USA – Švédsko 6:1 (kon.) | Finsko – Slovensko 4:2 (kon.) | Kanada – Česko 3:1 (kon.)
Lotyšsko – USA 1:12 (kon.)
Lotyšsko
1:12 (0:2, 1:6, 0:4)
USA
Neděle 17.04.2016, 22:00 • Ralph Engelstad Arena • Mistrovství světa do 18 let • Skupina A

Ani ve třetí třetině nedali Američané svému soupeři jedinou šanci s výsledkem ještě něco udělat, když se za záda lotyšského brankáře trefili ještě čtyřikrát. Na turnaji tak zatím zůstávají stoprocentní, všechny dosud odehrané zápasy navíc vyhráli v základní hrací době minimálně pětibrankovým rozdílem. (00:26:36)

Trent FREDERIC - 1:12

58:46
    USA právě vstřelilo branku!
    Definitivní tečku za utkáním zřejmě udělal TRENT FREDERIC, který střelou od vrcholů kruhů našel místo mezi Grigalsovým tělem a tyčkou jeho branky. Bez asistence.

56:46
    Graham McPhee (USA) byl potrestán pětiminutovým trestem za vysokou hůl. Navíc ještě dostal tret do konce utkání za nesportovní chování.
    55:24 Trent FREDERIC - 1:11

55:24
    TRENT FREDERIC dostal v těsné blízkosti lotyšské branky dobrou přihrávku na dolní hranici pravého kruhu a mířil přesně za záda lotyšského gólmana. Asistence: James Greenway, William Lockwood.

54:50
    Tomass Zeile (LAT) byl potrestán menším trestem za hrubost. Američané si tak zahrají další přesilovku.

53:15
    Za strkanici za Grigalsovou brankou byli současně na dvě minuty za hrubost vyloučeni Emils Ezitis (LAT) a Logan Brown (USA).
    51:56 Kiefer BELLOWS - 1:10

51:56
    Keller vyvezl puk po levé straně až do těsné blízkosti Grigalsovy branky a chtěl střílet, jenže lotyšský brankář vytáhl hůl, a tak Keller zvolil jiné řešení a rychlou přihrávkou našel na druhé straně najíždějícího KIEFERA BELLOWSE, který doklepl puk zprava za Grigalsova záda. Asistence: Clayton Keller.

51:36
    Američané sice vyhráli vhazování před Grigalsem, v pásmu se ale udržet nedokázali, a tak musí začínat znovu ze středního pásma.

50:30
    Ameriačané ale opakovaně vyhazují puk, a tak se Lotyšsko nemůže před Oettingerem na delší dobu usadit.

48:45
    Lotyšsko si zahraje další přesilovku. Logan Brown (USA) je potrestán menším trestem za podražení.
    48:04 Clayton KELLER - 1:9

48:04
    CLAYTON KELLER prosprintoval po levé straně na kruh, před padajícím hráčem si stáhl puk zpátky a mířil přesně nad rameno lotyšského brankáře. Asistence: William Lockwood, Adam Fox.

47:27
    Lotyšsko vyvezlo puk do útočného pásma a šetří čas před Oettingerem.

46:50
    Na modré napřáhl Luce, mířil ale těsně vedle pravé tyčky Grigalsovy svatyně

45:40
    Lotyšsko se drží před brankou domácích, přes bránící hráče se ale jen těžko dostává ke střele na Oettingerovuu branku.

44:24
    Lotyši si navíc zahrají přesilovku! Chad Krys (USA) je potrestán dvěma minutami za podražení.

44:06
    Teď je to Lotyšsko, které se drží před brankou Oettingera a vymýšlí, kde má americký brankář slabinu.

43:00
    Smirnovs se protáhl mezi americkými obránci až na pravý kruh, odtud ale trefil jen betony Oettingera.

42:50
    Američané zůstávají aktivní a kombinují před lotyšskou brankou.

42:01
    Grigals si připsal další dobrý zásah, když po střele z mezikruží zastavoval puk u pravé tyčky.

41:55
    Fox to zkusil od modré, jeho pokus ale Grigals zkrotil na hranici brankoviště a znovu přerušil hru.

41:21
    Proti střele Kellera z pravého kruhu vytáhl Grigals dobrý zákrok lapačkou a přerušil hru.

40:50
    Američané aktivně napadají rozehrávku Lotyšů, ti se tak ještě nedostali z vlastní třetiny.

40:12
    Američané nahodili puk do útočného pásma, Grigals se rozhodl pomoci svým spoluhráčům a zpoza své branky jej vyhodil pryč .

40:01

Druhou třetinu Američané naprosto ovládli. Lotyšsku se sice podařilo snížit náskok domácích, a to dokonce ve vlastním oslabení, po střele Vladislavse Nazarovse, Američané ale nastříleli lotyšskému výběru dalších šest branek.

40:00

39:36
    Druhá třetina se dohrává před Grigalsem.

39:10
    Na střelu z levé strany Grigals dobře viděl a vyrazil ji mimo brankoviště.
    37:30 Nicholas PASTUJOV - 1:8

37:30
    A hned na to přidávají Američané další gól, když NICHOLAS PASTUJOV mířil přesně nad lapačku Grigalse. Asistence: Zachary Walker.
    36:32 Kailer YAMAMOTO - 1:7

36:32
    Brown dostal dobrou přihrávku k pravé tyči a střílel, jeho pokus se ale odrazil od betonů Grigalse a KAILER YAMAMOTO zkusil puk doklepnout z levé strany. Kotouč pak propadl Grigalsovi mezi betony. Asisitence: Logan Brown, Luke Martin.

36:03
    Lotyšsko jen marně hledá prostor, kudy vyhodit puk pryč z pásma.

35:03
    Mittelstadt se pokoušel dorazit nadvakrát puk za Grigalse, v tom mu ale zabránily hokejky bránících hráčů.

34:47
    Přesilovka Američanům vyhovuje, a tak se dál drží před lotyšskou brankou.

33:53
    Emils Gegeris (LAT) míří na trestnou lavici. Lotyšský útočník si odsedí dvě minuty za sekání.

32:48
    Domácí zůstávají hladoví po gólech a znovu se tlačí do útoku, ke střele na branku se ale zatím nedostali, Grigals tak zatím nemusel zasahovat.

32:05
    Domácí se dál drží před brankou lotyšského brankáře a pletou hlavu hostujícím hráčům.
    30:47 Adam FOX - 1:6

30:47
    Tak tohle už je pro Lotyše hodně špatné. Američané zůstávají dál velmi aktivní a znovu z pravé strany přidávají po střele ADAMA FOXE šestý gól. Asistence: Kieffer Bellows, Clayton Keller.

30:03
    Pět gólů bylo na Niklavse Rauzu moc, a tak přenechává místo mezi třemi tyčemi Gustavsi Grigalsovi.
    30:03 Trent FREDERIC - 1:5

30:03
    Domácí rychle přidávají další gól a uskakují Lotyšům už o čtyři branky. TRENT FREDERIC si sjel po pravé stran do kruhu, kam dostal krásnou přihrávku zpoza brány a mířil přesně k pravé tyči. Asistence: William Lockwood, Matthew Hellickson.
    29:38 Zachary WALKER - 1:4

29:38
    Američané ale rychle vrací úder. ZACHARY WALKER obhodil posledního bránícího hráče a z pravé strany mířil mezi betony Rauzy. Asistence: Keeghan Howdeshell, Adam Fox.
    28:26 Vladislavs NAZAROVS - 1:3

28:26
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Lotyšsko snižuje náskok Američanů dokonce ve vlastním oslabení! Po pravé straně se až k vrcholu kruhu protáhl VLADISLAVS NAZAROVS a střelou švihem překonal Oettingera. Asistence: Haralds Strombergs, Rauza Niklavs.

28:10
    Domácí výběr znovu kombinuje před brankou lotyšského brankáře, hráči v bílých dresech teď ale dobře brání.

26:52
    Američané si zahrají přesilovku! Emils Ezitis (LAT) neuhlídal hokejku a je na dvě minuty odeslán na trestnou lavici za vysokou hůl.

26:39
    Lotyšům se povedlo na chvíli vyvézt puk do útočného pásma, tam už ale byli připravení Američané.

26:15
    Američané zahrozili z dalšího rychlého protiútoku, po tom cinkala za Rauzou tyčka.

24:48
    Až před Oettingera se dostali Komuls s Apfelbaumsem. Komuls ještě před brankou přihrával doleva Apfelbaumsovi, ten ale nestačil puk usměrnit mezi tři tyče.

23:57
    Američané se drží v útočném pásmu a Lotyšům pořádně motají hlavy. Těm se zatím nedaří vyhodit puk pryč od své branky.

22:40
    Z levé strany si až k tyči potáhl puk Sanchez, lotyšský strážce svatyně se ale stačil přesunout a utěsnit prostor u tyčky.

21:55
    Domácí se dál drží před brankou Lotyšska, hráči ve světlých dresech se jen marně snaží odstavit od puku.
    20:30 Kailer YAMAMOTO - 0:3

20:30
    Američané ale z rychlého protiútoku přidávají další gól. Brown se protáhl po levé straně až před Rauzu a v těsné blízkosti poslal puk na opačnou stranu KAILEROVI YAMAMOTOVI, který mířil přesně k prav tyči. Asistence: Logan Brown, Casey Mittelstadt.

20:11
    V úvodu druhé třetiny se do útoku ženou hlavně lotyšští hráči, k nebezpečnější střele se ale nedostali.

20:01

Lotyšsko dlouho s domácími drželo krok, pět minut před koncem se ale za Rauzou poprvé rozvlnila síť, když přesně mezi tři tyče mířil James Sanchez, jen dvě minuty nato překonal lotyšského brankáře i Joey Anderson.

20:00

19:35
    Nadvakrát to z pravého kruhu zkusil Bellows, ani jednou ale nemířil příliš přesně.

18:30
    Hra se viditelně uklidnila, víc času ale tráví v útočném pásmu Lotyšsko.

17:17
    Ve stejném čase je za faul kolenem potrestán menším trestem Zachary Walker (USA).

17:17
    Po dohrání zůstal ve vlastním pásmu u pravého mantinelu ležet jeden z Lotyšů, za pomoci spoluhráčů a lékaře pak ale odjel na střídačku. Vypadá to na zranění pravé nohy.

17:13
    Američané se tlačí znovu před Rauzu a za další brankou.
    16:29 Joey ANDERSON - 0:2

16:29
    Dvě minuty poté přidávají domácí další přesný zásah. JOEY ANDERSON stál ve správnou chvíli na správném místě a když se po střele zprava k němu odrazil puk, zametl jej zleva do odkryté části Rauzovy svatyně. Asistence: Kieffer Bellows, James Greenway.
    14:27 James SANCHEZ - 0:1

14:27
    Američané otevírají skóre utkání. Jen chvíli po tom, co zahrozili Lotyši, vyrazil po pravé straně do útoku Frederic, který to zkusil z pravé strany. Puk se odrazil od výstroje Rauzy a JAMES SANCHEZ pak neměl problém jej zleva doklepnout za lotyšského brankáře. Asistence: Trent Frederic, Matthew Hellickson.

14:00
    Z pravého kruhu to zkusil Strombergs, na jeho střelu ale Oettinger dobře viděl a nastavil betony.

13:13
    Rauza vyjel pomoci spoluhráčům s rozehrávkou za vlastní branku, za zády se mu ale rychle objevil Howdeshell. Lotyšský brankář ale stihl puk včas odehrát.

12:40
    Lotyšskou branku chtěl obkroužit Brown, cestou ale přišel o puk.

12:01
    Za vyhozeným kotoučem spěchal Yamamoto, u kotouče ale byli za vlastní bránou dřív Lotyši, a tak americkému útočníkovi nedali šanci.

11:10
    Američané míří znovu do útoku, ani jim se však nedaří najít klíč k proniknutí velmi dobrou lotyšskou obranou.

09:47
    Lotyšsko se tlačí pře Oettingerovu bránu, Američané ale útočné akce Lotyšů dobře hlídají a zastavují je už za modrou čárou. Oettinger tak zatím nemusel zasahovat.
    Hvězda a objev amerického národního týmu Clayton Keller.

09:14
    Další faul, tentokrát ze strany Američanů. Joey Anderson (USA) je odeslán na dvě minuty na lavici hanby za naražení zezadu.

08:15
    Lotyšsko ale výborně brání, a tak se Američané nedostávají do vyložených šancí.

07:36
    Lotyšsko jde do tří! Olafs Berzins (LAT) je potrestán dvěma minutami za krosček.

06:41
    Přesilovka také pro Američany! Lotyšsko špatně střídalo, což neuniklo rozhodčím, dvě minuty za příliš mnoho hráčů na ledě tak odsedí Emils Gegeris.

06:21
    Zpoza branky prokličkoval až k modré čáře Lockwood, neměl ale komu přihrát a o puk brzy přišel.

05:40
    Domácí dál aktivně napadají rozehrávku Lotyšů, ti se tak jen marně snaží najít cestu pryč z vlastního pásma.

05:09
    Vulkanos se pokusil podél levého hrazení vyvézt puk až do útočné třetiny, Američané ale lotyšského útočníka moc daleko dojít nenechali.

04:45
    Američané přidali a stále častěji hrozí z rychlých protiútoků.

03:55
    Za vlastní brankou vybojoval puk Brown a vyrazil do útoku, mezi kruhy si na něj ale počkali lotyšští obránci.

02:56
    O puk se bojuje v levém rohu útočného pásma Američanů, Lotyšsko se zatím snaží držet domácí hodně daleko od své branky.

02:05
    Frederic si všiml, že jednomu z Lotyšů uskočil u levého mantinelu puk a ke kotouči se dostal dřív. Z hranice levého kruhu ale mířil jen do chráničů Rauzy.

01:13
    Vulkanovs se dostal téměř sám do mezikruží, trefil ale jen pravý beton připraveného Oettingera.

00:33
    Hned na začátku si ale přesilovku zahrají Lotyši. Chad Krys (USA) si míří odpykat menší trest za krosček.

00:15
    Američané se hned v úvodu cpali do útoku, Apfelbaums ale zastavil přihrávky domácích v útočném pásmu a vyhodil puk pryč.

00:01
    Joseph Woll pod "palbou" svých spoluhráčů během rozbruslení.

Lotyšsko: Rauza (Grigals) – Svars, Komuls, Zeile (C), Kalkis, Udris, Selickis, Berzins, Smons – Apfelbaums, Krastenbergs, Blugers – Egle, Vulkanovs, Klavins – Ezitis, Gegeris, Strombergs – Smirnovs, Sicevs, Nazarovs.

USA: Oettinger (Woll) – Fox, Greenway, Martin, Lindgren (C), Krys, Hellickson, Luce – Anderson, Keller, Bellows – Frederic, Lockwood, Sanchez – Mittelstadt, Yamamoto, Brown – Pastujov, Howdeshell, Walker – McPhee.

Rozhodčí: Linde (SWE), Trilar (SLO) – Kack (SWE), Vanoosten (CAN).
    Český národní tým má neděli v Grand Forks volnou a brankáři se bavili!

Američané jsou ale zatím suverénní. V prvním utkání na turnaji vyzvali Rusko, které patří k nejmladším výběrům na šampionátu. Rusové ale v prvních dvou třetinách ztráceli vždy jen gól, potom ale Američané přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a ruského gólmana překonali čtyřikrát. Po šedesáti minutách se tak mohli radovat z vysoké výhry 8:2. Po jednodenní pauze čekal Američany duel s dalším aspirantem na mistrovský titul. Zámořský tým ale Švédům nedal šanci. Na začátku třetí třetiny vedl jasně 5:0, pak ale Švédsko přece jen našlo Wollovu slabinu. Domácí si ale rychle vzali svůj pětibrankový náskok zpět.
    Předpokládané složení lajn amerického týmu proti Lotyšsku.

Lotyšům se zatím podařilo získat ve dvou utkáních dva body. Nejprve vyzvali Švýcarsko, nad kterým po první třetině vedli 1:0. Jenže Švýcarsku se podařilo zápas během druhé dvacetiminutovky třemi brankami otočit. Lotyšsko ale zabralo a srovnalo krok, po šedesáti minutách se nakonec oba týmy rozcházely za nerozhodného stavu. V prodloužení se ale z bodu navíc a výhry 5:4 radovali Švýcaři. Hned o den později narazili Lotyši na jednoho z favoritů turnaje – Švédy. Hráči s třemi korunkami na dresech už po první třetině vedli o dvě branky, Lotyšsko ale dokázalo jejich náskok ve druhé třetině snížit. Třetí dvacetiminutovka pak vyšla především Lotyšům. Zatímco Švédové prostřelili Mitense jednou, Lotyši vyzráli na Larssona hned dvakrát. O vítězi tak znovu muselo rozhodnout prodloužení. I tentokrát ale Lotyšsko odešlo ze zápasu jako poražené, když Švédsko svou čtvrtou brankou rozhodlo o vítězství 4:3 v prodloužení.

Pořadatelské město Grand Forks čeká v neděli už čtvrtý hrací den mistrovství světa v hokeji do 18 let. Tentokrát na sebe narazí Lotyšsko a USA.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 22:00.

Zuzana Spurná

Branky a nahrávky: 29. Nazarovs (Strombergs, Rauza) – 15. Sanchez (Frederic, Hellickson), 17. Anderson (Bellows, Greenway), 21. Yamamoto (Brown, Mittelstadt), 30. Walker (Howdeshell, Fox), 31. Frederic (Lockwood, Hellickson), 31. Fox (Bellows, Keller), 37. Yamamoto (Brown, Martin), 38. Pastujov (Walker), 49. Keller (Lockwood, Fox), 52. Bellows (Keller), 56. Frederic (Greenway, Lockwood), 59. Frederic

Lotyšsko: Rauza (od 31. Grigals) – Svars, Komuls, Zeile (C), Kalkis, Udris, Selickis, Berzins, Smons – Apfelbaums, Krastenbergs, Blugers – Egle, Vulkanovs, Klavins – Ezitis, Gegeris, Strombergs – Smirnovs, Sicevs, Nazarovs.

Rozhodčí: Linde (SWE), Trilar (SLO) – Kack (SWE), Vanoosten (CAN)