Francie – Slovensko | 2:4 (kon.) | | | USA – Lotyšsko | 4:1 (kon.) | | | Německo – Kanada | 3:5 (kon.) |
Finsko – Norsko | 5:0 (kon.) |
Česko – Švýcarsko | 4:3 (1:0 po s.n.) |
konec
Francie
2:4
(0:1, 2:2, 0:1)
Slovensko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Michal Luxa
Milan Huppert
Branky a nahrávky:
27. Rech (Boudon), 33. Perret (Claireaux, Auvitu) – 11. Regenda (Grman, Roman), 22. Tatar (Slafkovský, Lantoši), 39. Takáč (Liška, Nemec), 60. Regenda (Slafkovský, Čerešňák)
Rozhodčí: Heikkinen (FIN), Rekucki (USA) – Beresford (GBR), Seewald (AUT)
Diváci: 3 731
Neproměněná penalta:
Francie:
Buysse (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca – Fleury (C), Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux (A), Perret – Boudon, Treille (A), Rech – Leclerc, Ritz, Fabre – K. Bozon.
Náhradníci:
Trenér: Philippe Bozon
Slovensko: Rybár (Tomek) – Čerešňák (A), Rosandić, Nemec, Ivan, Jánošík, Gachulinec, Grman – Krištof (A), Lantoši, Tatar (C) – Slafkovský, Roman, Regenda – Tamáši, Lunter, Pospíšil – Minárik, Liška, Takáč.
Náhradníci:
Trenér: Craig Ramsay
Náhradníci:
Trenér: Philippe Bozon
Slovensko: Rybár (Tomek) – Čerešňák (A), Rosandić, Nemec, Ivan, Jánošík, Gachulinec, Grman – Krištof (A), Lantoši, Tatar (C) – Slafkovský, Roman, Regenda – Tamáši, Lunter, Pospíšil – Minárik, Liška, Takáč.
Náhradníci:
Trenér: Craig Ramsay
Rozhodčí: Heikkinen (FIN), Rekucki (USA) – Beresford (GBR), Seewald (AUT)
Diváci: 3 731
Utkání se ovšem pro Slováky nevyvíjelo ani zdaleka tak jednoznačně, jak se mohlo na první odhad očekávat. Naši východní sousedé se sice dostali do dvoubrankového vedení, ale Francouzi manko smazali a začínalo se tak prakticky od znovu. Nicméně Slovensko se nesložilo a ještě před koncem prostřední části vrátil vedení na jeho stranu Samuel Takáč. Třetí třetina přinesla jediný gól, to když při francouzské powerplay pečetil slovenské vítězství Pavol Regenda.
Na Ramsayho družinu čeká další zápas hned v sobotu, síly změří s německým výběrem. Francie má den volna a v neděli se postaví Kazachstánu. (17:49:11)
Střely na branku – 18:28 (6:5, 8:15, 4:8)
Vyhraná vhazování – 35:31
Trestné minuty – 10:4
Je to jasné, Slovensko získá tři body! Juraj Slafkovský nástřelem o mantinel vyslal do tutovky PAVOLA REGENDU, který bez sebemenších problémů poslal nikým neatakován touš do prázdné francouzské klece, ještě jej odvážně pověsil pod břevno. Asistence: Juraj Slafkovský a Peter Čerešňák.
Svěřenci kouče Ramseyho jsou zase o krok napřed! Adam Liška nasměroval touš před francouzskou svatyni, kde se nejlépe orientoval SAMUEL TAKÁČ, bekhendem zvedl hrací předmět nad levé rameno bezmocného Buysseho. Důležitý gól! Asistence: Adam Liška a Šimon Nemec.
Každý fanoušek musí teď smeknout pomyslný klobouk, protože jsme viděli parádní branku! Za slovenskou obranu si najel JORDAN PERRET, který Rybárovi naznačil, že půjde do bekhendu. Ovšem na poslední chvíli změnil směr jízdy a uklidil černou gumu pod betonem do sítě – 2:2. Asistence: Valentin Claireaux a Yohann Auvitu.
Domácí celek našel rychlou odpověď, když se po vhazování mezi kruhy ocitl ANTHONY RECH. Dnes skvěle hrající Francouz nabral kotouč na bekhend a zamířil přesně na zadní tyčku, kam už se Patrik Rybár nemohl dostat – 1:2. Asistence: Louis Boudon.
Slovenský národní tým využívá také početní výhodu a odskakuje do dvoubrankového vedení! Z levého kruhu vypálil Róbert Lantoši, jehož pokus vyrazil Henri-Corentin Buysse na druhou stranu. Tam se nacházel pohotový TOMÁŠ TATAR, jenž prostřelil ležícího gólmana – 0:2. Asistence: Juraj Slafkovský a Róbert Lantoši.
Daniel Gachulinec – 2 min., držení.
Krásná přímočará akce a Slovensko vede! Po levém mantinelu se prohnal Miloš Roman, jenž na osu kluziště nahrál Máriu Grmanovi. Obránce místo očekávaného zakončení ještě nahrával před bránu na PAVOLA REGENDU. S prvním zakončením si Buysse poradil, na bekhendovou dorážku už byl krátký! Asistence: Mário Grman a Miloš Roman.
Francie: Buysse (Ylönen) – Gallet, Auvitu, Bault, Chakiachvili, Crinon, Thiry, Llorca – Fleury, Texier, T. Bozon – Bertrand, Claireaux, Perret – Boudon, Treille, Rech – Leclerc, Ritz, Fabre – K. Bozon.
Trenér: Philippe Bozon
Slovensko: Rybár (Tomek) – Čerešňák, Rosandić, Nemec, Ivan, Jánošík, Gachulinec, Grman – Krištof, Lantoši, Tatar – Slafkovský, Roman, Regenda – Tamáši, Lunter, Pospíšil – Minárik, Liška, Takáč.
Trenér: Craig Ramsay
Rozhodčí: Heikkinen (FIN), Rekucki (USA) – Beresford (GBR), Seewald (AUT).
Slovensko má na co navazovat. V únoru totiž dosáhlo fantastického úspěchu, když na olympijských hrách v Pekingu vybojovalo bronzové medaile, po semifinálové porážce 0:2 s Finskem porazilo v bitvě o cenný kov jinou severskou zemi, Švédsko, s přehledem 4:0.
Naši východní sousedé se na minulém šampionátu v Rize umístili na osmém místě, když ze 4. místa skupiny A postoupili do čtvrtfinále, v něm ale prohráli vysoko 1:6 s USA. Historicky Slovensko vybojovalo v rámci samostatné země jednu zlatou medaili (Švédsko 2002), dvakrát uzmulo stříbrný kov (Rusko 2000, Finsko/Švédsko 2012) a dvakrát získalo bronz (Finsko 2003, Česká republika 2004).
Ramsayho družina ukázala, že se může poměřovat s nejlepšími týmy světa, po vydařené olympiádě by ráda uzmula další cenný kov. Prvotním cílem určitě bude postoupit do čtvrtfinále a pokusit se vybojovat co nejlepší výchozí pozici, aby nemuselo dojít ke stěhování a i čtvrtfinále Slováci mohli odehrát v Helsinkách.
Slovensko ve Finsku posílí dva hráči ze zámoří. Jmenovitě Tomáš Tatar z New Jersey a gólman Adam Húska z New Yorku Rangers, ten však strávil většinu sezóny na farmě v Hartfordu. Nechybí ani objev olympijských her Juraj Slafkovský, který byl zvolen hráčem turnaje. Za Slováky jede na světový šampionát historicky nejmladší kádr, věkový průměr činí 24,44 roků.
Slovenští hokejisté odehráli šest přípravných zápasů a nevedli si vůbec zle. Na úvod si připsali cenný skalp Čechů, které porazili 3:1, načež s nimi o dva dny později prohráli 3:4 po samostatných nájezdech. Následovala dvě vítězství nad Německem (3:1, 3:2) a druhá prohra v rámci přípravy s Norskem, opět až po nájezdech, tentokráte výsledkem 4:5. Chuť si naši východní sousedé spravili ve střetnutí proti nejbližšímu soupeři, tedy Francii, o vítězství 2:0 rozhodli dvěma góly v úvodní desetiminutovce.
Brankáři: Adam Húska (Hartford Wolf Pack/AHL), Patrik Rybár (Dinamo Minsk/KHL), Matej Tomek (HC Kometa Brno/Česko).
Obránci: Michal Ivan, Mislav Rosandič (oba Bílí Tygři Liberec/Česko), Martin Bučko (HC Motor České Budějovice/Česko), Peter Čerešňák (HC Škoda Plzeň/Česko), Daniel Gachulinec (HC Slovan Bratislava), Martin Gernát (HC Lausanne/Švýcarsko), Mário Grman (HPK Hämeenlinna/Finsko), Šimon Nemec (HK Nitra).
Útočníci: Andrej Kollár, Michal Krištof (oba HC Kometa Brno/Česko), Adam Sýkora (HK Nitra), Róbert Lantoši (Linköping HC/Švédsko), Adam Liška (Severstal Čerepovec/KHL), Mário Lunter (BK Mladá Boleslav/Česko), Jakub Minárik (HK Dukla Trenčín), Kristián Pospíšil (HC Davos/Švýcarsko), Pavol Regenda (HK Dukla Ingema Michalovce), Miloš Roman (HC Oceláři Třinec/Česko), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Finsko), Samuel Takáč (HC Slovan Bratislava), Alex Tamáši (HC 05 Banská Bystrica), Tomáš Tatar (New Jersey Devils/NHL).
Francie na turnaji původně neměla startovat, avšak v důsledku války na Ukrajině a vyloučení Ruska a Běloruska nejen z hokejových mezinárodně konaných akcí se na jejich úkor představí ve Finsku právě Francie a Rakousko.
Francouzi se na nejvyšší úrovni představili naposledy před třemi roky, na slovenském šampionátu uhráli pouhé dva body a z důvodu horšího vzájemného utkání s Velkou Británií šli o úroveň níže, kde si ovšem nezahráli, protože poslední dva ročníky byly z důvodu pandemie koronaviru zrušeny.
Cíl je jasný, udržet se. Kvalitou by na tom měla být Francie určitě lépe než Itálie, o body nicméně může obrat i zvučnější soupeře. Samozřejmě ale bude záležet i na dalších faktorech, jako jsou sehranost či aktuální rozpoložení. Italové rozhodně nemají osmou příčku předurčenou, i oni mohou nejednoho soupeře pořádně potrápit.
Největší hvězdou francouzské nominace je bezesporu Alexandre Texier. Ten se zotavil z dlouhodobějšího zranění, na konci sezóny se v Columbusu zapojil do pár zápasů a tým mu proto umožnil do Finska odcestovat. V dresu „země galského kohouta“ se představí i dva hokejisté z českých vod, hradecký Jordann Perret a zlínský Valentin Claireaux. Zkušenosti s českým hokejem má i Sacha Treille, který prošel Pardubicemi, Kladnem a Spartou, v nižších soutěžích pak Ústím nad Labem, Litoměřicemi a Berounem.
Francie odehrála v posledním měsíci hned osm přípravných utkání. Začala dvojzápasem se Švýcary, přičemž z obou střetnutí odešla jako poražená (2:4, 1:4). Následovalo těsné vítězství 2:1 nad Lotyšskem, se stejným soupeřem vzápětí přišla porážka 2:3. Posléze Francouzi padli výsledkem 0:1 s Italy, 0:2 prohráli se Slovinci. Další a poslední vítězství v rámci přípravy urvali svěřenci kouče Philippea Bozona proti Norům, vítězství 2:1 po prodloužení vystřelil trenérův syn Tim Bozon. V posledním utkání před šampionátem Francie změřila síly se svým prvním soupeřem na turnaji, Slovákům podlehla 0:2.
Brankáři: Henri-Corentin Buysse (Amiens), Quentin Papillon (Grüner/Norsko), Sebastian Ylönen (Cergy-Pontoise).
Obránci: Yohann Auvitu (IFK Helsinki/Finsko), Romain Bault (Amiens), Florian Chakiachvili (Rouen), Pierre Crinon (Grenoble), Hugo Gallet (KalPa/Finsko), Enzo Guebey (Curych/Švýcarsko), Vincent Llorca (Angers), Thomas Thiry (Bern/Švýcarsko).
Útočníci: Dylan Fabre, Damien Fleury, Sacha Treille (všichni Grenoble), Charles Bertrand (Tappara/Finsko), Louis Boudon (Lake Superior State/NCAA), Kévin Bozon (Ajoie/Švýcarsko), Tim Bozon (Lausanne/Švýcarsko), Valentin Claireaux (PSG Berani Zlín/Česko), Fabien Colotti (Gap), Guillaume Leclerc (HK Olimpija/ICEHL), Jordan Perret (Mountfield HK/Česko), Anthony Rech (Wolfsburg/DEL), Nicolas Ritz (Angers), Alexandre Texier (Columbus/NHL).