Švédsko – Lotyšsko 4:3 (po pr.) | Dánsko – Kanada 2:10 (kon.) | Švýcarsko – Rusko 1:2 (po pr.)
USA – Švédsko 6:1 (kon.)
Dánsko
2:10 (2:2, 0:5, 0:3)
Kanada
Sobota 16.04.2016, 02:00 • Ralph Engelstad Arena • Mistrovství světa do 18 let • Skupina A

Ode mě je to vše, přeji dobrou noc nebo, pokud vstáváte, dobré ráno. (05:26:34)

Dánové zvládli držet krok s favorizovanou Kanadou jen v první třetině, kdy se oba týmy na první přestávku rozcházely za stavu 2:2. Pak ale Kanada zabrala a dánské brankáře překonala ještě osmkrát. Zaslouženě si tak připisuje vysoké vítězství.

Nejlepší hráč utkání: Jordan Kyrou (CAN)

59:25
    Dánové se ale sami připravili o poslední vteřiny přesilovky. Na trestnou lavici si míří odpykat menší trest za nedovolené bránění Daniel Nielsen (DEN).

58:53
    Teď už ale v útoku kombinují Kanaďané, a to ve vlastním oslabení.

58:03
    Dánové se drží v útočné třetině a vymýšlí, jak přelstít Skinnera. Kanadský brankář ale na nahození od modré čáry dobře viděl a neměl problém jej vyrazit.

57:43
    V posledních minutách zápasu si Dánové zahrají další početní výhodu. Maxime Comtois (CAN) si totiž odsedí menší trest za podražení.

56:40
    Utkání se dohrává v útočném pásmu Kanady, ta ale se střelami na branku poměrně šetří.

55:44
    Tentokrát si přesilovku zahrají Dánové. Dante Fabbro (CAN) si odsedí menší trest za držení protihráče.

55:10
    Kanada dál dokazuje svou převahu a kombinuje v útočném pásmu.
    53:42 Tyson JOST - 2:10

53:42
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kanaďané zaokrouhlují počet vstřelených gólů na rovných deset. Bitten našel přihrávkou od modré čáry volného TYSONA JOSTA, který neměl problém se z pravého kruhu trefit k bližší tyči. Asistence: William Bitten.

53:26
    Jost zkusil překvapit Gransoa nahozením téměř od modré čáry, dánský brankář byl ale připraven.

52:48
    Lucas Andersen (DEN) míří na trestnou lavici. Dánský útočník si pomohl podražením jednoho z Kanaďanů, a tak je potrestán dvěma minutami.

51:48
    Bitten dostal u pravé tyče zadovkou dobrou nahrávku, puk už ale za záda dánského gólmana protlačit nestihl.

51:23
    Hráči ve světlé verzi dresů se dál tlačí do útoku, Gransoe si ta na nedostatek práce stěžovat nemůže.
    50:02 |Tyson JOST - 2:9

50:02
    Kanaďané ještě nemají dost. Nahození Quennvilleho od modré čáry se odrazilo k vpravo stojícímu TYSONOVI JOSTOVI, který puk jen zametl do sítě. Asistence: David Quennville, Cameron Morrison.

49:25
    Kanadě ale přesilovka vůbec nevychází. Drží se sice v útočném pásu, Dánové si ale své kanadské vrstevníky dobře rozebírají.

47:38
    Dánové jdou navíc znovu do čtyř a musí se bránit. Na trestnou lavici totiž na dvě minuty za hákování putuje dánský kapitán Christian Mathiasen-Wejse.

47:06
    Shaw zkusil u zadního mantinelu v útočném pásmu vybojovat puk,ke kanadskému útočníkovi se ale hned sjeli dva dánští hráči.

46:32
    Dánové se dál snaží držet Kanaďany dál od své branky, ti ale zůstávají aktivní a dál se tlačí do útoku.
    44:26 Jordan KYROU - 2:8

44:26
    Jost vyvezl puk podél levého mantinelu až k hranici brankoviště, kde si všiml připraveného JORDANA KYROUA a poslal mu kotouč napravo. Kyrou pak neměl problém trefit se zblízka pod horní tyčku. Asistence: Tyson Jost, Owen Tippett.

43:24
    I Comtois se snažil protáhnout do útočného pásma, toho ale zastavil ofsajd.

42:40
    Jost kličkoval do útočného pásma, kousek za modrou však přenechal puk svým spoluhráčům, kteří o něj ale rychle přišli.

42:11
    Kragovu střelu z vrcholu pravého kruhu Skinner dobře viděl a efektně schoval v lapačce. Vhazuje se tak před kanadským brankářem.

41:10
    Jenže Dánům přesilovka vůbec nevychází a jen těžko se dostávají od vlastní branky.

40:01
    S koncem druhé třetiny byl menším trestem za napadení potrestán Mason Shaw (CAN), Dánové si tak zkusí další početní výhodu už na začátku třetí třetiny.

40:01

Kanada v prostřední části dokázala, že favoritem utkání není náhodou a Dánsku nastřílela dalších pět branek. Dvakrát se navíc Kanaďané trefili v přesilové hře. Povede se Dánům ještě snížit kanadský náskok?

40:00

39:40
    Druhá třetina se dohrává před svatyní Kanady.

38:45
    Kanada je zpátky před Gransoem a kombinuje, dánský brankář ale moc práce se střelami nemá.

37:10
    Dánové znovu šetří vteřiny v útočném pásmu, Skinner ale zasahovat nemusí. Dánští junioři se zatím nedostali ke střele na branku.

35:58
    I Dánové si ve druhé třetině zahrají přesilovku. Dvířka na trestnou lavici se otevírají pro Nicolase Hagua (CAN), a to za podražení.

35:25
    Dánové znovu vyváží puk až za branku Kanady a šetří tak cenné vteřiny.
    34:13 Jordan KYROU - 2:7

34:13
    Kanaďané znovu brzy přišli na to, kde má Gransoe slabinu. JORDAN KYROU dlouho nepřemýšlel, kam poslat puk a střelou z pravé strany se nemýlil. Asistence: William Bitten, David Quenneville.

33:57
    Teď jsou to ale Kanaďané, kteří se znovu usadili před brankou soupeře.

32:10
    Dánové se teď snaží držet Kanadu dál od své svatyně, a tak sami kombinují v útočném pásmu. Skinner ale zatím zasahovat nemusel.

30:58
    Z těsné blízkosti zkusil své štěstí Jost, který se pak ještě ujišťoval, jestli puk Gransoovi přece jen někudy nepropadl.

30:15
    Dánové vyvezli puk do útočného pásma, Kanada ale zatím dobře brání, a tak se až před branku Dánové nedostali.

29:27
    Další střídání brankářů na straně Dánska. Krog si ještě na puk ani pořádně nesáhl a zpátky mezi tři tyče se vrací Gransoe.
    27:55 William BITTEN - 2:6

27:55
    Znovu se potvrzuje, že faulovat se v zápase s Kanadou nevyplácí. Hráčům v bílých dresech netrvalo dlouho, než tlak dokázali proměnit v branku. Kanaďané si několikrát prohodili puk, Krog ještě první střelu vyrazil, na dorážku WILLIAMA BITTENA z druhé strany už byl ale krátký. Asistence: Dante Fabbro, Tyson Jost.

27:30
    Ve stejném čase dochází v dánském brankovišti ke střídání gólmanů. Madse-Emila Gransoa nahrazuje Kasper Krog.

27:30
    A další trest pro Dány! Victor Hansen (DEN) je odeslán na dvě minuty na trestnou lavici za sekání.
    27:21 Mason SHAW - 2:5

27:21
    Kanaďané rychle trestají dánskou nedisciplinovanost, když ihned po buly prostřelil Gransoa MASON SHAW. Asistence: Markus Phillips.

27:13
    Další přesilovka pro kanadský výběr. Jacob Schmidt-Svejstrup (DEN) je potrestán dvěma minutami za napadení.
    26:30 Maxim COMTOIS - 2:4

26:30
    Tohle byl pro Dány hodně smolný gól. Kanada chvíli dorážela před brankou a MAXIMU COMTOISOVI se pak podařilo puk přece jen procpat až za záda dánského gólmana. Kanaďané ale sami chvíli nevěřili, že gól opravdu dali. Bez asistence.

25:23
    Phillipsovu střelu z pravého kruhu obětavě zblokoval klekající Mohr.

24:15
    Kanaďané vyrazili dopředu ve dvou, jejich přihrávku ale za modrou čárou zachytil Mohr, který puk rychle vyhodil pryč z pásma.

23:30
    Kanada se dál drží před dánským brankářem, ke střele se ale zatím nedostala. Dánové si v obraně vedou velmi dobře.

22:50
    Comtois se dlouho nerozmýšlel, svou střelou téměř od modré čáry ale trefil jen tyčku dánské svatyně.

22:00
    Kanaďané dál tlačí Dány, ti ale zatím velmi dobře brání, a tak si Kanada jen těžko hledá víc prostor ke střele.

20:27
    Netrvalo ale dlouho a hráči s javorovým listem na dresech se znovu ujímají vedení. Za nahozením JORDANA KYROUA z vrcholu pravého kruhu se Gransoa jen bezmocně ohlédl. Asistence: Nicolas Hague, Tyson Jost.

20:10
    I tentokrát byli na prvním vhazování třetiny úspěšnější Kanaďané, kteří vyrazili k dánské brance, hráči v červeném se ale rychle osvobodili.

20:01

Oba týmy dokončují krátké rozbruslení, utkání bude za minutu pokračovat.
    Elektřina již v Grand Forks naběhla, zápas bude za malou chvíli pokračovat!

Elektřina je opravena, oba týmy ale čeká ještě krátké, asi osmiminutové rozbruslení. Pak se bude v utkání pokračovat.

Opravy se ještě protáhnou, a tak se druhá třetina odloží přibližně ještě o 30 až 45 minut.

Během první přestávky vypadla v Ralph Engelstadt Areně elektřina. Přibližně patnáct minut potrvá,než se vše obnoví.

Už po prvních dvou minutách utkání to s Dány nevypadalo příliš dobře. Kanada potvrdila roli favorita zápasu a v rozmezí šestadvaceti vteřin prostřelila Gransoa dvakrát. Nejprve mířil přesně Logan Stanley, po něm pak Beck Malestyn. Dánové ale zabrali a během dalších pěti minut srovnali krok. Nejprve dokázal vyzrát na Skinnera Jacob Schmidt-Svejstrup, minutu poté Joachim Blichfeldt. Ve druhé třetině tak může zápas začít v podstatě znovu od začátku.

20:00

18:40
    Kanaďanům ale početní výhoda vůbec nevychází. Javorové listy se sice drží před brankou dánského gólmana, přes bránící hráče se ale hodně těžko dostávají ke střele.

17:01
    I Kanada si zahraje první přesilovku. Za držení protihráče je na dvě minuty odeslán na trestnou lavici Rasmus Mohr (DEN).

16:47
    Fabbro to zkusil spíš naslepo z vrcholu pravého kruhu, mířil ale hodně nepřesně, a tak puk proletěl poměrně daleko od levé tyčky Gransoovy branky.

16:00
    Dánové výborně brání, a tak se sice Kanaďané dlouho drželi v pásmu, ke střele na branku se ale téměř nedostali.

15:13
    Kanaďané se dál drží před dánskou svatyní, trápí je ale přesnost, a tak se po jejich střelách spíš ozývají rány o mantinel.

14:37
    Mezi kruhy pak napřáhl i Chychrun, ten ale jen orazítkoval mantinel za Gransoovou brankou.

13:50
    Lambergeovo nahození od vrcholu kruhů před Gransoem ještě poskočilo, dánský brankář přesto dokázal puk holí vyrazit mimo branku.

12:30
    Ani jeden z brankářů teď chvíli nemusel zasahovat, oba týmy totiž výborně brání, a tak se také zároveň jen těžko dostávají k nebezpečnější střele na branku.

11:46
    Lépe na tom ale nejsou ani Kanaďané. I ti mají problém dostat se na delší dobu přes útočnou modrou čáru.

10:50
    Dánové hledají cestu před kanadskou svatyni, Kanaďané si ale hráče v červených dresech dobře rozebírají, a tak se Dánsko jen těžko dostává ke střele na Skinnera.

08:58
    Kanada se usadila před dánskou svatyní a hráčům v roli domácích pořádně motá hlavu.

08:20
    Quennvilleovo nahození od pravého mantinelu Gransoa dobře viděl, a tak neměl problém jej v klidu vyrazit levém betonem.

07:50
    Z rychlého protiútoku pak ale zahrozili Hague s Comtoisem, kteří se snažili procpat puk za záda Gransoa kolem levé tyčky. Dánský brankář se ale stihl včas přesunout a utěsnit všechny skulinky.

07:20
    Dány srovnání očividně nakoplo a dál se tlačí před kanadskou svatyni.
    06:10 Joachim BLICHFELDT - 2:2

06:10
    Dánsko právě vstřelilo branku!
    Dánská střídačka se velmi brzy raduje z další branky a srovnání skóre. Až před Skinnera se dostal JOACHIM BLICHFELDT a mířil pod vyrážečku kanadského brankáře. Asistence: Oliver Gatz, Nikolaj Krag.

05:58
    Dánové si zahrají přesilovku! Beck Malestyn (CAN) je na dvě minuty odeslán zchladit hlavu na trestnou lavici za nedovolené bránění.
    05:31 Daniel NIELSEN - 1:2

05:31
    JACOBU SCHMIDT-SVEJSTRUPOVI už se ale podařilo najít ideální střeleckou pozici a z hranice levého kruhu poslal puk přesně ke vzdálenější tyči. Daniel Nielsen.

04:58
    Přes půl hřiště se pokusil vyvézt puk Molge. Dánský forvard ještě z levé strany zkusil obkroužit branku, tam jej ale dobruslili Kanaďané.

03:40
    Kanaďané i nadále kombinují v útočném pásmu, Dánové se zdají trochu zaskočení, a tak jen těžko hledají cestu z vlastní třetiny.
    01:45 Beck MALESTYN - 0:2

01:31
    Chvíli na to uskakují hráči v bílých dresech Dánům už do dvoubrankového vedení, když Lagerge prosprintoval podél pravého mantinelu a těsně před brankou přenechal kotouč BECKU MALESTYNOVI. Ten pak neměl problém jej kolem pravé tyčky procpat za dánského brankáře. Asistence: Pascal Laberge, Dante Fabbro.
    01:05 Logan STANLEY - 0:1

01:05
    Kanaďané se velmi rychle ujímají vedení. Morrison u levého mantinelu vybojoval puk a poslal jej na modrou čáru LOGANU STANLEYMU, jehož nahození z levé strany propadlo Gransoovi mezi betony. Asistence: Cameron Morrison, Jordan Kyrou.

00:30
    Ti se ale při první útočné akci nedostali dál než ze středního pásma.

00:05
    Úvodní buly vyhráli Dánové, při přechodu přes vlastní modrou čáru ale Kragovi přeskočil puk hokejku a ke kotouči se dostali Kanaďané.

00:01

Dánsko: Gransoe (Krog) – Larsen, Gatz, Hansen, Heine, Jessen, Mohr, D. Andersen – Krag, Molge, Blichfeldt – Schmidt-Svejstrup, Mathiasen-Wejse (C), Nielsen – Grundtvig, Madsen, Mortensen – L. Andersen, J. Andersen, Gath.

Kanada: Skinner (Fitzpatrick) – Chychrun, Hague, Quenneville, Stanley, Fabbro, Phillips – Jost (C), Comtois, Bitten – Laberge, Malenstyn, McLeod – Shaw, Morrison, Kyrou – Tippett.

Rozhodčí: Voss (USA), Warschaw (USA) – Davis (USA), Golyak (BLR).

Kanada na svou premiéru na mistrovství světa teprve čeká. Už před startem šampionátu ale odehrála dva přípravné zápasy. Nejprve vyzvala český národní výběr, kterému uštědřila lekci z produktivity, když svěřence trenéra Reichela přehrála především v první třetině a po šedesáti minutách se radovala z vysokého vítězství 7:1. Poté ale v přátelském zápase narazila na Švédsko. Severský výběr poměrně rychle vedl už o tři góly, kanadský trenér Clouston tak reagoval oddechovým časem. Ten Kanaďanům viditelně pomohl, a tak švédský náskok brzy snížili dvěma rychlými góly. Ve třetí třetině pak dominovala Kanada. Javorovým listům se podařilo už na začátku poslední dvacetiminutovky srovnat krok, necelé dvě minuty před koncem ale Švédové rozhodli o své výhře čtvrtou brankou.

Pro Dány jde už o druhý zápas na mistrovství světa, a to rovnou ve dvou dnech. Ve čtvrtek totiž na úvod šampionátu vyzvali Slovensko. Především prvních pět minut utkání se proměnilo v gólovou přestřelku, kdy se Slováci dostali do vedení už ve třetí minutě, Dánové však vývoj zápasu otočili třemi slepenými góly během padesáti šesti vteřin. Slováci ale ještě během první třetiny srovnali krok, a protože v dalších dvou třetinách byli úspěšnějšími střelci, radovali se po šedesáti minutách z výhry 5:4.

Na programu mistrovství světa do osmnácti let je už pátý zápas na ledě větší z hal, a to Ralph Engelstad Areny. Své síly změří Dánové a favorizovaná Kanada.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 6. Schmidt-Svejstrup (Nielsen), 7. Blichfeldt (Gatz, Krag) – 2. Stanley (Morrison, Kyrou), 2. Malestyn (Laberge, Fabbro), 21. Kyrou (Jost, Hague), 27. Comtois, 28. Shaw (Phillips), 28. Bitten (Fabbro, Jost), 35. Kyrou (Bitten, Quenneville), 45. Kyrou (Jost, Tippett), 51. Jost (Quennville, Morrisson), 54. Jost (Bitten)

Dánsko: Gransoe (28.–30. Krog) – Larsen, Gatz, Hansen, Heine, Jessen, Mohr, D. Andersen – Krag, Molge, Blichfeldt – Schmidt-Svejstrup, Mathiasen-Wejse (C), Nielsen – Grundtvig, Madsen, Mortensen – L. Andersen, J. Andersen, Gath.

Rozhodčí: Voss (USA), Warschaw (USA) – Davis (USA), Golyak (BLR)