Trebišov – Prešov 1:5 (kon.) | Olomouc B – Kroměříž 3:1 (kon.) | Šamorín – Győr 0:3 (kon.)
Považská Bystrica – Skalica 0:1 (kon.) | Teplice – Žižkov 2:1 (kon.) | Liberec – Varnsdorf 4:0 (kon.)
Sparta B – Zagłębie II 0:3 (kon.) | Opava – Jastrzębie 5:4 (kon.) | Brno – B. Bystrica 2:0 (kon.)
Cracovia – Ostrava 0:1 (kon.) | Podbrezová – DVTK 1:2 (kon.) | Wisła Puławy – Karviná 2:2 (kon.)
Rapid Buk. – Slovan Bratislava 1:4 (kon.)
Slezský FC Opava
5:4 (2:1)
GKS Jastrzębie
Středa 05.07.2023, 15:00 • Žimrovice • Přípravný zápas

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Po zastávkách v Hluku, v Kravařích a ve Zlíně nyní svěřence trenéra Brožka čeká cesta do Žimrovic, tedy jen pár kilometrů na jih od Opavy. Soupeřem Slezanů dnes odpoledne bude Jastrzębie, které loni obsadilo desáté místo v polské třetí nejvyšší soutěži.

Opava má za sebou už tři letní přátelská utkání, z nichž ani jedno nevyhrála. Její bilance činí dvě remízy a jednu porážku – o pomyslné body se dělila se Slováckem (2:2) a Zlínem (0:0), zatímco s Líšní padla 1:3.

GKS pak zatím v přípravě do akce vyběhlo jen jednou, a to v první červencový den proti Skře. Nad soupeřem, který v uplynulém ročníku sestoupil z polské druhé nejvyšší soutěže, uspěl velmi těsně – 2:1.

Naposledy na sebe dnešní soupeři narazili takřka přesně před rokem, přičemž český celek tehdy vyhrál jasně 3:0. Dal tak zapomenout na jednobrankové porážky ze vzájemných zápasů v únoru 2020 a v červnu 2019.

Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemné sváteční odpoledne, do výkopu v Žimrovicích zbývá posledních pár minut. Sestavu Opavy si můžete prohlédnout níže, popř. v boxu na pravé straně, zatímco složení kádru polského klubu je zatím bohužel záhadou.

Oba celky nastupují na pažit, za několik desítek sekund už konečně půjdeme na věc. Příjemnou zábavu!

1

1
    Úvodní výkop obstarali hráči Jastrzębie, jehož první tažení vpřed bylo ale velmi rychle zastaveno.

2
    Před gólmana soupeře se na úvodní pokus neprotlačila ani Opava. Provazník sice operoval před vápnem, ale obrana polského výběru jej uhlídala.

3
    Slezané si vyzkoušeli první rohový kop, který zahráli nakrátko. Akce jim ale vůbec nevyšla dle představ, a o balón následně velmi rychle zase přišli.

4
    Provazník byl faulován na samotné hranici šestnáctky, domácí čeká standardka z velmi slibné pozice.

5
    Hýbl chtěl z nařízeného kopu míč poslat na zadní tyč, ale nenasměroval ho úplně nejlépe. Ani jeden z hráčů ve žlutém na letící balón nedosáhl.

Byla doplněna sestava Jastrzębie, která byla klubem částečně anonymizována. Do utkání totiž nastoupilo hned několik hráčů na zkoušce.

7
    Pěkný polský centr z pravé strany přistál na vzdálenější straně vápna, odkud ho jeden z připravených slezských zadáků odhlavičkoval mimo nebezpečí.

9
    Hra se v posledních minutách vyrovnala. Zatímco v úvodu měla Opava jasně navrch, Jastrzębie se postupně na trávníku rozkoukalo a promlouvá do dění.

10
    Dostál se odvážně snažil prokličkovat do hostujícího vápna, s dvojicí polských obránců si ale neporadil.

11
    Opava právě vstřelila branku!
    Slezané po chybě defenzívy Jastrzębie odskakují do vedení! Jako první se na střeleckou listinu zapisuje RADIM DOSTÁL, který zachytil přihrávku spoluhráče, dostal se za posledního obránce a v šestnáctce si obloukem překopl položeného hostujícího gólmana – 1:0!
    11. DOSTÁL - 1:0

12
    GKS mohlo po obrovské minele Hýbla bleskově odpovědět, jeden z jeho hráčů ale ve velmi slibné pozici poslal míč nad Čížovu svatyni!

14
    Slezané se drží v útoku, hostující obrana je pod tlakem. Gólman Jastrzębie musí být ve střehu.

15
    Protiútok zelenožlutých vyvrcholil zblokovanou střelou. Míč následně přistál v Čížově náručí.

17
    Jastrzębie vystrkuje drápky, další jeho střela šla jen těsně vedle vzdálenější tyče. Opavský náskok by brzy mohl být minulostí, GKS začíná mít více ze hry.

18
    Místy je vskutku znát, že jde o letní přípravu. Opava velmi zmatečnou situací ve svém vápně připravila pro polský klub jeho první rohový kop.

20
    Hostující sedmičku se pokusil odzbrojit dotěrný Dostál, ale polský hráč před ním míč nakonec uchránil.

21
    Hýbl z pozice dejme tomu metr před vápnem vyslal pěkné zakončení ke vzdálenější tyči, které gólman vyrazil. Uvidíme další roh v podání Slezanů.

23
    Míč od praporku letěl až na zadní roh vápna, odkud vzápětí přišla mocná pumelice. Domácí střele rozhodně nechyběl důraz, přesnost nicméně postrádala.

24
    Číž zachoval chladnou hlavu a zneškodnil protihráče, který se uvolnil v opavském vápně! Nadějná akce tak končí "jen" zákrokem!

25
    O slovo si nyní znovu řekl Radim Dostál, jehož nepříliš povedené zakončení ale šlo mimo klec.

26
    Následuje krátká přestávka na občerstvení, hráči obou klubů na malou chvíli míří ke střídačkám.

28
    Pokračujeme dál. Blecha byl faulován za středovou čarou, po zásahu sudího se míč vrací Opavě.

30
    Číž rozehrává balón od své svatyně. Od konce občerstvovací pauzy sledujeme celkem vyrovnanou podívanou bez výraznějších střeleckých šancí.

31
    Pejša utnul hostující akci hned v zárodku a vystihl přihrávku protihráče. Slezané jdou znovu dopředu.

33
    Blecha měl na kopačce druhý gól SFC! Domácí borec se prodral až k malému vápnu a zakončil, jenže připravený gólman jeho střelu vykryl!

34
    Jastrzębie pomalu postupuje před Čížovu bránu, opravská obrana ho ale zatím drží na uzdě.

35
    Haitl si v souboji s protihráčem, který měl na zádech shodně dvaadvacítku, počínal nedovoleně. Faulem tak polskému výběru nadělil standardku.

37
    Roh v podání Jastrzębie větší šanci nepřinesl, hra bude pokračovat outovým vhazováním Opavy.

38
    Ve vápně se do toho nyní opřel Kopečný, jehož prudká střela zaletěla vysoko nad břevno polské brány.

40
    Slezská obrana tentokrát nepustila GKS do zakončení, hra bude pokračovat rozehrávkou Číže.

41
    Opavský útok zastavil nedovolený zákrok, domácí budou kopat z pozice zhruba dva tři metry před vápnem.

42
    A už je to o dvě branky! Gólman zelenožlutých se sice po míči z přímého kopu parádně natáhl, jenže ho vyrazil jen na kopačku nehlídaného MILOŠE KOPEČNÉHO a ten bleskovou dorážkou upravil na rozdíl dvou gólů – 2:0!
    42. Miloš KOPEČNÝ - 2:0

43
    Obrana Jastrzębie prožívá poměrně krušné chvíle. Dva góly Slezanům evidentně nestačí, domácí chtějí před blížící se přestávkou přidat ještě další.

45
    Opava se pokusila přesunout hru z pravé strany na tu levou, jenže nepovedený balón určený pro nabíhajícího Kopečného skončil v zámezí.

45+1
    Jastrzębie právě vstřelilo branku!
    Hosté těsně před přestávkou využili rozháranosti opavské obrany a stahují domácí náskok na jediný zásah! O kontaktní trefu se postaral TYMON KŁOSOWICZ, jehož zakončení z voleje se od tyče odrazilo za bezmocného Číže – 2:1!
    45+1. Tymon KŁOSOWICZ - 2:1

45+1

Druhý poločas začne přibližně v 15:57.

Poměrně atraktivní první poločas je v Žimrovicích minulostí, Opava vede nad Jastrzębie 2:1! Slezané měli po většinu půle více ze hry a svou převahu postupně přetavili ve dva góly, nutno nicméně podoktnout, že hosté též nepřevedli nijak špatný fotbal. Zatím je to tedy otevřené a uvidíme, jak se duel bude vyvíjet dál.

46

46
    GKS do druhého poločasu vyběhlo v této sestavě: (hráč na zkoušce) – Boruń, Bednorz, (hráč na zkoušce), Mucha, Jadach, (hráč na zkoušce), (hráč na zkoušce), (hráč na zkoušce), Togitani, (hráč na zkoušce).

46
    Střídání v týmu SFC Opava:
    ze hřiště odchází David Vaněček, přichází Tomáš Rataj,
    ze hřiště odchází Jiří Janoščín, přichází Matěj Helebrand,
    ze hřiště odchází Adam Gorčica, přichází Thomas Whiffen.

47
    Domácí si berou dvougólový náskok zpět, a to díky chybě hostujícího brankáře! Hýblova standardka mu totiž nešikovně vyklouzla z rukavic, přičemž ve vápně pak míč do sítě doklepl úplně volný ADAM PROVAZNÍK – 3:1!
    47. Adam PROVAZNÍK - 3:1

49
    No, zatím se zdá, že obměna sestavy hostům příliš neprospěla. Teď byla k vidění další nadějná střela Opavy, která se nicméně nevešla mezi tři tyče.

50
    Ale pozor, máme tu penaltu pro Jastrzębie!

52
    Skvělý Lumír Číž si s pokutovým kopem poradil, Slezané tak stále vedou o dva zásahy!

54
    Jastrzębie právě vstřelil branku!
    Žimrovická přestřelka dostává další zápletku, polský klub na inkasovaný gól znovu našel velmi rychlou odpověď! Obrana nedokázala včas odzbrojit KOKIHO TOGITANIHO, na jehož střelu sice Číž dosáhl, ale zastavit ji nedokázal – 3:2!
    54. Koki TOGITANI - 3:2

55
    ze hřiště odchází Miloš Kopečný, přichází Adam Ondráček.

56
    Helebrand nyní drží míč za středovou čarou a přemýšlí, kudy by ho mohl rozehrát dopředu.

57
    O exekuci dalšího domácího rohového kopu se postaral Provazník, Slezané ale tentokrát z nařízené situace žádnou větší střeleckou šanci nevytěžili.

59
    Hra se nyní drží mezi šestnáctkami, ani jednomu týmu se nedaří výrazněji ohrozit obranu soupeře.

60
    ze hřiště odchází Radim Dostál, přichází Jan Kadlec,
    ze hřiště odchází Adam Provazník, přichází Bohdan Velička.

61
    Velička se jen chvíli po příchodu na trávník chtěl postarat o centr do vápna, který ale zblokoval vracející se protihráč. Opava si tedy vyzkouší další roh.

64
    Velička si v souboji s protihráčem počínal hodně ostře. Borec v zeleném dresu se šestkou na zádech zákrok rozdýchává jen velmi pomalu.

66
    Tentokrát už domácí hráči rohový kop v zásah přetavili! V šestnáctce si na letící míč naskočil střídající MATĚJ HELEBRAND, který jej hlavou tečoval mimo dosah brankáře – 4:2!
    66. Matěj HELEBRAND - 4:2

67
    Stejně jako v prvním poločase to máme krátkou pauzu, hráči se míří se napít ke střídačkám.

69
    ze hřiště odchází Lumír Číž, přichází Matyáš Thimel.

70
    Reakce GKS na sebe opět nenechala dlouho čekat! Za poněkud laxní obranu Opavy pronikl KOKI TOGITANI, který Thimela přivítal na hřišti zakončením do dolního růžku. Japonský borec má v Žimrovicích zaděláno na hattrick – 4:3!
    70. Koki TOGITANI - 4:3

73
    Strhující podívaná je znovu vyrovnaná, začínáme zase od začátku! Jeden z hostů krátce po rohu poslal míč do břevna, od kterého se odrazil do vápna na jednoho z anonymních hráčů, kteří jsou v Jastrzębie na zkoušce. Asi si dokážete odvodit, jak to bylo dál – 4:4!
    73. hráč na zkoušce - 4:4

73
    ze hřiště odchází Patrik Haitl, přichází Michal Vladař.

75
    Poměrně slibný centr Opavy z levé strany teď přeletěl hned dva hráče ve vápně, gólman Jastrzębie si jistě oddychl. Tohle mohlo být hodně nepříjemné.

77
    Hosté mají v posledních minutách, vlastně od vyrovnání, na hřišti převahu. Vůbec bych se nedivil, kdyby v tomto divokém utkání nakonec uspěli právě oni.

79
    Vladař byl na pravé straně přistižen v postavení mimo hru, útok Opavy tak zastavil postranní sudí.

81
    Oba kluby nyní zavřely své obrany, už delší dobu jsme neviděli žádnou větší střeleckou šanci.

83
    Blecha padl k zemi po zákroku protihráče, který si podle rozhodčího počínal za hranicí pravidel.

84
    Kadlec mohl rozhodnout o vítězství Opavy! Letící míč z pravé strany tečoval přesně do branky, jenže připravený gólman Jastrzębie zakročil!

85
    Nepříjemné chvíle si nyní prožil pro změnu Thimel. Obrana před ním nedokázala rychle vyřešit chaotickou situaci ve vápně, která po několika odražených zakončeních vyvrcholila pouze nepřesnou střelou.

88
    Slezané trestají hodně laxní hostující rozehrávku a těsně před koncem základní hrací doby se vrací do vedení! Chybu brankáře a obránce Jastrzębie suverénním zásahem naprosto prázdné brány potrestal ADAM ONDRÁČEK – 5:4!
    88. Adam ONDRÁČEK - 5:4

89
    Polský klub ještě dostal příležitost rychle vymazat manko ze standardky, kterou ale ve větší šanci nepřetavil.

90
    Na hrací plochu ještě vyráží zdravotníci, jeden z hostů je v bolestech po kontaktu s Hýblem.

90+2

Divoký přátelák mezi Opavou a polským Jastrzębiem je za námi! Svěřenci trenéra Brožka berou první výhru letošní letní přípravy, přičemž cesta k ní byla klikatá a dlouhá. Slezané sice měli nad svým soupeřem po většinu doby mírnou převahu, žimrovickou přestřelku ale rozhodl až v samotném závěru Adam Ondráček.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek středy. Napočtenou někdy příště! (17:02:30)

Vojtěch Martinek

Branky: 11. Dostál, 42. Kopečný, 47. Provazník, 66. Helebrand, 88. Ondráček – 45+1. Kłosowicz, 54. Togitani, 70. Togitani, 73. hráč na zkoušce

Neproměněná penalta: 52. hráč na zkoušce (JAS), brankář Číž zneškodnil

Slezský FC Opava: Číž (69. Thimel) – Hýbl, Janoščín (46. Helebrand), Pejša, Kopečný (55. Ondráček) – Gorčica (46. Whiffen), Dostál (60. Kadlec), Blecha, Haitl (73. Vladař) – Vaněček (46. Rataj), Provazník (60. Velička).
    Náhradníci: Rychlý.

Trenér: Miloslav Brožek.

GKS Jastrzębie:
    1. poločas: (hráč na zkoušce) – (hráč na zkoušce), Kozłowski, Zacharčenko, (hráč na zkoušce), Lech, Ali, Katus, (hráč na zkoušce), Kłosowicz, Gołuch.
    2. poločas: (hráč na zkoušce) – Boruń, Bednorz, (hráč na zkoušce), Mucha, Jadach, (hráč na zkoušce), (hráč na zkoušce), (hráč na zkoušce), Togitani, (hráč na zkoušce).

Trenér: Piotr Dziewicki.