Litvínov – Třinec 1:2 (po pr.) | K. Vary – Pardubice 1:3 (kon.) | Vítkovice – Motor ČB 4:3 (kon.)
Mountfield HK – Plzeň 1:4 (kon.) | Kometa Brno – Mladá Boleslav 1:3 (kon.) | Kladno – Olomouc 5:2 (kon.)
Sparta – Liberec 3:1 (kon.)
Mountfield HK
1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
HC Škoda Plzeň
Pátek 25.11.2022, 18:00 • ČPP Aréna, Hradec Králové • Tipsport extraliga • 22. kolo

Utkání 22. kola se na plzeňskou stranu zlomilo už na začátku utkání, kdy Mountfield nedokázal gólově využít soustavný tlak. Naopak Plzeň se dostala do vedení, když v první třetině využila jednu ze tří střel. Ve druhé periodě navíc tým Petra Kořínka odskočil na rozdíl tří branek a bezpečně hlídal svůj náskok. Naději Hradeckým ještě vykřesal gól Kevina Klímy z 46. minuty. Definitivní tečku však za dnešním střetnutím udělal Aleksi Rekonen. Plzeň si tak zpod Bílé věže odváží cenné vítězství 4:1.

Střely na branku (po třetinách):

Mountfield HK – 37 (17, 5, 15)
    HC Škoda Plzeň – 19 (3, 9, 7) (20:40:03)

Nejlepší hráči zápasu:

Kevin Klíma (Mountfield HK)
    Petr Kodýtek (HC Škoda Plzeň)

59:48
    Kiviaho si ještě připsal poslední zákrok v tomto střetnutí, když vychytal pokus Rekonena od pravého hrazení.

59:20
    ČPP Aréna ztichla zápas už se jen dohrává.

58:30
    Lvi bojují v útočném pásmu alespoň o čestný úspěch. Kiviaho už je ale zpátky ve své brance.

57:52
    Hosté jsou v plném počtu. Ani třetí přesilovku nedokázali Východočeši využít.

56:39
    Západočeši se osvobozují a odjíždějí střídat. Zatím dobře hlídají hradecké přesilovky.

56:06
    McCormack pálil od modré. Na brankovišti byl ještě dobře postavený Cingel. Svoboda ale udržel střelecký pokus a nedovolil slovenskému útočníkovi dorážet.

55:52
    Hradecká brána je prázdná. Lvi to zkouší se šesti muži v poli!

55:52
    Oddechový čas pro tým Mountfield HK.

55:52
    Vyloučení v týmu HC Škoda Plzeň:
    Tomáš Mertl – 2 min., zdržování hry / zašlapování puku.

55:29
    A tak zaútočil exhradecký forvard Mertl. Ten rozkmital nohy a dobruslil až na pravý kruh, odkud odzkoušel Kiviahovu pozornost. Hradecký brankář udržel puk ve své výstroji.

55:19
    Domácí se nemůžou natrvalo usadit v pásmu.

54:31
    Plzeň teď hraje to, co jí naprosto stačí. Další icing nechává srovnat obranu indiánů do správného postavení.

54:19
    Po zakázaném uvolnění modrých zůstává hra před Svobodou.

54:19
    Dnešní utkání sleduje 3566 diváků.

54:05
    Kodýtek v souboji s Pavlíkem zůstal ležet na ledové ploše. Autor tří asistencí v dnešním utkání, ale odjíždí po svých. Vypadá to, že je naštěstí v pořádku. Následuje komerční přestávka.
    52:58 Aleksi REKONEN - 1:4

52:58
    Plzeň právě vstřelila branku!
    Škodovka využívá přesilovku a odskakuje na rozdíl tří branek! Kodýtek našel na pravém kruhu ALEKSI REKONENA, jenž nabruslil až před branku a nadvakrát prostřelil Kiviaha střelou na vyrážečku. Asistence: Petr Kodýtek, Adrián Holešínský.

52:00
    V oslabení ujela dvojice Lvů v situaci proti dvěma obráncům. Nedokázala ale zakončit ofenzivní akci.

51:34
    Doležal se v útočné třetině provinil proti pravidlům, když putuje na trestnou lavici za podrážení. Hradci se tak krátí čas na srovnání skóre.

50:52
    Kanadský bek znovu ve střední třetině nic nevymýšlel a nahodil po mantinelu do pásma. Tam o hrací předmět bojuje Kevin Klíma.

50:20
    Nahození McCormacka ze středního pásma zachytil Svoboda do své lapačky. Brankář ale rychle vyklepal puk ze své lapačky a rozehrál.

50:03
    Další zakázané uvolnění domácích. Plzeň posílá na led čerstvé síly. Rosandič s Pavlíkem už mají dlouhé střídání.

49:47
    Po zakázaném uvolnění Lvů došlo k menší strkanice mezi Kevinem Klímou a obráncem Kaňákem. Oba kohouty ale rychle roztrhl čárový rozhodčí.

48:40
    Hradec teď nadvakrát uspěl v obranné činnosti. Nejprve zablokoval střelu Suchého Kalina. Po něm uspěl i jeho kolega z obrany proti Zámorskému.

47:23
    Spolupráce hradeckých dvojčat končí dobrým zákrokem Svobody. Kelly adresoval přihrávku na svého bratra Kevina, který pálil ze slotu. Brankář Západočechů ale hodně povyjel ze své branky a zmenšil střelecký úhel. Puk nakonec skončil v jeho výstroji.

46:44
    Svoboda si našel střelu Kellyho Klímy od modré čáry a zasáhl lapačkou.

46:24
    Komerční přestávka. Vhazovat se bude v útočném pásmu Lvů.

46:00
    Snižující branka nalila Východočechům čerstvou krev do žil a znovu dobývají plzeňskou svatyni.
    45:22 Kevin KLÍMA - 1:3

45:22
    Hradec právě vstřelil branku!
    Mountfield snižuje plzeňský náskok! Bomba Janka od modré se jen odrazila od betonů Svobody. Odražený kotouč ihned bez přípravy nahodil na betony brankáře Jergl. Od nich puk vyplaval příhodně před KEVINA KLÍMU, který dorazil do odkryté klece. Asistence: Aleš Jergl.

44:05
    Malát zavezl hru do útočné třetiny, kde bojuje o touš za Kiviahovou brankou. To jistě Škodovce vyhovuje, Lvům se krátí čas na zdramatizování zápasu.

43:25
    Kalina nahazoval před branku, jenže puk skončil jen na chráničích Moravce. Ten vzápětí z otočky nezamířil přesně.

43:18
    Štohanzl od hrazení nahazoval před branku. Celou situaci však vyřešil Svoboda, jenž zachytil kotouč svoji lapačkou a znemožnil dorážku domácích.

43:00
    Domácí v plném počtu, Lvi ještě žijí v zápase.

42:58
    Další vhazování před hradeckým brankářem.

42:47
    Schleissova bomba od modré čáry jen zaduněla za Kiviahem. Kotouč se navíc od hrazení odrazil do ochranné sítě.

41:41
    Hrabík dorážel na brankovišti. Kiviaha se ale roztáhl na brankovišti a zastavil plzeňskou šanci.

41:00
    Hradec špatně střídal a rozhodčí byli pozorní. Sudí tak udělili menší trest pro pro hráčskou lavici.

40:29
    Lev zpoza branky hledal zadovkou Okuliara. Jeho zakončení z levého kruhu obětavě zablokoval Kodýtek.

40:01

Závěrečná dvacetiminutovka začne přibližně v 19:39.

Hradec nenavázal na dobývaní plzeňské klece z první periody. Naopak tým kolem kapitána Jana Schleisse výrazně zlepšil svůj výkon a odměnou indiánům byly dva góly. Nejprve se ve 33. minutě prosadil Filip Suchý. Čtyřiadvacetiletý forvard se podílel i na třetí trefě Škodovky v zápase, když našel osamoceného Michala Houdka. Dvaadvacetiletý bek, jenž působí rovněž v druholigových Klatovech, si tak ranou na bližší tyč připsal první trefu v extralize!

Střely na branku ve druhé třetině (celkem):

Mountfield HK – 5 (22)
    HC Škoda Plzeň – 8 (11)

40:00

39:42
    Pilař se zkoušel probít před branku, Piskáček mu ale vystavil stopku a znemožnil hradeckému obojživelníkovi zakončit jeho akci.

39:20
    Hosté v plném počtu. Lvům se nepovedla ani druhá přesilovka v utkání a stav je stále 0:3 z pohledu domácích.

38:59
    Pavlík pálil ihned po vhazování. Obránce, který nastoupil s céčkem na dresu, nicméně zamířil jen do plastronu gólmana.

38:55
    Rozhodčí si postavil ještě jednou borce na vhazování a zopakoval buly.

38:35
    McCormack nabíjel Okuliarovi na pravý kruh. Hradecký forvard pálil bez přípravy, jenže Svoboda nemusel zasahovat po střele na vzdálenější tyč.

37:20
    Kodýtek byl příliš důrazný a vysekl Kevinu Klímovi hůl z ruky. Lvi mají druhou přesilovku v zápase!
    36:11 Michal HOUDEK - 0:3

36:11
    A další pohroma v hradecké defenzivě. MICHAL HOUDEK dostal hodně prostoru na levém kruhu a střelou na bližší tyč překonal Kiviaha – 3:0. Pro obránce ročníku 2000 je to první branka v extralize! Asistence: Filip Suchý a Sebastian Malát.

35:55
    Svěřence Petra Kořínka gól očividně povzbudil. Hradec se nemůže dostat ze svého pásma.

35:10
    I teď byla lapačka Kiviaha pohotová. Baránek zkoušel střelu od modré čáry, jenže brankář na jeho pokus dobře vyděl a neměl problém zasáhnout.

34:36
    Západočeši nadále zůstávají v útočném pásmu. Finský fantom ve službách Mountfieldu udržel další plzeňský pokus ve své výstroji a přerušuje hru. Následuje komerční přestávka.

33:40
    Škodovka výrazně zlepšila svůj výkon z první třetiny. Kiviaho měl další zákrok po střele z pravého kruhu.
    32:38 Filip SUCHÝ - 0:2

32:38
    A toho Plzeň dokázala využít! Hrabíkovu střelu Kiviaho vyrazil za branku, kde byl u kotouče první Kodýtek. Nejproduktivnější hráč Plzně našel FILIPA SUCHÉHO, jenž z bezprostřední blízkosti prostřelil finského brankáře ranou na vyrážečku. Asistence: Petr Kodýtek, Kryštof Hrabík.

32:05
    Kodýtek se šikovně uvolnil na modré čáře a posléze hledal spoluhráče. Škodovka teď zamkla Hradec ve svém pásmu.

31:26
    Autor úvodní branky Schleiss zkoušel znovu své střelecké štěstí z podobné pozice. Tentokráte byl jeho projektil zablokovaný hradeckým obráncem.

30:55
    Adamec vypálil z levého kruhu, Kiviaho ale zakročil proti ráně nad pravý beton.

29:55
    Odražený puk skončil mimo. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

29:00
    Oba týmy se teď nemůžou v útočném pásmu dostat do výraznější šance. Nejprve se k zakončení nedostali indiání po dobrém zákroku Lalancetta. Hradecký útočník pak ale nepřihrál přesně v útoku i na druhé straně plochy.

28:28
    Akci tři na dva vzal na sebe Okuliar, jehož střela zamířila přesně do lapačky gólmana Svobody. Následuje komerční přestávka.

27:57
    Lev nahazoval kotouč před branku, kde stál zaparkovaný Okuliar. Svoboda neměl ideální výhled, byl ale dobře postavený ve svém univerzálním rozkleku a reflexivně zasáhl levým ramenem.

27:28
    Kalina konečně dostal puk z hradeckého pásma.

26:35
    Hra znovu rychle plyne bez přerušení. Kiviaho pomohl s rozehrávkou, jenže Plzeň se drží v útočném pásmu.

25:37
    Holešínský najížděl od levého hrazení a dostal se až před Kiviaha. Finský brankář však pokryl prostor u své tyče a zakročil.

24:36
    Dlouhé střídání pro duo Lev – Doležal. Ti si vypracovali další příležitost. Po sérii rychlých přihrávek tentokráte mohl pálit Lev. Ani on neusměrnil střelu mezi tři tyče.

23:57
    Vzápětí nejproduktivnější hráč Lvů hledal před brankou Doležala. Ten však neměl hokejku na ledě ideálně a nezakončil.

23:33
    Lev dobře forčekoval obránce Baránka za brankou Svobody a získal puk pro své spoluhráče.

22:40
    Hráči v modrých dresech jedou střídat. Další ofenzivní akce začne od jejich svatyně.

22:26
    Další útok Lvů přerušil ofsajd.

21:37
    Kelly Klíma pálil z levého kruhu, Svoboda opět připraven. Pokud Hradec bude pokračovat v četnosti střelby, bude mít dneska brankář hostů hodně přes čtyřicet zákroků.

21:01
    Vzápětí se Jergl šikovně uvolnil a hledal z druhé vlny Blaina. Kanadský obránce však také neseřídil svá mířidla přesně, když netrefil prostor branky.

20:40
    Okuliar využil rychlého přechodu přes střední pásmo a vypálil ze slotu. Jeho pokus však nezamířil mezi tři tyče.

20:01

Další perioda začne přibližně v 18:49.

Mountfield nedokázal využít soustavný tlak v úvodu zápasu, když první čtyři minuty takřka neopustil útočné pásmo. Pak hosté otupili ofenzivu soupeře a nepustili ho do vyložených šancí. A byla to právě Škodovka, jež se ujala vedení. Jan Schleiss šikovně objel hradeckého obránce a střelou do horních pater překonal hradeckého brankáře. A i díky 17 zákroků brankáře Svobody tak Plzeň vede 1:0.

Střely na branku:

Mountfield HK – 17
    HC Škoda Plzeň – 3

20:00

19:40
    Západočeši bojují o touš za hradeckou svatyní. Obrana domácích si ale zatím počíná dobře a nedovolila soupeři zakončit.

18:50
    Jergl poslal nabídku na teč pro Kevina Klíma. Ten dokázal šikovně tečovat nahození spoluhráče, jenže Svoboda byl na ledě velmi rychle a vykopl svůj beton.

18:22

18:00
    Tým z města piva mohl odskočit do dvoubrankového vedení. Z přesilovky nicméně nedokázal výrazněji ohrozit branku finského brankáře.

16:22
    Vyloučení v týmu Mountfield HK:
    Radek Pilař – 2 min., nedovolené bránění.
    16:15 Jan SCHLEISS - 0:1

16:15
    Tak to je šok pro hradecké příznivce. Škodovka jde z ojedinělé šance do vedení. Kapitán JAN SCHLEISS nabral rychlost a objel obránce Pavlíka. Z pravého kruhu zamířil na vzdálenější tyč a překonal Kiviaha nad jeho vyrážečku. Asistence: Petr Kodýtek.

15:40
    S další střelou přispěchal McCormack a po něm Doležel. Svoboda měl ale po střelách doprostřed jednoduchou práci.

15:20
    Kevin Klíma hledal Jergla. Ten to ale měl na bekhend a nevystřelil.

14:15
    Hradeckou ČPP Arénou to teď zahučelo. Štohanzl si při rozehrávce před vlastní brankou nepočínal příliš jistě. Nahrávka naštěstí pro Mountfield prošla přes plzeňskou hůl.

13:16
    Jank znovu zkoušel nahodit do prostoru brankoviště, tentokráte ale jeho pokus neprošel přes bránícího útočníka.

12:19
    Hrací předmět se znovu ocitl mimo hrací plochu. Následuje komerční přestávka. Plzeň od první minuty nevystřelila na branku! Aktuálně je statistika střel 13:1 ve prospěch domácích.

12:14
    Lalancette našel přesnou přihrávkou McCormacka, jenž doplnil útok. Kanadský obránce následně vypálil z pravého kruhu, jenže jeho pokus byl zablokován do ochranné sítě.

11:41

10:40
    Doležal obkroužil Svobodovu svatyni a snažil se zasunout puk za gólmanův beton. Ten se ještě odrazil příhodně pro Okuliara. Slovenský reprezentant však se svým zakončením neuspěl.

10:07
    Doležal přihrával před branku na Cingela. Tam si ale dobře počínala obrana hostů a pomohla svému brankáři přikrýt kotouč.

09:45
    Suchý vyhrál vhazování a Zámorský vyhodil přes všechny čáry.

09:41
    A máme tu první přesilovku utkání. Obránce Beránek si v souboji počínal příliš tvrdě a odchází na trestnou lavici. Vylepší Hradec statistiku druhé nejhorší přesilovky v soutěži?

08:45
    Hra plyne takřka bez přerušení. Svěřenci Petra Kořínka otupili úvodní tlak svého soupeře a srovnali hru.

07:50
    Kalina teď v souboji obránců dohrál nejproduktivnějšího obránce Škodovky. Zámorský ale souboj ustál a pokračuje ve hře.

06:50
    Nyní už se tým v modrých dresech usadil v pásmu, jenže u mantinelu si dobře počínal Lev a znovu otáčí hru.

06:24
    Adamec konečně vyvezl hru z obranného pásma hostů a nahodil za hradeckou svatyni. Tam ale neměl podporu svých spoluhráčů.

06:14
    Západočeši se osvobozují vyhozením na zakázané uvolnění. Kiviaho je zatím takřka bez práce.

05:37
    Jank nahazoval na branku do klubka hráčů. Tam byli ale hokejisté příliš aktivní a hradecký tlak je přerušen z důvodu posunuté plzeňské klece.

04:37
    Obrázek hry je stále stejný. Lvi kombinují v útočném pásmu a hledají ideální místa k zakončení.

04:00
    Obrovský tlak Mountfieldu trvá! Hráči domácích pálí ze všech pozic. Škodovka se nemůže osvobodit.

03:30
    Kevin Klíma se ocitl sám před Svobodou. Forhendovou kličku nicméně plzeňský brankář ustál a zasáhl svou paží.

03:05
    Okuliar vybojoval kotouč od mantinelu, odkud hledal spoluhráče. Svoboda však odolal.

02:55
    Hradec je zatím aktivnější a rozhodně mu patří začátek utkání.

01:55
    První velká šance zápasu! Kelly Klíma nabruslil do mezikruží, odkud hledal obránce Janka. Jeho ránu z vrcholu kruhů, však zablokoval Piskáček. Od něj se kotouč odrazil do ochranné sítě. Vhazovat se bude po pravici Svobody.

00:55
    Vzápětí hned zahrozili také domácí. Filip Pavlík vypálil rovněž od modré čáry a Svoboda má první zákrok. Když zasáhl vyrážečkou.

00:10
    Plzeň se hned v úvodu dostala do útočného pásma. Zámorský pálil od modré čáry, ale střela nezamířila mezi tři tyče.

00:01

Mountfield HK: Kiviaho (J. Růžička) – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík (C), Marcel – Okuliar, Lev (A), Doležal – Kev. Klíma, Lalancette, Jergl – Pilař, Cingel, Kel. Klíma – Moravec, Štohanzl, Ouřada.
    Trenér: Tomáš Martinec

HC Škoda Plzeň: Mi. Svoboda (Pavlát) – Baránek, Zámorský, Piskáček (A), Kaňák, Houdek, Kvasnička, Kremláček – Schleiss (C), Kodýtek, Hrabík – Suchý, Malát, Holešinský – Lang, Mertl (A), Rekonen – A. Dvořák, Bitten, Adamec.
    Trenér: Petr Kořínek

Rozhodčí: Hribik, Vrba –⁠ Lučan, Rampír.
    Prosadí se Klíma proti Plzni?

HC Škoda Plzeň –⁠ 10. místo, 26 bodů, skóre 57:62

Západočeši se letos trápí. Po nejrychlejší výměně trenérů v historii soutěže ani nyní nezažívají úplně nejlepší období. Nejdelší vítězná šňůra Škodovky činí dvě utkání. I přes to je tým Petra Kořínka a Františka Bombice při vyrovnanosti letošního ročníku v kontaktu s ostatními. Vždyť na šestý Hradec ztrácí jen tři body. Má však jedno utkání k dobru. Z posledních čtyřech střetnutí to indiáni hned třikrát dotáhli do prodloužení, které pro ně skončilo vítězně pouze jednou.

Plzeň se může spolehnout na svoji přesilovku. Početní výhoda modrobílých drží statistiku na 22,2 %, což z nich dělá čtvrtý nejlepší tým v lize. Naopak oslabení nepatří mezi nejsilnější stránky mužstva. Téměř čtvrtinu branek inkasovali právě v této disciplíně a jsou pátí nejhorší.

Statistiky brankářů
    Dominik Pavlát (úspěšnost 91,82 %, průměr 2,33)
    Miroslav Svoboda (úspěšnost 90,69 %, průměr 3,06)

Mountfield HK –⁠ 6. místo, 29 bodů, skóre 52:52

Mountfieldu se aktuálně daří. Dobrou reklamu českému hokeji dělá celek z východních Čech zejména v Lize mistrů. Tam letos jako jediný zástupce tuzemské nejvyšší soutěže postoupil do vyřazovacích bojů. V osmifinále si navíc poradil s úřadujícím švédským mistrem –⁠ Färjestadem –⁠ a postoupil podruhé v historii do čtvrtfinále CHL. V boji o nejlepší čtyřku změří síly proti Zugu. I v extralize se Lvům relativně daří. V listopadu vyhráli tři z pěti duelů a aktuálně jim patří šesté místo.

Východočeši jsou týmem s průměrně největším počtem střel na utkání. Průměrně vyšlou na soupeřovu klec přes 35 střel. Nicméně je trápí slabá produktivita. S dvaapadesáti vstřelenými góly je hradecká ofenziva až jedenáctá. Od toho se odráží i speciální formace. Přesilovka je totiž s úspěšností 15,85 % druhá nejhorší.

Aleš Jergl 12 (8+4)

Henri Kiviaho (úspěšnost 92,11 %, průměr 1,95)
    Jan Růžička (úspěšnost 88,74 %, průměr 2,86)

Hezký páteční den! Vítám vás u sledování 22. kola Tipsport extraligy, v rámci kterého se proti sobě postaví domácí Mountfield HK a HC Škoda Plzeň.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Petr Koval

Branky a nahrávky: 46. Kev. Klíma (Jergl) – 17. Schleiss (Kodýtek), 33. Suchý (Kodýtek, Hrabík), 37. Houdek (Suchý, Malát), 53. Rekonen (Kodýtek, Holešinský)

Rozhodčí: Hribik, Vrba –⁠ Lučan, Rampír