Švédsko – Jihoafr. republika 2:1 (kon.) | Nizozemsko – Portugalsko 1:0 (kon.) | Francie – Jamajka 0:0 (kon.)
Nizozemsko
1:0 (1:0)
Portugalsko
Neděle 23.07.2023, 09:30 • Forsyth Barr Stadium, Dunedin • Mistrovství světa - ženy • 1 • Skupina E

Skončilo nám utkání skupiny E, ve kterém Nizozemsko potvrdilo roli favorita a zvítězilo nad Portugalskem 1:0. Do vedení se země tulipánů dostala po čtvrt hodině hry, když se prosadila van der Gragtová, která po celý zápas působila jistě a byla oporou v zadních řadách. Moc práce ale neměla, neboť Portugalky za celý zápas jednou vystřelily na bránu a neměly šance na srovnání. Nizozemky mohly přidat uklidňující, druhou branku, Pereiraová ale byla proti a předvedla pár dobrých momentů. Portugalsko tak bude mít velké problémy s postupem dál, neboť je ve skupině ještě čeká favorit turnaje USA. (11:28:21)

90+6

90+6
    Poslední vteřiny zápasu, Portugalky jsou daleko od branky soupeře a odsud asi těžko vyrovnají.

90+5
    Ke střele se dostala Martensové, její pokus míří vedle pravé tyče Pereiraové.

90+5
    Roordová celý zápas ukazovala, že je silná na míči a nyní drží míč u rohového praporku.

90+4
    Taktické střídání na straně Nizozemska. Ze hřiště odstupuje Pelovaová, místo ní na poslední vteřiny přichází Casparijová.

90+4
    Nizozemsko drží míč na polovině soupeře, zkušeně kontrolují hru a nyní dokonce vybojovaly rohový kop.

90+3
    Míč je u brankářky Nizozemska, která s rozehrávkou nikam nespěchá a tlačí čas dopředu.

90+3
    Konstruktivně to nezahrála, to ale v tomto čase nevadí. Hvězda zápasu van der Gragtová opět pozorná a bezchybná.

90+2
    Standartní situace pro Nizozemsko, tohle jim vyhovuje.

90+1
    V první nastavené minutě držely míč Nizozemky, centr z pravé strany ale skončil v rukavicích Pereiraové a ta rychle rozehrává.

90
    Hlavní rozhodčí nastaví 6 minut.

90
    Poslední minuta předepsaných devadesáti minut, Martensová si navedla míč na střelu, její pokus byl sražen mimo šestnáctku.

89
    Encarnaçãová si naběhla za obranu, na míč ale o krok nedosáhla a míč skončil u brankářky van Domselaarové. Tohle vypadalo nadějně.

88
    Portugalky na útočné polovině, snaží se o závěrečný tlak, dobře hrající Nizozemky je ale k ničemu nepouští.

87
    Avizované střídání je tady, Beerensteynová pokračovat nebude, místo ní přichází hráčka působící v Evertonu, a tou je Snoeijsová.

87
    Martensová výborně na levé straně, držela míč a vybojovala cenné vteřinky.

86
    Vypadá to, že útočná síla Beerensteynová v tomto zápase dohrála. Hra pokračuje, Nizozemsko o hráčku méně v poli.

85
    Beerensteynová je ošetřována na hrací ploše po předchozím souboji a momentálně se nehraje. Mezitím se u střídaček občerstvuje van der Gragtová a hlavní trenér jí dává pokyny do závěrečných minut.

84
    Gomesová si v souboji počínala proti pravidlům, dopustila se faulu a hlavní rozhodčí toto řeší žlutou kartou pro obránkyni Portugalska.

83
    Jeden z centrů Portugalska pár minut zpět skončil až v zámezí a statistici to započítali jako střelu mimo tři tyče. Takže dle statistik byla střela Encarnaçãové druhá.

82
    Nová hráčka na trávníku Encarnaçãová má na svědomí první střelu na branku svého týmu! Dostala se do dobré pozice ve vápně, brankářka van Domselaarová ale byla pozorná a střelu si pohlídala.

81
    Jdeme do závěrečné desetiminutovky, Nizozemky se věnují hlavně obranné činnosti. Groenenová dala do souboje vše a těžce se zvedá z hrací plochy.

80
    Střídá i Nizozemsko. Ze hřiště odstupuje van de Donková, místo ní přichází Egurrolaová.

79
    Beerensteynová využila zaváhání soupeřek a šla do brejku, přes obránce ale nedokázala zakončit.

78
    Trojnásobné střídání připravil hlavní trenér Portugalska. Ze hřiště odstupuje Nortonová, Amadová a Diana Silvaová. Místo nich přichází Jacintová, Alvesová a Encarnaçãová.

78
    Žlutá karta na straně Nizozemska, obdržela jí van de Donková za zatažení.

77
    Beerensteynová už toho má zřejmě dost, nyní se dostala do dobré pozice na hranici velkého vápna, neměla už ale sílu na zakončení.

76
    Pořád se musí mít Nizozemky na pozoru, jediná nepozornost je může stát vedení, Portugalky nejsou žádné "podřadné" hráčky, aby neuměly využít zaváhání. Stále je ale situace stejná, Portugalky stále nevystřelily.

75
    Pohledná kombinace na straně Portugalska, centr Borgesové ale byl nepřesný a skončil až v zámezí.

74
    Hráčkou zápasu je zatím van der Gragtová, která vstřelila jedinou branku zápasu a nyní i v obraně zapracovala na jedničku.

73
    Vidíme zatím nejméně záživnou pasáž zápasu, ani jeden z týmů si neumí vytvořit zajímavou příležitost. Chybí hlavně pohyb na obou stranách.

72
    Skvělý obranný zákrok Gomesové, která zažehnala nebezpečí soupeře.

71
    Vidíme boj ve středu hřiště, síly ubývají a nepřesnosti přibývají.

70
    Posledních dvacet minut, Portugalky stále prohrávají o jednu branku a musí řešit problémy Jessicy Silvaové, která není stoprocentně fit a je v péči lékařů.

68
    Nepovedený centr do vápna Nizozemska, stále čekáme na první střelecký pokus ze strany Portugalska.

67
    Jacome Silvaová dohrála, místo ní přichází Nazarethová, která ve svých dvaceti letech už toho v Benfice dokázala dost a hodně se od ní slibuje.

67
    Tatiana Pinto a Jessica Silva se snažily dostat přes pravou stranu, ale neúspěšně.

66
    Nizozemky stále dominují ve středu pole a přehrávají soupeřky.

65
    Obrana zafungovala na jedničku a centrovaný míč putuje pryč ze šestnáctky.

65
    Na druhé straně má Portugalsko k dispozici rohový kop.

64
    Útočné snažení Nizozemska je zastaveno, pomezní rozhodčí signalizuje ofsajd.

63
    Nortonová tvrdě faulovala Brugtsovou a tohle už musí hlavní rozhodčí pískat. Spitseová bude rozehrávat standartní situaci.

62
    Beerensteynová obléká dres Juventusu a znovu dala o sobě vědět, naběhla si na dlouhý míč za obranu a její následná střela provětrala rukavice brankářky Portugalska.

61
    Přesunuli jsme se do poslední třetiny zápasu, Nizozemsko plní roli favoritek, vede o jednu branku, drží míč častěji na svých kopačkách a kontroluje hru.

60
    Velmi nepovedený centr Borgesové a brankářka Nizozemska stále čeká na první zákrok.

59
    Hlavní rozhodčí nechává hru celkem plynout a ve středu hřiště tak vidíme dost soubojů a hra se nepřerušuje.

58
    Další výborný obranný zákrok, tentokrát skluzem odklidila míč do bezpečí Janssenová. Štěstí pro ní, že míč se dotkl hráčky Portugalska a nebude z toho rohový kop, ale odkop od branky.

57
    van der Gragtová cítila, že běžecky na tom není lépe než Jessica Silvaová a míč raději odklidila skluzem do bezpečí. Důležitý zákrok..

56
    Nizozemky na útočné polovině nic nevymyslely a míč končí v zámezí.

55
    Groenenová předvedla skvělou práci, vybojovala míč a byla faulována Jessicou Silvaovou, která vidí první žlutou kartu v zápase.

54
    Velmi dobrý presink předvádí Nizozemsko a soupeřkám to dělá stále problémy. Jestli se něco nezmění, tak dnes Portugalky nemají šanci něco s výsledkem udělat.

52
    Nizozemky hrají ve středu pole velmi dobře, dominují v tomto prostoru a Portugalky to mají dnes velmi těžké.
    51. van de Donková v tutovce Pereiraovou nepřekonala

51
    Po dobré práci Beerensteynové měla van de Donková na kopačce druhou branku, ve stoprocentní pozici ale brankářku Pereiraovou nepřekonává! Obrovská šance, která je nevyužita.

50
    Opět ale vidíme i časté nepřesnosti, Jessica Silvaová využila zaváhání soupeřek a hnala se do zakončení, střela ale nemířila mezi tři tyče. Pomezní rozhodčí signalizuje ofsajd, takže branka by neplatila.

49
    Vidíme boj o střed hřiště, ani jeden z týmů nedaruje tomu druhému nic zadarmo, Portugalky bojují a snad jim to vydrží, neboť první poločas tak aktivní nebyl.

48
    Znovu se hraje jedenáct na jedenáct, Nizozemky působí i na úvod druhého poločasu aktivněji a jsou všude o krok dřív.

47
    Hra pokračuje, Nizozemky kombinují s míčem na vlastní polovině. Mezitím Silvaová je ošetřována za pomezní čarou a je na nohou.

46
    Diana Silvaová šla odhodlaně do souboje, doslova a do písmena jí ale zválcovala van der Gragtová. Hra je přerušena a probíhá ošetření. Nejednalo se o nějak zvlášť nebezpečný zákrok, výšková převaha ale byla enormní.

46

Oba týmy jsou zpět na hrací ploše. Portugalky za malý moment rozehrají druhý poločas. Vypadá to, že ani jeden tým nesáhl ke střídání.

Skončil první poločas, ve kterém jsme viděli jednu branku. Nizozemsko vede nad Portugalskem a je blíže ke třem bodům. O jedinou branku zápasu se postarala v úvodu zápasu van der Gragtová, která se prosadila hlavou po rohovém kopu. Nizozemky hlavně ke konci poločasu zatlačily své soupeřky a vytvořily si pár šancí, stav se ale nezměnil. Portugalky nehrají špatně, chybí tomu ale větší touha a lepší finální fáze.

45+4

45+4
    Portugalky kombinovaly na polovině soupeřek, nic nebezpečného ale nevymyslely.

45+3
    Centr do vápna poslala Jacome Silvaová, pro míč si ale došla brankářka Nizozemek.

45+2
    Groenenová ztratila míč a faulovala, Portugalsko má k dispozici standartní situaci a tudy by mohla vést cesta k zakončení.

45+1
    Holanďanky drží míč na své polovině, kontrolují vedení a hlavním cílem je neinkasovat.

45
    Hlavní rozhodčí nastaví 3 minuty.

45
    Do zajímavé pozice se dostala Beerensteynová, která mířila z hranice penalty kousek vedle levé tyče Pereiraové.

44
    Blíží se konec prvního poločasu, Portugalky stále čekají na první střelu na branku. Je zajímavé, že nejlepší střelkyně mají Portugalky na stoperském postu. Tým z Pyrenejského poloostrova hrozí hlavně ze standartních situacích, které ale dnes nemají, Nizozemky hrají velmi sebejistě.

43
    Na levé straně držela míč Brugtsová, která byla zdvojena a nedokázala se tak dostat do velkého vápna.

42
    Roordová má ve středu pole velký přehled, nyní opět udržela míč a pokryla jej před soupeřkami.

41
    V posledních minutách jsou aktivnější hráčky Nizozemska, které mají míč na svých kopačkách a operují na polovině soupeřek.

40
    Nizozemky pokračují v útoku, nyní táhla míč Martensová, která ale následně nepřesně přihrála na pravou stranu.

39
    Nizozemky se nyní lehce dostávají do zakončení, Jessica Silvaová se dostala k hlavičce, trefila ale pouze připravenou brankářku.

39
    Nortonová na středu hřiště byla atakována a chtěla si vymodlit faul, hlavní rozhodčí jí na to neskočila a výrazně jí dala najevo, že takhle opravdu ne.

38
    Po nepovedené rozehrávce další šance Nizozemska, z velké dálky to zkusila Brugtsová, její pokus ale mířil vysoko nad.

38
    Tatiana Pintaová mění statistiky, její střelecký pokus mířil mezi tři tyče, ale přesně do míst, kde stála připravená brankářka.

37
    Další nedovolený zákrok Portugalska poblíž středového kruhu a hrát bude Nizozemsko. Přesně v tom čase se dle statistik vyrovnalo držení míče.

36
    Pořád čekáme na nějakou přímou střelu na branku, zatím jsme viděli jednu, která byla gólová.

35
    Posledních deset minut prvního poločasu, Nizozemky mají míč na svých kopačkách a kontrolují jednobrankové vedení.

34
    Jessica Silvaová vybojovala míč na útočné polovině, přes obránce se ale nedostala. Málo pohybu na straně Portugalska, takhle to bude velmi těžké.

33
    Na druhé straně se snažily zahrozit Portugalky, i ony ale finální přihrávku nevymyslely a míč tak je až u van Domselaarové.

32
    Dobrý centr do vápna, který ale skončil v rukavicích Pereiraové, která si zařvala a míč ukryla.

31
    Jessica Silvaová si obhodila Borgesovou a byla faulována. Standartní situace pro Nizozemky z levé strany, k míči se staví kdo jiný než Spitseová.

30
    Půl hodina za námi, Nizozemky vedou zásluhou van der Gragtové o jednu branku. Portugalky ale rozhodně nejsou bez šance a nějaké příležitosti mají. Držení míče je téměř vyrovnané.

29
    Diana Silvaová z pravé strany poslala míč do vápna, ten odvrací pozorná obrana.

28
    Groenenová musela faulovat, protože se po ztrátě míče hnaly Portugalky do útoku. Zatím to je s domluvou u hlavní rozhodčí.

27
    Fatima Pintová je zpět na hrací ploše a zapojuje se do bránění, neboť její tým přišel o míč.

26
    Středopolařka Portugalska odkulhala mimo hrací plochu, mezitím její tým rozehrál nakrátko a kombinuje na polovině soupeřek.

25
    Zahrozit mohou i Portugalky, faulovaná totiž byla Fatima Pintová a její tým tak má k dispozici přímý volný kop.
    24. Roordová v tutové šanci minula branku

24
    Spitseová skvěle zahrála rohový kop, Roordová byla sama na malém vápně, hlavou však branku těsně míjí. Portugalky mají velké problémy s bráněním standartních situací.

23
    Nizozemky mají k dispozici rohový kop.

21
    K míči se postavila Spitseová, která má na svém kontě přes 200 startů za reprezentaci a právem tak má kapitánskou pásku. Její střílený centr byl ale nepřesný a skončil až v zámezí.

20
    Přichází faul u velkého vápna a Nizozemsko má k dispozici zajímavou standartní situaci.

19
    Portugalky přebraly aktivitu v držení míče, aktuálně jsou to ony, co vedou ve statistice.

18
    Sledujeme kvalitní zápas, oba týmy se nebojí kombinovat. Nějaké nepřesnosti se najdou, to ale u všech týmů.

17
    Nizozemky nechtějí pouze bránit, vybojovaly míč a i ony předvádí svou kombinační hru.

16
    Portugalsko operuje na útočné polovině, přes dobře organizované soupeřky se ale zatím těžce dostávají.

15
    Nizozemky tak jdou do vedení po první šanci, stále je ale dost času na jakýkoliv zvrat.
    14. Stefanie van der Gragtová - 1:0

14
    Nizozemsko právě vstřelilo branku! V Nizozemském království se může slavit! STEPHANIE VAN DER GRAGTOVÁ si našla prostor na zadní tyči a hlavou se v zakončení nemýlila! Na svou radost si sice musela počkat, ale stálo to za to! – 1:0.

14
    Hlavní rozhodčí se jde podívat na video! Vypadá to, že se jde celá situace zkontrolovat a vypadá to, že branka bude zřejmě uznána.

13
    Centr do vápna našel hlavu van der Gragtové, která hlavou míč posílá přesně do sítě! Pomezní rozhodčí ale signalizuje ofsajdové postavení, neboť v době hlavičky byla v ofsajdu jedna z hráček Nizozemek, ta se ale nezapojila do hry a ani neovlivnila brankářku.
    12. Střela Beerensteynové byla ztečována těsně nad branku

12
    První velká šance zápasu! Tatiana Pintová vedla míč středem hřiště, Beerensteynová se dostala do střelecké pozice a mířila přesně pod břevno, naštěstí pro Portugalky byl míč obránkyní lehce tečován mimo tři tyče!

11
    Oba týmy brzdí nepřesnosti, obrany jsou pozorné a je velmi těžké ohrozit branku soupeře.

10
    Tatiana Pintová poslala centr do vápna, obrana Nizozemek si poradila a odvrátila míč do bezpečí.

9
    Velká hvězda Nizozemska Martensová zahrála rukou, Portugalsko má k dispozici standartní situaci.

8
    Hráčky Portugalska výhradně hrají domácí soutěž, naopak Nizozemky hrají po celé Evropě. Je to zapříčiněno i tím, že právě Nizozemky vyhrály Mistrovství Evropy a o hráčky tak byl zájem.

7
    Gomesová poznala, že to bude mít od prvních minut velmi těžké s útočnicí Nizozemek. Beerensteynová je na tom silově velmi dobře a udržela míč.

6
    Na druhé straně ukázala Nortonová, že i ona je silná na míči a skvěle si pokryla míč. Její tým tak zůstává u míče.

5
    Roordová skvěle udržela míč a rozjela útok svého týmu, následně dlouhý míč na Pelovaovou byl nepřesný a skončil až u brankářky Portugalska.

4
    Od prvních minut vidíme boj o střed hřiště, ani jeden z týmů si nic nedaruje.

3
    Poprvé se míče dotkne brankářka van Domselaarová, která bude rozehrávat od své branky.

2
    Na druhé straně Fatima Pintová šlápla na míč a ten se jí ztratil z kontroly.

1
    První akci měla na starost Pelovaová, které ale uskočil míč do autu a poprvé se s míčem seznámí i Portugalky.

1

-1
    Rozehrávky se ujmou Nizozemky.

-2
    Hymny obou států máme za sebou, za malý moment začne utkání, ve kterém se hraje o hodně, i když je to první zápas. Podle papírových předpokladů by právě jeden z dvojice Nizozemsko – Portugalsko měl doplnit USA na postupových místech.

-5
    Oba týmy nastupují za doprovodu rozhodčích na hrací plochu.

Nizozemsko: van Domselaarová – van der Gragtová, Spitseová, Janssenová – Roordová, van de Donková, Groenenová, Pelovaová, Brugtsová – Beerensteynová, Martensová.
    Náhradníci: Kopová, Weimarová – Dijkstraová, Nouwenová, van Dongenová, Wilmsová, Casparijová, Baijingsová, Egurrolaová, Kapteinová, Jansenová, Snoeijsová.

Portugalsko: Pereiraová – Amadová, An. Borgesová, C. Costaová, D. Gomesová – Nortonová, F. Pintová, T. Pintová, J. Silvaová – Di. Silvaová, Do. Silvaová.
    Náhradníci: Moraisová, R. Costaová – Alvesová, Marchãová, Rebelová, Seiçaová, Jacintová, Nazarethová, Ruteová, Capetaová, Encarnaçãová, Mendesová.

Vzájemné zápasy
    V novodobé historii se spolu celky utkaly třikrát. Nejčerstvější střetnutí se datuje zhruba rok zpět, kdy se týmy střetly na Mistrovství Evropy. Šťastnější byly Nizozemky, které zvítězily 3:2.

Deset let zpět se spolu týmy utkaly v kvalifikaci na Mistrovství světa, Nizozemky zvládly oba zápasy a vyhrály 3:2 a 7:0.

Nizozemsko
    Nizozemky by měly patřit jako další velký favorit na postup ze skupiny. Pravidelně se účastní Mistrovství světa, před čtyřmi lety dokonce došly až do finále, kde je zastavilo USA. V roce 2015 vypadly překvapivě v osmifinále s Japonskem.

Nizozemky ovládly kvalifikaci na šampionát, ve skupině měly bilanci 6-2-0 a při skóre 31:3 postoupily z prvního místa.

V přípravě na Mistrovství světa odehrály osm zápasů, hned 5x dokázaly vyhrát a 3x prohrály. Porážky přišly proti Norkám, Rakušankám a Němkám.

Portugalsko
    Tým z Pyrenejského poloostrova se na minulém Mistrovství světa nepředstavil, neboť v kvalifikaci narazily ženy Portugalska na skvělý výběr Itálie a Belgie a ze třetího místa se bohužel nepostupovalo. Osm let zpět pro změnu v kvalifikaci narazily na Norky a Nizozemky a na Mistrovství světa se tak dostaly poprvé v novodobé historii až nyní.

Portugalky porazily ve finále kvalifikace Belgičanky a Islanďanky, díky tomu se dostaly do rozhodujícího zápasu, kde dokázaly porazit Kamerun.

V přípravě na Mistrovství světa jednou zvítězily, když porazily 2:0 Ukrajinu, poté dvakrát remizovaly s Anglií a Walesem a jednou prohrály s Japonkami 1:2.

Dunedin je jedno z míst, kde se odehraje letošní Mistrovství světa žen. Ve skupině E se hned na úvod proti sobě postaví Nizozemsko a Portugalsko. Vzhledem k tomu, že ve skupině je i největší favorit turnaje USA, tak je jasné, tento zápas bude hodně důležitý k cestě za postupem. My Vám tento zápas v tomto textovém přenosu přiblížíme.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:30.