Švédsko – Česko 4:0 (kon.) | USA – Kanada 1:2 (po pr.)
1:2 (1:0, 0:0, 0:1 – 0:1)
Kanada
Sobota 05.01.2013, 17:30Mistrovství světa žen do 18 let

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:30.

To nejlepší nakonec! Program hokejového šampionátu žen do 18 let uzavře ve finské Heinole tradiční, až oprýskaná bitva týmů ze zámoří. Mezi Spojenými státy a Kanadou se rozhodne o tom, kdo získá zlato a kdo stříbro. Historie vrcholných turnajů pod hlavičkou IIHF, která se píše od roku 2008, nepamatuje jiné finálové složení než právě toto.

Oba dva soupeři ještě na mistrovství nepoznali hořkost porážky. Suvernénnějším způsobem ale turnajem kráčí Američanky, které ve čtyřech zápasech nedostaly ani gól a samy jich 35 vstřelily. Kanadské představení zde mezi finskými lesy a jezery tolik neoslňuje.

Včera absolvovaly hokejistky semifinálové souboje. Spojené státy se dvanáct minut nemohly proti Česku prosadit, ale pak to stačily v pohodě dohnat. Našim hokejistkám uštědřily podruhé na turnaji debakl 10:0.

Kanada měla se Švédskem o něco větší práci. V první části sice získala dvoubrankové vedení, Tři korunky ale snížily a tlačily se za vyrovnáním. Veledůležitý gól na 3:1 v polovině utkání však posadil kanadské hráčky zpátky na koně a ty pak zápas dovedly do vysokého vítězství 7:2.

Připomeňme si, jak vypadá bilance finálových duelů zámořských vládců ženského hokeje. O jeden titul navrch mají Američanky, jejich soupeřky zase platí za tým, který je momentálně panujícím králem. To se ale může dnes večer změnit.

USA – Kanada 0:3

USA: Petersová (Shawová) – Dunneová, Ryanová, Hirschyová, Rolfesová, Morinová, Baldwinová, Willardová – Wolfeová, Menkeová, Schipperová – Cianfaranová, Zarzecká, Cameranesiová „C“ – Piazzaová, Laingová, Panneková – Wellhausenová, Kentová, Rodgersová – McKennaová. Trenér: Jeff Kampersal.

Kanada: Newellová (Doddsová) – Krzyzaniaková, Gilmourová, Daoustová, Jacobsonová, Steeleová, Baumgardtová, Ranahanová, Carelsová – Brykaliuková, Clarková, Heffernanová – Bannonová, Duboisová, Buntonová – McKibbonová, Nurseová, Mooreová – Capizzanová „C“, Millerová, Murrayová. Trenér: Jim Fetter.

Rozhodčí: Eskolaová – Partanenová (obě Finsko), Girardová (Francie).

Na finále by měly do hlediště dorazit všechny týmy, které se turnaje účastnily. Už nyní tu vidíme reprezentantky Ruska, Německa a Maďarska. Rusky několikrát hlasitě vyjádřily podporu Spojeným státům.

Soudě podle ohlasů publika tu dnes bude mít větší podporu Kanada. Ale ani příznivci soupeře se nenechávají zahanbit.

Do hlediště už dorazily i hráčky českého týmu, které zůstaly těsně pod medailovými pozicemi.

Očekávané finále juniorského šampionátu může začít. Čeká nás skvělá podívaná!

00:01

00:22
    Američanky se hned v počátku usazují v pásmu.

00:45
    Střela Jincy Dunneové od modré čáry prolétla vedle.

01:09
    Až po minutě se Kanaďanky dostaly ze sevření, Emily Clarková hned pozdravila Sidney Petersovou.

01:53
    Kanadské nahození do pásma je ohodnoceno jako zakázané uvolnění, hra se vrací před Newellovou.

02:24
    Kanadskou obranou si proklestila cestu Wellhausenová, ovšem střelou na vyrážečku neuspěla. Newellová se skoro ani nepohla.

03:20
    A další zákrok Kimberly Newellové, tentokrát proti dělovce od modré čáry.

03:38
    Javorové listy si ve středním pásmu přihrály hodně nepřesně, ale ani Američanky pak nedokázaly zavést puk do útoku.

04:14
    Před kanadskou bránu si nebezpečně sjížděla Camoranesiová, ale prudká přihrávka jí přeskočila hokejku.

04:23
    Ovšem bylo to s faulem. Genevieve Bannonová (CAN) si odsedí dvě minuty za hákování.

05:03
    Javorové listy se osvobozují a soupeřky k sobě nechtějí pustit.

05:48
    Rychlé přihrávky ale dostávají Kanaďanky pod tlak a Newellová je v plné permanenci! Zatím působí ledově klidným dojmem.

06:27
    Američanky dál útočí, ovšem jejich soupeřky už hrají v plném počtu.

06:37
    Kanadské vyhození ovšem záhy doklouzalo až na icing.

07:17
    Spojené státy jsou stále aktivnějším týmem. Jennifer Ryanovou zastavuje odpískaná hra vysokou holí.

07:29
    Kotouč končí mezi střídačkami útulné Versowood Areeny ve finské Heinole.

07:45
    Snad poprvé to vypadalo ze strany Kanady zajímavě, ale prudký pas zpoza brány přeskočil hokejku hráčce v mezikruží.

08:29
    Neuvěřitelný, fantastický moment! Grace Zarzecká už dorážela do úplně prázdné brány, ale tam se jí najednou jako přízrak zjevila natažená hůl Kimberly Newellové!

09:00
    Kanaďanky se dostávají pod tlak a poněkolikáté vyhazují na icing.

09:48
    Útočné choutky hokejistek Spojených států, které do utkání vstupovaly jako favortiky, jsou na chvíli otupeny.

10:29
    Střelu Sydney Baldwinové si i přes chumel hráčů našla lapačka Newellové.

10:59
    Kanadský přejezd do útoku táhla Catherine Duboisová, ale dostala se s pukem do ofsajdu.

11:20
    Camoranesiové kroužila kolem kanadských obránkyň, ale v poslední chvíli před zakončením ji sjel kotouč.

11:47
    Druhá přesilovka pro výběr USA. Alexa Ranahan - 2 minuty za podražení.

12:15
    Kotouč je pro Kanaďanky daleko od nebezpečí.

12:32
    Schipperová na pravé straně promáchla prudký pas.

13:15
    Spojené státy tlačí, nyní se k dorážce neprosadila Menkeová.

13:48
    Kanada hraje v plném počtu. Newellová kreje všechny střely z dálky a v oslabení za ni spoluhráčky poctivě uklízely puky do bezpečí.

14:17
    Američankám se kotouč dostal těsně za modrou čáru, jejich útok je tak přerušen ofsajdem.

14:43
    No podívejme, jako z čistého nebe mohly jit Kanaďanky do vedení! V přečíslení skvěle nabila Heffernanová Clarkové, ta ale druhou tyčku míjí!

15:16
    Už toho mohly Spojené státy litovat, ale rychle obrací hru. Nyní skončila jedna z jejich střel v ochranné síti.

15:46
    A je tu i první přesilovka pro Kanadu. Sidney Morinová odchází na trestnou lavici na dvě minuty za podražení.

16:18
    Catherine Daoustová se s pukem dostala za modrou čáru, což příznivci soupeřek kvitují s velkým nadšením. Ofsajd.

16:48
    Kanadské přesilovce zatím oproti té americké hodně chybí.

17:08
    Kotouč se chvíli motal před brankovištěm Petersové, ale pak odklouzal pryč.

17:37
    Jedna z Američanek se užuž hnala za pukem a Halli Krzyzaniaková ji musela zastavit nedovoleně. Verdikt zní podražení.

17:52
    Spojené státy hrají v plném počtu a mají před sebou téměř kompletní početní výhodu.

18:04
    USA právě vstřelilo branku!
    Favorit finálového souboje otevírá jeho skóre. Ale nebyla to žádná paráda. JENNIFER RYANOVÁ prostě poslala od modré čáry puk na bránu a Newellová ho vyrážečkou jen lízla, ale nezastavila - 1:0! Asistence: Katherine Schipperová, Amy Menkeová.

18:49
    Kanada se snaží odpovědět, ale od zadního mantinelu se góly dávají těžko.

19:48
    Pravý beton Newellové vykopl další střelu Ryanové, tentokrát měla kanadská brankářka dobrý výhled.

20:00

Američanky měly v první části výraznou převahu, soupeřky se dostaly k jedinému nebezpečnému protiútoku. Výborná Kimberly Newellová ale propustila gól až v závěru. Snad se nám Kanada po přestávce předvede v lepším světle.

Druhá třetina začne přibližně v 18:12 SEČ.

Střely na branku v 1. třetině:

USA 20 – Kanada 1

20:01

20:47
    Z pásma Američanek vyletěl kotouč mimo mantinely, postaraly se o to dvě hokejky současně.

21:15
    Spojeným státům se nedaří rozehrát, soupeřky je výborně napadají.

21:48
    Až teď. Grace Zarzecká si proklestila cestu kupředu, ale poslední obránkyně ji nepustila ke střele.

22:07
    Na druhé straně přichází druhý zákrok utkání pro Sidney Petersovou.

22:07
    Ale taky americký trest. Cara Piazzaová - 2 minuty za hru vysokou holí.

22:48
    Kanaďankám se nedařilo prostřelit obranný val, ale pak přišla povedená kombinace, která dovedla puk až na hokejku Emily Clarkové. Tu musela na čáře vychytat Petersová!

23:50
    Další minutu se Kanada ke střele nedostala, i když stále držela soupeřky ve třetině. Teď už je kotouč pryč.

24:15
    Spojené státy hrají v pěti.

24:40
    A pro změnu je tu trest na druhé straně. Alex Mooreová (CAN) - 2 minuty za podražení.

25:11
    Americká přihrávka středním pásmem proskákala až na zakázané uvolnění.

25:44
    Až nyní to Američankám vyšlo a roztahují přesilovkový pětiúhelník.

26:08
    Ten se však rozpadl brzo, Kanaďanky si pohlídaly přihrávku před bránu a pak puk vyhodily.

26:40
    Dělovka Gracen Hirschyové proletěla vedle růžku, Kanada je kompletní.

27:36
    Na světě je další nedorozumění reprezentantek Spojených států ve středním pásmu.

27:45
    A ještě faul. Právě Gracen Hirschyová (USA), která poslala puk na icing a nemohla vystřídat, vzápětí odchází na trestnou za hákování.

28:16
    Američanky se snadno osvobozují.

28:40
    Nebezpečně ztečovaná střela Krzyzaniakové skončila těsně vedle.

29:07
    Otočku Duboisové chtěla dokončit Hanna Buntonová, jenže Petersová si rychle hrcla na led, a mezi nohama jí tak nezůstalo žádné místo!

29:47
    Zbytek dvouminutovky nestál za nic a zase sledujeme hru v pěti.

30:47
    Američanka Baldwinová dostala zpětnou přihrávku, ale strašně dlouho ji trvalo, než vystřelila.

31:41
    Momentálně nás kvalita hry nijak neohromuje, mám na mysli tedy v poměru k tomu, o jaké soupeře jde. Že je zápas o dvě úrovně nad ostatními, co jsme na mistrovství letos sledovali, asi nemusím zdůrazňovat.

32:35
    "Parádní" americký námaz přihrál gólovou šanci Emily Clarkové. Zkusila to to do růžku nad vyrážečkou, ale Petersová zasahuje ramenem! Už mohlo být vyrovnáno.

33:00
    Na druhé straně vznikla před kanadskou klecí menší třenice, ale ženský hokej je v tomto ohledu samozřejmě o něčem jiném než u mužů. O žádný velký konflikt tak nejde.

33:48
    Američanky se nemohou dostat na útočnou polovinu. Jestli budou takhle pokračovat, tak se ani nemusejíí nadát a skutečně o svůj náskok přijdou.

35:08
    Zato kanadská aktivita pokračuje. Catherine Daoustová střílela od modré čáry, Petersová byla bezchybná.

35:31
    Nyní ovšem dostávají Spojené státy k dispozici přesilovou hru. Emily Clarková - 2 minuty za podražení.

35:59
    Kapitánka Cameranesiová zůstala sama před Newellovou, ovšem mezírku v jejím postoji nenašla!

36:21
    Dál už se Kanada brání o poznání lépe.

37:01
    A navíc Američanky se s kotoučem spíš jen tak motají.

37:27
    Z nepřehledné skrumáže před kanadskou svatyní se kotouč vykutálel pár čísel vedle tyčky!

37:48
    Kanada hraje v plném počtu a ráda bude chtít ještě završit snažení, které ji ve druhé třetině zdobí.

38:33
    No a Javorové listy k tomu dostanou možnost přesilové hry! Amy Menkeová zvedla kotouč z hrací plochy rukavicí, což povoleno není.

39:17
    Ofsajd Kanaďanek.

39:39
    Heffernanová poslala kotouč k Petersové, která ho vyrazila poněkud nepřesvědčivě. Poblíž ale nebyla žádná z Kanaďanek.

40:00

Dvojice žurnalistů ze Spojených států, která je jediná, kdo vedle mě sedí, asi ve svých informacích přenášených do Ameriky netají rozladění. Po jednoznačné první třetině nyní najednou byly na ledě dva rovnocenné týmy. Pro nás to je ale jedině dobře, aspoň se můžeme těšit na co nejdramatičtější koncovku zápasu.

Třetí třetina začne přibližně v 18:54 SEČ.

Střely na branku ve 2. třetině:

USA 9 – Kanada 10

Jen připomenu, že v zápase o zlato se prodlužuje až do rozhodnutí. Dočkáme se dnes náhlé smrti?

40:01

40:21
    Emily Clarková byla znovu nejprůbojnější Kanaďankou, jenže roztažená Petersová stále drží čisté konto!

40:35
    Ani další šanci Clarková nevyužívá! Spojené státy jsou v plném počtu.

41:18
    Jedna z Kanaďanek se dostala až před brankářku a pak se s ní v boji o letící kotouč tak trochu objala. To bylo dobré.

41:59
    Zničehonic brejk dvou na jednu pro USA! Kelly Panneková se rozhodla pro střelu a pravděpodobně mírná teč hokejky obránkyně nazvedla puk nad horní tyčku!

42:54
    Kanada se mi zdá víc při chuti, ale to je samozřejmě způsobeno i tou přesilovkou při vstupu do třetí periody.

43:45
    A opravdu jsou tu další šance pro Kanďanky! Petersová teď musela vychytat Hannu Buntonovou!

44:27
    A tváří v tvář na ni nevyzrála ani kapitánka Kristyn Capizzanová!

44:45
    Chvíli oddechu přináší Američankám zakázané uvolnění jejich soupeřek.

45:01
    A ještě jedno. Vůbec bychom se nemohli divit, kdyby už teď byl na světelné tabuli opačný stav.

45:22
    Halli Krzyzaniaková (CAN) u mantinelu přibrousila a vysloužila si od hlavní rohodčí menší trest za hru tělem.

45:49
    Newellová musí držet jednobrankové manko, zblízka na ni nevyzrála Ryanová!

46:29
    Stejně neúspěšná je i Grace Zarzecká, která před sebou měla dvakrát odkrytou bránu! Než se ale zorientovala, dohnaly ji soupeřky.

47:32
    Kanada hraje v plném počtu. Vteřiny a minuty ji už ale začínají ubíhat čím dál rychleji.

48:36
    Američanky si sice špatně přihrály, ale kotouč odražený od mantinelu dojel přesně k Newellové, takže icing z toho není.

49:12
    Sledujeme pasivnější pasáž hry. Spojené státy drží kotouč, ale nikam se neženou.

49:41
    A tak jim ho Kanaďanky odebraly a prozkoušely Sidney Petersovou alespoň z dálky.

50:18
    Taylar Cianfaranová kontruje protiútokem a důrazným pozdravem, který Newellová přijala do lapačky.

51:06
    Kotouč se nebezepčně snášel americkým brankovištěm, ale pak byla Kanadě odpískána vysoká hůl.

51:56
    Američanky se stahují víc a víc do obrany, červenobílá děvčata to zatím netrestají.

53:09
    Carelsová jen nahodila puk na americkou brankářku. Kanada si v útoku neví příliš rady.

53:42
    Zrovna Cassidy Carelsová mě chtěla přesvědčit o opaku, ale Petersová se opět rychle roztáhla a puk do branky nepustila!

54:28
    Před brankovištěm přijala přihrávku Nurseová, jenže dvě soupeřky ji nadzvihly hokejku.

55:02
    Zarzecká už měla na hokejce rozhodnutí, ale při bekhendu ji sjel kotouč z hokejky.

55:34
    Stále se však hraje většinu času na polovině Spojených států.

56:11
    Clarková se protlačila do pásma, ale dál už ne. Kanaďankám se nedaří.

56:59
    A teď se dokonce samy musejí bránit. Američanky ale hrají na jistotu, a to i v útočné třetině.

57:26
    Kanada rozehrává.

58:05
    Ale neúspěšně, Brykaliuková sama vepředu nic nezmohla.

58:15
    Nyní tak útočí Američanky.

58:39
    Spojené státy málem zase odevzdaly puk při rozehrávce, ale obránkyně svou chybu napravila.

59:00
    Newellová na střídačce, Kanada hraje power-play!

59:21
    Američanky ji mohly potrestat, na druhé straně zase těsně míjí Heffernanová!

59:35
    Vhazování v pásmu Spojených států, Kanada si vybírá oddechový čas.

59:35
    A jde se do závěrečných sekund. Kanadská brána zůstává prázdná, to je jasné.

59:47
    Kanada právě vstřelila branku!
    A je to tady, Kanada třináct sekund před koncem vyrovnává a možná bere Američankám zlaté medaile!!!! Po nahození od modré čáry se puk motal před brankou, než si ho našla CATHERINE DUBOISOVÁ. Ta před prázdnou nemohla nedat - 1:1!!! Bez asistence.

60:00

No tak to je neuvěřitelné. To, co jsem od druhé třetiny vyvolával, nakonec přišlo, jenže tak těsně před koncem! Američanky se už viděly, jak přebírají pohár pro vítězky. Místo toho ale uvidíme prodloužení, a kdo ví, třeba ne jedno? Pokud by nerozhodlo prvních dvacet minut, bude se nastavovat dál. Máme před sebou vzrušující čekání na rozhodující gól.

První prodloužení začne zhruba v 19:35 SEČ.

Střely na branku ve 3. třetině:

USA 10 – Kanada 13

60:01

60:10
    Po deseti sekundách mohla Kanada rozhodnout, Clarková ale napálila jen tyčku!!

60:41
    A na druhé straně se kotouč odrážel brankovištěm, ale gól to taky není!

60:58
    Fenomenální hokejový příběh nám zakončuje světový šampionát juniorek!! Kanada po svém vyrovnání hned po necelé minutě prodloužení vítězí!! Američanky nechaly dost prostoru Hanně Buntonové, která posunula do strany KARLY HEFFERNANOVÉ. Brankářka neměla sebemenší šanci se přesunout a zlaté medaile jdou do Kanady, která tak se svým soupeřem vyrovnává historickou bilanci! Asistence: Hanna Buntonová.

Co dodat? Američanky snad ani ještě neměly čas být smutné, jen stojí na modré čáře a nechápou. Já se jim vůbec nedivím.