USA – Finsko 2:4 (kon.) | Kanada – Švédsko 5:6 (1:2 po s.n.) | Lotyšsko – Dánsko 4:3 (2:1 po s.n.)
USA – Kanada 10:3 (kon.)
USA
10:3 (6:1, 1:0, 3:2)
Kanada
Neděle 24.04.2016, 22:00 • Ralph Engelstad Arena • Mistrovství světa do 18 let • O 3.–4. místo

Ode mě je to z mistrovství světa do 18 let v americkém Grand Forks vše. Přeji příjemný zbytek noci nebo příjemné sledování zápasu o zlato mezi Finskem a Švédskem, který začíná ve 2:00. (00:52:51)

Americký výběr tak zaslouženě získává bronzové medaile, když v sedmi zápasech zaváhal jen jednou, a to v semifinálovém duelu s Finskem.

I třetí třetina byla, co do počtu gólů, velmi vyrovnaná, opticky to tak ale nevypadalo. Kanaďané měli velké problémy vůbec se dostat před Oettingerovu branku, naopak Američané ještě několikrát ujeli sami na kanadskou klec.

58:59
    Ve stejnou dobu je vyloučen Logan Stanley (CAN) na dvě minuty za hrubost.
    58:59 William LOCKWOOD - 10:3

58:59
    USA právě vstřelilo branku!
    Američané přidávají desátý gól, když WILLIAM LOCKWOOD prokličkoval mezi kanadskými obránci až k dolní hranici pravého kruhu a mířil k bližší tyči. Asistence: Matthew Hellickson, Graham McPhee.

58:20
    Kanada se sice dostala do útočného pásma, ke střele na Oettingerovu branku už ale ne. Američané je nepouští do větších šancí.

57:30
    Kanada má velké problémy dostat se na delší dobu před americkou branku.

56:40
    Američané znovu kombinují před kanadským brankářem, trápí je ale trochu koncovka.

56:05
    Fabbro vyvážel puk po pravé straně až k brance, tam ho ale zastavili vracející se hráči.

55:50
    Američané se dál tlačí do branky a rádi by zaokrouhlili počet vstřelených branek.
    55:08 Úspěšný zákrok gólmana Kanady

55:08
    Jeden z Američanů to zkusil tvrdou střelou z pravého kruhu, Fitzpatrick měl ale betony ve správný čas na správném místě.

54:15
    Brown dorážel do odkryté branky, puk se mu ale odrazil na špatnou stranu.

53:38
    Morrison kličkoval přes střední pásmu, cestou ale nejdřív srazil jednoho z Američanů, sám pak přišel o puk.

53:18
    Kanada kombinuje před americkou brankou, Oettinger si teď na nedostatek práce stěžovat nemůže.

51:19
    Na trestnou lavici míří i Martin Luce (USA) na čtyři minuty za hrubost a napadení.

51:19
    Ve stejném čase je vyloučen Beck Malenstyn (CAN) na dvě minuty za hrubost.
    51:19 Owen TIPPETT - 9:3

51:19
    Kanada právě vstřelila branku!
    Po Krysově střele se puk odrazil na levou stranu, kde zůstal zcela volný OWEN TIPPETT a neměl problém dostat puk do odkryté branky. Asistence: Chad Krys, Connor Hall.

50:07
    Američané jsou zpátky v útočném pásmu, přes Kanaďany se ale těžko dostávají až před Fitzpatricka.

49:18
    Hall napřáhl na modré čáře a mířil do připravených betonů Oettingera.

48:35
    Kanada se usadila v útočném pásmu a kombinuje, se střelami ale šetří.

48:00
    Chad Krys (USA) je potrestán menším trestem za krosček. Kanada si tak zahraje další přesilovku.

47:29
    Američané se zkouší znovu dostat před kanadskou branku, brzdí je ale nepřesné přihrávky.
    47:06 Connoe HALL - 9:2

47:06
    CONNOR HALL zůstal zcela sám před Oettingerem a z pokleku mířili přesně za záda amerického brankáře. Asistence: Mason Shaw, Beck Malenstyn.
    45:05 Griffin LUCE - 9:1

45:05
    Další využitá přesilovka Američanů. GRIFFIN LUCE dostal krásnou přihrávku na pravou stranu, kde zůstal nikým nehlídán a mířil tvrdou střelou přesně pod horní tyčku. Asistence: Matthew Hellickson, Trent Frederic.

44:33
    Dante Fabbro (CAN) byl potrestán větším a menším trestem za zásah do oblasti hlavy a krku.
    44:22 Hromadná bitka bezprostředně po gólu USA

44:22
    Vyloučení v týmu Kanada (Stanley – 2 min.).
    Vyloučení v týmu Kanada (Laberge – 2 min.).
    Vyloučení v týmu USA (Pastujov – 2 min.).
    44:22 Zachary WALKER - 8:1

44:22
    ZACHARY WALKER ujel kanadské obraně a z hranice pravého kruhu střílel švihem. Mířil přesně, za záda kanadského brankáře. Bez asistence.

43:35
    Hra ve čtyřech vyhovuje víc kanadskému týmu, který se drží před Oettingerovou brankou.

42:41
    Maxime Comtois (CAN) si odpyká druhý menší trest v utkání, tentokrát za držení protihráče, současně s ním je vyloučeni i Trent Frederic (USA) na dvě minuty za hákování.
    42:27 Závar před kanadskou svatyní

42:27
    Amerika se začíná znovu tlačit do branky, Fitzpatrick ale drží svůj tým.

41:10
    Američané se nikam neženou a soustředí se především na obranu.

41:00
    Kanada se snaží najít cestu až před amerického brankáře, brzdí ji ale nepřesné přihrávky.

40:40
    Po pravé straně ujel americké obraně Shaw, mezi tyčkou a Oettingerem ale místo nenašel.

40:13
    V prvních vteřinách se hra přesunula do středního pásma, puk na hokejkách ale mají častěji domácí.

40:01

Druhá třetina už byla o něco vyrovnanější, především kvůli častým vyloučením Američanů. Kanada se přesto jen těžko dostávala k ohrožení americké branky, naopak domácí přidali další gól zásluhou Kailera Yamamota.

40:00

39:32
    Kanada se jen těžko dostává v útočném pásmu k puku, ten si mezi sebou přihrávají Američané.

39:05
    Hra se teď přesouvá do branky k brance, Američané se soustředí především na bránění.

38:29
    Quenneville chtěl překvapit Oettingera střelou od levého mantinelu, na tu ale americký brankář dobře viděl.

37:42
    Domácí se rychle zbavují puku ve svém pásmu a šetří čas před kanadskou brankou.

37:22
    Kapitán domácích, Ryan Lindgren, si odsedí menší trest za krosček.

36:54
    Své štěstí zkoušel střelou od modré i Fabbro, trefil ale jen výstroj připraveného Oettingera.

36:30
    Od modré to pak zkoušel ještě Laberge, jeho pokus ale Oettinger vyrazil před sebe.

36:13
    Kyrou vyslal na americkou branku tvrdou střelu z levého kruhu, mířil ale trochu vedle.

35:49
    Američané rychle vyhazují puk z vlastního pásma a za ním se ženou hned dva z Kanaďanů.

35:13
    Nicholas Pastujov (USA) je potrestán dvěma minutami za držení hole.

35:10
    Howden to zkusil z mezikruží, jeho nahození ale Oettinger dobře viděl a vyrazil holí.

35:06
    Tentokrát se v útočném pásmu drží Kanaďané.
    34:45 Neproměněné trestné střílení Kanady

34:45
    Katchouk se rozjel poměrně pomalu, před Oettingerem si chtěl ještě přehodit puk, americký brankář mu ale klepl do hole.
    34:45 Faul na unikajícího Katchouka

34:45
    Katchouk se dostal do samostatného úniku, Krys s Lockwoodem jej ale zastavili seknutím, a tak je nařízeno trestné střílení.

34:29
    Phillips vyvezl puk až ke kanadské brance, dál se ale nedostal.

33:50
    Domácí tým znovu kombinuje v útočném pásmu a Kanaďanům pořádně motá hlavu.

33:19
    Kanada kombinuje v útočném pásmu, přes bránící Američany se ale nedostává až do těsné blízkosti Oettingera.

32:21
    Američané znovu vyhazují puk z vlastního pásma.

31:34
    Jostovi přeskočil puk hokejku a Kanaďané se sami vyhnali z útočného pásma.

31:30
    Kieffer Bellows (USA) míří na dvě minuty na trestnou lavici, a to za sekání.

31:30
    Chychrun jen nahodil puk na branku téměř od modré čáry, jeho střelu ale Oettinger dobře viděl a vykopl ji betonem.

30:38
    Katchouk se dostal s pukem až za branku Američanů, tam jej ale od hrazení nepustili domácí hráči.
    30:05 Slovní přestřelka mezi Greenwayem a Hullem

30:05
    Lockwood se pokusil vyhodit puk z třetiny Američanů, puk mu ale sjel z hole.

29:04
    Kanaďané opakovaně vyhazují puk z vlastního pásma, americký výběr ale kotouč ve vlastním pásmu dobře kontroluje.

28:37
    Kanada na chvíli vyvezla puk do útočného pásma, ke střele na Oettingerovu branku se ale nedostala.

28:15
    Teď už ale znovu kombinují před brankou Američané, kanadští junioři teď ale velmi dobře brání.
    27:20 McLeod poslal puk do konstrukce brány

27:20
    Malestynovi se povedlo nakonec puk přece jen vyhodil, v útočném pásmu se k němu u hrazení dostal McLeod, který prosprintoval sám před branku a mířil nahoru. Puk se ale odrazil od horní tyčky před brankovou čáru.

25:59
    Američané se znovu drží před kanadskou brankou a Kanaďané mají znovu velké problémy puk vyhodit.

25:21
    Další přesilovka pro Američany. Maxime Comtois (CAN) je potrestán dvěma minutami za krosček.

24:40
    Teď jsou to Kanaďané, kteří kombinují kolem americké svatyně, přes dobrou americkou obranu se ale nemůžou dostat ke střele.

23:40
    Američané to zkouší ze všech stran, kanadský výběr ale v obraně zabral, a tak Fitzpatrick moc práce nemá.

23:15
    Do Lockwoodovy střely z hranice levého kruhu skočil jeden z bránících Kanaďanů a puk se odrazil hodně mimo.

22:40
    Američané znovu míří před kanadskou branku a snaží se poosmé přijít na Fitzpatrickovu slabinu.

22:28
    Tyson Jost (CAN) míří na dvě minuty na trestnou lavici, kanadský kapitán se provinil vražením na hrazení.

22:09
    Kanaďanům se podařilo na chvíli dostat do útočného pásma, už ale ne od zadního mantinelu, kde s Američany bojují o puk.
    21:27 Kailer YAMAMOTO - 7:1

21:27
    Po tlaku na branku přidávají Američané další gól v přesilovce. Casey Mittelstadt poslal puk KAILEROVI YAMAMOTOVI těsně před hranicí brankovišti a americký útočník mířil z levé strany přesně za záda Fitzpatricka. Asistence: Casey Mittelstadt, Logan Brown.

21:03
    Američané znovu kombinují v útočném pásmu.

20:37
    David Quenneville (CAN) si odsedí menší trest za sekání.

20:30
    Keller ujel sám do útoku, z pravého kruhu ale trefil jen betony Fitzpatricka.

20:10
    Kanada se od prvních vteřin druhé třetiny tlačí do útoku, přes Američany se ale zatím nedostala ke střele.

20:01

První třetina se změnila spíš v gólovou exhibici, když už v osmé minutě svítil na světelné tabuli stav 3:1 pro Američany. Kanada reagovala změnou brankářů, i Fitzpatrick ale nestačil na tři góly domácích, kteří tak odchází do kabin s pětibrankovým náskokem.

20:00

18:58
    Chad Krys (USA) je tak potrestán menším trestem za sekání a míří na trestnou lavici.
    18:58 Samostatný únik Halla

18:58
    Hall ujížděl sám na americkou branku, za ním se hnal Krys, který se jej ještě snažil zastavit.
    Fitzpatrickův výtečný zákrok

17:46
    Vyloučení v týmu Kanada (Hague – 2 min., napadení).
    Tvrdý faul Kanaďana Halla

16:48
    Vyloučení v týmu Kanada (Hall – 2 min., hrubost).
    16:48 Nicholas PASTUJOV - 6:1

16:48
    A Ralph Engelstad Arena se naplno raduje už pošesté! Spojené státy americké hrají v neskutečném tempu, NICHOLAS PASTUJOV se prosadil švihem z mezikruží a dává svému týmu pětibrankový náskok! Asistence: Keeghan Howdeshell a William Lockwood.

16:00
    Teď už se do útoku dostali i Kanaďané, s velmi dobrou americkou obranou si ale neví rady.
    14:11 Joey ANDERSON - 5:1

14:11
    Američané přidávají další gól dokonce ve vlastním oslabení. Keller se dostal do samostatného úniku, trefil ale jen betony kanadského brankáře, puk se ale odrazil doprava, kde z druhé vlny najížděl JOEY ANDERSON a neměl problém zamést puk do odkryté branky. Asistence: Clayton Keller, James Greenway.

14:01
    Přesilovka pro Kanadu! Nicholas Pastujov si odsedí dvě minuty za podražení.

13:25
    Kanada na chvíli dostala puk z vlastního pásma, ke střele na americkou branku už se ale nedostala.

12:26
    Američané zůstávají dál aktivní a kombinují před kanadskou brankou, Kanaďané si se soupeřem moc neví rady.
    11:10 Logan BROWN - 4:1

11:10
    Podobná situace jako u předchozích gólů a Američané vedou o tři branky. LOGAN BROWN dostal dobrou přihrávku od pravého mantinelu a mezi dvěma bránícími hráči mířil přesně za záda Fitzpatricka. Asistence: Casey Mittelstadt, Kailer Yamamoto.
    10:26 Po střele USA zazvonila horní tyč

10:26
    Po střele jednoho z Američanů zvonilo za Fitzpatrickem břevno!

10:00
    Američané opakovaně vyhazují puk z vlastního pásma, Kanada tak má s přechodem přes modrou čáru velké problémy.
    09:17 Přečíslení Američanů

09:17
    Američané se dostali do útoku dva na jednoho. Lockwood si na levém kruhu ještě stáhl puk před padajícím obráncem a poslal jej Andersonovi, ten ale přestřelil kanadskou branku.

08:20
    Kanada se znovu tlačí před branku Američanů, ve svém pásmu ale kontrolují puk domácí.
    07:28 Kiefferoo BELLOWS - 3:1

07:28
    Keller poslal z levé strany z otočky puk na druhou stranu najíždějícímu KIEFFEROVI BELLOWSOVI, který mířil přesně ke vzdálenější tyči. Asistence: Clayton Keller, James Greenway.

06:31
    Tři góly jsou na Stuarta Skinnera trochu moc, a tak přepouští své místo mezi třemi tyčemi Evanu Fitzpatrickovi.
    06:31 William BITTEN - 2:1

06:31
    Kanaďané těží z tlaku na branku a rychle snižují náskok Američanů. WILLIAM BITTEN se dostal až do těsné blízkosti Oettingera a mířil přesně mezi pravou tyčku a tělo amerického brankáře.

06:00
    Kanaďané nabrali druhý dech a drží se před americkou brankou. Američané se teď jen těžko dostávají z vlastního pásma.

05:11
    Kanada reaguje oddechovým časem, dvě takhle rychlé branky nečekala.
    05:11 Logan BROWN - 2:0

05:11
    Domácí bleskově přidávají další branku. Yamamoto vrátil puk od branky na levý kruh připravenému LOGANU BROWNOVI, který poslal kotouč do pravého horního růžku. Asistence: Kailer Yamamoto, Casey Mittelstadt.
    04:40 Joey ANDERSON - 1:0

04:40
    Američané rychle využívají přesilovku a dostávají se do vedení. Keller chvíli váhal, kam z levého kruhu poslat puk, pak ale našel u tyčky volného JOEYHO ANDERSONA, který procpal puk pod Skinnerovou výstrojí.

04:23
    Teď už jsou ale domácí zpět před Skinnerovou brankou a kombinují.

03:58
    Kanada ale opakovaně vyhazuje puk ze svého pásma a šetří čas.

03:33
    První přesilovku si zahrají Američané! Brett Howden (CAN) si odpyká dvě minuty za vražení.

02:59
    Vhazování před Oettingerovou brankou se muselo opakovat, i napodruhé jej ale zvládli Američané, kteří vyrazili do útoku.

02:40
    Kanada se prohnala před americkou branku, střelu z vrcholu levého kruhu ale Oettinger zkrotil ve své výstroji.

02:02
    Malenstyn zkoušel napadat rozehrávku Američanů, k puku se ale dostat nedokázal.

01:34
    Kanada se drží v útočném pásmu, Američané ji ale hned po přechodu přes modrou čáru zbavují puku.

00:59
    Kolem brankoviště amerického brankáře se mihl Gregor, trefil ale jen betony připraveného brankáře.

00:41
    Zakázané uvolnění vrací hru před Oettingera.

00:30
    V útočném pásmu se na chvíli usadili Kanaďané, na branku ale vystřelit nedokázali.

00:05
    Američané rozjeli svou útočnou akci z vlastního pásma, po první střele ale jen zaduněl zadní mantinel.

00:01

USA: Oettinger (Woll) – Fox, Grenway, Martin, Lindgren (C), Krys, Hellickson, Luce – Anderson, Keller, Bellows – Frederic, Lockwood, Sanchez – Mittelstadt, Yamamoto, Brown – Pastujov, Howdeshell, Walker – McPhee.

Kanada: Skinner (Fitzpatrick) – Fabbro, Chychrun, Stanlex, Hague, Phillips, Quenneville, Hall – Jost (C), Shaw, Bitten – Laberge, Howden, Gregor – Comtois, McLeod, Kyrou – Katchouk, Malenstyn, Tippett – Morrison.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Linde (SWE) – Suchanek (CZE), Sysuev (RUS).

I Kanada postoupila do vyřazovacích bojů z prvního místa skupiny. Na úvod turnaje si s chutí zastřílela proti Dánsku, které porazila jasně 10:2, pak ale proti českému výběru, Slovensku a Finsku dokázala nastřílet shodně vždy jen tři branky. Na vítězství to ale pokaždé stačilo, ani jeden ze tří soupeřů javorových listů totiž nedokázal překonat kanadské brankáře víc než jednou. Ve čtvrtfinále nastoupili Kanaďané proti Švýcarsku, které smetla devíti góly. V semifinále ale narazila, stejně jako Američané, na tým ze severu Evropy. Utkání se Švédskem se proměnilo v gólovou přestřelku, kterou nakonec musely rozhodovat samostatné nájezdy. V těch byli šikovnější Švédové, a tak se mohli radovat nejen z výhry 6:5, ale také z postupu do zápasu o zlato.

Američané v základní skupině ani jednou nezaváhali, když si připsali čtyři jasné výhry nad Ruskem (8:2), Švédskem (6:1), Lotyšskem (12:1) a Švýcary (4:0). Ve čtvrtfinále pak narazili na český výběr, který po bezgólové první třetině nakonec přehráli jasně 8:0. V semifinále se však postavili houževnatým Finům, jejichž výkony měly stoupající tendenci. V gólové přestřelce se nakonec radovali z výhry Finové, kteří se trefili dvakrát v šedesáté minutě a díky skóre 4:2 ve svůj prospěch postoupili do finále.

Možná trochu překvapivě se proti sobě v utkání o bronz postaví dva týmy, které byly velkými favority celého turnaje, a to domácí USA a Kanada.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 5. Anderson (Keller), 6. Brown (Yamamoto, Mittelstadt), 8. Bellows (Keller, Greenway), 12. Brown (Mittelstadt, Yamamoto), 15. Anderson (Keller, Greenway), 17. Pastujov (Howdeshell, Lockwood), 22. Yamamoto (Mittelstadt, Brown), 45. Walker, 46. Luce (Hellickson, Frederic), 59. Lockwood (Hellickson, McPhee) – 7. Bitten (Shaw, Phillips), 48. Hall (Shaw, Malenstyn), 52. Tippett (Krys, Hall)

USA: Oettinger (Woll) – Fox, Greenway, Martin, Lindgren (C), Krys, Hellickson, Luce – Anderson, Keller, Bellows – Frederic, Lockwood, Sanchez – Mittelstadt, Yamamoto, Brown – Pastujov, Howdeshell, Walker – McPhee.
    Kanada: Skinner (od 8. Fitzpatrick) – Fabbro, Chychrun, Stanley Hague, Phillips, Quenneville, Hall – Jost (C), Shaw, Bitten – Laberge, Howden, Gregor – Comtois, McLeod, Kyrou – Katchouk, Malenstyn, Tippett – Morrison.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Linde (SWE) – Suchánek (CZE), Sysujev (RUS)