Švýcarsko – Česko 5:6 (kon.) | Finsko – Slovensko 8:3 (kon.)
Švýcarsko
5:6 (0:1, 1:2, 4:3)
Česko
Pátek 05.05.2017, 13:45 • VIDA Arena, Växjö • Mistrovství světa juniorů

Češi sice prohospodařili získaný náskok, ale přeci jen si připravili dvě minuty před koncem zápasu rozhodující zásah a poráží Švýcary 6:5. Ve skupině B tak končí na prvním místě bez ztráty bodu a v zítřejším semifinále je čeká domácí výběr Švédska. Švýcaři se naopak střetnou s Finy. Nejlepším hráčem zápasu na straně českého výběru byl pochopitelně zvolen autor hattricku Filip Langer, kterému se podobný kousek podařil i v předchozím utkání s Polskem. (15:38:32)

59:52
    Mück ale zachytil střelu a posílá míček daleko od své branky.

59:31
    Tlak Švýcarů se umocní, poněvadž za nedovolené vrážení je vyloučen Krejča.

59:05
    Nyní se ale dopouští útočného faulu.

58:30
    Švýcaří riskují vabank a hrají bez brankáře.
    58:03 Krbec M. - 5:6

58:03
    Česko právě vstřelilo branku!
    Rozdílová branka přeci jen přichází. Švýcarům nevyšla útočná akce a tak rychlý brejk využil Krejča, který na sebe navázal oba obránce soupeře a poté předložil míček MIKULÁŠI KRBCOVI, který neměl problém překonat bezmocného Fluryho. Asistence: Jan Krejča.

57:01
    V době, kdy zbývají poslední tři minuty základní hrací doby, už zřejmě žádnou velkou útočnou akci neuvidíme. Oba týmy se totiž soustředí převážně na obranu.

55:03
    Švýcarsko přežilo poprvé v zápase vyloučení a je kompletní.

54:11
    Češi ale zatím nevystřelili, navíc ztratili i míček.

53:03
    Vyloučení Švýcarů by se mohlo ukázat jako klíčové. Sekáním se provinil Ruh.

52:42
    Švýcaři mají v posledních minutách mírně na vrch a nyní bude hodně záležet na Mückovi.

50:35
    Logicky už se Švýcaři nikam netlačí tak vehementně, jako v první desetiminutovce závěrečné části. Nyní se bude čekat na jednu chybu jednoho z týmů.

49:35
    Vůbec poprvé tak Češi nedokázali odpovědět na gól soupeře a naopak dvakrát inkasovali v rychlém sledu. Je otázka, co s nimi dvě slepené trefy Švýcarů ve zbytku utkání udělají.
    48:48 RUH - 5:5

48:48
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Krásná kombinace celé švýcarské pětice, peoti které nemohl nic dělat ani přesouvající Mück. YANN RUH sice střílel z ostrého úhlu, ale trefil se náramně. Jedenáct minut před koncem základní hrací doby se tak opět jede od znovu. Asistence: Nico Mütter.

48:34
    Švýcaři ael budou muset začít od Fluryho.

48:14
    První přesilovou hru si budou moci vyzkoušet i Švýcaři. Za sekání je totiž vyloučen Bína.
    47:10 MOCK - 4:5

47:10
    Gólová smršť ještě nekončí. Švýcaři mají, zdá se, tuhý kořínek a jen tak se nevzdají. Laubscher našel z druhé vlny nabíhajícího MORITZE MOCKA, který neměl problém překonat osamoceného Mücka před sebou. Asistence: Simon Laubscher.
    45:54 Krbec M. - 3:5

45:54
    I do třetice však přichází rychlá česká odpověď a tohle musí být pro Švýcary frustrující. Meliš našel krosovou přihrávkou přes půlku hřiště MIKULÁŠE KRBCE, který s přehledem překonal ležícího Fluryho. Asistence: Milan Meliš.
    45:34 S. LAUBSCHER - 3:4

45:34
    Ve VIDA Aréně je ovšem zaděláno na drama, protože Švýcaři se opět dostávají na rozdíl jedné branky. Po rychlé kombinace ze středu hřiště prosadil SIMON lAUBSCHER. Asistence: Jonas Ruch.

44:58
    Juniory znovu získaný dvoubrankový náskok povzbudil a Češi hrají nadále s balónkem.
    43:43 LANGER - 2:4

43:43
    Češi ale stejně jako v předchozím případě odpovídají s minutovým zpožděním. Stejně jako jejich soupeř, tak i oni zakončili rychlý brejk tři proti dvěma se zakončujícím FILIPEM LANGEREM z hranice velkého brankoviště. Tatranská mladá hvězdička tak stejně jako v utkání s Polskem i nyní kompletuje hattrick. Asistence: Mikuláš Krbec.
    42:30 WENK - 2:3

42:30
    Švýcaři ale nyní využili rychlý brejk tří proti dvěma, který nakonec zakončil na brankovišti FLORIAN WENK. Asistence: Ruch.

42:00
    S míčkem ale hrají před svou brankou.

40:52
    Švýcaři začínají závěrečnou část náporem. Ono jim také už nic jiného nezbývá, pokud chtějí pomýšlet na obrat v zápase.

40:01

Češi nadále vedou po čtyřiceti minutách. Sice nejprve museli čelit srovnání Švýcarů, na které ale odpověděli bleskově. Poté měli k dispozici opět přesilovou hru, kterou znovu využil Langer po spolupráci s Němečkem a Česko stále vede, tentokrát lépe 3:1. I přes svůj mladý věk Langer ukazuje, že je jeden z největších talentů českého florbalu v posledních letech. Přesně to samé, jako se hovoří o Marku Benešovi.

40:00

39:33
    Mück předvedl další fantastický zákrok proti Švýcarům a dost pravděpodobně se jednalo o klíčový zákrok celého utkání, byť je před námi ještě jedna část.

39:01
    Poslední minuta prostřední periody.
    37:09 LANGER - 1:3

37:09
    I tato početní výhoda je využita a opět u toho byla spolupráce Němečka s FILIPEM LANGEREM, který tentokrát nestřílel z první, ale pomíchal si s míčkem a poté úspěšně zamířil k tyči. Asistence: Ondřej Němeček.

36:37
    Polovina z trestu Burkiho je pryč a více ze hry mají překvapivě Švýcaři.

35:37
    Nabízí se druhá přesilová hra pro český výběr. Burki je vyloučen za blokování hole.

35:05
    Po dlouhé době musel být pozorný i Flury proti dalekonosné střele Němečka.

34:45
    Představení Mücka nekončí a po dalším úspěšném zákroku zvedá chodovský gólman zaťatou pěst.

33:37
    Výborné dva zásahy českého gólmana, který zlikvidoval dva po sobě jdoucí brejky Švýcarů dvou proti jednomu. Mück má v poslední minutách výrazný podíl na vedení 2:1.

32:11
    Semes pálil překvapivě z otočky, nápalil však dobře připraveného Mücka.

31:32
    Švýcaři opět, jak je jejich zvykem, nikam s míčkem nespěchají a v poklidu kombinují.

29:51
    Gólmani se nyní opravdu nenudí a jak Mück, tak Flury nyní ukázali své kvality.

28:25
    Dvě rychlé branky probudily oba týmy a hra nejdnou dostal spád. Útočná akce Česka ale nyní skončila místo míčku v brance samotným hráčem.
    26:33 TLAPÁK - 1:2

26:33
    Hodně rychle si ale Češi berou vedení zpět. Švýcaři se dostali pod tlak a špatné rozehrávky po mantinelu využil obránce ADAM TLAPÁK, který na nic nečekal a z první prostřelil Fluryho na zadní tyč. Bez asistence.
    25:48 RUCH - 1:1

25:48
    Švýcarům se daří srovnat, JONAS RUCH napoprvé trefil pouze českého obránce, ale dostal se k odraženému míči a podruhé už zamířil přesně k tyči, kde byl Mück bez šance. Bez asistence.

25:00
    Jakoubkovi svěřenci už se zmocnili míčku a nyní ho mají pod kontrolou zatím ale pouze na obranné půlce.

23:36
    Češi i bez míčku hrají zatím výborně v defenzívě a neupouští od stanoveného bloku. Švýcarům tak nezbývá nic jiného, než hrát podél mantinelů.

22:39
    Nyní se ale dopustili útočného faulu a musejí nuceně přenechat míček.

22:04
    Češi mají zatím ve druhé třetině mírně navrch a nepouští Švýcary moc k míčku.

20:35
    Premiérovou útočnou akci prostřední periody zakončil Krejča. Nastřelil však pouze Fluryho.

20:01

Zatím hodně taktické je dnešní utkání. Oproti zápasům s outsidery nehýří oba týmy útočnou aktivitou, a proto byl k vidění pouze jeden gól a ještě k tomu z přesilové hry. Postaral se o něj naštěstí talentovaný Filip Langer a díky němu vede Česko nad Švýcarskem 1:0. Prostřední perioda začne ve 14:23.

20:00

19:01
    Poslední minuta úvodní části.

17:04
    Ke konci třetiny se ale opět vrátila taktická vyčkávaná. Švýcaři nikam nespěchají a vědí, že mají spoustu času něco udělat ze zápasem.

15:33
    Přišla naopak švýcarská akce a Češi na poslední chvíli dostali míček do zámezí.

14:40
    Vstřelený gól Česko povzbudil a nadále se hraje před švýcarskou brankou.

13:20
    Úvodní branka zápasu by mohla trochu oživit doposud hodně taktické utkání a zejména Švýcaři by měli otevřít daleko více obranu.
    12:31 LANGER - 0:1

12:31
    A početní výhoda je využita. Němeček zmátl všechny, když nalákal kompletní čtveřici Švýcarů na střelu z dálky a vzápětí poslal míček na mantinel FILIPU LANGEROVI, který z první trefil polodkrytou bránu. Asistence: Ondřej Němeček.

12:11
    Teď se naskytuje velká šance pro Česko, které bude hrát po nedovoleném vrážení Rucha přesilovou hru.

11:05
    Vážnější ohrožení Mückovy brány přišlo až nyní. Finální přihrávka byla ale hodně nepřesná. Český gólman tak nemusel zasahovat.

09:53
    Zatím se stále jedná spíše o taktický boj. Ani jeden z týmů si doposud nevytvořil žádnou větší příležitost.

08:31
    Nakonec z toho byla střela Krbce. Flury se ale proti němu přesunul skvěle.

08:15
    Nyní jsou to naopak Švýcaři, kteří vyčkávají s míčkem na vlastní polovině.

07:09
    Mück nohou teď efektivně zastavil přízemní střelu švýcarského týmu.

06:20
    Česko teď dlouho kombinuje, zatím však na vlastní polovině a odvážnější přihrávka přes osu hřiště či přechod na útočnou polovinu zatím chybí.

05:11
    Opět nebezpečno před Mückem. Švýcaři se ale dopustili faulu a tak Češi mohou v klidu rozehrát.

04:16
    Dopředu šli naopak Tlapák s Krejčou, ale Flury nadvakrát výborně zasáhl v leže.

03:47
    Švýcaři se pouštějí do prvního tlaku v zápasu. K ohrožení Mücka mají ale zatím hodně daleko.

03:04
    Němečkův pokus z dálky neohrozil švýcarskou branku.

02:40
    Meliš hledal krosem Krbce, ten ale prudký míček nezpracoval.

01:49
    Pozorný musel být už také Mück. Útok %Švýcaru však výborně zablokovala česká obrana.

01:14
    Češi se dostali mírně pod tlak, ale nakonec si vybojovali faul na polovině hřiště.

00:36
    Od úvodu je vidět respekt obou týmů a ani jeden se zatím nepouští do útoku.

00:01

Švýcarsko: Flury (Haldemann) – Hützli, Mock, Bischofberger, Burki, Haldemann, Aeschimann – Ruch, S. Laubscher, Wenk – Studer, Braillard, Ruh – Michel, Alder, Semes – Mutter, N. Laubscher, Capatt.

Česko: Mück (Eckhardt) – Zakonov, Mühlfait, Tlapák, K. Krbec, Němeček, Krebner, Koláčný – Krejča, Zouzal, Brautferger – Kolísko, Pakosta, Juha – Meliš, Langer, M. Krbec – Maxa, Bína

Rozhodčí: Burek, Czarnecki.

Oba celky si připsaly dvě výhry, když v předešlých soubojích porazily jak Poláky, tak Lotyše. Český národní tým čekal nejprve tým z Pobaltí, nad kterým zvítězil 11:5 díky povedené závěrečné části v poměru 6:0. S Poláky se už naopak jednalo o zcela jasnou záležitost a Češi zvítězili vysoko 18:5 a připsali si tak nejvyšší výhru na turnaji.

Švýcary nejprve prověřili Poláci. O příliš těžký test se však nejednalo, poněvadž Švýcarsko vyhrálo 12:3. S Lotyšskem se naopak hodně natrápili a o vítězství museli bojovat do konce zápasu a byli nakonec rádi, že udrželi těsné vedení 6:5.

Příjemné páteční odpoledne. Českou florbalovou reprezentaci do 19 let čeká poslední vystoupení na mistrovství světa do 19 let. V závěrečném duelu skupiny B se "lvíčata" utkají se Švýcarskem o konečné první místo.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:45.

Ondřej Jícha

Branky a nahrávky: 26. Ruch, 43. Wenk (Ruch), 46. S. Laubscher (Ruch), 48. Mock (S. Laubscher), 49. Ruh (Mütter) – 13. Langer (Němeček), 27. Tlapák, 38. Langer (Němeček), 44. Langer (Krbec), 46. Krbec M. (Meliš), 59. M. (Krejča)

Rozhodčí: Burek, Czarnecki