Malajsie – Kuvajt 5:2 (kon.) | Kyrgyzstán – Írán 13:1 (kon.)
Malajsie
5:2 (0:1, 5:0, 0:1)
Kuvajt
Čtvrtek 03.03.2022, 11:00 • Gorodskoj Katok - Biškek • Mistrovství světa - IV. Divize

Je dobojováno! Malajsie při své historické premiéře v rámci systému divizí hokejového MS poráží Kuvajt 5:2 a připisuje si tři body do tabulky MS IV. divize. Zápas rozhodla druhá třetina, v níž Malajsie vstřelila všechny své branky a vyhrála ji poměrem 5:0. Hrdinou utkání je bezpochyby Muhammad Fareez Mohd Fauzi, který zaznamenal čistý hattrick v rozmezí necelých pěti minut. (13:15:59)

59:57
    Tři sekundy před koncem se ještě bude vhazovat před Al Saeghem, ale to už bude jenom formalita.

59:11
    Malajci se dostali do přečíslení dva na jednoho, ale situaci se jim nepodařilo vyřešit příliš dobře.

58:37
    Je tu ještě oddechový čas, ale nevypadá to, že by to Kuvajt chtěl zkusit bez brankáře. Třígólový náskok soupeře je přeci jen v tuto chvíli až moc.

57:49
    Jeden z hostujících hráčů se dostával do dobré pozice pro zakončení, ale v rozhodující chvíli ho neposlechl kotouč, který mu odskočil od hole.

57:35
    Hra je teď hodně kouskovaná. Malajcům tohle vyhovuje, protože mají pohodlný náskok a nemusí se nikam hnát.

56:46
    Kuvajt je v plném počtu.

56:16
    Abdulaziz Al Khashan se dostal do zakončení, ale mířil jen doprostřed brány, kde byl připravený Chow. Následovala menší potyčka mezi oběma týmy, ta však zůstane bez trestů.

55:30
    Kuvajt se i v početní nevýhodě snaží tlačit do útoku, ale Malajcům stačí hrát na čas. Do větší šance se hosté zatím nedostávají.

54:46
    Abdulaziz Al Maraghy navíc dostává dvě minuty za hákování, což už pro Kuvajt nevypadá vůbec dobře.

54:00
    Kuvajt budou nevyužité přesilovky hodně mrzet. V plném počtu hráčů na ledě je teď hra hodně neurovnaná, ani jeden z týmů se nedokáže delší dobu udržet v útočné třetině. Čas teď hraje pro Malajsii.

52:43
    Malajsie se nakonec ubránila a hraje již v plném počtu.

52:22
    Již v klasické přesilové hře měli teď hosté obrovskou šanci! Al Sarrafovu střelu brankář jen vyrazil přímo před sebe, ale Al Khashan nedokázal zblízka dorazit kotouč za Chowa.

51:15
    Kuvajt ani proti třem bránícím hráčům nedokázal udržet útočné pásmo a bude muset zakládat útočnou akci od své branky.

50:43
    Tohle je velká šance pro Kuvajt! Mohammad Oryza Ananda nabízí soupeři dvojnásobnou početní výhodu.

50:11
    Kuvajt už hraje zkrácenou přesilovou hru, ale Malajcům se podařilo vyhodit kotouč z obranného pásma.

49:22
    Nakonec nepovedenou přesilovka Malajsie korunuje nepovedeným střídáním, po němž následuje trest pro hráčskou lavici.

48:30
    Přesilovka se Malajsii zatím příliš nedaří. Hosté nepouští soupeře do střeleckých pozic.

47:47
    Domácí se dostávali do šance, kterou Al Daei překazil jen za pomoci podražení soupeře, takže Malajsii čeká přesilová hra.
    46:56 Al SARRAF - 5:2

46:56
    Kuvajt právě vstřelil branku!
    Hosté jsou za svou aktivitu odměněni! ALI AL SARRAF nebyl dobře hlídaný obranou Malajsie, zpoza branky si najel do ideální střelecké pozice před Chowem a překonal malajského brankáře.

43:00
    Kuvajt se snaží do třetí třetiny vstoupit aktivně a ještě zdramatizovat průběh utkání.

40:01

Malajsie byla ve druhé třetině o něco aktivnější nejen gólově, ale i střelecky. Na střely vyhrála druhou dvacetiminutovku 11:9. Celkově je to na střely po 40 minutách zcela vyrovnané poměrem 18:18.

Ve druhé třetině Malajsie svého soupeře vůbec nešetřila a pěti brankami dokonale otočila vývoj zápasu. Tohle už bude mít Kuvajt hodně těžké, pokud chce ještě utkání zdramatizovat. Zda se mu to povede, budeme sledovat přibližně od 12:38.

40:00
    38:55 J. GOH - 5:1

38:55
    Malajsie právě vstřelila branku!
    Tak s dramatem až do konce zápasu to začíná být hodně nahnuté! Malajsie totiž přidává svou pátou branku, kterou vsítil JUAN JIE GOH a vede už 5:1! Asistence: Amin Muhd Fadzli.
    37:28 Mohd FAUZI - 4:1

37:28
    MUHAMMAD FAREEZ MOHD FAUZI potřetí! Máme tu první hattrick turnaje, a to opravdu stylový! Mohd Fauzi totiž zaznamenává dokonce čistý hattrick, na nějž potřeboval jen necelých pět minut. Asistence: Ju Hong Low.
    34:23 Mohd FAUZI - 3:1

34:23
    Malajsie jde do trháku! Poprvé dnes jeden z týmů odskakuje soupeři na rozdíl dvou branek, o což se nyní postaral MUHAMMAD FAREEZ MOHD FAUZI, který se prosazuje během krátké chvíle již podruhé! Asistence: Muhammad Shaharudin, Karim Raja Amin.
    32:51 Mohd FAUZI - 2:1

32:51
    MUHAMMAD FAREEZ MOHD FAUZI je v tuto chvíli hrdinou Malajsie, která jeho zásluhou otáčí průběh zápasu! To byla bleskově využitá přesilová hra domácích! Asistence: Nurul Versluis.

32:39
    Kuvajt bude hrát v oslabení po faulu, protože Al Duai podrazil svého protihráče, což neuniklo pozornosti rozhodčího.

31:24
    Domácí hrají v plném počtu. Zápas se za stavu 1:1 přehoupl do své druhé poloviny. Stále je to vyrovnaná bitva, v níž těžko předvídat vítěze.

29:52
    Mohammad Noor je zpátky na ledě. To nejtěžší teď Malajsie zvládla.

29:24
    Mohammad Shaharudin se provinil podražením protihráče, takže Kuvajt dostane příležitost v podobě 28 sekund dlouhé přesilovky 5 na 3.

27:52
    Domácí si neohlídali střídání. Menší trest pro hráčskou lavici Malajsie si půjde odsedět Harith Mohammad Noor.

27:00
    Malajsie se dnes nemůže spolehnout na své dvě opory Briana Lima a Brandona Tana. Oba tito borci dokonce v roce 2019 absolvovali hokejovou stáž v rakouském Lustenau, což jsou zkušenosti, které by dnes jistě uplatnili a dost možná by převážili misky vah na stranu této země z jihovýchodní Asie.

24:00
    Na úvod tohoto turnaje se zjevně setkaly dva podobně silné týmy, což znamená dramatickou podívanou, která na této úrovni nebývá samozřejmostí.

21:15
    Abdullah Al Zidan opouští trestnou lavici a Kuvajt hraje v plném počtu.
    20:32 Mohammad Oryza Ananda - 1:1

20:32
    Je vyrovnáno! Malajsie skutečně využila hned v úvodu druhé třetiny dvojnásobnou početní výhodu a zásluhou MOHAMMADA ORYZY ANANA srovnává stav zápasu na 1:1.

20:01

Střely na branku po první třetině: 7:9

Po první třetině vede Kuvajt nad Malajsií 1:0 zásluhou branky z 5. minuty, kdy se prosadil Salem Al Ajmi. Dalších gólů jsme se zatím nedočkali, ale na začátku druhé třetiny bude Malajsie ještě dohrávat dvojnásobnou početní výhodu, takže bude mít dobrou příležitost k vyrovnání.

20:00

19:15
    Abdullah Al Zidan půjde dělat společnost svému spoluhráči na trestnou lavici a Malajsii čeká více než minutu dlouhá přesilovka 5 na 3!

18:34
    Abdualziz Al Daei z týmu Kuvajtu se provinil podražením protihráče, takže si odpyká dvě minuty na trestné lavici.

18:00
    Na ledě je to zatím poměrně vyrovnané. Začaly poslední dvě minuty první třetiny a Kuvajt stále drží těsné vedení 1:0.

15:01
    Vstupujeme do poslední pětiminutovky první třetiny.

13:30
    Hra je teď poměrně plynulá a stále čekáme na další góly, o které by na této úrovni obvykle neměla být nouze. Prosadí se ještě některý z týmů před první přestávkou?

10:04
    Oba týmy hrají v plném počtu.

08:04
    Harith Mohammad Noor je vyloučen na dvě minuty za faul kolenem. Poměr sil na ledě se tedy nejprve vyrovná a za půl minuty bude následovat první početní výhoda Kuvajtu.

06:35
    Abdullah Al Zidan si odsedí dvě minuty za držení protihráče, takže následuje druhá přesilovka pro Malajsii.
    04:53 S. Al Ajmi - 0:1

04:53
    Máme tu první branku zápasu! Prvním gólovým střelcem tohoto mistrovství se stává SALEM AL AJMI, který po přihrávce zpoza branky překonává Chowa a posílá Kuvajťany do vedení. Asistence: Yousef Al Kandari, Abdualziz Al Maraghy.

02:42
    Kuvajt zvládl hru v oslabení bez inkasované branky a Al Wadhi je zpátky na ledě.

00:42
    Hned v první minutě jsme svědky prvního vyloučení. Za krosček si jde odsedět dvě minuty Jasem Al Wadhi z týmu Kuvajtu.

00:01

Malajsie: Chow (Haikal) – E. Ch. Goh, Prakash Santhanasamy, Shaharudin, Raja Amin, J. Goh, Tan – Mohammad Oryza Ananda, Versluis, Mohd Fauzi, Mohd Fadzul, Low, Shahabuddin, Mohammad Noor, Muhd Fadzli Amin, Ong, S. Chu Goh, Azhar.

Kuvajt: Al Saegh (J. Al Sarraf) – Al Wadhi, Khalaf, Al Daei, Al Foudari, Al Duaji – A. Al Ajmi, Mo. Al Ajmi, A. Al Sarraf – Ma. Al Ajmi, Al Khashan, Al Mari – Al Kandari, S. Al Ajmi, Al Maraghy – H. Al Ajmi, Al Deai.

V Kuvajtu je registrováno 115 dospělých hokejistů. V roce 2020 zde byla otevřena nová hokejová hala, která splňuje parametry nutné k tomu, aby se zde v budoucnu mohl konat třeba nějaký další ročník nižší divize hokejového MS. Při slavnostním otevření se zde konal hokejový turnaj týmů z různých hokejově exotických zemí jako je SAE nebo dokonce Egypt. Vítězem turnaje se stali domácí Kuwait Stars, kteří pro toto MS IV. Divize dodali všechny kromě pouhých dvou reprezentantů Kuvajtu.

Velmi zajímavý pohled se naskýtá při pohledu na dosud rekordní výsledky Kuvajtu v rámci mezinárodního hokeje. Nejvyšší vítězství zaznamenal Kuvajt v zápase s Indií, kterou v roce 2011 porazil těžko představitelným výsledkem 39:2! Podobně těžko si však lze představit zápas, který znamenal pro Kuvajt jeho dosud nejvyšší porážku. V roce 1999 totiž Kuvajt narazil na tou dobou nejlepší hokejovou reprezentaci z Asie – Japonsko. A nutno říct, že Japonci s Kuvajtem žádné slitování neměli, když mu uštědřili porážku 44:1!

Kuvajt se v roce 2019 účastnil III. B Divize MS, z níž po čtyřech porážkách a jediné kontumační výhře nad Kyrgyzstánem sestoupil právě sem do IV. Divize. Pokud nebudeme počítat kontumační vítězství nad Kyrgyzstánem, který by jinak byl jistě nad síly Kuvajtu, zaznamenala na zmíněném MS reprezentace této malé země u Perského zálivu velmi nelichotivé celkové skóre 4:43. Uvidíme, jak si tedy Kuvajt povede o patro níže.

Kuvajt se stal poprvé členem IIHF již v roce 1985, ale pro hokejovou neaktivitu byl z asociace v roce 1992 vyřazen. Návrat Kuvajtu do hokejového světa, a tedy opětovný vstup do IIHF, se datuje do roku 1999. Tým se momentálně v žebříčku IIHF nachází na 50. místě, tedy o tři pozice výše, než jeho dnešní soupeř.

V Malajsii je momentálně registrováno kolem stovky dospělých mužských hokejistů a dále 80 juniorů. V zemi se nachází pouze dvě kryté ledové plochy. Za největší hvězdu týmu by se dal označit 28letý Wai Kin Brandon Tan, který za Malajsii startoval již na sedmi turnajích Challenge Cup a dvou Asijských zimních hrách. Na posledním Challenge Cupu byl právě Brandon nejlepším střelcem Malajsie. Za zmínku stojí též 22letý Chee Ming Bryan Lim, který se umístil v tabulce střelců hned za Tanem.

Jak už bylo zmíněno, hokejová reprezentace Malajsie už má za sebou spoustu odehraných zápasů, přestože se na MS představí úplně poprvé. V zápasech těchto exotičtějších týmů často není nouze o branky, takže si Malajsie za svou poměrně krátkou hokejovou historii stihla připsat několik zajímavých výsledků. Dosud nejvyšší výhru zaznamenala Malajsie před 11 lety, kdy deklasovala ještě exotičtějšího soupeře z Bahrajnu poměrem 25:0. O pouhých pár dní později však na stejném turnaji "pomstil" Bahrajn tým Kyrgyzstánu, který uštědřil Malajcům jejich dosud nejvyšší porážku, při níž tentokrát padlo 23 gólů do branky Malajsie. Ta se alespoň dokázala v zápase dvakrát prosadit, takže prohrála konečným výsledkem 2:23.

Malajsie je členem IIHF od roku 2006 a v žebříčku hokejových reprezentací se momentálně nachází na 53. místě. Dnes budeme svědky historicky prvního vystoupení reprezentace Malajsie v rámci hokejových MS! To ovšem neznamená, že by za sebou Malajsie neměla žádné odehrané hokejové zápasy.

Tým Malajsie se například pravidelně představuje na asijském hokejovém Challenge Cupu, který je určen pro hokejově rozvojové země. Zatím poslední ročník tohoto turnaje se odehrál právě v Malajsii, kde domácí reprezentace obsadila konečné čtvrté místo ze sedmi účastníků. Za Malajsií zůstaly reprezentace Indonésie, Macau a Ománu. Celkovým vítězem se stalo Mongolsko, které za sebou nechalo druhé Filipíny a třetí Singapur.

Účastníci:

MS IV. Divize se nakonec zúčastní pět reprezentací, jelikož tým Filipín, který měl být šestým účastníkem, se nakonec z turnaje odhlásil. Na koho se však v Biškeku můžeme těšit?

V první řadě to bude domácí reprezentace Kyrgyzstánu, která sestoupila do čtvrté divize v roce 2019 kvůli kontumaci tří zápasů na MS III. B Divize. Výkonnostní potenciál má ovšem tato postsovětská republika rozhodně vyšší.

Dalším z účastníků je Kuvajt, který se představí již v tomto zahajovacím utkání s Malajsií. Reprezentace Kuvajtu sestoupila spolu s Kyrgyzstánem z vyšší výkonnostní divize v roce 2019 a ještě si ji samozřejmě představíme blíže.

Zbylí tři účastníci zažijí svou premiéru v rámci systému hokejových MS a jsou jimi Malajsie, Singapur a Írán.

Dějiště:

MS IV. Divize hostí kyrgyzský Biškek. Hrát se bude na stadionu Gorodskoj Katok, což je hala s kapacitou 750 diváků, která byla otevřena v roce 2008. Kromě hokeje v hale probíhají také krasobruslařské soutěže.

Po dvou letech vynucené koronavirové pauzy se vrací na scénu reprezentační hokej nižších divizí! Jako první se hlásí o slovo ta největší "exotika" v podobě MS IV. Divize, v němž se představí země, o kterých většinou nejsme zvyklí slýchat v souvislosti s hokejem. O to zajímavější může být příležitost sledovat tyto zápasy prostřednictvím našeho online přenosu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:00.

Martin Švejkar

Branky a nahrávky: 21. Mohammad Oryza Ananda, 33. Mohd Fauzi (Versluis), 35. Mohd Fauzi (Shaharudin, Raja Amin), 38. Mohd Fauzi (Low), 39. J. Goh (Muhd Fadzli) – 5. S. Al Ajmi (Al Kandari, Al Maraghy), 47. Al Sarraf

Rozhodčí: Vladimir Suslov – Tornike Kuchava, Edmond NG.