Olomouc – Karviná 3:1 (kon.) | Zlín – Sparta 0:1 (kon.) | Pardubice – Jablonec 0:0 (kon.)
Ostrava – Slovácko 0:0 (kon.)
FC Baník Ostrava
0:0 (0:0)
1.FC Slovácko
Sobota 29.07.2023, 18:00 • Městský stadion, Ostrava-Vítkovice • FORTUNA:LIGA • 2. kolo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.

Hezký sobotní podvečer při sledování utkání 2. kola FORTUNA:LIGY. Fotbalisté FC Baník Ostrava po nevydařeném prvním kole přivítají na domácí půdě 1. FC Slovácko, které naopak do ligového ročníku vkročilo skvěle. Výkop zápasu je naplánován na 18:00. Příjemnou zábavu!

1. FC SLOVÁCKO

Slovácko se sice po minulé sezoně do evropských pohárů nedostalo, znovu ale hrálo skupinu o titul a celkově skončilo za Spartou, Slavií, Plzní a Bohemians na páté pozici. Přes léto tým trenéra Martina Svědíka posílil o zkušeného brankáře Heču, který se do známého prostředí vrátil ze Sparty. Rovněž návrat do týmu, kde dříve působil, zvolil vytáhlý útočník Cicilia, jenž naposledy hrál v nizozemském Heraclesu. Smlouva naopak skončila Patriku Šimkovi, hostování zase Ondřeji Šašinkovi a odešel i brankář Filip Nguyen. V prvním kole si zkušený celek poradil jasně 4:1 s Českými Budějovicemi, které předvedly hromadu chyb. Slovácko se dostalo do vedení na konci první půle, kdy se trefili Havlík s Kimem. Po pauze sice snížil Hora, avšak tři body pro favorita definitivně potvrdili Valenta s Mihálikem. Tým z Uherského Hradiště tedy prožil velice povedený vstup do nové sezony.

FC BANÍK OSTRAVA

Loni jedenáctý Baník naopak vstoupil do nového ročníku velice špatně. Ačkoliv mužstvo trenéra Pavla Hapala získalo v létě několik posil, jejich přítomnost minulou neděli příliš znát nebyla a v Liberci Ostrava prohrála 1:3. V první půli Baník inkasoval dvakrát. Hned po příchodu ze šaten sice Tetour proměnil penaltu, ale poté už skóroval pouze Slovan, a to opravdu výstavně, když se prosadil Doumbia. Slezané přes léto do svého kádru získali brankáře Markoviče, obránce Blažka, Kpoza, Madleňáka nebo perspektivního záložníka Grygara. Ofenzívu pak vyztužili Filip Kubala z Hradce Králové, Abdullahi Tanko z druholigového Varnsdorfu a Ewerton s Tomášem Rigem, kteří přišli ze Slavie. Ostrava se naopak rozloučila se stálicemi Janem Laštůvkou a Nemanjou Kuzmanovičem, Muhamedem Tijanim nebo Jaroslavem Svozilem. Hostování skončilo Srdjanu Plavšičovi a Caduovi.

FC Baník Ostrava: Letáček – Ndefe, Bitri, Lischka, Kpozo – Boula – Tanko, Tetour (C), Šín, Ewerton – Kubala.
    Náhradníci: Markovič – Šehić, Pojezný, Frydrych, Rigo, Buchta, Kaloč, J. Juroška, Fleišman, Blažek, Almási.
    Trenér: Pavel Hapal

1.FC Slovácko: Heča – Reinberk, Daníček, M. Kadlec (C) – Siňavskij, Trávník, Havlík, Holzer – Petržela, Kim – Vecheta.
    Náhradníci: Fryšták – Srubek, Hofmann, Doski, Brandner, Kalabiška, Mihálik, P. Juroška, Cicilia, Valenta.
    Trenér: Jan Baránek

Rozhodčí: Klíma – Kříž, Horák.

Hlavní trenér Slovácka Martin Svědík vinou zdravotních komplikací chybí také dnes, tudíž hlavním šéfem lavičky celku z Uherského Hradiště opět bude Jan Baránek, odchovanec Baníku Ostrava.

Ještě před začátkem utkání klub i fanoušci poděkují brankáři Janu Laštůvkovi, který po minulé sezoně v ostravském klubu po několika letech skončil. Dlouholetá jednička Baníku se podepsala i pod poslední mistrovský titul ostravského celku v roce 2004.

Zápas za pár desítek sekund začne. Ceremoniál s Janem Laštůvkou skončil, tudíž nic nebrání tomu, aby se ozval úvodní hvizd sudího Klímy.

1

1
    Už v první minutě mohlo jít Slovácko do vedení! Sung-pin Kim posunul míč na Filipa Vechetu, jehož rána otevřenou placírkou zapadla těsně nad horní tyč Letáčkovy brány.
    1. Kim vysunul Vechetu, ten těsně přestřelil

2
    Baník se už dostal na útočnou polovinu. O vhození autu se postará Gigli Ndefe, jenž v základní sestavě dnes nahradil Jana Jurošku.

3
    Ndefeho nákop dokázal získat Kubala, jehož posunutí hlavou ale kolegu nenašlo. Další autové vhazování pro Ostravany.

4
    Postupně se těžiště hry přeneslo na střed hřiště, avšak míč má na kopačkách Baník.

4
    Přišla ovšem rychlá ztráta a Slovácko se rázem hnalo vpřed. Eneo Bitri si musel pomoct faulem a za své počínání viděl žlutou kartu.

6
    Marek Havlík svůj centrovaný míč točil do pokutového území, ale jeho spoluhráčům zhruba metr scházel.

6
    Holzerův centr sice odvrátil Bitri, avšak hned následně prudce z dálky vypálil Havlík. Středopolař Slovácka pořádně protáhl Letáčka, jenž poprvé musel zasahovat.
    6. Havlíkovo torpédo senzačně vyškrábl Letáček

7
    K zakončení z rohu se hosté nedostali, míč navíc o chvíli později zamířil do zámezí. Patrick Kpozo jej uvede do hry.

8
    Vecheta ve velké rychlosti posunul na Holzera, který chtěl vracet na malé vápno. Jeho přihrávka byla zablokovaná, ale Slovácko bude mít k dispozici další roh.

9
    Petr Reinberk se snažil dostat k hlavičce, obrana Baníku však byla důslednější. Roh se bude kopat také z opačné strany.

10
    Další tutovka hostujícího celku, defenzíva Baníku opět působí velice nejistě! Kim dostal balón proti noze a zhruba o metr minul přední tyč.

12
    Kubala získal míč a dlouhým pasem hledal naběhnutého Tanka. U míče byl ale jako první Milan Heča, který hlavou odvrátil.

13
    Kadlec se snažil vyzvat pravou stranu, ale hlavičkový souboj ovládl Kpozo. Slovácko ovšem na útočné polovině zůstává.

14
    Hosté budou mít k dispozici další standardní situaci. Jiří Letáček si zatím na nedostatek práce stěžovat nemůže.

14
    Vlasij Siňavskij se dostal k odraženému míči. Jeho zakončení se otřelo o obránce a zapadlo nad břevno.

15
    Ostrava zatím v obraně hoří. Znovu dostali hosté mnoho prostoru a vytěžit z toho gól mohl Petržela, jehož rána byla o kousek nepřesná.
    15. Petrželova nebezpečná střela sražena těsně mimo

16
    Boula zastavil Kima nedovoleně. Slovácko se ujímá rozehrávky poblíž půlící čáry.

17
    Už to vypadalo, že se Siňavskij dostane před Kpoza, ale nakonec si míč předkopl až příliš, takže hrací předmět doputoval do zámezí.

18
    Baník se snaží více držet balón, ale zatím je to z jeho strany bez pohybu. Naopak Slovácko čeká na jakoukoliv ztrátu, kterých už v podání Ostravy bylo hodně.

19
    Holzer chtěl vysunout Vechetu, ale před forvardem Slovácka zapracoval pozorný Ndefe.

20
    Šín vybojoval míč a poté jej posunul na Kpoza, jenž se snažil vyzvat Tanka, ale ten zrovna stál v ofsajdu.

21
    Boula ve středu pole chyboval, načež Petržela rychle uvolnil Trávníka. Ten pak posunul na Holzera, jehož centr ale ve vápně odkopl Kpozo.

22
    Slovácko dlouho kombinovalo okolo brány domácích, ale přesnou finální přihrávku nevyprodukovalo.

23
    Ewerton, který zatím tolik výrazný není, byl na obranné polovině faulován Vechetou.

24
    Baník se mohl dostat do své první šance. V zajímavém náběhu byl Kubala, jenže Šín na něj přihrávku neprocpal.

25
    Kadlec byl v souboji s Tankem až příliš důrazný, takže Baník rozehraje standardní situaci. Míč pošle do vápna jeden z dvojice Ewerton – Šín.

25
    Na Šínův pas si naskakoval Bitri, jehož hlavička se ale neujala. Heča žádnou práci neměl, teď ji bude mít s odkopem.

27
    Ewerton průnikovou přihrávkou našel Tetoura, který pro Baník vybojoval první rohový kop.

27
    Ewerton z rohu našel Bitriho, který se dostal k hlavičce. Zakončil velice dobře, avšak těsně minul. Míč byl ale tečován jedním z obránců.

28
    Ostrava teď prožívá svou zatím nejlepší pasáž v tomto utkání, ale teď zase o balón na chvíli přijde, poněvadž Kubala fauloval velezkušeného Michala Kadlece.

29
    Eneo Bitri v těžké pozici dokázal přetlačit Vechetu. Pro svůj celek získal důrazný stoper autové vhazování.

30
    Daniel Tetour velice chytrou patičkou vybízel Ndefeho, ale těsně před ním se míče dotkl Tanko, jenž zrovna stál v ofsajdu. Pokud by míč ponechal svému kolegovi, mohl se Baník dostat do šance.

32
    Zatím největší šance Ostravy! Ewerton se krásnou kličkou dostal okolo obránců a pak přihrávkou pod sebe našel Abdullahiho Tanka, který ale brankáře Heču nepropálil.
    32. Ewerton udělal Daníčka a nabil Tankovi, toho vychytal Heča

33
    Hečův odkop příliš povedený nebyl, neboť rovnou zamířil do autu.

34
    Tetour ve velké rychlosti posunul na Šína, kterému se ale přihrávka do levé strany nevydařila. Ostrava ale v posledních zhruba patnácti minutách znatelně ožila.

34
    Žlutá karta pro tým FC Baník Ostrava (Jiří Boula).

36
    Matěj Šín prostrčil balón na Tanka, který se znovu pohyboval na hranici ofsajdu. Z úhlu nakonec prověřil Heču a až poté šel praporek nahoru.

37
    Slovácko se po delší době dostalo na útočnou polovinu, za okamžik rozehraje roh.

37
    David Lischka ale zvládl hlavičkový souboj a zažehnal možné nebezpečí pro ostravský celek.

39
    Boula dlouhou přihrávkou po zemi našel Kubalu, jenž chtěl vybídnout spoluhráče patičkou, ale provedení nebylo ideální.

40
    Petr Reinberk velice rychle centroval do pokutového území. Pravděpodobně to byl Jiří Boula, kdo míč dostal do bezpečnějších pozic.

41
    Ndefe si nyní pořádně zahrál s nervy domácích fanoušků. Vypadalo to, že před Holzerem míč hlavou posune na brankáře, ale balón se nakonec nějakým způsobem zadrhnul. Vše ale ostravský obránce nakonec vyřešil.

42
    Abdullahi Tanko byl v souboji s Havlíkem až příliš důrazný. Standardní situace pro Slovácko.

42
    Hosté ale nakonec moc přesní nebyli, takže celkem zbytečně odevzdali míč.

44
    První poločas nám pomalu míří do svého konce. Ostravané si teď přihrávají na vlastní polovině.

44
    Matěj Šín se uvolnil na pravé straně, avšak jeho pas nebyl vůbec přesný.

45
    Ndefeho centr se snažil za sebe prodloužit Tanko, avšak defenzíva Slovácka tento ošemetný moment zvládla s noblesou.

45+1
    V závěru poločasu má Baník územní převahu. Stoperská dvojice hostů ale funguje jako jeden muž.

45+1

Je za námi první poločas, který branku nenabídl. V úvodu bylo Slovácko jasně lepší, zhruba patnáct minut si tvořilo jednu šanci za druhou, ale Baník i se štěstím odolal. Okolo 20. minuty se ale hra domácích zvedla a naopak Slovácko už tak aktivní nebylo. Baníku mnoho nechybělo, aby se na konci úvodního dějství dostal do vedení.

46

46
    Vlastimil Daníček si hned na začátku druhého poločasu musel pohlídat nákop domácích. Balón poslal až na tribunu.

47
    Tetour posunul míč na Boulu, jehož centr byl sražen. Baník pokračuje autovým vhazováním.

48
    Patrick Kpozo přes Vlasije Siňavského poslal míč do zámezí, tudíž za okamžik si balón opět vezme a vhodí aut.

49
    Petržela po kontaktu s Bitrim upadl, což sice tribuny nesou nelibě, ale musí se s tím vyrovnat. Slovácko rozehrává z poloviny hřiště.

50
    Ostravští fanoušci se už radovali z první branky, ale ta kvůli ofsajdu nakonec neplatí. Abdullahi Tanko se objevil sám před Hečou, udělal mu kličku, ale vše nakonec vyšlo vniveč po zásahu VARu.
    50. Tankův gól neplatil. Ofsajd!

52
    Tetourův centr po rohovém kopu si našel Kpozo, který míč nasměroval na bránu Slovácka, ale Heča s tímto potíže neměl.

53
    Na začátku druhého poločasu je ale Baník jednoznačně aktivnější, naopak Slovácko na soupeře zatím nemůže najít recept.

53
    David Lischka si pohlídal náběh Petržely a poté přesně přihrál. Ostrava míří do rychlého kontru.

54
    Kim dle očekávání prohrál hlavičkový souboj s Bitrim, který je podstatně vyšší. Odražený míč ale získali hosté a teď kombinují.

55
    David Lischka si přihrávkou dozadu pomohl s brankářem Letáčkem, jenž s rozehrávkou nikam nespěchá.

56
    Gigli Ndefe si nabíhal za defenzívu Slovácka, ale k míči měl moc daleko. Snadná kořist pro Milana Heču.

58
    Nyní sledujeme méně záživnou část hry, poněvadž hosté si jen přihrávají bez snahy domácích napadat.

59
    Střídání v týmu 1.FC Slovácko:
    ze hřiště odchází Filip Vecheta, přichází Rigino Cicilia,
    ze hřiště odchází Sung-pin Kim, přichází Ondřej Mihálik.

60
    Hosté rozjeli po levém křídle rychlou protiakci, kterou ale zažehnal důrazný Eneo Bitri.

61
    Rozhodčí Klíma teď přerušil hru, protože na hřiště příliš vidět není. Domácí fanoušci připravili pro loučícího se Jana Laštůvku velice pěkné choreo.

62
    Už se pokračuje ve hře a Baník rozjíždí ofenzivní akci, kterou táhne Kpozo.

63
    Vlastimil Daníček si před sebe předkopl míč až příliš a neudržel jej na hrací ploše. Celkem snadný zisk autového vhazování pro Baník.

64
    Ndefeho centr z pravé strany s velkým přehledem odvrátil stoper Kadlec. Poté byl navíc pískán útočný faul Ostravy.

65
    ze hřiště odchází Milan Petržela, přichází Matěj Valenta.

65
    Velice sympatické gesto hlavní tribuny, která při odchodu ze hřiště zatleskala Milanu Petrželovi, ačkoliv tento křídelník za Baník nikdy nenastupoval.

66
    Tanko v pokutovém území našel Tetoura, který okamžitě vystřelil, ale zrovna v tu chvíli do rány skočil jeden z obránců, takže velká šance domácích zůstává neproměněna.

68
    Slovácko se teď usadilo na útočné polovině a zkouší to centry z obou stran.

69
    Ostravané teď byli v šestnáctce velice nedůrazní, což mohl trestat Daniel Holzer, ale pro Baník vše dopadlo dobře.

70
    Střídání v týmu FC Baník Ostrava:
    ze hřiště odchází Matěj Šín, přichází Filip Kaloč,
    ze hřiště odchází Patrick Kpozo, přichází Eldar Šehić.

71
    Rigino Cicilia si při hlavičkovém souboji ve vápně Baníku pomohl faulem, takže rozehrávat bude Letáček.

71
    Vlasij Siňavskij teď byl při přihrávce do prostoru hodně nepřesný. U míče zase chvíli bude ostravský Baník.

73
    Abdullahi Tanko neproměnil obrovskou šanci! Znovu se díky své rychlosti dostal do úniku, těsně před vybíhajícím Hečou si míč postrčil, ale poté netrefil úplně prázdnou bránu. Nicméně asi se znovu jednalo o ofsajd, takže Tanka tato velká šance zas tolik mrzet nemusí.
    73. Heča zaváhal, ale Tanko jeho hrubku nepotrestal

74
    Ewerton protancoval okolo obránců hostů, ale pak nepřesně přihrál pod sebe. Je ale třeba doplnit, že ve druhém poločase je Baník lepším mužstvem.

75
    ze hřiště odchází Michal Trávník, přichází Pavel Juroška,
    ze hřiště odchází Daniel Holzer, přichází Merchas Doski.

76
    Dnešní utkání sleduje 9 016 diváků.

77
    Eldar Šehić si pohlídal záměr hostujícího hráče a nechal doběhnout míč do zámezí.

78
    Další zajímavý náznak Ostravy! Filip Kubala postrčil balón do strany na Ewertona, který se už chystal střílet, ale před ním zasáhl obránce.

78
    Po rohovém kopu Baníku zůstal na trávníku ležet David Lischka. Zdá se však, že stoper domácích bude v pořádku.

80
    Červená karta pro tým FC Baník Ostrava (Eneo Bitri). Eneo Bitri fauloval pár metrů před vápnem unikajícího hráče, takže od sudího Klímy viděl červenou kartu. Velká komplikace pro Baník.

81
    Následný přímý kop rozehrál Marek Havlík. Středopolař Slovácka jen o pár centimetrů minul zadní tyč, tudíž Letáček si může oddechnout.
    81. Havlík pálil ze standardky těsně mimo

82
    ze hřiště odchází Ewerton, přichází Filip Blažek.

83
    Merchas Doski byl na zem seslán Ndefem, pískal se tedy další faul. Slovácko za chvíli rozehraje standardní situaci.

84
    Gigli Ndefe celkem nešikovně prodloužil centrovaný míč za sebe, kam si nabíhal Rigino Cicilia, který ale zároveň fauloval Jiřího Letáčka, jenž se zrovna pro balón natahoval.

85
    ze hřiště odchází Abdullahi Tanko, přichází Ladislav Almási.

86
    V deseti hrající Baník se teď zásluhou Filipa Kaloče udržel na soupeřově polovině a získal i autové vhazování.

87
    Gigli Ndefe kvalitním centrem našel na malém vápně hlavičkujícího Ladislava Almásiho, jehož zakončení zaplavalo asi metr nad bránu.

88
    Matěj Valenta skluzem fauloval Davida Lischku, který se zrovna chystal rozehrát. Sudí Klíma tentokrát kartu vytahovat nebude.

89
    Další centr Ndefeho byl pro obranu hostů nepříjemný. Baník získal rohový kop.

90
    Daniel Tetour poslal míč do vápna, kde hlavičkoval střídající Filip Blažek. Zamířil ale do středu brány, tam stál jistý Milan Heča.

90+1
    Ve chvíli, kdy hlasatel oznámil, že nastavovat se budou 4 minuty, se Slovácko prokombinovalo do kvalitní pozice. Rigino Cicilia střílel z otočky a následně reklamoval, že trefil ruku Davida Lischky.

90+2
    Závěrečné minuty tráví na útočné polovině hostující celek, který už deset minut hraje přesilovku.

90+3
    Vlasij Siňavskij se po dobrém centru zleva dostal k zakončení hlavou, ale podobně jako Ladislav Almási minul. Možná to byla poslední větší příležitost tohoto duelu.

90+4
    Ondřej Mihálik naservíroval do vápna centr, naskakoval si na něj Juroška, ale také on fauloval Letáčka.

90+5

Držení míče: 59 % : 41 %.
    Střely na branku: 3:1. Střely mimo: 2:4. Rohy: 5:6. Ofsajdy: 8:1. Fauly: 17:8.

Skončilo nám utkání 2. kola FORTUNA:LIGY mezi Baníkem Ostrava a Slováckem. V tomto duelu jsme branku neviděli, a proto tedy mají oba celky po jednom bodu. Úvod mělo lepší Slovácko, ale druhá polovina prvního poločasu naopak patřila Ostravě. Krátce po pauze unikl domácí Tanko, který i vstřelil branku, ale ta kvůli ofsajdu nakonec neplatila. Baník pak byl o trochu lepší, ale v 80. minutě naděje na tři body pro domácí de facto uhasil faul Bitriho, jenž viděl červenou kartu. Slovácko ale přesilovku nevyužilo a z Ostravy odjíždí s bodem.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou! (19:59:44)