Japonsko – Česko 1:3 (kon.) | Finsko – Švýcarsko 6:2 (kon.) | Německo – Francie 2:3 (po pr.)
Kanada – Rusko 5:1 (kon.)
Japonsko
1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Česko
Pondělí 08.04.2019, 11:30 • Metro Areena, Espoo, Finsko • Mistrovství světa žen • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:30.

Sportu zdar a ženskému hokeji zvlášť! Vítám Vás u třetího zápasu českých hokejistek na světovém šampionátu žen ve finském Espoo. Přímo z místa dějiště ho pro Vás bude komentovat Šimon Rogner.

JAPONSKO

Japonky na úvod šampionátu zdolaly 3:0 Francouzky a ve druhém zápase proti Němkám dokázaly dvěma brankami během 11 sekund dorovnat dvougólové manko, avšak nakonec brankou necelé tři minuty před koncem prohrály. Se třemi body jsou momentálně na předposledním a sestupovém místě skupiny B. Duel s Češkami tak pro ně bude samozřejmě velmi důležitý.

SESTAVA JAPONSKA PROTI NĚMECKU

Fujimotová (Kondová) – Hosojamadová (A), Šigová Ao., Koikeová, Sekiová, Toková, Suzukiová S., Jamašitová – Jonejamová, Miurová, Ukitaová – Osawaová (C), Fujimotová (A), Takaová – Toková, Šigová Ak.,Kubová – Suzukiová K., Jamašitová, Enomotová – Kojamaová.

ČESKO

Češky zůstávají po dvou utkáních na světovém šampionátu stále stoprocentní. Po výhře nad Francouzkami si v sobotu poradily i se Švédkami, když se dostaly po horší první třetině v té druhé do vedení a nakonec dokráčely k vítězství 5:3. V tabulce skupiny B tak mají na kontě šest bodů a jsou na prvním místě. Jinými slovy jim stačí bod k postupu do čtvrtfinále.

SESTAVA ČESKA PROTI ŠVÉDSKU

Peslarová (Zechovská) – Pejšová, Kolowratová, Tejralová (A), Horálková, Kosinová, Zíková, Zedníková – Křížová (A), Mrázová, Pejzlová – Mills (C), Hymlárová, Mlýnková – Patočková, Lédlová, Vanišová – Studentová, Mašková, Přibylová – Neubauerová.

JAPONSKO V POSLEDNÍM ZÁPASE

Japonsko – Německo 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 48. Osawaová (Takaová, Fujimotová), 48. Kubová (Toková) – 11. Fiegertová (Zornová, Spielbergová), 47. Haiderová (Klugeová, Fiegertová), 57. Delarbreová (Zornová, Spielbergerová).

ČESKO V POSLEDNÍM ZÁPASE

Švédsko – Česko 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 7. Olssonová (Adolfssonová, Rasková), 15. Nordinová (Rasková), 58. Grahmová (Nordinová) – 11. Mlýnková (Hymlárová), 29. Mlýnková (Tejralová, Hymlárová), 37. Přibylová (Studentová, Mrázová), 50. Křížová (Mrázová), 60. Vanišová (Horálková).

POSLEDNÍCH 5 VZÁJEMNÝCH ZÁPASŮ
    30.01.18 Japonsko – Česko 4:1
    14.12.16 Česko – Japonsko 0:2
    31.03.16 Česko – Japonsko 3:2 SN
    11.11.14 Japonsko – Česko 2:1
    09.11.14 Česko – Japonsko 2:0

Japonsko: N. Fujimotová (Kondová) – Hosojamadová (A), Šigová Ao., Koikeová, Suzukiová S., Sekiová, Toková, Jamašitová – Jonejamová, Miurová, Ukitaová – Osawaová (C), M. Fujimotová (A), Takaová – Toková, Šigaová Ak., Kubová – Kojamaová, Enomotová, Jamašitová – Suzukiová K.

Česko: Peslarová (Bláhová) – Kolowratová, Pejšová, Tejralová (A), Horálková, Zíková, Kosinová, Neubauerová, Zedníková – Pejzlová, Mrázová, Křížová (A) – Mills (C), Hymlárová, Mlýnková – Vanišová, Patočková, Lédlová – Přibylová, Studentová, Mašková.

Rozhodčí: Hertrichová (GER), Wiegandová (SUI) – Anex Dit Chenaudová (SUI), Mochovová (RUS).

Ještě jednou zdravím z finského Espoo. Dění z dnešního střetnutí českých hokejistek pro vás komentuje Šimon Rogner. Zápas je jako vždy trochu zpožděn, start očekávejte za necelých pět minut.

00:01

00:05
    Japonky vyhrávají úvodní vhazování zápasu a nahazují puk do útočné třetiny.

00:20
    Češky ale rychle obrací hru, Pejzlová se však s kotoučem daleko nedostala.

00:39
    Vypadá to, že Češky hrály v šesti hráčkách na ledě. Trest odpyká Natálie Mlýnková (Česko).

00:55
    Tvrdou ránu Šigaové od modré se před brankou snažila dorážet Toková, ale Češky prostor před brankářkou Peslarovou včas vyčistily.

01:38
    Japonky se dostaly do útočného pásma a jsou rozestavěné, na žádnou kloudnou kombinaci to ale zatím nevypadá.

02:02
    Výborný zákrok Peslarové, která nahození Suzukiové z rohu odrazila pryč do středního pásma.

02:39
    Češky hrají v plném počtu.

03:00
    První trochu vážnější zákrok pro japonskou gólmanku Fujimotovou, nahozením z ostrého úhlu ji zaměstnala Klára Hymrálová.

03:05
    Nahození Pejzlové po mantinelu nenašlo žádnou z jejích spoluhráček a české lvice tak musí zpět do středního pásma.

03:34
    Česko právě vstřelilo branku!
    Rychlý přístup Češky, které se rychle dostávají do vedení! DENISA KŘÍŽOVÁ výborně vybojovala puk pro Kateřinu Mrázovou, která ho nahodila před branku na Michaelu Pejzlovou. Ta se svým pokusem z bezprostřední blízkosti ještě neuspěla, ale Křížová už puk po objetí branky našla a zasunula ho do ní. Asistence: Kateřina Mrázová a Michaela Pejzlová.
    03:34 Denisa KŘÍŽOVÁ - 0:1

04:57
    Zakázané uvolnění Japonek, které úvodní gól Češek určitě trochu vzal vítr z plachet.

05:07
    Nahrávka japonské obránkyně mířila na útočníci Fujimotovou, ale ta ztratila rovnováhu a na puk nedosáhla. Rozehrávají Češky...

05:12
    ... bohužel ale jen na zakázané uvolnění.

05:52
    Japonky se ale snaží i přes úvodní gól rychle a agresivně napadat, rozhodně nejsu zatažené.

06:10
    Kateřina Mrázová je dnes při chuti, teď opět přebruslila japonskou obranu a bekhendem se snažila překvapit Fujimotovou.

06:25
    Tak ještě že teď Japonky nedosáhly na odražený puk po pokažené rozehrávce Kolowratové, kotouč totiž rychleji zamířil k Peslarové. Hru přeruší krátká komerční přestávka.

06:49
    Podobný postup jako před chvíli Mrázová teď zvolila Jonejamová, na rozdíl od Češky ale střílela z bezprostřední blízkosti forhendem. Peslarová připravena.

08:10
    Češky jsou zaparkované v útočném pásmu, ale Japonky je zatím drží u mantinelu. Vymyslí něco?

08:31
    Stále žádná změna, chumel hráček se pouze přesunul k japonské střídačce.

08:45
    Nenapádná akce po soubojích u mantinelu a Češky vedou o dva góly! Samantha Kolowratová vyjela na střed a její bekhendovou střelu ještě na cestě tečuje mimo dosah gólmanky Fujimotové VENDULA PŘIBYLOVÁ! Asistence: Samantha Kolowratová a Martina Mašková.
    08:45 Vendula PŘIBYLOVÁ - 0:2

08:57
    Další šance pro Češky, Akane Hosojamadová (Japonsko) si půjde sednout na dvě minuty za držení.

10:15
    V první části přesilovky Češky výborně kombinovaly v útočném pásmu a kapitánka Mills ostřelovala branku Japonek. Zatím bez úspěchu.

10:57
    Češky jsou stále usazené v útočném pásmu, zatím příliš nestřílejí. Japonka Hosojamadová se mezitím vrací z trestné lavice.

11:22
    Mrázová napřáhla na modré a skvělou střelou do šibenice dala zabrat Fujimotové!

11:48
    Japonky dlouho nemohly vystřídat a byly očividně unavené, teď to jsou ale Češky, které vyhodily na zakázané uvolnění.

13:00
    Češky pozičně jednoznačně ovládají první třetinu, často tomu ale možná chybí trochu více střelby.

13:30
    Hymlárová si vzala puk na modrou a nahazovala do chumlu hráček před brankou, Fudžimotová nemusela zasahovat.

14:37
    Stejný scénář, který vidíme po většinu první třetiny se opakuje i trď. Češky kombinují v útočném pásmu a ostřelují branku Japonek.

15:02
    Pozor na Japonky! Pejšová zaváhala na modré čáře, puk si vzala Jonejamová a vyrazila do brejku. Japonka se ale naštěstí sama vytlačila ze střelecké pozice a nakonec nahrávala na Miurovou. Tu už k puku vracející se Češky nepustily.

15:33
    A je to právě Mei Miurová (Japonsko), která je o chvíli později vyloučena za sekání.

15:53
    Úvod přesilovky se zatím neodehrává podle českých představ, ze zamýšlené nahrávky je totiž zakázané uvolnění.

16:35
    Mrázová nabrala rychlost na pravém křídle a zaváží puk do útočné třetiny. Co vymyslí?

16:52
    Nakonec z toho byla slibná nahrávka na Pejzlovou, jež bekhendem nahazovala puk na Fudžimotovou. Branku netrefila.

17:15
    Křížová dostala puk na středu, vyhnula se Japonce a z ostrého úhlu prověřila Fudžimotovou.

17:35
    Japonky hrají v plném počtu.

17:45
    Je zajímavé pozorovat, že Japonky změnily herní styl. Už méně napadají a spíše se drží na polovině útočného pásma.

18:37
    Už to vypadalo, že Hosojamadová si vzala příliš velké sousto, ale puk se jí podařilo před dotírající Kosinovou uchránit. Škoda, mohl z toho být zajímavý brejk.

19:03
    Další zakázané uvolnění Češek. Icingů dnes vidíme nadprůměrně dost.

19:36
    Toková vystihla rozehrávku Kolowratové a řítila se sama na Peslarovou! Naštěstí bekhendem minula branku.

20:00

Úvodní dvacetiminutovka je za námi a všem divákům, mezi nimiž jsou dnes mimochodem početné oddíly finských školáků a školaček, musí být jasné, kdo je na ledě lepší tým. Češky si nejenže vytvořily více šancí a hrají lépe pozičně, ale především vedou nad Japonkami 2:0. O branky se postaraly ve 4. minutě Denisa Křížová, o pět minut později se pak trefila Vendula Přibylová.

Druhá třetina začně přibližně ve 12:24.

20:01

20:08
    Denisa Křižová se hned po vítězném vhazování prodrala přes Japonky a zkoušela zblízka prostřelit brankářku Fudžimotovou!

20:42
    I Japonky se snažily z nepříliš nebezpečné pozice nahodit puk na Peslarovou, ale Češky už znovu obrací hru.

21:05
    Mlýnkové prudká střela z otočky nevyšla, skončila pouze po teči nad brankou.

21:34
    Češky hrají v šesti při ponechané výhodě, bude se totiž vylučovat. Vymyslí něco? Zaítm pouze kombinují.

21:54
    Akane Hosojamadová (Japonsko) je tou potrestanou, provinila se nedovoleným bráněním.

22:19
    Mrázová měla v úmyslu hned po nahrávce z modré vystřelit z první na bránu, Japonka ji ale ránu zablokovala.

23:04
    Znovu sledujeme klidnou rozehrávku Češek, které se nikam příliš netlačí. Vyjde to?

23:12
    Vanišová hned z otočky hledala před brankou Pejzlovou, ovšem Japonky dobře zafungovaly defenzivně.

23:56
    Střela Mills z pravé strany zařízení netrefila, mezitím Hosojamadová opouští trestnou lavici.

24:02
    A Japonky z brejku po odražené střele české kapitánky vyrazily do protiútoku. Jonejamová předala kotouč Ukitové, která prověřila pozornost Peslarové.

24:44
    Další šance Japonek, kterou po nahrávce Koikeové měla útočnice Fudžimotová, naštěstí na Peslarovou nevyzrála.

24:55
    Hanae Kubová (Japonsko) dává Češkám k dispozici další početní výhodu, je vyloučena za podrážení.

25:28
    Zatím je to především ostřelovaná z vrcholu, Kolowratové střela končí po zásahu brankářky v ochranné síti.

26:04
    Mills pálí tvrdě od modré, její střely však zatím neprocházejí zkonsolidovanou japonskou obranou.

26:34
    Hymlárové individuální akci nevyšla a Japonky mohou opět vyhodit puk až k Peslarové.

26:57

27:33
    Japonky nejsou směrem dopředu příliš nebezpečné, většinou skončí na první druhé přihrávce, Češky se zase nedostávají do velkých šancí.

28:17
    Nezvykle dlouhý pobyt Japonek v útočném pásmu nakonec utnula výbornou práci Pejzlová, která odvezla puk do středního pásma...

28:26
    ... dostala se ale do ofsajdu. Následuje komerční přestávka

28:55
    Mlýnková se výborně natlačila přes japonskou obránkyni až do branky a snažila se nahrnout puk na Fudžimotovu. Byla ale faulována a nakonec skončila na ledě.

28:55
    Byla to Sena Suzukiová (Japonsko), jež Mlýnkovou faulovala, dostává dvě minuty za držení.

29:48
    Češky příliš nestřílejí, teď se ale za to Křižová po sérii zblokovaných nahrávek rozhodla vzít a tvrdou ránou prověřila rameno Fudžimotové.

30:55
    Japonky už jsou ale opět v plném počtu.

31:16
    Šigaová si klepla hokejou o puk, dostala ho a v plné rychlosti zaměstnala gólmanku Peslarovou.

32:19
    Skutečně jak české lvice teď v rohu útočného pásma bojují Neubauerová a Přibylová. Vybojují proti Japonkám kotouč?

32:47
    Tak nakonec ukořistily puk jen na chvíli a hráčky země vycházejícího slunce obrací směr hry.

33:21
    Nahrávky podél mantinelu. Takový je nyní úděl první české formace.

33:51
    Nakone je z toho ale přece jenom dobrá střela od Denisy Křížové, která střílela z levého kruhu.

34:53
    Hymlárová se ocitla nehlídaná na pravém křídle a mířila na přední tyč branky Fudžimotové. Češky tlačí.

35:27
    Japonky se ne a ne dostat do útočného pásma, zatím jen vyhazují do toho středního, kde k nim rychle přistupují Češky.

35:44
    Při jednom z takových soubojů si ale nedovoleně počínala česká kapitánka Alena Mills (Česko), rozhodčí ji posílá na dvě minuty za podrážení.

35:59
    Křížová vyslala do brejku Mrázovou, již sice dojela japonská hráčka, ale česká útočnice se šikovně obtočila a bekhendem chtěla vyslat puk na Fudžimotovou. V tu chvíli ji Japonka srazila, vylučovat se ovšem nebude.

36:26
    Japonky v útočném pásmu nic moc nevymyslely a po vyhození Křižové musí znovu začínat odzadu.

36:46
    Puk nakonec končí u Peslarové, vhazování po její pravici.

36:58
    Hosojamadová si najížděla z pravé strany na případnou nahrávku Miurové. Ta přišla, ale japonská obránkyně ji nedokázala zpracovat.

37:44
    Koikeová zajistila Japonkám střelou z levého kruhu poslední vhazování v probíhající početní výhodě.

37:45
    Mills opouští trestnou lavici, Češky hrají znovu v plném počtu.

38:38
    Puk se nakonec těsně, ale přece došťoural za brankovou čáru. Zakázané uvolnění Češek.

39:17
    Křížová zavezla puk do útočné třetiny, tam k ní ale rychle přistoupily Japonky.

39:24
    Ty však vyhodily pouze na zakázané uvolnění...

39:40
    Lédlové i Vanišové puk Japonky vzaly, takže Studentové už nezbývalo nic moc jiného než zkusit střelu. Ta se jí však příliš nepovedla a navíc byla zblokovaná.

40:00

Čtyřicet minut za námi a na kostce svítí stejné skóre jako po úvodní třetině. Druhá třetina se rozhodně nesla v klidnějším duchu než ta první, ani jeden z týmů neskóroval, byť sem tam byly k vidění nějaké šance. Češky tak stále vedou 2:0.

Třetí třetina začne přibližně ve 13:10.

40:01

40:07
    Češky znovu vyhrály vhazování a nahazují kotouč do útočné třetiny.

40:11
    Samotná černá guma ale teď uvízla zezadu na brankové síťce. Rozhodčí přerušují hru.

41:06
    Nahození Sekiové od modré nebezpečně v prostoru mezi kruhy tečovala Fudžimotová, ale Peslarová se nenechala oklamat a včas se přesunula.

41:17
    A hned příležitost i na druhé straně. Horálková předložila při přečíslení 2 na 1 puk kapitánce Mills, proti které výborně vystupuje a zasahuje Fudžimotová.

42:37
    Aneta Lédlová nahazovala puk do mlýnice před brankou, nakonec z toho nic není.

42:55
    Podobný postup zvolila při své dalekonosné střele i Japonka Koikeová, Peslarová v pohodě zasahuje.

43:05
    Mašková udělala vše pro to, aby dojela puk, který mířil na zakázané uvolnění, ale rozhodčí i přes vyrovnanost souboje s japonskou obránkyní foukají do píšťalky.

43:55
    Začátek třetí třetiny v mnohém připomíná druhou dvacetiminutovky. Ani jeden z týmů se netlačí příliš do šancí, koneckonců Češky ani moc nemají důvod.

44:21
    Teď mě ale z mého tvrzení chtěly vyvést Pejzlová s Mrázovou, leč nahrávka druhé jmenované nepřistála přesně na holi spoluhráčky.

45:02
    Výborná narážečka Křížové a Pejzlové, která se ocitla tváří v tvář Fudžimitové. Japonská brankářka ale vytasila beton a její slibnou šanci zastavila.

46:20
    Opět dlouhá pasáž, kdy Češky drží Japonky v útočném pásmu, ale nemůžou se pochlubit žádnou větší příležitostí.

48:14
    Skvělá defenzivní práce v podání Mrázové, která nezištně odebrala puk nic netušící Japonce.

49:01
    Ukitová nabrala rychlost, přebruslila Češky, ale nedokázala vyslat pořádnou střelu. Takhle končí mnoho šancí Japonek v dnešním zápase.

50:04
    Už velmi dlouho se hraje bez přerušení. A přitom se na ledě nic moc zajímavého neděje, Češky sice hrají v útočném pásmu soupeřky, ale zakončení tomu chybí.

50:47
    Tvrdá rána Tejralové z modré sice netrefila blokující Japonku, leč netrefila ani branku.

51:09
    Toiková se ocitla sama na levém kruhu a z dorážky tlačila puk pod brankářkou Peslarovou. Kotouč nakonc skončil v brankovišti, kde ho možná zalehla Tejralová. Rozhodčí na ledě ukázala trestné střílení, ale nyní přezkoumává celou situaci na videu.

51:09
    Rozhodčí nařizuje trestné střílení, na starost si ho vezme Hanae Kubová.

51:09
    Kubová zvolila bekhendový blafák, ale výborná Peslarová se nenechala oklamat a levou tyčku si pohlídala!
    51:09 Peslarová chytila Kubové trestné střílení.

51:28
    Uvidíme, jestli tenhle moment trochu probere Češky, zatím to od nich vypadá na takovou unavenou třetí třetinu.

51:42
    Pejzlová dostala puk do dobré šance u pravé tyčky, ale na Fudžimotovou nevyzrála. Následuje komerční přestávka.

51:50
    Mills zkoušela rychle vystřelit z pravé strany, trefila však jen blok hráček před ní.

52:24
    Natálie Mlýnková (Česko) se provinila proti pravidlům (podrážení) a jde si odpočinout na trestnou lavici.

52:51
    Koikeová se dostala k rychlé střele z prostoru mezikruží a trefuje břevno!

53:32
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Nedůraz Češek po odraženém puku a Japonky se dostávají na dostřel. Kotouč se po odrazech před brankou dostal na vrchol kruhů k HANAE KUBOVÉ, která prostřeluje vše, co jí stálo v cestě. Bez asistence.
    53:32 Hanae KUBOVÁ - 1:2

54:30
    Japonky se teď budou tlačit do útoku a už to ukazují agresivnějším napadáním rozehrávky Češek.

56:23
    Po úseku hry, kdy se hrálo hodně ve středním pásmu, přichází zakázané uvolnění Japonek. Pro ně v ne úplně vhodnou chvíli.

57:16
    Český útok nevyšel a Ukitová se žene dopředu po levém křídle.

57:32
    Kotouč nakonec končí na tribuně, čeká nás poslední komerční přestávka před kritickým úsekem utkání.

58:00
    Poslední dvě minuty základní hrací doby, Češky postupují do útoku.

58:13
    Mrázová se snažila prosadit individiuální akci, na brankovišti pak dorážela ještě Křížová.

58:13
    Japonky si berou oddechový čas.

58:46
    Češky se výborně drží v útočném pásmu.

59:05
    Japonky se konečně vymanily z útočného pásma a odvolávají brankářku!

59:16
    Tak je to snad konečně definitivně pojištěné. TEREZA VANIŠOVÁ si vzala puk ve vlastním obranném pásmu a několika Japonkám navzdory ho zavezla až do prázdné branky! Bez asistence.
    59:16 Tereza VANIŠOVÁ - 1:3

59:42
    Japonky ještě jednou nahazují puk do útočného pásma, ale tohle už je nad jejich síly.

Češky vítězí i v třetím zápase na světovém šampionátu ve finském Espoo, tentokrát porážejí poměrem 3:1 hokejistky Japonska. O vítězný gól se postarala Vendula Přibylová, skórovaly také Denisa Křížová a Tereza Vanišová.

Svěřenkyně Petra Nováky si už také zajistily postup do čtvrtfinále!

Nejlepšími hráčkami zápasu byly vyhlášeny Japonka Haruka Toková a Češka Klára Peslarová.

Mně už nezbývá než se s Vámi rozloučit, děkuji za pozornost a budu se zase těšit někdy z Espoo na počtenou! (13:45:18)

David Jahoda

Šimon Rogner

Branky a nahrávky: 54. Kubová – 4. Křížová (Mrázová, Pejzlová), 9. Přibylová (Kolowratová, Mašková), 60. Vanišová

Japonsko: N. Fudžimotová (Kondová) – Hosojamadová (A), Šigová Ao., Koikeová, Suzukiová S., Sekiová, Toková, Jamašitová – Jonejamová, Miurová, Ukitaová – Osawaová (C), M. Fudžimotová (A), Takaová – Toková, Šigaová Ak., Kubová – Kojamaová, Enomotová, Jamašitová – Suzukiová K.