Česko – Maďarsko 51:48 (kon.)
Česko
51:48 (11:5, 23:25, 32:36)
Maďarsko
Středa 22.08.2018, 18:00 • Kaunas Sports Hall, Kaunas (Litva) • ME do 16 let (ženy) • Čtvrtfinále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Hezký den. České basketbalistky do 16 let zatím procházejí evropským šampionátem jako nůž máslem. Poté, co svěřenkyně trenéra Richarda Fouska vyhrály všechny tři zápasy ve skupině, si bez větších problémů poradily také v osmifinále s Nizozemskem. Soupeře z Beneluxu porazila naše děvčata 64:54 a vysloužila si tak dnešní čtvrtfinále s Maďarskem.

Maďarsko postoupilo do čtvrtfinále skrze domácí Litvu, v zápase chudém na body zvítězilo 51:37. Ve skupině pak skončilo Maďarsko na druhém místě, když po úvodní prohře s Itálii následně zabralo a zdolalo Chorvatsko i Polsko.

Favoritkami utkání, jenž bude hostit sportovní hala v litevském Kaunasu, budou česká děvčata, která to v této věkové kategorii na Maďarsko dlouhodobě umí. Co se turnajových střeleckých statistik týče, o něco lépe si však vedou soupeřky.

Úspěšnost střelby za dva body:
    Česko 34,1 % – Maďarsko 37,6 %

Úspěšnost střelby za tři body:
    Česko 22,5 % – Maďarsko 25,0 %

Úspěšnost zahrávání trestných hodů:
    Česko 68,6 % – Maďarsko 70,9 %

Česko: Zeithammerová, Malíková, Fučíková, Fišerová, Stloukalová, Finková, Hajnová, Mikšíková, Zdeňková, Chromá, Pokorná, Kubíčková

Maďarsko: Dombaiová, Madarová, Rakitaová, Szerencsesová, Veg-Dudasová, Borosová, Denesová, Galantaiová, Hablingová, Keitaová, Kunczová, Vinczeová. (0:0)

00:01
    Utkání právě začalo. (0:0)

00:01
    Rozskok vyhrály Maďarky, konkrétně Veg-Dudasová. (0:0)

00:28
    Maďarky ale nedokázaly během 24 vteřin zakončit, a tak o míč přicházejí. Na tahu jsou Češky. (0:0)

00:47
    Fučíková balon do obruče z výskoku neposlala. (0:0)

00:55
    Na druhé straně neuspěla z podobné pozice Madarová. (0:0)

01:11
    Začátek utkání je plný nepřesností. Střeleckou nemohoucnost neprolomila ani Simona Fišerová, která zkusila štěstí z tříbodové vzdálenosti. (0:0)

01:32
    A tak uspěla na druhé straně Dombaiová, který otvírá skóre. (0:2)

01:46
    Zeithammerová dvojku netrefuje. Míč se vrací do rukou soupeřek. (0:2)

02:10
    Rakitaová rovněž neúspěšná. (0:2)

02:15
    Ve třetí minutě se Češky konečně prosazují. Úspěšnou autorkou dvoubodového koše je Petra Malíková. (2:2)

02:40
    Malíková přidává další dva body, Češky poprvé vedou. (4:2)

03:26
    Maďarky opět propásly možnost k zakončení, český tým zatím pozorně brání. (4:2)

04:14
    Špatnou přihrávku Borosové vystihla Fučíková, jež posléze přidala další dva body českého týmu. (6:2)

04:39
    Maďarky se trápí na přihrávkách i v zakončení. Nyní reaguje hostující lavička oddechovým časem. (6:2)

05:06
    Už se opět hraje. Zeithammerová z prostoru za tři body neuspěla, její pokus ale doskočila Anna Chromá, která pohotově navyšuje vedení na 8:2. (8:2)

05:23
    Hablingová zahrávala první trestné hody tohoto utkání. Úspěšná byla z padesáti procent. (8:3)

06:20
    Vzápětí registrujeme také premiérovou trefu z tříbodové vzdálenosti. Postarala se o ni Aneta Finková! (11:3)

06:48
    A opět dobrá česká obrana! Maďarky přicházejí o míč a naše děvčata mají možnost odskočit do dvouciferného náskoku. (11:3)

07:04
    Tak se zatím neděje. Po ztrátě Malíkové se míč vrací k Maďarkám. (11:3)

07:23
    Madarová snižuje na 11:5. (11:5)

08:45
    Sledujeme sérii nepřesností na obou stranách. Závěr čtvrtiny je hodně podobný úvodu, kdy se hráčky na obou stranách palubovky v zakončení rovněž trápily. (11:5)

09:27
    Stloukalová pálila z velké dálky, koš ale netrefuje. (11:5)

09:35
    Zeithammerová zahrávala dva trestné hody, neproměnila ale ani jeden z nich! (11:5)

09:59
    Se závěrečnou sirénou se ještě snažila o snížení Rakitaová, z výskoku ale minula. (11:5)

10:00
    První čtvrtina skončila. (11:5)

10:01
    Začala druhá čtvrtina. (11:5)

10:18
    Galantaiová zahajuje druhou čtvrtinu nepřesnou střelou. (11:5)

10:31
    Česká odpověď je podobného rázu – Malíková z tříbodové vzdálenosti rovněž netrefuje. (11:5)

11:13
    Stav se nemění ani po pokusu Madarové. Zatím sledujeme na body hodně chudé utkání. (11:5)

11:20
    Konečně to Češkám vyšlo! Dva body přidává na konto svěřenkyň trenéra Fouska Petra Malíková. (13:5)

11:20
    Malíková byla při svém pokusu faulována, a tak měla k dispozici ještě trestný hod. Ten jí ale nevyšel. (13:5)

11:46
    Český tým vede poprvé ve čtvrtfinále o deset bodů. Stalo se tak poté, co se do střelecké listiny zapsala Zeithammerová. (15:5)

11:48
    Maďarsko si žádá další oddechový čas. (15:5)

12:14
    Eliška Kubíčková za tři body! (18:5)

12:36
    Na druhé straně reaguje Rakitaová, zaznamenává však o bod méně. (18:7)

12:59
    Fučíková se svým zakončením neuspěla, to Keitaová si na protější straně palubovky vedla o poznání lépe. (18:9)

13:03
    Snaha o uklidnění hry, český trenér si vyžádal time-out. (18:9)

13:22
    Češky se po návratu na palubovku prosazují. Konkrétně šlo o Fišerovou. (20:9)

13:33
    Keitaová proměnila po faulu Fišerové oba trestné hody. (20:11)

14:00
    Stejná hráčka tentokrát v roli nahrávačky. Úspěšné zakončení předvedla Rakitaová. (20:13)

14:52
    Simona Fišerová zahrávala dva trestné hody. První proměnila, ve druhém případě netrefila. (21:13)

15:06
    Maďarky se nevzdávají, Rakitaová přidává další dva body. Rozdíl ve skóre je šest bodů. (21:15)

15:44
    Aktivní Keitaová přidává další dva body a český tým si opět žádá oddechový čas! (21:17)

16:34
    Tak to je nepříjemné. Stloukalová ztratila míč, který se po chvíli dostal opět k přesné Keitaové. (21:19)

17:06
    Desetibodový náskok českého týmu se rozplynul jako pára nad hrncem. Po dvou bodech Vinczeové je srovnáno! (21:21)

17:40
    Češky prostřídaly, stále se ale trápí. (21:21)

17:58
    Madarová zavěsila a dokonává tak obrat ve skóre. Maďarsko vede! (21:23)

18:13
    Malíková naštěstí ihned reaguje a nedovoluje soupeřkám odskočit do výraznějšího náskoku. (21:23)

18:27
    Zeithammerová srovnává na 23:23. (23:23)

18:47
    Rakitaová minula, Maďarky ale doskočily a budou mít možnost založit nový útok. (21:23)

19:17
    Tak to je škoda! Stloukalová předvedla povedený blok, po němž se Češky přesunuly do útoku. Střílející Mikšíková ale své první dnešní dva body nezaznamenala. (23:23)

19:42
    To Rakitaová byla na druhé straně neomylná. (23:25)

19:59
    Závěrečný tříbodový pokus Kubíčkové se neujal. (23:25)

20:00
    Druhá čtvrtina skončila. (23:25)

Český tým, jenž v tomto čtvrtfinále evropského šampionátu plní roli favorita, vedl zkraje druhé čtvrtiny už o deset bodů, přesto jde do kabin s dvoubodovým mankem! Před druhým poločasem je tak zápas maximálně otevřený.

20:01
    Začala třetí čtvrtina. (23:25)

20:45
    Madarová nejprve neuspěla, po chvíli si ale svůj pokus zopakovala a otvírá tak skóre druhého poločasu. (23:27)

20:51
    Česky snižují zásluhou Malíkové. (25:27)

21:54
    Střela Zeithammerové se neujala. (25:27)

22:10
    Vyrovnání stavu odmítla i Fučíková. Tohle by Češky mohlo v konečném součtu mrzet. (25:27)

22:14
    Prosazují se tak soupeřky. Lili Rakitaová přibližuje Maďarky hranici třiceti bodů. (25:29)

23:00
    Zeithammerová se dnes střelecky trápí. Možností má hodně, míč ji ale příliš neposlouchá. (25:29)

23:02
    Český kouč už zmíněnou hráčku nahradil Finkovou. (25:29)

23:15
    Stloukalová nadvakrát neúspěšná. To je škoda! (25:29)

24:05
    Ve velkém naštěstí chybují i Maďarky. (25:29)

24:25
    Festival nepřesností nebere konce. Nyní zahodila dvoubodový pokus Malíková. (25:29)

25:13
    Maďarky mohly odskočit do náskoku sedmi bodů. To by ale Hablingová musela svou trojku poslat do obruče. (25:29)

25:25
    Po obranném doskoku se balónu zmocnily Češky. Na konci akce byla přesně mířící Chromá. (27:29)

26:19
    Veg-Dudasová koš netrefila a český tým tak mohl útočit minimálně na srovnání. Malíková ale maďarskou hráčku pouze napodobila. (27:29)

26:45
    Pokorné nevyšla přihrávka, míč ukořistila Madarová, která se svými spoluhráčkami zakládá novou akci. (27:29)

27:04
    A ta končí košem Hablingové. (27:31)

27:58
    Na konci 28. minuty se z výskoku prosazuje Eszter Madarová. (27:33)

28:19
    S odpovědí přispěchala Laura Mikšíková. (29:33)

28:38
    Rakitaová na maďarské straně neuspěla, z dorážky ale její pokus uklidila do koše pohotová Madarová. (29:35)

28:38
    V závěru třetí čtvrtiny je tu další oddechový čas české reprezentace. (29:35)

28:38
    Madarová dostala k dispozici ještě trestný hod a proměnila jej. To nevypadá pro naše děvčata vůbec dobře. (29:36)

29:02
    S tříbodovou injekcí přispěchala Simona Fišerová! To by mohlo Češky povzbudit, jen tak dále. (32:36)

29:34
    Věčná škoda, že se Zeithammerová dnes střelecky hledá. (32:36)

29:59
    Závěrečný pokus třetího dějství obstarala hostující Keitaová. Naštěstí pro český výběr netrefila. (32:36)

30:00
    Třetí čtvrtina skončila. (32:36)

30:01
    Začala čtvrtá čtvrtina. (32:36)

30:05
    Fučíková zahajuje poslední čtvrtku nepovedenou střelou za dva body. (32:36)

30:31
    Na druhé straně minula Dombaiová. Teď už je třeba každé zaváhání soupeřek trestat. (32:36)

30:55
    Fišerová to nemyslela zle, její tříbodový pokus ale v koši nekončí. (32:36)

31:13
    Dombaiová nejprve doskočila pro míč a založila novou akci, po chvíli se zjevila i v jejím finiši a přidává z výskoku další dva maďarské body. (32:38)

31:48
    Monika Fučíková drží úspěšnou střelou ve hře české naděje. (34:38)

32:12
    Rakitaová se netrefuje, pro míč doskakuje Malíková. Češky mají další možnost snížit. (34:38)

32:27
    Jenže Zeithammerová má dnes hodně vychýlená mířidla. Ať to tato hráčka zkouší z jakékoliv vzdálenosti, není ji prostě přáno. (34:38)

33:06
    Vše napravuje Nikola Zdeňková, po jejíž trojce je rozdíl ve skóre pouhý jeden bod! Čeká nás neuvěřitelné drama. (37:38)

33:30
    Českou radost krotí Madarová. Té se dnes střelecky daří. (37:40)

33:45
    Konečně to v zakončení vyšlo také Zeithammerové! Dva body znamenají snížení na 39:40. (39:40)

34:05
    Jenže mušku zlepšily také Maďarky, i když zrovna Keitaová hraje spolehlivě po celý průběh utkání. (39:42)

34:25
    Zdeňková tentokrát z tříbodové vzdálenosti minula. (39:42)

34:49
    Maďarky ztratily míč, který se posléze dostal k Zeithammerové. Ta dává v krátkém sledu další koš a vypadá to, že si v závěru duelu věří. (41:42)

34:49
    Snad jsem to nezakřikl. Zeithammerová házela ještě trestný hod a mohla srovnat, jenže neuspěla. (41:42)

35:13
    Stloukalová zblokovala střelu Hablingové a Češky mohou vyrazit do útoku! (41:42)

35:36
    Kateřina Zeithammerová dává trojku! Ačkoliv se tato hráčka po celý zápas trápila, v závěru chytla střelecký apetit a posílá svůj tým po delší době do vedení! (44:42)

36:01
    Maďarsko prostřídalo. Na palubovku se dostala mimo jiné i Dombaiová, ta se však dvěma body neuvedla. (44:42)

36:27
    Těžit z jejího zaváhání mohou Češky! Míč získala aktivní Zeithammerová, role úspěšné zakončovatelky se pak ujala Zdeňková. (46:42)

36:28
    Maďarská lavička si bere čas na poradu. (46:42)

36:58
    Zdeňková tentokrát neuspěla. (46:42)

37:11
    To Madarová po přihrávce Vinczeové na druhé straně ano. Dámy a pánové – to je drama! (46:44)

37:55
    Malíková netrefila trojku, na druhé straně neuspěla Rakitaová. Stav tak zůstává stejný. (46:44)

38:37
    Zeithammerová zablokovala Rakitaovou! Důležitý moment. (46:44)

38:43
    Míč se přeci jen dostal zpátky k Maďarkám, Dombaiová z tříbodové vzdálenosti koš netrefuje. Teď mohou jít do útoku české hráčky. (46:44)

38:57
    Zeithammerová uvolnila Zdeňkovou a ta si věděla rady! Minutu před koncem vedou české dívky o čtyři body. Maďarsko si opět vyžádalo oddechový čas. (48:44)

38:59
    Faul Zeithammerové přinesl soupeřkám dva trestné hody. A Galantaiová oba v nelehké situaci proměnila. (48:46)

39:17
    Fučíkové odpískány kroky! U míče jsou opět Maďarky. (48:46)

39:32
    Rakitaová nedává! (48:46)

39:46
    Eszter Madarová čtrnáct vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny srovnává na 48:48! Česká střídačka si bere oddechový čas a bude vymýšlet závěrečný útok. (48:48)

39:55
    Madarové odpískán nedovolený zákrok na Zeithammerovou. Češky si vybírají další time-out, po němž zůstanou u míče. (48:48)

39:58
    Zeithammerová posílá dvě vteřiny před koncem čtvrtiny Češky do vedení! (50:48)

39:58
    Šlo navíc o koš s faulem, takže měla Češka k dispozici ještě jeden trestný hod. A proměnila jej! (51:48)

Konec zápasu. (51:48)

To bylo drama! České basketbalistky vstoupily do utkání proti Maďarsku dobře, v prostřední pasáži utkání si ale prošly obrovskou střeleckou krizí, vinou které posadily na pomyslného koně své soupeřky. Svěřenkyně trenéra Fouska se v závěru naštěstí zvedly, když ztracenou mušku nalezla zejména Zeithammerová, jež se stala hrdinkou poslední čtvrtiny.

O finále si po vítězství 51:48 zahrají naše děvčata v pátek proti Turecku. To si ve čtvrtfinále vyšláplo poměrem 58:47 na Rusko.

Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek dne. (19:40:55)