USA – Švédsko 6:1 (kon.) | Kanada – Švýcarsko 3:1 (kon.)
3:1 (3:0, 0:1, 0:0)
Švýcarsko
Pondělí 17.02.2014, 18:00 • Šajba aréna, Soči • Olympijské hry - ženy
Sledujte:

Zítra pokračuje hokejový turnaj zápasy o umístění, to hlavní ale přijde ve čtvrtek. Dění se přesune do hlavní arény Bolšoj Ice Dome, která od 13 hodin SEČ uvidí zápas o bronz mezi Švýcarskem a Švédskem, od 18 hodin pak velké finále Kanada – USA. Už teď se na tuhle tradiční hvězdnou bitvu moc těšíme!

Pro tuto chvíli je to ale ode mě už všechno. S přáním dalších skvělých zápasů, jako byl ten dnešní, se s Vámi těším na shledanou! (20:24:58)

Střely na branku ve 3. třetině (celkem):

Kanada – 10 (48)
    Švýcarsko – 10 (22)

Obrovský klobouček do Švýcarska! Ženská reprezentace dneska odehrála naprosto fantastický zápas proti superfavoritovi z Kanady, který se ve "snadné" první třetině dostal do vedení 3:0.

Že by ale Evropanky za tohoto stavu zápas zabalily? To ani náhodou! Brzo se jim podařilo snížit, a klidně nemuselo zůstat jenom u toho. Svému protivníkovi se až do konce zápasu držely na dostřel díky výkonu brankářky Florence Schellingové, který se těžko popisuje slovy. Byla to od ní prostě fantazie! K zázraku ale bohužel ani to nestačilo a Kanada jde podle očekávání do finále.

60:00

59:43
    Agostaová se nepozorovaně prokousala až před Schellingovou, skákavý puk nadělal velké potížě oběma hráčkám. Kanaďanka nakonec posunula bránu a hra je přerušena.

59:30
    A taky v rohu.

59:05
    Naopak je tu kanadská kombinace, která se ovšem odehrává spíš za brankou.

58:42
    Čas utíká nesmírně rychle a momentálně se Švýcarky nemůžou usadit v pásmu.

58:13
    Stanzová pocítila ve středovém kruhu tvrdý kanadský chlebíček, zákrok tělem byl podle rozhodčí v mezích pravidel.

57:35
    Aktivní forčeking teď už zámořskému favoritovi pomáhá, sledujeme oboustranně nesmírně srdnatý boj.

57:02
    Spoonerová mohla konečně uzavřít hattrick a ukončit zápas. V samostatném úniku ale trefuje tyčku!

56:40
    Kanada ani zdaleka nemá hru pod kontrolou, Švýcarky hrají výborně!

56:08
    Eggimannová vybídla zpoza brány spoluhráčku, na poslední chvíli musela zasáhnout natažená kanadská hůl.

55:38
    Kanaďanky zapomněly puk asi metr od brankoviště, ale Švýcarky situaci prováhaly.

55:10
    Odvážná snaha Stefanie Martyové končí střelou od modré, kterou lapila Szabadosová. Dobrý pokus a útočné buly.

54:51
    Težko se něco vymýšlí na tuhle švýcarskou kouzelnici, která se na 99 % stane nejlepší brankářkou olympijského turnaje.

54:34
    Byla z toho nakonec lišácká kombinace se zakončením matadorky Wickenheiserové. Střílela na druhou tyč, kde na ni čekala vyrážečka Schellingové.

54:09
    Kanaďanky krouží pásmem, je to znovu jejich druhá formace. Co z toho bude?

53:50
    Wickenheiserová si najížděla na křižnou přihrávku, která měla oči. Stanzová se ale stačila vrátit a nataženou hokejkou zblokovat puk do ochranné sítě.

53:08
    Kanaďanky jsou už zase kompletní. Musíme říct, že Szabadosová je dneska pro svůj tým pomalu stejně důležitá jako Schellingová pro Švýcarsko!

52:25
    Lara Stadlerová si parádně najela ze zadních pozic na bekhendovou dorážku. Szabadosová ale sklapla své betony včas!

52:00
    Fortinová opět poslala kotouč bekhendem přes všechny čáry, oslabený tým stihne v pohodě vystřídat.

51:29
    Nahození Julie Martyové její spoluhráčky nedojely dostatečně včas a i s pomocí rozehrávky Szabadosové se Kanada brání výborně.

50:54
    Přesilovka pro Švýcarsko číslo šest, Kanada je dnes neskutečně nedisciplinovaná. Tara Watchornová (CAN) – 2 minuty za hru tělem.

50:37
    Vždycky chvíle klidu, pak rychlé vnikutí do pásma a gólová šance. Schellingové teploměr ale zastavil jedovku Johnstonové.

50:21
    Wakefieldová pálila v přečíslení sama, mířila na bližší růžek. Branku ale minula.

49:46
    Útočná aktivita Švýcarek neutuchá, zase si vybojovaly vhazování v kanadském pásmu.

49:07
    Teď to byla pro změnu Brianne Jennerová, kdo se mohl Schellingové zeptat, kam to chce. Jedna klička, druhá... ale brankářka je na svém místě a puk odráží do bezpečí!

48:47
    A kulatou čtyřicítku završila proti Larocqueové.

48:21
    Zakázané uvolnění vrací hru k Florence Schellingové, která dnes předvedla už 39 úspěšných zákroků.

48:07
    V prvním případě na to Javorové listy odpověděly rychlým gólem, který platil. Co tentokrát?

47:30
    Ne, stav se nemění! Puk se jednoznačně dostal za brankovou čáru, ale rozhodčí usoudila, že způsob Agostaové nebyl dovolený. Zkrátka ho tam dostala i s gólmankou. Je ale nutno doplnit, že na ni byla natlačena, takže kanadská střídačka samozřejmě není spokojena. Dnes už druhý neuznaný gól Kanaďanek!

47:30
    Agostaová tak musela předvést individuální akci, po které dostala puk do branky i s Schellingovou. Rozhodčí jdou volat video, ale myslím, že gól bude uznán.

47:14
    Celkem marně se Kanaďanky snaží uklidnit hru, rozehrávka jim vůbec nevychází.

46:14
    Další šance! Jedna ze Švýcarek se natahovala po odraženém puku a Szabadosová už ležela bezmocně na ledě, ale naštěstí pro ni kotouč ujel daleko.

46:06
    Zatím sledujeme opravu skvělý zápas, okořeněný skvělým výkonem švýcarského týmu. Holky, vydržte, ať je o co hrát až do konce!

46:06
    A zase je horko Szabadosové. Stefanie Martyová před ní čekala připravená na dorážku, první střela Stanzové od mantinelu byla hodně nebezpečná.

45:17
    Ani Wardová nenachází recept na Schellingovou. Ta si tečovaný puk labužnicky "přihrála" vyrážečkou na beton, který ho už definitivně poslal pryč.

44:44
    Agostaová obkroužila pásmo a poslala pas před brankoviště, kde ho promáchla Spoonerová.

44:19
    Larocqueová se už chystala střílet, když hru zastavila píštalka. Pravděpodobně kvůli ofsajdu.

44:02
    Kanaďanky jsou kompletní, Heffordová se zapojuje do hry.

43:39
    Puk je od ní už vzdálen bezpečně daleko.

43:22
    Ale i Shannon Szabadosová musí předvést své umění a dokázat, že případné finále proti Spojeným státům má chytat ona.

42:22
    Jenže v oslabení měly možnost v přečíslení Kanaďanky. Irwinová už byla před Schellingovou sama a zkusila bekhendovou kličku, tam už ale zase číhala špička betonu gólmanky!

41:56
    Jayna Heffordová (CAN) napadala rozehrávající soupeřku jednak v ofsajdové pozici, a dokonce to bylo i s faulem. Menší trest za hákování a už pátá přesilovka pro Švýcarsko!

41:35
    To bomba Watchornové zamířila mimo, Švýcarky hrají v plném počtu.

41:19
    Proti dělové ráně Fortinové měla Schellingová naprosto čistý výhled, proto ji polaskala na hrudi.

40:53
    Švýcarky se ale osvobodily a Stanzová od modré čáry ještě pozdravila Szabadosovou.

40:30
    Kanada se usazuje v útočném pásmu a zakládá přesilovkovou kombinaci.

40:01

Střely na branku ve 2. třetině (celkem):

Kanada – 22 (38)
    Švýcarsko – 7 (12)

Švýcarky vyhrály druhou třetinu a tenhle kousek se jim proti Kanadě povedl vůbec poprvé v historii! Za svou hru v útočném pásmu se dočkaly odměny v početní výhodě, i když jim ke gólu hodně pomohlo, že Shannon Szabadosová se ne úplně vlastní vůlí dostala až za svou vlastní branku.

A to si pište, že Kanaďanky byly zaskočené. Najednou si musely nesčetněkrát dávat pozor i v obraně, nicméně postupně zase získaly nad hrou kontrolu a v poslední pětiminutovce ukázaly, jak se mačká citrón. Švýcarská brankářka je ale prostě fantastická a my budeme doufat, že jí to vydrží, aby byl zápas otevřený co možná nejdéle.

Třetí třetina začne přibližně v 19:45.

40:00

39:47
    Lehkonohá kombinace Kanaďanek skončila u Poulinové dva metry před brankovištěm. Znovu ale napálila jen břevno!

39:34
    Wardová se pořádně proletěla vzduchem, mohl za to nedovolený zákrok Sarah Forsterové (SUI). Menší trest za podražení, přesilovka pro Kanadu.

38:50
    V další příležitosti navíc Schellingová prokázala, jak má výborně postavené tyče. Právě konstrukce ji totiž uchránila od inkasování.

38:14
    Kanaďankám ve druhé třetině prostě není dovoleno skórovat. Osamocená Spoonerová útočila na hattrick, brankářku si rozpohybovala, ale Schelligová neskutečným způsobem vykopla levý beton.

37:08
    Woooow!! Zákrok večera a nejspíš i celé olympiády v podání Florence Schellingové! Marie-Philip Poulinová dostala jasnou přihrávku před prázdnou bránu, puk výtečně zvedla, ale v cestě se jí zjevila neuvěřitelná lapačka Schellingové! Na tuhle chvíli budou obě hokejistky ještě hodně dlouho vzpomínat!

36:38
    Vždycky to zakřiknu. Brianna Jennerová se v další akci prokličkovala až před Schellingovou, ta ze souboje zase vzešla vítězně.

36:11
    Kanaďankám se dvakrát v rychlém sledu nepodařilo přejít střední pásmo.

35:52
    Přestávka na čištění ledu po ofsajdu Švýcarska, které se teď drží velice statečně.

35:33
    A když už se to Irwinové přece jen povedlo, švýcarská kouzelnice zasáhla "jakoby náhodou" pravým betonem.

34:57
    Bránící Evropanky teď skvěle přistupují k soupeřkám a nedovolí jim vyslat přesnou střelu, která by doletěla k Schellingové.

34:32
    Jen o fous nedosáhla hokejistka v červeném na dlouhou rozehrávku, švýcarský icing.

34:17
    A zase je to druhý útok Kanaďanek, který založil rychlou akci. Tečovaná nabídka ovšem skončila daleko mimo bránu.

33:44
    Wickenheiserová hledala kolem bližší tyčky Agostaovou, puk ale zastavila natažená hůl švýcarské obránkyně.

33:09
    Kanada hraje v plném počtu, hra se rychle přesouvá ze strany na stranu a je jen otázka času, kdy přijdou další gólovky.

32:32
    V dalším průběhu oslabení se už zámořské hokejistky brání bez potíží, naopak samy hrozí.

31:55
    Patnáctiletá Alina Müllerová na olympiádě předvádí neskutečné kousky, teď to mohla jen potvrdit. Szabadosové udělala bekhendovou kličku a švýcarská střídačka už zvedala ruce nad hlavu, ale puk skončil v natažené lapačce kanadské gólmanky!

31:08
    Gillian Appsová (CAN) – 2 minuty za hru tělem. Zákrok si ale podle mého názoru žádal vyšší trest.

31:08
    Ufff, tak teď se nám i všem divákům neskutečně ulevilo. Laura Benzová nakonec za pomoci lékařů vstala a po vlastních dojela na střídačku.

31:08
    A samy si zahrají proti čtyřem, to teď ale není nejdůležitější. Laura Benzová byla tvrdě dohrána u hrazení a na ledě to s ní nevypadá vůbec dobře.

31:02
    Švýcarky hrají v plném počtu.

30:50
    Nyní je ovšem hra přesunuta do středního pásma, Heffordová byla moc aktivní ve švýcarském brankovišti.

30:36
    Fortinová minula druhou tyčku, drtivý nápor Kanady však pokračuje.

30:06
    Teď už Švýcarky dokázaly dostat puk ze třetiny, Stefanie Martyová si ještě zajímavě najížděla. Na kotouč ale u druhé modré čáry nedosáhla.

29:36
    Wickenheiserová střílela z pravého kruhu, ale chumel hráček nepropálila.

28:55
    Sledujeme parádní otevřenou partii, teď ji ale přerušuje přinejmenším sporné vyloučení. Laura Benzová (SUI) – 2 minuty za krosček.

28:34
    Schellingová si poradila jak s tečovaným pokusem, tak s dorážkou na druhé straně brankoviště!

28:03
    Švýcarský protiútok se neujal, tak to individuálně zkusila Wakefieldová. Svou dělovkou ale rozezněla jen zadní plexisklo.

27:31
    Kotouč vystřelený na Schellingovou na poslední chvíli vylétl z bojující dvojičky a gólmanka ho vytěsnila.

27:15
    Po přerušení se ještě nešťastně srazily dvě Švýcarky a Romy Eggimannová, která byla "dole", musela být asi hodně překvapená.

27:15
    Nahození Wardové bylo zpomaleno jednou ze Švýcarek, proto se tentokrát píská ofsajd kanadské strany.

26:22
    Reprezentantky země helvétského kříže jsou očividně hodně nabuzené, ale musí zase dávat pozor na zadní vrátka. Zakázané uvolnění.

25:14
    Švýcarsko právě vstřelilo branku!
    Tak se na to podívejme, Švýcarky se v dohrávané klasické výhodě rovněž zapisují do gólového účtu druhého semifinále! Szabadosová se pokoušela přikrýt puk u tyčky, ale bojující hokejistky ji odvezly prakticky až za branku. Když se potom situace vrátila před ní, Szabadosová se marně vracela proti zakončení JESSICY LUTZOVÉ do prázdné klece – 3:1! Asistence: Sara Benzová, Laura Benzová.

25:02
    Dobrá kombinace skončila střelou, která těsně minula druhý růžek. Kanada ve čtyřech.

24:26
    Také Švýcarky mají možnost dvojnásobné přesilovky. Lauriane Rougeauová (CAN) – 2 minuty za hákování.

24:10
    Do střely od modré obětavě lehla jedna z kanadských obrányň, chvíli poté zasáhla do rozehrávky i Szabadosová.

23:34
    Ve vlastním oslabení musela znovu podržet své spoluhráčky Schellingová, teď už se ale Švýcarky usazují v pásmu.

22:58
    Švýcarky jsou v plném počtu, naopak si samy zahraní početní výhodu. Rebecca Johnstonová (CAN) – 2 minuty za podražení.

22:48
    A rozesmutnila také úplně volnou Heffordovou, které nevyšlo bekhendové zakončení.

22:25
    Obrovský tlak stále trvá, Schellingová se musela blýsknout parádním zákrokem.

21:53
    Obrovský provoz kolem švýcarského brankoviště gólem nekončí. Spoonerová byla blízko hattricku.

21:27
    Proti pálící Agostaové nemohla Schellingová asi vůbec nic vidět, puk ale naštěstí pro ni letěl mimo bránu.

20:47
    Kanaďanky měly chvíli ponechanou výhodu, teď už ale přichází zvuk píšťalky. Stefanie Martyová (SUI) se provinila jasným podražením a přicházejí další dvě těžké minuty pro outsidera.

20:01

Střely na branku v 1. třetině:

Kanada – 16
    Švýcarsko – 5

Je to celkem škoda. Švýcarky se určitě v první třetině nenechaly přehrát tak jako Švédky v dnešní první bitvě se Spojenými státy. Pak ale přijde pár krizových chvilek, ve kterých bránící se Evropanky absolutně nestačí kanadské kombinaci, jako kdyby dneska měly v nohách už dva zápasy.

Javorové listy začaly hodně pozvolna, ale pak především díky skvělému pohybu před brankovištěm vměstnaly do čtyř minut a čtyř sekund hned tři gólové údery, kterými se dostaly do pohodlného vedení. Nechme se překvapit, jak se bude zápas vyvíjet dál.

Druhá třetina začne přibližně v 18:57.

20:00

19:29
    Spoonerová se doslova navezla do švýcarského brankoviště, proto bylo při střele Wickenheiserové odpískáno postavení hráčky v brankovišti.

19:14
    Rozjetá Müllerová pak nezpracovala vysoký oblouček, puk nevybojovala ani v kanadské třetině.

18:47
    Hra se rychle přesunula na druhou stranu, zblokovaný kotouč zamířil do ochranné sítě za Shannon Szabadosovou.

18:38
    Pohyb Švýcarek v obranném pásmu je opravdu hodně mátožný. Ofsajd Kanady.

18:12
    Wardová si z pozice obránkyně najela až do gólové pozice, stahovačkou krásně zmátla Švýcarku a Schellingové se ptala, kam to chce. Střelu pravděpodobně otřela o tyčku!

17:46
    Kanadský tlak je velký, ale finální přihrávka je vždycky hodně nepřesná.

17:22
    No, lékařka ji tedy obvázala prsty hodně "solidně" a Blairová ještě dostala nějaký prášek. Už jdeme pokračovat dál.

17:22
    Chvilka odpočinku pro oba týmy, hlavní rozhodčí Erin Blairová má totiž pravděpodobně drobné zranění na ruce a nechává se ošetřit.

17:22
    GIllian Appsovou zastavuje ofsajd, který kromě rozhodčích signalizovaly i švýcarské hokejistky.

16:59
    Raselliová si najížděla do kanadské obrany, své nahození ale nestihla dojet před protihráčkami.

16:18
    Ani v dalších desítkách sekund se Kanaďankám nedaří dostat ke střele, která by Schellingovou ohrozila.

15:30
    Johnstonová si mezi kruhy počkala na přihrávku a pak vypálila bekhendem. Těžkou střelu však poslala těsně mimo. Švýcarky v obraně poněkud tahají nohy.

14:49
    Kanaďanky jsou kompletní a zase budou chtít přesunout hru na druhou stranu ledové plochy.

14:15
    Bullová rychle přejela modrou čáru a pálila, ovšem výtečnou střelu na poslední chvíli zablokovala Rougeauová.

13:51
    Müllerová se pak před brankovištěm marně natahovala po nabídce na teč, Kanada se osvobozuje.

13:31
    Nápor zatím vedl jen ke střele Julie Martyové, který Szabadosová snadno vytěsnila hokejkou.

12:47
    Trochu hodně přísný trest pro kanadskou lavičku, která hrála v šesti. To znamená, že i Švýcarky si vyzkouší přesilovku. Trest odpyká Meghan Agostaová (CAN).

12:32
    Dlouhý kotouč z hokejky Sandry Thalmannové dokázala spoluhráčka podle všeho tečovat, ale určitě ještě před červenou čarou. Zakázané uvolnění.

12:15
    Důležitý zákrok pro švýcarskou gólmanku na zvednutí sebevědomí. Johnstonová se opřela do přihrávky od hrazení, ale Florence Schellingová lapačkou máchla přesně.

11:33
    Kanada právě vstřelila branku!
    Bohužel se i druhé semifinále mění velmi rychle v jednoznačnou záležitost. Hladovost Kanaďanek tentokrát reprezentovala akce MELODIE DAOUSTOVÉ, jež si vyjela z rohu pásma až do brankoviště a i s nechtěnou pomocí švýcarské obránkyně nakonec dostrkala puk za čáru – 3:0. Asistence: Jennifer Wakefieldová.

11:10
    V klasické přesilovce už ale přichází gól, který Kanaďankám nikdo neupře. Wardová si na modré parádně počkala, až Schellingové zakryje výhled NATALIE SPOONEROVÁ. Ta navíc dokázala kotouč tečovat mimo dosah bezmocné gólmanky a skóruje dnes podruhé – 2:0! Asistence: Catherine Wardová, Hayley Wickenheiserová.

10:59
    Kanaďanky dostaly do brány druhý puk, ale rozhodčí vehementně rozpažuje. Důvodem je postavení útočící hráčky v brankovišti!

10:53
    Švýcarky budou hrát 10 sekund ve třech. Sara Benzová (SUI) – 2 minuty za hákování.

10:39
    Schellingová si poradila s tečovanou střelou od modré i dalším pokusem z mezikruží, který vyslala Johnstonová.

10:09
    Jenže v krátkém rozmezí je tu druhé postavení mimo hru.

09:47
    Teď už se Kanaďankám daří napevno usadit v útočné třetině.

09:16
    Přechod modré čáry, kterým se prezentovala legenda ženského hokeje Hayley Wickenheiserová, byl ofsajdový.

09:02
    První přesilovka zápasu pro Kanadu. Nicola Bullová (SUI) si odpyká menší trest za podražení.

08:42
    Phoebe Stanzová, která hraje na celém turnaji velmi dobře, zaměstnala kanadskou obranu. Nahození z nulového úhlu si ale Szabadosová pohlídala.

08:28
    Tentokrát už si to černá pryž spořádaně namířila do lapačky Florence Schellingové.

07:54
    Zakázané uvolnění Švýcarska, které teď asi bude pod tlakem nabuzených protihráček.

07:29
    Tak přece jen to favoritkám netrvalo tak dlouho, o jejich vedení se postarala parádní individuální akce! NATALIE SPOONEROVÁ dojela puk po buly, najela si do útočného pásma, obkroužila švýcarskou bránu a pak přesnou střelou našla druhý růžek. Schellingová měla zakrytý výhled, proto se lapačkou natahovala marně – 1:0. Asistence: Hayley Wickenheiserová.

07:19
    Technický přestupek se píská i na druhé straně, ofsajd kanadské sestavy a přestávka na čištění ledu.

07:07
    Kanadská aktivita nutí soupeřky k zakázanému uvolnění. Švýcarky ale od začátku hrají výbornou partii.

06:46
    To samé platilo i při pokusu Wakefieldové, která sáhla do švýcarské přihrávky, jenže ze situace nic nevytěžila.

06:13
    A když se Wardová napříhla až ke stropu, zase kotouč zastavily chrániče první clonící protihráčky.

05:45
    Už se Švýcarky musí bránit, ale svým soupeřkám moc nedovolují střelbu.

05:03
    Kanadská rozehrávka je všelijaká, jen ne jistá. Teď ji vystihla Thalmannová, ale brankářka tentokrát nemusela zasahovat.

03:47
    A podívejme, po obranném buly ujela dopředu Sara Benzová. Kanadská obránkyně už se k ní rychle vracela, tak Benzová vypálila na druhou tyč, kde ale neomylně čekala vyrážečka Szabadosové.

03:38
    Nahození Appsové přistálo na ledě kousek před Schellingovou, která musela kotouš přidržet pod lapačkou.

02:55
    Také Daoustová si najela hodně nebezpečně a přišla jí nabídka na teč. Tu však poslala jen do boční kontrukce brány.

02:18
    Poulinová chvíli podržela puk u hrazení, pak našla mezi kruhy Johnstonovou. Schellingová ale její střelu vyrazila.

01:44
    Nahození od modré čáry některá ze švýcarských hráček ztečovala do ochranné sítě, první přerušení hry je na světě.

01:20
    Dál už Švýcarky velmi dobře drží střední pásmo a soupeřkám se na ně nedaří vyzrát.

00:34
    Hned po půlminutě tu byla první velká šance pro favorita. Brianne Jennerová se krásně protáhla do sóla, ale svou kličku zakončila mimo!

00:01

Hokejistky už jsou proti sobě nastoupeny na modrých čarách. Doplní Javorové listy tým Spojených států ve čtvrtečním finále? Pojďme na věc!

Kanaďanky dnes pošlou do hry pouze pět obránkyň, což určitě pro trenéry znamená mírnou komplikaci. Mimo hru je totiž Meaghan Mikkelsonová.

Kanada: Szabadosová (Labonteová) – Rougeauová, Fortinová, Wardová, Watchornová, Larocqueová – Johnstonová, Heffordová, Poulinová – Agostaová, Wickenheiserová, Spoonerová – Wakefieldová, Appsová, Daoustová – Ouelleteová "C", Jennerová, Irwinová. Trenér: Kevin Dineen.

Švýcarsko: Schellingová (Anthamattenová) – J. Martyová "C", Frautschiová, Stalderová, L. Benzová, Forsterová, Bullová – S. Martyová, Müllerová, Stanzová – Thalmannová, S. Benzová, Lutzová – Altmannová, Raselliová, Eggimannová – Nabholzová, Waidacherová, Stiefelová. Trenér: Rene Kammerer.

Rozhodčí: Blairová – Hanrahanová (obě USA), Novotná (CZE).

Jak už jsem naznačil, pro Švýcarky skončí letošní Soči doposud nejlepším umístěním na olympijských turnajích – v Turíně 2006 skončily sedmé, ve Vancouveru 2010 páté. I přesto si ale pište, že teď nemají v hlavě nic jiného než bronzové medaile. S jídlem roste chuť!

Pravda, zpočátku základní skupiny to byla hodně tuhá strava. V prvních dvou zápasech se jim totiž nepodařilo skórovat, po již zmíněné prohře 0:5 s Kanadou přišel ještě jasnější výsledek 0:9 proti Spojeným státům.

Už ve třetí bitvě s Finskem ale Švýcarky ukázaly svou lepší tvář. Nezalekly se totiž dvoubrankové ztráty, zápas zvládly dvakrát vyrovnat a až v prodloužení si finské hokejistky zajistily vítězství 4:3, a tedy i papírově výhodnější pozici pro čtvrtfinále.

Slovo "papírově" je tady vzhledem k překvapivému vyústění plně na místě. Hráčky s helvétským křížem na prsou totiž v boji o postup mezi nejlepší čtyřku navázaly na svůj předchozí výkon a ruské střelkyně se jim podařilo dokonale vymazat z ledu!

Největší zásluhu na tom měla brankářka Florence Schellingová, jež za svá záda nepustila ani jedinou ze 41 střel. Švýcarky nečekanou výhrou 2:0 rozesmutnily celé Rusko! Jak jsme zvyklí nazývat čtvrtfinále klíčovým soubojem, v případě ženských turnajů se současným formátem dvou kvalitativně odlišných skupin je jeho význam ještě o kategorii výš. Vždyť jedno jediné vítězství po třech porážkách už stačí k úspěchu...

Tým vedený jako domácí má za sebou čtyři dny volna. Během nich stihly Kanaďanky zrelaxovat, navštívit v Soči ostatní sportoviště, možná i oběhnout nákupy, ale samozřejmě také potrénovat. První fáze turnaje totiž pro jejich konečný výsledek není určující, rozhodne až ta nastávající.

Jak se vůbec pro zámořské hokejistky vyvíjela základní skupina? Nejprve zdolaly bezpečným poměrem 5:0 právě Švýcarky, i když vzhledem k celkovým 69 střeleckým pokusům určitě mohly pomýšlet i na víc.

Proti Finsku už to byla o velký kus náročnější práce. Seveřanky spustily svou tradičně výtečnou defenzivní hru a Kanaďankám hokej docela otrávily. Trápení bylo prolomeno až v čase 49:27 a nakonec se zrodilo očekávané vítězství Javorových listů v poměru 3:0.

Samotný vrchol skupinového programu ovšem teprve následoval. Velké zámořské derby! Oba soupeři se první třetinu hlídali, v té druhé se do vedení dostaly Spojené státy. Kanada pak ale především díky příspěvkům Hayley Wickenheiserové (1+1) a Meghan Agostaové (2+1) skóre otočila a zvítězila 3:2. Zatím je tedy na Hrách stoprocentní.

Teď už jde o tuhého, teď už jde o medaile! Ženský olympijský turnaj pomalu spěje ke svému vrcholu a před námi je druhá z dnešních semifinálových bitev. Karty jsou v ní rozdané úplně stejně jako v té první – superfavorizovaná Kanada bude čelit Švýcarsku, které má už nyní zajištěn svůj nejlepší olympijský výsledek v historii!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Martin Voltr

Branky a nahrávky: 8. Spoonerová (Wickenheiserová), 12. Spoonerová (Wardová, Wickenheiserová), 12. Daoustová (Wakefieldová) – 26. Lutzová (S. Benzová, L. Benzová)