Švédsko – Jihoafr. republika 2:1 (kon.) | Nizozemsko – Portugalsko 1:0 (kon.) | Francie – Jamajka 0:0 (kon.)
Švédsko
2:1 (0:0)
Jihoafrická republika
Neděle 23.07.2023, 07:00 • Wellington Regional Stadium, Wellington • Mistrovství světa - ženy • Skupina G

Skončil první zápas skupiny G, ve kterém Švédsko potvrdilo papírové předpoklady a připisuje si tři body po výhře nad Jihoafrickou republikou. Zápas ale nebyl tak jednoznačný, tak si mnozí mysleli. První poločas byl ospalý, Švédky se neuměly prosadit a více střel si dokonce připsaly soupeřky. Do druhého poločasu vstoupily lépe hráčky Jihoafrické republiky, které se dostaly do vedení. Magaia ale musela po chvilce střídat, neboť se při zakončení zranila. Švédky poté zlepšily a zpřesnily hru a zásluhou toho bylo vyrovnání Rolföové v pětašedesáté minutě. Když už to vypadalo, že zápas skončí 1:1, vytvořily si Švédky závěrečný tlak a v poslední minutě základní hrací doby vstřelila branku Ilestedtová. Švédky si tak připisují důležité tři body do tabulky, naopak Jihoafrická republika na body z Mistrovství stále čeká. (09:03:23)

90+7
    90+6. Švédky mohly v posledních vteřinách potvrdit své vítězství

90+6
    Obrovská šance Švédského týmu! Segerová se dostala k hlavičce, Swartová ale vytáhla skvělý zákrok a míč vyrazila pryč z malého vápna!

90+6
    Kgoaleová odvrací míč na další rohový kop, tohle Švédkám vyhovuje.

90+5
    Asllaniová poslala centr do vápna, do zakončení se dostala Anderssonová a její střela byla sražena na rohový kop..

90+5
    Blomqvistová faulovaná na útočné polovině a sbírá cenné vteřinky.

90+4
    Mbaneová se dostala k zakončení, její pokus hlavou ale neměl potřebnou razanci.

90+3
    První rohový kop v zápase pro Jihoafrickou republiku.

90+2
    Švédky nechtějí znovu inkasovat a bojují o každý metr na hřišti. Tým z jihu Afriky to bude mít těžké.

90+1
    Útočný faul zastavuje útočné snažení Švédek a jejich soupeř jde do útoku.

90
    Hlavní rozhodčí nastaví 6 minut.

90
    Švédky ze závěrečného tlaku vstřelily vedoucí branku a všem se ulevilo. Teď jen chybí vedení udržet.
    89. Amanda ILESTEDTOVÁ - 2:1

89
    Švédsko právě vstřelilo branku! Tři korunky za minutu dvanáct vsítily branku a jdou do vedení! Skvělý centr na malé vápno, AMANDA ILESTEDTOVÁ využila své výšky a hlavou posílá míč přesně do sítě! – 2:1.

88
    Švédky mají k dispozici rohový kop.

88
    Janeová tvrdě sestřelila soupeřku a vidí žlutou kartu. Švédky mají míč na polovině soupeře.

87
    Hurtigová jde do útoku oživit hru, ze hřiště odchází Kanerydová.

86
    Schoughová poslala míč do vápna, Swartová míč podběhla, trochu podklouzla a může být ráda, že na zadní tyči Kanerydová nazeragovala včas!

85
    Kanerydová bojovala na pravé straně, nic pro svůj tým ale nevybojovala. Jihoafrická republika se rozhodla zatáhnout a nyní jen brání.

84
    Dlouhý centr do pokutového území, Blomqvistová se drala do zakončení, byla ale dobře ozbrojena. Mezitím trenér Švédska připravuje poslední střídání a oživení hry.

83
    Asllaniová dostala míč do vápna, její práci ale kazí obránkyně, které míč odkopávají. Závěrečný nápor celku ze Skandinávie je tady, uvidíme jestli se dočkáme branky.

82
    Švédky na polovině soupeřek, zvyšují aktivitu.

81
    Po rohovém kopu se hned do zakončení dostala střídající Segerová, která hlavou prověřila brankářku Swartovou.

81
    Na poslední minuty přichází Segerová, pro kterou je to už páté Mistrovství světa ve své kariéře! Ze hřiště odchází Rubenssonová.

80
    Čas se rychle krátí, Švédkám nezbývá moc času na vstřelení druhé branky.. Švédky mají k dispozici rohový kop.

79
    Z druhé strany hřiště to zkoušela Kanerydová, její individuální práce ale nepřinesla nic dobrého pro svůj tým.

79
    Schoughová na levé straně nepřesně zpracovala míč a útok je tak zastaven.

78
    Kgatlanaová se nedostala do šance z pravé strany a její tým se tak musí znovu soustředit na bránění.

77
    Swartová ukázala, že bod Jihoafrická republika bere, neboť teď čekala až na hráčku Švédska, a až poté sebrala míč do svých rukavic.

76
    Naopak Jihoafrická republika cítí šanci poprvé na šampionátu bodovat a rve se o každý metr na hřišti.

75
    Patnáct minut do konce zápasu, Švédky potřebují vstřelit branku, bod je v tomto zápase pro ně rozhodně málo.

75
    Centr mířil až do šestnáctky, znovu se k hlavičce dostala Ilestedtová, ale ani tentokrát nezamířila přesně.

74
    První žluta karta zápasu, vidí jí hostující Biyanaová, která stáhla kapitánku Švédska Asllaniová poblíž středového kruhu.

73
    Björnová na pravé straně hýřila aktivitou, její centr ale neprošel do nebezpečného prostoru.

72
    V druhém poločase už to držení míče není tak dominantní, i tak jsou ale stále aktivnější hráčky Švédska, které ale mají problém projít přes obětavé obránkyně.

71
    Na druhé straně to zkoušela Anderssonová, její centr ale skončil v rukavicích Swartové.

70
    Ofsajdové postavení zastavuje útočné snažení Afričanek.

68
    Uvidíme, jestli vyrovnání povzbudí Švédky a dají rozhodující gól, nebo se zrodí překvapení. Hráčky z Afriky stále aktivní a znepříjemňují soupeřkám kombinaci.

67
    Střídá i trenér Jihoafrické republiky. Ze hřiště odstupuje Motlhaloová, místo ní přichází Kgoaleová.

66
    Trojité střídání na straně Švédek. Ze hřiště odstupuje Rolföová, Angeldahlová a Blacksteniusová. Místo nic si přichází zahrát Schoughová, Bennisonová a Blomqvistová.
    65. Fridolina ROLFÖOVÁ - 1:1

65
    Švédsko právě vstřelilo branku! Je vyrovnáno, začínáme od znovu! Centr do vápna proletěl na zadní tyč, kde číhala FRIDOLINA ROLFÖOVÁ, která se štěstím dostala míč do branky! – 1:1.

63
    Standartní situaci rozehrála Asllaniová, její centr našel hlavu Erikssonové, která hlavou míč v těžké pozici posílá mimo tři tyče.

62
    Švédsko na polovině soupeřek, do dobré šance se ale stále neumí dostat.

61
    Kgatlanaová je taky na tom rychlostně velmi dobře, nyní se dostala za obranu a prověřila brankářku Švédska. Případná branka by ale neplatila, neboť v době finální přihrávky byla útočnice v ofsajdu.

60
    A když to nejde hlavou, zkusila to Ilestedtová střelou po zemi, její pokus si ale pohlídala brankářka Jihoafrické republiky.

60
    Angeldahlová se dostala ke střele, její tvrdý pokus skončil na obránkyni, Swartová tak je bez práce.

59
    Angeldahlová a Kanerydová po pravé straně kombinovaly, vybojovaly alespoň rohový kop.

59
    Asllaniová chtěla vyslat průnikovou přihrávkou do šance Blacksteniusovou, ke které se ale míč nedostal.

58
    Další nepřesný přechod do útoku, Švédkám chybí klid a dnes to rozhodně není jejich zápas.

57
    Vypadá to, že Magaia není stoprocentně fit a může za to nepříjemný dopad po vstřelené brance. Místo ní přichází na hřiště Salgadová.

56
    Angeldahlová to zkoušela individuálně, ale neuspěla.

55
    Aktuální počet přihrávek je 300:86 a držení míče 70% – 30%. Vidíme ale, že držení míče absolutně nic neznamená.

54
    Kanerydová na pravé straně neuspěla v souboji jedna na jednu.

53
    Švédky drží míč na polovině soupeřek, daleko však od branky Swartové.

52
    Je jasné, že Jihoafrickou republiku vstřelená branka povzbudila, znovu pracují na sto procent a soupeřkám neulehčují hru.

50
    Švédky si komplikují vstup na šampionát, jejich hra není dobrá a snad je obdržená branka probudí.

49
    Střelkyně branky byla velmi těsně bráněna a při zakončení spadla až do branky, kde se zranila a musela být ošetřována. Po menší pauze je ale zpět na nohou a hra pokračuje.
    48. Hildah MAGAIA - 0:1

48
    Jihoafrická republika právě vstřelila branku! Ve Wellingtonu se dějí věci, outisder jde do vedení! Kgatlanaová ukázala svou přednost, a to je rychlost. Ilestedtová podcenila situaci, nechala se předběhnout, útočnice Jihoafrické republiky se dostala před ní a vystřelila z pravé strany.. Mušovićová vyrazila míč pouze do strany, kde byla HILDAH MAGAIA, která dopravila míč do branky! – 0:1.

47
    Dávají o sobě vědět hráčky z Afriky, které nechtějí hrát "zanďoura".

46
    Jedna zajímavost na začátek druhého poločasu. Švédky patří každým rokem mezi favority celého Mistroství světa, vstupy do šampionátu jim ale nevychází, úvodní zápas se jim podařilo vyhrát jen dvakrát z osmi posledních Mistrovství. A vždy byly brány jako favoritky zápasu.

46

Oba týmy se vrací zpět na hrací plochu. Ve Wellingtonu stále vydatně prší a na hře to určitě nepřidá.

Za hustého deště ve Wellingtonu končí první poločas, ve kterém favoritky ze Švédska hrají s Jihoafrickou republikou bez branek. Od úvodních minut dominuje na míči celek ze Skandinávie, který má přes sedmdesát procent držení míče. To je ale vše, co nám hráčky Švédska převedly. Ve finální fázi to nefunguje, hráčky si nevěří a nevypracovaly si žádnou gólovou šanci. Není to ale jen o nich, může za to i jejich soupeř, který vstoupil do zápasu odhodlaně, bojácně a vyrovnal se po fyzické stránce soupeři. Jihoafrická republika tak v prvním poločase na Mistrovství světa nezklamala a naopak drží krok s hvězdným týmem. Uvidíme, jestli nám druhý poločas přinese podobný průběh, nebo Švédky zapnou na vyšší rychlost.

45+4

45+4
    Ofenzivní faul ze strany Švédska a vypadá to, že v prvním poločase se nic dalšího nestane.

45+3
    Švédky propadly a Jihoafrická republika šla do rychlého brejku, do zakončení se dostala aktivní Kgatlanaová, která ale branku přestřeluje.

45+3
    Rubenssonová se dostala do šestnáctky, Mbaneová byla v bránění velmi důrazná a nepustila soupeřku do zakončení. Je tady ale rohový kop a jedna z posledních šancí na změnu skóre.

45+2
    Na útočné polovině se na chvíli ohřály i soupeřky Švédska, díky dobrému napadání a zdvojení ale o míč rychle přichází.

45+1
    Střelecký pokus Rubenssonové z hranice vápna mířil velmi dobře, těsně ale minul prostor mezi třemi tyčemi. Swartová se pouze ohlédla.

45
    Hlavní rozhodčí nastaví 4 minuty.

44
    Swartová po menším ošetření zpět ve hře a hra může pokračovat. Blíží se konec prvního poločasu, Švédky nemohou být zatím se svým výkonem spokojeni, naopak hráčky Jihoafrické republiky v obraně pracují na jedničku.

43
    Znovu se k hlavičce dostala obránkyně PSG, tentokrát se míč dostal mimo hru bez nějaké teče a rozehrávat od své branky bude Swartová, která je však ošetřovaná a hra je přerušena.

43
    Dobrý centr na malé vápno, na míč si vyskočila Ilestedtová, která hlavou míjí prostor mezi třemi tyčemi. Míč byl ale tečovaný a je tady další roh.

42
    Blacksteniusová dobře napadala rozehrávku brankářky a ta rozehrála nepřesně, následně se do akce dostala Asllaniová, která vybojovala pro svůj tým rohový kop.

41
    Dávají teď o sobě vědět i hráčky Jihoafrické republiky, ty držely míč na polovině soupeřek a dvakrát se dostaly k centru z pravé strany, oba pokusy si ale pohlídala pozorná obrana.

40
    Anderssonová poslala míč do malého vápna, velký závar ale opět vychází lépe pro tým z Afriky. Následně ještě zkoušela štěstí Asllaniová, ale taktéž nebyla úspěšná.

39
    Holweniová teď zahrála malou domů velmi prudce a brankářka Swartová měla velký problém. Je tady rohový kop pro Švédsko.

38
    Na druhé straně Kgatlanaová napadala rozehrávku soupeřek a málem se dostala až k míči.

37
    Kanerydová se dostala individuálně do šestnáctky, její finální přihrávka ale byla obránci zastavena.

36
    Držení míče se stále zvyšuje, nyní to zkoušela Asllaniová, míč do šestnáctky ale nedoputoval k její spoluhráčce.

35
    Hráčky JARU působí aktivně, nedovolují soupeřkám v klidu kombinovat a fyzicky na tom jsou dobře.

34
    Švédky tedy rozehrály rohový kop, do zakončení se nedostaly.

34
    Míč se odrazil od loktu do zámezí na další rohový kop, hlavní rozhodčí spolu s videorozhodčím usoudili, že se penalta zahrávat nebude.

33
    Po rohovém kopu se ke střele dostala Angeldahlová, která trefila ruku jedné obránkyně a hráčky reklamují penaltu! Čekáme na zprávu od VARU, hra je přerušena.

32
    První větší šance a vzrušení zápasu! Angeldahlová poslala míč na zadní tyč, kde operovala Blacksteniusová, před kterou se štěstím brankářka vyráží míč na rohový kop.

31
    Pětasedmdesát procent času drží míč Švédky, na střely však vedou outsiderky dnešního zápasu.

30
    JAR se dostal do rychlé akce, Seoposenweová to zkusila z větší dálky a prověřila brankářku Mušovićovou, která byla pozorná.

29
    Anderssonová zahrála rohový kop a zkoušela to zatočit přímo do branky, míč ale skončil na brance a míč tak bude mít Swartová.

28
    Vypadalo to na ideální finální přihrávku do šestnáctky, kde operovala Rolföová. Těsně před převzetím míče ale zasáhla Ramalepeová a odvrátila míč do zámezí.

27
    Dobrá práce Kgatlanaové, která se z pravé strany dostala až do zakončení, které jí ale vůbec nevyšlo a míč doskákal mimo hřiště.

26
    Nepřesná kombinace Švédek, brankářka Swartová bude rozehrávat od své branky.

25
    Seoposenweová vybojovala míč a šla do protiútoku, důrazná hra soupeřek ale znamená stopku pro ofenzivní hráčku JARU.

24
    Björnová z pravé strany poslala příliš nízký centr a ani teď nedojde k ohrožení branky.

23
    Aktivní je od úvodních minut i Asllaniová, která pracuje na pravé straně a rve se o míč. Hráčky JARU ale vstoupily do zápasu dobře a vyrovnávají se soupeři.

22
    Anderssonová se dostala z levé strany do dobré pozice, její střílený centr mířil do dobrých míst, její spoluhráčky ale na míč nedosáhly.

21
    Celek ze Skandinávie má po prvních dvaceti minutách přes sedmdesát procent držení míče. To jim ale zatím žádnou výhodu nepřináší.

20
    Další standartní situace pro Švédky, tentokrát se o rozehrávku postarala Asllainová, která přihrála na velké vápno a Björnová se postarala o první střelu jejího týmu. Její pokus ale mířil přesně do prostoru, kde byla připravená brankářka.

19
    Velmi dobře pracuje celý tým v obraně, Švédky mají velký problém dostat se do zajímavé pozice.

18
    Švédky od úvodu zápasu drží míč častěji, nicméně nebezpečnější jsou zatím jejich soupeřky.

17
    Z velké dálky to zkusila Janeová, která chtěla překvapit brankářku Švédka. Ta míč kontrolovala a naštěstí jí nezapadl za záda.

16
    Asllaniová rozehrála standartní situaci, její centr do šestnáctky mířil na Ilestedtovou, která se ale k zakončení přes obránce nedostala.

15
    Centr udělal v malém vápně velký vzruch, Swartová si nebyla vůbec jistá, nakonec to ale dobře dopadlo pro tým z jihu Afriky.

14
    První rohový kop pro Švédky.

13
    JAR se osměluje, znovu Magaia, které operovala na pravé straně, její centr ale nebyl přesný.

12
    Anderssonová v obraně zapracovala na jedničku a ani teď se soupeř nedostal k zakončení. Mušovićová uvede míč do hry odkopem od své branky.

11
    Björnová ztratila míč a soupeřky šly do rychlého brejku, na poslední chvíli ale Magaia ztratila míč.

10
    Průniková přihrávka znovu na pravou stranu, aktivní Rolföová ale neposlala přesný centr do vápna.

8
    Těžký centr na Rolföovou, která číhala na zadní tyči. Brankářka Swartová zasahovat nemusela.

7
    V úvodních minutách vidíme bojovné utkání, Švédky se snaží dostat ke brance soupeřek, ty zatím dobře brání prostor.

6
    Na druhé straně Švédky zahrozily znovu z pravé strany, přihrávka do šestnáctky ale nenašla správnou adresátku.

5
    Znovu v akci hráčky z Afriky, tentokrát to zkusila z pravé strany Biyanaová, která ale branku vysoko přestřeluje.

4
    O rychlý útok se pokusily i hráčky JARU, v ofsajdu se ale pro změnu objevila Kgatlanová.

4
    Rolföová v ofsajdu, útočné snažení favorita dnešního utkání je zastaveno.

3
    Od prvních vteřin je jasné, jak bude zápas probíhat. Švédsko drží míč na polovině soupeře a kombinuje.

2
    Švédky si vzaly míč rychle zpět a hned se dostaly do první šance, centr z pravé strany ale pouze proletěl velkým vápnem.

1
    První útok po pravé straně, Asllaniová byla zdvojena o míč přišla. Poprvé si vyzkouší kombinaci i hráčky Jihoafrické republiky.

1

-1
    Hymny jsou za námi, vše je připravené. Rozehrávky se ujme Švédský tým.

-3
    Oba týmy nastupují za doprovodu rozhodčích na hrací plochu.

Švédsko: Mušovićová – Björnová, Ilestedtová, Erikssonová, Anderssonová – Angeldahlová, Rubenssonová – Ryttingová Kanerydová, Asllaniová, Rolföová – Blacksteniusová.
    Náhradníci: Enblomová, Falková – Bennisonová, Blomqvistová, Hurtigová, Jakobssonová, Janogyová, Lennartssonová, Sandbergová, Segerová, Sembrantová, Schoughová.

Jihoafrická republika: Swartová – Ramalepeová, Mbaneová, Gamedeová, Holweniová – Janeová, Biyanaová – Seoposenweová, Motlhaloová, Kgatlanaová – Magaia.
    Náhradníci: Dlaminiová, Moletsaneová, Shongweová – Kgoaleová, Cesaneová, Dhlaminiová, Kgadieteová, Magamaová, Makhubelaová, Matlouová, Moodalyová, Salgadová.

Vzájemné zápasy
    Oba týmy se spolu utkaly v poslední době čtyřikrát. Třikrát se radovaly Švédky, jednou se zrodila bezbranková remíza.

JAR a Švédky změřily síly na Olympijských hrách v roce 2012 a 2016. Nejprvě Švédky vyhrály 4:1, o čtyři roky později 1:0. Poslední dvě střetnutí se datují na rok 2018 a 2019, jednalo se přátelské utkání. Švédky před pěti lety vyhrály 3:0, o rok později se zrodila remíza 0:0.

Švédsko
    Favorit skupiny ze Skandinávie je pravidelný účastník šampionátu. Před čtyřmi lety se Švédky dostaly do semifinále, kde podlehly Nizozemsku 0:1. O třetí místo ale byly úspěšnější a braly bronz.

Švédky zvládly kvalifikaci na MS na jedničku, ve skupině měly bilanci 7-1-0 a skóre 32:2. V přípravě odehrály sedm zápasů. Bilance 2-3-2 nevypadá moc dobře, nicméně zápasy to byly s těmi nejlepšími.

11.4.2023 – Švédsko 3:3 Norsko

Tým z Afriky se znovu dostal na Mistrovství světa. Před čtyřmi lety ve Francii nezískaly ženy ve skupině ani bod. Budou doufat, že letošní vystoupení bude lepší.

JAR odehrál šest přípravných zápasů před šampionátem. Připsal si dvě výhry, jednu remízu a tři porážky.

8.10.2022 – JAR 1:4 Austrálie
    18.2.2023 – JAR 3:0 Uzbekistán
    21.2.2023 – JAR 1:1 Slovinsko
    10.4.2023 – JAR 2:3 Srbsko
    2.7.2023 – JAR 0:5 Botswana
    15.7.2023 – JAR 2:0 Kostarika

Austrálie a Nový Zéland hostí Mistrovství světa žen. V neděli startuje ve Wellingtonu skupina G. Velký favorit skupiny Švédsko se v prvním utkání střetne s Jihoafrickou republikou, která je naopak největší outsider skupiny. Tento zápas Vám v tomto textovém přenosu přiblížíme.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 07:00.