4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
HC Lugano
Čtvrtek 31.12.2015, 12:00 • Vaillant Arena, Davos • Spengler Cup • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Dobrý den! Hokejoví fajnšmekři nebudou ochuzeni o svůj oblíbený sport ani na Silvestra. Přesně v pravé poledne bude vhozeno úvodní buly finálového utkání Spengler Cupu, který je nejstarším hokejovým turnajem na světě. O cennou trofej si to rozdají týmy Kanady a Lugana.

HC Lugano:
    Luganu patří v aktuální tabulce NLA, tedy švýcarské nejvyšší soutěže, páté místo. Kouč Patrick Fischer spoléhá především na švédskou elitní formaci, kterou tvoří Linus Klasen, Fredrik Pettersson a dlouholetý forvard SKA Petrohrad Tony Mårtensson. Do letošního ročníku Spengler Cupu vstoupilo Lugano vítězstvím 6:3 nad Mannheimem. Pak sice podlehlo 4:6 Jokeritu, ale přesto šlo z prvního místa tabulky přímo do semifinále. V něm mělo více sil, než ruský Jekatěrinburg, který musel absolvovat i čtvrtfinálový zápas a hráči Lugana se tak radovali z výhry 3:0.
    Lugano postoupilo do finále Spengler Cupu po 24 letech.

Team Canada:
    Celek, který je tvořen kanadskými hokejisty, kteří hrají v evropských klubech, je tradičním účastníkem Spengler Cupu. Tento prestižní turnaj Kanaďané už dvanáctkrát ovládli a v tomto ohledu je tak lepší pouze pořádající Davos. Naposledy Javorové listy triumfovaly v roce 2012. V letošním kádru najdeme i hráče s bohatými zkušenostmi z NHL. Jmenovat můžeme například bývalého útočníka ottawských Senátorů Coryho Connachera, zkušeného obránce Keitha Aulieho (naposledy Edmonton) a především Dereka Roye. 32letý centr, jenž strávil nejlepší roky v Buffalu, letos nastupuje za švýcarský SC Bern. Kanaďané zatím procházejí letošním Spenglerem bez ztráty kytičky. Ve skupině udolali 2:1 Jekatěrinburg a poté přehráli 2:0 také domácí Davos. S pořádajícím celkem se pak Kanada střetla i v semifinále a přestože v průběhu druhé části prohrávala už 1:4, dokázala duel otočit až na konečných 6:5.
    Lugano dnes bude čelit i bývalému hráči Ottawy Senators, Corymu Conacherovi.

Team Canada: Glass (Climie) – Aulie, Johnson, Bergeron (A), Picard, Carrick, Cundari, Ellerby, Vukovic – Paillé, Malhotra (A), Emmerton – Pyatt, Sheppard, DiDomenico – Giroux, Lombardi (C), D'Agostini – Conacher, Roy, Ellison.

HC Lugano: Merzlikins (Owuya) – Furrer, Chiesa (A), Glenn, Spang, Vauclair, Kienzle, Hirschi (C), Kparghai – Sannitz (A), Pettersson, Klasen – Mårtensson, Stapleton, Brunner – Bertaggia, Hofmann, Filppula – Kostner, Reuille, Walker.

Rozhodčí: Kimmerly (CAN), Vinnerborg (SWE) – Borga, Tscherrig (oba SUI).
    Pohled do Vaillant Areny těsně před začátkem finále.

Aktéři utkání jsou již na ledě. Za malou chvíli začínáme.

00:01

00:44
    Kanada se dostala do útočného pásma, ale tam její pětice nic nevymyslela. U puku Lugano.

01:03
    DiDomenico měl první zajímavou příležitost Kanady. Merzlikins jeho bekhendové zakončení vytěsnil vyrážečkou.

02:07
    Z pravého kruhu pálil Bertaggia. Puk jen prolétl kolem vzdálenější tyčky kanadské branky.

02:22
    Obránce Spang spadl do vlastní branky, kterou posunul. Chvíli se tedy nehrálo, jelikož rozhodčí museli svatyni Lugana opět ukotvit.

03:17
    Emmertonovo nahození od levého mantinelu se mezi tyče nevešlo.

03:34
    Nahození jednoho z hráčů Lugana vyrazil Glass před sebe. Jeho obránci dorážky nepřipustili.

04:17
    Kanaďané vyrazili do přečíslení 3 na 2. Ellison situaci vyřešil nahrávkou na Coryho Conachera, který pálil z osy hřiště a Merzlikins musel vynaložit velké úsilí, aby kotouč vytěsnil mimo svou klec.

05:08
    Javorové listy zatím mají více ze hry. Lugano spoléhá na obranu.

05:41
    Alessio Bertaggia je vyloučen za podražení. Přesilová hra pro Kanadu.

06:13
    Johnson nahodil puk na branku Lugana. Merzlikins mnoho neviděl, ale kotouč se nakonec odrazil do rohu.

06:39
    Další zákrok Merzlikinse. Ten vyrazil puk po střele od modré nejprve nad sebe a poté ho chytil do lapačky.

06:54
    Lugano vyhazuje.

07:18
    Kanaďanům utekl puk až do středního pásma.

07:42
    Lugano je v plném počtu.

08:10
    Z ostrého úhlu to zkoušel Sheppard. Skóre se nemění.

08:33
    Švýcaři v postavení mimo hru.

08:49
    Lugano vstřelilo branku!
    Lugano jde do vedení! Střelu Bertaggii vyrazil Glass před sebe. Kanadský gólman pak pokryl i první dorážku GREGORYHO HOFMANNA, ovšem ten se dostal k puku znovu, rychle objel branku a zasunul kotouč za brankovou čáru dříve, než se stihl Glass po předchozím zákroku zvednout a zaujmout správnou brankářskou pozici. Asistence: Alessio Bertaggia.
    08:49 Gregory HOFMANN - 0:1

09:19
    Švýcarský celek je při chuti! Šanci Reuilleho však zneškodnil dobrým zákrokem Glass.

09:56
    Výborné střídání Lugana! Sannitz dostal krásnou přihrávku zpoza branky a z ideální pozice mířil velmi dobře. Glass však jeho střelu vyrazil špičkou pravého betonu a zachránil svůj tým!

11:35
    Hokejisté Lugana hrají po vstřeleném gólu velmi dobře, Kanada má problémy.

12:59
    Od modré pálil Cundari, Merzlikins vyráží.

13:20
    Přesilovou hru si vyzkouší Lugano. Alexandre Picard dostal dvě minuty za podražení.

15:05
    Lugano se v přesilovce nemůže prosadit, Picardův trest se pomalu chýlí ke konci.

15:21
    Kanada je kompletní.

15:59
    Kanada právě vstřelila branku!
    Je vyrovnáno! Dobře to udělal DiDomenico, který s kotoučem objel branku a nahrál na modrou KEATONOVI ELLERBYMU, jenž z první prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:1. Asistence: Chris DiDomenico.
    15:59 Keaton ELLERBY - 1:1

17:13
    Zaplněné hlediště si zatím užívá dobrý zápas. Na střely vede Lugano 10:9.

18:20
    Ellerby se gólem namlsal! Nejprve vypálil od modré a jeho střela rozpoutala před brankářem Lugana pořádný závar. Vzápětí už kanadský bek střílel na ležícího Merzlikinse, lotyšský brankář však stačil zareagovat a přizvedl kotouč betonem až do ochranné sítě!

19:01
    Běží poslední minuta první třetiny.

19:10
    Další vyloučení za podražení. Tentokrát jde pykat Kanaďan D'Agostini.

19:57
    Lugano ještě zaměstnalo Glasse několika střelami, kanadský gólman však náporu soupeře odolal.

20:00

Máme za sebou rozhodně zajímavou první třetinu. Sledujeme vyrovnaný hokej a tomu odpovídá i skóre. V 9. minutě poslal Lugano do vedení Gregory Hofmann, jenž bleskově obkroužil branku a zasunul kotouč do odkryté svatyně. Kanada však v 16. minuty vyrovnala po střele Keatona Ellerbyho, který pálil přesně od modré čáry.

Střely na branku v 1. třetině – 11:12.
    Sestřih z úvodních dvaceti minut finálového zápasu.

Další třetina začne přibližně ve 12:47.

20:01

20:10
    Lugano dohrává přesilovku a hned zaměstnalo Glasse nebezpečnou střelou. Kanadský brankář vyráží.

20:34
    Tom Pyatt je vyloučen za vysokou hůl a Lugano má k dispozici 30 sekund přesilovky 5 na 3!

21:11
    Kanada je ve čtyřech.

21:27
    Giroux vyvezl puk až do rohu za branku Lugana. Odtud poslal kotouč do brankoviště soupeře, ovšem najíždějící spoluhráč na jeho nabídku nedosáhl.

22:28
    Kanaďané opět zahrozili ve vlastním oslabení! Přečíslení 3 na 2 vyřešil dobrým zákrokem Merzlikins.

22:35

23:20
    Hned dvakrát nebezpečně pálil Gregory Hofmann. Jeho první rána dokonce skončila na tyčce Glassovy svatyně!

23:27
    Kanada vede 2:1! Conacherův pokus vyrazil Merzlikins před sebe a vzápětí byl zalehnut Mattem Ellisonem, kterého na vlastního brankáře povalil Sannitz. Dorážející DEREK ROY tak posílal kotouč do zcela odkryté branky. Lotyšský gólman byl zcela bezmocný. Asistence: Cory Conacher.
    23:27 Derek ROY - 2:1

24:03
    Reuille mohl využít chybu obrany kanady, jenže neprostřelil Glasse.

25:00
    Nedáš – dostaneš! Vyrovnání měl na holi Linus Klasem, jenž tváří v tvář Glassovi zamířil pouze do bočního oblouku branky. Kanada ihned přešla do protiútoku a Chris DiDomenico připravil parádní přihrávkou jednoduchou pozici TOMU PYATTOVI, jenž pálil do odkryté klece Lugana – 3:1. Asistence: Chris DiDomenico.
    25:00 Tom PYATT - 3:1

26:08
    Signalizované vyloučení na straně Kanady, Lugano drží kotouč, takže se zatím hraje dál.

26:27
    Vyloučeným hráčem je Trevor Carrick – podražení.

26:32
    Hned po buly střílel Furrer, branku minul.

27:16
    Klasen hledal před brankou Petterssona, ten těžký kotouč netrefil.

27:40
    Brunnerův projektil od modré se možná otřel i o tyčku!

28:18
    Hokejisté Lugana nehrají přesilovku špatně, jejich střely ale většinou směřují mimo.

28:30
    V momentě, kdy skočil Carrick na led, měl dobrou příležitost Pettersson. Ten vypálil z voleje z levého kruhu. Puk se otřel o okraj Glassova betonu a skončil centimetry vedle tyčky!

28:36
    Kanaďané raději vyhodili na zakázané uvolnění.

29:36
    Kanadský obránce Alexandre Picard kulhá do útrob stadionu. Uvidíme, zda se ještě do zápasu vrátí.

30:01
    Jsme přesně v polovině zápasu. Blíže zisku Spenglerova poháru jsou Kanaďané, kteří drží dvoubrankový náskok.

31:01
    Nepřesná rozehrávka Lugana skončila zakázaným uvolněním. Picard je zpět na ledě a zkouší, co mu jeho noha dovolí.

31:07
    Tečovaný kotouč spadl Merzlikinsovi na rameno a nakonec se odrazil vedle jeho branky. Brankář Lugana měl teď velké štěstí!

31:11
    Derek Roy je vyloučen za hákování. Moc se mu tento verdikt nelíbí, ale na trestnou lavici musí.

32:04
    Kanada se osvobozuje vyhozením přes všechny čáry.

32:29
    Luganu se tato přesilovka zatím nedaří. Švýcaři musejí opět začínat od své branky.

32:50
    Tak Lugano početní výhodu přeci jen využívá! Damien Brunner našel krásným křížným pasem obránce ALESSANDRA CHIESU, který si sjel až na zadní tyč a poslal puk mezi betony přesnouvajícího se Glasse – 3:2. Asistence: Damien Brunner a Linus Klasen.
    32:50 Alessandro CHIESA - 3:2

33:32
    Kienzle krosčekoval DiDomenica, ale na trestnou lavici jdou oba hráči. Kienzle ještě častuje svého soka nepublikovatelnými výrazy. Hrát se bude 4 na 4.

34:35
    Hra 4 na 4 zatím více svědčí Kanadě, která je v tomto rozložení sil aktivnější.

35:36
    Oba celky jsou v plném počtu. Od modré pálil Carrick, ovšem Merzlikins puk přilepil na svou výstroj.

36:03
    Švýcaři měli obrovskou šanci na vyrovnání! Glass chyboval při rozehrávce za svou brankou, ale hráči Lugana nedokázali dostat kotouč do opuštěné svatyně.

36:49
    Po levé straně ujel Hofmann, ale jeho projektil minul branku Kanady.

38:03
    Nyní se hraje ve velkém tempu a hra se přelévá ze strany na stranu.

38:17
    Zakázané uvolnění Lugana.

38:43
    Po přihrávce Conachera netrefil puk mezi kruhy ideálně Matt Ellison!

39:01
    Poslední minuta druhé části.

39:40
    Ještě příležitost Kanady. DiDomenico si počkal na najíždějícího spoluhráče, který z levého kruhu nepropálil Merzlikinse.

39:57
    V úplném závěru periody dostal puk na osu kluziště Linus Klasen. Glass si proti jeho střele povyjel a vyrazil ji ramenem.

40:00

Finále Spengler Cupu přináší hokej, který diváky rozhodně nenudí. Ve druhé třetině padly další tři góly. Nejprve šla Kanada do dvoubrankového trháku, ve 24. minutě se z dorážky prosadil Derek Roy a hned o 87 sekund později využil parádní nahrávku DiDomenica Tom Pyatt. Luganu se podařilo snížit ve 33. minutě, kdy Brunner v přesilovce připravil šanci pro Alessandra Chiesu, který se nemýlil. Kanada tak po 40 minutách vede 3:2.

Střely na branku ve 2. třetině – 17:14, celkem – 28:26.
    Team Canada vede před poslední částí už pouze o gól.

Třetí třetina začne přibližně ve 13:39.

40:01

40:33
    Lugano v postavení mimo hru. Ve Vaillant Areně panuje výborná atmosféra.

41:06
    DiDomenico připravil šanci pro Pyatta. Ten bekhendem mířil do protipohybu Merzlikinse, ale minul také branku.

42:15
    D'Agostini mířil s kotoučem dopředu. Už byl ale na ledě dlouho a tak jen nahodil za branku soupeře a odešel střídat.

42:55
    Derek Roy před brankou šikovně tečoval kotouč. Merzlikins ani nevěděl, jak zakročil!

43:56
    Kanada je ve třetí třetině zatím hodně aktivní! Po akci Emmertona dorážel u tyčky Sheppard, jenž ale nedokázal zvednout puk nad položený beton Merzlikinse!

45:08
    Javorové listy své šance nevyužily a tak se raduje z vyrovnání Lugano! Po obrovské chybě obrany Kanady se ocitl sám před brankou Alessio Bertaggia. Ten si položil brankáře Glasse a už posílal puk do opuštěné klece. Ten by asi skončil v síti i tak, ale na brankové čáře raději vše pojistil GREGORY HOFMANN, jenž je tedy autorem gólu. Asistence: Alessio Bertaggia a Ilari Filppula.
    45:08 Gregory HOFMANN - 3:3

47:00
    Nahození Stapletona vyrazil Glass za svou branku.

47:35
    Hráči Lugana po vyrovnání ožili a jakoby najednou zapomněli na únavu.

48:13
    Zámořští hokejisté jdou zase do vedení! Lombardi našel krásnou přihrávkou od zadního mantinelu MATTA D'AGOSTINIHO, který dělovkou z mezikruží překonal Merzlikinse. Asistence: Matthew Lombardi a Aaron Johnson.
    48:13 Matt D'AGOSTINI - 4:3

48:46
    Hráčů Lugana bylo na ledě šest! Trest pro střídačku odsedí Linus Klasen.

48:56
    DiDomenico nepřekonal Merzlikinse z bezprostřední blízkosti!

49:03
    Z mezikráží pálil Conacher. Merzlikins puk vyrazil a vzápětí i zalehl.

49:14
    Nyní se Lugano osvobodilo.

49:35
    Za nahozením Bergerona se natahoval Derek Roy. Zkušený útočník nedokázal tečovat kotouč.

50:18
    Giroux se dobře uvolnil na střed hřiště. Jeho střelu našel ve výstroji Merzlikins.

50:48
    Už po skončení přesilovky střílel opět Giroux. Puk je na hrudi Merzlikinse.

51:28
    Pyattovu střelu z vrcholu levého kruhu vyrazil Merzlikins až někam do hlediště.

51:37
    Merzlikins má teď plné ruce práce. Za celý zápas čelil už 39 střelám.

52:27
    Furrer zahrál jen na zakázané uvolnění. Vypadá to, že Kanada má v závěru utkání více sil.

52:33
    Dělovku od modré vyslal Bergeron. Puk skončil na zadním mantinelu.

52:53
    Pokus Roye chytil Merzlikins do lapačky. Lotyšský brankář svému týmu drží naději na obrat.

53:43
    Kanada v přečíslení 3 na 2. V prvním případě ale zasáhl výborně Merzlikins a dorážku D'Agostiniho, která už směřovala do odkryté klece, zblokoval obránce Kparghai!

54:56
    Hraje se převážně v obranném pásmu Lugana. Nevypadá to, že by Švýcaři měli energii na závěrečný nápor.

55:29
    Možná, že jim pomůže icing Kanady. Po dlouhé době se vhazuje před Glassem.

55:49
    Glass raději přidržel nahozený kotouč. Další buly v obranném pásmu Kanady.

56:21
    Emmerton střílel přes obránce, Merzlikins v rozkleku zakročil.

56:57
    Další zákrok Merzlikinse, jenž drží puk po střele Girouxe z pravého kruhu.

57:35
    Tečovaná rozehrávka Vukovice skončila v hledišti. Buly v obranném pásmu Kanady.

58:09
    Necelé dvě minuty do konce třetí třetiny, Javorové listy drží puk daleko od své branky.

59:02
    Poslední minuta.

59:12
    Merzlikins zamířil na střídačku, Lugano to zkouší s šesti hráči do pole.

59:47
    Pettersson nahrával mezi kruhy Furrerovi, ale ten netrefil!

Kanaďané se radují! Poprvé od roku 2012 totiž vyhrávají Spengler Cup! Celkově si na tomto turnaji připisují už čtrnáctý triumf. Luganu se podařilo ve 46. minutě srovnat na 3:3, když puk dopravil za brankovou čáru Gregory Hofmann. Ve 49. minutě ale vrátil Kanadě vedení Matt D'Agostini a od té chvle již bylo vidět, že zámořští hráči mají více sil. Švýcarský tým si tak už téměř žádnou šanci na srovnání stavu nevytvořil.

Střely na branku ve 3. třetině – 16:8, celkem – 44:34.
    Hráči Teamu Canady se radují ze 13. triumfu na Spengler Cupu.

Probíhá slavnostní vyhlášení výsledků. Zatím došlo na týmy, které již na turnaji skončily.

Generální manažer pořádajícího Davosu poděkoval všem účastníkům turnaje a také skvělým divákům.

K fanouškům promluvil také prezident organizačního výboru, Fredi Pargätzi.

Nyní už přijde řada na ocenění obou finalistů. Arena nyní aplauduje Luganu, poraženému finalistovi letošního ročníku. Hráči švýcarského týmu přebírají medaile.

A teď už vítěz turnaje – Team Canada. Také pro hráče Javorových listů jsou připraveny medaile a především krásná trofej. Já se s Vámi loučím, přeji hezkého Silvestra a doufám, že do Nového roku vykročíte tou správnou nohou! (14:32:22)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 16. Ellerby (DiDomenico), 24. Roy (Conacher), 25. Pyatt (DiDomenico), 49. D'Agostini (Lombardi, Johnson) – 9. Hofmann (Bertaggia, Filppula), 33. Chiesa (Brunner, Klasen), 46. Hofmann (Bertaggia, Filppula)

Rozhodčí: Kimmerly (CAN), Vinnerborg (SWE) – Borga, Tscherrig (oba SUI)