Belgie – Německo 1:2 (kon.)
Belgie
1:2 (0:1)
Německo
Úterý 12.05.2020, 14:00 • Stadio Olimpico, Řím • Mistrovství Evropy 1980 • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

4. Španělsko 1 bod

Německo v prvním zápase ve skupině zvítězilo 1:0 nad Československem. Druhé utkání nabídlo spoustu gólů, ale i to Němci zvládli a zvítězili nad Nizozemskem 3:2. V posledním utkání remizovali 0:0 s Řeckem a zajistili si tak postup z první příčky rovnou do finále.

Belgie na začátek turnaje remizovala 1:1 s Anglií. Posléze porazila Španěly 2:1. V posledním zápase opět remizovala, tentokrát 0:0 s Itálií. Právě Belgie a Itálie měly stejný počet bodů, ale také stejný +/-. Rozhodoval tak počet vstřelených gólů, kterých měl na svém účtě Belgie 3, zatímco Itálie pouze 1.

V boji o třetí místo se proti sobě utkaly Týmy Československo a Itálie. První poločas sice branku na stadionu San Paolo v Neapoli, který navštívilo 24 652 diváků, nepřinesl. Ovšem v 54. minutě pošla Čechoslováky do vedení Jurkemik. V 73. minutě ale srovnal Graziani. V prodloužení branka nepadla a šlo se tak na pokutové kopy. Rozhodla až 9. série, kde neproměnil ital Collovati, zatímco čechoslovák Barmoš ano a Československo získalo bronz.

Finále se bude hrát na stadionu Olimpico v Římě. Utkání bude řídit hlavní rozhodčí rumun Nicolae Rainea. Onlajn začne přesně v 14:00.

Belgie: Pfaff – Gerets, Meeuws, Millecamps, Renquin – Cools (C), Van Moer, Vandereycken, Mommens – Van der Elst, Ceulemans

Německo: Schumacher – Kaltz, Dietz (C), Stielike, Förster, Briegel – Schuster, Müller – Rummenigge – Hrubesch, Allofs

Rozhodčí: Nicolae Rainea.

1

3
    Vítám Vás u přenosu tohoto finále. Právě probíhá třetí minuta a Belgie drží míč na své polovině.

4
    Němci se snažili něco vymyslet po pravé straně, ovšem tam se nakonec dopustili jen faulu.

6
    Začátek utkání je zatím velmi opatrný, kdy ani jedno mužstvo nechce udělat nějakou větší chybu.

7
    Hosté to tentokrát zkusili centrem z pravé strany, ale ten skončil jen bezpečně v moci brankáře Pfaffa.

8
    Němci ale od začátku utkání jsou o něco lepším týmem a opět se dostávají směrem dopředu.

10
    Německo právě vstřelilo branku!
    A máme tady úvodní branku tohoto zápasu! Bernd Schuster si narazil míč ve středu hrací plochy se spoluhráčem a posléze skvělým lobem našel za obranou HORSTA HRUBESCHE, který si prsy zpracoval míč a následně z první vypálil přízemní ránu, na kterou Pfaff nedosáhl. Asistence: Schuster.
    10. Horst HRUBESCH - 0:1

11
    Belgie chtěl rychle odpovědět, ovšem střela z dálky nepřinesla kýžené ovoce a míč skončil hodně nad bránou.

12
    Tentokrát navíc přišel faul ze strany Belgie a Německo tak má šanci zvýšit své vedení po přímém kopu.

13
    Následná rána hostujícího hráče ze standardní situace ovšem skončila zblokována ve zdi hráčů soupeře.

14
    Schuster je při chuti a opět odvedl ve středu hřiště fantastickou práci, kdy si povodil hned tři protihráče.

15
    Následně se sice Německo dostalo k centru z levé strany, ale ten se příliš nepovedl.

16
    Belgičani ale neví, kde jim hlava stojí a jsou pod tlakem soupeře. Tentokrát ale nákop Německa za obranu nevyšel podle představ.

17
    Znovu jsme viděli dlouhý nákop hostujícího celku, na který si sbíhal Hrubesch, ale míč už na hrací ploše nezastihl.

18
    Posléze se Belgie dostala do protiútoku, po kterém nakonec vybojovala rohový kop a může tak zaměstnat gólmana Schumachera.

19
    Nedovolený zákrok německého záložníka přerušil hru ve středu hrací plochy. Belgie tak bude mít k dispozici volný kop.

20
    Standardní situace se ale domácímu celku zatím příliš nedaří a další dlouhý nákop nepřinesl vůbec nic.

21
    Německo je zatím jasně lepším týmem a opět drží míč na svých kopačkách.

22
    Posléze to hosté zkusili po levém křídle, ale balón nakonec došel až do zámezí.

23
    Bernard Dietz měl velké problémy uprostřed hřiště, kdy jej obklíčili hned čtyři hráči Belgie, ale posléze se právě hráči soupeře dopustili faulu, což Němce zachránilo od nebezpečného útoku.

24
    Klaus Allofs se z útoku vrátil vypomoct obraně a parádním skluzem přes sebe nepustil hráče soupeře. Belgie tak získala autové vhazování blízko rohového praporku.

25
    Ovšem Německo brání v hodně lidech a také velice dobře, což Belgii příliš nevyhovuje a neví si moc rady.

26
    Hansi Müller přišel o míč na polovině soupeře, ale opět Belgie nedokázala nic moc vymyslet, jelikož Němci se stáhli pod balón a posléze jej vybojovali.

27
    Belgičani získali standardní situace, kterou nakonec rozehráli přihrávkou a následný pokus z dálky byl velice špatný.

28
    Domácí celek ovšem pokračuje v tlaku a snaží se o srovnání výsledku.

30
    Půl hodina hry je u svého konce a Německo i nadále vede nad Belgií 1:0 po brance Hrubesche.

31
    Právě nyní se Hrubesch dostal do zakončení hlavou, ale minul a navíc se ocitl v ofsajdovém postavení.

32
    Uli Stielike má zatím obranu pod svou kontrolou a nyní vypíchl nepřesnou přihrávku soupeře.

33
    A málem to bylo 2:0 pro Německo! Bernd Schuster dnes hraje opravdu velice dobře, což potvrdil i nyní, když si navedl míč na levačku a z dálky vypálil tvrdou ránu pod břevno, kterou se štěstím vyrazil mimo tři tyče Jean-Marie Pfaff!
    33. Pfaff dokázal vyrazit pokus Schustera!

34
    Tentokrát se na druhé straně dostali do zakončení také hráči Belgie, ale to nebylo moc nebezpečné a skončilo v rukou Schumachera.

35
    Opět měl domácí gólman plné ruce práce se střelou z dálky, kterou ale dokázal vyrazit na rohový kop.

35
    Millecamps svým faulem přerušil útok soupeře a od sudího Nicolae Rainei uviděl kartu žluté barvy.

36
    Ovšem následná střela ze standardní situace se Německu příliš nepovedla a skončila jen vedle domácí svatyně.

37
    Belgie se zkoušela procpat za obranu soupeře nákopem, ale ten se tentokrát hodně nepovedl, což potvrdili pískotem také diváci v ochozech stadionu Olimpico v Římě.

38
    Nyní už ale Německo opět s klidnou hlavou kombinuje na polovině soupeře a snaží se najít skulinku v obraně.

39
    Bernd Schuster hraje opravdu fantasticky a nyní pravačkou vypálil z dálky dobrou střelu, která ale skončila nad horní tyčí.

40
    Michel Renquin se nákopem snažil najít ve vápně soupeře svého spoluhráče, ale Belgií se od začátku utkání centry a hra vrchem nedaří.

41
    Útok německého výběru skončil ofsajdovým postavením a Belgie tak bude rozehrávat blízko vlastní šestnáctky.

42
    Posléze se domácí celek snažil projít po pravé straně, ale ani tentokrát z toho nebylo nic nebezpečného, neboť dlouhý nákop zachytila obrana Německa.

43
    Po chvíli jsme viděli rovněž neúspěšný pokus o útok hostů a vypadá to, že v prvním poločase se gólu nedočkáme.

44
    Vyvrátit to ovšem mohl Karl-Heinz Rummenigge, který si zpracoval míč uvnitř vápna, ale jeho následná střela skončila vedle levé tyče.

45

První poločas je u svého konce a Německo vede nad Belgií 1:0, když se v 10. minutě prosadil Hrubesch. Hostující celek tak vede naprosto zaslouženě, jelikož má více ze hry a je lepším týmem. Ve 33. minutě to mohl potvrdit Schuster, ale Pfaff jeho dělovku vyrazil.

46

46
    O výkop ve druhé půli se postarala Belgie, která se okamžitě dostala do šance, ale tu nakonec zastavil pomezní rozhodčí, který zvedl praporek na signalizování ofsajdu.

47
    Hra je nyní navíc přerušená, protože jeden z německých hráčů zůstal ležet na hrací ploše a na trávník jsou přivoláni doktoři.

48
    Jedná se o Hans-Petera Briegela, který má něco s nohou a momentálně už je na střídačce. Pravděpodobně tak manažer německého týmu Jupp Derwall bude muset vystřídat zraněného hráče.

50
    Hned dva hráči Německa upadli uvnitř vápna soupeře a snažili si vybojovat pokutový kop, ovšem tyto nahrané pády jim sudí Rainea nezbaštil.

51
    Následně získala Belgie volný kop, ale po něm se domácí hráč nachytal v ofsajdové pasti.

52
    Hans-Peter Briegel se už vrátil zpět do hry, ovšem uvidíme, jestli bude moct pokračovat.

53
    Tak tohle bylo ovšem hodně nesportovní, jelikož hráči Belgie opět zkosili Briegela k zemi a vypadá to, že tento německý obránce už toho má dost.

54
    Velká šance Německa nekončí gólem po skvělém zákroku Pfaffa. Nakonec se ale odpískal ofsajd.

55
    Vandereycken pravděpodobně za řeči uviděl od hlavního rozhodčího žlutou kartu.

55
    Střídání v týmu Německo: ze hřiště odchází Briegel, přichází Cullmann.

56
    Střela domácího hráče z nějakých dvaceti metrů neměla šanci na úspěch a skončila daleko vedle levé tyče.

57
    Van der Elst skvěle podržel míč a posléze jej posunul na Meeuwse, který zkusil z první vypálit, ale dostal se mimo své těžiště a také upadl.

59
    Na hrací ploše se nám přiostřilo a další kartu žluté barvy uviděl německý hráč Karlheinz Förster.

60
    Máme za sebou hodinu tohoto finále Mistrovství Evropy 1980 a Německo stále vede nad Belgií 1:0.

61
    Förster tentokrát odvrátil centr soupeře z pravé strany a Belgie bude mít k dispozici další rohový kop.

62
    Následný roh domácích ale ani tentokrát nepřinesl nic nebezpečného a Belgie tak v tomto finále ještě pořádně neohrozila bránu Haralda Schumachera.

63
    Tentokrát Belgie na delší dobu sevřela soupeře a prospěla jí kombinace krátkými přihrávkami, na rozdíl od první půle, kdy to stále zkoušely dlouhými nákopy.

64
    Nakonec to Belgičani sehráli skvěle a René Vandereycken měl na kopačce srovnávací branku, ovšem jeho pokus fantasticky vyrazil Harald Schumacher!
    64. Vandereycken neprostřelil Schumachera!

65
    Posléze tak Belgie rozehrála rohový kop, ovšem ten už tak přesný nebyl, neboť přišel pravděpodobně faul ze strany domácího celku.

66
    Belgičani ovšem přitápějí pod kotel a můžeme se tak těšit na velmi dramatickou necelou půl hodinu základní hrací doby.

67
    Schumacher musel jít z brány, aby vyboxoval centr řítící se do šestnáctky, což se mu také povedlo.

68
    Belgie ale pokračuje v tlaku a rychle napadá rozehrávku Německa.

69
    Zatím jistý Schuster přišel o balón ve středu hrací plochy, což potvrzuje, že Německo nehraje v úplné pohodě.

70
    Pokus hostujícího hráče z velké dálky byl naprostý zmar a skončil daleko daleko vedle brány Pfaffa.

71
    Hráč německého výběru Uli Stielike zůstal ležet na hrací ploše, ale pravděpodobně se jen jednalo o natáhnutí času.

72
    Dlouhý odkop gólmana Schumachera skončil až u druhého brankáře a Belgie tak bude moct opět útočit.

73
    No to jsou věci! Německý hráč si velice špatně poradil s míčem a Francois Van der Elst se hnal na bránu, kdy jej ale poslal k zemi Uli Stielike a sudí Nicolae Rainey ukázal na pokutový puntík! Belgie tak může srovnat stav utkání!
    73. Podle rozhodčího penaltový faul Uli Stielikeho.

74
    Hráči Německa sice vehementně protestují, neboť faul hostujícího hráče přišel ještě před velký vápnem a tohle je tak velká chyba rozhodčího!

75
    Belgie právě vstřelila branku!
    K pokutovému kopu se postavil RENÉ VANDEREYCKEN, který následně vystřelil do pravé části branky, zatímco gólman Schumacher šel na druhou stranu a Belgie tak srovnává stav tohoto finále na 1:1!
    75. René VANDEREYCKEN - 1:1

76
    Hráči Německa jsou momentálně viditelně podráždění a teprve nyní začíná opravdová bitva.

77
    Německo po zblokovaném centru z pravé strany získalo možnost rohového kopu.

78
    Ovšem následný centr z rohu skončil jen u hráčů Belgie, kteří se dostali do protiútoku, ale v něm Van der Elst nedokázal nic vytěžit.

79
    Rummenigge se zase na druhé straně dostal do zakončení hlavou, ale byl ve velkém záklonu a míč si tak bez problémů chytil do své moci gólman Pfaff.

80
    Belgie se snažila něco vymyslet, ale následný pokus zpoza vápna skončil vedle brány soupeře.

81
    Rummenigge už se dostal za brankáře, kdy ještě přihrával na spoluhráče, ale balón nakonec dokázal odkopnout do bezpečí obrana Belgie.

82
    Po srovnávací brance se nyní hraje nahoru dolů a Německo se rozhodně nechce spokojit s prodloužením.

83
    Jean-Marie Pfaff skvěle vyboxoval centr z pravé strany a Belgie tak může jít opět do dalšího protiútoku.

84
    Rummenigge sice z levého křídla nasadil housle protihráči, ale posléze jej odebral o balón Gerets.

85
    Němci vybojovali rohový kop z levé strany, ale ten ani tentokrát nepřinesl nic nebezpečného a do brejku se žene Belgie.

86
    Julien Cools ale na pravé straně nakonec přišel o balón a celá šance tak je opět u konce.

86
    Bernd Schuster se po sražené přihrávce dostal do obrovské šance a mohl rozhodnout, ovšem jeho zakončení k levé tyči vyrazil gólman Pfaff!
    86. Pfaff fantasticky vychytal Schustera!

87
    Posléze sice Německo získalo rohový kop, který přinesl zmatky ve vápně, ale nakonec z něj nebylo nic nebezpečného.

88
    Nyní Německo získalo další rohový kop z levé strany.

88
    Tak to je neskutečné, jelikož Německo těsně před koncem utkání dává gól a vede tak 2:1! Centr z rohového kopu poslal do vápna Karl-Heinz Rummenigge a následnou hlavičkou prostřelil brankáře HORST HRUBESCH, který si tak připisuje už druhou branku v tomto finále! Asistence: Rummenigge.
    88. Horst HRUBESCH - 1:2

89
    Emoce nyní vládnou a Van der Elst uviděl žlutou kartu za nesportovní chování.

90
    Belgie posléze rozehrávala ze středu hrací plochy, ovšem nepřesně a následný nákop tak skončil v moci obrany německého výběru.

90+1
    Němci jsou pod tlakem, ale dokázali odkopnout nepřesný nákop soupeře do zámezí.

90+1

Je konec! Německo zvítězilo nad Belgií 2:1 a vyhrává tak Mistrovství Evropy 1980!
    V prvním poločase byli hosté jasně lepším celkem, což potvrdil v 10. minutě úvodním gólem zápasu Hrubesch. Druhá polovina zápasu už byla vyrovnanější a v 75. minutě srovnal po nesprávně odpískané penaltě Vandereycken. Němci ovšem ke konci utkání zabrali a v 88. minutě rozhodl svým druhým gólem Hrubesch.