Česko – Švýcarsko cz 3:2 (kon.) | Slovensko – Japonsko 6:3 (kon.) | USA – Švédsko 6:3 (kon.)
Kanada – Finsko 8:0 (kon.)
Slovensko
6:3 (2:1, 1:1, 3:1)
Japonsko
Neděle 08.01.2023, 14:00 • Östersund Arena B • Mistrovství světa žen do 18 let • Skupina B

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 14:00.

Vítám tu všechny hokejové milovníky! Ve švédském Östersundu v neděli startuje světový šampionát hokejistek do 18 let. Já Vás provedu utkáním skupiny B, v němž se utkají Slovenky s Japonkami. Pro méně informovaného fanouška bude možná paradoxem, že asijská země má v ženském hokeji lepší postavení než Slovensko.

Japonsko:
    Japonsko patří k tradičním účastníkův velkých turnajů v ženském hokeji. Dospělý nároďák vídáváme na MS i olympijských hrách. Juniorky spíše pendlují mezi elitní skupinou a I. divizí. Tu v loňském roce vyhrály a na nejvyšší úrovni si tak zahrají poprvé od roku 2019. Nejlepším japonským umístěním na osmnáctkách je šestá příčka z roku 2010.

Slovensko:
    Dosud největším úspěchem slovenského ženského hokeje je účast na Olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. V následujících dvou letech si pak Slovenky zahrály také elitní skupinu MS. V současnosti nastupuje tým dospělých v divizi IA., kde v loňské sezóně obsadil bronzovou příčku.

Osmnáctka se na elitním MS poprvé představila v roce 2020. Skončila poslední, ovšem loni si na nejvyšší úrovni opět zahrála, vzhledem k diskvalifikaci Ruska. Tentokrát z toho byla šestá pozice. Většina slovenských hráček z aktuálního kádru působí v domácích klubech ať už v ženské lize či chlapeckých dorosteneckých soutěžích. Pouze obránkyně Lily Stern nastupuje v Kanadě.

Většina Japonek hraje v domácích klubech. Pouze Sophia Odermattová, což je po otci poloviční Švýcarka, působí v kanadské Ontarijské ženské lize do 18 let.

Slovensko: Debnárová (Kubániová) – Macková, Krákorová, Galisová, Stern, Mandelíková, Halusková, Nogová, Mateičková – Tóthová, Dobiášová (C), Lopusanová – Blichová (A), Jancsoová (A), Karkosková – Taricsová, Benáková, Lacková – Juříková, Paulinyová, Donovalová.
    Trenér: Miroslav Mosnár

Japonsko: Takenakaová (Sekigučiová) – Kišibeová, Čudžová, R. Satoová, K. Satoová (C), R. Tadaová, Teraučiová, Jošikawaová, Okumuraová – A. Tadaová, Tanabeová, Umemoriová (A) – Numabeová, Gotogová, Murakamiová – Itoová, Fukujamaová, Odermattová (A) – Asahinaová, Soneová.
    Trenér: Judžiro Kasahara

Rozhodčí: Camaneová (LAT), Henrikssonová (SWE) – Ernstová (GER), Kostersová (NED).

Utkání začne s několikaminutovým zpožděním oproti plánovanému startu.

00:01

0:47
    Slovenky začaly zápas aktivněji. Brankářka Japonska Ririna Takenakaová už musela poprvé zasahovat.

1:55
    Uvidíme první slovenskou přesilovku. Vyloučena je Hina Fukujamaová – 2 min., podrážení.

3:56
    Japonské hokejistky ubránily oslabení bez větších problémů.

08:26
    Střela jedné z Japonek skončila v lapačce brankářky Livie Debnárové. Ta tedy přerušila hru.

09:03
    Japonky začínají po opatrnějším úvodu přebírat iniciativu. Momentálně se hraje v útočném pásmu Asiatek.

09:08
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Sotva jsem dokončil předchozí myšlenku, dostala se ke kotouči NELA LOPUSANOVÁ. Slovenská útočnice pak předvedla nádhernou individuální akci, kdy si obhodila bránící hráčku, z pravé strany se natlačila před brankářku a pověsila kotouč do pravého horního růžku z pohledu Takenakaové. Asistence: Ema Tóthová.
    09:08 Nela LOPUSANOVÁ - 1:0

10:11
    Povzbuzené Slovenky zase zaměstnaly Takenakaovou, který hokejkou vyrážela vystřelený puk do rohu.

11:04
    Slovenky v přečíslení 2 na 1. Juříková nahrála doprava Donovalové. Ta se ji ještě snažila kotouč vracet, což ale nedopustila obránkyně. Následné bekhendové zakončení Paulinyové skončilo vedle.

11:57
    Slovenky v další útočné aktivitě. Zastavila ji brankářka Takenakaová, která pokryla střelu z pravé strany.

12:18
    Šance Japonek, které se ještě snažily dorážet před slovenskou brankářkou. Debnárová ale byla připravena.

13:59
    Nahození Emy Galisové od modré čáry japonská brankářka vyráží.

14:17
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Je vyrovnáno! Nagomi Murakamiová zavezla puk do útočného pásma. Tam nahrála doprava AZUMI NUMABEOVÉ, která vymetla bližší horní růžek nad lapačkou Debnárové – 1:1. Asistence: Nagomi Murakamiová a Juka Čudžová.
    14:17 Azumi NUMABEOVÁ - 1:1

16:40
    V tuto chvíli sledujeme velmi vyrovnané utkání. Hra se přelévá ze strany na stranu.

17:44
    Hina Fukujamaová je vyloučena za zbytečné hákování v útočném pásmu. Přesilovka pro Slovenky.

18:02
    Zuzana Dobiášová byla vytlačena s pukem do středního pásma.

18:34
    Dobrý zámek Slovenek. Nakonec střílela z levé strany Ema Tóthová, ovšem Takenakaová si sáhla pro puk lapačkou.

18:53
    Další zákrok Takenakaové, která zastavila puk po ráně od modré čáry a hru přerušila.

19:01
    Rozběhla se poslední minuta z první třetiny. Slovenky stále pokračují v přesilovce.

19:14
    Japonky vyhodily.

19:29
    V oslabení dobře zapracovala Aj Tadaová, která vyvezla kotouč až do útočného pásma Japonek.

19:56
    Slovenky přesilovku nevyužily, skórují se ale krátce po jejím skončení! Přihrávku zpoza branky obdržela LENKA KARKOSKOVÁ. Ta sice zblízka trefila tělo Takenakaové, přes kterou však kotouč následně přepadl a nešťastně pro ni se snesl až za brankovou čáru. Svěřenkyně kouče Mosnára se tak radují 4 sekundy před přestávkou. Asistence: Nela Lopusanová.
    19:56 Lenka KARKOSKOVÁ - 2:1

20:00

Po první třetině mohou být lehce spokojenější Slovenky, které vedou nad Japonskem 2:1. Hráčky Slovenska začaly duel aktivněji, ovšem do vedení se dostaly až v 10. minutě, kdy Japonky začaly vyrovnávat hru. Krásnou individuální akci předvedla Nela Lopusanová, která z vlastního obranného pásma pronikla až před branku a poslala puk do horního růžku. Japonkám se podařilo srovnat v 15. minutě zásahem Azumi Numabeové, jejíž švih skončil v šibenici nad lapačkou. Celek z pod Tater pak nevyužil přesilovku, 4 sekundy před přestávkou mu však vrátila vedení Lenka Karkosková.

Střely na branku – 10:4

Další třetina začne přibližně ve 14:56.

20:01

20:16
    Skvělý nástup slovenských děvčat do druhé třetiny! Rozehrávku obránkyně propustila na útočné modré Ema Tóthová ke kapitánce ZUZANĚ DOBIÁŠOVÉ. Ta udělala pár krůčků dopředu a ranou z vrcholu levého kruhu poslala kotouč ke vzdálenější tyčce japonské klece. Asistence: Nela Lopusanová.
    20:16 Zuzana DOBIÁŠOVÁ - 3:1

21:58
    Zatím dobře rozehraný duel ze strany Slovenek. Japonky budou muset přidat na aktivitě. Zatím jim chybí střelba.

23:13
    Japonky odpověděly náporem, kdy dlouho operovaly s pukem v útočném pásmu. Nakonec vystřelila od modré čáry Sarasa Kišibeová a puk skončil ve výstroji Debnárové.

24:55
    Opět jistý zákrok Livie Debnárové. Ta pokryla střelu japonské hráčky z ostřejšího úhlu.

25:38
    Zakázané uvolnění Slovenek. Střídačka se zlobí, hráčky ze Slovenska si myslí, že se pískat nemělo. Jedna z nich puk dojížděla.

26:32
    Hráčky Japonska mají po třetím inkasovaném gólu více ze hry, větší šance tomu ale scházejí. Nyní je tu reklamní přestávka.

26:32
    Vyloučení v týmu Japonsko:
    Kohane Satoová dostala trest za to, že vysekla protihráčce hokejku z rukou.

27:21
    Dobrá přesilovka Slovenek. V jejím úvodu tam byla nebezpečná teč Dobiášové. Nyní střílela z pravé strany Nela Lopusanová, ovšem Takenakaová předvedla efektní semafor.

28:11
    Až teď se Japonky osvobodily. Jedna z nich kulhá na střídačku poté, co schytala projektil někam mimo dosah holenního chrániče.

28:33
    Tým Japonska je už kompletní.

29:08
    Takenakaová přerušila hru po nahození Lenky Karkoskové.

29:51
    Japonky skórují při signalizovaném vyloučení na straně soupeřek! Trest se tedy ukládat nebude. Při hře v šesti předvedly krásnou souhru. Na levé straně útočného pásma převzala puk Harua Umemoriová. Ta se rozhlédla a naservírovala puk před branku NAGOMI MURAKAMIOVÉ, proti jejíž svižné střele se už Debnárová přemístit nestačila – 3:2. Asistence: Harua Umemoriová a Juka Čudžová.
    29:51 Nagomi MURAKAMIOVÁ - 3:2

31:40
    Utkání tedy zase dostalo nový náboj. Japonky jsou zpátky v zápase.

32:12
    Po chybě Slovenek v rohu za vlastní brankou mohla srovnat Sophia Odermattová. Hráčka se švýcarskými kořeny se dostala k volnému puku, obešla bránící hráčku a už byla sama před Debnárovou. Slovenská brankářka ji však skvěle vychytala!

32:24
    Slovenky zastavilo odpískané postavení mimo hru.

32:56
    Jedna z Japonek tvrdě vystřelila od modré čáry. Puk byl ještě tečován a těsně minul slovenskou svatyni!

34:06
    Sledujeme dlouhý pobyt Slovenska v útočném pásmu. Zatím ale bez šancí. Puk se pohybuje hlavně po rozích.

34:33
    Japonky nakonec zahrály na icing. To pro ně může být nepříjemné. Na ledě už byly dlouho a nemohou střídat.

34:49
    Další zakázané uvolnění Japonek.

35:02
    Teď už to Japonky udělaly dobře. Vyhrály buly, vyvezly kotouč a mohou prostřídat.

35:27
    Nepříjemná situace před slovenskou brankou. Po zákroku Debnárové dorážela Hina Fukujamaová, která puk posouvala vedle svatyně Slovenska.

36:08
    Debnárová teď měla co dělat! Ránu Komone Itoové z levé strany tečovala Kohane Satoová a slovenská brankářka puk ramenem přizvedávala nad svou klec! Poté přišla střela z levé strany, po níž Debnárová přerušila hru.

36:08
    Slovenky dostávají trest za příliš mnoho hráček na ledě!

36:43
    Slovenky vyhazují.

37:23
    Livia Debnárová si pohlídala bližší tyčku po střele Murakamiové z pravé strany. Puk skončil v její lapačce.

37:50
    Japonky teď mají velký tlak. Hrají dobrou přesilovku.

38:10
    Slovenky kompletní, jejich soupeřky ale ještě zůstávají v útočném pásmu.

38:27
    Slovenky vysvobodila Michaela Paulinyová, která definitivně odvezla puk do bezpečí.

39:02
    Probíhá poslední minuta druhé třetiny.

39:29
    Od modré čáry vypálila Sandra Halusková a puk prosvištěl kolem japonské branky.

40:00
    Ema Lacková ještě v poslední slovenské akci ve druhé třetině. Spoluhráčky ze střídačky ji hlasitě povzbuzovaly, ale do zakončení se tato útočnice už nedostala.

40:00

Ve druhé třetině přidaly oba týmy po jedné brance. Stav je tedy 3:2 pro Slovenky. Ty začaly skvěle a už po 14 sekundách od zahájení hry navýšila skóre jejich kapitánka Zuzana Dobiášová. Japonky pal byly střelecky aktivnější a ve 30. minutě se prosadily při signalizované výhodě. Parádní kombinaci zakončila Nagomi Murakamiová. Další příležitosti soupeřek pak pokryla brankářka Debnárová, jenž pro Slovensko udržela alespoň těsný náskok.

Střely na branku – 17:16

Další třetina začne přibližně v 15:43.

40:01

40:09
    Zakázané uvolnění Japonek na úvod třetí třetiny.

40:17
    Japonskou brankářku vystrašila střela Hany Krákorové od modré čáry. nakonec ji zvládla vyrazit.

41:18
    Lilien Benáková to zkusila od levého mantinelu. Puk je v lapačce Takenakaové.

41:48
    Japonky se vyhodily z útočného pásma. Rejna Satoová byla zahnána do střední třetiny.

42:49
    Dopředu vyrazila Nela Lopusanová. Šikovná slovenská hráčka byla vytlačena za branku, kde nakonec přišla o kotouč.

43:41
    Přihrávku Aj Tadaové srazila obránkyně směrem do slovenského brankoviště. Tam puk bezpečně přikryla Debnárová.

44:12
    Slovenky se snaží hlavně vycházet z obrany a čekají na možnosti k rychlým brejkům.

44:34
    Dobrá možnost Nagomi Murakamiové, která nedokázala ze vzduchu doklepnout puk do slovenské branky! Byla dosti blízko, a pokud by kotouč lépe trefila, Debnárová by asi neměla šanci!

45:22
    Na útočné modré se špatně domluvily Dobiášová s Tóthovou. Bylo z toho postavení mimo hru.

45:33
    Zuzana Dobiášová to zkoušela po objetí branky. Takenakaová si prostor u bližší tyčky pohlídala.

46:02
    Aj Tadaová se otočila s pukem na pravém kruhu. Její střelu ztlumila obránkyně a kotouč se snesl do náruče Debnárové. Následuje reklamní přestávka.

46:12
    Ema Tóthová zamířila dopředu na levém křídle. Po přejetí útočné modré napřáhla a golfákem prověřila Takenakaovou. Ta v rozkleku vyráží do rohu.

47:10
    Nahození Čudžové od modré čáry Debnárová vůbec neviděla a mohla být ráda, že puk prolétl kolem její levé tyčky!

47:19
    Slovenky zahrály na zakázané uvolnění.

48:22
    Slovenky odskakují na rozdíl dvou gólů! Hana Krákorová nejprve od modré čáry netrefila branku. Puk se však od zadního mantinelu odrazil do bočního oblouku, od něj pak k ZUZANĚ DOBIÁŠOVÉ a ta ho z ostrého úhlu pohotově poslala za záda dezorientované Takenakaové. Druhý gól pro kapitánku Slovenska – 4:2. Asistence: Ema Lacková a Hana Krákorová.
    48:22 Zuzana DOBIÁŠOVÁ - 4:2

50:01
    Slovenky dělí deset minut od vítězství. Byl by to pro ně výtečný vstup do turnaje.

50:23
    Japonky se ještě nevzdávají a zaměstnávají brankářku Liviu Debnárovou.

50:37
    Máme tu hattrick! ZUZANA DOBIÁŠOVÁ si před brankou našla volný puk po sražené střele Hany Krákorové. Stáhla si ho na bekhend a její střela prošla mezi betony brankářky Takenakaové. Asistence: Hana Krákorová a Ema Tóthová.
    50:37 Zuzana DOBIÁŠOVÁ - 5:2

51:25
    Slovenky se uklidnily a mohly přidat další branku! Po rychlé předávce pálila z mezikruží Ema Lacková. Takenakaová se roztáhla a vyrazila kotouč levou rukou.

52:24
    Před slovenskou brankářku si vybruslila Kohane Satoová. Bekhendem však za její betony puk nedotlačila. Reklamní přestávka.

52:48
    O osudu utkání je asi rozhodnuto. Tříbrankové manko Japonek se už zdá příliš velké.

53:51
    Slovenky se nikam neženou. Nyní v klidu poslaly puk za branku soupeřek. Čas ubíhá.

54:23
    Pak navíc získaly puk forčekinkem a ještě pozlobily obranu Asiatek v čele s brankářkou Takenakaovou.

55:02
    Posledních pět minut třetí třetiny. Slovenky vedou o tři góly.

55:55
    Pozor, možná ještě zápletka! Rejna Satoová rozehrála puk na pravou stranu útočného pásma pro NAGOMI MURAKAMIOVOU. Ta ho ještě nabízela na vzdálenější tyčku, kde se hrací předmět odrazil za brankovou čáru od brusle další japonské hráčky. Oficiální zápis ale zatím uvádí jako autorku gólu Murakamiovou – 5:3. Asistence: Rejna Satoová.
    55:55 Nagomi MURAKAMIOVÁ - 5:3

56:27
    Slovenky nyní donutili brankářku Takenakaovou přerušit hru. Hodí se jim hrát co nejdále od své branky.

57:39
    Další nepříjemnost pro Slovenky! Zuzana Dobiášová je vyloučena za zdržování hry a Japonky tak dostávají šanci na zdramatizování závěru duelu!

58:11
    Nela Lopusanová se dostala do samostatného úniku! Forhendová klička ke gólu nevedla, ale byl tam faul. Nařízeno je tedy trestné střílení!

58:11
    Autorem branky z trestného střílení je NELA LOPUSANOVÁ! K nájezdu se rozjela sama faulovaná hráčka. Lopusanová zamíchala před brankou s pukem a bekhendem našla mezírku mezi levým betonem a rukou brankářky Takenakaové. Teď už je asi definitivně jasno – 6:3.
    58:11 Nela LOPUSANOVÁ - 6:3

59:01
    Aj Tadaová si vybruslila do koncovky, ovšem Debnárová ramenem zasáhla. Minuta do konce.

59:40
    Slovensko je kompletní.

59:46
    Ještě zákrok Debnárové, která přerušuje hru. Z osy hřiště střílela Nagisa Soneová.

Hokejistky Slovenska vstupují do světového šampionátu hráček do 18 let vítězstvím 6:3 nad Japonskem! Hlavní hrdinkou utkání byla jejich kapitánka Zuzana Dobiášová, která nastřílela hattrick. Důležité byly hlavně její zásahy ve třetí třetině, kterými navýšila skóre z 3:2 až na 5:2. Japonky pak ještě korigovaly, ale poslední slovo si vzala Nela Lopusanová. Další z důležitých postav utkání ujela obraně soupeřek ve vlastním oslabení, byla faulována a z následného trestného střílení zpečetila skóre.

Střely na branku – 29:25

Nejlepšími hráčkami zápasu byly vyhlášeny japonská brankářka Ririna Takenakaová a autorka hattricku Zuzana Dobiášová. Nyní si Slovenky vyslechnou národní hymnu.

To už je z mé strany vše. Mějte se fajn! (16:18:55)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 10. Lopusanová (Tóthová), 20. Karkosková (Lopusanová), 21. Dobiášová (Lopusanová), 49. Dobiášová (Lacková, Krákorová), 51. Dobiášová (Krákorová, Tóthová), 59. Lopusanová (TS) – 15. Numabeová (Murakamiová, Čudžová), 30. Murakamiová (Umemoriová, Čudžová), 56. Murakamiová (R. Satoová)