USA – Finsko 5:2 (kon.) | Kanada – Česko cz 3:2 (po pr.)
USA
5:2 (3:0, 1:2, 1:0)
Finsko
Sobota 05.08.2023, 17:00 • Zimní stadion Pavla Demitry, Trenčín • Hlinka Gretzky Cup • O 3.–4. místo

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.

Vítám tu všechny milovníky dobrého hokeje! Hlinka Gretzky Cup pro hokejisty do 18 let dnes vyvrcholí medailovými zápasy. O bronz se v Trenčíně utkají celky USA a Finska. Obě země své semifinálové duely vysoko prohrály. Zatímco Finové podlehli české reprezentaci, Američané nestačily v zámořském derby na Kanadu.

Finsko:
    Finové na úvod turnaje v parádním duelu přestříleli 9:6 Kanadu a přihlásili se do role aspirantů na finále. Nakonec už ale mezi nejlepší čtyři týmy prošli s velmi odřenýma ušima. Následovala totiž překvapivá porážka 1:3 se Švýcarskem a v posledním utkání skupiny B museli hokejisté Suomi rázem porazit za tři body domácí Slovensko. A s outsiderem se hodně trápili, když o výhře 2:1 rozhodl až pouhé 3 sekundy před koncem Tuomas Suoniemi. V semifinále byl nad síly finského výběru český tým. Finsko drželo krok do poloviny duelu, kdy prohrávalo jen 1:2. Poté se to však začalo do severské branky sypat a utkání nakonec skončilo výsledkem 8:2 pro domácí Lvy.

Nejproduktivnějšími Finy na turnaji jsou Tuomas Suoniemi s Emilem Hemmingem. Oba zaznamenali 8 kanadských bodů za čtyři branky a stejný počet asistencí. Většinu memoriálu odchytal Petteri Rimpinen. Ten opustil branku jen při české semifinálové smršti na konci druhé třetiny.

USA:
    Američané skončili v tabulce břeclavské skupiny na druhém místě. Hned v úvodu podlehli 2:7 českým reprezentantům. Pak šly jejich výkony nahoru, o čemž se přesvědčili Švédové, kteří s USA padli 1:6, a také Němci. Ti se zámořským výběrem prohráli dokonce 1:8. V semifinále však hráči USA nestačili na Kanadu. Nad ní sice po první třetině 2:1 vedli, ovšem zápas nakonec skončil jejich porážkou 2:7.

Americké produktivitě na memoriálu vládne Troy Connelly. Ten zaznamenal osm bodů (4+4). Všechny zápasy na turnaji odstartoval v brance Caleb Heil. Ten předčasně střídal hned na úvod proti Česku a pak při neúspěšném semifinále s Kanadou.

USA: Heil (Bernstein) – Pitner, Bales, Kleber, Felicio, McLaughlin, Keefe, Henricks – Frank, Swanson, Connelly – Lee, Park, Zellers – Butella, Stefanek, Monteiro – Spellacy, Young, McNelis.
    Trenér: Luke Strand

Finsko: Saarinen (Rimpinen) – Nieminen, Amhamdi, Välilä, Marila, Jokinen, Vikla, Jalasti, Muhonen – Saarelainen, Pulkkanen, Vesterinen – Hemming, Suoniemi, Sinivuori – Miettinen, Ruohonen, Heinänen – Paqvalin, Väärälä, Teshome.
    Trenér: Marko Kauppinen

Rozhodčí: Stano, Žák – Jedlička, Synek.

Aktéři zápasu už jsou na ledové ploše. Nyní dozněly národní hymny.

00:01

00:13
    Spojené státy právě vstřelily branku!
    Bleskový začátek Američanů! Swanson vytáhl puk od levého mantinelu a nahrál na osu obránci Torymu Pitnerovi. Ten vystřelil, brankář Saarinen vyrazil kotouč jen k MAXOVI SWANSONOVI a ten hrací předmět dorazil do odkryté klece. Asistence: Tory Pitner.
    00:13 Max SWANSON - 1:0

01:34
    Vyloučení v týmu Finsko:
    Heikki Ruohonen míří na trestnou lavici za vražení na hrazení.

01:58
    Využitá přesilovka Američanů a je to 2:0! Trevor Connelly nahrál na osu WILLIAMOVI FELICIOVI a jeho rána švihem zapadla za záda nešťastného brankáře Saarinena, který nezažívá dobrý vstup do zápasu. Asistence: Trevor Connelly a Will Zellers.
    01:58 William FELICIO - 2:0

02:56
    Hráči USA tedy vykročili za bronzem dvěma góly v úvodních dvou minutách. Do konce ale samozřejmě ještě zbývá dost času.

03:33
    Tentokrát si Kim Saarinen připsal dobrý zákrok proti dalšímu americkému zakončení.

04:55
    Američané teď nedokázali sehrát přečíslení 3 na 2. K puku se dostali Finové.

06:09
    Hra se po divokém úvodu celkem uklidnila. Momentálně se hraje bez dalších šancí.

06:28
    Kotouč vypadl z hrací plochy. Je tu reklamní přestávka.

07:19
    Finové si teď vytvořili závar před brankou soupeře. Brankář Caleb Heil ale situaci ustál.

08:32
    Nieminen rozjel na levé straně Joonu Saarelainena. Ten byl ale vytlačen do rohu a nakonec přišle o kotouč.

09:31
    Třetí gól pro Američany! Prosazuje se nejproduktivnější hráč týmu TREVOR CONNELLY. Ten si vzal puk ve vlastním obranném pásmu. Nabral rychlost, v útočné třetině si pohrál s bránícím hráčem a nakonec puk lehce zvedl nad levou rukou brankáře Saarinena, který pravděpodobně čekal, že Connelly půjde do forhendové kličky. Bez asistence.
    09:31 Trevor CONNELLY - 3:0

10:14
    Finové si zahrají přesilovku. Za hrubost je vyloučen Adam Kleber.

11:02
    Američanům se podařilo vyhodit.

11:35
    Eelis Marila nahrál doleva Joonavi Saarelainenovi. Ten branku netrefil.

12:15
    Nyní jsou Američané už v plném počtu.

12:42
    Americký brankář Heil posílal kotouč dopředu o mantinel. Hrací předmět se však odrazil na americkou střídačku.

13:07
    Ke dvěma střelám se dostal Alex Bales. První skončila na vyrážečce Saarinena, druhou finský brankář chytil do lapačky.

14:25
    Za americkou brankou došlo k souboji, po němž je Emil Hemming potrestán za držení. Přesilovka pro USA.

14:29
    Eero Butella to zkoušel z úhlu. Saarinen byl připraven.

14:34
    Finský brankář nyní přerušil hru po střele Maxe Swansona.

15:08
    Ve vlastním oslabení málem zahrozil Joona Saarelaine. Mezi kruhy se šikovně otáčel s kotoučem a nechal přejet bránícího hráče. V rozhodující chvíli ale zakopl a upadl.

16:26
    Finové jsou už v plném počtu.

16:35
    Vyloučení v týmu USA:
    Finn McLaughlin – 2 min., zlomená hůl / hraní.

17:20
    Napřaženo měl Tuomas Suoniemi. Jeho projektil skončil nad brankou.

17:50
    Dobrá střela Emila Hemminga. Heil ji ale dokázal vyrazit.

18:21
    Američané vyhazují a zřejmě se ubrání.

18:40
    Celek USA je už v plném počtu. Střelu Atteho Vikly schoval Heil pod betony.

19:01
    Začala už poslední minuta první třetiny.

19:25
    Swanson našel Trevora Connellyho, který z pravého kruhu přestřelil finskou branku.

20:00

První třetina se daleko lépe povedla Američanům. Ti se třikrát prosadili v prvních deseti minutách a do kabin jdou s vedením 3:0. Uběhly dvě minuty a brankář Saarinen měl za svými zády už dva kotouče. Nejprve ho překonal dorážející Max Swanson a poté zamířil v přesilovce přesně William Felicio. Třetí zásah USA pak přidal po krásné individuální akci Trevor Connelly. Hokejisté Suomi zatím nedokázali překonat amerického brankáře Heila, byť se s přibývajícími minutami přeci jen herně zlepšili.

Střely na branku – 7:4

Další třetina začne přibližně v 18:00.

20:01

20:23
    Bekhendem z pravé strany to zkoušel Joona Saarelainen. Heil zůstal nepřekonán.

21:27
    Eelis Marila nahazoval kotouč od modré čáry. Několikrát tečovaný pokus skončil vedle branky.

22:10
    Za hákování je potrestán Atte Vikla. Přesilovka pro Američany.

22:38
    Finové vyhazují.

23:19
    Další finské vyhození. Tahle přesilovka zatím zámořskému týmu nevychází.

24:01
    Finn McLaughlin střílel z levé strany. Puk je ve výstroji Saarinena, ovšem bude se opět vylučovat na finské straně!

24:01
    Julius Miettinen – 2 min., sekání.

24:15
    Finové jsou už ve čtyřech. Teď ale přežili velkou šanci soupeře. Trevor Connelly posunul z mezikruží puk na pravý kruh, odkud pálil Will Zellers do poloodkryté branky. Kim Saarinen se však rychle přesunul a zabránil gólu!

24:24
    Finsko právě vstřelilo branku!
    Finové skórují ve vlastním oslabení! HEIKKI RUOHONEN ujel americké obraně a bekhendovou kličkou vyzrál i na brankáře Heila – 3:1. Bez asistence.
    24:24 Heikki RUOHONEN - 3:1

25:20
    Američané pokračují v přesilové hře. Zatím bez úspěchu.

26:02
    Finsko je v tuto chvíli v plném počtu.

27:05
    Finové se dostávají na dostřel! Po nahození Tuomase Suoniemiho vyrazil Heil puk jen k ROOPEMU VESTERINENOVI, jenž pohotově dorazil gumový předmět do brankové síťky – 3:2. Asistence: Tuomas Suoniemi a Emil Hemming.
    27:05 Roope VESTERINEN - 3:2

27:58
    Owen Keefe – 2 min., sekání.

28:26
    Suoniemi obkroužil s pukem útočné pásmo. Poté ale vyhnal obránce Jokinena za modrou čáru.

28:56
    Trevor Connelly zahrozil v oslabení! Nejprve se dostal k puku za brankou, obehrál soupeře a natlačil se do brankoviště. Saarinen ho ale vychytal a o pár sekund později si poradil i s další šancí velmi šikovného forvarda.

29:59
    Přesně s koncem finské přesilovky tvrdě pálil Daniel Nieminen. Jeho rána z jedničky minula levou tyčku.

30:16
    Trevor Connelly opět využil svých individuálních schopností a dostal se do další příležitosti. Tentokrát netrefil branku.

30:38
    Joona Saarelainen – 2 min., hákování.

31:28
    Finové zablokovali střelu Maxe Swansona a osvobodili se.

32:03
    Z první pálil Eero Butella, který přestřelil.

32:14
    Connelly přenesl hru na pravý kruh na Willa Zellerse, který střílel na poloodkrytou branku. Saarinen se však roztáhl a dokázal schovat kotouč do lapačky! Krásný zákrok.

32:30
    Finský brankář se poté, co dostal během úvodních deseti minut tři góly, rozchytal. Nyní skončila v jeho lapačce rána Alexe Balese od modré čáry.

32:39
    Finové v plném počtu.

33:40
    Tuomas Suoniemi se ocitl před brankou v náznaku příležitosti. Byl ale tísněn a nedokázal pořádně zakončit.

34:13
    Finům odpískáno postavení mimo hru. Následuje reklamní přestávka.

34:50
    Hráči Suomi se nyní dopustili zakázaného uvolnění. Hra se stěhuje před Saarinena.

35:08
    Connelly se snažil najít mezi kruhy najíždějícího Swansona, kterému puk prošel mezi nohama.

36:11
    Dvě minuty za podrážení vyfasoval William Felicio. Přesilovka pro Finsko.

36:25
    Američanům se rychle podařilo vyhodit.

36:54
    Vikla nabil Danielovi Nieminenovi, jehož ránu vyrazil Heil. Pokus Akseliho Pulkkanena o bekhendovou dorážku si nenašel cestu do branky!

38:07
    Také Američané se dnes prosazují v oslabení! Tuomas Suoniemi chyboval na útočné modré čáře a hokejisté USA vyrazili ve dvou na jednoho. JJ Monteiro pak našel CHASEHO STEFANEKA, který bekhendem zakončil mezi betony Saarinena. Asistence: JJ Monteiro.
    38:07 Chase STEFANEK - 4:2

38:12
    Tým USA je v plném počtu.

39:02
    Začala již poslední minuta druhé třetiny.

39:55
    Butella v klidu posunul puk do středního pásma a to bude ve druhé třetině vše.

40:00

Ve druhé třetině se Finsku podařilo zdramatizovat průběh utkání. Ve 25. minutě skóroval ve vlastním oslabení Heikki Ruohonen. Ve 28. minutě to pak bylo po úspěšné dorážce Roopeho Vesterinena už jen o jediný gól. Na vyrovnání však celek Suomi nedosáhl. Naopak, také tým USA se prosadil v oslabení, když necelé dvě minuty před pauzou skóroval Chase Stefanek, jenž se trefil bekhendem mezi nohy brankáře.

Střely na branku – 14:17

Další třetina začne přibližně v 18:54.

40:01

41:01
    Dobrá střela od modré čáry, kterou tečoval Akseli Pulkkanen. Heil ale dokázal zakročit.

41:36
    Finové musejí hrát aktivně. Nyní donutili Heila k dalšímu dobrému zákroku.

42:47
    John McNelis prověřil finského brankáře střelou z úhlu z levé strany. Saarinen vyráží.

43:20
    zakázané uvolnění Američanů.

43:27
    Emil Hemming to zkoušel pohotově po buly. Heil vyráží. Následuje další icing USA.

43:58
    Pokus Trevora Connellyho z pravé strany zablokovala finská obrana. Evropský celek zase může zkusit útočit.

44:25
    Alex Bales vyfasoval dvě minuty za zdržování hry. Přesilovka pro Finsko.

45:06
    Dobrá finská souhra. Daniel Nieminen dostal puk do dobré pozice na pravém kruhu, ovšem trefil nohy bránícího hráče.

45:38
    Tuomas Suoniemi vypálil z levé strany hřiště. Heil jistým zákrokem přerušil hru.

46:18
    Pokus Emila Hemminga neprošel až na branku. Finská přesilovka se chýlí ke konci.

46:26
    Hvězdy a pruhy už jsou v plném počtu.

46:40
    Američané se řítili do protiútoku a za záchrannou brzdu zatáhl Julius Miettinen. Dvouminutová přesilovka pro USA.

47:21
    William Felicio střílel z vrcholu levého kruhu. Saarinen si pro puk sáhl lapačkou.

47:51
    Will Zellers to zkoušel z levé strany. Saarinen byl u tyčky připraven.

48:11
    Je to 5:2 pro Američany! Will Zellers si z pravé strany vybruslil mezi kruhy, vystřelil švihem a puk skončil za zády Saarinena s přispěním lehké teče clonícího AIDANA PARKA. Ten si tak připisuje třetí trefu na turnaji. Asistence: Will Zellers a Alex Bales.
    48:11 Aidan PARK - 5:2

49:11
    Dvě minuty za držení dostal Emil Hemming. Další početní výhoda USA.

49:50
    Trevor Connelly se pokusil o Michigan! Za brankou si nabral hůl na čepel a zkusil ho hodit za záda Saarinena. Úmysl mu ale nevyšel, jelikož finský gólman už byl natlačen u pravé tyčky!

50:11
    Tory Pitner – 2 min., držení. Hrát se bude ve čtyřech na obou stranách.

51:12
    Finsko kompletní a má k dispozici minutovou přesilovku.

52:03
    Julius Miettinen nepřekvapil z ostřejšího úhlu brankáře Heila.

52:12
    Amerika v plném počtu.

53:43
    Čas utíká a nezdá se, že by mělo Finsko s tříbrankovým mankem něco výraznějšího udělat.

55:01
    Pět minut do konce tohoto duelu. Američané drží hru mimo své obranné pásmo, což jim stačí.

56:27
    Nyní hokejisté USA delší dobu kroužili v útočné třetině. Nakonec přišla střela, po níž Saarinen přerušil hru. Reklamní pauza.

57:15
    Max Swanson vystihl špatnou rozehrávku Nieminena. Jeho bekhendové zakončení ale nebylo tak razantní, aby Saarinena zaskočilo.

57:40
    Tuomas Suoniemi vyloučen za krosček. Američané tak mohou dohrát téměř celý zbytek duelu v početní výhodě. Případně ještě gól přidat.

58:17
    Finové vyhodili.

58:42
    Alex Bales se krásně prokličkoval až před Saarinena. Nakonec však přestřelil!

59:16
    Ještě dvě minuty za sekání pro Američana Adama Klebera.

59:16
    Finové to zkoušejí bez brankáře! Momentálně tedy mají na ledě pět hráčů proti čtyřem Američanům.

59:43
    Finové jsou v plném počtu. Američanům byl odpískán icing, což je poměrně zvláštní rozhodnutí, když už byli Finové v té chvíli technicky v početní výhodě.

59:53
    Střela Daniela Nieminena končí ve výstroji Caleba Heila.

Hokejisté USA se radují ze třetího místa na Hlinka Gretzky Cupu! Finsko přehráli 5:2. O osudu zápasu hodně napovědělo už úvodních deset minuty, po nichž Američané vedli 3:0. Finové se vrátili do utkání v průběhu druhé části, v níž se dokázali přiblížit na rozdíl jednoho zásahu. Klíčovým momentem byl však zásah Chaseho Stefaneka, který dvě minuty před přestávkou zvýšil ve vlastním oslabení na 4:2. V závěrečné dvacetiminutovce už pak padla jen jedna branka. V přesilové hře uzavřel skóre Aidan Park.

Střely na branku – 21:23

To už je z mé strany vše. Přeji krásný zbytek sobotního večera! (19:32:32)

Martin Augustin

Branky a nahrávky: 1. Swanson (Pitner), 2. Felicio (Connelly, Zellers), 10. Connelly, 39. Stefanek (Monteiro), 49. Park (Zellers, Bales) – 25. Ruohonen, 28. Vesterinen (Suoniemi, Hemming)

Rozhodčí: Stano, Žák – Jedlička, Synek