Litva – Rumunsko 2:3 (kon.) | Velká Británie – Polsko 5:4 (po pr.) | Itálie – J. Korea 6:1 (kon.)
Litva
2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Rumunsko
Neděle 30.04.2023, 13:30 • Motorpoint Arena, Nottingham • Mistrovství světa - I. A Divize • 2. kolo

Nejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Pavlo Borysenko (0+2) a Ugnius Cizas (0+0). (15:40:05)

Dnešní utkání sledovalo 1958 diváků.

První velké překvapení turnaje je na světě! Litva, ač výrazný favorit zápasu, padla s Rumunskem 2:3! Rumunsko, které otočilo skóre z 0:2 na 3:2, dokázalo ustát tlak soupeře ve třetí třetině a slaví nečekané vítězství, které má příchuť záchrany v I.A divizi! Litva nyní ví, že musí porazit některého z favoritů a musí doufat v souhru dalších výsledků, pokus se chce vyhnout pádu do I.B divize. A to bude nesmírně těžké, navzdory tomu, že loni byla Litva v I.A divizi bronzová. Tehdy porazila Rumunsko a Jižní Koreu. Letos ale s Rumunskem padla.

59:45
    Další ofsajd Litvy.

59:40
    Oddechový čas pro Litvu. Ta nutně potřebuje vyrovnat, je to pro ni kritické.

59:40
    Litva se dostala s pukem už do středního pásma a je zapískáno postavení mimo hru!

59:31
    Protcenkovo střílené nahození na branku bylo sraženo na zadní mantinel.

58:56
    Armalis vyrazil na střídačku, Litva hraje v šesti!

58:50
    Litva musí zakládat nový útok z vlastního pásma.

58:22
    Od modré čáry teď střílel Gusevas, ale jeho projektil byl zblokovaný Farkasem, který obětavě skočil do střely.

58:01
    Začaly poslední dvě minuty třetí třetiny. Litva je dál v útočném pásmu. Kotouč je za brankou Polce.

57:44
    Tlak Litevců pokračuje. Nepříjemné střely, Polc ale zatím svůj tým drží.

57:23
    Chyba Zo. Molnara, ke kterému se dostal puk ve vlastní třetině, ale neposlal ho do středního pásma.

56:45
    Rumuni vytěsnili puk do středního pásma a rychle prostřídávají. Střídají i Litevci, kteří vyčkávají s rozehrávkou další akce.

56:29
    Také Protcenko od modré čáry poslal svou střelu jen do zadního mantinelu.

56:08
    Jasinevicius orazízkoval od modré čáry zadní mantinel. Litva zůstává v útočném pásmu.

55:48
    Gusevas byl i s pukem vytlačen do středního pásma. Dá se očekávat v posledních minutách velký tlak Litvy. Ta, ač favorit zápasu, nečekaně prohrává 2:3 a marně hledá recept na vyrovnání.

55:32
    Icing Rumunska vrací hru před Polce.

55:16
    Asi největší příležitost v této ohromně dlouhé pasáži bez přerušení. Gusevasova dělovka zpoza levého kruhu se odrazila Polcovi před brankovištěm, odkud si rumunský brankář kotouč přisunul k sobě a schoval ho pod lapačku. Komerční pauza.

54:48
    Litva šla do útoku tři na tři, Gintautasovi ale byla střela z levé strany sražena bránícím protihráčem.

53:55
    Dvě rychle střely Litevců, obě ale pouze zaduněly o zadní mantinel.

53:35
    Hraje se dlouhý úsek bez přerušení, ale také bez výraznějších šancí.

52:57
    Armalis si musel znovu povyjet z brankoviště, aby zabránil hrozící šanci Gajdy. odpálil puk až do pásma soupeře.

52:15
    Hra se přelévá ze strany na stranu. Pro změnu je kotouč v útočném pásmu Rumunska, kde ale Borysenko škobrtl a přichází o něj.

51:40
    Po levé straně se procpal do útočného pásma Binkulis, jeho střela z levého kruhu byla ale příliš vysoká a branku Rumunska přeletěla.

51:06
    Trochu kostrbaté jsou nyní průniky Litvy přes útočnou modrou čáru. Rumuni se zmocňují puku a svědomitě jej odehrávají pryč z nebezpečné oblasti.

50:33
    Litevci zakládají nový útok z vlastního pásma. Zakázané uvolnění Rumunska odpískané není.

50:00
    Třetí třetina se právě přehoupla do své druhé poloviny. Poměr střel je vyrovnaný 30-30.

48:55
    Už to vypadalo, že se Peter po dlouhém pasu z vlastního pásma dostane do úniku, jenže puk mu z hole ujel a Armalis jej po vyjetí z brankoviště odpálil.

48:25
    Icing Litvy vrátí hru před Armalise.

48:02
    Rumuni se z tlaku vymanili a mohou prostřídat.

47:35
    Litva se drží dlouho v útočném pásmu. Nedaří se jí ale dostat puk do výhodné střelecké pozice.

46:15
    Gusevasův projektil po ledě se odrazil od Polcova betonu zpět do hřiště. Poblíž nebyl nikdo v červeném na dorážku.

45:53
    Rumunsko se rychle vrátilo do útočného pásma a byla z toho další práce pro Armalise, jenž tentokrát přerušuje hru.

45:41
    Bendzius je zpět na ledě.

45:38
    Ještě jedno vyhození Litevců po prudké ráně z levého kruhu, kterou Armalis vyrazil betony před sebe.

45:12
    Armalisovi přejel před obličejem Gecse. I tak ale zachytil střelu od modré čáry, kterou jeho směrem vyslal Borysenko.

44:48
    Litevci vyhodili puk až do pásma soupeře. Zatím brání toto oslabení dobře.

44:25
    Borysenko zachytil přihrávku na modré čáře už ve středním pásmu. Rumunsko se tak dopouští ofsajdu.

43:46
    Litva rychle vyhazuje kotouč přes všechny čáry.

43:41
    Vyloučení v týmu Litva:
    Aivaras Bendzius – 2 min., podrážení.

43:22
    Jeden z ojedinělých útoků Rumunska. Zoltan Molnar zkusil po přejezdu do pravého kruhu vystřelit, puk mu byl ovšem sražen do ochranné sítě.

42:59
    Rumuni vytěsnili puk do středního pásma. Jinak jsou ale nadále v dost tuhé defenzivě.

42:35
    Gintautas mezi kruhy protečoval Protcenkovo nahození od modré čáry. Polc si i s tímto problémem dokázal poradit.

41:55
    Polc musel čelit už třem střelám soupeře. Drží Litevce zkrátka.

41:10
    Litevci vstoupili do závěrečné dvacetiminutovky aktivně, nacpali se do útočného pásma a Rumuni se snaží jejich výpady odrážet.

40:01

Další třetina začne přibližně v 15:09.

Rumunsko ve druhé třetině otočilo vývoj skóre a dostalo se do vedení 3:2. Rumuni byli nebezpečnější v průběhu celé dvacetiminutovky, přestože to na poměru střel není znát (11-11 v průběhu druhé třetiny), ale do šancí se dostávali mnohem více. A také z toho vytěžili dva góly Balazse Petera.

40:00

39:22
    Constantin se dostal ke střele od modré čáry. K Armalisovi se puk dostal bez teče soupeře, takže s ním neměl výraznější problémy.

39:11
    Nezachycená přihrávka na útočné modré čáře znamená icing Litvy.

39:01
    Začala poslední minuta druhé třetiny.

38:25
    Litva srdnatě bojuje v útočném pásmu o puk. Přes tuhou defenzivu soupeře se ale jen horko těžko dostává do nějakých vyložených šancí. Zlepšení Rumunska oproti první třetině v obraně je enormní.

37:16
    Druhá třetina se pomalu chýlí ke svému konci. Rumunsko vede na střely 24:23 a prozatím se, ač v roli outsidera, může těšit z těsného vedení.

36:20
    Rumunsko hraje v plném počtu. I toto oslabení zvládli bez nějaké výraznější újmy.

35:45
    Vrátit se před branku soupeře se ale zdá být pro Litevce tak trochu nadlidským úkolem. Skvělá defenziva Rumunů.

35:22
    Litva se při návratu do útoku dopustila ofsajdu.

35:04
    Rumunsko i v tomto oslabení pokračuje v aktivním přístupu a snaží se dostávat do brejků. Tento herní styl jim vyhovuje nejvíce.

34:20
    Vylučuje se na rumunské straně. Dvě minuty za podražení dostává kapitán Sallo.

34:02
    Postavení mimo hru Litvy. Ještě jeden krátký komerční brejk.

32:46
    Tak to na sebe vzal Kovacs po pravém křídle. Armalis jej vychytal.

32:25
    Kombinace Molnarových při přechodu středního pásma vedla jen ke ztrátě kotouče.

31:18
    Jedovatá dělovka od modré, kterou Bosas pořádně protáhnul Patrika Polce. Rumunský brankář si ale i s tímto projektilem poradil a drží svůj tým v těsném vedení. Komerční brejk.

30:53
    Polcovi teď pomohla tyč jeho brankové konstrukce, od které se puk odrazil zpět do hřiště.
    30:06 Balazs PETER - 2:3

30:06
    Rumunsko právě vstřelilo branku!
    A to je pro Litvu hodně špatné! Rumunsko totiž otáčí skóre zápasu! Svůj druhý gól v utkání dává BALAZS PETER, který parádně protečoval střílenou přihrávku Borysenka a poslal kotouč pod horní tyč Armalisovy klece! Asistence: Pavlo Borysenko, Huba Bors.

29:10
    Končí nepříliš povedená přesilovka Litvy, která byla paradoxně v početní převaze ve větších problémech při bránění rumunských protiútoků.

29:07
    Rasulov vedl přečíslení dvou proti jednomu. Místo přihrávky na levou stranu ale sám vystřelil z okraje pravého kruhu. Armalis neměl problém zasáhnout.

28:36
    Litevcům se nedaří nyní usadit na delší období v útočném pásmu. Nedostávají tak šanci k nějaké solidnější kombinaci.

27:58
    Rumuni vyrazili do útoku v oslabení, tento brejk ale skončil nakonec jen střelou do zadního hrazení.

27:35
    Tvrdá střela od modré čáry od Kaleinikovase prošla až k Polcovi, který i přes clonu dokázal kotouč pokrýt.

27:10
    Teď ale bude mít Litva velkou šanci na odpověď. Lymansky dostává dvě minuty za podražení.

26:45
    Ani natřikrát se teď Filipovi nepovedlo protlačit puk za záda Armalise, kterému blokem pomohl i Kaleinikovas. Rumuni se hodně tlačí do zakončení a jestli Litva něco ve své hře nezmění, bude mít dnes cestu za vítězstvím hodně obtížnou.

26:15
    Rumunsko vede na střely 20-18, je tedy o něco aktivnější. A to i ve této druhé třetině.

25:52
    Armalis přerušuje hru. Bude se vhazovat po jeho pravici.

24:45
    Rumuni se ale ubránili a mohou se sami vypravit do útoku.

24:23
    Alisauskas předvedl velmi zajímavý průnik. Vystřelil už zpoza pravého kruhu a přinutil Polce k hodně těžkému zákroku. Litevský bek ale pokračoval a ještě vypíchl kotouč z držení rumunského brankáře, takže hra pokračuje.
    23:36 Balazs PETER - 2:2

23:36
    BALAZS PETER si sjel s pukem do pravého kruhu, nastřelil hráče soupeře a dostal druhou šanci, kterou už využil dokonale. Přesně mířenou střelou k tyči nedal Armalisovi šanci! Rumunsko velmi rychle využívá přesilovou hru a vyrovnává na 2:2! Asistence: Pavlo Borysenko, Andrei Filip.

23:24
    Krakauskas trefil svou holí do obličeje Gecseho a jde pykat na dvě minuty.

23:06
    Šikovný průnik Griniuse, jenž byl ale zastaven Polcem. Hra pokračuje.

22:20
    Icing Rumunů po nepřesné rozehrávce. Vhazovat se bude znovu před Polcem.

21:22
    Polc zastavil výpad Krakauskase, ale zvedá se z ledu hodně ztuha. Schytal totiž ránu pukem do spodní části masky.

20:53
    Už ale má puk Litva, která čeká za svou brankou na prostřídání.

20:26
    Prudká střela Gecseho od modré čáry proletěla jen do zadního hrazení. Rumuni se ještě drží v útočném pásmu.

20:01

Další třetina začne přibližně v 14:20.

První třetina nabídla hned tři branky. Litva se sice dokázala góly Krakauskase a Bendziuse dostat do vedení 2:0, ale Rumuni prokázali rovněž své útočné kvality a nakonec z nich vytěžili kontaktní branku Kovacse v 17. minutě. Litva měla v závěru první třetiny přesilovku a vypracovala si velkou šanci na skórování, ale brankář Polc jí dokázal vystavit stopku.

20:00

19:57
    Zatímco končí rumunské oslabení, Litva vytvořila obrovský tlak do brankoviště Polce. Ten ale doslova zuby nehty ubránil svou brankovou čáru a nepropustil puk za svá záda.

19:05
    Rumuni vyhazují puk ze svého pásma do bezpečí.

18:43
    Jasinevicius to zkusil od modré čáry, Polc zachytil letící projektil do své lapačky a přerušuje hru.

18:12
    Puk se Litevcům dostal už do středního pásma, je tak písknuto postavení mimo hru.

17:57
    Šance Litvy v přesilovce. Dvě minuty za hákování dostává Fodor.
    16:55 Matyas KOVACS - 2:1

16:55
    MATYAS KOVACS byl dostatečně důrazný, pronikl až k brance Litvy, a byť jeho první střelu Armalis vyrazil, tak dorážka se odrazila do nohy bránícího Jasineviciuse a od ní za záda bezmocného litevského brankáře. Asistence: Tamas Farkas, Timur Rasulov.

16:18
    Bors se na levé straně z ostrého úhlu snažil nastřelit záda povyjetého Armalise, ale trefil jen boční síťku. Do další akce ho už Litevci nepustili, naopak, dost nepříjemně ho zpracovali. Rozhodčí přerušuje hru.
    15:38 Aivaras BENDZIUS - 2:0

15:38
    Litva právě vstřelila branku!
    A je to 2:0! Polc sice vyrazil střelu Binkulise z pravé strany, ale pouze doleva na AIVARASE BENDZIUSE, který svou dorážkou využil zčásti odkryté branky a zvyšuje vedení Litvy. Asistence: Egidijus Binkulis, Edgar Protcenko.

15:00
    Menší tlak na Armalise, který odráží puk až do ochranné sítě. Komerční brejk.

14:36
    Litva hraje v plném počtu, oslabení zvládla.

14:31
    Jednu střelu poslal Borysenko do zadního hrazení, druhou po přesunu před pravý kruh už napálil beton Armalise.

14:10
    Pro změnu Filip střílel z pravého kruhu. Armalis vyrážečkou odráží kotouč až do ochranné sítě za brankou.

13:55
    Do střely z levé strany se opřel Filip, Armalis sklapl betony a drží kotouč pod kontrolou. Přerušuje hru.

13:23
    Fodor se dočkal přihrávky mezi kruhy a rychle vystřelil. Armalis jeho pokus vyráží a obrana vyhazuje až k brankáři Polcovi.

12:48
    Litevci vyvezli puk ze svého pásma a v neutrální zóně nahodili za branku soupeře.

12:36
    Edgar Protcenko – 2 min., hrubost.

11:59
    Dobrá střela Noreiky z levého kruhu na vzdálenější tyč. Polc puk vyrazil vedle sebe a vypořádal se i s následující dorážkou.

11:10
    Pasáž hry, během níž se oba týmy naháněly po celé délce kluziště. Nakonec hru přerušuje Armalis, který zachytil do lapačky nahozený puk od Constantina. Komerční brejk.

09:23
    Cetvertak se prosmýkl až za obranu Rumunska a stočil se před brankovištěm tak, aby zkusil bekhendem na pravou tyč překonat Polce. Rumunský brankář jeho únik likviduje.

08:59
    Velká šance Rumunů! Ti se dostali do přečíslení, které trochu zazdil Gajdo, jenž místo přihrávky do levé strany sám střílel. Po Armalisově zákroku se ale Rumuni tlačili k dorážce, způsobili pořádný chaos před litevskou brankou, ale Armalis a jeho spoluhráči nakonec obrovskému tlaku odolali.

07:35
    Icing Litvy vrací vhazování před Armalise.

07:16
    Rychlý přechod Litevců do útoku zakončil z levého kruhu Gintautas. Polc puk bez problémů chytá.

06:59
    Rasulov se opřel do střely nápřahem od modré čáry, puk ale pouze prosvištěl do zadního mantinelu.

06:39
    Hra je přerušenu za brankou Rumunska. Komerční brejk.

06:20
    Hraje se dlouhý úsek bez přerušení. Oba týmy předvedly nepříliš úspěšné útočné zteče.

04:55
    Na druhé straně se snažil Cizas po průniku k brankovišti protečovat křižný pas z pravé strany. Jenže prázdnou branku minul a místo puku skončil takřka v brance právě Cizas.

04:02
    Borysenko se snažil vystřelit zpoza pravého kruhu, jeho projektil ale byl zblokovaný ještě před brankovištěm.

03:24
    Icing Litvy po nezachycené přihrávce skrz střední pásmo.

02:15
    Hra se přenáší ze strany na stranu. Ve hře obou celků se objevují nepřesnosti, kvůli kterým dochází ke ztrátám kotouče.

01:26
    Rychlý útok rumunského týmu. Před branku Armalise se protlačil Kovacs, litevský brankář se ale výborně roztáhl brankovištěm a zastavil jeho střelu.
    01:08 Emilijus KRAKAUSKAS - 1:0

01:08
    Rychlý úder Litevců! K vidění byl hotový pinball, když střelu od modré čáry tečoval napřed litevský hráč mezi kruhy, puk odrazil směrem do protihráče vedle branky, od něhož se odrazil na brankáře Polce, který jej vyrazil pouze na hokejku EMILIJUSE KRAKAUSKASE. Člen druhé formace úspěšně dorazil puk za záda rumunského brankáře a otevírá skóre. Asistence: Kostas Gusevas, Mark Kaleinikovas.

00:08
    Kotouč velmi rychle končí v ochranné síti za brankou Litvy.

00:01

Litva: Armalis (Karla) – Alisauskas, Jasinevicius, Gusevas, Protcenko, Mikalauskas, Stankius, Valivonis – Bosas, Cizas, Gintautas – Kaleinikovas, Grinius, Krakauskas – Bendzius, Binkulis, Noreika – Krasilnikovas, Dumcius, Cetvertak – Laimutis
    Trenér: Ron Pasco

Rumunsko: Polc (Toke) – Gecse, Sallo, Borysenko, Bors, Rasulov, Yemelianenko, Creanga – Zo. Molnar, Zs. Molnar, Constantin – Kovacs, Peter, Farkas – Filip, Gajdo, Fodor – Casaneanu, Lymansky, Teamriuc
    Trenér: Julius Penzes

Rozhodčí: Borga (SUI), Sternat (AUT) – Merten (GER), Zgonc (SLO).

Loni se v I.A divizi z vítězství ve vzájemném utkání radovala Litva, která zvítězila 5:4. Tehdy Litevci prohrávali 0:2 a pak 2:3, ale v obou případech dokázali skóre dorovnat a ve třetí třetině se utrhli naopak sami do dvougólového vedení. Rumunsko skóre už jen korigovalo v 51. minutě na konečných 4:5. A jak to bude letos, kdy bude vzájemný duel klíčový? Vítěz si de facto s nejvyšší pravděpodobností zajistí I.A divizi i pro příští rok a poražený naopak bude muset doufat v zázrak a zisk podstatné porce bodů proti favoritům.

Sobotní úvodní den přinesl oběma týmům porážky. Zatímco ale Litva padla s Polskem vysoko 0:7, Rumunsko předvedlo sympatický výkon proti Italům. Dokonce se dvakrát střelecky prosadilo a byť nakonec prohrálo 2:6, mohlo ze zápasu se superfavoritem odcházet se vztyčenými hlavami.

Rumunsko je členem IIHF od roku 1924 a figuruje na 24. místě světového žebříčku. Naposledy mezi elitou startovalo v roce 1977 a od té doby se potácí v nižších divizích. Dokonce dlouho byli na rozhraní I. a II. divize, ale v roce 2017 se jim začalo dařit. Po sestupu z I.B divize v roce 2016 totiž v daném roce skupinu A v II. divizi vyhráli, vrátili se do I.B divize a po dvou letech v této skupině se dokázali prokousat překvapivě do I.A divize.

Je sice pravdou, že v této společnosti zůstali jen kvůli tomu, že se loni z I.A divize nesestupovalo, ale i přes čtyři porážky a skóre 8:22 pro ně byl turnaj velmi cennou zkušeností. Zkušeností, kterou se pokusí využít letos, kdy už budou muset bojovat o záchranu. Boj to snadný nebude, jelikož celek, v němž hrají pouze hokejisté z rumunské ligy, je pasován do role velkého outsidera, ale i právě proto, že nemá co ztratit, může být například Litvě dosti nebezpečným sokem. Rumuni, jejich střídačku řídí Julius Penzes ze Slovenska, zkrátka do Nottinghamu nepřijeli pesimisticky naladěni. Naopak, chtějí se pokusit o překvapení a I.A divizi udržet.

Litevci, kteří se stali členy IIHF v roce 1938 a jsou 23. týmem ve světovém žebříčku, si zahráli na mistrovství světa pouze v daném roce 38. Posléze se stali součástí Sovětského svazu a po osamostatnění byli nasazeni do nejnižší divize MS. Postupně se dokázali prokousat na rozhraní I. a II. divize a po změně formátu se definitivně usadili v I.B divizi. V té byli až do roku 2018, když překvapivě tuto skupinu vyhráli a vybojovali premiérový postup do I.A divize. Byť v roce 2019 skončili poslední, tak nakonec nesestoupili. Litevci byli v roce 2022 po pandemii covidu nasazeni zpět do I.A divize kvůli posunu týmů do elitní divize v reakci na suspendaci Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu. A toto nasazení dokázala Litva přetavit v překvapivé bronzové umístění za Slovinskem a Maďarskem.

Letos by tým, který je veden Kanaďanem Ronem Pascem, na toto umístění rád navázal. Jenže konkurence bude hodně silná. Zopakovat překvapivou výhru nad Jižní Koreou bude hodně obtížné, a pak je tu samozřejmě Itálie, Velká Británie a Polsko, se kterým už Litevci prohráli. A to takovým způsobem, že to vypadá skutečně jen na boj o záchranu.

Světový šampionát I.A divize, ve které jde o dvě postupová místa mezi elitu, pokračuje svým druhým hracím dnem. Nedělní program otevře souboj mezi týmy, jejichž primárním cílem je udržet se v této skupině I. divize, tedy mezi Litvou a Rumunskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:30.

Jan Vojkůvka

Branky a nahrávky: 2. Krakauskas (Gusevas, Kaleinikovas), 16. Bendzius (Binkulis, Protcenko) – 17. Kovacs (Farkas, Rasulov), 24. Peter (Borysenko, Filip), 31. Peter (Borysenko, Bors)

Litva: Armalis (Karla) – Alisauskas (C), Jasinevicius, Gusevas, Protcenko, Mikalauskas, Stankius, Valivonis – Bosas, Cizas (A), Gintautas (A) – Kaleinikovas, Grinius, Krakauskas – Bendzius, Binkulis, Noreika – Krasilnikovas, Dumcius, Cetvertak – Laimutis

Rumunsko: Polc (Toke) – Gecse, Sallo (C), Borysenko, Bors, Rasulov, Yemelianenko (A), Creanga – Zo. Molnar, Zs. Molnar, Constantin (A)– Kovacs, Peter, Farkas – Filip, Gajdo, Fodor – Casaneanu, Lymansky, Teamriuc

Rozhodčí: Borga (SUI), Sternat (AUT) – Merten (GER), Zgonc (SLO)