Twente – Alkmaar 2:1 (kon.) | Zwolle – GA Eagles 2:0 (kon.) | Nijmegen – Utrecht 2:2 (kon.)
Feyenoord – Heerenveen 2:0 (kon.) | Breda – Ajax 0:0 (kon.)
NAC Breda
0:0 (0:0)
Ajax Amsterdam
Neděle 16.03.2014, 16:30 • Rat Verlegh Stadion • Nizozemská Eredivisie

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:30.

Ve druhém hracím dnu 28. kola nizozemské Eredivisie na sebe narazí mimo jiné také úřadující mistr Ajax Amsterdam a 12. tým soutěže NAC Breda.

NAC Breda
    Také Breda je jedním z holandských týmů, které na vítězství už několik zápasů čekají. V tomto případě tým nezvítězil již poslední 4 utkání.

V duelu s prvním týmem tabulky a úřadujícím mistrem Eredivisie Ajaxem sice bude mít výhodu domácího prostředí, avška bodový zisk by byl velkým překvapením. Šance týmu se přeci jen zvýší, pokud bude ve formě kanonýr Rydell Poepon, který v této ligové sezoně mířil do černého již 8x.

Na Ajax na půdě Bredy nečeká nic jiného, než povinnost získat tři body a opět se o kousek přiblížit k titulu. Ajax má na druhé Vitesse Arnhem náskok 6 bodů a utkání s Bredou k dobru.

Spolu s Twente a Feynoordem je Ajax nejofenzivnějším týmem, jeho hráči dali už 57 gólů. Velkým dílem je pod nimi podepsáno úsilí celého týmu. Je totiž až s překvapením, že lídr soutěže nemá ve svém středu žádnou ofenzivní hvězdu.

Nejlepší střelec soutěže Finnbogason z Heerenveenu má již 23 gólů, nejlepší střelci Ajaxu však ještě ani nepřekročili desetigólovou hranici. Prozatím 9 gólů dal Sigthórsson, 8 Klaassen a po sedmi Siem de Jong s Lassem Schønem, tedy hráči, od kterých se před sezonou očekávalo o trochu více.

NAC Breda: Ten Rouwelaar (C) – De Roover, Drost, Buijs, Bodor – Swerts, Matić, Kwakman – Hooi, Poepon, Verbeek
    Náhradníci: Babos – Sarpong, Suk, Perica, El Allouchi, Seunt Jens, Van der Weg

Ajax Amsterdam: Cillessen – Van Rhijn, Veltman, Moisander, Blind – Klaassen, Poulsen, Serero – Schöne, De Jong (C), Kishna
    Náhradníci: Vermeer – Duarte, Sigthórsson, Bojan, Denswil, De Sa, Riedewald.

-5
    Utkání za pár minut začne.

-2
    Hráči už nastupují na trávník. Domácí Breda bude hrát ve žlutých dresech s černými trenýrkami, hostující Ajax také v tradičních barvách, tedy v červeno-bílém provedení.

1

2
    V úvodu zápasu kombinují s míčem na kopačkách domácí, je ale nejspíše jen otázka času, než se situace otočí.

4
    Zatím sledujeme především nakopávanou dlouhých míčů, které často končí jen u soupeřova gólmana.

5
    Ajax dostal míč na zem a snaží se prokombinovat středem pole k brance soupeře.

5
    Domácí pod tlakem nerozehráli přesně, míč skončil v autu a Ajax bude vhazovat.

7
    Jak nám právě grafika potvrdila, nejčastěji se hraje na třetině hřiště před branou Bredy, a to ve 22% dosavadního hracího času.

8
    Pro Ajax přichází rána hned na samotném začátku zápasu. Týmu Franka De Boera se zranil útočník Siem De Jong, kterého tak už v 8. minutě nahradil Sigthórsson.

10
    V držení míče je Breda.

11
    Aktivita ze strany Ajaxu okolo 5. minuty byla prozatím jen dočasná, nebezpečnější je Breda.

14
    Zatím sledujeme poměrně poklidný zápas, Ajax se nikam netlačí a vyčkává na svou šanci. U míče je častěji NAC, ale do vážnější šance se zatím nedostal.

15
    Teď bude Ajax zahrávat standardku, ale z hodně velké vzdálenosti. Přijde centr do vápna.

16
    Obrana s odvrácením centru neměla větších starostí.

17
    Hra se v posledních minutách trochu vyrovnala, do šancí se začíná dostávat i Ajax.

18
    Ajax zahrává rohový kop z pravé strany.

18
    Breda se ubránila a míří dopředu ve třech proti třem.

19
    Zkušení beci Ajaxu situaci dobře vyřešili a míč se vrátil až k brankáři Ten Rouwelaarovi na opačné straně hřiště.

21
    Ajax pomalu přebírá kontrolu nad zápasem. Přeci jen už běží 22. minuta a bod by byl jasným vítězstvím pro domácí.

24
    Naprostou převahu v držení míče má Ajax, ale do šancí se dostává jen ojediněle. Fanoušci určitě od tohoto zápasu očekávají více.

27
    Stále jen kombinace Ajaxu á la Barcelona bez nějakých střeleckých náznaků či nečekaných řešení. Vždy jen přihrávky na několik metrů.

29
    U míče je po delší době také domácí tým.

31
    Breda se dostala ze sevření hostů a nyní se i snaží o mírně konstruktivní hru.

34
    Aktivita ze strany domácích neměla dlouhého trvání. Nyní se Ajax nápaditou přihrávkou za obránce dostal do zakončení, ale brankář Ten Rouwelaar byl připraven.

35
    Ajax v obléhání branky soupeře pokračuje, bude kopat přímý kop.

35
    Centr nikdo netečoval a brankář ho ukryl do rukavic.

36
    V obrovské šanci se ocitl domácí Sepp De Roover, který si nejprve obhodil Blinda a vypálil, nicméně Cillessen míč vyrazil a De Roover neskóroval ani napodruhé, opět mířil jen do prostoru, kde na zemi ležel brankář.

39
    Držení míče: 40% – 60%

41
    První poločas se blíží ke svému konci a Ajax je stále aktivnější.

42
    Nebýt brankáře Rouwelaara a zároveň kapitána týmu, bylo by to už 0:1 pro Ajax. Schöne pálil z ani ne dvou metrů, ale jen do padajícího gólmana. Neuspěli ani jeho spoluhráči po následném rohu, míč přeletěl branku o několik centimetrů.

45
    Žlutou kartu dostává Serero (Ajax Amsterdam).

45
    Rozhodčí nastavuje 1 minutu.

45+1

Po prvním poločase je stav stále bezbrankový. Výrazně lepším týmem je hostující úřadující mistr i vedoucí tým soutěže Ajax, ale svou převahu v držení míče zatím nedokázal proměnit v gól. Měl několik velkých šancí, ostatně jako i Breda, ale stav je stále 0:0.

Druhý poločas začne přibližně v 17:34.

Hráči už se vracejí na hřiště, druhá půle za okamžik začne.

46

47
    Aktivněji vstoupil do druhého poločasu Ajax.

50
    Breda se ale nenechává tak utiskovat, jako postupem času v prvním poločase a snaží se hrát s Ajaxem přeci jen vyrovnanější fotbal.

52
    S nástupem Ajaxu to nebude tak vážné, Breda spoléhá na brejky, ze kterých plyne určité nebezpečí.

54
    V dobré šanci se ocitl v prvním poločase střídají Sigthórsson, avšak při zakončení podklouzl a nevystřelil.

56
    Žlutou kartu dostává Kwakman (NAC Breda).

57
    Ajax se snaží hru zklidnit, hra nahoru dolů mu nevyhovuje, ví, že takhle je Breda nejnebezpečnější. Ajaxu je samozřejmě blízká kombinační hra s větším držením míče, a právě ke své filosofie hráči teď chtějí uchýlit.

60
    Svěřencům Franka De Boera se ale nedaří propracovat ke střele.

60
    Za faul ve středu hřiště vidí žlutou kartu Joël Veltman (Ajax).

61
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Kishna, přichází De Sa.

61
    Uroš Matić může být rád, že svého soupeře v zisku žlutého napomenutí nenásledoval, na čistý zákrok na svého spoluhráče zareagoval mírně zuřivým faulem zezadu. Rozhodčí však druhou kartu v krátkém sledu neukázal.

63
    Na trávníku se začíná přiostřovat. Ze střetu se soupeřem odkulhal Davy Klaassen a Ajax dostává výhodu přímého kopu z přibližně 20 metrů.

63
    Za faul na Klaassena ještě Elson Hooi vidí po zásluze žlutou kartu.

65
    Z této šance gól nepadne.

65
    Střídání v týmu NAC Breda: ze hřiště odchází Verbeek, přichází Sarpong.

68
    Utkání stále probíhá bez vstřeleného gólu, Ajax s míčem na polovině hřiště mnoho nevymyslí.

71
    Žlutou kartu dostává Swerts (NAC Breda).

72
    Za posledních 15 minut ukázal rozhodčí již čtvrtou žlutou kartu. Na trávníku to mezi soupeři vře.

74
    Takováto drobná zdržení ale hrají přesně do not domácím, kteří se tlak Ajaxu snaží rozkouskovat.

75
    Nyní Breda vyráží do protiútoku, ale o míč vzápětí přichází. Domácím půjde ve zbytku utkání především o to neinkasovat.

77
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam: ze hřiště odchází Poulsen, přichází Bojan.

79
    Po faulu Schöneho bude mít možnost zahrávat přímý kop také NAC.

80
    Míč skončil mimo tři tyče, a proto vykopává Cillessen.

81
    Po pravé straně hřiště utekl domácí útočník Elson Hooi, vykoupal Moisandera, ale na brankáře Ajaxu už nevyzrál. Ajax musí útočit a vzadu se v jeho obraně začínají tvořit mezery.

83
    Kwakman vhazuje na půli soupeře, ale jinak se jeho Breda stále brání útočným akcím Ajaxu.

85
    Tentokrát se do útočné akce Ajaxu připletl hlavní rozhodčí. Naštěstí pro Bredu, jinak by Ajax zakončoval z 15 metrů přímo z osy hřiště.

88
    Střídání v týmu NAC Breda: ze hřiště odchází Hooi, přichází Perica.

88
    Ještě před střídáním domácích měl Ajax nakročeno k další slibné šanci, jenže De Sa při průniku obranou nepřetlačil obránce domácích a míč doputoval do autu.

90
    Probíhá poslední minuta, uvidíme kolik rozhodčí nastaví, ale žádné větší prodlevy nebyly, tudíž více než 2 minuty to nejspíše nebude.

90+1
    Tak přeci jen, rozhodčí nastavuje 3 minuty. První je téměř u konce a Ajax je stále na nule. Vypadá to, že dnes se budou body dělit.

90+2
    Breda bude zahrávat přímý kop a střídající Perica fanoušky vybízí v závěru zápasu k ještě větší podpoře týmu.

90+3
    Blind fauloval a utkání se nejspíše dohraje na půlce Ajaxu.

90+3
    Domácí si s rozehrávkou dávají na čas.

90+3
    Obrana Ajaxu míč odvrátila a rozhodčí píská konec zápasu.

Ajax na půdě Bredy nedokázal velkou územní převahu zužitkovat v gólovou tečku, a proto do Amsterdamu odjíždí pouze s jedním bodem za remízu 0:0.

Loučím se s vámi a přeji hezký večer. (18:22:17)