Francie – Slovensko | 2:4 (kon.) | | | USA – Lotyšsko | 4:1 (kon.) | | | Německo – Kanada | 3:5 (kon.) |
Finsko – Norsko | 5:0 (kon.) |
Česko – Švýcarsko | 4:3 (1:0 po s.n.) |
konec
USA
4:1
(3:0, 1:0, 0:1)
Lotyšsko
Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.
Martin Rambousek
Jakub Ruč
Branky a nahrávky:
8. Barber (Peeke, Bellows), 11. Jones (Schmidt, Galchenyuk), 12. Bordeleau (Jones), 21. Lafferty (Megna) – 42. Džerinš (Ri. Bukarts, Čukste)
Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Vikman (Fin.)– Merten (Něm.), Synek (Svk.)
Diváci: 7938
Neproměněná penalta:
USA:
Mann (Gillies) – Jones (C), Megna, Peeke, Schmidt (A), Blankenburg, Hughes – Watson (A), Lafferty, Kuhlman – Hayden, Galchenyuk, Bordeleau – Barber, Bellows, Meyers – Gaudette, Farrell, Lettieri.
Náhradníci:
Trenér: D. Quinn
Lotyšsko: Merzlikins (Šilovs) – Jaks, Zile, Kulda (A), Mamčics, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Smons – Balcers (A), Abols (C), Keninš – Krastenbergs, Džerinš, Ri. Bukarts – Marenis, Batna, Ro. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs.
Náhradníci:
Trenér: H. Vitolins
Náhradníci:
Trenér: D. Quinn
Lotyšsko: Merzlikins (Šilovs) – Jaks, Zile, Kulda (A), Mamčics, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Smons – Balcers (A), Abols (C), Keninš – Krastenbergs, Džerinš, Ri. Bukarts – Marenis, Batna, Ro. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs.
Náhradníci:
Trenér: H. Vitolins
Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Vikman (Fin.)– Merten (Něm.), Synek (Svk.)
Diváci: 7938
Střely na branku – 29:25
Vyhraná vhazování – 29:36
Trestné minuty – 8:8
Seth Jones (USA) – 1+0
Andris Džerinš (LAT) – 1+0
Střely na branku – 21:13
Vyhraná vhazování – 23:21
Trestné minuty – 8:8
Už na začátku druhé části se Američané ujali kotouče a začali ohrožovat branku soupeře. Gólové vyvrcholení ale vzal na sebe až sám SAM LAFFERTY, který se krásně prosmýkl přes modrou čáru, pokryl si puk na ose hřiště a vymetl horní růžek branky. USA vedou už o čtyři branky. Asistence: Jaycob Megna.
Střely na branku – 12:9
Vyhraná vhazování – 16:9
Trestné minuty – 2:6
Ben Meyers ladně zavezl kotouč do útočné třetiny, když si obhodil obránce a propracoval se až za branku. Odtamtud Američané dostali kotouč na modrou čáru, kde jej nenápadně nahodil na branku Andrew Peeke. Pomalý puk ale tečoval RILEY BARBER, což se Merzlikinsovi stalo osudným, neboť touš prošel mezi jeho betony až do sítě. Asistence: Andrew Peeke, Kieffer Bellows.
USA: Mann (Gillies) – Jones (C), Megna, Peeke, Schmidt (A), Blankenburg, Hughes – Watson (A), Lafferty, Kuhlman – Hayden, Galchenyuk, Bordeleau – Barber, Bellows, Meyers – Gaudette, Farrell, Lettieri.
Trenér: D. Quinn
Lotyšsko: Merzlikins (Šilovs) – Jaks, Zile, Kulda (A), Mamčics, Čukste, Sotnieks, Bergmanis, Smons – Balcers (A), Abols (C), Keninš – Krastenbergs, Džerinš, Ri. Bukarts – Marenis, Batna, Ro. Bukarts – Dzierkals, Smirnovs, Jelisejevs.
Trenér: H. Vitolins
Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Vikman (Fin.)– Merten (Něm.), Synek (Svk.).
MS 2021 USA – Lotyšsko 4:2
MS 2018 USA – Lotyšsko 3:2pr
MS 2017 Lotyšsko – USA 3:5
MS 2014 USA – Lotyšsko 5:6
MS 2013 Lotyšsko – USA 1:4
Tým trenéra Harijse Vitolinše nastoupil v rámci přípravy k šesti kláním, z nichž zvítězil dvakrát, když si ve dvou duelech poradil s Kazachstánem. K tomu přidali Lotyši dvě prohry se Švýcarskem a jednu výhru a jednu prohru s výběrem Francie.
Hostitel předchozího mistrovství světa bude mít cíl jasný – postup do vyřazovacích bojů. Lotyši naposledy na domácím šampionátu do play off nepostoupili, když obsadili šestou pozici tehdy poměrně slabé skupiny A, kde například pátou pozici obsadil Kazachstán, který zůstal bez vyřazovací fáze kvůli horšímu vzájemnému zápasu s Kanadou, která nakonec zázračně došla až k poháru pro mistry světa.
Letos jsou karty rozdány jinak. Ve skupině A se nacházejí hned čtyři celky, od kterých se očekává postup do vyřazovacích bojů. Těmi jsou Česká republika, Finsko, USA a Švédsko. Lotyši to tedy budou mít velmi složité.
Základním stavebním kamenem kádru bude brankář Elvis Merzlikins. Bezmála třicetiletý gólman si během svého tříletého působení v barvách Columbusu vybudoval pozici stabilně chytajícího brankáře v NHL.
Největší očekávání budou dále vkládány do křídelníka Rudolfse Balcerse, který si v posledních dvou letech za mořem konzistentními výkony vybojoval pozici v týmu San Jose. Letos si pětadvacetiletý křídelník připsal úctyhodných třiadvacet bodů.
Zatímco na minulých šampionátech jsme byli zvyklí na několik známých tváří z české Extraligy, letos to bude odlišné. Nynější kádr Lotyšska disponuje pouze dvěma jmény, která hrála vloni českou nejvyšší soutěž. Na mistrovství se představí vítkovický křídelník Roberts Bukarts a donedávna plzeňský forward Martinš Dzierkals.
Nicméně můžeme pro změnu sledovat nové hráče, kteří extraligový dres obléknou v následujícím ročníku. Prvním z nich je obránce Karlis Čukste, který se stal novým článkem ocelářské obrany. Druhý hráč je taktéž obránce. Na světový šampionát jede i Kristaps Zile, jehož si do svých obranných řad vybral severočeský Litvínov.
Brankáři: Gustavs Davis Grigals (Univrsity of Alaska-Fairbanks/NCAA), Elvis Merzlikins (Columbus/NHL), Arturs Šilovs (Abbotsford/AHL),
Obránci: Arvils Bergmanis (University of Alaska-Fairbanks/NCAA), Karlis Čukste (Pelicans Lahti/Fin.), Janis Jaks (Soči/KHL), Arturs Kulda (Krefeld/Něm.), Roberts Mamčics (Linköping/Švéd.), Sandis Smons (Ženeva/Švýc.), Kristaps Sotnieks (Dinamo Riga/KHL), Kristaps Zile (Örebro/Švéd.),
Útočníci: Rodrigo Abols (Örebro/Švéd.), Rudolfs Balcers (San Jose/NHL), Oskars Batna (Jukurit Mikkeli/Fin.), Rihards Bukarts (Vladivostok/KHL), Roberts Bukarts (Vítkovice/ČR), Martinš Dzierkals (Plzeň/ČR), Andris Džerinš (Linec/ICEHL), Nikolajs Jelisejevs (MoDo Hockey/Švéd.), Ronalds Keninš (Lausanne/Švýc.), Renars Krastenbergs (Villach/ICEHL), Oskars Lapinskis (Langnau/Švýc.), Rihards Marenis (Vita Hästen/Švéd.), Deniss Smirnovs (Ženeva/Švýc.), Klavs Veinbergs (Zemgale).
Spojené státy americké v minulém roce získaly na MS v Lotyšsku bronzové medaile. Letos budou ambice vzhledem k oficiálnímu kádru nižší, ale rozhodně bychom neměli USA podceňovat. Tým USA nenaháněl strach ani na předchozím šampionátu, a nakonec obsadil v základní části první pozici, když za sebou nechal například pozdější finalisty Finsko a Kanadu.
Stejně jako každý ročník nemají zámořské státy před MS zápasovou přípravu a tým tak zažije svou premiéru v pátečním ostrém utkání. Spojené státy americké naváží na trend, který zavedly již vloni na MS konaném v lotyšském hlavním městě Rize. Stejně jako před rokem vsadily USA na omlazenou sestavu, jež bude sázet především na bojovnost a týmovou hru.
Sestava bude stát na defenzivním pilíři Sethu Jonesovi. Hvězda výběru Spojených států zažila po výměně z Columbusu do Chicaga povedenou sezonu, když Jones v základní částí severoamerické NHL zaznamenal 51 kanadských bodů za pět branek, ke kterým přidal šestačtyřicet asistencí. Na individuálně vydařený ročník bude chtít Jones navázat na světovém šampionátu.
Sestava USA disponuje i bratrem Setha Jonese Calebem Jonesem, který stejně jako jeho starší bratr nastupuje v barvách Chicaga.
Kromě dvou již zmíněných Jonesů se budou moct defenzivní řady spolehnout na Nate Schmidta, jenž letos v NHL zaznamenal 32 bodů. Překvapit by mohl mladá obranná naděje Luke Hughes, který byl při loňském draftu vybrán v prvním kole ze čtvrté pozice týmem New Jersey Devils. Nejmladší z trojice bratrů Hughesů si na šampionátu odbyde svou premiéru mezi dospělými hokejisty.
Konečný výsledek Spojených států na šampionátu bude stát hlavně na výkonech brankářů. Jedničkou bude bezesporu Alex Nedeljkovic z Detroitu. Dalšími gólmany jsou Jon Gilles, jenž letos nastoupil pouze do dvaceti utkání v NHL, a mladý Strauss Mann, který strávil letošní sezonu ve Švédsku.
Překvapivým jménem mezi útočníky je Alex Galchenyuk, který hledá v posledních letech ztracenou formu. Kromě Galchenyuka by se měl trenér David Quinn spoléhat například na Austina Watsona z Ottawy.
Brankáři: Jon Gillies (New Jersey), Alex Nedeljkovic (Detroit), Strauss Mann (Skelleftea AIK/SHL),
Obránci: Caleb Jones, Seth Jones, Jaycob Megna (všichni tři Chicago), Nick Blankenburg, Andrew Peeke (oba Columbus), Jordan Harris (Montreal), Luke Hughes (University of Michigan/NCAA), Nate Schmidt (Winnipeg),
Útočníci: Sean Farrell (Harvard University/NCAA), Alex Galchenyuk (Arizona), John Hayden (Buffalo), Sam Lafferty (Chicago), Vinni Lettieri (Anaheim), Karson Kuhlman (Seattle), Ben Meyers (Colorado), Thomas Bordeleau, Sasha Chmelevski (oba San Jose), Adam Gaudette, Austin Watson (oba Ottawa), Riley Barber (Detroit), Kieffer Bellows (New York Islanders).