Česko – Rusko 1:6 (kon.) | Česko – Kanada black 4:2 (kon.)
Česko
4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Kanada black
Pátek 06.11.2015, 22:30 • Encana Events Centre, Dawson Creek • World U17 Hockey Challenge

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:30.

World Hockey Challenge

Kolega Karel Málek vám zpracoval i něco o historii turnaje: Tento skvělý turnaj se koná v Kanadě každoročně od roku 2000, jeho počátky však sahají až do roku 1986, kdy byl odehrán první ročník. Pro hráče v kategorii do 17 let jde o premiérovou velkou akci a zkoušku v nejsilnější konkurenci národních výběrů, zároveň také o první možnost předvést se většímu množství zámořských skautů, kteří mají akci samozřejmě pod drobnohledem – můžou si vytipovat hráče, kteří v drtivé většině případů půjdou na draft NHL napřesrok od konání turnaje.

Že turnaj stále nabývá na významu a že je na co koukat? Posuďte sami! V posledních pěti ročnících se na turnaji objevilo průměrně 20 ze 30 prvokolových výběrů a i dříve se na něm představila většina ze současných největších hvězd NHL – Kane, Toews, Ovechkin, bratři Sedinové, Granlund, z nastupující generace v posledních letech třeba i Connor McDavid a Jack Eichel.

Turnaje se letos účastní 8 celků – domácí Javorové listy postavily tři výběry, které doplnilo USA a čtyři evropské týmy v podobě Švédska, Finska, Ruska a Česka.

-

Česká stopa v historii turnaje

Čeští mladíci se v posledních letech turnaje účastnili střídavě se Slovenskem, dle slov Slavomíra Lenera se ale Českému svazu ledního hokeje podařilo pro náš výběr vyjednat každoroční účast na tomto klání. Naposledy se turnaje předloni účastnil ročník 1997 pod vedením stejných trenérů jako letos – tým okolo Davida Kašeho, Filipa Chlapíka nebo Aleše Stezky hrál na turnaji skvělý hokej, kvůli neúprosnému systému turnaje to však nestačilo na lepší než 7. místo.

Český tým se v historii turnaje dokázal třikrát vklínit na medailové příčky. Poprvé v roce 1992 ještě jako Československo, kdy zazářil Radek Bonk (o dva roky později vybrán v 1. kole draftu) a federální výběr dosáhl na bronz. V roce 1997 bral tým okolo Milana Krafta dokonce stříbro, o 9 let později hráči ročníku 1989 (v týmu např. Tomášové Vošvrda a Kundrátek) opět bronz.

Na draftu NHL se v minulosti objevilo celkem 69 českých hokejistů, kteří si zahráli na tomto turnaji a jedná se o spoustu velkých i zajímavých jmen – namátkou třeba Pavel Kubina, Radek Dvořák, František Kaberle, Martin Hamrlík, Tomáš Vlasák nebo Jiří Hudler. V nedávné době se pak zámořským skautům na tomto turnaji poprvé ukázali třeba i Jakub Vrána s Davidem Pastrňákem, first-roundeři z loňského draftu.

Český tým:

Nominace:

Brankáři:

Tomáš Vomáčka (Hradec Králové), Jakub Škarek (Jihlava).

Obránci:

Radim Šalda, Michael Gaspar (oba Hradec Králové), Dalimil Mikyska, Filip Král (oba Kometa), Daniel Bukač (Chomutov), Matyáš Zelingr (Kladno), Jan Bednář (Liberec), Jakub Galvas (Olomouc).

Útočníci:

Ondřej Machala, Martin Kaut, Filip Zadina (všichni Pardubice), Marek Škvrně, Martin Nečas, Matěj Novák (všichni Kometa), Matyáš Svoboda (Chomutov), Ostap Safin (Sparta), Jáchym Kondelík (České Budějovice), Jan Kern (Slavia), Filip Chytil (Zlín), Radim Toman (Vítkovice).

Přípravný duel s Finskem

Ostrou generálku před turnajem sehráli čeští mladíci s Finskem, kdy bylo k vidění celkem patnáct branek! Češi v poslední třetině smazali dvoubrankové manko, v prodloužení ale padli 8:7.

První utkání na turnaji hráli Češi s USA

Úvodní zápas na World Hockey Challenge odehráli Češi s favoritem turnaje Spojenými státy, kdy sice podali svěřenci Pavla Arnošta velice sympatický výkon a byli určitě vyrovnanějším soupeřem, než vypadá konečný výsledek 1:6.

S Kanadou black byli čeští mladíci lepší

O utkání více v následujícím příspěvku.

První výhra přišla na závěr skupiny s Kanadou white

První vítězství se dočkali čeští reprezentanti na turnaji s Kanadou white. Sice prohrávali, ovšem do konce druhé části stav otočili a v 51. minutě zvýšili na 3:1. Soupeř už dokázal jen snížit.

Kluci si tři body zasloužili, a ačkoli Kanada místy byla lepším týmem, Češi vždy urputně bránili a poté dokázali udeřit. I produktivita se zlepšila, na jeden gól jsme potřebovali devět střel.

Semifinálové brány nám zavřelo Rusko

Ve čtvrtfinále jsme šli na Rusy ze druhé pozice ve skupině, tudíž jsme měli šance. Sice Sborná ve své skupině obsadila třetí místo, i tak ale ukázala kvalitu a zápas ovládla poměrem 6:1

Předzápasová sestava Česka:

Při pohledu na soupisku se ani dnes nic moc nemění, změna je pouze v brankovišti, kam se dnes postaví Vomáčka.

Vomáčka (Škarek) – Galvas, Bednář, Mikyska, Gaspar, Král, Šalda, Zelingr, Bukač – Zadina "A" ,Kondelík "A", Svoboda – Kaut, Nečas "C", Kern – Machala, Chytil, Safin – Novák, Škvrně, Toman

Naposledy na tomto turnaji vám přeji pěkný večer. V Encana Events Centre už se nám vše chystá na sice boj o vyhnutí se poslední příčce, i tak ale bude na co se dívat. Vždyť jak jsem avizoval, minulé střetnutí těchto celků došlo až do nájezdů. Už tak finišujte s přípravami na sledování, oba celky totiž právě nastupují na led a za chvilku začneme.

Český výběr je v bílé sadě dresů, protože Kanada black bude pochopitelně v černé. Halou zní hymny.

Mezi hokejky obou kapitánu bylo vhozeno slavností buly, za okamžik už to bude na ostro.

Česko: Vomáčka (Škarek) – Galvas, Bednář, Mikyska, Gaspar, Král, Šalda, Zelinger, Bukač – Zadina "A" ,Kondelík "A", Svoboda – Kaut, Nečas "C", Kern – Machala, Chytil, Safin – Novák, Škvrně, Toman

Kanada black: D´Orio (McGrath) – Chainey, Crete-Belzile, Kneen, Krief, Davis, Jones, Leschyshyn, Veleno, Walford, Gilmour, Mattheos, Rasmussen, Bowers, Levin, Strome, Paterson, Holt, Voyer, Brahaney, Durandeau.

00:01

00:15
    Česko právě vstřelilo branku!
    To je úvod jako z říše snů! Hned po úvodním buly se naše formace pustila do útoku a slaví úspěch, když nahrávku do jízdy usměrnil do sítě MARTIN KAUT. Asistence: Martin Nečas.
    00:15 Martin KAUT - 1:0

00:44
    Nyní jsme si ale nepřesně nahráli a Kanada má buly před Vomáčkou.

01:17
    Soupeře ale nijak rychlé inkasování nezaskočilo a hraje velice aktivně, český muž v masce si připisuje další zákrok a bude se opět vhazovat po jeho pravici.

01:52
    Bukač parádně vystihl nahrávku domácího celku – když tedy Kanadu jako pořádající tak bereme – ve střední třetině a zamezil tak rychlému protiútoku.

02:28
    Bowers se dostal do útočné třetiny podél pravého mantinelu a zakončoval bekhendem, ovšem příliš vysoko.

03:00
    Zadinovi se puk zamotal mezi nohy a ani on tak nedokázal ohrozit D´Orieho, jenž tak stále čeká na první úspěšný zásah.

03:31
    Zakázané uvolnění našich mladíků znamená další buly u Vomáčky.

03:59
    Mikyska uklidňuje hru, když čeká s pukem na holi za svou brankou na vystřídání spoluhráčů.

04:25
    První zásah má kanadský gólman na kontě, když ukryl do lapačky pokus Galvase od modré čáry.

05:22
    Gimlour předkládal před branku volnému Patersonovi, jeho pokus ale šel mimo zařízení.

06:34
    Opět se Češi dopouští icingu, hraje se tak převážně u naší branky. Ale za jakého skóre!

07:08
    Kanada black právě vstřelila branku!
    Tak teď jsem to zakřikl. Od modré čáry vystřelil zápěstím Krief a jeho pokus i trochu se štěstím zapadl přesně do horního růžku díky teči MICHAELA RASMUSSENA. Asistence: Alexander Krief a Ben Jones.
    07:08 Alexander KRIEF - 1:1

07:52
    Ofsajd brzdí další útočný pokus Javorových listů.

08:29
    Strome bojoval o puk v rohu kluziště tak mohutně, až podrazil našeho hráče, dle sudího ale bylo vše v pořádku.

09:01
    Kombinace za brankou D´Orieho byla z naší strany pěkná, žádného zakončení jsme se ale nedočkali.

09:47
    Nepřesná nahrávka nás vrací zpět do obranné třetiny, odkud naše druhá formace zakládá další akci.

10:22
    Zadina hledal naslepo Mikysku a našel, český obránce ale nedokázal zpracovat puk ideálně a branku soupeře neohrozil.

10:58
    Po komerční pauze se bude vhazovat před Vomáčkou, jenž nyní předvedl důležitý zásah před dotírajícími soupeři.

11:31
    Gapsar pálil z levého kruhu ostrými, ovšem pouze do náručí D´Orieho.

11:40
    Po buly pálil další z českých obránců, znamená to však pouze další čárku do kolonky zásahů pro gólmana Javorových listů.

12:12
    Do přečíslení tři na dva se hnal soupeř naštěstí až moc rychle a hvizd čárového sudího jej zastavil. Ofsajd!

12:34
    Kanada nás nyní sevřela v obranné třetině a má ponechanou výhodu.

12:49
    Už se vylučuje, za podražení je vyloučen Jakub Galvas.

13:38
    Několik rychlých nahrávek unavilo naši obranu, která nyní děkuje brankáři Vomáčkovi za přerušení hry.

14:03
    Machala se hnal do útočné třetiny, na poslední chvilku ale cukl a radši šetří čas.

14:25
    Do slibné šance se dostal někdo z našich hráčů, zblízka ale trefil pouze břevno soupeřovy svatyně!

14:49
    Bravo, český tým je kompletní.

15:10
    Další vhazování před Vomáčkou, jenž má na kontě již osm zásahů.

15:47
    Opět se budeme muset bránit, Matyáš Zelinger se dopustil hákování.

16:11
    Sám před poloprázdnou brankou byl Rasmussen, kotouč ale do sítě doklepnout nedokázal!

16:43
    I v oslabení podnikla česká formace útočný výlet, v jízdě dva na dva ale naši hráči o kus černé gumy přišli.

17:09
    Jen to v publiku zahučelo po dělovce Velena.

17:31
    Nečas pelášil kupředu, zastavilo jej ale těsné postavení mimo hru.

17:47
    I druhému oslabení jsme se ubránili, Zelinger je na ledě.

18:12
    Kaut našlápl na obranné modré čáře, prosmýkl se mezi třemi hráči soupeře a už byl před D´Oriem, jenž jeho střelu na vzdálenější tyč kryje lapačkou.

19:02
    Bukač dostal nabito na modrou čáru, trefil ale jen stínícího soupeře.

19:41
    Dvacet sekund před koncem první části držíme útočnou třetinu.

20:00

Zápas se nám podařilo začít parádně, když už v 15 sekundě skóroval Nečas. Od té doby nás sice soupeř přehrává, stav je ale nerozhodný 1:1.

V první části oba celky vystřelily shodně devětkrát.

Ve Fort St. Johnu se bojuje o pátou příčku a po dvou třetinách vede Finsko nad USA 4:3.

20:01

20:29
    Málem se nám podařilo znovu udeřit hned z kraje třetiny, Galvas ale z pravého kruhu mířil těsně nad horní tyčku.

21:03
    S aktivním napadáním rozehrávky si česká obrana poradila a užíváme si opět prostoru před D´Oriem.

21:34
    Kondelík dostal z rohu kluziště nabito mezi kruhy, pálil však jen do hrudi kanadského brankáře.

22:01
    Úvod druhé třetiny je z pohledu našeho celku velice povedený, již čtyři zásahy musel vytasit D´Orio.

22:29
    Nepřesná nahrávka vyhnala naší třetí lajnu do střední třetiny, honem vyklidit pásmo a znovu do útoku.

23:00
    Levin se pustil do sólo akce a dostal se až ke střele od pravého mantinelu, jeho pokusu ale chyběla přesnost.

23:24
    Zakázaného uvolnění se nyní čeští mladíci nedopustili díky přesnému vyhození na branku Kanady.

24:06
    Hráči v černém si nyní snad čtyřikrát vyměnili puk na brankovišti, Vomáčka se ale parádně roztáhl po brankové čáře a udržel puk před ní!

24:48
    Galvas posunuje puk do střední třetiny a jeho formace může vystřídat.

25:21
    Češi zahráli malou domů a náš muž v masce přikryl kotouč.

25:59
    Šikovné ruce ukázal při přečíslení dva na jednoho Strome s Bowersem, druhý jmenovaný při koncovce však rozvlnil síťku jen zvenčí.

26:31
    Javorovým listům se nyní nedaří rozehrát, ačkoli se svým spoluhráčům prací s hokejkou snažil pomoci i gólman D´Orio.

27:01
    Nerad to píšu, ale poslední minuty otěže zápasu opět přebírá soupeř.

27:35
    Světlý moment naší ofenzivy měl na svědomí Nečas s Kautem, první jmenovaný ale netrefil zařízení.

28:00
    Velice nedomyšlená akce od Kanady nemohla skončit jinak než zakázaným uvolněním. Zajímalo by mě, koho tam Krief viděl.

28:41
    Z ničeho nic se sám před Vomáčkou ocitl Durandeau, zkusil naznačit střelu a jít do blafáku, kotouč mu však v klíčové fázi sjel z hole.

29:12
    Novák byl aktivní při dojíždění situace a vybojoval buly v útočné třetině.

29:20
    Ihned po vyhraném buly pálil Mikyska, D´Orio je úspěšnější.

29:59
    Kenr nemohl v akci pokračovat, jeho spoluhráč Safin totiž byl netrpělivý a do útočné třetiny vletěl dříve.

30:31
    Zadina se snažil skrze soupeřovu obranu vysunout Machalu, na toho byl ale pas moc rychlý.

31:02
    Ofsajd zastavil akci domácího výběru, po komerční přestávce se puk vhodí do kruhu poblíž naší obranné modré čáry.

31:40
    Safin hledal nahrávkou u tyčky Tomana, ten ale skákavý kotouč netrefil.

33:03
    A hned je veseleji, český tým se totiž za doprovodu písně Hajný je lesa pán opět ujímá vedení! Nahození Chytila z rohu kluziště gólman Kanady vyrazil jen k MATĚJI NOVÁKOVI, který z první dostal puk do sítě. Asistence: Filip Chytil a Radim Toman.
    33:03 Matěj NOVÁK - 2:1

34:00
    Akce dvou ex-zlínských spoluhráčů Galvase s Chytilem končí u D´Orieho.

34:39
    Svobodovi uskočil kotouč do střední třetiny, tam navíc ještě o něj přišel a musíme se bránit.

35:58
    Dlouhý souboj o puk ve střední třetině vyhráli Kanaďané a obsazují útočné pásmo.

36:31
    Bowers zpoza branky našel mezi kruhy Jonese, ten ale svou přízemní střelou trefil jen Vomáčkův beton.

37:02
    Zelingerovi se nepodařilo vyhodit puk a tlak Kanady pokračuje, naše pětice je na ledě již dlouho a pochopitelně je unavená. V této třetině je navíc střídačka na vzdálenější straně. Hoši bojovat!

37:24
    A je na chvilku klid, tečovaná střela sice nebyla příjemná, náš gólman si s ní ale nějak poradil a zalehl kotouč.

38:12
    Postavení mimo hru brzdí pokus našeho celku o rychlý protiútok.

38:41
    Durandeu byl aktivní na brankovišti až moc a to poznal ihned vzápětí, kdy se do něj opřeli čeští obránci.

39:03
    Královo nahození ze střední třetiny D´Orio kryje, vhazovat se bude v útočné třetině Česka.

39:45
    Druhá třetina se nám blíží ke konci, vhazuje se ve středovém kruhu a oba celky tak mají stejnou možnost ještě něco vymyslet.

40:00

Jako v první zápase s Kanadou black na tomto turnaji po dvou třetinách vedeme o jednu branku, a to 2:1. Nástup do druhého dějství měli naši reprezentanti výborný, poté ale na pár minut přebrala otěže Kanada. Naši hráči však parádně zabojovali, srovnali hru a dokázali se prosadit!

Ve druhé části byli Češi střelecky aktivnější v poměru 14:11, celkově vedeme na střelecké pokusy 23:20.

Duel o páté místo ve Fort St. Johnu nám dospěl až do prodloužení, kde se v 67. minutě prosadili Finové a porazili tak USA 5:4. Vítězný tým tabulky ze zámoří tak nakonec obsazuje až šestou příčku, což je pro něj zcela jistě velikým zklamáním.

Joseph Veleno, vycházející hvězda v týmu Kanady black!

Veleno je hráč to underage 2000 a dostal jako první hráč v historii QMJHL "exceptional player status", aby mohl naskočit o rok dříve. Tento status dřív dostala třeba jednička posledního draftu McDavid, slavný Crosby, Ekblad nebo Tavares, nedostává se tedy jen tak komukoli.

Tento patnáctiletý borec hraje s českým obráncem Jakubem Zbořilem v Saint John Sea Dogs a má za patnáct zápasů deset bodů. Krásné číslo.

40:01

40:31
    Rasmussen se snažil dostat puk mezi betony Vomáčky, ten je ale pozorný.

41:01
    Voyerova střela se nebezpečně odrazila od zadního mantinelu, naštěstí však na hokejky našich hráčů.

41:37
    Durandeau při přečíslení dva na jednoho nahrál Velenovi skoro do prázdné brány, Vomáčka se ale natáhl betonem a dokázal zasáhnout! Obrovský potlesk nyní v hale patří jen jemu.

42:11
    Rychlý protiútok získává vhazování v útočné třetině pro náš tým.

42:40
    Krieg naznačil střelu od modré, čímž si položil beka, udělal si ještě dva kroky vypálil, k jeho smůle ale jen do zadního mantinelu.

43:12
    Střela někoho z Kanaďanů měla razanci takovou, že se odrazila až do střední třetiny.

43:41
    Další vhazování po pravici gólmana Vomáčky.

44:02
    Někdo z našich hráčů se dostal ke střele z vrcholku kruhu, tísněn obráncem ale neměl přesnou mušku.

44:44
    Toman dobře operoval za brankou D´Orieho, jenž ale jeho následný pokus zasunout puk za tyčku překazil utěsněním.

45:16
    Při získávání útočné třetiny naše lajna spíše propadla, naštěstí ale ani Kanada nepředvedla nějakou zázračnou akci.

45:48
    Nahození Rasmussena od mantinelu Vomáčka ukryl do lapačky a jede se projet.

46:31
    Kaut prošel přes dva hráče soupeře, na třetím už ale ztratil rychlost a svou jízdu ukončil.

47:00
    Ofsajd českého týmu znamená další přerušení hry.

47:32
    Rozhodčí nám teď možná odpustil zakázané uvolnění a to může Kanadu mrzet, ta totiž nemůže dostat puk ze své třetiny.

47:59
    A nakonec právě jí je odpískán icing.

48:29
    Chytil se ocitl sám u pravé tyčky, puk ale za záda brankáře Javorových listů nedostal.

49:00
    Po komerční pauze se bude vhazovat v neutrálním pásmu.

49:28
    Češi při rozehrávce namazali soupeři, ten ale akcí zaskočen nedokázal pořádně vystřelit.

50:10
    Bek Kanady promáchl puk na modré čáře a domácí tak přišli o útočné pásmo.

50:58
    Levinův pokus z úhlu Vomáčka bez problémů kryje.

52:48
    Vedeme o dva góly, a to po krásné střele OSTAPA SAFINA od pravého mantinelu, která snad i pití shodila brankáři D´Oriemu. Asistence: Matyáš Svoboda.
    52:48 Ostap SAFIN - 3:1

53:39
    Kanada se snaží něco vymyslet, zatím jí to ale moc nejde.

54:24
    Někdo ze soupeřů udělal kličku před modrou čárou a tak to nemohlo dopadnout jinak, než ofsajdem.

55:07
    Nyní bude mít možnost Kanada vstřelit gól naděje, za hákování je totiž vyloučen Michael Gaspar.

55:56
    Kautovi se i v oslabení podařilo dostat do samostatného úniku, v jeho zakončení ale gólman Javorových listů vystihl směr kličky a připisuje si zásah.

56:42
    Bohužel tento faul je potrestán a Kanada zadělává na drama. Střelu Durandeau od modré čáry tečoval do protipohybu Vomáčky STELIO MATTHEOS a raduje se z gólu. Asistence: Arnaud Durandeau.
    56:42 Stelio MATTHEOS - 3:2

57:19
    Puk se dostal mimo mantinely, vhazovat se bude ve střední třetině.

57:39
    Vhazování je v našem obranném pásmu, přičemž zuby, nehty držíme jednobrankové vedení!

58:06
    Povedlo se nám puk vyvést do bezpečí a dopustiti se ofsajdu.

58:31
    Mattheos byl sám před Vomáčkou, ovšem kotouč se k němu nedostal.

58:49
    Puk jsme získali na hokejky my a vyvážíme jej do střední třetiny, čas hraje pro nás.

59:11
    Opět se nepovedlo Javorovým listům udržet delší dobu útočnou třetinu, přičemž branka Kanady již zeje prázdnotou!

59:28
    Ostap Safin mohl rozhodnout, od modré čáry ale odkrytou klec minul.

59:43
    Je to doma, Česko na turnaji obsadí sedmou pozici! MARTIN NEČAS zachytil rychlou rozehrávku soupeře a dopravil kotouč do prázdné klece!
    59:43 Martin NEČAS - 4:2

Za Kanadu se nejlepším hráčem stává Michael Rasmunssen, jenž vstřelil první gól. Za vítěze poté brankář Tomáš Vomáčka, který kryl 26 střel a úspěšnost zásahů činí 92,9%.

Ve třetí části jsme soupeře přestříleli 9:5, celkově pak 29:28.

Poslední zápas českého týmu na turnaji je za námi a dopadl dobře! Naši reprezentanti poráží černý výběr Kanady 4:2 a na turnaji tak obsazují sedmou příčku. Je to možná trochu nízké umístění za dobré výkony předváděné zde, každopádně přece jenom, klukům toto určitě hodně dalo.

Pojďme si ještě jednou celý turnaj zrekapitulovat. V přípravě borci nestačili na Finsko 7:8 po prodloužení, v prvním zápase ve skupině poté padli s USA 1:6. Druhé utkání právě s Kanadou black už přineslo bod, a to za prohru po nájezdech. První výhra se urodila proti Kanadě white poměrem 3:2 a ze druhé příčky se šlo ve čtvrtfinále na Rusko. Bohužel Sborná vyhrála 6:1, alespoň dnes to tak vyšlo a je z toho sedmé místo.

To je tedy ode mne z turnaje vše, já vám děkuji za pozornost po celý týden a třeba někdy napočtenou! (01:29:46)

Jakub Kudláč

Branky a nahrávky: 1. Kaut (Nečas), 34. Novák (Chytil, Toman), 53. Safin (Svoboda), 60. Nečas – 8. Rasmussen (Krief, Jones), 57. Mattheos (Durandeau)