Třinec – Olomouc 5:1 (kon.) | K. Vary – Vítkovice 2:0 (kon.) | Plzeň – Litvínov 6:5 (po pr.)
Kometa Brno – Zlín 2:0 (kon.) | Mountfield HK – Sparta 2:3 (po pr.) | Mladá Boleslav – Pardubice 2:4 (kon.)
Mountfield HK
2:3 (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
HC Sparta Praha
Neděle 07.12.2014, 17:20 • Zimní stadion v Hradci Králové • Tipsport extraliga

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:20.

Druhá adventní neděle znamená pro fandy ledního hokeje v Hradci Králové jedno jediné: Na místním zimním stadiónu vypukne ta pravá hokejová bitva, tamní hokejisté budou hostit pražskou Spartu.

HC Sparta Praha – 3. místo/49 bodů

Svěřenci trenéra Jandače drží třetí pozici v tabulce. První tým ze „zbytku světa“, jak lze nazvat celky zatím marně stíhající Třinec a Litvínov, zažívá poslední dobou výkony jako na houpačce. Po porážce s Litvínovem dokázali hokejisté z hlavního města porazit Třinec, jenže co naplat, když v dalším zápase přišla nečekaná facka od týmu ze spíše spodních pater tabulky, konkrétně od Plzně.

I Lukáš Cingel ví, že proti indiánům nepodal, spolu se svými spoluhráči, bezchybný výkon. „Rozebereme si chyby, které jsme s Plzní udělali. V Hradci musíme hrát zase to svoje. Jednoduše do útoku a dobře do obrany. Nesmíme je pouštět do šancí," tvrdí v rozhovoru pro klubový web.

Mountfield HK – 6. místo/40 bodů

„Krize? Ta je v Afghánistánu,“ reagoval ještě nedávno vtipně trenér Hradce Peter Draisaitl na otázku novinářů, původně určenou pro ex-slávistického asistenta Josefa Beránka. Odpověď hradeckého kouče však už není úplně pravdivou – krize doputovala i do východočeské metropole, alespoň co se ledního hokeje a výsledků Draisaitlových svěřenců týče. Hradečtí z posledních sedmi utkání prohráli hned šestkrát, na ledě soupeře padli dokonce již sedmkrát v řadě.

Poslední dva zápasy vypadaly z herní stránky už lépe, problémem je ale malá produktivita. Kometa Brno i Vítkovice porazily Mountfield poměrem 2:1, respektive 3:1. Na jednu branku se vyhrávat nedá, což ví i Peter Frühauf. „Štěstěna se od nás nějakým způsobem odklonila, a já stále věřím, že je to o jednom či dvou šťastných, škaredých gólech, které nás nakopnou,“ popisuje v rozhovoru na klubovém webu.

Už za pár hodin zjistíme, zda-li měl slovenský zadák pravdu!

Letošní vzájemná utkání:

2. kolo: Mountfield HK – HC Sparta Praha 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
    Branky a nahrávky: 7. Červený (Beránek), 13. Mertl (Kudrna, Šimánek), 14. Červený (Slovák, Knotek) – 11. Přibyl (Sabolič).

15. kolo: HC Sparta Praha – Mountfield HK 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
    Branky a nahrávky: 6. Klimek (Ďaloga, Cingel), 9. Cingel (Sabolič), 28. Polášek (Cingel, Piskáček), 42. Ďaloga (Pech) – 18. Kudrna (Mertl), 27. Kudrna (Šimánek), 56. Pláněk (Skokan).

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Mountfield HK: Kacetl (Kantor) – Vydarený, Frühauf, Vašíček, Slovák, P. Mikuš, Pláněk – Pospíšil, Mertl, Šimánek "C"– Dej, Kukumberg, Vantuch – Beránek, Knotek, Červený – Pilař, Tvrdík, Nedvídek. Trenér: Peter Draisaitl.

HC Sparta Praha: Novotný (Staňa) – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Černoch Švrček – Réway, Hlinka "C", Hlaváč – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Forman, Chlapík, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.

Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Barvíř, Blümel.

Hráči obou mužstev už nastoupili na modré čáry. René Vydarený bude navíc obdařen dresem s jubilejním číslem 500. To je totiž číslo utkání, k němuž nastoupil v minulém kole ve Vítkovicích.

00:01

00:18
    Úvodní buly vyhráli domácí hráči, k prvnímu útoku se však rozjeli hostující hokejisté.

01:08
    A puk se stále pohybuje v obranné třetině Hradce Králové. Kacetl zatím nemusel zasahovat.

01:49
    Beránek bojuje v rohu za Novotného brankou o kotouč, jeho snaha ale nebyla podpořena nikým ze spoluhráčů a Sparta tak puk opětovně vyváží z vlastního obranného pásma.

02:35
    Je to ale střední pásmo, v němž se zatím nejvíce oba týmy obírají o kotouč. Právě přechod přes tuto zónu činí oběma mužstvům zatím největší potíže.

03:12
    Což ostatně dokazuje i momentální postavení mimo hru domácích.

03:31
    Hlaváč se po přihrávce od Hlinky pokusil vyzrát na Kacetla, jeho pokus ale neměl gólové parametry. První vážná akce utkání!

04:22
    Hradečtí od té doby stále nedostali puk ze svého pásma, to se jim daří až nyní.

04:54
    "Oslavenec" Vydarený si připsal první vážnější pokus Východočechů, z pravého kruhu pro vhazování prověřil Novotného slušnou ranou. Následovalo několik dorážek hradeckých hráčů, ani jedna se s úspěchem nesetkala.

05:53
    Sparta se z tlaku domácích vymanila jen za cenu zakázaného uvolnění, vhazuje se po levici Novotného.

06:33
    Ze skrumáže před brankovištěm Kacetla střela nepřilétla, domácí gólman tak může být zatím relativně v klidu, pokud lze za klidnou prohlásit práci brankáře extraligového klubu.

07:34
    Před první komerční přestávkou ještě vyslal jedovatý projektil na branku hostí navrátilec z marodky Tomáš Pospíšil, Novotný si ale povyjel a bez větších problémů schoval kotouč v náručí.

07:46
    Kumstát vyváží puk do středního pásma a začíná další útočnou akci hokejistů z hlavního města.

08:26
    Hradecká obrana je ale schopna si s útočnými letkami Pražanů poradit, a tak je puk zase na holích domácích.

09:13
    Konkrétně první útočné formace. Kudrna bojuje za Novotného brankou u mantinelu, asistuje mu Mertl.

09:53
    Sparta právě vstřelila branku!
    Hosté jdou do vedení. Po krásné kombinaci Pecha, Saboliče a JANA BUCHTELEHO neměl Ondřej Kacetl nárok. Poslední jmenovaný hráč s "S" na hrudi zakončoval do prázdné branky. Asistence: Robert Sabolič, Lukáš Pech.
    Jan BUCHTELE - 0:1

10:48
    Hra se teď poněkud přiostřila, přibylo střetů na obou stranách.

11:08
    To dokládá i první vyloučení. Ze Sparty je vyloučen Jaroslav Hlinka, provinil se podražením. Současně s ním si jde na dvě minuty posedět i Jan Švrček (SPA) a Jiří Vašíček (MHK), oba za hrubost.

11:47
    Jen pro pořádek, Hradec tedy hraje přesilovou hru pět proti čtyřem, tresty za hrubost se krátí.

12:25
    Pokus Tomáše Slováka od modré čáry končí jen na levé tyči Novotného. Střela byla pravděpodobně ještě tečována.

13:03
    Obrovský závar před brankou Novotného! Puk vylétl do vzduchu v oblasti kolem brankové čáry, přičemž strážce svatyně hostí neměl o jeho pozici nejmenší tušení.

13:08

14:21
    Domácí jsou při chuti, aktuálně si připsali další střelecký pokus, doprovázen zklamaným vydechnutím jejich fanoušků poté, co Novotný puk vyrazil.

14:57
    Komerční přestávka spěje za hitu "Sould I Stay or Should I Go" ke svému konci, hokejisté jsou připraveni na vhazování.

15:22
    Petr Beránek s Rudolfem Červeným zavařili Novotnému kombinací z bezprostřední blízkosti, ten ale s pomocí vlastních obránců dokázal domácím sebrat jejich gólové vyrovnávací ambice.

16:24
    Do protiútoku se hnala Sparta, Sabolič okamžitě po obdržení přihrávky střílel, ale na Kacetla a jeho lapačku si nepřišel.

16:58
    Dej mohutným golfovým úderem vyslal na Novotného projektil, střela ale díky teči jednoho z hráčů změnila směr a skončila jen několik centimetrů od pravé tyče hostí.

17:45
    Na druhé straně musel opět zasahovat Ondřej Kacetl. Oba brankáři jsou v permanenci, na nedostatek práce si během úvodní třetiny rozhodně stěžovat nemohou.

18:19
    A opět je v akci mladý hradecký gólman. Tentokrát musel hasit nátlak hostí, kteří se snažili doslova procpat puk ze jeho záda z bezprostřední blízkosti.

18:41
    Vantuch se vydal napadat Ďalogu až do středního pásma, sparťanský bek jeho pokusům o převzetí puku úspěšně odolal.

19:23
    Mertlovo nahození od mantinelu přelétlo Novotného branku i jeho samotného.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Máme za sebou velice, a to i na extraligové poměry, svižnou první třetinu, v níž na branky zvítězila Sparta, ale domácí jinak hráli s hosty vyrovnanou hru. To potvrzuje i Rastislav Dej v přestávkovém rozhovoru, který jasně odpověděl na otázku místního moderátora: "Sparta je k poražení jako každý jiný tým."

Poměr střel v první třetině hovoří ve prospěch domácích – 8:6.

Další třetina začne přibližně v 18:08.

Na led po týmů hostí nastupují i domácí hokejisté, druhá třetina tak začne co nevidět.

20:01

20:23
    První formace si své odvedly, a tak přenechávají místo svým následovníkům z druhých řad.

20:48
    Domácí hokejisté se provinil hrou v šesti lidech, to znamená jediné: Trest pro hráčskou lavici a přesilovku pro Spartu.

21:03
    Trest odpyká Petr Beránek.

21:27
    Jenže domácí se dokázali alespoň na chvíli osvobodit v době, kdy z přesilové hry zbývá polovina a něco málo k tomu.

22:10
    Hlaváč nepříjemně dotíral u branky Kacetla, až si vybojoval faul na svoji osobu.

22:12
    Rastislav Dej posílá hradecké hráče do třech – provinil se sekáním.

22:44
    Polášek nahrával Réwayovi, ten ale z těžkého úhlu odkrytou klec trestuhodně minul!

23:16
    Domácí opět vyhazují kotouč až před Novotného, mezitím už hrají ve čtyřech, na led se vrátil Beránek.

24:12

24:35
    Sparta se ale stále drží ve vlastní útočné třetině, tedy v místech, která musejí Ondřeje Kacetla značně znepokojovat.

25:00
    Hra zatím neztratila nic ze svého vysokého tempa, kterým se celky Hradce i Sparty prezentovaly v úvodní periodě.

25:32
    Další pokus o střelu na Kacetla končí po teči domácího hráče v ochranné síti, vhazuje se po vyrážečce Kacetla, tedy po jeho pravici.

25:59
    Sparta teď zamkla domácí v prostoru kolem Kacetla.

26:24
    Po komerční přestávce začne přesilovka pro domácí hráče. Z celku Sparty Praha si dvě minuty nezahraje Juraj Mikuš za podražení.

26:35
    A domácí se díky vhazování v obranné třetině soupeře ihned dostali do přesilovkového postavení. Jejich kombinace skončila střelou, kterou Novotný vyrazil, domácí posléze přišli o postavení v pásmu.

27:23
    Po skoro polovině přesilové hry se bude vhazovat u Kacetla.

27:33
    Peter Frühauf zakládá hluboko v obranném pásmu další útočnou přesilovkou akci.

28:19
    Novotný vyrazil kotouč jen do nejbližší bojující dvojičky hráčů, od nichž se touš odrazil zpět do brankoviště, čáru ale nepřešel!

28:24

29:13
    Hradečtí se drží v blízkosti Novotného i po skončení jejich početní výhody. A po zakázaném uvolnění Sparty to pravděpodobně nebude jinak.

29:24
    Tvrdík vyhrál buly na Mikuše, který si nabruslil více na střed hřiště a přízemní střelou od modré čáry se pokusil překvapit Novotného. Ten na puk dobře viděl a rychlým rozklekem celou situaci rázně ukončil.

29:59
    A znovu to byl Michal Tvrdík, kdo hledal přihrávkou spoluhráče, přechod přes střední pásmo ale vystavil domácím borcům konečnou.

30:16
    Opětovné zakázané uvolnění hostů z Prahy ale skýtá potenciální možnost ke skórování.

30:37
    To by ale Pražané nesměli buly vyhrát.

30:54
    Vantuch si sjížděl z levé straně před Novotného. Kvůli důraznému blokování jednoho z obránců Sparty se ale nedostal k takovému zakončení, které by mohlo skončit cíleně gólem.

31:26
    Na ledě jsou opět kompletní první formace obou mužstev tak, jak jej trenéři Draisaitl a Jandač poskládali před zápasem. Tomáš Mertl se ujímá kotouče a snaží se jej zavést do třetiny hostů.

32:14
    Snaha jeho, následně ani jeho spoluhráčů, se s úspěchem nesetkala. Jejich poslední pokus skončil ofsajdem. Po komerční přestávce se tak bude vhazovat ve středním pásmu.

32:24
    Tvrdík si vyšlápl na Chlapíka a čistým hitem jej poslal k zemi.

33:19
    Jiří Vašíček teď odvedl kvalitní kus defenzivní práce. Obětavým spurtem dohnal a následně vypíchl kotouč jednomu z hráčů Sparty, který se hnal vstříc Kacetlovi, nikým neohrožován.

33:57
    Oním hráčem Sparty byl Lukáš Cingel.

34:28
    LUKÁŠ PECH inkasoval krásný pas na útočnou modrou čáru. V následném přečíslení dvou na jednoho se rozhodl ke střele, kterou propasíroval mezi Kacetlovy betony. Asistence: Jan Piskáček.
    Lukáš PECH - 0:2

35:19
    Pražané se vrhli ihned do další útočné akce. Dvoubrankové vedení jako by jim vlilo čerstvou krev do žil.

36:06
    Michal Barinka si odsedí dvě minuty za krosček, čímž nabízí domácím další přesilovou hru.

36:15
    Ta měla jen velmi krátkého trvání. Lukáš Vantuch totiž prakticky vzápětí sekl jednoho z Pražanů. Bude se tak hrát čtyři na čtyři.

36:53
    Červený inkasoval přihrávku ve středním pásmu, z níž mohl eventuálně našlápnout do brejku, ale puk nezpracoval ideálně, čímž celou akci zpomalil.

37:19
    Mertl vyvezl puk zpoza branky Novotného. Touš mu následně z hole sklouzl a objevil se těsně u Pláňka. Ten byl ale tak překvapen, že jej nezpracoval.

38:15
    Oba týmy jsou v plném počtu.

39:05
    Tvrdý souboj u hrazení proběhl mezi Vašíčkem a Hlinkou, na vyloučení to podle hlavních ale nebylo.

39:23
    Hradec se přece ještě jen dostal před Novotného, výraznější nebezpečí to pro hostujícího strážce svatyně nepředstavovalo.

39:51
    To Kacetl na druhé straně se musel činit daleko víc, když puk ze vzduchu zachytával mezi ruku a tělo.

40:00

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

I druhá třetina nabídl pohledný hokej a slušné tempo. Obraz hry z hlediska držení puku a šancí byl takřka stejný jako v periodě s číslem jedna. To koneckonců platí i brankách: Sparta přidala další kus a vede tak už o dvě.

Střely ve druhé třetině hovoří ve prospěch Sparty – 3:5. Celkově je to smírných 11:11.

Další třetina začne přibližně v 19:02.

Na led jako první vjíždějí hokejisté se lvem na prsou, následují ti, jejichž hrudník zdobí zase "S". Začátek poslední třetiny je na spadnutí.

40:01

40:16
    Pražané si připisují první pokus o střelu. Puk ale skončil jen na mantinelu za Kacetlem.

40:48
    Vašíček si důrazným poklepáním hole řekl o nahrávku. Knotek mu vyhověl, ale hradecká šestnáctka mířila mimo tři tyče.

41:31
    Další útočný pokus domácích je zastaven pro vysokou hůl.

41:36
    Tvrdík na Buly uspěl, jeho spoluhráči ale následně o kotouč, potažmo i pásmo, přišli.

42:18
    Střela po zemi, kterou vyslal směrem k hradeckému brankáři Cingel, se jen odrazila od bruslí domácích beků.

43:02
    Mountfield právě vstřelil branku!
    Byl to TOMÁŠ MERTL, k němuž se odrazil kotouč ze skrumáže před brankou, a ten už věděl, co s ním. Novotný neměl šanci zasáhnout. Asistence: Tomáš Knotek, Jiří Šimánek.
    Tomáš MERTL - 1:2

43:16
    Další šance domácích! V nepřehledné situace před brankou se nechal vyprovokovat Ďaloga. Za hrubost si odsedí dvě minuty.

43:35
    Další faul Sparty, ta půjde do tří! Viníkem je Kumstát, který podrazil jednoho ze soupeřů.

43:48
    Tak to je rychlé využití přesilové hry! René Vydarený nádherně nalil TOMÁŠI SLOVÁKOVI, který nekompromisní dělovkou srovnává stav utkání. Asistence: René Vydarený.
    Tomáš SLOVÁK - 2:2

44:01
    Přesilová hra Hradce pět proti čtyřem stále pokračuje.

44:26
    K radosti domácích fanoušků se do další šance pouští slovenský rychlík Rastislav Dej. Výsledkem jeho snahy je vhazování po pravici Novotného.

44:55
    Po vzoru svého slovenského kolegy to od modré čáry zkoušel hned dvakrát Peter Frühauf, mířil však nepřesně.

45:31
    Šimánek reklamuje u sudího, že vyhození do ochranné sítě, jehož se Sparta dopustila, bylo bez teče a pražský hráč by tak měl být potrestán. Se svými protesty nicméně nepochodil.

45:35

46:09
    Pokus domácích o přechod přes modrou čáru zastavuje ofsajd.

46:28
    Znovu to byl Dej, který se pokoušel prokličkovat do útočné třetiny.

46:38
    A Sparta půjde znovu do čtyř. Na její straně fauloval J. Mikuš, konkrétně se provinil hrubostí.

46:44
    Jen pár vteřin stačilo domácím k tomu, aby u branky Novotného vyvolali pořádný rozruch. O chvíli později brankář hostů znova zasahuje proti střele z vrcholu kruhu pro vhazování. V následujících vteřinách jej určitě nečeká žádná "pohoda, klídek ani tabáček", jak zpívají v populární písni Chinaski.

47:34
    Další útok budou ale muset Hradečtí začít až zpoza vlastní branky.

47:50
    Novotný se teď nevybíravě pustil do Kukumberga, jenž jeho strčení neustál a skončil na ledě. Pravice obou hlavních rozhodčích ale do vzduchu nevylétly.

48:21
    Dej ani Mikuš z pravého kruhu pro vhazování neuspěli!

48:38

48:41
    Novotný schovává puk do náruče, přesilovka Východočechů i s následným tlakem je tak u konce.

49:26
    Aktuální počet střel ve třetí třetině je 10:2 pro domácí. To je masivní převaha hradecké ofenzívy!

50:09
    Ta má aktuálně ale menší potíže znovu rozběhnout pomyslné motory, puk je na holích obránců, kteří krouží ve vlastním obrannému pásmu a hledají někoho, komu by se dalo přihrát.

51:04
    Nepříjemné nahození od modré čáry tečoval Sabolič, puk nakonec skončil jen několik centimetrů nad horní tyčí branky Kacetla.

51:55
    Paradoxně to na ledě teď vypadá, jako by hra trochu ztratila náboj. Přitom ještě před pár minutami byli hradečtí hokejisté i fanoušci doslova v extázi.

52:15
    A nemám tím na mysli braní nepovolených či omamných látek.

53:06
    Spartě se ale vážně daří forčekovat, čímž Mountfieldu značně stěžuje rozehrávku.

53:26
    O čemž svědčí i právě zahrané zakázané uvolnění domácích. Oddechový čas pro domácí.

53:51
    Vašíčkovo nahození skoro od modré čáry si Sparťané bez problémů pohlídali, načež opět útočí. Skoro to vypadá, jako kdyby oba celky chtěli dohrát s jistotou bodu na svém kontě.

54:30
    Teď však Michal Tvrdík svým faulem (podražení) daruje hostům přesilovou hru. Bude to zlomový moment utkání?

55:02
    Kacetl ukázkovým semaforem sebral hostům vítr z plachet. Puk mířil těsně pod břevno. Do konce přesilovky zbývá minuta a dvacet osm vteřin.

55:26
    Vašíček opět v ráži, tentokrát si k potykání vybral Barinku. Hradec se mezitím osvobozuje vyhozením přes všechny čáry.

56:30

56:52
    Hradec nakonec oslabení ubránil bez větších potíží. Dej to vzápětí znovu zkoušel "golfákem" od prakticky modré čáry.

57:21
    Kacetl musel složitě hledat puk na ledě, kde se odrážel od bruslí bojujících hráčů. Nakonec jej skryl do své lapačky.

57:31
    Dnešní utkání sleduje 4228 diváků.

58:12
    Poslední dvě minuty základní hrací doby vlily znova chuť domácím do útočného snažení. Jejich snahu následně zastavuje hvizd sudího – provinili se totiž ofsajdem.

58:53
    Nutno také poznamenat, že na obrázku hry z posledních minut může mít výrazný podíl zdejší led, který s každou další minutou hodně těžkne.

59:20
    Oba týmy si puk předávají jako horký brambor, půjde se do prodloužení.

60:00

Hradec v poslední části zásluhou Mertla a Slováka srovnal, k radosti zdejšího publika, počítačovou terminologií restartoval zápas. Po tříminutové přestávce přijde na řadu pětiminutové prodloužení, eventuálně nájezdy.

Který z týmů vyhraje celé prodloužení?

Tipovat můžete do začátku prodloužení.

60:01

60:41
    Prodloužení nemělo dlouhého trvání. Kacetla dokázal z dorážky rychle překonat nikým nehlídaný JAROSLAV HLINKA. Asistence: Lukáš Klimek.
    Jaroslav HLINKA - 2:3

Nejlepším hráčem Sparty je vyhlášen brankář Novotný, na hradecké straně pak Tomáš Slovák.

Máme za sebou zajímavou bitvu, v níž domácí museli dotahovat již dvougólový náskok Sparty. To se jim povedlo, přestože v prodloužení jim rychlou ránu zasadil Jaroslav Hlinka. Domácí tak alespoň přerušují sérii několika zápasů bez bodu.

Z Hradce Králové je to vše, děkuji za pozornost a mějte se hezky! (19:47:05)

Lukáš Štěrovský

Branky a nahrávky: 44. Mertl (Knotek, Šimánek), 44. Slovák (Vydarený) – 10. Buchtele (Sabolič, Pech), 35. Pech (Piskáček), 61. Hlinka (Klimek)

HC Sparta Praha: Novotný (Staňa) – Piskáček, Polášek, J. Mikuš, Ďaloga, Barinka, Eminger, Švrček – Réway, Hlinka "C", Hlaváč – Kumstát, Cingel, Klimek – Sabolič, Pech, Buchtele – Forman, Chlapík, Dvořáček – Černoch. Trenér: Josef Jandač.

Rozhodčí: Hradil, Úlehla – Barvíř, Blümel