Česko – USA 0:4 (kon.)
Česko
0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
USA
Středa 31.01.2024, 12:00 • Gangwon (Jižní Korea) • Olympijské hry mládeže • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.

Přejeme pěkný den při sledování hokejového svátku – v rámci Olympijských her mládeže nás čeká finále s českou účastí! Po semifinálových zápasech budeme sledovat souboj České republiky a USA!

Turnaj za účasti šesti týmů se hraje v daleké Jižní Koreji, konkrétně ve městě Gangwon. V zápase o třetí místo se utká Kanada a Finsko. Jaká byla cesta finalistů do posledního zápasu turnaje?

Česká republika vyhrála svou skupinu, ve které byli ještě hráči Slovenska a USA. Právě s celkem USA svedli Češi obrovskou bitvu, kterou rozhodly až samostatné nájezdy. Češi v tomto zápase prohrávali o tři góly, vytrvalou bojovností ale nakonec dokázali duel otočit. V semifinále pak Češi po dalším skvělém výkonu porazili Finsko 3:1.

USA odehrály jak bylo zmíněno základní skupinu spolu s Českem a budou mu chtít vrátit porážku z úvodu turnaje. V semifinále hráli hráči USA s Kanadou a byla to další velká hokejová bitva. Po divokém výsledku 5:5 musely o postupujícím rozhodnout až samostatné nájezdy, ve kterých dal jediný gól JP Hurlbert.

Malinko odbočíme od finálového zápasu. Duel o 3. místo vyhráli po velké bitvě hráči Finska, kteří porazili Kanadu 5:4 po nájezdech, i když v zápase prohrávali 0:3.

Česko: Láryš (Poletín) – Kachlíř, Vaněček, Nedorost, Ruml (K), Reisnecker (A), Daněk – Novák (A), Tomek, Katolický – Hanyš, Huk, Bělohorský – Weiss, Sekanina, Klaus
    Trenér: Milan Razým

USA: Weeks (Wendt) – Francisko, Barnett, Marthaler, Lutner, Schairer, Martyniuk – Hurlbert, Berchild (A), Trottier (K) – Bumgarner, Thornborough, Stuart – Gordon-Carrol, Torre, Garcia (A)
    Trenér: Joe Bonnet

Rozhodčí: Ankersen (Dánsko), Boudreau – Gibbs (oba Kanada), Thuma (Česko).

Rozhodčí už jsou na ledě, čeká se na hráče.

Český celek nastupuje v červených dresech, hráči USA budou hrát v modrobílé kombinaci.

00:01

00:10
    První buly zápasu vyhrál český celek, při následném útoku mu je ale pískán ofsajd.

00:33
    Oba týmy už měly první střelecké pokusy. Puk ale ani jednou nešel do prostoru tří tyčí.

00:59
    Velmi svižná první minuta je u konce, do útoku jdou hráči USA.

01:52
    Gordon-Carrol se po chybě v české obraně dostal do úniku, který zakončil střelou pod horní tyč. Naštěstí Láryš dokázal puk vyrazit ramenem mimo!

02:41
    Na druhé straně měl velkou šanci při přečíslení 3 na 2 Katolický. Pálil dobře k tyči, brankář Wendt se ale roztáhl a i on dokázal puk vyrazit vedle branky!

03:41
    Huk to zkusil z mezikruží zpoza obránce. Wendt ale touš chytá do lapačky.

04:46
    Máme za sebou úvodní pětiminutovku první třetiny, která nabídla velmi rychlý hokej a několik šancí. Skóre se ale zatím nezměnilo.

05:33
    Hráči USA měli teď menší tlak a Láryš musel řešit dvě nebezpečné situace.

06:01
    Huk za brankou soupeře nenašel spoluhráče, puk tak získává tým USA.

06:35
    Další útok USA vyřešila pozorná obrana Česka, které tak může zkusit jít dopředu.

07:04
    Sekanina nedokázal udržet kotouč v útočném pásmu a je tak pískán ofsajd.

07:32
    Aktivní Gordon-Carrol připravil před brankou pozici pro Garciu. kterého skvěle vychytal Láryš!

07:35
    Vyloučení v týmu Česko:
    Reisnecker – 2 min., hákování. Český obránce si v souboji se zakončujícím Garciou počínal nedovoleně a sudí to viděl.

08:24
    První minuta přesilovky USA je pryč, hraje se ale stále kolem české branky.

08:39
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Američané využívají přesilovou hru! Rychlá přihrávka a střela MICKEYHO BERCHILDA na vzdálenější horní roh branky znamená vedení USA! Asistence: Francisko a Torre.
    08:39 BERCHILD - 0:1

09:27
    Zakázané uvolnění amerického celku, hra se vrací před Wendta.

09:42
    Češi drží puk ve středním pásmu, nemohou se nyní lehce dostat přes útočnou modrou.

10:01
    Deset minut první třetiny je za námi, puk stále drží český tým.

10:44
    Tomek zkusil z otočky tečovat nahození od modré. To se mu sice povedlo, puk mířil ale hodně vedle.

11:04
    Láryš raději přerušuje hru a dovolí spoluhráčům vystřídat.

11:22
    Český celek nedokázal dostat puk ze své třetiny a tlak USA sílí.

11:38
    Teď už se to ale povedlo a hraje se ve středním pásmu.

12:05
    Novák se dostal ke střele přes obránce. Wendt ale s tímto pokusem doprostřed branky moc práce neměl. Následuje buly po jeho pravici.

12:31
    Novák se neproháčkoval přes obránce a puk tak získává soupeř.

13:04
    Hrají se poslední dvě minuty první třetiny. USA drží puk a navíc budou hrát přesilovku. Už jsou v šesti hráčích na ledě.

13:30
    Bělohorský – 2 min., vysoká hůl.

13:31
    Pokud přesilovku Američané nevyužijí, potrvá přesně do konce třetiny.

13:57
    Stuart se šikovně prosmýkl přes obránce až před branku, kde rychlou kličkou zakončoval na vzdálenější tyč. Láryš se ale roztáhl a udržel puk před brankovou čárou!

14:08
    Běží poslední minuta první třetiny. USA stále hrají kolem české branky.

14:29
    Berchild z pravé strany trefil přesouvajícího se Láryše.

14:40
    Zakázané uvolnění zastavuje další útok USA.

14:55
    Nepříjemné nahození Francisca od modré dokázal Láryš přes klubko těl najít a přerušuje hru.

15:00

Máme za sebou první třetinu, která nabídla velmi rychlý, fyzicky náročný hokej. Hráči USA dokázali jednu svou šanci proměnit a vedou tak 1:0. Český celek inkasoval v oslabení, v závěru musel hrát ve čtyřech ještě jednou. To už ale vydržel a po poradě v šatně se pokusí se současným stavem něco udělat. Další třetina začne přibližně v 12:40.

15:01

15:42
    Český tým do druhé třetiny vlétl a má zatím výrazný tlak.

16:13
    Wendt sice musel řešit několik nepříjemných situací, puk za jeho zády ale nekončí.

17:06
    Další náznak slibné české šance. Gólman USA ale vyráží.

17:49
    V útoku jsou teď po delší době i hráči USA.

18:06
    Obrovská šance USA druhým gólem nekončí! Elitní lajna Američanů Hurlbert – Berchild – Trottier pořádně zatopila před Láryšem. Ten musel řešit tři dorážky, byl už na zádech a vypadalo to, že puk soupeř došťourá do branky. Český celek ale odolal!

19:27
    Češi to zkusili od modré, obrana USA puk srazila mimo.

20:04
    Hraje se s minimem přerušení a pět minut druhé třetiny už je pryč. Nyní to zkusil pravděpodobně Katolický zleva, branku ale minul.

20:54
    Klaus při přečíslení 3 na 2 volil střelu přes obránce, kterou Wendt kryje.

21:04
    JP HURLBERT dostal od české obrany prostor, vyjel si po přiťuknutí od Stuarta s pukem zpoza branky k mezikruží a následně propálil Láryše! Asistence: Stuart.
    21:04 HURLBERT - 0:2

22:33
    Češi se pokouší o reakci a tlačí se přes střední pásmo. V prvním vzájemném zápase na turnaji Češi prohrávali o tři branky a nakonec duel vyhráli. Nic rozhodně není ztraceno!

23:30
    Američané jsou za současného stavu uvolněnější a lépe se dostávají do útočného pásma.

24:49
    Hraje se před českou brankou, hráči USA zvyšují svůj tlak.

25:28
    Češi mají nyní problém dostat se přes střední pásmo.

26:06
    Hanyš při útoku obránce nepřetlačil a Wendt tak zasahovat nemusel.

26:25
    Další útok USA zastavuje ofsajd. Hurlbert přejel modrou čáru příliš brzo.

27:10
    Garcia se dostal rychle do útočné třetiny, kde vypálil přes obránce. Láryš musel puk vyrážet, moc toho neviděl.

27:35
    Vyloučení v týmu USA:
    Torre – 2 min., podrážení. Hráč USA trochu zbytečně podrazil soupeře a Češi tak dostávají výhodu přesilové hry!

27:51
    Katolický to zkusil trochu pod tlakem, je z toho jen zablokovaný pokus, který končí v ochranné síti.

27:56
    Hráči USA vyhazují a Češi tak musí začít až od své branky.

28:16
    Kachlíř nahodil puk, který Wendt bez problémů stahuje. Následuje buly po jeho levici.

28:31
    Puk je ve středním pásmu a USA mohou prostřídat.

28:44
    Přesilovka se zatím českému celku moc nedaří, nemají souvislejší tlak.

29:05
    Až s koncem trestu se Češi dostali do tlaku a pálil Bělohorský. Brankář USA ale dokázal puk vyrazit!

29:23
    Běží poslední minuta druhé třetiny, Češi teď hrají kolem branky soupeře a Wendt se musí mít hodně na pozoru.

29:51
    Puk je ve středním pásmu a USA rychle střídají čerstvé síly.

30:00

I druhá třetina byla plná rychlého a náročného hokeje. Trend z první třetiny pokračoval, diváci se rozhodně musí hokejem bavit. Bohužel pro český celek ale padl jen jeden gól, a to do jeho branky. Hráči USA tak před třetí třetinou vedou 2:0. Znovu připomínám ale, že v základní skupině Češi s Američany prohrávali o tři góly a nakonec slavili vítězství. Nic není ztraceno! Třetí třetina začne přibližně v 13:15.

Rozhodčí jsou zpět na ledě, čeká se na hráče. Třetí třetina za chvíli začne!

Na ledě jsou už i hráči, jdeme na třetí třetinu!

30:01

30:10
    Úvodní buly do poslední části základní hrací doby vyhráli hráči USA, následný přechod do útoku zastavuje ale ofsajd.

30:20
    Katolický dobře zavezl puk do útoku, poté Češi pálili od modré. Wendt byl ale připraven.

30:51
    Puk je nyní v obranném pásmu USA a Češi se snaží vytvořit si střeleckou pozici.

31:13
    Na pozoru se po rychlém protiútoku musel ale mít Láryš, který kryje pokus z pravé strany.

31:45
    Hanyš neudržel puk za brankou, stále se ale hraje v obranném pásmu USA.

32:06
    Aktivní Katolický měl další střelecký pokus, po zásahu obránce ale míří puk na tribunu.

32:19
    Američané jen vyhazují puk na zakázané uvolnění. Hra se vrací před Wendta.

32:47
    Tomek výborně zavezl puk do útočné třetiny, poté ho ale nechal za brankou při kličce. Dopředu tak jde soupeř.

33:14
    Bumgarner ujel do úniku a proti Láryšovi zkusil rychlou střelu pod víko. Naštěstí pro Česko za brankářem zvoní jen horní tyč, od které se puk odrazil do ochranné sítě!

33:28
    Češi statečně bojují, proti výborně hrajícím Američanům to mají ale hodně těžké. Katolický teď připravil pozici pro Nováka, který těsně míjí! Možná v dráze letu puku byla i teč.

34:40
    Puk drží český tým a začíná nový útok od své branky.

35:03
    Velký boj je to nyní ve středním pásmu, kde se hráči přetahují o každý decimetr ledu.

35:33
    Český tým kombinuje kolem branky soupeře. Kvůli dobré obraně ale nemá střelecké pozice.

35:51
    Další útok českého týmu zastavuje ofsajd.

36:19
    Bělohorský to zkusil z levé strany přízemním pokusem, Wendt na puk viděl a v pohodě ho vykopl do rohu kluziště.

36:56
    Další útok Česka zakládá Kachlíř ze své třetiny.

37:20
    Teď jsou to ale Američané, kdo se dostali do útoku a kombinují kolem branky soupeře.

37:46
    Češi se dostali do středního pásma a mohou poslat na led čerstvou sílu.

38:07
    Novák upadl u mantinelu, rychle se ale zvedl a zorientoval. Češi tak zůstávají v útočném pásmu.

38:47
    Tomek vypálil dobře přes obránce a otřel puk o Franciska. Bohužel pro český celek ale mířil tečovaný puk vedle branky.

39:01
    Na druhé straně po rychlém protiútoku musel proti Garciovi zasahovat pozorný Láryš.

39:07
    Láryš raději po buly opět zastavuje hru. Vhazovat se bude po jeho levici.

39:44
    Vaněček našel v levém kruhu Tomka, který to zkusil rychle využít. Pálil na teploměr, Wendt ale puk dokázal udržet!

40:09
    Rozdíl je tříbrankový a s českým snem na zlaté medaile to nevypadá dobře! Rychlý útok zakončil po přihrávce Trottiera zpoza branky najetý MIKEY BERCHILD! Asistence: Trottier a Hurlbert.
    40:09 BERCHILD - 0:3

40:52
    Češi se samozřejmě nevzdávají a pokouší se ještě o zázrak.

41:25
    Přes tři a půl minuty má česká reprezentace čas na tři góly. Hraje se ale nyní před Láryšem.

42:02
    Běží třiačtyřicátá minuta zápasu, Český celek je v útoku a kombinuje.

42:30
    Branka českého celku je prázdná a na ledě tak je šest hráčů v poli!

42:40
    Novák – 2 min., napadení. Sen o zlatu je pryč. Novák je vyloučen na minutu a půl a to znamená definitivní konec nadějí.

43:25
    Bohužel pro český celek je definitivně hotovo! V přesilové hře dává čtvrtý gól amerického výběru ZANE TORRE. Asistence: Berchild a Hurlbert.
    43:25 TORRE - 0:4

43:59
    Tomek se alespoň pokusil o čestný úspěch, Wendt ale jeho pokus chytá. Následuje buly po jeho pravici.

44:01
    Začala poslední minuta zápasu. Hráči USA jsou na střídačce na nohou a už se těší na závěrečnou sirénu.

44:35
    Puk je za českou brankou a zápas se už jen dohrává.

Americká radost na ledě! Vzduchem létají helmy, rukavice i hokejky! Finále mládežnických olympijských her zvládli lépe hráči USA, kteří porazili český tým 4:0 a oplatili mu porážku ze základní skupiny. Český tým je samozřejmě teď velmi smutný, ale stříbrné medaile jsou skvělý úspěch!

Český tým stále sklesle sedí na ledě, zatímco se soupeř raduje. Trenéři českého týmu mezitím gratulují svým sokům na střídačce.

Sportovní gratulace od českých reprezentantů nyní přijímají už i hráči USA.

Finálový zápas v daleké Jižní Koreji sledovalo na stadionu 4646 diváků!

To je z utkání vše, děkujeme za pozornost a přejeme pěkný zbytek dne. (13:43:14)

Michal Heřman

Branky a nahrávky: 9. Berchild (Francisko, Torre), 22. Hurlbert (Stuart), 41. Berchild (Trottier, Hurlbert), 44. Torre (Berchild, Hurlbert)

USA: Wendt (Weeks) – Francisko, Barnett, Marthaler, Lutner, Schairer, Martyniuk – Hurlbert, Berchild (A), Trottier (K) – Bumgarner, Thornborough, Stuart – Gordon-Carrol, Torre, Garcia (A)

Rozhodčí: Ankersen (Dánsko), Boudreau – Gibbs (oba Kanada), Thuma (Česko)