Örebro HK – Team Canada 3:1 (kon.) | Davos – IFK Helsinky 3:2 (kon.)
HC Davos
3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
IFK Helsinky
Čtvrtek 29.12.2022, 20:15 • Vaillant Arena • Spengler Cup • Čtvrtfinále

Hokejisté Davosu si na tradičním domácím turnaji zahrají semifinále! V něm je čeká další švýcarský celek Ambri Piotta.

Na domácích byla v úvodu ještě vidět deka po včerejším debaklu se Spartou. Toho využil Kristian Vesalainen, který poslal v 9. minutě IFK do vedení. Davosu však pomohla přesilovka, kterou využil Matěj Stránský. V prostřední části už byl výkon švýcarského celku mnohem aktivnější. Ve 27. minutě také strhl vedení na jeho stranu veterán Andres Ambühl, který dorazil puk do branky po střele Dahlbecka. Vstup do třetí třetiny výborně vyšel Finům, když se o rychlé vyrovnání postaral Eetu Koivistoinen. Klíčovým momentem nakonec bylo vyloučení Hirvonena na 2+2 minuty. Čtyřminutovou přesilovku Davosu pak využil necelých sedm minut před koncem Marc Wieser. IFK už nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře. (22:43:23)

Nejlepší hráči zápasu:
    Roope Taponen (IFK) – Andres Ambühl (Davos)

60:00
    Odražený kotouč po ráně Nättinena si našel mezi kruhy Kristian Vesalainen, který napálil jen protihráče. Hosté to už nestihnou!

59:34
    Do střely Berglunda padl bránící hráč. Hosté vyšťouchali kotouč a ještě mohou pokračovat v tlaku...

59:22
    Zakázané uvolnění Davosu. Taponen konečně může odjet na střídačku a pustit do hry šestého hráče.

59:00
    Domácí zdržují soupeře v jeho obranném pásmu. Minuta do konce zápasu.

58:41
    Oddechový čas pro IFK Helsinky.

58:41
    Po dalekonosné střele Aleksiho Saarely musel Taponen přerušit hru. Davos zatím zvládá zápas velmi dobře.

58:07
    Dominik Egli vystřelil z ostrého úhlu vedle hostující branky. Čas každopádně ubíhá ve prospěch Davosu.

57:34
    Hosté zavezli puk do útočného pásma a pomalu se blíží čas, kdy by mohlo přijít odvolání brankáře.

56:50
    Zakázané uvolnění IFK. Časomíra se zase o něco posunula.

56:40
    Bristedt našel napravo najíždějícího Saarelu. Jeho ránu opět chytá finský krajan v brance IFK Taponen.

56:12
    Aleksi Saarela vypálil z ostřejšího úhlu. Do akce šla lapačka Taponena.

55:17
    Domácí v útoku. Klas Dahlbeck nahazoval puk od modré do ohně. Ten se poodrážel mimo branku.

54:59
    Pět minut do konce třetí třetiny. Postoupí Davos do semifinále, nebo to dokáží Helsinky ještě otočit?

54:18
    Po střele Nättinena puk vypadl z hrací plochy. Reklamní přestávka.
    53:09 Marc WIESER - 3:2

53:09
    Davos právě vstřelil branku!
    Davos přeci jen využívá přesilovku a necelých sedm minut před koncem vede 3:2! Enzo Corvi měl puk na pravé straně útočného pásma. Poté nahrál mezi kruhy MARCOVI WIESEROVI a ten se tentokrát z jedničky trefil k pravé tyčce. Corvi má asistence u všech tří gólů Davosu v tomto utkání. Asistence: Enzo Corvi a Andrew Rowe.

52:48
    Marc Wieser dostal přihrávku na osu. Jeho střelu hosté zablokovali.

52:22
    Domácí promarnili první polovinu dlouhé přesilovky. Davos se nedokáže dostat do útočného pásma.

52:02
    Hosté vyhodili. Zatím brání velice dobře.

51:22
    Juha Jääskä zahrozil v oslabení. Po jeho průniku na levé straně zasahoval Aeschlimann pravým ramenem.

50:40
    Rána Matěje Stránského. Taponen vyráží a hosté hned vyhodili.
    50:20 Zákrok, za který dostal Hirvonen 2+2 minuty.

50:20
    Roni Hirvonen nakonec dostává trest 2+2 minuty za vysokou hůl. Velká šance pro Davos dostat se do vedení.

50:20
    Roni Hirvonen trefil krosčekem do obličeje Dominika Egliho. Rozhodčí jdou k videu a rozhodnou, jaký trest hostujícímu útočníkovi udělí! Ve hře je i vyloučení na 5 minut + do konce zápasu!

49:56
    Julius Nättinen se dostal k puku po sražené střele spoluhráče. Z levého kruhu vyzkoušel pozornost Sandra Aeschlimanna.

49:36
    Aeschlimann posouval za brankou na obránce Foru. Tam ale dobře napadal Pakarinen, který se málem dostal ke kotouči. Pro domácí to dopadlo dobře.

48:35
    Nyní našel Saarela z druhé vlny najíždějícího obránce Davyda Baranduna, který ve velké šanci neuspěl!

48:14
    Pokus Aleksiho Saarely z ostrého úhlu vyráží Taponen.

47:01
    Fanoušci Davosu to teď pořádně rozjeli a zpěvem ženou své hráče dopředu.

46:31
    Zakázané uvolnění Helsinek. Hra se stěhuje před Taponenovu branku.

45:55
    Micke-Max Aasten to zkoušel zprava z ostrého úhlu. Aeschlimann připraven.

44:40
    Taponen ukryl ve výstroji střelu domácího hráče. Vhazuje se v útočném pásmu HCD.

44:03
    Utkání je nadále naprosto otevřené. Hosté v úvodu třetí třetiny smazali těsné manko.

42:18
    Po ráně Kasperiho Halttunena přerušil hru Aeschlimann. Mladičký útočník IFK je na ledě vidět.
    41:04 Eetu KOIVISTOINEN - 2:2

41:04
    Helsinky právě vstřelily branku!
    Hosté rychle vyrovnávají! Dokázali potrestat chybu obrany Davosu. Roni Hirvonen nahrál zcela nepokrytému EETUOVI KOIVISTOINENOVI, který zblízka uklízel kotouč do odkryté klece. Asistence: Roni Hirvonen a Julius Nättinen.

40:01

Další třetina začne přibližně ve 22:03.

Ve druhé třetině Davos přidal směrem dopředu a to přineslo kýžený efekt ve 27. minutě. Po ráně obránce Fory vyrazil brankář Taponen puk jen před sebe a se vzniklou situací si zkušeně poradil matador Andres Ambühl. Domácí hodně těžili ze hry svých zadáků, kteří se snažili hodně pálit a útočníci si pak hledali prostory ke clonění a k dorážení. Hráči IFK se naopak do šancí moc nedostávali. Davos vede po 40 minutách 2:1 a je o něco blíže k semifinále.

V závěru druhé třetiny skončil na ledě Miro Väänänen, který si ublížil v souboji s Bristedtem. Hostujícímu útočníkovi se moc nechce vstávat. Doufejme, že to nebude nic vážného.

40:00

39:00
    Od modré čáry pálil Klas Dahlbeck. Hostující branku netrefil.

38:42
    Puk byl tečován do ochranné sítě za brankou Davosu. Vhazovat se bude v domácím obranném pásmu.

38:20
    Od modré střílel Davyd Barandun. Puk byl nepříjemně tečován a těsně minul levou tyčku hostující branky!

37:35
    Domácí měli dobrý tlak. Dvakrát střílel Stránský, poté od modré Paschoud, skóre se však nemění.

36:53
    Enzo Corvi zavezl puk do útočného pásma. Domácí teď z toho mohou těžit.

35:51
    Davos už kompletní.

35:25
    Domácí hrají výborné oslabení. Soupeře zatím k ničemu nepustili.

34:58
    Vesalainen byl u mantinelu odstaven od puku a Dominik Egli vyhodil.

34:37
    Další vyhození Davosu.

34:19
    Corvi se dostal ke kotouči a znovu vyhodil.

34:03
    Domácí dobře vykryli prostor mezi kruhy a vyhodili.

33:50
    17letý mladíček Kasper Halttunen byl faulován Andrewem Rowem. Domácí útočník dostal dvě minuty za držení.

33:38
    Střela Mickeho-Maxe Aastena byla sražena do ochranné sítě. Reklamní přestávka.

Střely na branku – 17:20

32:42
    Rasmussen odehrál puk na zakázané uvolnění. Hra se stěhuje před Aeschlimanna.

32:29
    Helsinky v plném počtu.

32:07
    Paajanen sáhl do domácí přihrávky a srazil puk do středního pásma.

31:16
    Domácí hráli kombinaci doleva na Matěje Stránského. Český reprezentant střílel do protihráče.

30:28
    Hosté hráli v šesti a rozhodčí si toho všimli! Přesilovka pro Davos.

29:28
    Prassl pak narazil do mantinelu po střetu s Luhankou. Z ledu se zvedal hodně těžce a ze střídačky míří k ošetření do útrob stadionu. Při pádu se hodně nepříjemně roztáhl, mohla to tedy odnést třísla či koleno.

29:20
    Raphael Prassl dostal přihrávku za obranu a najížděl sám na Taponena. Zvolil střelu, kterou hostující brankář vyrazil pravým betonem!

28:57
    Oba týmy už jsou v plném počtu.

28:40
    Další domácí střelu vyrážel Taponen maskou. Davosu narostlo sebevědomí a s ním narůstá také statistika střel na branku.

28:30
    Michael Fora si našel prostor ke střele na levé straně. Taponen si připsal úspěšný zákrok, puk ztlumil na těle.

27:38
    Po tvrdé střele Dominika Egliho od modré čáry vypadla Taponenovi hokejka. Pro hosty to dobře dopadlo.

26:56
    Oboustranné vyloučení! Marc Michaelis sekl brankáře Taponena, který už držel puk. To se nelíbilo Johanovi Motinovi, který se ujal pomsty a dostal trest za hrubost.
    26:43 Andres AMBÜHL - 2:1

26:43
    Domácí jdou do vedení! Hráči Davosu si nyní vytvořili tlak v útočném pásmu. Obránci Dahlbeck a Fora několikrát nastřeloval puk do ohně. Po poslední střele Klase Dahlbecka vyrazil Taponen kotouč do předbrankového prostoru. Tam si ho našla legenda Davosu i švýcarského hokeje ANDRES AMBÜHL, který si hrací předmět přehodil na bekhend a po ledě ho poslal k pravé tyčce. Asistence: Klas Dahlbeck a Enzo Corvi.

25:39
    Dennis Rasmussen střílel přes obránce a dobře mířil do horní části branky. Taponen byl ale připraven a přizvedl puk do ochranné sítě.

25:04
    Motin nahrál doleva Ottovi Paajanenovi, jehož střela skončila na rozkleku Aeschlimanna.

24:18
    Zajímavá pasáž, kdy se hra několikrát rychle otočila. Větší šanci jsme ale ani nyní neviděli. Po střele Koivistoinena pak skončil puk v ochranné síti za brankou.

23:35
    Dominik Egli nahazoval od modré puk na branku. Trefil clonícího Matěje Stránského, který pak odjel na střídačku v bolestivém předklonu.

23:22
    Zakázané uvolnění Helsinek.

23:14
    Roope Taponen si poradil se střelou z vrcholu levého kruhu, která přišla po buly. Davos se snaží více pálit na branku než v úvodní třetině.

23:05
    Druhá třetina zatím nenabídla nějakou větší šanci. Tou nebyla ani střela Dominika Egliho, kterou lapil Taponen.

22:27
    Tallbergovo nahození ze středního pásma odrazil Aeschlimann do rohu kluziště.

21:21
    Domácí zastavilo postavení mimo hru.

20:57
    Andres Ambühl přebral v útočném pásmu přihrávku od Enza Corviho a zkoušel to švihem. Puk ale směřoval do dobře postaveného brankáře Taponena.

20:01

Další třetina začne přibližně ve 21:07.

Po první třetině hraje Davis s IFK nerozhodně 1:1. Hosté byli hlavně na začátku střelecky výrazně aktivnější. Do vedení se dostali v 8. minutě, kdy si Kristian Vesalainen nabruslil z pravé strany s pukem před branku a z ostrého úhlu dokázal zamířit ke vzdálenější tyčce. V ofenzivě tápajícím domácím pomohla přesilovka, kterou využil Matěj Stránský, jenž pálil po nahrávce obránce Egliho už do skoro odkryté branky. Vzápětí mohl dokonce otočit skóre Knak, který z úniku zamířil těsně vedle tyčky. Zbytek úvodní části už byl vyrovnaný. Na skóre pak nic nezměnila ani další početní výhoda Davosu.

20:00

19:59

19:49
    Corvi našel Matěje Stránského. Taponen se musel proti jeho ráně přesouvat, což ale zvládl.

19:00
    Rasmussen nabil Aleksimu Saarelovi, kterému střela z jedničky nesedla ideálně.

18:48
    Domácí se až teď dostali do útočného pásma. Nyní kombinují.

17:58
    Juha Jääskä dostává dvě minuty za držení hole Matěje Stránského. Druhá přesilovka pro Davos.

17:37
    Nahození Baranduna zpracovala hostující obrana, která zakládá rychlý protiútok.

16:53
    Roni Hirvonen se dostával do zakončení z levé strany. Branku Davosu netrefil.

16:26
    Hostům pískáno postavení mimo hru.

16:12
    Olli Palola nedosáhl na přihrávku spoluhráče. Je z toho icing Helsinek.

15:48
    Domácí nyní drží puk na hokejkách a uklidňují hru.

14:52
    Miro Väänänen nahazoval od mantinelu puk před branku. Ten poskočil a Aeschlimann ho musel odrážet hokejkou.

14:17
    Zakázané uvolnění Davosu. Hra se stěhuje před Sandra Aeschlimanna, který je zatím zaměstnanějším z obou gólmanů.

14:02
    Střely na branku – 4:15

13:35
    Roni Hirvonen se na útočné modré dobře uvolnil a svou střelou prověřil Aeschlimanna. Domácí brankář přerušil hru. Reklamní přestávka.

12:52
    Simon Knak dostal puk do jízdy na pravém křídle a řítil se proti Taponenovi. Svůj únik zakončil ranou těsně vedle vzdálenější tyčky!

12:33
    Hráči Davosu po vyrovnání ožili a rázem je jich plný led.
    11:19 Matěj STRÁNSKÝ - 1:1

11:19
    Výborní fanoušci Davosu se mohou radovat! Domácí využívají přesilovku a srovnávají. Nebezpečné už bylo tečované nahození Dominika Egliho od modré čáry. S tím si Taponen ještě poradil, ale puk se vrátil k Eglimu. Domácí obránce naznačil střelu, ale následně poslal nahrávku na levý kruh, odkud střílel MATĚJ STRÁNSKÝ do odkryté branky – 1:1. Asistence: Dominik Egli.

10:37
    Pokus Marca Wiesera končí ve výstroji brankáře Taponena. Ten přerušil hru.

10:17
    Dvě minuty za vražení dostal Einari Luhanka. Davos bude hrát přesilovku.

10:02
    Domácím zatím schází lepší kombinace. Jako by na nich ještě ležela deka po včerejšku.

09:10
    Vzhledem ke střelecké aktivitě hráčů IFK je jejich vedení zasloužené. Davos potřebuje zvýšit aktivitu a četnost střelby.
    07:48 Kristian VESALAINEN - 0:1

07:48
    Finský celek jde do vedení! KRISTIAN VESALAINEN převzal kotouč na pravé straně útočného pásma. Dojel až před branku a jeho zakončení z velmi ostrého úhlu si našlo cestu za záda Aeschlimanna. Kotouč prošel kolem pravé ruky domácího gólmana a zapadl ke vzdálenější tyčce. Asistence: Eddie Larsson a Olli Palola.

Střely na branku – 1:9

07:38
    Christian Kaasastul vystřelil od modré čáry. Puk drží Aeschlimann a nyní je tu čas na reklamní přestávku.

06:12
    A HCD jsou nyní v plném počtu.

05:52
    Davos vyhazuje.

05:39
    Nahození Rantakariho od modré neprošlo až na branku. Puk se odráží do rohu.

05:05
    Domácím se podařilo vyhodit.

04:23
    Hned po buly střílel opět aktivní Julius Nättinen. Tentokrát byl na místě Aeschlimann.
    04:18 Nättinen neposlal Helsinky do vedení. Puk skončil díky teči bránícího Corviho nad horní tyčkou.

04:18
    Hosté mohli přesilovku rychle využít! Dorážející Julius Nättinen měl před sebou téměř prázdnou branku, ale do střely mu na poslední chvíli vložil hokejku Enzo Corvi, který kotouč přizvedl nad horní tyčku!

04:11
    Vyloučení v týmu HC Davos:
    Andrew Rowe – 2 min., nedovolené bránění.

03:49
    Na druhé straně měl dobrou příležitost Julius Nättinen. Aeschlimann vyrazil jeho zakončení.

03:17
    Andrew Rowe se nádhernou otočkou zbavil protihráče a vytvořil pro Davos přesilovou situaci 2 na 1. Najíždějící spoluhráč však u tyčky nedosáhl na přihrávku.

02:54
    Tentokrát zakázané uvolnění Davosu. Vhazuje se v obranném pásmu pořadatelů turnaje.

02:34
    Zahrozili hosté. Střelu z úhlu vyrazil Aeschlimann.

02:19
    Zakázané uvolnění IFK. Domácí se snaží o aktivní forčekink.

01:24
    Nahození Victora Berglunda od modré čáry skončilo na hrudi Sandra Aeschlimanna. Brankářské jedničky Davosu, který předvedl výborný výkon ve vítězném utkání proti Kanadě.

01:06
    Z práce Enza Corviho opět mohl těžit Matěj Stránský. Tentokrát byla jeho rána zablokována.

00:39
    Matěj Stránský vjel s pukem do útočného pásma a tvrdou ranou golfákem prověřil Roopeho Taponena. Ten si připsal první úspěšný zákrok.

00:04
    Utkání bylo zahájeno. Davos bude chtít zapomenout na včerejší duel proti Spartě. Také hráči IFK jistě chtějí hodit za hlavu předchozí dva nezdary.

00:01

Vše se už chystá k úvodnímu buly. Uvidíme, který tým projde do semifinále.

HC Davos: Aeschlimann (Senn) – Dahlbeck, Fora, Nygren, Barandun, Egli, Paschoud, Wellinger – Ambühl (C), Stránský, Corvi – Saarela, Bristedt, Michaelis – Rowe, Rasmussen, Egli – Wieser, Prassl, Knak.
    Trenér: Ville Peltonen

IFK Helsinky: Taponen (Halonen) – Larsson, Rantakari, Berglund, Luhanka, Motin, Lehmus, Kasastul – Vesalainen, Jaaska, Pakarinen – Koivistoinen, Hirvonen, Nattinen – Paajanen, Halttunen, Palola – Vaananen, Asten, Seppälä – Tallberg (C).
    Trenér: Ville Peltonen.

HC Davos:
    Slavný švýcarský klub vstoupil do prestižního turnaje cennou výhrou 2:1 nad Kanadou. Ve středu však přišlo vystřízlivění v podobě debaklu 2:9 od pražské Sparty. Pořadatelskému týmu tak utekl přímý postup do semifinále. V domácí NL je Davos zatím šestý. Hrál také hokejovou Ligu mistrů, v níž vypadl v osmifinále po těsném souboji s finskou Tapparou. Doma Švýcaři padli 0:1, venku pak remíza 2:2 nestačila.

Kádr Davosu pro Spengler Cup posílili produktivní útočníci ze švýcarské ligy Němec Marc Michaelis s Finem Aleksim Saarelou. V kádru je také český reprezentační forvard Matěj Stránský. Fanoušci mezinárodního hokeje jistě znají také účastníka rekordních sedmnácti světových šampionátů Andrese Ambühla.

IFK Helsinky:
    Celek z finského hlavního města obsadil poslední místo ve skupině 1. Turnaj začal porážkou 2:5 se švédským Örebrö, ve středu pak podlehl vysoko 3:7 švýcarskému Ambri-Piotta. Ještě doplňme, že IFK patří v tabulce finské ligy průběžné desáté místo.

Jedním ze známých jmen na soupisce je zkušený finský reprezentant Iiro Pakarinen. Velmi dobrá čísla má v ligové soutěži brankář Roope Taponen.

Vítám tu všechny hokejové příznivce! Na Spengler Cupu jsou dnes na programu čtvrtfinálové zápasy. Večer se představí domácí Davos, který vyzve finské IFK Helsinky. Vítězové si v zítřejším semifinále zahrají proti Ambri-Piotta.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 12. Stránský (D. Egli), 27. Ambühl (Dahlbeck, Corvi), 54. Wieser (Corvi, Rowe) – 8. Vesalainen (Larsson, Palola), 42. Koivistoinen (Hirvonen, Nättinen)

HC Davos: Aeschlimann (Senn) – Dahlbeck, Fora, Nygren, Barandun, D. Egli, Paschoud, Wellinger – Ambühl (C), Stránský, Corvi – Saarela, Bristedt, Michaelis – Rowe, Rasmussen, Ch. Egli – Wieser, Prassl, Knak.

IFK Helsinky: Taponen (Halonen) – Larsson, Rantakari, Berglund, Luhanka, Motin, Lehmus, Kaasastul – Vesalainen, Jaaska, Pakarinen – Koivistoinen, Hirvonen, Nättinen – Paajanen, Halttunen, Palola – Vaananen, Aasten, Seppälä – Tallberg (C).