Bodö/Glimt – Sepsi 3:2 (po pr.) | Breidablik – FC Struga 1:0 (kon.) | APOEL – Gent 1:2 (kon.)
Brann – Alkmaar 3:3 (5:6 po pen.) | Twente – Fenerbahce 0:1 (kon.) | Plzeň – Tobol Kostanaj 3:0 (kon.)
Helsinki – Farul 2:0 (kon.) | PAOK – Hearts 4:0 (kon.) | Demirspor – Genk 1:0 (4:5 po pen.)
BATE – FC Ballkani 1:0 (kon.) | Besiktas – Dynamo Kyjev 1:0 (kon.) | Celje – Maccabi Tel Aviv 1:1 (kon.)
Dnipro-1 – Trnava 1:2 (po pr.) | Ferencváros – Žalgiris Vilnius 3:0 (kon.) | Fiorentina – Rapid 2:0 (kon.)
Partizani Tirana – Astana 1:1 (kon.) | Rijeka – Lille 1:1 (po pr.) | Club Bruggy – Osasuna 2:2 (kon.)
Frankfurt – Levski 2:0 (kon.) | Aston Villa – Hibernian 3:0 (kon.) | Legia – Midtjylland 1:1 (6:5 po pen.)
Partizan Bělehrad – Nordsjaelland 0:1 (kon.)
FC Viktoria Plzeň
3:0 (1:0)
FC Tobol Kostanaj
Čtvrtek 31.08.2023, 19:00 • Doosan Arena, Plzeň • Evropská konferenční liga (předkola) • Play-off

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.

Krásný čtvrteční den z Plzně!

Vítám všechny fotbalové fanynky a fanoušky, kteří se rozhodli si na čtvrteční večer dopřát trochu fotbalu. Od sedmi hodin se totiž uskuteční odvetný zápas play off předkola Evropské konferenční ligy, ve kterém FC Viktoria Plzeň přivítá na svém trávníku kazašský celek FC Tobol Kostanaj.

Viktoria Plzeň zvládla druhé předkolo, ve kterém se utkala s kosovskou Dritou. Avšak procházka růžovou zahradou to pro ní vůbec nebyla. První duel se hrál ve Štruncových Sadech, jenomže zápas skončil, přestože byla Viktoria v zápase jasně lepší, jen bezbrankovou remízou 0:0. I v hlavním městě Kosova to byla pořádná bitva. Střídající Durosinmi ve druhém poločase po minutě na trávníku sice otevřel skóre, na jeho zápas ale hráči Drity našli odpověď. Kvůli výpadku světel se ve druhém poločase nastavovalo přes dvacet minut a v samotném závěru proměnil nařízený pokutový kop Erik Jirka, čímž poslal Západočechy do dalšího kola. Do třetího předkola poté Plzeň vstoupila pravou nohou. Proti Gžiře United z Malty jasným favoritem a tentokrát to potvrdila i gólově. V domácím prostředí vyhrála vysoko 4:0 a to ještě čtyřikrát Viktoriáni trefili brankovou konstrukci. A ani v odvetě nenechala Viktoria nic náhodě, výhrou 2:0 korunovala svůj postup do závěrečného předkola.

Tobol Kostanaj začal svou pouť pohárovou cestu již v prvním předkole, kdy se střela s finským Honka Espoo. O všem podstatným rozhodl první duel, který se hrál na půdě Kostanaje a domácí vyhráli 2:1. Ve Finsku se posléze urodila bezbranková remíza, která posunula dále Toboj. Ve druhém kole se urodila senzace, když kazašský celek vyřadil favorizovanou Basilej. Ve Švýcarsku Kostanaj vyhrál 3:1, což popravdě nikdo nečekal. Švýcarský tým vyhrál pro změnu v Kazachstánu, ale pouze 2:1, radovat se tak mohl Kostanaj. Ve třetím předkole na ně poté čekal severoirský celek Derry City a znovu to bylo pořádné drama. V prvním zápas vyhrál Kostanaj 1:0, avšak stejným výsledkem se radovalo o týden později i Derry City. O postupujícím tak musel rozhodnout až penaltový rozstřel, který lépe zvládli lépe hosté. Nyní je čeká poslední překážka, čímž je Viktoria Plzeň, avšak nezačali dobře. Vzepřou se osudu a postoupí poprvé v historii do skupinové fáze?

Dámy a pánové, pohodlně se usaďte a užijte si náš onlajn přenos. Tím vás provede Jakub Štěrba.

První zápas:

FC Tobol Kostanaj – FC Viktoria Plzeň 1:2
    Branky: 90+8. Deblé (pen.) – 73. Cadu (Chorý), 90. Kalvach (Vlkanova).
    Karty: 59. Ilić (KST), 62. Asrankulov (KST) – 85. Kalvach (PLZ).
    Držení míče: 50 % : 50 %.
    Střely na branku: 6:6.
    Střely mimo: 5:3.
    Rohy: 6:9.
    Ofsajdy: 1:0.
    Fauly: 12:20.

Úvodní duel začal opatrně a první poločas nabídl jen několik šancí, avšak ani po jedné ráně neskončil míč za jedním z brankářů. Plzeň nejvíce zahrozila v samotném závěru, ale Bucha ani Cadu nerozhodný stav nezměnili.

Ve druhé půli už góly padaly. Skóre otevřel Cadu, k němu se následně přidal po rychlém brejku Lukáš Kalvach. Hlavní rozhodčí poté nastavil čtyři minuty, avšak v sedmé minutě nastavení odhalili rozhodčí ve vápně ruku Lukáše Hejdy a nařízenou penaltu proměnil Serge Deblé.

Viktoria Plzeň tak má tuhle partii skvěle rozehranou, v Doosan Aréně jí stačí neprohrát, ale Západočeši jistě budou hrát na vítězství, kvalitu na to mají.

Plzeň měla o víkendu volno, duel s Mladou Boleslaví si totiž odložila, což nově umožňují pravidla FORTUNA:LIGY. Tobol takovou možnost nevyužil, v neděli od devíti hodin středoevropského času tak hrál ještě zápas proti Ordabasy, který vede ligu. Zápas branku nenabídl, čímž se urodila bezbranková remíza.

Každý určitě zaregistroval, co se dělo v posledních dnech. Dnešní zápas byl totiž probírán až na úřadu vlády České republiky. Důvodem je totiž fakt, že v kádru Toboje jsou tři ruští fotbalisté a jeden běloruský. Kostanaj v úterý nejprve do Česka přiletěl bez nich, avšak dodatečně byla udělená víza i této čtveřici. Majitel kazašského celku dokonce vyhrožoval, že by se utkání nemuselo odehrát, kdyby jim byl vstup do vlastni zamítnut.

Rozhodčí:

Dnešní zápas bude mít na starosti Matej Jug. Jeho asistenty jsou pánové Matej Žunič a Manuel Vidali. Čtvrtým rozhodčím je následně připraven David Smajc. Na utkání nebude chybět ani videorozhodčí, u monitoru budou na vše dohlížet Rade Obrenovič s Asmirem Sagrkovićem. Celá šestice na duel dorazí ze Slovinska.

Řekli před zápasem:

Jan Kopic: „Odložení zápasu nám přišlo vhod, cestování bylo náročné. Čeká nás zápas podzimu, já osobně jsem pauzu uvítal. Jsem přesvědčený, že postoupíme. Když do toho dáme vše, tak nevidím důvod, proč bychom neměli postoupit. Máme lepší tým než Tobol.“

Miroslav Koubek: „Pauza nám pomohla, cítíme, že jsme nabrali energii. Tým vypadá dobře, nevidím signál, že bychom nebyli dobře připravení, ba naopak. Budeme hrát aktivně, nátlakově a hlavně na vítězství.“

FC Viktoria Plzeň: Staněk – Hejda (C), Hranáč, Dweh – Kopic, Bucha, Kalvach, Cadu – Durosinmi, Chorý, Šulc.
    Náhradníci: Tvrdoň, Jedlička – Paluska, Kliment, Vydra, Traoré, Řezník, Mosquera, Jemelka, Jirka, Holík, Vlkanova.
    Trenér: Miroslav Koubek.

FC Tobol Kostanaj: Konovalov – Kairov, Rogač, Mladovič, Gabarajev – Šachov, Mužikov (C), Ilić – Žarynbetov, Déblé, Vukadinovič.
    Náhradníci: Bussurmanov, Melikhov – Semčenkov, Chesnekov, Zabelin, Žakupov, Kireenko, Mrkaić, Ermekbajev, Galym, Ivanovič.
    Trenér: Milić Ćurčić.

Rozhodčí: Jug – Žunič, Vidali (SVN).

Obě mužstva jsou již na hrací ploše, důležitý zápas začne za malý okamžik.

Výkop budou mít na starosti hráči z Kazachstánu.

1

1
    První nákop směrem dopředu nebyl pro hosty úspěšný, Sampson Dweh bude poblíž vlastní střídačky vhazovat míč zpět do hry.

2
    Ani úvodní akce plzeňského celku neproběhla dle představ, poblíž rohového praporku fauloval Tomáš Chorý.

3
    Žlutá karta pro tým FC Tobol Kostanaj (Kairov).

4
    Tomáš Chorý centroval z levé strany do pokutového území, jeho přihrávka ale našla jen hlavu stopera Toboje.

5
    Začátek zápasu je od obou mužstev velmi opatrný, jde vidět, že jde vskutku o hodně.

6
    Cadu si ve velké rychlosti naběhl do pokutového území, obránci udělal rychlou kličku, poté si nicméně míč ukopl a přihrávka na malé vápno již nebyla přesná.

8
    Plzeň převzala naplno otěže utkání a do vápna Konovalova létá jeden pas za druhým. Po dalším z nich bude Viktoria kopat rohový kop.

9
    Lukáš Kalvach našel ve vápně zcela volného jmenovce Hejdu, plzeňský kapitán ovšem nezakončil dle představ. Míč nakonec bez větších problémů zachytil Konovalov do svých rukavic.
    9. Šance Lukáše Hejdy

10
    Máme za sebou úvodní deset minut zápasu. Hosté se prakticky nedostali ještě k vápnu Jindřicha Staňka.

12
    Toboj nevěděl kudy dopředu, tak míč hosté zahráli zpátky až k brankářovi Konovalovi, který do Čech přiletěl až včera.

13
    Déblé se dostal skrz dva plzeňské hráče, k centru ho ovšem posléze nepustil Pavel Šulc, který se svědomitě vrátil pomoci obráncům.

14
    Hosté dokázali podržet balon na delší časový úsek na útočné polovině hřiště, k centru ze strany se avšak Kostanaj nedostal .

15
    Jan Kopic byl faulován ve středu pole, k míči se vrací zpět hráči Viktorie.

16
    Po rychlé akci kopali domácí další rohový kop, Lukáš Kalvach centroval na první tyč, tentokrát z toho nicméně žádné nebezpečí pro branku Konovalova nebylo.

17
    Po dalším nedovoleným zákroku znovu centroval míč do vápna Kalvach, celá situace však dopadla stejně jak předešlý roh.

19
    Tomáš Chorý napadal odkop hostujícího brankáře, ten ale těžkou chvilku zvládl.

21
    Hosté se snaží také něco vymyslet na útočné polovině, přece jen dohání jednobrankovou ztrátu, ale zatím Staněk zasahovat nemusel.

23
    Žarynbetov centroval z první z pravé strany, jeho přihrávka byla ovšem obtížná, hrát tak mohou znovu Plzeňané.

25
    Kostanaj drží balon, snaží se něco vymyslet, Viktoria je ale v obranné fázi velmi pozorná.

26
    Hra se postupně vyrovnává, nicméně zápas je zatím velmi skoupý na šance, těch zatím příliš nebylo.

27
    Jenom to zahučelo. Cadu se uvolnil na levé straně, jeho centrovaný balon mířil spíše na Chorého, těsně před ním ale do pasu vložil nohu i Durosinmi, což se domácím stalo osudným. Chorý se pak na svého spoluhráče po zásluze čertil.
    27. Další šanci Viktorie připravil svým centrem Cadu

28
    Cadu fauloval poblíž pokutového území Žarynbetova, hosté mají k dispozici zajímavou standardku.

29
    Mužnikov našel v pokutovém území obránce Mladoviče, ten byl ovšem v těžké pozici a jeho střela Staňka vůbec neohrozila.

30
    Znovu byla Viktoria blízko vedoucí brance. Po centru z pravé strany si míč našel na zadní tyči Pavel Šulc, ten ho hlavou ještě přiťukl Robinu Hranáčovi, jenž posléze ale branku přestřelil.
    30. Robin Hranáč přihrávku Šulce nevyužil

31
    Pod hosty se začíná vařit voda. V další příležitosti se ocitl Pavel Šulc, do jeho rány si však lehl Gabarajev a nakonec z toho bude jen rohový kop.

32
    Plzeň právě vstřelila branku!
    Viktoria jde zaslouženě do vedení. Lukáš Kalvach od rohového praporku našel hlavu Robina Hranáček, ten prodloužil na TOMÁŠE CHORÉHO, který si v takových situacích umí poradit.
    32. Tomáš CHORÝ - 1:0

34
    Hosté se pochopitelně snaží odpovědět, nic jiného jim ani v tuhle chvíli nezbývá.

36
    Najednou panuje na plzeňském stadionu fantastická nálada. Navíc Západočeši už jsou zase nastěhovaní na útočné polovině a snaží se svůj náskok ještě zdvojnásobit.

37
    Plzeň bude opět kopat rohový kop, ten minulý utkvěl všem plzeňským fanouškům dobře v paměti.

38
    A nechybělo moc a historie se mohla opakovat. Lukáš Kalvach našel na malém vápně hlavu Tomáše Chorého, ten nyní ale trefil jen prostředek brány.
    38. Hlavička Tomáše Chorého

39
    Rafiu Durosinmi hodil dlouhý aut až do pokutového území, znovu to v hledišti jen zahučelo, skóre ale zůstává stejné.

40
    V pokutovém území hledal Kopic naběhnutého Durosinmiho, ten by nicméně musel vyrůst ještě o pár centimetrů výše, aby míč zasáhl.

42
    Sampson Dweh neodkopl míč dle svých představ, hosté budou vhazovat na útočné polovině.

43
    Avšak plzeňská obrana nadále pracuje v maximálním nasazení a ani tentokrát se hosté k žádné střele nedostali.

44
    Ve středu se hráči Kostanaje znovu provinili proti pravidlům. Kalvach poté ve vápně našel hlavu Dweha, který prodloužil na Hranáče, avšak ani jedna z jeho dvou ran v brance neskončila.

45
    Hlavní rozhodčí v prvním poločase nastaví nad rámec normální hrací doby dvě minuty.

45+1
    Tomáš Chorý na útočné polovině trefil loktem protihráče, tentokrát to vytáhlý útočník s důrazem přehnal.

45+2
    V posledních vteřinách prvního poločasu hodil Kairov dlouhý aut až do pokutového území, tam ale velkou díru do světa hosté neudělali.

45+3

Je za námi první poločas, který nabídl jednu trefu a po ní vede Viktoria Plzeň nad svým soupeřem 1:0. Do černého mířil po rohovém kopu hlavou Tomáš Chorý. Plzeň je na dobré cestě do základní skupiny Konferenční ligy, avšak k tomu je potřeba zvládnout ještě druhý poločas.

Obě mužstva se vrací na hrací plochu, druhý poločas je tu za pár vteřin.

46

47
    Plzeň se nastěhovala na útočnou polovinu hřiště a i na začátku druhé půle drží více balon. Kostanaj musí vstřelit stále dvě branky, aby šel zápas alespoň do prodloužení.

48
    Po prodlouženém autu měl míč na hlavě Pavel Šulc, v těžké pozici ale netrefil branku.

49
    Balon propadl za obranu Kostanaje, Rafiu Durosinmi měl k němu nicméně hodně daleko.

50
    Zajímavá akce Kostaneje, jenomže ani tentokrát z toho nic nebylo. Vše nakonec skončilo útočným faulem na plzeňského brankáře.

51
    Tomáše Chorý šel do hlavičkového souboje s brankáře Konovalovem, ten měl co dělat, aby míč nakonec dokázal vyboxovat do bezpečných míst.

52
    Plzeň připravuje první střídání, Pavla Šulce zanedlouho ve hře nahradí Ibrahim Traoré.

52
    Střídání v týmu FC Viktoria Plzeň:
    ze hřiště odchází Pavel Šulc, přichází Ibrahim Traoré.

53
    Plzeň šla do otevřené obrany, jenomže Bucha na krátké vzdálenosti nepřesně předal míč do nohy Caduovi.

54
    Dnešní utkání sleduje 11069 diváků. Kostanaj v sektoru hostů podporuje 74 fanoušků.

55
    Na hřišti zůstává ležet jen z hostujících hráčů, nicméně vypadá to, že to nebude nic vážnějšího, přestože jsou k němu povoláni doktoři.

55
    Žlutá karta pro tým FC Tobol Kostanaj (Milić Ćurčić – trenér).

57
    Už se znovu hraje a nikoho nepřekvapí, že míč mají pod kontrolou červenomodří hráči na útočné polovině hřiště.

59
    Viktoria už je jednou nohou v základní skupině Evropské konferenční ligy. Centr z levé strany přistál přesně na hlavě RAFIA DUROSINMIHO, který se prosadil přesnou ranou k pravé tyči.
    59. Rafiu DUROSINMI - 2:0

61
    Střídání v týmu FC Tobol Kostanaj:
    ze hřiště odchází Vukadinovič, přichází Ivanovič,
    ze hřiště odchází Déblé, přichází Mrkaić,
    ze hřiště odchází Žarynbetov, přichází Chesnekov.

63
    Jan Kopic po přihrávce od Chorého upadl poblíž pokutového území, hlavní rozhodčí nicméně signalizoval, že o faul nejednalo.

64
    Kostanaj se pokusil zahrozit po pravém křídle, po centru si dělal prostor ve vápně novic na trávníku Chesnikov, jeho rána šla však hodně vedle.

65
    Sampson Dweh hodil dlouhý míč až na Tomáše Chorého, ten však v souboji podklouzl a balon si nakonec sebral až brankář Konovalov.

67
    Utkání se nám opět hodně kouskuje, nyní už byl Jan Kopic skutečně faulován. Lukáš Kalvach rozehraje standardku z pravé strany.

68
    Do odraženého balonu se krásně položil Pavel Bucha, jeho rána šla nicméně hodně nad branku.

68
    ze hřiště odchází Mužikov, přichází Galym.

70
    Gabarajev se uvolnil na levé straně pokutového území, do jeho přihrávky se poté vložil Lukáš Hejda, tentokrát bylo vidět, že si dává hodně záležet, aby z toho nebyl pokutový kop.

70
    Další akce Tobolu Kostanaj je zastavena předčasně, pomezní rozhodčí správně odhalil ofsajdové postavení.

72
    Jan Kopic z hranice vápna našel na zadní tyči hlavu Ibrahima Traorého, v obtížné pozici ale předsezónní posila minula bránu.

74
    Dlouhý nákop směrem dopředu si našel Lukáš Hejda, který hned odvrací hru zpět před branku Konovavalova.

75
    Jindřich Staněk musel poprvé ve své kanceláři ukázat své dovednosti. Chesnekov vystřelil ze střední vzdálenosti, jeho ránu domácí brankář vyrazil na rohový kop, který už si Plzeň následně pohlídala.

76
    ze hřiště odchází Chorý, přichází Kliment.

77
    ze hřiště odchází Ilič, přichází Zabelin.

78
    Lukáš Kalvach rozehrál další rohový kop na bližší, kam si nabíhal Lukáš Hejda, plzeňský kapitán ovšem do černého nemířil.

79
    Traoré zkusil vystřelit bez přípravy z hranice pokutového území, ránu mu však vůbec nesedla a výsledkem toho je pouze odkop od branky Konovalova.

80
    Deset minut před koncem zůstává ležet Ibrahim Traoré, ke kterému již spěchají lékaři od týmu Viktorie.

82
    Traoré odkulhal do zámezí, snad to bude v pořádku. Mezitím Ivanovic rozehrál rohový kop centrem na zadní tyč, kde se svedl tuhý boj, Viktoria z něho ale opět odešla jako vítěz.

83
    Kostanaji pomalu dochází čas, navíc na útočné polovině stále nejsou tak nebezpeční, jak by si sami představovali.

84
    Rozhodčí opět ohodnotil střet na Kopice, hosté tak šli do mírně otevřené obrany, ale celý brejk vyřešili prachbídně.

85
    Žlutá karta pro tým FC Tobol Kostanaj (Galym).

86
    Žlutá karta pro tým FC Tobol Kostanaj (Ivanovič).

86
    Žlutá karta pro tým FC Viktoria Plzeň (Kliment).

86
    ze hřiště odchází Durosinmi, přichází Vydra.

88
    Hráči hostujícího celku závěru utkání neunáší, je vidět jeden faul za druhým. Tímto stylem se obávám, že Kostanaj nedohraje v jedenácti hráčích.

89
    Lukáš Kalvach posílal zajímavý centr na malé vápno, ve vzdušném souboji nicméně kralovali hosté.

90
    Akce pokračovala rohovým kopem, ani z něho žádné nebezpečí pro Kostanaj nepřišlo.

90+1
    Hlavní rozhodčí ve druhém poločase nastaví čtyři minuty.

90+2
    Sampson Dweh si nechtěl poblíž pokutového území komplikovat život, míč razantně odkopl do zámezí.

90+3
    Doosan Aréna bouří potřetí! Brankář Konovalov pouze vyrazil ránu Cadua z levé strany, ve vzduchu si našel míč IBRAHIM TRAORÉ, který ho následně jednoduše doklepl do sítě. Viktoria se může na zítřejší losování základních skupin.
    90+3. Ibrahim TRAORÉ - 3:0

90+5

Je dobojováno, Viktoria Plzeň se může těšit na dalších šest zápasů v evropských pohárech, jelikož po výhře 3:0 postupuje do základní skupiny Evropské konferenční ligy. Plzeň byla dnes jasně lepší a vítězství mohlo být i větším rozdílem.

Plzeň se tak může těšit na další zajímavé soupeře. Mimochodem Evropská konferenční liga se bude hrát na západě Čech vůbec poprvé, zatím hráli Západočeši jen v Lize mistru a Evropské lize.

Držení míče: 52 % : 48 %.
    Střely na branku: 8:1. Střely mimo: 7:1. Rohy: 6:2. Ofsajdy: 3:2. Fauly: 13:11.

To je ode mě pro dnešek vše, s přáním hezkého zbytku čtvrtečního večera se s vámi loučím a u dalších zápasů z plzeňské Doosan Arén se opět budu těšit, na shledanou. (20:58:52)