Carolina – Tampa | 3:4 (kon.) | | | Montreal – Winnipeg | 5:1 (kon.) | | | NY Islanders – Buffalo | 1:2 (kon.) |
Anaheim – Nashville | 4:2 (kon.) |
Minsk – Riga | 2:0 (kon.) |
Česko – USA | 1:6 (kon.) |
Vřesová – Trstěnice | 7:3 (kon.) | | | Česká Třebová – Choceň | 2:5 (kon.) | | | Moravská Třebová – Chrudim | 7:6 (kon.) |
Světlá nS – Litomyšl | 4:7 (kon.) |
konec
Česko
1:6
(0:3, 0:2, 1:1)
USA
Karel Málek
Branky a nahrávky:
45. Svoboda (Zadina, Galvas) – 4. Tortura (Norris, Mismash), 5. Cassetti (Hutsko, Chmelevski), 15. Reedy (Tkachuk, Hughes), 39. Chmelevski (Mismash, Tortura), 40. Reedy (Barratt), 56. Miller (Tortura)
Rozhodčí:
Diváci:
Neproměněná penalta:
Česko:
Škarek (Vomáčka) – Galvas, Bednář, Mikyska, Gaspar, Král, Šalda, Zelingr, Bukač – Safin, Kondelík, Svoboda – Kaut, Nečas "C", Kern – Machala, Chytil, Zadina – Novák, Škvrně, Toman
Náhradníci:
Trenér:
USA: St. Cyr (Scheel) – Farrance, Gildon, Hughes, Kemp, Knoepke, Maniscalco, Miller – Barratt, Cassetti, Chmelevski, Cockerill, Dhooghe, Hernandez, Hutsko, Mismash, Norris, Reedy, Slaggert, Tkachuk, Tortura
Náhradníci:
Trenér:
Náhradníci:
Trenér:
USA: St. Cyr (Scheel) – Farrance, Gildon, Hughes, Kemp, Knoepke, Maniscalco, Miller – Barratt, Cassetti, Chmelevski, Cockerill, Dhooghe, Hernandez, Hutsko, Mismash, Norris, Reedy, Slaggert, Tkachuk, Tortura
Náhradníci:
Trenér:
Rozhodčí:
Diváci:
Český tým teď vrhnul všechny síly do útoku a Američané se prosazují z rychlého kontru – TOMMY MILLER se po Torturově přihrávce dostal za obranu a bekhendovou kličkou překonal Škarka. Asistence: Jacob Tortura.
Konečně! MATYÁŠ SVOBODA se po Zadinově výborné nahrávce objevil před brankou téměř ve stejné pozici jako chvíli před ním Machala. Chomutovský útočník nezpanikařil, posunul si puk doleva a podél padajícího brankáře poslal kotouč neomylně do sítě! Moc pěkný gól. Asistence: Filip Zadina a Jakub Galvas.
Střely na branku po druhé třetině: 19-23
Opět slepené góly a Američané odskakují na rozdíl pěti branek. SCOTT REEDY na hranici brankoviště rychle zpracoval Barrattovu přihrávku od pravého mantinelu a z otočky se rychlou přízemní střelou trefil přesně mezi Škarkovy betony. Asistence: Evan Barratt.
Tentokrát už ale kotouč v síti skončil. Škarek sice dobře zasáhl proti prvotní nebezpečné Mismashově střele z kruhu, puk mu ale v pádu vzad vypadl z výstroje. SASHA CHMELEVSKI byl v brankovišti nejblíže a také ze všech nejdůslednější – bekhendem doklepl puk do prázdné branky. Asistence: Grant Mismash a Jacob Tortura.
Střely na branku po 1. třetině: 10-13
Škarek nezkrotil v rukavici nahození Tkachuka od levého mantinelu, puk se odrazil přímo k osamocenému SCOTTU REEDYMU, který už neměl problém s dorážkou do prázdné branky. Asistence: Brady Tkachuk a Quinn Hughes.
Tak to je pohroma pro českou obranu, pouhých 18 vteřin po první brance odskakují Američané na dvougólový rozdíl – JOEY CASSETTI špatně zpracoval přihrávku z rohu hřiště a puk se odrazil od jeho brusle... bohužel až za Škarkova záda. Druhý smolný gól. Asistence: Logan Hutsko a Sasha Chmelevski.
JACOB TORTURA vyslal přízemní pokus z levého rohu a kotouč se nějakým záhadným způsobem mezi Škarkovými betony dostal až za brankovou čáru. Když nevíš co s pukem, vystřel. Američané se brzy ujímají vedení. Asistence: Josh Norris a Grant Mismash.
Uvařte si dobrou kávu a zaujměte co nejméně "usínací" pozici – až do nějakých zhruba 05:00 nás čeká porce toho nejkvalitnějšího mládežnického hokeje! Klidně mi tweetněte, ať vím, že ve sledování zápasu nejsem sám!
Česko: Škarek (Vomáčka) – Galvas, Bednář, Mikyska, Gaspar, Král, Šalda, Zelingr, Bukač – Safin, Kondelík, Svoboda – Kaut, Nečas "C", Kern – Machala, Chytil, Zadina – Novák, Škvrně, Toman
USA: St. Cyr (Scheel) – Farrance, Gildon, Hughes, Kemp, Knoepke, Maniscalco, Miller – Barratt, Cassetti, Chmelevski, Cockerill, Dhooghe, Hernandez, Hutsko, Mismash, Norris, Reedy, Slaggert, Tkachuk, Tortura.
Osm obdržených branek v přípravném utkání proti Finsku určitě není něco, co by trenéra českého výběru Pavla Arnošta nechávalo v klidu. Finští hráči v určitých fázích zápasu jeho svěřence výrazně přebruslovali, z tlaku pak vyplynuly branky v naší síti. Na druhou stranu ale čeští mladíci ukázali dobrou produktivitu a vůli po vítězství – v exhibici se gólově prosadily všechny útočné formace, ve třetí třetině dokázal český celek dotáhnout dvougólový deficit a dovést duel až do prodloužení.
Přípravný zápas ukázal, že se sedmnáctka bude moci jako obvykle spolehnout na spolupráci ex-žďárské dvojice Nečas – Kaut, kteří se dohromady postarali o tři branky ve finské síti. Tři body zaznamenal i obránce Dalimil Mikyska z brněnské Komety, multi-bodový zápas zažili i pardubičtí útočníci Ondřej Machala a Filip Zadina Poslední jmenovaný byl prestižním hokejovým magazínem The Hockey House zařazen mezi TOP 5 talentů tohoto turnaje a jeho jméno se určitě objevilo v notýsku nejednoho skauta.
Uvidíme, jak se českým mladíkům zadaří dnes, já osobně se na zápas hodně těším a na srovnání české a americké cesty výchovy talentovaných hokejistů jsem nesmírně zvědavý – pro náš tým, složený čistě z hráčů z tuzemských mládežnických soutěží, to bude první opravdu velká zkouška proti soupeři z kategorie nejsilnějších!
Na českou sedmnáctku čeká pořádně tvrdý oříšek v podobě excelentního soupeře. Turnajový kádr Spojených států čítá 22 jmen, z nichž drtivá většina působí v projektu NTDP – americký tým je tak již delší dobu pospolu, některé své zápasy hraje i proti juniorským celkům z kvalitní USHL a v soubojích proti starším soupeřům si nevede vůbec špatně.
V přípravném zápase před World Hockey Challenge si svěřenci trenéra Dona Granata poradili s týmem Canada Red v poměru 4:3 a vzhledem k síle svého kádru budou i v ostré části turnaje určitě pomýšlet na nejvyšší příčky.
Americká sedmnáctka se již v této sezoně s českým výběrem potkala – na Turnaji pěti zemí ve švýcarské Arose (4:5 z pohledu ČR), kde nakonec celé klání ovládla. V týmu ze švýcarského tažení jsou ale na World Hockey Challenge pouze dva hráči. Jednou z největších ofenzivních zbraní by měl být produktivní Evan Barratt, experty pasovaný na možný prvokolový výběr v draftu NHL (2017). V kanadské OHL pro velký hokej roste spoluhráč Pavla Zachy z týmu Sarnia Sting – Sasha Chmelevski. 16letý centr je jedním z pouhých dvou nominovaných hráčů, kteří kmenově nepůsobí v programu NTDP. Právě díky tomuto programu se Američanům daří vychovávat skvělé hráče a jejich národní týmy v kategoriích U17 a U18 naprosto dominují. V posledních 9 ročnících World Hockey Challenge dosáhli Američané pokaždé na medaili, za posledních 6 let se objevili pětkrát ve finále!
World Hockey Challenge
Tento skvělý turnaj se koná v Kanadě každoročně od roku 2000, jeho počátky však sahají až do roku 1986, kdy byl odehrán první ročník. Pro hráče v kategorii do 17 let jde o premiérovou velkou akci a zkoušku v nejsilnější konkurenci národních výběrů, zároveň také o první možnost předvést se většímu množství zámořských skautů, kteří mají akci samozřejmě pod drobnohledem – můžou si vytipovat hráče, kteří v drtivé většině případů půjdou na draft NHL napřesrok od konání turnaje.
Že turnaj stále nabývá na významu a že je na co koukat? Posuďte sami! V posledních pěti ročnících se na turnaji objevilo průměrně 20 ze 30 prvokolových výběrů a i dříve se na něm představila většina ze současných největších hvězd NHL – Kane, Toews, Ovechkin, bratři Sedinové, Granlund, z nastupující generace v posledních letech třeba i Connor McDavid a Jack Eichel.
Turnaje se letos účastní 8 celků – domácí Javorové listy postaví 3 výběry, které doplní USA a čtyři evropské týmy. Turnaj je rozdělen na dvě čtyřčlenné skupiny, v nichž se systémem "každý s každým" jednotlivé týmy utkají o co nejlepší výchozí pozici pro křížem hrané čtvrtfinále. Česká republika narazí ve skupinové fázi na tři zámořské soupeře:
SKUPINA A
Canada Black
Canada White
ČESKÁ REPUBLIKA
Spojené státy
SKUPINA B
Canada Red
Finsko
Rusko
Švédsko
-
Česká stopa v historii turnaje
Čeští mladíci se v posledních letech turnaje účastnili střídavě se Slovenskem, dle slov Slavomíra Lenera se ale Českému svazu ledního hokeje podařilo pro náš výběr vyjednat každoroční účast na tomto klání. Naposledy se turnaje předloni účastnil ročník 1997 pod vedením stejných trenérů jako letos – tým okolo Davida Kašeho, Filipa Chlapíka nebo Aleše Stezky hrál na turnaji skvělý hokej, kvůli neúprosnému systému turnaje to však nestačilo na lepší než 7. místo.
Český tým se v historii turnaje dokázal třikrát vklínit na medailové příčky. Poprvé v roce 1992 ještě jako Československo, kdy zazářil Radek Bonk (o dva roky později vybrán v 1. kole draftu) a federální výběr dosáhl na bronz. V roce 1997 bral tým okolo Milana Krafta dokonce stříbro, o 9 let později hráči ročníku 1989 (v týmu např. Tomášové Vošvrda a Kundrátek) opět bronz.
Na draftu NHL se v minulosti objevilo celkem 69 českých hokejistů, kteří si zahráli na tomto turnaji a jedná se o spoustu velkých i zajímavých jmen – namátkou třeba Pavel Kubina, Radek Dvořák, František Kaberle, Martin Hamrlík, Tomáš Vlasák nebo Jiří Hudler. V nedávné době se pak zámořským skautům na tomto turnaji poprvé ukázali třeba i Jakub Vrána s Davidem Pastrňákem, first-roundeři z loňského draftu.