Kanada – Finsko 5:3 (kon.) | Švýcarsko – USA 0:3 (kon.) | Německo – Maďarsko 3:0 (kon.)
Kanada
5:3 (0:2, 2:0, 3:1)
Finsko
Sobota 21.08.2021, 00:00Mistrovství světa žen • Skupina A

Z mé strany je to pro tento zápas vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemně strávený sobotní den. Na počtenou! (02:27:23)

Nejlepší hráčky utkání

Jamie Rattrayová (Kanada)
    Anni Keisalaová (Finsko)

Kanada sice první třetinu dnešního zápasu prospala, ale poté už byla dominantním týmem. Finkám nestačil ani náskok 2:0, který po dvaceti minutách měly. Po dvou třetinách se šlo do kabin za stavu 2:2 a ve třetině třetí skórovaly domácí hokejistky dokonce třikrát. Kanada tedy vyhrála 5:3.

59:17 Brianne JENNEROVÁ - 5:3

59:17
    Kanada právě vstřelila branku!
    Je hotovo! Kanada si v prvním vystoupení na turnaji připíše všechny body. BRIANNE JENNEROVÁ dopravila kotouč do opuštěné klece, takže domácí s největší pravděpodobností vyhrají 5:3. Asistence: Sarah Nurseová.

59:01
    Brána hostujících hráček je opět prázdná. Finsko se pokouší založit akci z hloubi pole.

58:18
    Evropanky se teď nedokázaly dostat do útočného pásma. Navíc se bude vhazovat před jejich bránou, neboť Keisalaová znovu zasahovala.

57:39
    Keisalaová se už do branky vrátila a ihned musela prokázat výborný reflex. Se střelou Jennerové si poradila.

57:00
    Kanada hraje v plném počtu. Finky stále pobývají v útočném pásmu a na ledě tedy nechávají šestou hráčku.

56:31
    Navíc to zkouší i v šesti. Uvidíme, jestli jim powerplay vyjde.

56:04
    Finky potvrzují, že mají přesilovky skvěle sehrané. Znovu jsou v početní výhodě pořádně nebezpečné.

55:26
    Hiirikoskiová se objevila ve výborné pozici na vrcholu kruhu. Zamířila však až příliš vysoko.

55:00
    Vyloučení v týmu Kanada (Jocelyne Larocqueová – 2 min., podrážení).

54:19
    Do konce řádné hrací doby zbývá necelých šest minut. Kanadské hráčky mají situaci opticky pod kontrolou, ale to jsme mohli vidět i těsně před vyrovnáním na 3:3.

53:34
    Finky ale v těchto minutách ani nemohou útočit, neboť je Kanada k puku skoro nepouští. Nic na tom nezměnila ani Karvinenová.

53:00
    Keisalaová musela dvakrát po sobě do zákroku. Stále platí, že v dnešním utkání si počíná naprosto fantasticky.

52:16
    Kanada podržela kotouč v rohu kluziště v útočném pásmu a pošetřila několik cenných sekund, které se jí hlavně v závěru mohou hodit.

51:31
    Kanada stačila rychle prostřídat. Poulinová si udělala prostor k zakončení, ale zadní tyč zhruba o dvacet centimetrů minula.

50:54
    Kanadské hokejistky ale tlačily i nadále. Finky se ovšem srdnatě brání, už předvedly tak dva nebo tři poctivé bloky.

50:28
    Fillierová mohla brzy přidat svou druhou branku v utkání. Z mezikruží ale přesně nezacílila, horní růžek o kousek minula.

49:45
    Na střely na bránu je to v tuto chvíli 40 ku 11. I na této statistice se ukazuje naprostá kanadská dominance, která naplno přišla se začátkem druhé třetiny.
    47:38 Sarah FILLIEROVÁ - 4:3

47:38
    Moc dlouho ale nerozhodný stav nevydržel! Z následné akce se Kanada opět ujímá vedení, když Natalie Spoonerová zpoza brány uvolnila SARAH FILLIEROVOU, která už to se zakončením měla jednoduché. Keisalaová se přesunout nestačila. 4:3. Asistence: Natalie Spoonerová a Melodie Daoustová.
    47:13 Elisa HOLOPAINENOVÁ - 3:3

47:13
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finky dokázaly vyrovnat! Nahození Lindstedtové od modré čáry dokázala precizně sklepnout zády k bráně mezi betony brankářky ELISA HOLOPAINENOVÁ. 3:3. Asistence: Rosa Lindstedtová.

46:49
    Tapaniová se pokusila o průnik středem kluziště. Mezitím domácí obránkyně ztratila rovnováhu, ale ta druhá už útočnici s číslem 77 vpřed nepustila.

45:56
    Vicemistryně posledního MS sice ubránily oslabení, ale teď budou muset zabrat také směrem dopředu, pakliže si chtějí z tohoto utkání odnést nějaké body.

45:29

45:22
    Nahození od modré čáry vyrazila Keisalaová do rohu kluziště.

44:40
    Manévry Poulinové nebyly úplně přesné. Navíc střední útočnice si to namířila mezi tři finské hráčky, takže logicky úspěšná ani být nemohla.

44:00
    Kanada má ideální možnost odskočit svým soupeřkám na dvě branky. Na počátku své přesilovky se ale spíše v kombinaci trápí.

43:29
    Vyloučení v týmu Finsko (Susanna Tapaniová – 2 min., naražení zezadu).
    42:42 Erin AMBROSEOVÁ - 3:2

42:42
    Favoritky zápasu se poprvé ujímají vedení. Nyní to sehrály opravdu skvostně, neboť Claire Thompsonová načasovala střílenou pobídku pro Brianne Jennerovou, jejíž tečovaný kotouč zaplul přesně do šibenice. Gól byl nakonec připsán ERIN AMBROSEOVÉ, o kterou se puk zřejmě také otřel. 3:2. Asistence: Brianne Jennerová a Claire Thompsonová.

42:27
    Kanaďanky si hned dvakrát předaly kotouč do tandemu, ale ani po jednom z nich střela nepřišla.

41:44
    Teď se už opět Kanada usadila v ofenzivní zóně. Momentálně si přihrává touš ze strany na stranu.

41:12
    Finky znovu vyrazily do brejkové situace, která jim jen o pár čísel nevyšla.

40:21
    Po chybě Kanady se v samostatném úniku objevila Karvinenová, která se také natlačila před kanadskou bránu. Desbiensová ale předvedla důležitý zákrok. Navíc musíme připočíst i to, že ve druhé třetině si téměř nesáhla na kotouč.

40:01

Za námi je druhá třetina, která nabídla jednoznačnou kanadskou dominanci. Kanada se ale dočkala vstřelení branek až na konci prostřední části, nicméně před třetí třetinou má všechny trumfy ve svých rukou. Finsko na ni nyní vůbec nestačilo.

40:00

39:33
    Keisalaová musela dvakrát po sobě dávat velký pozor. Kanada to totiž zkoušela z levé strany a posléze i z té pravé.

39:03
    V plném proudu už je poslední minuta druhé třetiny. Javorové listy už pobývají znovu v útočné třetině.

38:27
    Možná vůbec poprvé ve druhé třetině se bude vhazovat v obranném pásmu Kanady. Domácí hokejistky se totiž provinily icingem.

38:08
    Sražená střela Kanady skončila v ochranné síti. Po krátkém přerušení se bude vhazovat v pásmu Finek.

37:28
    Poulinová hned po vyhraném buly vystřelila. Její rána ale skončila na bruslích hráčky v bílém dresu.

36:12
    Kanada i po dvou vstřelených brankách pokračuje v aktivní hře. Sluší se dodat, že finská střídačka si ihned po druhém inkasování vyžádala oddechový čas.
    35:02 Marie-Philip POULINOVÁ - 2:2

35:02
    O pár sekund později dokonce přišlo na řadu vyrovnání! O kotouč si v mezikruží řekla MARIE-PHILIP POULINOVÁ, která naprosto přesnou ranou k zadní tyči uspěla na jedničku. Pomohla jí však i spoluhráčka stojící ve výhledu Keisalaové. 2:2. Asistence: Claire Thompsonová a Erin Ambroseová.
    34:41 Jammie RATTRAYOVÁ - 1:2

34:41
    Máme sníženo! Finsko dostalo celkem nešťastný gól, neboť Keisalaové puk proskočil mezi betony. Úspěšnou střelkyní zřejmě bude JAMMIE RATTRAYOVÁ, která se podle všeho dotkla puku jako poslední. 1:2. Asistence: Natalie Spoonerová

34:09
    Evropanky neuvěřitelně rychle dostupují veškeré kanadské snažení. Dokáží hokejistky v červených dresech obranný val překonat?

33:18
    Brankářka Desbiensová byla vděčná, že si pro kotouč mohla dojet za svou bránu. Ve druhé periodě se totiž moc často do hry nedostává.

32:28
    Střílená přihrávka podél brankoviště adresátku nenašla. Finky také další kloudnou možnost Kanady přežily.

31:55
    Dlouho si o kotouč mezi kruhy klepala Bachová, jež jej na hůl také dostala. Pravý beton Keisalaové byl připraven.

31:16
    Spoonerová si navedla černou gumu do střelecké pozice, ale její střela zápěstím byla sražená do ochranné sítě.

30:46
    Finky se velmi obtížně dostávají do útočného pásma. O drobný vzruch se chtěla postarat Karvinenová, avšak neuspěla.

29:58
    Za sebou máme polovinu základní hrací doby. Poměr sil na ledě se ve druhé části podstatně změnil. Kanada je jasně lepší, ale zatím to na skóre vidět není.

29:18
    Keisalaová se rychle musela vracet do své brány, neboť přihrávku podél mantinelu tak úplně nezvládla. Vše ale zvládla přečkat, takže ani nyní se Kanada nedočkala.

28:54
    Další přihrávka letěla až před finské brankoviště. Natažená hokejka Keisalaové ale nebezpečí zastavila.

28:15
    Nyní to vypadá, jak kdyby domácí hráčky hrály přesilovku. Jejich nápor se neustále stupňuje.

27:53
    Před bránou Finska byl k vidění obrovský závar. Vainikkaová dokázala v pádu odvrátit kotouč z vlastní třetiny, přestože Kanada měla před sebou poloprázdnou svatyni.

27:31
    Spoonerová přihrála přes celou šíři kluziště Daoustové, která opět nechala vyniknout finskou brankářku.

26:29
    Kanaďanky hlavně přidaly na důrazu. Na ledové ploše je to ihned znát, teď jsou de facto u každého puku jako první.

26:08
    Až po střele Fastové se hra přerušila, jelikož Keisalaová zastavila touš lapačkou. Pokračovat budeme po komerční pauze.

25:39
    Připomněla se o chvíli později také Nurseová. Javorové listy mají velký tlak v útočném pásmu.

25:11
    Keisalaová si poradila s tvrdou a celkem svižnou střelou Clarkové. Kanada zahrozila.

25:02

24:21
    Znovu se hostující hokejistky bez větších potíží ubránily, a proto Kanada v přesilovce zas tak nebezpečná není.

23:48
    Poulinová uvolnila při rychlé kombinaci Bachovou, jejíž rána byla zablokována. O ukázkovou práci před bránou se totiž postarala Savolainenová.

23:18
    Kanada si nepřihrála kotouč přesně u modré čáry, takže Finky se následně vyhozením kotouče přes všechny čáry osvobodily.

23:02
    Vyloučení v týmu Finsko (Rosa Lindstedtová – 2 min., naražení zezadu).

22:21
    Elisa Holopainenová vystřelila z levého křídla pouze do připraveného betonu Desbiensové.

21:51
    Fillierová si stáhla kotouč na bekhend, ale poté nedokázala zakončit. Okamžitě byla odstavena od puku.

21:19
    Teď už finské obránkyně trochu uklidnily hru, takže útočné formace Suomi mohou prostřídat.

20:54
    Při hře čtyř proti čtyřem se zatím Kanada drží v útočné třetině. Její snaha ale vychází vniveč.

20:22
    Vyloučení v týmu Kanada (Victoria Bachová – 2 min., hrubost).
    Vyloučení v týmu Finsko (Susanna Tapaniová – 2 min., hrubost).

20:01

Za námi je dvacet minut tohoto zápasu. Začátek se rozhodně lépe vydařil Finkám, které zásluhou Laitinenové a Tuominenové skórovaly. Kanada poté hledala protihru, ale zatím ji tak úplně nenašla. Lze tak říct, že vedení Finska 2:0 je zasloužené.

20:00

19:53
    Ještě jeden zákrok pro Desbiensovou. Sedm sekund před první sirénou budou mít Finky výhodu útočného pásma.

19:33
    Keisalaová musela krotit neposedný kotouč, který jí skákal v brankovišti. Vše ale zvládla bez úhony.

18:45
    První třetina pomalu ale jistě míří do svého konce. Kanada se snaží snížit, ale zatím se přímo před bránu moc nedostává.

18:01
    Nieminenová vystihla rozehrávku a rázem si to mířila vpřed po pravém křídle. Nakonec se ale přes obránkyni Kanady ke střele nedostala.

17:22
    Nyní reklamovaly Finky další nedovolený zákrok domácích. Vylučovat se ale nebude.

16:39
    Teď si chtěla Kanada pomoct jen nahozením do útočného pásma. Kotouč ale dobruslily jako první Finky.

15:48
    Thompsonová se v mezikruží dostala jako první k odraženému puku, ale v danou chvíli se zřejmě dvě kanadské hráčky nedohodly. Při snaze vystřelit se Thompsonová s Nurseovou srazily.

15:18
    Po poslední komerční pauze této třetiny už znovu pokračujeme ve hře. Na kotouči jsou domácí.

14:39
    Evropanky navíc skvěle blokují i pokusy z velké vzdálenosti, tudíž i díky tomu jsou zatím v tomto utkání úspěšnější.

14:03
    Domácí hokejistky zatopily pod kotlem, avšak Keisalaová zatím skvěle odolává. V brankovišti působí velmi jistým dojmem.

13:12
    Také Finky už hrají v plném počtu.

13:08
    Skvělá individuální akce Fillierové skončila střelou zhruba metr vedle zadní tyče. Kanadská útočnice vypálila i v pádu, ale k ničemu jí to nebylo.

12:09
    Kanaďanky situaci přehrály až k brankovišti, ale zpětná přihrávka Bachové si s přesností nepotykala.

11:34
    Kanada započala svou první přesilovku na turnaji. Teď se však bude vhazovat v její třetině.

11:24

11:12
    Vyloučení v týmu Finsko (Minnamari Tuominenová – 2 min., hákování).

10:49
    Teď se už Kanada brání odpalem kotouče přes všechny čáry. Finky ještě pár sekund své přesilovky mají, aby mohly zaútočit.

10:14
    Renata Fastová ve vlastním oslabení dokázala ujet soupeřkám, ale kotouč až za tyč finské brány nedostala.

09:39
    Hiirikoskiová vypálila vší silou pár sekund po finském vyhraném vhazování. Desbiensová předvedla důležitý zákrok.

09:24
    Vyloučení v týmu Kanada (Blayre Turnbullová – 2 min., krosček).

08:50
    Štěstí zkusila z pravého kruhu Renata Fastová, jejíž rána zápěstím zapadla do připravených betonů Keisalaové.

08:12
    Přečíslení tři na dvě se Kanaďankám vůbec nevydařilo. Přihrávka na pravou stranu přesná nebyla.

07:34

07:22
    Teď už to ale vypadá, že další branka nepřijde. Záhy budou hráčky v červených dresech v plném počtu.
    06:05 Minnamari TUOMINENOVÁ - 0:2

06:05
    Hostující hokejistky přidávají ve své dvojnásobné početní výhodě druhou branku v utkání. MINNAMARI TUOMINENOVÁ krásně utáhla svou střelu z vrcholu kruhu do vzdálenější šibenice. Před bránou jí navíc pomohla spoluhráčka stojící před brankovištěm. 0:2. Asistence: Jenni Hiirikoskiová.

05:34
    Vyloučení v týmu Kanada (Blayre Turnbullová – 2 min., podrážení).

05:24
    Přišel další faul. Finsko má momentálně ponechanou výhodu a za okamžik bude hrát přesilovku pět na tři.

04:56
    Finky se až nyní pořádně usadily v útočném pásmu. Uvidíme, co ve své první přesilovce v utkání vymyslí.

04:21
    Vyloučení v týmu Kanada (Jaime Bourbonnaisová – 2 min., podrážení).

03:38
    Turnbullová oslovila pod sebou najíždějící Bourbonnaisovou, jejíž střela z druhé vlny skončila v moci finské brankářky Keisalaové.

02:35
    Tapaniová vyrazila do obrovské šance. Mířila si to úplně sama na kanadskou bránu, ale kličku do forehandu nezvládla.
    02:08 Nelli LAITINENOVÁ - 0:1

02:08
    Hostující hráčky se velmi brzy ujímají vedení. Kotouč těsně u modré čáry získala obránkyně NELLI LAITINENOVÁ, která jej okamžitě poslala na bránu. Před ni se od těla jedné z Kanaďanek puk odrazil do protipohybu Desbiensové. 0:1. Asistence: Sofiana Sundelinová.

01:44
    Thompsonová předvedla u mantinelu pořádný důraz. Na něj natlačila svou soupeřku.

01:03
    Tulusová zajímavě přihrála k modré čáře, kde stála její kolegyně Lindstedtová. Druhá jmenovaná vystřelila zápěstím, ale kanadská brankářka úspěšně zasáhla.

00:26
    Kanaďanky podnikly rychlý výpad vpřed po pravé straně, ale okolo důrazných hokejistek v bílých dresech se neprosadily.

00:01

Utkání mezi Kanadou a Finskem za okamžik začne. Domácí hráčky budou hrát v červených dresech, Finky v dresech bílých.

Kanada: Desbiensová (Maschmeyerová) – Larocqueová, Fastová, Thompsonová, Ambroseová, Sheltonová, Bourbonnaisová, Bellová – Bachová, Poulinová (C), Jennerová (A) – Daoustová, Fillierová, Spoonerová – Johnstonová, Turnbullová (A), Clarková – Maltaisová, Nurseová, Saulnierová – Rattrayová

Finsko: Keisalaová (Raisanenová) – Hiirikoskiová (C), Savolainenová, Laitinenová, Tuominenová, Viitasuová, Lindstedtová, Karppinenová – Karvinenová (A), Tapaniová, Nieminenová (A) – Vainikkaová, Tulusová, Liikalaová – Holopainenová, Niskanenová, Hakalaová – Sundelinová, Vanhanenová, Nilssonová – Nylundová

Rozhodčí: Ermaková, Rapinová – Mochová, Strongová.

KANADA

Před startem šampionátu odehrála Kanada přípravný duel proti Finsku, který zvládla poměrem 4:1. V domácím Halifaxu budou Javorové listy favoritem na medaili, avšak tu zlatou už kanadské hokejistky nevyhrály dlouhých 9 let. Na posledním MS ve Finsku braly až bronzové medaile, finále si totiž tehdy zahrály jejich dnešní soupeřky.

FINSKO

Jak již bylo zmíněno, finské hokejistky před dvěma lety prožily svůj největší úspěch v historii. MS v hokeji žen se hraje od roku 1990 a právě až na tom posledním nedošlo na finálový souboj mezi Kanadou a USA. Oplatí hokejistky Suomi Kanadě porážku z přípravného utkání?