle branky. (17:15)

50
    Jakubisová se neprosadila z velkého úhlu a v boji o dorážku Horňáková vyšlápla do brankoviště. (17:15)

50
    Francouzský lodivod Alain Portes si bere oddechový čas. (17:15)

49
    Allison Pineauová se prosadila podstřelem s razancí 75 km/h. (17:15)

48
    Mostecká házenkářka navíc byla při zakončení faulována a Landreová si již odpykává dvouminutový trest. (16:15)

48
    Beňušková se protančila s míčem francouzskou obranou a zamířila přesně k tyči. (16:15)

48
    Dubajová prudkou bombou orazítkovala břevno francouzské branky. (16:14)

47
    Ve hře je ale drží skvělá Gubiková, která teď vychytala Lacrabéreovou. (16:14)

47
    Slovenky se za šestnáct minut druhého poločasu dopustily již sedmi technických ztrát v útoku. (16:14)

46
    Jakubisové je při zakončení z pravého křídla pískán útočný faul. (16:14)

46
    Po francouzském obratu si Dušan Poloz bere oddechový čas. (16:14)

46
    Slovenkám byla odpískána pasivní hra a Dembéleová skóruje z rychlého protiútoku. (16:14)

45
    Lacrabéreová prostřelila Gubikovou a vrací Francii do vedení. (15:14)

44
    Trehubová jako první hráčka v zápase skóruje počtvrté a vyrovnává na 14:14. (14:14)

44
    Z pravého křídla opět skóruje Prouvensierová. (14:13)

43
    Slovenky se prokombinovaly francouzskou obranou, v obrovské šanci ale Jakubišová míjí branku. (13:13)

43
    Poprvé v zápase skóruje Marie Prouvensierová. (13:13)

42
    Slovenky ale okamžitě v útoku přichází o míč a navíc jejich přesilovka již končí. (12:13)

42
    Dembéleová neuspěla proti nadále skvělé Gubikové. (12:13)

41
    Po nádherné slovenské souhře prostřelila Leynaudovou Andrea Czarniková. (12:13)

40
    Slovenky se ale dopustily ztráty při rozehrávce a Dembéleová vyrovnává z brejku na 12:12. (12:12)

40
    Nicméně po dalším faulu je vyloučena Provensierová a Slovensko hraje další přesilovku. (11:12)

40
    Už potřetí dnes Slovenkám neplatí gól, tentokrát byla při své ráně Školková faulována a trenér Poloz se zlobí, že nebyla udělena výhoda. (11:12)

39
    Koumba Cisséová ztroskotala na Gubikové, navíc se provinila prorážením na brankovišti. (11:12)

38
    Siraba Dembéleová snižuje na rozdíl jediného gólu. (11:12)

38
    Súkenníková skóruje z dalšího rychlého protiútoku a Slovensko opět vede o dvě branky! (10:12)

37
    Lacrabereová neuspěla proti Gubikové a po návratu Bízikové už Slovensko hraje přesilovku. (10:11)

36
    Jakubisová proměňuje rychlý brejk v jedenáctou slovenskou branku a rozjásala celou vlastní lavičku. (10:11)

36
    První slovenský gól v druhém poločasu střílí Martina Školková. (10:10)

35
    Bránící Ayglonová dostala nepříjemný úder do nosu a musí být ošetřena. (10:9)

35
    Síly na palubovce se vyrovnají, do pěti jde také Francie po vyloučení Niombiové. (10:9)

34
    Navíc Bíziková dostala dvě minuty a Slovensko bude hrát opět v oslabení. (10:9)

34
    Individuální akci zakončila Lacrabéreová a Francie již v úvodu druhého poločasu rychle otáčí vývoj zápasu. (10:9)

33
    Po povedené francouzské souhře se z levého křídla trefuje Dembéleová a máme opět vyrovnáno. (9:9)

32
    Trehubová míjí francouzskou branku, ale už také Slovenky hrají v plném počtu. (8:9)

32
    Rána Dubajové je sražena do zámezí, Slovenkám je ale stále signalizována pasivita. (8:9)

32
    Rozdíl mezi oběma tresty je čtyřicet sekund. To je tedy doba, kterou bude Francie ve druhé minutě hrát přesilovou hru. (8:9)

31
    A jsou úspěšné, Niombliové stačilo ke skórování pouze patnáct sekund. (8:9)

31
    Druhý poločas začal hrou pěti proti pěti, v útoku Francouzky. (7:9)

31
    Začal druhý poločas. (7:9)

Slovenky, patřící mezi největší outsiderky celého turnaje, proti obrovským favoritkám předvedly v prvním poločase skvělou partii a zatím zaslouženě vedou 9:7. Hlavní hrdinkou je brankářka Lucia Gubiková, která má 6 zákroků z 12 ran mířících mezi tři tyče, po třech brankách pak vstřelily Trehubová se Školkovou.

Nejvíce branek: Lacrabéreová a Baudoinová po 2 – Trehubová a Školková po 3

30
    První poločas skončil. (7:9)

30
    Lacrabéreová se díky dalšímu skvělému zákroku Gubikové neprosadila a po prvním poločase Slovenky senzačně vedou nad Francií 9:7. (7:9)

30
    Sekundu před koncem prvního poločasu inkasuje dvouminutový trest také právě Školková. (7:9)

30
    Školková se obtočila kolem soupeřky a prostřelila Leynaudovou. (7:9)

30
    Allison Pineauová dostává první dvouminutový trest zápasu. (7:8)

29
    Baudoinová vypustila ze sedmimetrového hodu pořádný projektil do horního rohu a snižuje rozdíl ve skóre na jedinou branku. (7:8)

29
    Školková inkasuje žlutou kartu. (6:8)

28
    Jakubisová skóruje z akce dvou Slovenek proti jediné Francouzce. (6:8)

27
    Grace Zaadiová z dobré střelecké pozice minula slovenskou branku. (6:7)

27
    Druhou slovenskou sedmičku si vzala na starost Martina Školková a dokázala si poradit s Leynaudovou. (6:7)

27
    Střídající levá křídelnice Baudoinová vyrovnává na 6:6. (6:6)

26
    Tyče střílí i Slovenky, neuspěla Horňáková. (5:6)

25
    Francouzky se dopouští další technické chyby, na ně je to již 5:5. (5:6)

25
    Trehubová na druhé straně střílí pouze do francouzské brankářky. (5:6)

24
    Gubiková nadále chytá fantasticky, neuspěla proti ní ani Nze Minková. (5:6)

24
    Po nádherné slovenské souhře Horňáková přehodila francouzskou brankářku Leynaudovou. (5:6)

23
    Gubikové teď musí zvonit v uších, neboť břevno po rychlém brejku trefila Lacrabéreová. (5:5)

22
    Ayglonová trefuje tyč slovenské branky. (5:5)

21
    Oddechový čas si bere také třiapadesátiletý francouzský trenér Alain Portes. (5:5)

20
    Slovenky v obraně získaly míč, z rychlého brejku ale Bízikovou vychytala Leynaudová. (5:5)

19
    Beňušková skórovala, ovšem těsně před tím byl pískán francouzský faul a Slovenky musely rozehrávat znovu, tentokrát už zakončit nedokázaly. (5:5)

18
    Český trenér Slovenek Dušan Poloz si bere oddechový čas. (5:5)

18
    Pineauová uspěla proti slovenské defenzivě, ovšem již nikoliv proti skvělé Gubikové. (5:5)

17
    Školková se probila do zakončení a prostřelila Leynaudovou. (5:5)

17
    Pineauová míjí slovenskou branku, útočit mohou opět Slovenky. (5:4)

16
    Střela Školkové je pouze sražena francouzským blokem k brankářce Leynaudové. (5:4)

15
    Z rychlého brejku skóruje Niombiová a v patnácté minutě se vysoce favorizované Francouzky dostávají poprvé do vedení. (5:4)

14
    Pivotka kamerunského původu Kamtová Njitamová se po pohledné francouzské souhře postarala o francouzské vyrovnání. (4:4)

13
    Andrea Czaniková dostává žlutou kartu. (3:4)

12
    Beňušková trefuje pouze břevno francouzské branky. (3:4)

11
    Dembeleová udeřila z levého křídla a střílí třetí francouzskou branku. (3:4)

11
    Další slovenskou snahu ukončila faulem na brankovišti pivotka Czaniková. (2:4)

10
    Tečovanou ránu Dubajové vyráží brankářka Amandine Leynaudová. (2:4)

9
    Francouzky se poté dopustily další technické chyby a míč se vrací do rukou Slovenek. (2:4)

9
    Branka Súkenníkové neplatí kvůli přešlapu brankoviště. (2:4)

7
    Zatím fantasticky chytající slovenská brankářka Gubiková vychytala Lacrabéreovou a Slovenky mohou do útoku. (2:4)

6
    Trehubová z postu pravé spojky opět skóruje a již potřetí se tak zapisuje do střelecké listiny. (2:4)

6
    Francouzky zahodily další obrovskou šanci, z rychlého brejku Dembeleová trefuje tyč. (2:3)

6
    O bleskový francouzský kontr se postarala Lacrabéreová. (2:3)

5
    Francouzky v útoku přišly o míč a protože jejich brankářka Leynaudová byla daleko ze své branky, skóruje Dubajová ránou přes celé hřiště! (1:3)

5
    I podruhé posílá Slovensko do vedení Trehubová. (1:2)

4
    Zaadiová z Mét je první žlutou hříšnicí. (1:1)

3
    Lacrabéreová se probila středem slovenské obrany do zakončení a prostřelila Gubikovou. (1:1)

3
    Naturalizovaná Ukrajinka ve slovenském týmu Taťana Trehubová otevírá skóre zápasu ze sedmimetrového hodu. (0:1)

2
    Poprvé vynikla slovenská brankářka Gubiková, která si připsala dva skvělé zákroky. (0:0)

1
    Z úvodní akce zápasu nedokázala skórovat Trehubová. (0:0)

1
    Slovenky, hrající celé v bílém, rozehrávají svůj historický zápas útokem. Jejich soupeřky hrají v modrém. (0:0)

1
    Utkání právě začalo. (0:0)

Halou v Osijeku již dozněly státní hymny, utkání bude zahájeno během pár okamžiků.

Francie: Leynaudová, Attingreová, Glauserová – Cisséová, Prouvensierová, Baudoinová, Dembéléová, Lacrabéreová, Aygionová, Gnabouyouová, Pineauová, Zaadiová, Nze Minková, Lévequeová, Niombiová, Francoisová, Njitamová, Landreová

Slovensko: Tóthová, Gubiková, Súlovská – Jakubisová, Blažeková, Súkenníková, Bíziková, Dubajová, Szarková, Trehubová, Beňušková, Rajnohová, Michnová, Školková, Kertészová, Czaniková, Minarčiková, Horňáková

Rozhodčí: Stenrand, Birch (oba Dánsko).

Příjemný podvečer při sledování přenosu z evropského šampionátu házenkářek mezi Francií a Slovenskem. Jedná se o historický zápas slovenské házené, neboť národní tým žen se představí na velkém šampionátu poprvé po 19 letech! Naposledy Slovenky hrály na MS v roce 1995, kde obsadily dvanáctou pozici stejně jako na evropském mistrovství o rok dříve, tehdy se však jednalo o poslední příčku ze všech kvalifikovaných týmů.

Slovenky dovedl na šampionát jako kouč český trenér Dušan Poloz, trénující zároveň úspěšný tým Mostu. Poloz může využít i čtyř házenkářek z české nejvyšší soutěže, Minárčikové (Poruba), Rajnohové (Slavia Praha), Súkennikové a Szarkové (obě Most).

Oproti tomu Francouzky jsou světové šampiónky z roku 2003 a vicemistryně světa z let 2009 i 2011, což jen dokumentuje jejich obrovskou sílu. Ve skupině D, hrané v chorvatském Osijeku, se ještě představí i obhájkyně titulu z Černé Hory, tým nabitý hráčkami Podgorice, pravidelného účastníka Final Four turnaje Ligy mistrů a také loňské vicemistryně světa světa Srbky.

Oba týmy se již utkaly v kvalifikaci na tento šampionát, Francouzky v domácím roli potvrdily roli obrovských favoritek a zvítězily 25:18, v odvetě hrané v naprosto vyprodané hale v Šale ale Slovensko uhrálo proti jednomu z nejlepších světových týmů historickou remízu 24:24, což zajistilo Slovensku již zmíněnou účast na jednom z velkých šampionátů po téměř dvaceti letech.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.