Japonsko – Švýcarsko 2:3 (0:1 po s.n.) | Kanada – Rusko 3:1 (kon.) | Švédsko – Finsko 0:3 (kon.)
Kanada
3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Rusko
Neděle 11.01.2015, 21:00 • Harborcenter, Buffalo (USA) • Mistrovství světa žen do 18 let

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.

V prvním semifinále si to ve velkém souboji rozdají dva velcí hokejoví rivalové – Rusko a Kanada! Javorové listy budou do duelu vstupovat jako obrovský favorit, který se pokusí potvrdit historické předpoklady a znovu postoupit do finále. Kanaďanky ještě nikdy na prvních dvou stupínkách nechyběly, Rusky naopak na svojí první medaili stále čekají.

Kanaďanky si účast v semifinále vysloužily díky druhému místu v základní skupině. Po úvodní prohře se Spojenými státy 2:1 na nájezdy si javorové listy chtěly ve vzájemném zápase smlsnout právě na hokejistkách Ruska. Po laxním přístupu ale měly velké potíže a nakonec mohly být rády za výhru 3:2. Chuť si spravily až v závěrečném zápase proti českému týmu.

Nechybělo moc a Rusko ani v semifinále nemuselo být. Po první třetině čtvrtfinálového zápasu s Finskem totiž prohrávalo o tři branky, díky senzačnímu obratu se ale vrátilo zpět do zápasu. Nakonec rozhodl únik Kadirovové tři vteřiny před koncem o výhře sborné 4:3.

Kanada: Boissonnaultová (Campbellová) – Suchardaová, Tseová, Huntová, Matteauová, Eastwoodová, Pozzebonová, Hartová "C" – Giguereová, Labbeová, Potomaková – O'Neillová, Houstonová, Coutu-Godboutová – Gebhardová, Coganová, Agnewová – Quarantaová, Highamová, McGillová – Fieldová. Trenérka: Cassie Turnerová.

Rusko: Tarakanovová (Kondakovová) – Pirogová, Těrjoškinová, Zuboková, Seredinová, Ganejevová, Čisťjakovová, Lobovová, Gamovová – Korotkichová, Šochinová (C), Štarjovová – Kanajevová, Rachimovová, Bolgarevová – Kadirová, Faljachovová, Dorofejevová – Gimazetdinová, Lichačevová, Dobrodějevová. Trenér: Alexandr Uljankin.

Rozhodčí: Glennová (USA) – Pagonová (Slovinsko), Spresserová (USA).

Oba týmy jsou nastoupeny na svých modrých čarách, úvodní semifinále utkání za několik málo okamžiků vypadne. Hala je znovu velmi slušně zaplněna, na večerní duel Spojených států s Českem však bude jistě vyprodáno.

00:01

00:17
    Rusky sice vyhrály úvodní vhazování, vzápětí ale o kotouč přišly. Kanada přiváží první nebezpečný útok.

00:59
    A ihned jsme byli svědky první velké příležitosti! Shae Labbeová si počkala na přihrávku a před brankou měla hodně slušnou pozici! Brankářka Tarakanovová si vyjela a zabránila nejhoršímu!

01:18
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Tak to je hodně překvapivý úvod dnešního prvního semifinále, Rusky se z první útočné akce dostávají do vedení! Kanadská defenzíva totálně zapomněla na FANUZU KADIROVOVOU, která sice měla ohromné potíže se zpracováním, nakonec ale neomylně poslala kotouč za brankářku Boissonnaultovou – 0:1! Asistence: Landyš Faljachovová.

02:07
    Kanada se velmi rychle vrací do útočné třetiny, po nepřesné pasu však musí zakládat útočnou akci zpoza vlastní svatyně.

02:41
    Pěknou samostatnou akci předvedla Štarjovová, když se z pravé strany dokázala natlačit až před kanadskou branku. Puk pod břevno se jí ale zvednout nepodařilo.

03:23
    Na druhé straně puk dvakrát za sebou poměrně nebezpečně prolétl ruským brankovištěm, Tarakanovová měla poměrně štěstí, že si ho nesrazila za vlastní záda.

04:13
    Kanadský tlak je sice poměrně silný, ale neúčinný. Rusky jsou v úvodní části na javorové listy skvěle připraveny.

04:42
    Navíc nás čeká úvodní přesilová hra ruského týmu. Ve středním pásmu si nedovoleně počínala Rhyen McGillová (CAN), která si odsedí dvě minuty na trestné lavici za sekání.

05:13
    Rusky poměrně dlouho kombinovaly v útočném pásmu, po nepřesném pasu se ale samy zbavují kotouče.

06:04
    Na modré čáře se do kotouče tvrdě opřela Ganějevová, tvrdá rána nakonec prosvištěla těsně vedle levé tyče.

06:25
    Kanada se následně osvobozuje, s kotoučem si zahraje Tarakanovová.

06:40
    Dvě vteřiny před návratem kanadské hráčky předvedla zkrat v útočné třetině Polina Bolgarevová (RUS), která poslala svoji protihráčku na mantinel. Za vražení na hrazení jí patří místo na trestné lavici.

06:42
    Nyní máme příležitost vidět taktéž první kanadskou přesilovou hru.

07:19
    Kanada postavila svůj útočný pětiúhelník, střela kapitánky Hartové z první ale mezi tři tyče nezamířila.

07:33
    Tarakanovová na brankové čáře drží puk a zároveň ruské vedení! Snad tři Kanaďanky se snažily z bezprostřední blízkosti dorážet, přes ruskou zeď ale puk do sítě nedostaly!

08:11
    Ostřelování ruské svatyně pokračuje. Pálila Matteauová, následně také Coganová. Tarakanovová stále nepřekonána.

08:40
    Ruský výběr se s velkou porcí štěstí ubránil a hraje znovu v pěti.

08:52
    Unavené Rusky navíc vyhodily velmi nešikovně, po zakázaném uvolnění nemohou vystřídat.

09:13
    Využít toho mohly Rhyen McGillová, která měla poměrně hodně prostoru na levém kruhu. Tarakanovová však znovu neomylná.

09:52
    Drtivý kanadský tlak nebere konce, ruská pětice již hodně okatě tahá nohy po ledě. Dočkáme se vyrovnání?

10:05
    Vše nakonec řeší ruská gólmanka Tarakanovová, která udržela puk mezi svými betony. Trenér Uljankin může poslat na led čerstvou pětici.

10:16
    Navíc se po dlouhé době podíváme ven z kanadské útočné třetiny, javorové listy se totiž dopustily postavení mimo hru.

10:56
    Ruský výběr se zatím poctivě brání, když se k tomu přidá zatím deset výtečných zákroků Valerie Tarakanovové, můžeme mít zaděláno na senzaci.

11:32
    A další pokus mířící na ruskou branku vyslala Matteauová, ruská jednička ho hrudí dokázala zpacifikovat.

12:00
    Micah Hartová skrytou střelou z levého kruhu napálila tyčku ruské svatyně! Při sborné nyní stojí všichni svatí!

12:36
    Coutu-Godboutová pěkně vyjela z rohu kluziště až do střelecké pozice, znovu ale pouze otestovala kvalitu levého betonu Tarakanovové.

13:02
    Rusky takřka neopouští svoji třetinu a vyhazují kotouče. Zda takto dokáží vydržet bez jediné chybičky padesát minut si netroufám odhadovat.

13:23
    Kanadský přechod do útočného pásma byl zastaven pro ofsajd.

13:41
    Agnewová posunula zpoza branky puk na najíždějící O'Neillovou, která znovu mířila mezi betony ruské gólmanky. Opět ale musela sklonit oči k ledu a odjet na střídačku.

14:44
    Sarah Potomaková dostala před brankou spoustu prostoru pro dorážky, naštěstí pro ruský výběr však ani jednou nedokázala zasáhnout poskakující kotouč.

14:55
    Ruský icing vrací hru znovu před Valerii Tarakanovovou.

15:36
    Kanada právě vstřelila branku!
    Sborná dokázala držet senzační semifinálové vedení třináct minut, tlak Kanady byl již tak drtivý, že to prostě nešlo ustát. Přihrávka zpoza branky mířila do brankoviště, kde se vyskytovala hned trojice Kanaďanek. Puk si nejideálněji našla JAYCEE GEBHARDOVÁ, která ho poslala do ruské sítě – 1:1! Asistence: Lindsay Agnewová.

16:21
    Další kanadský protiútok hatí píšťalka čárové rozhodčí pro ofsajd.

17:06
    Sborná se stále nemůže vymanit ze své obranné třetiny, Kanaďanky mají na svém kontě již devatenáct střeleckých pokusů.

17:31
    Tarakanovová znovu čarovala, když zabránila řadě dorážek z bezprostřední blízkosti. Následující dvě minuty se ale bude znovu pořádně potit, sudí totiž posílají na trestnou lavici Darju Těrjoškinovou (RUS) za krosček.

18:06
    Rusky procpaly kotouč alespoň do středního pásma a mohou si na několik málo chvil odpočinout.

18:24
    Rázem je však Kanada zpět před jejich brankou. Javorové listy kombinují a hledají si co nejlepší pozici na střelu.

19:08
    Po křižné přihrávce vypálila příklepem z první Agnewová, Tarakanovová se stihla včas přesunout a zabránit druhému puku v její síti!

19:31
    Sborná se ubránila a je v plném počtu.

19:58
    Hartová tak dlouho rozmýšlela, co udělá s kotoučem, až jí byl odpískán ofsajd. V první části se již zřejmě nic nestane.

20:00

Úvodní dvacetiminutovka nám v americkém Harborcentru končí nerozhodným výsledkem. Rusky vstoupily do utkání lépe, když se již ve druhé minutě dostaly do vedení. Následně se však zatáhly a to byla zřejmě osudová chyba. Drtivý tlak Kanaďanek sice nepřestály jen jednou, děkovat však mohou brankářce Tarakanovové, která předvedla jednadvacet fantastických zákroků.

Druhé dějství nám zde v Buffalu začne asi ve 21:45.

Střely na branku v první třetině:

Kanada - 22
    Rusko – 2

20:01

20:21
    V tuto chvíli musím být rád za to, že se v hokeji střídají o přestávce strany. Alespoň mě nebude bolet za krkem. Znovu se totiž dostáváme před ruskou branku.

20:46
    Na věci nic nemění ani další zakázané uvolnění ruské osmnáctky.

21:16
    Labbeová byla v dobré střelecké pozici, nakonec ale volila přihrávku, což byla v danou chvíli velká chyba.

21:36
    Stále nic nového, Rusky přispěchaly s dalším icingem.

21:53
    Pochvalu si však nyní zaslouží Fanuza Kadirovová, která se dokázala proti dvěma protihráčkám protáhnout do útočného pásma a připsat na konto Rusek třetí střelecký pokus. Boissonnaultová po dlouhé době zasahuje.

22:35
    Zatím nesledujeme příliš velký tlak, Kanaďanky spíše honí kotouč po rozích ruského pásma.

23:04
    Faljachovová na druhé straně vedla protiútok dva na jednoho, své spoluhráčky si ale zjevně nevšimla, a tak vše ukončila nepovedenou střelou.

23:52
    Coganová neměla v rohu kluziště komu přihrát, a tak se sama vydala do předbrankového prostoru. Tam jí ale zastavila Tarakanovová.

24:06
    Nepřesná rozehrávka Kanaďanek nabídla puk na modré čáře Rachimovové, její rána po nápřahu ale neomylně skončila u kanadské gólmanky.

24:43
    Kadirovová mohla znovu postupovat sama na kanadskou branku, nakonec jí to ale bylo znemožněno. Dorofejevová (RUS) totiž ve střední pásmu bránila kanadské obránkyni ve hře. Z velké ruské šance je kanadská přesilovka.

25:05
    Střela Hartové byla sice tvrdá, Takarakanovová však dobře viděla, a tak neměla problém betonem zasáhnout.

25:30
    Kanadské obléhání branky sborné ukončuje postavení Agnewové v brankovišti. Hra je vykázána do střední třetiny.

25:52
    Tentokrát zkusila štěstí individuálně Giguereová, její rána z mezikruží byla velmi prudká, přesto však napálila Tarakanovou do hrudi.

26:01
    Krátce po vhazování posílá sborná puk až za kanadskou svatyni.

26:13
    Kanadská přesilová hra v tuto chvíli končí. Korotkichová se v oslabení hnala do dobré střelecké příležitosti, za záchrannou brzdu zatáhla Alyson Matteauová (CAN), která za podražení putuje za katr.

26:35
    Krátce před návratem Dorofejevové míří k časoměřičům další ruská hráčka. Podražením se prezentovala Alevtina Štarjovová (RUS).

26:43
    Rázem se nám znovu vrací hra ve čtyřech na obou stranách.

27:16
    Nina Pirogovová to udělala fantasticky a rázem mohla poslat Rusko znovu do vedení! Její stahovačka a následná rána na přední tyč skončila skvělým zákrok Boissonnaultové!

27:49
    Na druhé straně se hrozilo z přečíslení dva na jednoho, sama před brankářkou byla Tseová, jenže nedokázala prudkou přihrávku Highamové zpracovat.

28:08
    Nyní se píská ofsajd také na straně ruské sborné.

28:13
    Kanada je v pěti, začíná její hodně krátká početní výhoda. Dočkáme se nějaké šance?

28:33
    Zajisté, střelu Highamové odrazila Tarakanovová do rohu kluziště.

28:35
    Také Rusko je v pěti. Ani jeden z týmů své možnosti v přesilových hrách nevyužil.

29:08
    Faljachovová vyslala z levého kruhu nenápadnou střelu, kanadská brankářka ji však raději ukryla do své lapačky. Na chyby již v semifinále prostě není čas.

29:50
    Kadirovová si tentokrát ukrojila příliš velký krajíc chleba, její průnik přes tři kanadské hráčky byl zastaven ještě v začátcích.

30:32
    Pozzebonová měla na hokejce vedoucí branku, její příklep ale přestřelil poloprázdnou ruskou klec! Velká škoda pro javorové listy!

30:49
    Následuje ofsajd kanadské juniorky a vhazování v neutrální zóně.

31:30
    Přihrávka z rohu kluziště trochu nečekaně prošla až na Houstonovou, která s tím evidentně nepočítala, a tak ani nedokázala zakončit.

32:18
    Kanada znovu zvyšuje svůj útočný tlak a snaží se s blížícím se závěrem druhého dějství dostat do vedení.

32:37
    Dlouhý kanadský tlak žádnou střelu nepřináší, Rusky se proti favoritovi brání ve druhé třetině velmi zodpovědně.

33:03
    Pokus Coganové trefil pouze clonící Quarantaovou, ruský výběr se následně dokázal na chvíli osvobodit.

33:19
    Na druhé straně se píská postavení mimo hru v podání Rusek. Sborná to tak musí do útočného pásmu zkusit znovu.

33:35
    Velký favorit dnešního střetnutí se přece jen dostává do vedení! Paradoxně vedoucí branka padá z poměrně nenápadné akce, kterou po pravé straně vytáhla Giguereová. Její střelu ještě Tarakanovová vyrazila, na dvojitou dorážku SHAE LABBEOVÁ však byla již krátká – 2:1! Asistence: Elizabeth Giguereová a Sarah Potomaková.

34:37
    Ruská odpověď skončila ještě před modrou čarou, rázem se kanadský vlak znovu hrne do obranné třetiny sborné.

35:36
    Střela Dorofejevové trefila pouze Pozzebonovou, akce Ruska je tím pádem u konce.

36:01
    Dnes poprvé jsem viděl ruskou brankářku, aby jí kotouč vypadl z výstroje. Tarakanovová však svoji chybu dokázala bleskurychle napravit a odpálit ho do rohu kluziště.

36:43
    Bolgarevová se ve vzájemném souboji doslova prala s Hartovou, nakonec přece jen byla dříve u kotouče kanadská obránkyně.

37:43
    Vzápětí střílí Hartová z ostrého úhlu, rána mířila na zadní tyč, ale minula jí z vnější strany.

38:18
    Rusky již chtějí překlepat zbytek třetiny bez inkasované branky a ve třetí části se třeba pokusit o zázrak.

38:30
    Tvrdá rána Pozzebonové znovu vypadla Tarakanovové z výstroje, tentokrát však nebyl v blízkosti ruské branky nikdo, kdo by mohl dorážet.

39:09
    Běží již poslední okamžiky druhého dějství, Kanaďanky v poklidu kontrolují puk.

39:31
    Coutu-Godboutová zkusila štěstí od levého mantinelu, našla ale pouze připravený beton Tarakanovové.

40:00

Ve druhém dějství jsme v Harborcentru viděli pouze jednu branku, blíže do velkého finále má po čtyřiceti minutách podle předpokladů celek Kanady. Rusky však již ve čtvrtfinále ukázaly, že svoji kůži nedávají lacino a nás díky tomu čeká jistě ještě hodně zajímavá třetí třetina.

Start možná závěrečného dějství bude připraven zhruba ve 22:28.

Střely na branku ve druhé třetině (celkem):

Kanada – 16 (38)
    Rusko – 6 (8)

40:01

40:23
    Hned po vhazování se dopředu vrhla nejaktivnější ruská hráčka Kadirovová, svoji střelu však poslala přímo do nastavené lapačky Boissonnaultové.

41:19
    Rusky vstoupily do třetí části opravdu po hlavě a za svoji drzost a aktivitu si vysloužily přesilovou hru. Za nedovolenou hru tělen je vyloučena Kaitilin Tseová (CAN).

42:04
    A znovu ta Kadirovová! Nejlepší ruská střelkyně si vyjela z rohu kluziště do středu a tvrdou ranou zápěstím vystrašila kanadské fanoušky! Boissonnaultová však javorové listy podržela!

42:44
    Kanaďankám se daří vyhodit puk daleko z vlastní obranné třetiny.

43:19
    Přesilovka Rusek byla sympatická, nakonec ale neúčinná. Tseová je zpět na ledě.

43:35
    Rázem se do práce musí dát také Valeria Tarakanovová, která dokázala udržet na své hrudi prudkou ránu Agnewové.

44:21
    Oba týmy v posledních vteřinách poznamenala nepřesnost v rozehrávce, kotouč na hokejkách nyní drží Kanada.

45:08
    Kadirovová se jako myšáka protáhla podél levého mantinelu až do předbrankového prostoru, nakonec se pokusila překvapit kanadskou brankářku zakončením na přední tyč! Bossonnaultová se z míry vyvést nenechala a lapila nepříjemný puk!

45:40
    Kanajevová zůstala úplně sama na prostoru kruhů, ránu z první ale vyrazila přesouvající se Boissonnaultová betonem! Rusky si hlasitě říkají o vyrovnání!

46:26
    Tak tohle je obrovská smůla pro ruský tým. Naprosto bezchybná brankářka Tarakanovová předváděla po celý turnaj bravurní výkony, ve chvíli, kdy by to sborná nejméně potřebovala, pouští za svá záda poměrně lehkou střelu z čepele SARAH POTOMAKOVÉ – 3:1! Asistence: Shae Labbeová.

47:04
    Rusky však ani po inkasované brance s aktivitou dopředu nevyčkávají a snaží se vrátit zpět do zápasu. Boissonnaultová si musela připsat již jedenáctý zákrok.

47:26
    Tarakanovová je zpět ve formě, nyní se jako lev vrhla pod nohy kanadských útočnic a lapila puk pod svojí lapačku.

47:46
    Kanadská defenzíva se tentokrát nedokázala dohodnout a přenechala puk pro Kanějevovou. Její následný pokus ale postrádal potřebný index nebezpečnosti.

48:24
    Rusky si mohou přichystat další početní výhodu, na lavici hanby je totiž vykázána Elizabeth Giguereová (CAN). Podaří se sborné vrátit zpět do zápasu?

48:47
    Kontaktní branku měla na hokejce Fanuza Kadirovová, Boissonnaultová znovu podržela kanadského favorita!

49:28
    Tentokrát autorka jediné ruské branky v dnešním zápase Kadirovová spíše bekhendem nahodila puk a vybojovala pro sbornou alespoň vhazování v útočné třetině.

50:09
    Kanada se zatím dobře brání, kromě jedné velké šance se Rusky k ničemu nedokázaly dostat.

50:24
    Javorové listy hrají v plném počtu.

51:20
    Faljachovová dobrou prací v útočné třetině udržela pro spoluhráčky kotouč, nikoliv však útočné pásmo.

52:15
    Kapitánka Anna Šochinová mohla vrátit Rusky zpět do hry, na mezikruží měla spoustu času na zakončení! Nakonec ale kanadskou klec nedokázala trefit!

53:11
    Nahození naslepo od Gebhardové mohlo udělat na brankovišti Ruska paseku, nakonec to ale pro sbornou dobře dopadlo. Rusky následně odpalují kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění.

53:55
    Rusko se stále nemůže vymanit ze své obranné třetiny. To všechno ve chvíli, kdy by ono samo mělo útočit.

54:31
    Tseová nahodila ještě před červenou čarou a způsobila zakázané uvolnění Kanady. Alespoň se jí podařilo proklouznout čárovým sudím na střídačku a poslat na led kapitánku Hartovou.

55:21
    Do konce zbývá necelých pět minut, najde Rusko ještě fyzické a psychické síly na obrat?

56:07
    Kadirovové již dochází nervy, po další neúspěšném útoku naprosto zbytečně sekla přes ruku Matteauovou, pochopitelně mimo zrak hlavního rozhodčího.

56:50
    Po dalším zákorku Tarakanovové, dnes již v pořadí osmačtyřicátém, se bude vhazovat po pravici ruské brankářky.

57:23
    Rachimovová hrubě namazala na hokejky kanadských, ty jí však stejnou milosrdností vše oplatily.

58:22
    Rusko se snaží alespoň o usazení v útočné třetině, zatím mu to ale příliš nevychází. Javorové listy mají utkání v poklidu ve svých rukou.

58:46
    Kanaďanka Hartová nahazuje kotouč do obranné třetiny soupeře.

59:06
    Kadirovová šikovně zasekla vznikající akci, jen škoda, že jí střela nevyšla podle představ.

59:07
    O spokojenosti ruského týmu s výsledkem svědčí i fakt, že si hlavní trenér nevyžádal oddechový čas a nezkusil ani hru bez brankáře. V semifinále trochu škoda, myslím.

59:36
    Puk za ruskou brankou, utkání se již v poklidu dohraje...

60:00

Historie se v prvním semifinále nepřepisovala. Rusky nedokázaly vyzrát na kanadskou osmnáctku a čeká je pouze boj o bronzové medaile. Nicméně musíme uznat, že šancí na to měly dostatek. Kanaďanky však po zásluze postupují do finále, o jejich soupeři se rozhodne hned v následujícím zápase.

Nejlepším hráčem utkání z ruské strany je pochopitelně Valeria Tarakanovová, která dnes dostala tři branky, ale zároveň pochytala další 48 kanadských střel! Na straně Kanady je odměněna Shae Labbeová, jež si v dnešním duelu připsala vítěznou branku, ke které přidala jednu asistenci. Nyní si vychutnáme kanadskou hymnu.

Střely na branku ve třetí třetině (celkem):

Kanada – 13 (51)
    Rusko – 10 (18)

Zhruba za dvě hodinky startuje v Harborcenter utkání mezi Spojenými státy a Českou republikou o druhé místo ve finále! Z Harborcenter v Buffalu se vám znovu přihlásí Petr Dejnožka! (22:59:57)

Petr Dejnožka

Branky a nahrávky: 16. Gebhardová (Agnewová), 34. Labbeová (Giguereová, Potomaková), 47. Potomaková (Labbeová) – 2. Kadirovová (Faljachovová)

Rozhodčí: Glennová (USA) – Pagonová (Slovinsko), Spresserová (USA)