K. Vary – Sparta 1:4 (kon.) | Vítkovice – Motor ČB 4:3 (po pr.) | Olomouc – Pardubice 3:2 (kon.)
Kladno – Mladá Boleslav 2:0 (kon.) | Zlín – Plzeň 3:2 (1:0 po s.n.) | Liberec – Kometa Brno 2:3 (kon.)
Mountfield HK – Litvínov 3:0 (kon.)
HC Energie Karlovy Vary
1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
HC Sparta Praha
Pátek 04.03.2022, 17:30 • KV Arena, Karlovy Vary • Tipsport extraliga • 58. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

Situace je na straně hokejistů z lázeňského města kritická. Pro pomyšlení na předkolo play-off musí opravdu zabrat. Na dvanáctou příčku brněnské Komety ztrácí už čtyři body hlavně kvůli nevýrazným výkonům v posledních dnech. Ve hře je ještě 9 bodů. Jisté ale je, že už to karlovarští hokejisté nemají úplně ve svých rukou. Musí zbylé tři duely vyhrát a doufat, že někdo z jejich konkurentů klopýtne. Z posledních pěti utkání brali body pouze jednou a to doma proti Mladé Boleslavi. Právě na ledě Bruslařů se představili naposledy. Vyrovnané utkání uteklo energetikům v závěru, kdy si nechali zasadit rozhodující ránu na 2:3 a nebrali ani bod.

„Čeká nás předposlední domácí zápas s těžkým soupeřem, Sparta bojuje o první čtyřku. Nicméně teď všechny týmy bojují o postavení v tabulce, takže všechny ty zápasy budou víceméně stejně těžké. Musíme navázat na dobré domácí výkony, doma před našimi fanoušky jsme vždy o něco silnější a produktivnější. Uděláme vše pro to, abychom získali co nejvíce bodů, které potřebujeme, protože všichni se chceme porvat o co nejlepší postavení v tabulce. Týmový výkon, maximální nasazení, obětavost – věřím, že to nám pomůže k úspěchu,“ říká o nadcházejícím utkání asistent trenéra Tomáš Mariška.

Čtyři poslední utkání v řadě vyhrála Sparta za plný bodový zisk, což ji posunulo v tabulce na třetí místo, které zaručuje přímou účast ve čtvrtfinále play off. O účast v elitní čtyřce ale bojuje ještě celkem šest mužstev. Jandačova družina proto nemá vůbec nic jistého a musí bojovat až do posledního kola. V úterním zápase ve Zlíně chybělo sparťanským trenérům hned několik opor. Z důvodu zranění chybělo úročné duo Tomášek – Kaše. Viróza do zápasu nepustila obránce Mikliše, Pavelku ani Matuškina a útočník Stoljarov chyběl kvůli disciplinárnímu trestu. Naopak do sestavy se po delší době vrátil zkušený forvard Buchtele.
    Poradí si dnes Energie se Spartou?

HC Energie Karlovy Vary: Š. Lukeš (Habal) – Martin Rohan, Plutnar, Dlapa, Parkkonen, D. Mikyska, Pulpán (A), Weinhold – T. Rachůnek (A), T. Mikúš, Flek – Kulich, Hladonik, Vondráček (C) – Koblasa, Černoch, Kohout – Průžek, Jiskra, Osmík.
    Trenér: Martin Pešout

HC Sparta Praha: Machovský (J. Hudáček) – Matuškin, Tomáš Dvořák, A. Polášek, T. Pavelka, Moravčík, David Němeček, M. Jandus – Buchtele, Chlapík, Tomášek – M. Forman, Sobotka, M. Řepík – Šmerha, R. Horák, Z. Doležal – J. Strnad, Vitouch, Dvořáček.
    Trenér: Josef Jandač

Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Brejcha, Votrubec.

00:01

00:07
    Úvodní buly ovládli hosté, kteří se ihned vrhli do útočného pásma a donutili soupeře k zakázanému uvolnění.

00:25
    Sparta stále na puku, domácí se nedostali dál než do středního pásma.

00:40
    Zpoza kruhů otestoval Štěpána Lukeše Tomáš Dvořák, domácí gólman puk vyrazil betonem.

01:22
    Pražané se štěstím ještě na chvíli udrželi pásmo, energetici se stále k ničemu pořádnému nedostali.

02:07
    Ani teď to Karlovarským nevyšlo, Sparťané rozehrávají za Matějem Machovským.

02:40
    Nyní se bojuje o kotouč v rohu kluziště za Štěpánem Lukešem.

03:20
    Filip Chlapík chtěl prokličkovat do mezikruží, v jeho záměru ho zarazil Tomáš Mikúš.

04:04
    Jiří Kulich přenesl hru do útočné třetiny, kde se se svými spoluhráči na chvíli zdržel, brzy je ovšem opět vyhnali hosté.

04:55
    Petr Koblasa z pravé strany provětral lapačku Matěje Machovského.

05:06
    Po nahození jednoho ze svých spoluhráčů se před Štěpánem Lukešem octl úplně sám Tomáš Šmerha, na několik pokusů však výtečného domácího brankáře nepřekonal.

05:35
    Ránu Davida Němečka od modré lapil Lukeš do své lapačky.

06:07
    Matěj Machovský si podruhé sáhl na kotouč, bylo to ovšem po nahození Lukáše Pulpána ze středního pásma.

06:23
    Martin Rohan z levého kruhu vypálil, střelu ještě tečoval Filip Chlapík do výstroje svého brankáře.

06:23
    Při komerční pauze domácí fanoušci vytáhli choreo podporující Ukrajinu. Přidává se sparťanský kotel s pokřiky směrem k Ukrajině. Krásný moment!

07:17
    Na ledě je to nadále ta samá píseň. Hosté mají převahu a kombinují v útočném pásmu, zatímco domácím se nedaří skoro vůbec nic.

07:51
    Nyní se energetici dopustili zakázaného uvolnění a tlak od Pražanů bude ještě chvíli přetrvávat.

08:30
    Po chvíli nepřesností na obou stranách rozehrávají hosté za vlastní svatyní.

09:06
    Puk se dostal k osamocenému Adamu Poláškovi, jenž vyčkával na střelu příliš dlouho, jelikož ji zblokoval Vít Jiskra, a Štěpán Lukeš tak neměl moc práce.

10:02
    Energetici narušili rozehrávku hostů a kombinují v útočné třetině.

10:16
    Prvním vyloučeným je Roman Horák (SPA) za faul loktem na Jana Hladonika (KVA).

10:54
    Hosté se osvobozují a v klidu střídají.

11:48
    Jan Hladonik našel v předbrankovém prostoru Jakuba Fleka, jenž trefil připraveného Machovského.

12:16

13:05
    Karlovarští si při pobytu v útočné zóně pořádně nepřihráli a ke střele se nedostali. Na puku je tak opět Sparta.

13:55
    Po passu Dalimila Mikysky střílel Martin Kohout, Machovský nadále stoprocentní.

14:30
    David Dvořáček unikl úplně sám, jenže na Štěpána Lukeše nevyzrál.

15:13
    Jakub Flek unikl po levé straně a zkusil to z ostrého úhlu, po Machovského zákroku hosté vyhazují na icing.

15:52
    Petr Koblasa těsně nedosáhl na přihrávku Jiřího Černocha a píská se zakázané uvolnění.

16:20
    Další přesilovka pro Energii, Michal Moravčík je vyloučen za podrážení.

16:29
    Michal Plutnar na modré ztratil puk a Roman Horák tak vyhazuje.

16:51
    Z první pálil Jakub Flek, jenže trefil přesouvajícího se Matěje Machovského.

17:07
    Jakub Strnad unikl domácí obraně a provětral lapačku Štěpána Lukeše.

17:18
    Tahle přesilová hra se Energii vůbec nedaří, nyní se dopustili ofsajdu.

17:40
    Tomáš Vondráček hledal křižně připraveného Petra Koblasu, Tomáš Dvořák kotouč tečoval do hlediště.

18:04
    Po Koblasově ráně z nápřahu se před Machovským utvořil závar, ze kterého se nikomu z domácích nepovedlo prosadit.

18:10
    Energetici se dopustili icingu.

18:20
    Sparta je kompletní.

18:50
    Nepřesná přihrávka doplula až za bránu Štěpána Lukeše, v závěru mají herní převahu Západočeši.

19:26
    Hosté se za pomoci několika šťastných odrazů propracovali do útočné třetiny, kde hledají prostor ke střele.

20:00

Nic kloudného se jim vymyslet nepodařilo, a tak první část končí za bezbrankového stavu. Úvodních deset minut měli výraznou převahu hosté, s vyloučeními se karta začala postupně obracet. Oba brankáři zatím drží stoprocentní úspěšnost. Další třetina začne přibližně v 18:22.

20:01

20:06
    Energetici vyhráli vhazování, vzápětí však vyhodili na zakázané uvolnění.

20:33
    Nahození Tomáše Dvořáka tečoval David Tomášek mimo.

20:54
    Puk letí za Machovského bránu, obě mužstva střídají.

21:06
    Zatím to probíhá obdobně jako v první části, na kotouči jsou hosté, domácí se nedostali za půlící čáru.

21:45
    Dobře napadal Jan Hladonik a díky němu se energetici usadili v útočné třetině.

22:16
    Sparťané posílají žabku do útočného pásma a střídají.

22:41
    V předbrankovém prostoru se puk odrazil k Petru Koblasovi, proti němuž se z bezprostřední blízkosti parádně vytáhl Matěj Machovský.

23:02
    Machovský v akci podruhé, nejprve lapil jedovatou střelu Tomáše Rachůnka a poradil si i s následnými dorážkami.

23:41
    Pražané vyhazují na zakázané uvolnění.

24:07
    Hostující gólman vyrazil přízemní střelu Martina Weinholda mezi diváky a bude se vhazovat po jeho levici.

24:46
    Michal Řepík hledal Miroslava Formana, kterému v momentu ke střele přizvedl jeden z energetiků hůl.

25:09
    Sparta právě vstřelila branku!
    Po chvíli nátlaku vypálil od modré Michal Moravčík a kotouč přesně za záda Štěpána Lukeše svou tečí nasměroval ROMAN HORÁK. Asistence: Michal Moravčík a Tomáš Pavelka.
    25:09 Roman HORÁK - 0:1

25:44
    Sparta si navíc zahraje přesilovku, za držení si dvě trestné minuty odsedí Ondřej Dlapa.

26:13
    Jiří Černoch poslal obloučkem kotouč na Machovského a se svými spoluhráči střídá.

26:24
    Postavení mimo hru ze strany Pražanů.

26:51
    Přesilovka využita! Filip Chlapík nadvakrát vyslal kotouč směrem ke Štěpánu Lukešovi, který kus černé gumy vyrazil před sebe na hůl MIROLAVA FORMANA, jenž posílá Spartu do dvougólového vedení. Asistence: Filip Chlapík a Zdeněk Doležal.
    26:51 Miroslav FORMAN - 0:2

27:58
    Hosté kombinují na útočném území a hledají prostor ke střele.

29:04
    Střela Tomáše Dvořáka šla mimo, tlak Sparty i tak nadále trvá.

29:52
    Machovský si po delší době sáhl na kotouč, musel lapačkou likvidovat střelu Víta Jiskry.

30:53
    Domácím se nedaří dostat z obranného pásma, hosté mají hru pod kontrolou.

31:52
    Karlovarští se usadili v útočném pásmu, nedaří se jim najít finální přihrávku ke střele.

32:16
    Po zákroku Štěpána Lukeše následuje komerční přestávka.

32:49
    Nahození Michala Plutnara od modré doplachtilo do lapačky Michala Machovského.

34:01
    Energetikům se v útočné třetině nedaří nic vymyslet a Machovský nemá zrovna příliš práce.

35:15
    Střela Martina Weinholda od modré proletěla kolem tyče sparťanské svatyně.

35:58
    Pražané se dopustili úmyslného ofsajdu a bude se vhazovat po Machovského pravici.

36:39
    Puk skončil v hledišti a mezi hráči následovaly lehké strkanice.

37:20
    David Vitouch inkasuje dvě trestné minuty za podrážení.

37:34
    Hostům se sice nepovedlo vyhodit, energetici se ale vyhnali z pásma vlastní nepřesností.

38:23
    Západočeši vyčkávají s rozehrávkou za vlastní bránou.

38:57
    Petr Koblasa trefil rameno připraveného Michala Machovského.

39:20

39:27
    Energetici hráli v šesti, za což následuje trest, který odpyká Jiří Kulich.

40:00

Druhá část u konce! V té se potvrdilo pravidlo nedáš, dostaneš! Energetici svůj nápor z úvodu třetiny nedokázali zúročit a pak přišel na řadu útok hostů. Ti se během dvou minut dostali zásluhou Romana Horáka a Miroslava Formana do dvougólového vedení. Další třetina začne přibližně v 19:16.

40:01

40:14
    Sparťané se zatím nedostali z vlastního pásma.

40:34
    Nyní už v něm jsou a kombinují.

40:46
    Po několika střeleckých pokusech se daří domácím vyhodit.

40:59
    Energie jde do tří! Za podrážení je vyloučen Michal Plutnar.

41:30
    Po passu Michala Řepíka pálil Vladimír Sobotka, Lukeš se však bleskurychle přesunul a puk vyrazil.

42:30
    Jednomu z energetiků se nepovedlo vyhodit, kotouč si vzal Filip Chlapík, který přihrál MICHALU MORAVČÍKOVI, jenž prostřelil zoufalého Štěpána Lukeše. Asistence: Filip Chlapík a Miroslav Forman.
    42:30 Michal MORAVČÍK - 0:3

44:02
    Střelu Jiřího Kulicha vyrazil Machovský na Tomáše Vondráčka, jehož pokus vyrazil jeden z obránců do ochranné sítě.

45:10
    Hráči bojují v klinči o kotouč u mantinelu.

46:15
    Ani jednomu z mužstev se nedaří udržet v útočné třetině.

47:00
    Další nepřesnost na straně energetiků potrestána! Zadovku na modrou vystihl DAVID DVOŘÁČEK, který všem unikl a z mezikruží parádně vymetl pravý horní roh Lukešovy svatyně. Bez asistence.
    47:00 David DVOŘÁČEK - 0:4

48:16
    Sparta vyhazuje na zakázané uvolnění.

48:51
    Patrik Parkkonen od modré orazítkoval plexisklo za Machovského svatyní.

50:01
    Pražané se dopustili dalšího icingu a do nějakých útočných akcí se příliš nehrnou.

50:50
    Energetici rozehrávají za vlastní bránou a vyčkávají, než všichni dostřídají.

Komerční přestávka.

51:33
    Brána Štěpána Lukeše byla posunuta mimo své obvyklé stanoviště a hra se tak přerušuje.

52:14
    Hosté si opět trochu nerozuměli a puk letí na icing.

52:51
    Sparťané se zase dopustili zakázaného uvolnění.

53:20
    Nyní se bojuje o puk v rohu kluziště.

53:40
    Souboj pokračuje, sudí zatím nepřerušují.

54:08
    Puk končí na střídačkách a následuje komerční přestávka.

Dnešní utkání sleduje 3237 diváků.

54:40
    Karlovy Vary právě vstřelily branku!
    Tak přeci jen se Energii daří skórovat! Po passu Tomáše Mikúše pálil Jakub Flek a kus černé gumy do sítě doklepl TOMÁŠ RACHŮNEK. Asistence: Jakub Flek a Tomáš Mikúš.
    54:40 Tomáš RACHŮNEK - 1:4

55:56
    Energetici si vytvářejí tlak a zkouší ještě zkorigovat skóre.

57:00
    Ránu Davida Tomáška vyrazil Lukeš do rohu kluziště.

57:33
    Jiří Kulich to zkusil od mantinelu, neprosadil se ale ani Patrik Parkkonen z následné dorážky.

58:38
    Nepřesná přihrávka končí u Lukeše, Sparta zavřela své území.

59:36
    David Vitouch zaváží hru do útočné třetiny, kde se zápas nejspíš dohraje.

A tak se i děje! V třetí části Sparta znásobila svůj náskok díky Michalu Moravčíkovi a Davidu Dvořáčkovi, který domácí zvládli je snížit. Jako jediný z domácích se trefil Tomáš Rachůnek.

Hráči utkání:

HC Energie Karlovy Vary: Petr Koblasa
    HC Sparta Praha: Matěj Machovský

Ode mě je to pro dnešek vše a u dalších online přenosů se s vámi na počtenou loučí Vlastimil Mourek. (19:51:10)

Vlastimil Mourek

Branky a nahrávky: 55. T. Rachůnek (Flek, T. Mikúš) – 26. R. Horák (Moravčík, T. Pavelka), 27. M. Forman (Chlapík, Z. Doležal), 43. Moravčík (Chlapík, M. Forman), 47. Dvořáček

Rozhodčí: Svoboda, Šindel – Brejcha, Votrubec