1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Česko
Pátek 28.04.2023, 16:30 • Kuortane • Reprezentace žen do 18 let

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

Vítám tu všechny příznivce hokeje a zejména toho v podání žen! České juniorky do 18 let odcestovaly do finského Kuortane, aby sehrály tři přípravné zápasy proti domácímu výběru. V pátek je čeká druhé utkání. Svěřenkyně kouče Dušana Andrašovského vykročily do tohoto měření sil úspěšněji, ve čtvrtek totiž Finky zdolaly 2:0.

V české nominaci nechybí ani trojice hráček, která před několika dny pomohla dospělému národnímu týmu k obhajobě bronzových medailí. Jedná se o Adélu Šapovalivovou, Terezu Plosovou a Terezu Pištěkovou. Nescházejí ale ani naděje, které ještě věkově spadají pod výběr do 16 let, se kterým kvůli nominaci do starší reprezentace neodcestovaly na zlatý Evropský pohár do Maďarska – Veronika Hujová, Barbora Prošková, Linda Vocetková a Viktorie Jílková.

Brankářky:
    Barbora Dalecká (HTI Stars, Kanada), Denisa Dudková (Litoměřice).

Obránkyně:
    Lucie Velinská (Rovaniemi, Finsko), Beáta Narovcová, Anna Vaníčková (obě Žebrák), Klaudie Slavíčková (Louny), Adéla Wojnarová (Orlová), Eliška Hotová (TPS Turku, Finsko), Veronika Hujová (Ústí nad Labem), Tereza Vališová (Břeclav), Zikmunda Mazancová (Landsberg, Německo).

Útočnice:
    Linda Vocetková (Neratovice), Barbora Juříčková (Hämeenlinna, Finsko), Natálie Brichová (Kutná Hora), Tereza Plosová (Liberec), Viktorie Jílková (Žebrák), Dominika Malicka (Český Těšín), Petra Matějová (Vsetín), Tereza Pištěková (TPS Turku, Finsko), Adéla Šapovalivová (Beroun), Anežka Čabelová (Český Krumlov), Barbora Prošková (Černošice).

Čtvrteční zápas:
    Do konfrontace s Finkami vstoupily svěřenkyně Dušana Andrašovského úspěšně. Na úvod zvítězily 2:0. O čisté konto se podělily obě brankářky – Barbora Dalecká i Denisa Dudková odchytaly polovinu duelu. O vedoucí gól se v 6. minutě postaraly hráčky ročníku 2007. Po asistenci Viktorie Jílkové skórovala Barbora Prošková. Českou výhru pak zkraje třetí třetiny zpečetila Anežka Čabelová.

Finsko – Česko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
    Branky a nahrávky:
    6. Prošková (Jílková), 42. Čabelová (Dudková, Narovcová)

Finsko: Huovinenová (Kuja-Halkolaová) – Bergová, Varjonenová, Tallinenová (A), Pohjanahová (A), Timonenová, Ojalaová – Pelkonenová, Kariová, Ekoluomaová – Lambergová, Lehmusová (C), Kokoraová – Julkunenová, Siekkinenová, Krooková – Turunenová, Anderssonová.

Česko: Dudková (Dalecká) – Hotová (A), Narovcová, Velinská, Vaníčková, Slavíčková, Wojnarová, Hujová, Vališová – Matějová, Brichová (A), Malická (A) – Vocetková, Plosová, Pištěková – Juříčková, Čabelová, Šapovalivová – Prošková, Mazancová, Jílková.
    Trenér: Dušan Andrašovský

Rozhodčí: Nurmi – Rinta-Paavola, Torkinlampi.

Aktérky zápasu se už pozdravily na modrých čarách a rozjely se ke svým brankářkám na předzápasové rituály.

00:01

00:20
    Úvodní buly vyhrály Češky a vrhly se dopředu. Od modré čáry střílela Beata Narovcová. Puk se zastavil mezi kruhy, kde bojovala o dorážku Petra Matějová. Finská brankářka zatím nemusela zasahovat.

01:08
    České juniorky začaly aktivněji. Finky se zatím brání.

01:58
    Adéla Šapovalivová přebruslila finské obránkyně a dostala se až před brankářku Liliu Huovinenovou. Ta svůj tým podržela!

03:20
    Denisa Dudková v české brance zatím nemusela vytáhnout ostrý zákrok. Lvice hrají v dobrém tempu.

03:49
    Neea Pelkonenová je vyloučena za držení a to znamená první přesilovku pro Češky.

04:20
    Velkou šanci měla Linda Vocetková. Ta se dostala po závaru před brankou k puku na levém kruhu. Trefila však jen přesouvající se Huovinenovou!

05:05
    Česko právě vstřelilo branku!
    Češky přesilovku využívají a ujímají se vedení! Od levého mantinelu vystřelila ADÉLA WOJNAROVÁ a puk zapadl za záda brankářky Huovinenové, která zřejmě měla omezený výhled. Asistence: Natálie Brichová a Klaudie Slavíčková.
    05:05 Adéla WOJNAROVÁ - 0:1

06:53
    Druhé vyloučení na finské straně. Emma Ekoluomaová dostala dvě minuty za podrážení.

07:40
    Finky se osvobodily a Lvice zakládají další akci z vlastní obranné třetiny.

08:54
    Z této přesilovky nic nebylo. Finsko je v plném počtu.

09:22
    Zakázané uvolnění Finska. Hra se stěhuje do českého útočného pásma.

09:43
    Další finský icing.

09:54
    Od modré střílela Veronika Hujová. Puk neprošel až na finskou brankářku.

09:56
    Zikmunda Mazancová dostává dvě minuty za podrážení. První přesilovka pro Finsko.

10:53
    Češky se osvobozují a polovinu oslabení mají za sebou.

11:12
    Finkám byl odpískán zásah vysokou holí. Vhazuje se ve středním pásmu.

11:57
    Češky oslabení přestály a už jsou v plném počtu.

12:30
    Heidi Kokoraová se před českou brankou natahovala po letícím kotouči. To samé udělala i bránící hráčka a puk se odrazil za českou klec.

13:39
    Adéla Šapovalivová si od zadního mantinelu vybruslila až před brankoviště. Zakončila ale jen do gólmanky Huovinenové.

14:46
    Finské nahození od modré čáry v pohodě pokryla Denisa Dudková. Tato brankářka nastupuje v chlapecké dorostenecké soutěži za Litoměřice.

15:23
    Jedna z českých hráček před brankou minula přihrávku od zadního mantinelu. Tereza Plosová pak na modré čáře kotouč nestihla a Češky tak přišly o pásmo.

16:24
    Natálie Brichová se z pravé strany natlačila až do koncovky. S její střelou si poradila Huovinenová.

17:19
    Finky se nyní snaží vymyslet něco v útoku. Byly ale vytlačeny za branku.

18:12
    Také další finská akce skončila v rohu. Tam nakonec získaly puk české hokejistky.

18:56
    Plosová nestihla kotouč na modré čáře. Zachytila ho už ve středním pásmu a Češkám byl pískán ofsajd.

19:01
    Ohlášena poslední minuta první třetiny.

19:22
    Eliška Hotová střelou z levé strany vyprášila vyrážečku finské brankářky. Ta vyrazila puk do rohu.

20:00

První třetina nabídla aktivní výkon českých juniorek. Ty byly lepším týmem a zaslouženě vedou nad Finkami 1:0. O jediný gól se postarala v 6. minutě Adéla Wojnarová, která svou střelou využila přesilovku. Několik dalších příležitostí Lvic pak zůstalo nevyužito.

Další třetina začne přibližně v 17:11.

Střely na branku – 1:7

20:01

20:53
    Tereza Pištěková nabrala na pravém křídle rychlost a snažila se natlačit do koncovky. Vše skončilo pouze nepříjemným nárazem české útočnice do brankové konstrukce. Pištěková se sice zvedala z ledu déle, ale je naštěstí v pořádku. Ani nestřídá a staví se se spoluhráčkami na buly ve středním pásmu.

22:32
    Máme tu zatím poměrně poklidný začátek druhé části. Až na průnik Pištěkové jsme nic zásadního neviděli.

23:14
    Je tu druhý gól českého týmu! Finky nedokázaly dostat puk z obranného pásma, byť ho chvíli měly na holích. Následných zmatků využila ADÉLA ŠAPOVALIVOVÁ, která ukázala, proč je také již dvojnásobnou bronzovou medailistkou z MS dospělých. Od pravého mantinelu si vyjela na osu a švihem vymetla pravý horní růžek z pohledu Huovinenové. Asistence: Klaudie Slavíčková a Anežka Čabelová.
    23:14 Adéla ŠAPOVALIVOVÁ - 0:2

24:56
    Také odvetu s Finkami mají české hokejistky zatím rozjetou lépe. Vedou zaslouženě, brankářka Dudková se ve svém brankovišti nudí

25:36
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Tak to jsem zakřikl! HEIDI KOKORAOVÁ přebruslila české obránkyně a dostala se před Dudkovou. Ta kotouč zalehla, ale zřejmě až za brankovou čarou. Po chvilce váhání je totiž uznán finský gól – 1:2. Asistence: Nanna-Katariina Timomenová.
    25:36 Heidi KOKORAOVÁ - 1:2

26:59
    Adéla Wojnarová střílela od modré čáry, ale trefila pouze bránící hráčku. Dopředu mohou Finky.

27:15
    Češky se s kotoučem snažily vrátit do útočného pásma. Vystavily se ale do ofsajdu.

29:04
    Dvě minuty za nedovolené bránění dostala Zikmunda Mazancová. Přesilovka pro Finsko.

29:32
    Ránu Sofie Kariové z levé strany pokryla Dudková. Česká brankářka přerušila hru.

29:43
    Tentokrát zprava střílela Nella Bergová. Dudková zakročila vyrážečkou.

30:27
    Z vrcholu pravého kruhu to zkusila Tuuli Tallinenová. Dudková má další zákrok. Jedna z Finek ji ještě lehce sekla přes rukavici, což vyvolalo podrážděné reakce českých obránkyň. Nedošlo ale k ničemu, za co by rozhodčí chtěli vylučovat.

31:05
    Češky jsou již v plném počtu.

32:03
    Aino Krooková převzala puk na pravém kruhu a vybruslila si až před Dudkovou. Ta její akci zastavila položeným levým betonem.

32:41
    Finky po snížení výrazně přidaly. Minimálně srovnaly obraz hry.

33:11
    Pokus Emmy Ekoluomaové skončil v lapačce Dudkové. Pro českou brankářku to byl vcelku snadný zákrok. Na puk viděla a střela neměla dostatečnou razanci.

33:40
    Viktorie Jílková se z pravé strany dostala za záda finských obránkyň. Její střelu však vyrazila Huovinenová.

34:01
    Sofia Kariová dostala trest za vysokou hůl. Přesilovka pro český tým.

34:40
    Finky se osvobozují.

35:24
    Ranou z osy po ledě se prezentovala Lucie Velinská. Huovinenová vyráží levým betonem.

36:02
    Finsko již v plném počtu.

37:31
    Zakázané uvolnění finských hokejistek. Hra se vrací do jejich obranného pásma.

38:22
    Zajímavá souhra Poštěkové, Plosové a Vocetkové. Posledně jmenovaná hráčka však celou akci nedokázala zakončit.

38:51
    Dobrý tlak českého výběru. Po střele, kterou vyslala, tuším, Anna Vaníčková, dokonce zazvonila levá tyčka finské svatyně!

39:01
    Běží už poslední minuta druhé třetiny.

40:00

Po druhé části vedou české hokejistky stále o jeden gól, tentokrát 2:1. Svěřenkyně Dušana Andrašovského pokračovaly v aktivním výkonu a ve 24. minutě navýšila jejich náskok přesnou střelou do horního růžku Adéla Šapovalivová. Finky ale z ničeho nic snížily po průniku Heidi Kokoraové a dostaly se tak do utkání. Od té chvíle začaly zlobit českou obranu a brankářku Dudkovou. V závěru přesto mohly Lvice vedení zase navýšit, nicméně finskou brankářku zachránila tyčka.

Další třetina začne přibližně v 17:56.

Střely na branku – 7:11

40:01

40:22
    Beata Narovcová dostala přihrávku na pravý kruh od Dominiky Malické a vystřelila. Huovinenová zasáhla a česká obránkyně se po vystřelení kotouče nešťastně srazila právě s Malickou. Narovcová skončila vleže na ledě a Malická se k ní hned skláněla. Narovcová naštěstí bude v pořádku.

42:01
    Petra Matějová se s pukem dostala lehce až za modrou čáru a vystavila tak svůj tým do ofsajdu.

42:27
    České juniorky odskakují na dvougólový rozdíl! Nejprve předvedla dobrý zákrok brankářka Dudková. Hra se rychle otočila, puk na útočné modré převzala BARBORA PROŠKOVÁ, která se dostala až do prostoru mezi kruhy a střelou na lapačku překonala Huovinenovou – 1:3. Asistence: Tereza Vališová.
    42:27 Barbora PROŠKOVÁ - 1:3

43:40
    České hokejistky jsou nadále při chuti a Huovinenová se má co ohánět.

43:59
    Narovcová přenesla hru doleva na Elišku Hotovou. Její tečované nahození Huovinenová vyrazila. Poté ještě přišly české dorážky, puk ale nakonec je pod finskou brankářkou!

44:35
    Teď zase nápor Finek, které několikrát ohrozily Denisu Dudkovou. Česká brankářka svému týmu uhájila vedení o dva góly.

46:21
    Češky budou hrát přesilovku. Na trestnou lavici půjde Elli Pohjanahová.

47:20
    Finky několikrát vyhodily a polovinu oslabení mají za sebou.

48:19
    Střelu Adély Wojnarové od modré čáry pokryla Huovinenová. Pohjanahová se za malou chvíli vrátí na led.

48:23
    A Finky v plném počtu.

49:58
    Před námi je posledních deset minut třetí třetiny. Češky zatím směřují ke druhému vítězství nad již tradičními rivalkami.

50:15
    Dudková odrazila nahozený puk do rohu kluziště. Tam ho sebraly spoluhráčky.

50:48
    Za svou branku musela Huovinenová. Finská brankářka tam pro své obránkyně zastavila kotouč.

51:04
    Amanda Julkunenová vjela z pravé strany do útočného pásla a prověřila Dudkovou. Ta má po její střele puk ve výstroji.

51:42
    Linda Vocetková nabrala rychlost na pravém křídle a vypálila na Huovinenovou. Také ta si připsala dobrý zákrok.

52:50
    Adéla Šapovalivová uzmula puk ve středním pásmu a nabrala rychlost, kterou finské hráčky neakceptovali. Ostrou ránu z levé strany vyrazila Huovinenová.

54:20
    Finky se zatím nedostávají k žádnému závěrečnému náporu. České hokejistky zůstávají aktivní.

55:10
    Do konce schází necelých pět minut. Češky stále vedou o dva góly a kontrolují hru.

55:48
    Eliška Hotová si sjela na přihrávku na levý kruh. Okamžitě vystřelila, nalezla však připravenou Huovinenovou.

56:50
    Jedna z finských hráček schytala u mantinelu hit, který by byl v mužském hokeji čistý, ovšem v ženském by to mělo být spíše proti pravidlům. Hraje se ale dál.

57:39
    A je zřejmě rozhodnuto! Češky si vytvořily tlak v útočném pásmu. Adéla Šapovalivová poslala z levé strany puk před branku. Finská brankářka se po něm natahovala holí, ale nedokázala ho odehrát před Barborou Juříčkovou do bezpečí. Juříčková ji ještě nepřekonala, ovšem ANEŽKA ČABELOVÁ už bekhendovou dorážkou poslala kotouč do odkryté části finské svatyně. Asistence: Barbora Juríčková a Adéla Šapovalivová.
    57:39 Anežka ČABELOVÁ - 1:4

59:01
    Máme tu už poslední minutu tohoto utkání.

59:58
    Česká střídačka odpočítává poslední sekundy tohoto duelu.

Nejlepší hráčkou Finska byla vyhlášena kapitánka Kerttu Lehmusová. Na české straně byla oceněna brankářka Denisa Dudková.

České juniorky si i podruhé vyslechly hymnu jako vítězky utkání. Dnes stejně staré Finky přehrály 4:1 a nutno říci, že zaslouženě. Češky byly většinu zápasu aktivnější, měly více šancí a domácí hokejisty přestřílely. Ani s blížícím se závěrem si Finky nedokázaly vynutit žádný tlak.

V první třetině se trefila jen Adéla Wojnarová, která v 6. minutě využila přesilovku. Po změně stran zvýšila ranou do horního růžku Adéla Šapovalivová. Tým Suomi rychle snížil zásluhou Heidi Kokoraové a Finky pak několik minut hrály svou nejlepší pasáž v utkání. V závěrečné části už byly české hokejistky zase lepší. Ve 43. minutě zakončila rychlý protiútok dobrou střelou Barbora Prošková a skóre duelu pak uzavřela dorážející Anežka Čabelová. V sobotu naše hráčky čeká závěrečný třetí duel pobytu ve Finsku.

Střely na branku – 17:24

To už je z mé strany vše. Na shledanou! (18:32:19)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 26. Kokoraová (Timomenová) – 6. Wojnarová (Brichová, Slavíčková), 24. Šapovalivová (Slavíčková, Čabelová), 43. Prošková (Vališová), 58. Čabelová (Juríčková, Šapovalivová)

Rozhodčí: Nurmi – Rinta-Paavola, Torkinlampi