Litva – Rumunsko 2:3 (kon.) | Velká Británie – Polsko 5:4 (po pr.) | Itálie – J. Korea 6:1 (kon.)
Litva
2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Rumunsko
Neděle 30.04.2023, 13:30 • Motorpoint Arena, Nottingham • Mistrovství světa - I. A Divize • 2. kolo

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Pavlo Borysenko (0+2) a Ugnius Cizas (0+0). (15:40:05)

Dnešní utkání sledovalo 1958 diváků.

První velké překvapení turnaje je na světě! Litva, ač výrazný favorit zápasu, padla s Rumunskem 2:3! Rumunsko, které otočilo skóre z 0:2 na 3:2, dokázalo ustát tlak soupeře ve třetí třetině a slaví nečekané vítězství, které má příchuť záchrany v I.A divizi! Litva nyní ví, že musí porazit některého z favoritů a musí doufat v souhru dalších výsledků, pokus se chce vyhnout pádu do I.B divize. A to bude nesmírně těžké, navzdory tomu, že loni byla Litva v I.A divizi bronzová. Tehdy porazila Rumunsko a Jižní Koreu. Letos ale s Rumunskem padla.

59:45
    Další ofsajd Litvy.

59:40
    Oddechový čas pro Litvu. Ta nutně potřebuje vyrovnat, je to pro ni kritické.

59:40
    Litva se dostala s pukem už do středního pásma a je zapískáno postavení mimo hru!

59:31
    Protcenkovo střílené nahození na branku bylo sraženo na zadní mantinel.

58:56
    Armalis vyrazil na střídačku, Litva hraje v šesti!

58:50
    Litva musí zakládat nový útok z vlastního pásma.

58:22
    Od modré čáry teď střílel Gusevas, ale jeho projektil byl zblokovaný Farkasem, který obětavě skočil do střely.

58:01
    Začaly poslední dvě minuty třetí třetiny. Litva je dál v útočném pásmu. Kotouč je za brankou Polce.

57:44
    Tlak Litevců pokračuje. Nepříjemné střely, Polc ale zatím svůj tým drží.

57:23
    Chyba Zo. Molnara, ke kterému se dostal puk ve vlastní třetině, ale neposlal ho do středního pásma.

56:45
    Rumuni vytěsnili puk do středního pásma a rychle prostřídávají. Střídají i Litevci, kteří vyčkávají s rozehrávkou další akce.

56:29
    Také Protcenko od modré čáry poslal svou střelu jen do zadního mantinelu.

56:08
    Jasinevicius orazízkoval od modré čáry zadní mantinel. Litva zůstává v útočném pásmu.

55:48
    Gusevas byl i s pukem vytlačen do středního pásma. Dá se očekávat v posledních minutách velký tlak Litvy. Ta, ač favorit zápasu, nečekaně prohrává 2:3 a marně hledá recept na vyrovnání.

55:32
    Icing Rumunska vrací hru před Polce.

Jan Vojkůvka

Branky a nahrávky: 2. Krakauskas (Gusevas, Kaleinikovas), 16. Bendzius (Binkulis, Protcenko) – 17. Kovacs (Farkas, Rasulov), 24. Peter (Borysenko, Filip), 31. Peter (Borysenko, Bors)

Litva: Armalis (Karla) – Alisauskas (C), Jasinevicius, Gusevas, Protcenko, Mikalauskas, Stankius, Valivonis – Bosas, Cizas (A), Gintautas (A) – Kaleinikovas, Grinius, Krakauskas – Bendzius, Binkulis, Noreika – Krasilnikovas, Dumcius, Cetvertak – Laimutis
    Trenér: Ron Pasco

Rumunsko: Polc (Toke) – Gecse, Sallo (C), Borysenko, Bors, Rasulov, Yemelianenko (A), Creanga – Zo. Molnar, Zs. Molnar, Constantin (A)– Kovacs, Peter, Farkas – Filip, Gajdo, Fodor – Casaneanu, Lymansky, Teamriuc
    Trenér: Julius Penzes

Rozhodčí: Borga (SUI), Sternat (AUT) – Merten (GER), Zgonc (SLO)