USA – Česko 3:4 (kon.) | Rusko – Francie 3:0 (kon.) | Kanada – Finsko 2:3 (kon.)
Švédsko – Bělorusko 3:2 (kon.)
Rusko
3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Francie
Čtvrtek 22.05.2014, 16:00 • Minsk Arena • Mistrovství světa

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.

Zápasem s nejjasnějším favoritem zřejmě bude utkání mezi Ruskem a Francií. Hokejová velmoc ve skupině neztratila ani bod, zato Francie je hokejovým trpaslíkem, pro kterého je už samotný postup do čtvrtfinále obrovským úspěchem.

Rusko:
    Jak už bylo řečeno, Rusko v zápasech ve skupině neztratilo jediný bod, když všechny své zápasy vyhrálo v základní hrací době. To je velkou změnou oproti olympijskému turnaji, kde se naopak domácímu výběru nedařilo a v důležitém turnaji vyhořel.

Francie:
    Největším překvapením turnaje je zřejmě francouzský výběr. Podceňovaný tým hned na úvod senzačně porazil Kanadu, poté dokázal zvítězit i se Slovenskem a s naším národním týmem hrál po základní hrací době nerozhodně. Pokud by Francouzi v prodloužení s Čechy vyhráli, byli bychom na jejich místě my.

Česká republika – Francie 5:4pp

Rusko: Bobrovskij (Vasiljevskij) – D. Denisov, Čudinov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zubarev – Ovečkin (C), Plotnikov, Šipašjov – Tichonov, Malkin, Kuljomin (A) – Zaripov, Anisimov, Širokov – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov. Trenér: Oleg Znarok

Francie: Huet (Hardy) – Auvitu, Besch, Amar (A), Manavian, Dieudé Fauvel, Janil, Chakiachvili – S. Da Costa, Roussel, Bellemare – Treille, Meunier (C), Desrosiers – Fleury, Ritz, T. Da Costa – Henderson, Raux, Guttig – Tardif. Trenér: Dave Henderson.

Rozhodčí: Jeřábek (CZE), Kaval (USA) – Carlson (CAN), Lederer (CZE).

V sestavě Ruského týmu se po zranění ze zápasu s Německem vrátil také jeho kapitán Alexandr Ovečkin. Již dříve avizoval, že pro tým udělá maximum.

Hráči obou týmů se již připravují ke vstupu na led, utkání začne za pár okamžiků.

Kapitáni Ovečkin a Meunier si vyměnili vlaječky a potřásli si se dvěma českými, americkým a kanadským rozhočím.

00:01

00:25
    Rusko se okamžitě vrhlo do útočného pásma a zamklo Francii v jejím obranném pásmu.

00:54
    Tichonov našel skvělým pasem od mantinelu Kuljomina, ten střelou z velké blízkosti Hueta nepřekvapil, trefil jeho rameno.

01:20
    Francie se pokusila o osvobození, dostala se ale pouze do středního pásma.

01:41
    Francouzi po krátkém výletu před Bobrovského opět prchli před vlastní svatyni.

02:09
    Kutuzovova střela od modré prošla až k Huetovi, ten touš vyrazil před sebe a zneškodnil následnou dorážku. Rusové zatím vypadají jasně aktivněji.

02:45
    Roussel uvolnil situaci před brankou Francouzů, ujel do brejku, přičemž se snažil překvapit Bobrovského střelou zápěstím. Rána od modré se ale nechytla.

03:33
    Treille pálil velice nepředpokládaným způsobem, naprosto zaskočil ruskou obranu. Minul ale bránu.

04:20
    Rusko právě vstřelilo branku!
    Puk do rohu kluziště dostal ARŤOM ANISIMOV, který s ním vybruslil až před bránu. Tam mátl francouzskou obranu tak, až se dostal ke střele, která pronikla pod Huetovým betonem! Asistence: Jegor Jakovlev.

05:05
    Sborná je na ledě jasným pánem, její útok nemá ve francouzské obraně řádného protivníka.

05:36
    Roussel ale také zahrozil, zmocnil se puku a vystřelil z kruhu, ale bránu přestřelil.

06:49
    Po mezifázi, kdy se hrálo především ve středním pásmu se opět přerušuje. Anisimov se snažil po brejku zakončit, jeho pokus ale zalehl Huet.

08:18
    I hokejisté ze země kohouta se ukazují, na chvíli uzamčeli Rusy před jejich bránou, žádná kloudná šance z toho ale nebyla.

09:08
    Hra se opravdu trochu vyrovnává. Francouzský tým zjistil, že i proti doposud neporaženým Rusům se dá hrát, proto se snaží více útočit.

09:24
    Vyloučen Treille (FRA) – dvě minuty za sekání.

09:58
    Rusové se příliš horlivě hnali do útoku, rozhodčí je vykázal do středního pásma.

10:25
    Sborná kombinuje před Huetem, střely ale chybí. Francouzi jsou dobře rozestaveni a nedávají moc prostoru pro výstřel.

10:36
    Plotnikov zkoušel překvapit brankáře střelou z ostrého úhlu, Huet byl postaven víc než dobře.

11:24
    Francouzi v plném počtu. Navíc se vhazuje v ruské obranné třetině.

11:44
    Zaripov se jal protiútočit, na modré ale ztratil kotouč, který se dostal ke Stefanu da Costovi. Ten si vybruslil kousek za modrou čáru, vypálil zápěstím, ale Bobrovského nepřekvapil.

12:18
    Rusku se teď nedaří usadit se v útočné třetině, zároveň se ale Francouzům nedaří udržet prostor před soupeřovou bránou.

13:00
    Zubarevova přihrávka skončila až na zakázaném uvolnění.

13:12
    Janil byl faulován, Francie hraje ve výhodě!

13:42
    Roussel nakonec vypálil z ostrého úhlu, Bobrovskij puk podržel.

13:42
    Vyloučen Šipačjov (RUS) – dvě minuty za držení hole. První přesilovka pro Francii.

13:59
    Amarův projektil od modré skončil přesně v náruči ruského gólmana.

14:37
    Tedy da Costa pálil od modré, Bobrovskij měl s pukem problém. Guttig se snažil ze hranice brankoviště ještě dorážet, kotouč ale utekl do rohu.

15:32
    Rusko se osvobodilo, ale Francouzi jsou u puku.

15:42
    Rusové v plném počtu.

16:11
    Francouzi si i nadále udrželi pásmo. Střela od modré v podání Auvitua skončila v ochranné síti.

16:49
    Ruský druhé útok se snažil o další gól, ale Malkin byl skvěle pokryt soupeřovou obranou. Ke střele se nakonec neschýlilo.

17:34
    Z brejku se snažil prosadit Stefan da Costa, střela mu ale moc nesedla, Bobrovskij přerušuje hru.

18:12
    I Rusové se teď probudili, opět se snaží obnovit tlak z počátku prvního dějství. Série střel z dálky ale Huteovi moc práce nenadělala.

18:56
    Francouzi se ale opět otřepali a zahájili ofenzivu.

19:40
    Hraje se ve středním pásmu, u kotouče Francie. Vypadá to, že se v první třetině už nic důležitého neudá.

19:42
    Vyloučen Meunier (FRA) – dvě minuty za podražení. Tak přece se Rusové ještě pokusí o gól.

20:00

Tak ne, to bylo opravdu vše. Skončila první třetina, která nabídla vskutku překvapivý hokej. Podle očekávání byli Rusové nebezpečnější, ale pouze do desáté minuty. Poté se oklepali Francouzi a působili možná ještě nebezpečnějším dojmem než favorizovaná sborná.

Střely na bránu po první třetině 11 – 8.

Hráči obou týmů opět nastupují na led.

Rusové vstoupí do druhé dvacetiminutovky v přesilové hře, s níž bude zbývat více než minutu a půl.

20:01

20:19
    Kuljomin se protlačil až před bránu, tam byl ale obrán o puk a Francouzi vyhodili kotouč přes všechny čáry.

20:52
    JEVGENIJ MALKIN dostal naprosto geniální přihrávku z mezikruží, dokázal svůj hokejový um a naprosto oblafl francouzskou obranu. S kotoučem si zamíchal u tyčky Huetovy brány, nechal brankáře poodjet po ledě a kotouč zasunul do odkryté brány! Asistence: Nikolaj Kuljomin a Viktor Tichonov.

22:11
    A Francouzi si zahrají také druhou přesilovku v zápase. Vyloučen Plotnikov (RUS) – dvě minuty za hákování.

23:40
    Francouzi se sice snaží, ale po odvráceném brejku Širokova se jim vůbec nedaří vystřelit.

24:09
    Jen co dohráli Franouzi přesilovku, jdou do oslabení. Vyloučen Meunier (FRA) – dvě minuty za podražení.

Obrovský závar před Huetem, Francouzi půjdou do tří.

25:16
    Za faul na Plotnikova si jde sednout Roussel (FRA) – dvě minuty za krosček.

25:50
    Ovečkin v obrovské šanci trefil pouze před sebou stojícího Plotnikova!

26:09
    Francouzi hrají ve čtyřech.

26:41
    Rusové si vytvořili dobrý tlak, ze skrumáže před Huetem se však kotouč dostal až k Bobrovskému.

27:09
    Šipačjov od modré trefil pouze prvního bránícího hráče před sebou.

27:16
    Francie hraje v plném počtu.

27:57
    Nyní se hraje před ruskou bránou, Francouzům ale i přes obětavost chybí střely na bránu.

28:37
    Zubarjev hledal žabičkou od modré u tyčky stojícího spoluhráče, francouzská obrana ale touš našla rychleji.

28:42
    Ale Francie jde opět do čtyř. Vyloučen Treille (FRA) – dvě minuty za nedovolené bránění.

28:45
    Možná trochu neprávem je teď srovnána situace. Vyloučen Plotnikov (RUS) – dvě minuty za podražení.

29:14
    Francie nedovolila sborné dostat se do pásma, namísto toho sama zahájila útok od středního pásma.

29:32
    Tichonov se tlačil do střely, ale francouzská obrana mu zakončení nesvolila.

30:15
    Malkin střílel z mezikruží bekhendem, Huetovi dělala střela nad rameno obrovské problémy!

30:30
    A bude se hrát 4 na 3. Vyloučen Kuljomin (RUS) – dvě minuty za sekání.

30:45
    Hraje se pět na čtyři.

31:32
    Francouzi drží kotouč za svou bránou, ale nemohou se rozjet kvůli skvěle forčekujícímu Kalininovi.

32:19
    Neskutečný zákrok Hueta! Ve vlastním oslabení ujel Jevgenij Dadonov, který nejdříve objel jednoho obránce a nakonec vymíchal proti sobě stojícího brankáře. Huet ale stačil vytrčit beton, čímž zneškodnil Dadonovu neskutečnou šanci!

32:30
    Rusko v plném počtu.

32:39
    Ovečkin se svou střelou proti Huetovi také neuspěl.

33:29
    Po minutovém tlaku ze strany Ruska se dostali do tlaku Francouzi. Dvě nahození na bránu ale Bobrovskému moc starostí nenadělala.

34:19
    Po protiútoku byl připravený Anisimov na hranici brankoviště, puk se ale k němu nedostal.

34:49
    Francouzům se vůbec nedaří udržet útočné pásmo. Rusům naopak nedělá problémy se střelami počkat a pak hrozit téměř stoprocentními možnostmi skórování.

35:24
    Rusové se opět nastěhovali před Hueta.

36:06
    Sborná kombinuje před Huetem, během čtyřiceti vteřin ale na brankáře nepřišla ani jedna střela.

36:36
    Ovečkin se snažil zakončovat přes jednoho obránce z velké vzdálenosti a navíc ostrého úhlu, projektil minul bránu.

37:14
    Hraje se ve středním pásmu, sborná má ale v této části utkání jasně navrch.

37:57
    Tardif se v rohu za Bobrovského bránou snažil vybojovat nahozený kotouč, ruská obrana mu ale nenechala ani píď volného prostoru.

38:40
    Druhé dějství pomalu spěje ke svému konci před Huetovou bránou, Rusové nepustí svého soka přes střední pásmo.

39:21
    Kalinin nadvakrát střílel z mezikruží, Huet si ale svou vynikající poziční hrou pohlídal svou klec!

40:00

Střely na bránu ve druhé třetině 8 – 4.

Druhé dějství možná více odpovídala původním prognózám, a to sice že Rusové svého čtvrtfinálového soupeře jasně přehrají. Francouzům se nedařila rozehrávka, sborná naproti tomu zjednodušila hru ve středním pásmu a snažila se více držet kotouč před Huetem.

Závěrečné dějství za moment začne.

40:01

40:42
    Puk už se za tu malou chvíli stačil přesunout z jedné strany kluziště na druhou dvakrát. Na obou stranách bez zakončení.

41:23
    Kutuzov dostal skvělou přihrávku na modrou, odkud si vybuslil až na hranici kruhu. Odtud vystřelil velice prudce, Huet ale touši nastavil svou náruč ničím nerušen.

42:02
    Týmy bojují především o střední pásmo, nehraje se příliš atraktivní hokej. Rusové i přesto vypadají dravěji.

42:17
    Vyloučen Teddy da Costa (FRA) – dvě minuty za hrubost.

43:22
    Sborná kombinuje před Huetem, ale jakoby jí chyběl elán do hry, vůbec se nemohou dostat do šance.

44:01
    Stále je puk před Huetem, ale ruská defenziva předvádí učebnicový příklad statického útoku.

44:17
    Francouzi v plném počtu.

44:59
    Hra se opět na chvíli dostala před Bobrovského, puk jej ale ani v nejmenším neohrozil. Oba týmy vypadají naprosto bezzubě.

46:05
    Francouzi se možná trochu probudili, Auvitu ale Bobrovského nepřekonal.

46:24
    Střelu od modré v podání Ritze ruský brankář v naprostém klidu zneškodnil.

Dnešní utkání sleduje 13826 diváků.

46:36
    Vhazuje se před ruskou bránou, Francouzi by pomalu měli začít pracovat na ofenzivě, pokud ještě chtějí s výsledkem něco udělat.

46:57
    Ovečkin vypadal, jako by se chtěl ujat nějaké akce, ale pouze zavezl kotouč do rohu a nechal jej tam. Trochu nepochopitelně.

47:36
    ALEXANDR KUTUZOV si svoji první branku na seniorském mistrovství světa odbyl v nejvyšší čas! V kruhu dostal naprosto ideální pas, na nic nečekal a z první napálil touš nad Huetovo rameno! Asistence: Nikolaj Kuljomin a Jevgenij Malkin.

49:07
    Rusy jako by někdo polil živou vodou, najednou předvádí dobrý pohyb v útočném pásmu.

49:36
    Stefan da Costa se ale zmocnil kotouče a snažil se o samostatný únik, dostal se až na hranici brankoviště, kde byl ale bez milosti odstaven.

49:49
    Francouzi si zahrají opět ve čtyřecj. Vyloučen je Besch (FRA) – dvě minuty za krosček.

50:34
    Tichonov střílel z velkého úhlu, rychlým projektilem ale minul bránu.

51:14
    Zaripov kombinoval s Jakovlevem, spolupráce skončila střelou na bránu, ale Huet stihl rychle zakleknout a kotouč pokrýt.

51:34
    Po odražené střele, která skončila v ochranné síti, se vhazuje před Huetem. Rusové se sice do útoku moc nehrnou, hraje staticky, ale na Francouze to dnes stačí.

52:11
    Francouzi hrají v plném počtu.

52:49
    Rusko se snaží držet kotouč v útočném pásmu.

52:57
    Vyloučen Kalinin (RUS) – dvě minuty za podražení.

53:15
    Stefan da Costa dostal od Desrosiersa skvělý pas do kruhu, kde ale rozjetý puk minul.

54:05
    Francie uzamkla Rusy v jejich třetině a snaží se o vytvoření tlaku.

54:26
    Medvěděv se ale zmocnil kotouče, který vyhodil přes všechny čáry až k Huetově bráně.

54:57

55:15
    Naprosto zbytečný faul v podání Stefana da Costy (FRA), který si jde sednout na dvě minuty za sekání.

55:26
    Tichonov (RUS) jde naprosto neprávem na trestnou lavici na dvě minuty za hru vysokou holí. Manaviana ale trefil do obličeje Meunier, nikoli Tichonov.

56:27
    Rusové se opět nikam nehrnou, Francouzi tak dostávají skvělou příležitost pro úpravu skóre. Besch zavezl kotouč k bráně a snaží se koordinovat francouzskou snahu.

57:15

57:26
    I Rusové již hrají v pěti.

58:00
    Probíhají poslední dvě minuty poslední třetiny. Rusové jsou u puku a navzdory ke všem předchozím neúspěchům teď vypadali, jako by chtěli útočit.

58:50
    Dadonov za Huetovou bránou ztratil kotouč, Francouzi se ženou do protiútoku.

59:06
    Oddechový čas pro Francii.

59:06
    Huet zůstal na střídačce!

59:24
    Nahození od modré vůbec k Bobrovského bráně nedoputovalo.

59:28
    A Francouzi jdou do čtyř. Roussel (FRA) – si odsedí dvě minuty za podražení.

Pierre-Edouard Bellemare

Stadionem v Minsku zní hymna Ruské federace, kterou zpívá téměř celý stadion.

Druhým semifinalistou se tedy stává Rusko, které se v příštím utkání střetne s vítězem dvojice Švédsko – Bělorusko. Dnes předvedla sborná celkem suverénní výkon, Francie vypadala nebezpečně pouze druhou polovinu první třetiny. I tak je to pro Francii skvělý výsledek, dnes hrála ze zabezpečené obrany a Rusům dlouho dělala vrásky na čele.

Sborná tímto vítězstvím naváže na předchozí sérii šesti účastí v semifinále, kterou narušila až loňská prohra s USA 8:3. Za posledních deset let tak ruská reprezentace zažije již sedmé semifinále.

To je pro tuto chvíli vše, dovolím si vás pozvat na zápas Kanada – Finsko, který můžete na onlajnech sledovat již od devatenácté hodiny. Díky za pozornost a brzy napočtenou! (18:16:47)
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Vojta Pojer

Branky a nahrávky: 5. Anisimov (Jakovlev), 21. Malkin (Kuljomin, Tichonov), 48. Kutuzov (Kuljomin, Malkin)

Francie: Huet (Hardy) – Auvitu, Besch, Amar (A), Manavian, Dieudé Fauvel, Janil, Chakiachvili – S. Da Costa, Roussel, Bellemare (A)– Treille, Meunier (C), Desrosiers – Fleury, Ritz, T. Da Costa – Henderson, Raux, Guttig – Tardif. Trenér: Dave Henderson.

Rozhodčí: Jeřábek (CZE), Kaval (USA) – Carlson (CAN), Lederer (CZE)

Diváci: 13826