Novokuzněck – Barys 4:2 (kon.) | Novosibirsk – Jekatěrinburg 3:5 (kon.) | Omsk – Chanty-Mansijsk 1:0 (kon.)
Čeljabinsk – Petrohrad 2:1 (po pr.) | Ufa – Čerepovec 3:2 (kon.) | Toljatti – Záhřeb 2:3 (kon.)
Kazaň – HC Slovan 2:1 (kon.) | Soči – Riga 3:1 (kon.) | Spartak Moskva – Jokerit 1:2 (kon.)
Ak Bars Kazaň
2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
HC Slovan Bratislava
Úterý 23.08.2016, 18:00 • TatNeft Arena • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Tak jsme se dočkali, KHL znovu začala! Příjemné úterní odpoledne z Kazaně, kde se místní celek utká s týmem Slovan Bratislava. Tímto zápasem vás provede Karel Janeba.

AK BARS KAZAŇ

Celek z TatNeft Areny vypadl loni už v konferenčním čtvrtfinále, když podlehl Salavatu Julajev Ufa 4:3 na zápasy. Fanoušci vzpomínají na poslední vítězný zápas, když Kazaň přehrála Ufu vysoko 8:0! V posledním sedmém zápase však prohrála 3:2. Do Kazaně taky přešel český forvard Jiří Sekáč, který by měl dnes nastoupit. Jak mu půjde premiéra v novém dresu?

HC SLOVAN BRATISLAVA

To jediný slovenský zástupce zahájí svou sezónu tripem. První zápas jej čeká v Kazani. Svěřenci kouče Miloše Říhy taktéž loni vypadli v konferenčním čtvrtfinále, když podlehli 4:0 na zápasy celku CSKA Moskva. Nicméně Slovan se hodně držel, všechny zápasy prohrál maximálně o 2 góly, jeden dokonce až v prodloužení. Slovan sehrál přes přípravu 10 přípravných zápasů. 7 z nich bylo s českými celky. S PSG Zlín se Slovan střetl 2x a vždy vyhrál, jednou 3:2 a podruhé 5:2. Se Spartou Praha podlehl 4:2 a Kometě Brno nejprve podlehl 5:3 v Brně, následně v Bratislavě zvítězil 2:1. Následoval duel s celkem Oceláři Třinec, zde Slovan vyhrál 3:2 a ze stadiónu Vítkovic si Slovan odvezl výhru 2:0. Jak se bude dařit slovenskému týmu v nové sezóně? Postoupí opět do play-off?

Dnes uvidíme poprvé v ostrém zápase početně české pětičlenné komando ve Slovanu Bratislava. Zatímco Václav Nedorost a Tomáš Kundrátek již ve slovenské metropoli působili v minulém ročníku, trojici Radek Smoleňák, Tomáš Kubalík a Jakub Valský dnes čeká premiéra v belasém dresu. Debut v dresu Slovanu zažijí i velké kanadské posily klubu v čele s někdejším nejlepším střelcem NHL Jonathanem Cheechooem.

Ak Bars Kazaň: Garipov – Pajgin, Ohtamaa, Batyršin, Jarullin, Zacharčuk, Tokranov, Musin – Azevedo, Tkačjov, Lukojanov – Gluchov, Malychin, Varnakov – Žukov, Lazarev, Čibisov – Popov, Sekáč, Glinkin.

HC Slovan Bratislava: Pogge – Kundrátek, Meszároš, Plastino, Švarný, Starosta, Luža, Pokorný – Smoleňák, Taffe, Cheechoo – Viedenský, Nedorost, Jeglič – Kubalík, Zigo, Valský – Chipchura, Lušňák, Skalický – Šiška.

Rozhodčí: Ansons, Oskirko – Nestěrov, Černyšev.

Který z týmů vyhraje první třetinu?

Obě mužstva už vjela do zaplněné TatNeft Areny, za malou chvíli zazní postupně hymna Slovenska, následně Ruska a republiky Tatarstánu a utkání bude moci začít.

Úvodní ceremoniál skončil, stejně tak dozněly hymny a utkání tedy může s takřka desetiminutovým zpožděním začít.

00:01

00:26
    O první střelu bratislavského celku v nové sezoně se postarala nová akvizice Radek Smoleňák, který zkusil štěstí střelou příklepem z levého kruhu. Garipov byl připraven.

00:40
    Slovan je v úvodní minutě aktivní. Plastino pálil od modré čáry, jeho střela byla zblokována.

01:23
    Jeglič našel před bránou Ziga, jenž zblízka pálil těsně mimo bránu. První velká šance Slovanu, který začal výborně.

02:10
    Poprvé se v útočném pásmu zjevili i domácí, Pogge ale zasahovat nemusel.

03:15
    I kanadský brankář ve službách Slovanu už má první zákrok. Svou lapačku vytáhl Pogge proti střele Lukojanova od modré čáry.

04:10
    První velká šance Kazaně, Gluchov se ocitl před Poggem, který ale vytasil svůj beton a eliminoval šanci soupeře.

04:51
    Zigo nahodil kotouč ze středního pásma, Garipov raději skryl puk v lapačce.

05:03
    Kubalík našel před bránou volného Ziga, jemuž ovšem zakončení vůbec nesedlo.

05:55
    Lušnák se ocitl v ofsajdu, vhazovat se bude ve středním pásmu.

06:32
    Zakázané uvolnění Slovanu.

06:55
    A další icing bratislavského celku.

07:10
    Po úvodním rozpačitém představení dostali hráči Kazaně svého soupeře pod tlak.

07:30
    Až v tuto chvíli se povedlo Slovanu osvobodit, hosté tak mohou střídat.

07:50
    Domácí si zahrají první přesilovou hru zápasu. Dvě minuty za podražení obdržel Jonathan Cheechoo.

07:55
    Hosté vyhráli buly a odpravili puk na druhou stranu kluziště.

08:14
    Tokranov vypálil z levého kruhu z první, Pogge vytáhl efektní zákrok lapačkou.

08:56
    Azevedo nahrál na pravý kruh Lukojanovovi, který pálil těsně nad. Domácí mají velký závar.

09:09
    Hosty dokázal osvobodit z enormního tlaku Nedorost, který odpravil puk na protější stranu kluziště.

09:28
    Domácí byli při pokusu o znovudobytí útočné třetiny příliš zbrklí a dopustili se při vlastní přesilovce zakázaného uvolnění.

09:50
    Belasí se prvnímu oslabení v nové sezoně ubránili.

10:41
    Obrovská šance Slovanu. Smoleňák u mantinelu obral o puk Zacharčuka a následně nahrál do jízdy před bránu sjíždějícímu Cheechoovi, který ovšem zblízka Garipova nepřekonal.

11:17
    Na druhé straně střílel nebezpečně Ohtamaa, ovšem jeho zakončení postrádalo přesnost.

12:00
    K vidění je hned v první třetině hodně atraktivní hokej z jedné strany na druhou.

13:00
    Ke Kubalíkovi číhajícímu v mezikruží se dostal kotouč, nová česká akvizice Slovanu následně zakončovala z otočky těsně mimo bránu.

13:23
    Na druhé straně se musel mít na pozoru Pogge proti svižné střele Čibisova z pravého kruhu přes obránce.

13:35
    Následně rozhodčí odpískal ofsajd, v němž se ocitla posila Slovanu z NHL Chipchura.

14:32
    Čibisov předvedl dobré individuální schopnosti, když se proháčkoval na vlastní pěst až před bránu, kde sice upadl, ale z otočky ještě dokázal zakončit, Pogge si svou tyč hlídal.

14:49
    Zakázané uvolnění Slovanu. Vhazování před Poggem.

15:21
    Azevedo našel přihrávkou přes téměř celé kluziště na modré čáře číhajícího Lukojanova, který si vzal puk, dostal se do útočné třetiny a vypálil, Pogge zakročil lapačkou.

15:53
    Jeglič nahodil puk zpoza brány před svatyni Kazaně do prostoru, kde stál Malychin, od jehož brusle se puk odrazil na Garipova, který dokázal zareagovat na odraz a zasáhnout.

16:58
    Čibisov napřáhl v mezikruží a vypálil, ovšem pálil nepřesně.

17:15
    Na druhé straně pálil při přečíslení tři na dva od mantinelu Skalický, jeho zakončení ovšem příliš razantní nebylo, a Garipov neměl těžkou práci.

17:37
    Další velká šance Slovanu. Cheechoo dostal přihrávku a zpoza pravého kruhu vypálil z první. Garipov chvíli nevěděl, kde má puk, ale nakonec jej našel ve výstroji.

18:05
    Malychinova střela zpoza pravého kruhu byla sražena na ochrannou síť. Vhazování před Poggem.

19:00
    Začala se poslední minuta první třetiny.

19:30
    Chipchura nahodil kotouč prudce ze středního pásma na Garipova, který raději přerušil hru.

19:30
    Rozhodčí na samém konci první periody vyloučili Antona Glinkina. První početní převaha pro Slovan.

19:42
    Hosté se nejen dokázali osvobodit, ale dokonce se dostali do brejku, naštěstí pro Slovan bez zakončení.
    Zahráli jste si někdy na zamrzlé řece? :-)

ODR season is underway. #MadeOfHockey (repost via @tarvainen)

Fotka zveřejněná uživatelem CCM Hockey (@ccmhockey),

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Ačkoliv jsme v první třetině duelu branku neviděli, obě mužstva předvedla zajímavou partii plnou šancí. Zatím však oběma týmům chybí větší štěstí v koncovce, činí se rovněž oba brankáři. Domácí byli nejblíže skórování pravděpodobně při své vlastní přesilovce. V té ovšem nedokázali využít velké příležitosti. Hosté dostali možnost početní převahy na samotný závěr třetiny a její převážnou část si zahrají až v prostřední části. Od zhruba v 18:58, kdy druhá třetina začíná, uvidíme, jak s početní převahou Říhovi svěřenci naloží.

Slovan zahájí druhou třetinu s minutu a půl trvající přesilovou hrou.

20:01

20:35
    Domácím se zatím nedaří dostat do útočné třetiny. Teď se dokonce povedlo českému útočníkovi Jiřímu Sekáčovi ohrozit Poggeho, jenž vyrazil puk na ochrannou síť.

20:53
    Nedorost dostal na levém křídle prostor, ovšem jeho projektil vytěsnil Garipov mimo bránu.

21:12
    Hosté se zformovali před bránou Kazaně, ovšem Jegličovo zakončení si Garipov pohlídal.

21:20
    Domácí hrají v plném počtu. Podobně jako Belasí se zvládli ubránit prvnímu oslabení.

22:03
    Zbytečné vyloučení Tomáše Kubalíka, který v útočném pásmu krosčekoval, za což obdržel dvouminutový trest.

22:14
    Hostům se povedlo odpravit hned na úvod kotouč přes všechny čáry.

22:34
    Domácí se na chvíli dokázali udržet v útočném pásmu, ovšem bránící čtveřici Slovanu se zanedlouho povedlo dostat puk na protější stranu kluziště.

23:10
    Po Glinkinově ráně na Žukova zívala odkrytá brána, kterou ovšem útočník Kazaně nezasáhl. Asi největší dosavadní šance duelu.

23:54
    Pajgin nezachytil na modré čáře přihrávku a domácí přišli o pásmo.

24:03
    Belasí hrají v plném počtu. Dokázali se ubránit i druhé početní nevýhodě.

24:39
    Varnakov udělal šikovnou kličku na střed a z mezikruží vyslal jedovku na Poggeho bránu, který čaroval betonem.

25:30
    Po delší době se v útočném pásmu objevili hosté.

25:38
    Velká šance Slovanu zůstala nevyužita. Po střele Plastina se ke kotouči dostal Lušňák, který objel bránu a mohl zakončovat do odkryté klece. Na poslední chvíli se ale dokázal Garipov přesunout k tyči a zachránit svůj tým od inkasování.

26:25
    Na druhé straně musel hasit další nebezpečí Pogge, který tentokrát zasahoval proti střele Glinkina, jenž se ze středního pásma proháčkoval do mezikruží, odkud vyslal nebezpečnou střelu.

27:27
    Hosté si na chvíli vytvořili tlak v útočném pásmu. K zakončení od modré čáry se nakonec odhodlal Plastino, Garipov na kotouč viděl a bez větších problémů zakročil.

28:00
    Na nedostatek práce si nestěžuje ani Pogge. Před malou chvílí si připsal další zákrok, po střele Gluchova od modré čáry to byl zákrok z těch jednodušších.

28:07
    A znovu brankář Slovanu, tentokrát kryl střelu Lazareva.

29:02
    Čtvrtá formace Slovanu se dokázala usadit před Garipovem. Nakonec vyprodukovala jedinou střelu, když Skalický pálil notně z úhlu, brankář Kazaně byl připraven.

29:40
    Následně i první formace Slovanu dokázala působit v útočné periodě, obrana Kazaně si musí dávat pozor zejména na Cheechooa.

30:21
    Garipov uklidnil situaci, když ukryl nahození ze středního pásma v lapačce.

30:51
    Belasí si neporozuměli při rozehrávce a hra se po zakázaném uvolnění přesune před Poggeho.

30:56
    Kazaň vstřelila branku!
    Ačkoliv měli ve druhé třetině trochu více ze hry hosté, jako první se prosazují domácí. Batyršin vypálil od modré a kotouč se pro Slovan nešťastně odrazil od zadního mantinelu před bránu do míst, kam najížděl MICHAIL VARNAKOV, který zblízka prostřelil Poggeho. Asistence: Rafael Batyršin, Fjodor Malychin.
    30:57 Michail VARNAKOV - 1:0

31:55
    Kundrátek vypálil přes Tokranova z pravého kruhu, Garipov vyrazil puk před sebe, načež se český obránce ve službách Slovanu tlačil k dorážce, ta mu ovšem nevyšla.

32:59
    Smoleňák zkusil vypálit z otočky od mantinelu, Garipov celou situaci hlídal.

33:35
    Belasí jsou po inkasování jednoznačně aktivnější, zatím se ale dostávají hůř k zakončení.

34:05
    Domácí mohli vést o dvě branky. Pogge neudržel střelu od mantinelu a dorážející Varnakov měl na hokejce druhou branku. Kanadský brankář ve službách Slovanu ale dokázal zakročit a vyrazit puk.

34:35
    Šance pro Slovan srovnat stav zápasu, dvě minuty za nedovolené bránění obdržel Michail Gluchov.

35:06
    Švarný na modré nezachytil přihrávku a hosté musí znovu dobývat útočné pásmo.

35:35
    Po Švarného střele zpoza pravého kruhu "do ohně" dorážel zblízka Nedorost, ovšem Garipov znovu neinkasoval. Následně se strhla v brankovišti brankáře Kazaně potyčka.

36:00
    Znovu se povedlo domácím vyhodit puk.

36:35
    Domácí hrají v plném počtu, ubránili se i druhému oslabení.

37:24
    Na ledě to teď jiskří. Rafael Batyršin předvedl dost neférový zákrok kolenem proti Cheechoovi. Rozhodčí vyloučil kazaňského obránce na dvě minuty.

37:36
    Domácí nemusí Batyršinovo vyloučení mrzet, protože se prosazují v oslabení a dostávají se do trháku. Justin Azevedo oprášil s JIŘÍM SEKÁČEM spolupráci z pražského Lva. První jmenovaný zvládl situaci u mantinelu a našel před bránou českého útočníka, který zblízka prostřelil Poggeho a po návratu ze zámoří do KHL dokázal, že se s ním musí počítat. Asistence: Justin Azevedo.
    37:36 Jiří SEKÁČ - 2:0

38:09
    Slovan právě vstřelil branku!
    Hosté se nenechali zlomit nepříjemnou inkasovanou brankou v přesilovce a dávají kontaktní branku. Plastinovi vůbec nesedla střela, díky čemuž se kotouč dostal k IVANU ŠVARNÉMU, jehož střelu z pravého kruhu si patrně obránce Kazaně srazil za záda vlastního gólmana. Asistence: Ivan Švarný, Nick Plastino.
    38:09 Ivan ŠVARNÝ - 2:1

39:00
    Začala se poslední minuta druhé třetiny.

39:12
    Při rychlém protiútoku se dostal ke dvojitému zakončení z levého kruhu Skalický, ovšem Garipov byl připraven.

40:00

Který z týmů vyhraje třetí třetinu?

Druhá třetina nabídla podobně jako první část dosti zajímavou podívanou plnou šancí. Více ze hry měli dlouho hosté, ovšem byli to hráči Kazaně, kteří si vypracovali dvoubrankový náskok. Nejprve se prosadil Varnakov a dvě minuty před koncem druhé třetiny v oslabení i český útočník Jiří Sekáč. Belasí se dokázali ještě v té samé přesilové hře, v níž inkasovali, vrátit na kontakt, když se trefil Václav Nedorost. Do třetí třetiny, která začne zhruba v 19:50, vstupuje s mírným náskokem Kazaň, ovšem vzhledem k obrazu hry nelze Slovan vůbec odepisovat.

40:01

40:55
    V úvodní minutě třetí třetiny se hra přelévá ze strany na stranu ovšem bez střeleckých pokusů na jedné či druhé straně.

41:38
    Belasí se neshodli při rozehrávce, což vyústilo v zakázané uvolnění.

41:45
    Po vyhraném buly pálil od modré Tokranov, ovšem jeho dělovka byla zblokována.

42:04
    Nepříjemnost pro Slovan. Ivan Švarný byl vyloučen a na dvě minuty oslabí své mužstvo.

42:26
    Od modré čáry pálil Jarulin, Pogge na kotouč viděl a zakročil.

42:37
    Hosté vyhráli buly a Smoleňák pohodlně vyhodil puk na protější stranu kluziště.

43:00
    Dvakrát tečovanou střelu jednoho z obránců Kazaně si Pogge pohlídal.

43:23
    Belasým se znovu povedlo dostat puk pryč z vlastní třetiny.

44:04
    Slovan hraje v plném počtu. Tentokrát se Belasí ubránili bez větších problémů.

44:33
    Gluchov nahrál před bránu Varnakovovi, který pálil mimo bránu.

45:10
    Úvod třetí třetiny zatím patří domácímu mužstvu, Říhovi svěřenci se zatím nedokážou dostávat do velkých šancích jako v předcházejících dvou periodách.

45:27
    Ofsajd Slovanu.

47:02
    Batyršinovu střelu od modré čáry vyrazil Pogge mimo nebezpečí.

Dnešní utkání sleduje vyprodaná (8890 diváků) TatNeft Arena.

48:04
    Zacharčuk napřáhl na modré a vystřelil, Pogge si na kotouč počíhal. Slovan však v těchto chvílích potřebuje být na opačné straně kluziště.

48:15
    Velká šance pro Kazaň odskočit na dva góly. Justin Pogge totiž chytil kotouč za bránou, za což obdržel dvouminutový trest. Ten odpyká Pavol Skalický.

49:36
    Domácí dlouho operovali v útočném pásmu, ale nakonec dokázal vybojovat puk Nedorost a poslat jej přes všechny čáry.

50:12
    Žukov zkusil zaskočit Poggeho střelou z úhlu, brankář Slovanu odolal.

50:15
    Hosté hrají v plném počtu.

50:17
    Po Tokranovově střele dorážel jeden z hráčů z bezprostřední blízkosti, ovšem Pogge zachránil své mužstvo.

50:58
    Jeglič vybojoval u modré čáry puk a hned vypálil, Garipov neměl s polapením kotouče problém.

51:13
    Tak to je obrovská škoda pro Slovan! Po Valského přihrávce, která se odrazila na Nedorosta, překonal český útočník přesouvajícího se Garipova. Puk se odrážel za záda brankáře Kazaně, když v té chvíli vytáhl vynikající baseballový obranný zákrok hokejkou obránce Lazarev, který odpravil puk z brankové čáry.

52:28
    Skalický v zajímavé šanci pálil mezi betony Garipova. Brankář Kazaně si tento prostor pohlídal. Hosté jsou s blížícím se koncem třetí třetiny nebezpečnější a nebezpečnější.

53:26
    Zakázané uvolnění domácího celku. Vhazovat se bude před Garipovem, kde je v posledních minutách poměrně nebezpečno.

54:05
    Belasí se snaží okamžitě vyrážet do útočného pásma, domácí si ale dávají pečlivý pozor na svou defenzívu.

55:01
    Na druhé straně pálil od mantinelu Tokranov, Pogge zachytil jeho střelu v lapačce.

55:20
    Plastino nahazoval kotouč před brankoviště Jegličovi, jemuž ale teč příliš nevyšla.

56:20
    Domácím se teď daří držet svého soupeře na distanc od Garipovovy brány.

57:15
    Fanoušci v Kazani momentálně ženou své mužstvo za tříbodovým ziskem a domácí se zatím činí. Kotouč drží daleko od své brány.

57:55
    Po delší době se hosté objevili v útočném pásmu, ale Plastinova střela ke Garipovovi neprošla.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:15
    V útočném pásmu nadále operují k velké radosti fanoušků domácí hokejisté.

58:30
    Pogge zamířil na střídačku, hosté to zkouší v šesti.

58:47
    Pajgin těsně minul odkrytou bránu Slovanu, který se nemůže usadit v útočném pásmu.

59:17
    Rovněž Sekáč netrefil prázdnou bránu.

59:36
    Obrovská šance Slovanu, do které se hosté dostali zničehonic. Nedorost se ocitl v blízkosti brány, ale Garipov dokázal zakročit. Následně vznikl závar před bránou Kazaně, při němž rozhodčí nepochopitelně přerušil hru, i když Garipov neměl puk pod kontrolou.

59:36
    Miloš Říha si bere oddechový čas.

59:36
    Velice zvláštní rozhodnutí rozhodčích, kteří přesunuli hru do středního pásma.
    Dominika Furcha překvapil na ledě ruský tank :-)

59:54
    Hosté se při přechodu přes modrou čáru dopustili ofsajdu. Šance Slovanu jsou v tuto chvíli minimální.

Hokejisté Kazaně tedy ve třetí třetině dokázali ubránit hubený jednobrankový náskok, který si vypracovali ve druhé třetině. Slovan na konci utkání pustili do jediné vyloženější šance. Druhou část třetí třetiny ovlivnili rozhodčí, kteří nejprve neodpískali jasný faul Zijata Pajgina na Radka Smoleňáka u modré čáry, po němž český útočník na led už nenaskočil. Dvacet vteřin před koncem poté rozhodčí přerušil při závaru hru, ačkoliv gólman neměl kotouč pod kontrolou.

To je ode mě pro dnešek všechno, přeji příjemný zbytek večera. (20:30:42)

Václav Petrů

Branky a nahrávky: 31. Varnakov (Batyršin, Malychin), 38. Sekáč (Azevedo) – 39. Švarný (Plastino)

Ak Bars Kazaň: Garipov (Galimov) – Pajgin, Ohtamaa, Batyršin, Jarullin, Zacharčuk, Tokranov, Musin – Azevedo, Tkačjov, Lukojanov – Gluchov, Malychin, Varnakov – Žukov, Lazarev, Čibisov – Popov, Sekáč, Glinkin.
    HC Slovan Bratislava: Pogge (Brust) – Kundrátek, Meszároš, Plastino, Švarný, Starosta, Luža, Pokorný – Smoleňák, Taffe, Cheechoo – Viedenský, Nedorost, Jeglič – Kubalík, Zigo, Valský – Chipchura, Lušňák, Skalický – Šiška.

Rozhodčí: Ansons, Oskirko – Nestěrov, Černyšev

Diváci: 8890 (vyprodáno)