Francie – Slovensko | 2:4 (kon.) | | | USA – Lotyšsko | 4:1 (kon.) | | | Německo – Kanada | 3:5 (kon.) |
Finsko – Norsko | 5:0 (kon.) |
Česko – Švýcarsko | 4:3 (1:0 po s.n.) |
konec
Finsko
5:0
(1:0, 2:0, 2:0)
Norsko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Martin Rambousek
Jakub Ruč
Branky a nahrávky:
19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. Innala (Friman, Rajala)
Rozhodčí: Lawrence Fraser, Mikael Nord – Maxime Chaput, Nicolas Constantineau
Diváci:
Neproměněná penalta:
Finsko:
Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Ohtamaa, Seppälä, Vatanen (A), Friman, Pokka – Hartikainen, Manninen, Innala – Pesonen, Filppula (C), Armia – Lammikko, Sallinen, Rajala – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A).
Náhradníci:
Trenér: Jukka Jalonen
Norsko: Haukeland (Arntzen) – Lilleberg, Johannesen (A), Kasastul, Krogdahl, Nörstebö, Klavestad, Rokseth – Fladeby, Rosseli Olsen, M. Olimb (C) – Haga, Röymark, Salsten – Hoff, Jakobsson, Trettenes (A) – Geheb, Rönnild, Henriksen.
Náhradníci:
Trenér: Petter Thoresen
Náhradníci:
Trenér: Jukka Jalonen
Norsko: Haukeland (Arntzen) – Lilleberg, Johannesen (A), Kasastul, Krogdahl, Nörstebö, Klavestad, Rokseth – Fladeby, Rosseli Olsen, M. Olimb (C) – Haga, Röymark, Salsten – Hoff, Jakobsson, Trettenes (A) – Geheb, Rönnild, Henriksen.
Náhradníci:
Trenér: Petter Thoresen
Rozhodčí: Lawrence Fraser, Mikael Nord – Maxime Chaput, Nicolas Constantineau
Diváci:
Joel Armia (FIN) – 1+1
Emil Lilleberg (NOR)
Vyhraná vhazování: 39 – 68
Trestné minuty: 32 – 36
Saku Mäenalanen – 5 min., bitka + OK, nesportovní chování.
Vyloučení v týmu Norsko:
Magnus Henriksen – 5 min., bitka + 2 min., nedovolené bránění + OK, nesportovní chování.
Johannes Johannesen – 2 min..
Střely na branku – 22:14
Vyhraná vhazování – 26:14
Trestné minuty – 7:7
Skvěle vyřešený kontr v podání Suomi znamená vedení o tři branky! Marko Anttila nabral ve středním pásmu slušnou rychlost a přebruslil tak obránce. V konečné fázi akce pak předložil puk přesně na čepel HANNESE BJÖRNINENA, jenž se do prázdné branky nemýlil. Asistence: Marko Anttila , Ville Pokka.
Michael Haga – 2 min., nedovolené bránění.
Střely na branku – 8:11
Vyhraná vhazování – 12:9
Trestné minuty – 0:0
A Finové jdou po velkém tlaku konečně do vedení! Joel Armia narýsoval pas přesně k levé tyči, odkud jej do poloodkryté klece bez větších potíží uklidil HARRI PESONEN. Asistence: Joel Armia, Valtteri Filppula.
Finsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Ohtamaa, Seppälä, Vatanen (A), Friman, Pokka – Hartikainen, Manninen, Innala – Pesonen, Filppula (C), Armia – Lammikko, Sallinen, Rajala – Mäenalanen, Björninen, Anttila (A).
Norsko: Haukeland (Arntzen) – Lilleberg, Johannesen (A), Kasastul, Krogdahl, Nörstebö, Klavestad, Rokseth – Fladeby, Rosseli Olsen, M. Olimb (C) – Haga, Röymark, Salsten – Hoff, Jakobsson, Trettenes (A) – Geheb, Rönnild, Henriksen.
Norové patří do elitní skupiny mistrovství světa nepřetržitě od roku 2006. Čtvrtfinálových bojů se ale od té doby účastnili pouze třikrát (v letech 2008, 2011 a 2012), do semifinále pak nepostoupili ani jednou, nejblíže k tomu měli v roce 2012, když ve Stockholmu hráli s Ruskem po dvou třetinách 2:2. Ve třetí části však sborná zabrala a třemi góly poslala Nory domů (5:2).
V posledních letech ale norský hokej výsledkově spíše upadá a z bojů o čtvrtfinále se stávají na míle vzdálené sny. Na minulém šampionátu obsadili Norové až předposlední 7. místo ve skupině B, ve které na tom byli hůře jen Italové s nulovým bodovým ziskem.
Na letošním šampionátu bude pro Nory čtvrtfinále pravděpodobně nedosažitelnou metou. Mezi silnou čtveřici tvořenou Českem, Finskem, Švédskem a Spojenými státy bude velmi těžké se prokousat a absence jednoho z těchto celků ve vyřazovacích bojích by byla velkým překvapením. Norský národní tým se letos musí dívat spíše pod sebe. Cesta za záchranou určitě povede přes Velkou Británii, s níž by si Skandinávci měli poradit, nereálné nejsou ani tři body z duelu s Rakouskem.
Od roku 2016 trénuje norskou seniorskou reprezentaci Petter Thoresen. Bývalý kouč Stavangeru Oilers letos musel akceptovat omluvenku svého syna Patricka, jenž byl dlouholetou tváří norského hokeje, na veleúspěšném šampionátu v roce 2012 nasbíral dokonce 18 bodů (7+11). V osmatřiceti letech je však již hokejovým veteránem a neúspěšná kvalifikace na olympijské hry v Pekingu 2022 pro něj zřejmě byla poslední reprezentační akcí.
V norském kádru přesto narazíme na několik známých jmen. Nechybí útočná stálice Mathis Olimb, kterého v šestatřiceti letech čeká již čtrnácté mistrovství. Stejný počet jich zažil i pětatřicetiletý útočník Martin Röymark.
Z elitní švédské soutěže dorazila trojice tvořená gólmanem Jonasem Arntzenem, zadákem Emilem Lillebergem a útočníkem Matsem Rosselim. Z finské SM ligy je pak k dispozici forvard Michael Haga. Tito čtyři hokejisté by měli v týmu představovat tu nejvyšší kvalitu.
Ostrá příprava norského národního týmu na mistrovství světa začala v polovině dubna, od té doby odehráli Norové hned osm přípravných duelů. Vše odstartovala překvapivá domácí výhra nad Tre Kronor (3:2 po prodl.), následnou odvetu si už ale Švédové s přehledem pohlídali a deklasovali Nory 0:7. Následovaly dvě prohry ve Finsku (2:6 a 1:2) a domácí porážka s Dánskem (0:2). Pak si ale svěřenci trenéra Pettera Thoresena spravili chuť, neboť nejdříve porazili Dány 3:1 a překvapivě si vyšlápli i na Slováky (4:5 po náj.). Poslední duel před MS ale Norům nevyšel, doma totiž podlehli Francii (1:2 po prodl.).
Brankáři: Henrik Holm (Stavanger, Norsko), Jonas Arntzen (Örebro/Švédsko), Henrik Haukeland (EHC Mnichov/Německo).
Obránci: Andreas Klavestad, Daniel Böen Rokseth (oba Stavanger/Norsko), Johannes Johannesen, Max Krogdahl (oba Västervik/Švédsko), Christian Bull (Nové Zámky/Slovensko), Christian Kasastul (Ontario/AHL, Greenville/ECHL), Emil Lilleberg (Oskarshamn/Švédsko), Mattias Nörstebö (Björklöven/Švédsko).
Útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Mathis Olimb, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo/Norsko), Martin Rönnild, Eirik Salsten (oba Storhamar/Norsko), Magnus Geheb (Frisk Asker/Norsko), Ludvig Hoff (Stavanger/Norsko), Kristian Jakobsson (Sparta Sarpsborg/Norsko), Andreas Martinsen (Lillehammer/Norsko), Tobias Fladeby (Tingsryd/Švédsko), Michael Haga (Lukko Rauma/Finsko), Ken André Olimb (Schwenningen/Německo), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švédsko), Mathias Trettenes (La-Chaux-de-Fonds/Švýcarsko).
Pozice Finů na letošním mistrovství světa je těžká, možná ze všech týmů vůbec nejtěžší. Suomi mají stříbrné medaile z posledního šampionátu v Rize. Na olympijských hrách v Pekingu navíc vystoupali ještě o stupínek výše a oslavili tak své historicky první hokejové zlato z olympiády. Úspěchy poslední doby budí ve finských fanoušcích ohromná očekávání, která se hráči před zaplněnými tribunami v Tampere budou snažit naplnit. Je však velkou otázkou, jak se domácí s tlakem veřejnosti vyrovnají.
Celkem 15 medailí (3 zlaté, 9 stříbrných, 3 bronzové) už dokázali ve své historii na mistrovství světa vybojovat hokejisté Suomi. Tou nejčerstvější je již zmiňovaná stříbrná ze šampionátu v Rize. Nesmíme však zapomenout ani MS 2019, kdy se Finové z Bratislavy vraceli dokonce se zlatem. K oběma těmto úspěchům dovedl Seveřany jejich současný kouč Jukka Jalonen. Posledním trenérem finského národního týmu, kterému se před ním podařilo vybojoval medaili, je také Jalonen, ale Kari, současný trenér Česka, jenž je podepsaný pod stříbrem z MS v Rusku v roce 2016.
Na soupisce Suomi figurují čtyři hráči ze zámořské NHL. Tou největší posilou je bezesporu útočník nashvillských Predátorů Mikael Granlund, jehož účast byla oficiálně oznámena až ve středu 11. května. Do dějiště šampionátu, finského Tampere, dorazí produktivní forvard, jenž v letošní sezóně nasbíral 67 bodů (11+56), v den utkání s Norskem, tedy v pátek 13. května.
Mezi další zámořské akvizice patří obránce Buffala Henri Jokiharju (3+16), útočník Montrealu Joel Armia (6+8) a gólman Harri Sätteri, který ale letos v dresu Arizony odchytal pouhých šest utkání.
Situace ve finském brankovišti je tak nejasná a je otázkou, komu dají trenéři důvěru pro úvodní utkání s Norskem. Nejpravděpodobněji se zatím jeví scénář s Juho Olkinuorou, jenž má za sebou dobrou sezónu v Magnitogorsku, vinou ruské invaze na Ukrajinu však bude tento finský brankář od nové sezóny oblékat dres Bielu ve švýcarské lize.
Po zlatém triumfu na olympijských hrách odehráli Finové dva přípravné zápasy v Dánsku a dvakrát si s domácím týmem poradili (3:4 po náj., 0:1). Následovaly dva domácí duely s Norskem, oba Finové zvládli (6:2, 2:1). I na Českých hokejových hrách se Suomi ukázali v dobrém světle, když si poradili s Českem (2:1 po náj.), Rakouskem (4:2) a nestačili až Švédy (0:2). Po generálce na MS však u finského týmu svítí velký vykřičník. Na Beijer Hockey Games nezískali svěřenci Jukky Jalonena ani bod. Postupně totiž prohráli se Švýcarskem (2:3), Českem (1:3) a Švédskem (3:4). Jejich forma před vrcholem sezóny se tak nedá považovat za optimální.
Brankáři: Harri Säteri (Arizona/NHL), Frans Tuohimaa (Nižněkamsk/KHL), Juho Olkinuora (Magnitogorsk/KHL).
Obránci: Ville Pokka (Omsk/KHL), Niklas Friman (HPK Hämeenlinna/Finsko), Mikko Lehtonen (Petrohrad/KHL), Henri Jokiharju (Buffalo/NHL), Juuso Hietanen (Ambrì-Piotta/Švýcarsko), Sami Vatanen (Servette/Švýcarsko), Mikael Seppälä (Tappara/Finsko), Atte Ohtamaa (Oulu/Finsko).
Útočníci Joel Armia (Montreal/NHL), Marko Anttila (Ilves/Finsko), Jere Innala (HIFK, Finsko), Hannes Björninen (Lahti/Finsko), Toni Rajala, Jere Sallinen (oba Biel/Švýcarsko), Valtteri Filppula (Servette/Švýcarsko), Petrus Palmu (Jukurit/Finsko), Markus Nurmi (Turku/Finsko), Sakari Manninen, Teemu Hartikainen (oba Ufa/KHL), Saku Mäenalanen (Oulu, Finsko), Harri Pesonen (Langnau, Švýcarsko), Juho Lammikko (Vancouver/NHL), Mikael Granlund (Nashville, NHL).