Česko – Slovensko 6:3 (kon.) | USA – Švédsko 1:2 (kon.) | Japonsko – Švýcarsko 1:2 (kon.)
Kanada – Finsko 3:2 (po pr.)
Česko
6:3 (4:0, 1:1, 1:2)
Slovensko
Sobota 14.01.2023, 12:10 • Östersund Arena • Mistrovství světa žen do 18 let • O 5. - 6. místo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Hezké sobotní poledne při sledování textového přenosu ze zápasu mezi Českem a Slovenskem na MS juniorek. Zápas o 5. místo startuje ve 12:00.

SLOVENSKO

Slovenské hokejistky dokázaly vyhrát oba své první zápasy na MS, nejprve zdolaly 6:3 Japonsko a poté si poradily 4:1 se Švýcarskem. V posledním utkání základních skupin se utkaly právě s Českem, kterému podlehly těsně 3:4. Ve čtvrtfinále se tým Miroslava Mosnára utkal s domácím Švédskem. Ačkoliv měly mladé Slovenky velkou snahu, na soupeřky nestačily jasně 1:6. Češky si budou muset dát pozor na slovenský tandem Lopušanová – Dobiašová. Tyto hráčky totiž skórovaly nebo asistovaly u třinácti z celkových čtrnácti gólů Slovenska.

ČESKO

České reprezentantky na úvod turnaje musely otáčet duel se Švýcarskem, se kterým po čtyřiceti minutách sice prohrávaly o dvě branky, ale gólem Zikmundy Mazancové z 59. minuty utkání otočily. Druhé vystoupení už bylo jednoznačnější, Češky porazily Japonky jasně 5:1. Před čtvrtfinále se svěřenkyně Dušana Andrašovského radovaly z výhry nad Slovenskem, ale pak přišlo velké zklamání v rozhodujícím zápase. S Finkami sice české lvice průběh zápasu otočily, ale Seveřanky v 53. a 55. minuty překlopily utkání na svou stranu. Nyní tedy partu kolem kapitánky Brichové čeká boj o páté místo stejně jako loni.

Česko: Dalecká (Hesová) – Hotová, Vaníčková, Slavíčková, Narovcová, Velinská, Wojnarová, Mazancová – Šapovalivová, Plosová (A), Matějová – Juříčková, Brichová (C), Malicka (A) – Vocetková, Čabelová, Prošková – Hračová, Příhodová
    Trenér: Dušan Andrašovský

Slovensko: Debnárová (Kubaniová) – Macková, Krákorová, Stern, Gálisová, Halušková, Mandelíková, Mateičková, Nogová – Lopušanová, Tóthová, Dobiašová (C) – Jancsóová (A), Blichová (A), Lacková – Taricsová, Beňáková, Juríková – Paulínyová, Donovalová
    Trenér: Miroslav Mosnár.

00:01

00:10
    Česko právě vstřelilo branku!
    Nejrychlejší gól turnaje! Hned po buly si přihrály obránkyně, načež se poté do rychlosti dostala ADÉLA ŠAPOVALIVOVÁ, která nádherně vymetla horní růžek slovenské branky. 1:0. Asistence: Anna Vaníčková a Eliška Hotová.

00:31
    Hned vzápětí přichází druhá branka! Malicka se v rohu kluziště dostala k puku a okamžitě jej přihrávala před branku. Tam stála volná kapitánka NATÁLIE BRICHOVÁ, která podruhé rozvlnila síť. 2:0. Asistence: Dominika Malicka.

01:07
    Gólostroj českého týmu pokračuje! K vidění byla další rychlá akce, kterou táhla BARBORA PROŠKOVÁ. Následně přišla střela od modré čáry a kotouč se odrazil před zcela volnou Proškovou, jež měla snadnou práci. 3:0. Asistence: Adéla Wojnarová.
    01:07 Barbora PROŠKOVÁ - 3:0

02:12
    Dostáváme se do třetí minuty hry a nástup českých hokejistek byl opravdu neuvěřitelný. K další střele se chystala Slavíčková, jenže kotouč si nezpracovala ideálně.

03:18
    Debnárová měla ve svém brankovišti opět plné ruce práce. Nadvakrát si ale dokázala poradit.

03:55
    Čabelová vystřelila z prostoru mezi kruhy. Debnárová ale dokázala kotouč stáhnout do své moci a poté raději hru přerušila.

04:13
    Čabelová se velmi snadno protáhla středem kluziště a následně vybídla na pravé straně volnou Proškovou, která však vystřelit nedokázala.

05:12
    Dalecká v brance Česka se poprvé dotkla kotouče, když černou gumu posunula holí do rohu hrací plochy.

05:45
    Plosová se dostala do další velké šance. Ve velké rychlosti se protáhla kolem obránkyň a pak kotouč nabízela k zadní tyči, ale levý beton Debnárové byl v pohotovosti.

06:30
    Matějová se v první lajně snaží ukázat, nyní předvedla velmi dobrou práci na levé straně kluziště.

07:54
    Tento zápas je zatím jednoznačně v režii českých hokejistek. Juříčková se obtočila okolo brány, ale nedokázala přesně přihrát.

08:47
    Na konci 9. minuty přišel na řadu čtvrtý úder! Narovcová okamžitě otočila hru na levou stranu, kde stála LINDA VOCETKOVÁ. Ta nabrala rychlost a přesně trefila volný prostor nad lapačkou slovenské brankářky. 4:0. Asistence: Beáta Narovcová a Anežka Čabelová.
    08:47 Linda VOCETKOVÁ - 4:0

08:47
    Střídání v týmu Slovensko:
    ze hřiště odchází Livia Debnárová, přichází Soňa Kubaniová.

10:22
    Blichová pálila z pravé strany, avšak tato rána neměla naději na úspěch. Dalecká si zapsala snadný zákrok vyrážečkou.

11:04
    O kotouč se nyní bojuje u mantinelu. Slovenským hokejistkám chybí především při kombinaci potřebná rychlost.

12:15
    Slovenky se snad poprvé v zápase připomněly delším pobytem v útočném pásmu. Mezi kruhy si najela Paulínyová, která ale znatelně minula místo u zadní tyče.

13:06
    Příhodová se u mantinelu rozhodla rychle prostrčit kotouč na střed, avšak hokejistky v bílých dresech stačily zareagovat.

14:42
    Blichové se útočná akce nevydařila dle představ. Spoluhráčka jí přejela do třetiny rychleji a pískán byl tedy ofsajd.

15:22
    Mateičková dokázala zastavit v rohu útočného pásma českého týmu kotouč, její následná rozehrávka ale nebyla úplně povedená, a tak se posléze hrací předmět dostal pod lapačku Kubaniové.

15:38
    Lopušanová se snažila hledat kolegyni v předbrankovém prostoru bekhendem, avšak situaci dokázala zastavit pozorná Dalecká.

16:45
    Nahození Hotové od modré čáry bylo zablokováno. Nyní předvedly Slovenky dobrou práci.

17:06
    Vyloučení v týmu Česko:
    Anna Vaníčková – 2 min., držení.

17:39
    Nela Lopušanová se opět prezentovala krásnou akcí. V nepříliš velké rychlosti si obehrála dvě soupeřky, ale pak už neměla dostatečný prostor na zakončení.

18:09
    Wojnarová před klecí Češek stačila dostat kotouč mimo nebezpečnou pozici.

18:38
    Slovenky se v útočném pásmu rozhodně snaží být nebezpečné, ale zatím žádnou gólovou pozici neměly.

18:49
    Dalecká nyní vytáhla opravdu perfektní zákrok levým betonem. Důležitý moment pro český výběr.

19:26
    Slovensko se v útočném pásmu drží také po skončení přesilovky. Je to i tím, že české juniorky jsou dlouho na ledě.

20:00

Dvacet minut souboje o páté místo je za námi. Dalo by se říct, že je pravděpodobně rozhodnuto. Češky měly naprosto parádní vstup, když už po necelých sedmdesáti vteřinách vedly 3:0. Poté se trefila ještě Vocetková, takže rozdíl je momentálně čtyřbrankový.

20:01

20:24
    Matějová si hned na začátku druhé třetiny důrazně počínala před brankou, avšak zasahující Kubaniová byla rychlejší.

21:17
    Velinská se proháčkovala do střelecké pozice na levém kruhu. Mířila nahoru, ale lapačka byla rychlejší.

22:14
    Druhá třetina začala poměrně opatrně. České hráčky nyní drží kotouč u vlastní brány.

22:41
    Plosová se dostala do celkem kvalitní pozice. Hledala místo u zadní tyče, ale vyrážečka Kubaniové byla připravená.

23:12
    Tentokrát měla Plosová na hokejce ještě větší šanci, z pravého kruhu těsně minula horní růžek.

24:03
    Lacková jela vpřed, jenže na mantinel byla přistrčena důraznou Matějovou.

24:13
    Barbora Juříčková – 2 min., hákování.

25:06
    Krákorová vystřelila od modré čáry, její projektil však od brusle české hráčky zaplul k mantinelu.

25:28
    Teď už české hráčky dokázaly v oslabení vyhodit kotouč přes všechny čáry.

25:51
    Vocetková se před brankou snažila vybídnout spoluhráčku, ale Stern předvedla skvělý obranný zákrok.

26:03
    Linda Vocetková – 2 min., podrážení.

26:13
    Lopušanová zůstala úplně sama na vrcholu pravého kruhu. Její rána mířila nahoru, ale Dalecká si poradila s velkým přehledem.

26:39
    Stejná hráčka si najela do další střelecké pozice. Lapačka Dalecké byla naprosto precizní. Češky už jsou ve čtyřech.

27:36
    Šapovalivová se snažila v samostatném úniku vybídnout Plosovou, ale té kotouč přeskočil přes hokejku.

28:00
    Po osmi minutách ve druhé třetině byla hra zastavena kvůli ofsajdu. Bude se vhazovat ve středním pásmu.

28:14
    Bára Hračová – 2 min., nedovolený zásah tělem (ženy).

28:46
    Začátek dalšího oslabení hrají Češky perfektně. Vaníčková už poslala hrací předmět za slovenskou bránu.

29:42
    Lopušanová předvedla rychlou přihrávku před bránu, kde Jancsóová tečovala, ale Dalecká zareagovala na rychlou změnu směru kotouče.

30:14
    Hračová je zpět na ledě. Češky oslabení přežily bez úhony, navíc i několikrát zahrozily směrem dopředu.

30:52
    Slovenky poslaly po mantinelu kotouč jen a pouze na zakázané uvolnění. Bude se vhazovat po pravé ruce Kubaniové.

31:16
    Při přečíslení dvou na jednu vybídla Šapovalivová spoluhráčku Plosovou, která těsně minula bránu. Pátý gól opět visel ve vzduchu.

31:56
    Vaníčková od modré čáry vyslala ránu zápěstím, která skončila v lapačce Kubaniové.

32:13
    Čabelová si hledala výhodnější střeleckou pozici, Slovenky ji mírně zahákovaly, ale vylučovat se nebude.

33:01
    Výbornou práci při pátém gólu českého výběru odvedla Anežka Čabelová, která zabojovala za brankou a pak u zadní tyče vybídla BARBORU PROŠKOVOU, která vstřelila svou druhou branku v zápase. 5:0. Asistence: Anežka Čabelová.
    33:01 Barbora PROŠKOVÁ - 5:0

33:52
    Do další akce se pustila Juříčková, které však kotouč při kličce utekl z hole.

34:22
    Útočná akce českého týmu byla kvůli ofsajdu zastavena. Máme tady poslední komerční pauzu ve druhé periodě.

35:42
    Češky kombinovaly v útočném pásmu, jenže slovenské juniorky se tentokrát dokázaly ubránit.

36:52
    Beňáková si rychle přebrala kotouč a poté vystřelila po ledě. Po delší době tedy česká brankářka musela do zákroku.

37:34
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Další povedená akce mladé slovenské komety NELY LOPUŠANOVÉ. Útočnice s číslem 12 na dresu se protáhla okolo Vaníčkové a těsně před Daleckou zakončila. Česká brankářka vytáhla dobrý zákrok, ale Lopušanová ještě ze vzduchu úspěšně dorazila. 5:1. Asistence: Ema Tóthová.
    37:34 Nela LOPUŠANOVÁ - 5:1

38:31
    Slovenky jsou rázem při chuti a závěr prostřední části patří jim. Tóthová předvedla rychlou střelu zápěstím, ale Dalecká stačila zasáhnout maskou.

39:17
    Rozběhla se nám poslední minuta druhé třetiny. Slovenské hokejistky teď pořádně zatlačily, ale závar na brankovišti vyřešila Dalecká.

40:00

Po dvou třetinách vedou Češky nad Slovenskem 5:1. Oba týmy ve druhém dějství jednou skórovaly. Nejprve pátou trefu Česka přidala Prošková, která si před brankovištěm počkala na přihrávku Čabelové. Slovenky v závěru třetiny ale zaslouženě skórovaly, prosadila se Lopušanová.

40:01

40:48
    Juříčková se protáhla po levé straně útočného pásma, odkud zápěstím vypálila. Tak zhruba o dvacet centimetrů ale netrefila bližší tyč.

41:32
    Brichová bojovala u mantinelu. Následně se snažila přihrát, ale upadla na led.

42:03
    Malicka vystřelila po ledě z levé strany. Pravý beton Kubaniové byl připraven.

42:37
    Čabelová se na chvíli objevila před brankovištěm, kde hned dostala přihrávku. Od hokejek slovenských hráček se ale puk odrazil vysoko nad břevno.

43:09
    Češky se už radovaly z dalšího gólu, ale ten po přezkoumání u videa nakonec neplatil. Hračová před brankovištěm kopla kotouč za brankovou čáru bruslí.

44:00
    Šapovalivová posunula kotouč na Juříčkovou, která se zorientovala před klecí, ale trefila jen vnější oblouk svatyně.

44:32
    Slavíčková posunula na Proškovou, která ale kličkou okolo obránkyně nepřešla.

45:12
    Plosová hledala mezi kruhy Čabelovou, která z voleje vypálila těsně vedle levé tyče.

45:59
    Ve třetí části je vidět, že dnešní zápas už je rozhodnut. Ani jeden tým se nikam nežene.

46:36
    Hotová přihrála na hokejku Šapovalivové, která celkem rychle střílela, ale ranou po ledě těsně minula branku.

47:04
    Zahrozila Lopušanová, která lehce tečovala střílenou pobídku Mateičkové. Dalecká ale na změnu směru kotouče stačila zareagovat.

48:02
    Plosová nyní s Lopušanovou dokázala bruslit a poslala ji k mantinelu.

48:38
    Vocetková lehce tečovala ránu Velinské od modré čáry. Snadná práce ale přišla pro gólmanku Kubaniovou.

49:32
    Lacková nahodila kotouč do útočného pásma, za bránu se vydala Dalecká.

49:58
    Vyloučení v týmu Slovensko:
    Michaela Paulínyová – 2 min., hákování.

50:22
    Prošková si klepla o kotouč na levém kruhu. Vypadalo to, že před brankou dojde k dorážce, ale Slovenky nakonec černou gumu odehrály.

50:56
    Dělovka Mazancové skončila na vyrážečce Kubaniové. Aktivita českých hokejistek ale pokračuje.

51:36
    Češky nyní drží puk v útočném pásmu a navíc stačily prostřídat. Slovenky jsou pod velkým tlakem.

51:51
    Český tým vede už o pět branek! Tereza Plosová v přesilovce nádhernou přihrávkou vybídla ADÉLU ŠAPOVALIVOVOU, která z levé strany vymetla růžek. Toto snad lépe trefit ani nešlo. 6:1. Asistence: Tereza Plosová a Klaudie Slavíčková.
    51:51 Adéla ŠAPOVALIVOVÁ - 6:1

52:46
    Nyní se pokračuje přihrávkami ve středním pásmu. Mezitím oba celky stačily vystřídat.

53:14
    Juříčková trefila z dorážky před bránou pouze síť nad brankou. Máme tady komerční pauzu.

54:04
    Slovensko dává druhý gól. Úplně sama na branku jela NELA LOPUŠANOVÁ, která si poradila velmi dobře. 6:2. Asistence: Ema Tóthová.
    54:04 Nela LOPUŠANOVÁ - 6:2

54:23
    O pár sekund později Slovenky přidávají další úder. Celkem snadno se dostaly do přečíslení dvou na jednu, načež Lacková vybídla TATIANU BLICHOVOU, která byla při zakončení přesná. 6:3. Asistence: Ema Lacková.
    54:23 Tatiana BLICHOVÁ - 6:3

55:22
    Snížení asi ze strany Slovenska přišlo až příliš pozdě, ale je zcela evidentní, že se hráčky v bílých dresech zvedly.

56:38
    Další akce českého týmu byla kvůli ofsajdu zastavena. Máme tady poslední komerční pauzu.

57:27
    Malicka si dělala prostor u mantinelu, poměrně důsledně byla strážena slovenskými hráčkami, které se o chvíli později dostaly ke kotouči.

58:02
    Plosová si najela pro přihrávku do vlastního pásma. Mezitím byly ohlášeny poslední dvě minuty utkání.

58:33
    Čabelová u modré čáry vybídla Slavíčkovou, jejíž pokus nedoputoval až k bráně Slovenek.

59:14
    Slovenky se ještě dostaly ke střele od modré čáry, tu však zastavila pozorná Dalecká.

Je za námi utkání o 5. místo. To vybojovaly Češky, které Slovensko porazily 6:3. O všem rozhodl povedený začátek, poněvadž už v 9. minutě český výběr vedl o čtyři góly. Dvě branky dnes zapsaly Adéla Šapovalivová a Barbora Prošková, prosadily se také Natálie Brichová a Linda Vocetková. Ze slovenské strany se dvakrát trefila nejproduktivnější hráčka Nela Lopušanová.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!

Ještě se sluší dodat, že třemi nejlepšími slovenskými hráčkami na turnaji se staly Zuzana Dobiašová, Nela Lopušanová a Tatiana Blichová. Za český výběr jimi byly Barbora Juříčková, Beáta Narovcová a Linda Vocetková. (14:24:19)

Daniel Fekets

Branky a nahrávky: 1. Šapovalivová (Vaníčková, Hotová), 1. Brichová (Malicka), 2. Prošková (Wojnarová), 9. Vocetková (Narovcová, Čabelová), 34. Prošková (Čabelová), 52. Šapovalivová (Plosová, Slavíčková) – 38. Lopušanová (Tóthová), 55. Lopušanová (Tóthová), 55. Blichová (Lacková)

Slovensko: Debnárová (9. Kubaniová) – Macková, Krákorová, Stern, Gálisová, Halušková, Mandelíková, Mateičková, Nogová – Lopušanová, Tóthová, Dobiašová (C) – Jancsóová (A), Blichová (A), Lacková – Taricsová, Beňáková, Juríková – Paulínyová, Donovalová
    Trenér: Miroslav Mosnár

Rozhodčí: Henrikssonová (SWE), Kurodaová (JPN) – Buttová (GER), Kostersová (NED)