Slovensko – Lotyšsko 5:2 (kon.) | Finsko – Švýcarsko 7:4 (kon.) | Švédsko – USA 0:4 (kon.)
Kanada – Česko 6:0 (kon.) | Rusko – Německo 8:4 (kon.)
Slovensko
5:2 (2:0, 1:2, 2:0)
Lotyšsko
Čtvrtek 25.04.2013, 10:00 • Šajba Arena, Soči/Adler, Rusko. Kapacita: 7 000 míst. • Mistrovství světa do 18 let

Slovensko nakonec ve třetí třetině prokázalo větší kvalitu a dvěma brankami v poslední části zápasu rozhodlo o své výhře. Na rozdíl dvou branek v přesilovce upravoval Cehlarík, definitivní tečku přidal Lantoši.

Slováci tak v sérii na dva vítězné zápasy vedou 1:0 a stačí jim už pouze jednou vyhrát k záchraně v elitní skupině MS U18. (12:11:38)

Nejlepší hráči: Okoličány (SVK) – Egle (LAT)
    Střely na branku: 37:34

60:00

59:57
    Homjakovs (LAT) vyloučen za sekání.

58:06
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Je hotovo. ROBERT LANTOŠI využil chaosu v lotyšské rozehrávce a poté, co se dostal k puku, poslal ho na překvapeného Nazarovse, který nestihl reagovat. Asistence: Peter Cehlarík.

56:42
    Lotyši si vytváří závěrečný nápor, Slovensko je ale silnější v osobních soubojích, takže ze spousty nadějných situací Lotyšsko nevystřelí na branku.

55:42
    Slovensko vyhodilo na icing, hra zůstává před Okoličánym.

54:10
    Petersons se prosadil až do koncovky poté, co ukličkoval tři protihráče. Na gólmana si ale nepřišel a následně se přimíchal do potyčky před brankou.

53:11
    Úplně sám se před gólmanem zjevil Haralds Egle, jenže gólman jeho střelu zlikvidoval ukázkovým semaforem!

52:45
    Slováci se při vlastním oslabení v pohodě brání.

51:33
    Gula (SVK) vyloučen za hákování.

50:37
    Lotyši si zkomplikovali zápas naprosto zbytečným vyloučením, které soupeř dokázal potrestat.

49:45
    Slováci neproměnili v přesilovce velké šance a pak se ujala nenápadná přízemní střela PETERA CEHLARÍKA od modré. Asistence: Patrik Bacík, Dominik Rehák.

48:35
    Hodně zbytečného faulu v útočném pásmu se dopustil Golovkovs (LAT). Soupeřova obránce poslal na led vražením na hrazením.

47:06
    Žilka střílel z mezikruží do betonů Nazarovse.

46:26
    Lotyši nahazovali puk z poloviny hřiště, Okoličány raději udržel kotouč v lapačce. Bude se vhazovat po jeho pravici.

45:09
    Batna atakoval Petráše, ten málem skončil na lotyšské střídačce vzhůru nohama.

44:19
    Slovensko mělo zápas velmi dobře rozehraný, nyní se ale ocitá pod tlakem Lotyšska, které chce vyrovnat.

42:57
    Nyní pro změnu vybruslil do skvělé střelecké pozice Maslovskis, Okoličány jeho pokus vyrazil do ochranné sítě.

42:37
    Lotyši mohli vyrovnat, střelu Zembergse dorážel Petersons.

41:24
    V úvodu třetí části zápasu drží puk na hokejkách hráči Lotyšska.

40:01

Střely na branku: 23:21

Lotyši ve druhé třetině podstatně zlepšili svou hru a srovnali se slovenským soupeřem krok. Navíc dokázali snížit na rozdíl jediné branky, takže nás v Šajba Areně čeká rozhodně zajímavá třetí třetina.

40:00

38:28
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Slovenského nedůrazu ve vlastním brankovišti využil EDGARS HOMJAKOVS, který si našel puk před brankou a poslal ho do sítě. Asistence: Olafs Aploks, Haralds Egle.

38:17
    Petersons tečoval kotouč před gólmanem, ten ho ještě stihl vytěsnit mimo branku.

36:33
    Tempo hry polevilo, puk se většinou potuluje po středním pásmu.

35:07
    Maslovskis to vzal na sebe a dobře se dostal do koncovky. Okoličány byl pozorný, střelu vyrazil betonem.

34:46
    Čerňák střílel od modré, Nazarovs si vklidu jeho pokus pohlídal.

33:12
    A především lotyšský celek doplácí na bídnou koncovku. Přestože si dokáží vytvořit místo pro dobré zakončení, jejich střely většinou míří mimo branku. A trefovat branku, to je základ!

32:44
    Lotyši přece jen nejsou zvyklí příliš útočit, takže když mají přesilovku, tak trochu nevědí, co hrát...

31:36
    Egle si našel dobré místo pro zakončení, jeho střela ale neměla dostatečně razantní parametry.

31:22
    Zbytečná chyba Lotyšů, puk jim utekl za modrou čáru a následně uvízli v ofsajdu.

30:43
    Boboš (SVK) vyloučen za hru vysokou holí.

30:20
    Před branku si nabruslil Smits a svou střelu směřoval pod břevno, které minul jen o milimetry!

29:39
    Šoltés prokličkoval až před branku, svůj následný bekhend nasměroval do ramena Nazarovse.

28:48
    Druhá třetina je díky většímu zaujetí Lotyšů přece jen zajímavější, protože nyní hrají ofenzivně oba celky.

28:08
    Bukarts se ocitl sám před gólmanem, jeho střelu zblízka ale Okoličány zneškodnil!

26:21
    Záhy se ale tým Slovenska znovu dostává do dvoubrankového vedení. Zmatku před brankou využil ROBERT VARGA, který přízemní střelou poslal kotouč k tyčce. Asistence: Timotej Sille, David Šoltés.

25:37
    Lotyši měli nápor, který zužitkovali v kontaktní branku. HARALDS EGLE střílel od pravého mantinelu a vzápětí mohl slavit. Asistence: Edgars Homjakovs, Girts Zemitis.

25:32
    Zemitis tečoval puk před gólmanem, nepříjemná chvilka pro slovenskou defenzivu!

24:10
    Mamcisc se opřel do puku a Okoličány mohl být rád, že kotouč pouze proletěl kolem branky.

23:47
    Petráš střílel z úhlu, Nazarovs raději hru přerušil.

23:07
    Bukarts nyní dvakrát střílel v krátkém sledu, slovenský brankář musel být ve střehu.

22:41
    Lotyšské založení útoku skončilo zakázaným uvolněním, hra se vrací před Nazarovse.

21:33
    Lotyši již hrají v plném počtu, ubránili se i při třetím oslabení.

20:21
    Slováci zahájili druhou část zápasu přesilovkou, uvidíme, co při početní výhodě vymyslí.

20:01

První formace obou dnešních protivníků již krouží po ledě a čekají na začátek druhé třetiny.

Střely na branku po první třetině: 18:5

Slováci mají úvodní zápas o záchranu ve svých rukách, v první třetině se jevili v podstatně lepším světle v porovnání s lotyšským soupeřem. Skóre otevřel v 4. minutě Rehák, o osm minut později ho následoval Boboš.

20:00

19:24
    Vzápětí dochází k vyloučení Aplokse (LAT) za vražení na hrazení.

19:07
    Největší šance Lotyšů v dosavadním průběhu zápasu! Střílenou přihrávku Jakse vyrazil gólman před Bukartse, který nedokázal překonat ležícího Okoličaného.

18:37
    Lotyši přečkali bez újmy i své druhé oslabení.

17:48
    Mamcisc dostal hru do středního pásma protečováním kotouče za modrou čáru.

17:07
    Po Homjakovse hře vysokou holí se hra střehuje před branku Lotyšska.

16:18
    Grinbergs (LAT) vyloučen za hákování.

15:50
    Birzitis nahazoval puk do útočného pásma, Slováci ale následně rychle přešli do útoku.

15:12
    Jaks střílel od modré, Okoličány nadvakrát jeho pokus zastavil.

14:30
    Nyní se zaskvěl lotyšský gólman Nazarovs! Ležící na ledě zastavil střelu Vargy i následných pět dorážek. Lotyši mohou děkovat svému brankáři.

13:51
    Golovkovs si vytvořil místo v mezikruží a prudkou střelou vyzkoušel slovenského brankáře.

13:12
    Slovenský tým kontroluje hru a kombinuje s přesností.

11:49
    Slováci ujeli do přečíslení 2 na 1 a MARTIN BOBOŠ nejprve zamíchal pukem, nakonec se ale nerozhodl přihrát a střelou příklepem poslal puk za bezmocného Nazarovse. Asistence: Martin Predajnianský.

10:26
    Šoltés pálil z rohu, kotouč projel kolem brankové čáry!

10:11
    Další icing v podání lotyšského týmu. Hra zůstane před Nazarovsem.

09:45
    Zmatek před lotyšskou brankou vyřešil Jaks vyhozením puku na icing.

09:04
    Lotyši kombinují a snaží se ohrozit soupeře, zatím ale bez většího úspěchu.

07:41
    Horvát si sjížděl k mantinelu pro kotouč, při otočce ale zlomil hokejku, do brejku se tak snažili přejít Lotyši.

07:01
    Bukarts střílel u tyčky, puk ale za gólmana nepropasíroval.

06:27
    Slovensko je aktivnější a tvoří hru, soupeř bruslí bez puku.

05:54
    První přesilovku v zápase Slováci v gól nepřetavili.

05:05
    Slovensko zůstává v náporu, zatím ale bez gólového efektu.

04:16
    Nazarovs ukryl kotouč po střele od modré ve výstroji.

03:53
    Zemitis (LAT) vyloučen za držení.

03:01
    Cehlarík objel branku a snažil se zasunout kotouč pod betony gólmana, posléze odražený puk poslal do sítě střelou zblízka DOMINIK REHÁK. Asistence: Peter Cehlarík.

02:13
    Bernhards pálil od modré nad branku, odražený kotouč gólman Okoličány sebral do lapačky.

00:44
    Zápas začal ve vlažném tempu, ani jeden ze soupeřů nechce hned v úvodu udělat chybu.

00:01

Zatímco všechna dosavadní utkání v obou arénách v Soči měla velmi solidní sledovanost a navštěvovalo je celkem hodně diváků, na zápas o záchranu z fanoušků prakticky nikdo nepřišel. Na tribunách jen stojí pořadatelé a jeden fanoušek v dresu Švédska.

Slovensko: Okoličány (Godla) – Bačik, Černák, Sloboda, Boboš, Gula, Dubeň, Holenda – Šille, Varga, Šoltés – Cehlárik, Lantoši, Rehák – Horvát, Beták, Ambróz – Petráš, Predajniansky, Žilka.

Lotyšsko: Nazarovs (Resetnikovs) – Bernhards, Jaks, Bindulis, Mamcics, Zemitis, Grinbergs, Karelis – Bukarts, Maslovskis, Golovkovs (C) – Homjakovs, Aploks, Egle – Petersons, Zembergs, Smits – Batna, Osipovs, Krievins – Birzitis.

Slovensko ani Lotyšsko nenasbíraly za celý průběh turnaje ani bod. Lotyši byli ve skupině A pouze do počtu. Třikrát dostali sedm gólů (od Česka, Finska a USA) a od Ruska dokonce deset. O jejich posledním místě a nulovém bodovém zisku tedy nebylo pochyb.

Slováci určitě měli vyšší cíle než jen boj o záchranu. Ve skupině hráli s papírově jednoduššími soupeři, Německem a Švýcarskem. Ani jednoho však neporazili. Se Švýcary prohráli 1:4, s Němci 3:6. S Kanadou pak slovenský výběr prohál 1:4 a se Švédskem 2:5. Slováci budou v sérii o udržení favority, nicméně Lotyšsko svou kůži lacino jistě neprodá.

Hezké dopoledne, vítejte u sledování úvodního duelu o záchranu v elitní skupině MS U18. V Šajba Areně v ruském Soči změří síly Slovensko a Lotyšsko. Série o záchranu se hraje na dva vítězné zápasy. Druhé utkání je na programu zítra, případné třetí rozhodující pak v neděli.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 10:00.

Martin Pešout

Branky a nahrávky: 4. Rehák (Cehlarík), 12. Boboš (Predajnianský), 27. Varga (Sille, Šoltés), 50. Cehlarík (Bacík, Rehák), 59. Lantoši (Cehlarík) – 26. Egle (Homjakovs, Zemitis), 39. Homjakovs (Aploks, Egle)

Rozhodčí: Brill (GER), Koch (SUI) – Kaliada (BLR), Pihlbad (SWE)