Kanada – Švédsko 3:2 (po pr.) | USA – Finsko 3:1 (kon.) | Rusko – Německo 3:0 (kon.)
Česko – Norsko 1:0 (kon.)
Kanada
3:2 (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Švédsko
Neděle 18.05.2014, 15:45 • Hala Čižovka, Minsk • Mistrovství světa

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:45.

Pěkný den z minské Haly Čižovka, která dnes bude svědkem desátého hracího dne běloruského mistrovství světa v ledním hokeji. Celý nedělní den načne v menší z arén pikantní souboj mezi Kanadou a Švédskem. Úvodní buly je naplánováno na 15:45 středoevropského času.

Oba týmy se poslední dny přetahují o první místo v tabulce skupiny A. Oba se totiž odpoutaly od zbylých šesti týmů a je jen otázkou, který z nich skončí po odehrání celé skupiny na prvním místě, a který na druhém.

Zatím jsou na tom o malý krůček lépe Švédové, kteří mají na svém kontě 14 bodů, z pěti zápasů ztratili jediný bodík a to v souboji s Českou republikou, kterou přehráli až po samostatných nájezdech. Kanaďané ztratili body dva, na nájezdy totiž hned v první hrací den šampionátu podlehli s Francií. Ta sahala po bodech i v zápase proti Švédsku, nakonec ale těsně padla 1:2.

Poslední zápasy obou týmů:

Kanada – Itálie 6:1
    Branky a nahrávky: 14. Ward, 22. Hodgson, 27. Chimera (Ward, Scheifele), 30. Turris (Read), 37. Hodgson (Schenn, MacKinnon), 57. Schenn (MacKinnon, Huberdeau) – 42. Borrelli (Johnson, Scandella).

Švédsko – Slovensko 3:1
    Branky a nahrávky: 11. Nyquist (Axelsson), 20. Backlund (Lindström), 42. Nygren (Klasen) – 30. Marinčin (Réway, Tatar).

Mikael Backlund: 5 (4+1).

Kanada: Scrivens (Reimer) – Bieksa (C), Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly – Turris, Read, Chimera – Schenn, Huberdeau, MacKinnon –– Hodgson, Brouwer, Kadri – Monahan, Ward, Scheifele.
    Trenér: Dave Tippett.

Švédsko: Nilsson (Eriksson) – Fransson, Ekholm, Burström, Andersen, Erixon, Gustafsson, Nygren – Lindström, Möller, Backlund – Järnkrok, Nyquist, Klasen – Hjalamarsson, Sjögren, Ericsson – Lundqvist (C), Axelsson, Rasmussen – Danielsson.
    Trenér: Pär Mårts.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Rantala (FIN) – Raming (RUS), Suominen (FIN).

Do brány švédského týmu se znovu postaví brankář Anders Nilsson, který na turnaji chytá ve velké formě. Vysoký švédský brankář zatím odchytal všechny duely tří korunek a s úspěšností zákroků 94,39 % okupuje druhou příčku mezi všemi brankáři na turnaji. Lépe se daří jen ruskému Bobrovskimu.

V bráně Kanady dostane od začátku příležitost Ben Scrivens, pro něj se bude jednat o třetí zápas. Oba dva předchozí duely dovedl brankář Edmontonu do vítězného konce.

Hráči obou týmů jsou již na ledové ploše a rozcvičují se. Kanaďané nastoupí v bílých dresech, na hokejisty ze Švédska čekají barvy modré.

Podle neověřených informací ze zákulisí by měl dnešní utkání navštívit i běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Oba týmy pomalu nastupují na ledovou plochu. Utkání bude moci brzy začít.

00:01

00:13
    Kanada se hned vydala do prvního útoku, Chimera nahazoval puk zpoza branky, v brankovišti ho však přikryl pozorný Nilsson.

00:33
    Střela Ericssona z levého kruhu končí v lapačce pozorného Scrivense.

00:52
    Nahození Järnkroka ze středního pásma končí na betonech Scrivense. Zatím se hraje opatrné utkání.

01:40
    Další pokus dostat se do útočného pásma se Švédům nevyvedl, jejich průchod zastavuje icing.

01:45
    Ward se snažil tečovat skákavý puk na hranici brankoviště Švédska, poslal ho ale těsně mimo švédskou bránu.

02:39
    Střela Franssona z pravého křídla končí na pozorném brankáři Kanady, který puk tlumí na své hrudi.

03:37
    Backlund hledal od levého mantinelu volného spoluhráče před bránou soupeře, našel ale jen kanadské hole.

04:37
    Prvních pět minut se hraje opatrně z obou stran. Nikdo nechce příliš otevřít své obranné pásmo, oba týmy spíše vyčkávají, co předvede ten druhý.

05:24
    První přesilová hra v zápase. Gudbranson (CAN) je vyloučen za držení.

05:33
    Kanada ale vyhrála první buly a ihned vyhazuje puk přes všechny čáry.

05:54
    Střely Nyquista z pravého kruhu mířila těsně mimo vzdálenější tyč kanadské brány.

06:18
    Axelsson si najel mezi kruhy, v dobré šanci ale trefil jen clonícího kanadského obránce.

06:46
    Švédové ve své přesilové hře svírají soupeře, ten se ale zatím s vypětím všech sil brání.

06:58
    Až teď se podařilo Kanadě po delší době vyhodit puk z pásma.

07:19
    Další útok Švédů brzdí postavení mimo hru.

07:24
    Rána Nygrena od modré čáry končí na betonech pozorného Scrivense. Následně hraje Kanada v plném počtu.

08:21
    Kanada následně zatlačila svého soupeře před bránou Švédska, MacKinnon se na hranici brankoviště tlačil k dorážce, obránci Švédska ho ale dokázali udržet daleko od puku.

08:32
    Obrovská šance Backlunda, který se mezi kruhy dostal k volnému puku! Dokonce byl švédský útočník v mezikruží chvíli sám, jeho střela ale končí na parádním zákroku brankáře Scrivense!

09:00
    Turris se snažil obkroužit bránu soupeře a následně zakončit u vzdálenější tyče. Byl ale faulován.

09:02
    Tim Erixon (SWE) je vyloučen za hákování. První přesilovka pro Kanadu.

09:10
    Švédové vyhráli první buly a osvobozují se.

09:30
    Rána Ellise od modré čáry končí na betonu Nilssona. Následně ho dokázali obránci Švédska vyhodit do středního pásma.

09:43
    Další rozjetí útoku se Kanadě nevyvedlo – icing.

10:09
    Ward nezpracoval na levém kruhu přihrávku od Brouwera a Švédové mohou v klidu vyvést puk pryč z pásma.

11:04
    Švédové v plném počtu.

11:31
    Další přesilová hra pro Kanadu. Za nedovolené bránění je vyloučen Andersen (SWE).

11:50
    Ani tentokrát se Kanaďané ke střele v útočném pásmu nedostali a soupeř může vyhodit.

12:12
    Hodgson se mezi kruhy dostal k další střele, bohužel pro něj ale trefil jen brankáře Švédska.

12:41
    Další pokus vyslal z pravého kruhu Kadri, s touhle střelou však neměl Nilsson tolik potíží a puk v poklidu kryje v lapačce.

12:49
    Po vyhrání dalšího buly se mohou Švédové osvobodit.

13:06
    Švédové se opět velmi dobře brání, Kanada má problémy usadit se v útočném pásmu.

13:27
    MacKinnon se zpoza brány natlačil před bránu Švédska, kde byl zcela sám, jeho pohotová střela ale končí opět na Nilssonovi. Ten si dobře vybruslil a zmenšil kanadskému mladíkovi střelecký úhel.

13:31
    Ani druhou přesilovou hru Kanada nevyužila, Švédové hrají v plném počtu.

13:49
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédové otevírají brankový účet dnešního duelu! Po nahození Möllera z levého kruhu se k volnému puku mezi kruhy prodral JOAKIM LINDSTRÖM, najel si s ním blíže k bráně a následně bekhendem překonal kanadského brankáře. Ten si na puk sice sáhl, nakonec se mu ale i tak došoural za brankovou čáru! Asistence: Oscar Möller.

» Lindström otevírá skóre utkání,

15:10
    Švédové pokračují ve svých ofenzivních choutkách. Další střelu Nyquista z pravého kruhu musí tlumit na své výstroji brankář Scrivens.

15:36
    Dobrá střelecká pozice pro Franssona, ten však z mezikruží vyprášil jen pravý beton kanadského brankáře!

16:08
    I Kanaďané se chtěli rychle vydat do útočného pásma, zabrzdil je ale ofsajd.

16:33
    Bylo nařízeno trestné střílení! Huberdeau se dral do samostatného úniku, byl ale faulován Burströmem!

16:33
    Skóre se nemění! Huberdeau neprovedl sice svůj nájezd špatně, zvolil Forsbergovu kličku v opačném gardu, položil si brankáře na led a následně mu už dával puk bekhendem do prázdné brány. Nilsson se však ale roztáhl a špičkou lapačky dokázal puk vyrazit mimo!

» Neproměněný nájezd.

17:20
    Další zajímavá pozice Švédů, z pravého kruhu pálil Klasen, Scrivens ale tlumí puk ve své náruči.

18:07
    Kanaďan Hodgson se zpoza brány snažil najít Kadriho mezi kruhy, ten byl ale na poslední chvíli pokryt švédskou obranou.

19:28
    Gustafsson dostal puk na pravý kruh, z první ale přestřelil kanadskou bránu.

20:00

Další třetina začne přibližně v 16:32.

První třetina zápasu mezi Kanadou a Švédskem je u konce, viděli jsme v ní jednu branku. O tu se postaral v 14. minutě švédský útočník Lindström.

Zápas o první místo ve skupině je zatím velmi pohledný, k vidění bylo mnoho gólových situací, Kanaďané dokonce nevyužili trestné střílení. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který se na dnešní zápas přišel osobně podívat, se jistě nenudí.

Střely na bránu v první třetině: 8 – 11.

Hráči obou týmů se vrací na ledovou plochu, druhá třetina bude moci začít.

20:01

20:16
    Z pravého křídla vyslal střelu z první Möller, jeho dělovka vyprášila beton kanadského brankáře.

20:30
    Následně střílel z pravého kruhu Backlund, Scrimens ale zasahovat nemusel, švédský střelec minul.

21:06
    Švédové přidávají na začátku druhé třetiny druhou branku! Nyquist vybojoval za bránou soupeře puk a okamžitě ho poslal před kanadskou svatyni. Zde číhal nikým neatakovaný LINUS KLASEN, který se do puku z první opřel a přesně ho umístil do levého horního rohu kanadské brány. Asistence: Gustav Nyquist, Mattias Ekholm.

» Klasen zvyšuje na rozdíl dvou branek – 0:2.

22:51
    Järnkrok v další obrovské šanci svého týmu. Jeho střela z pravého kruhu ale končí na boční síťce kanadské brány!

23:12
    Následně si před bránu najížděl Danielsson, který se prohnal kolem soupeřova obránce, rána se mu ale nakonec nepodařila. Přestřelil.

23:45
    Švédové vyhazují puk na zakázané uvolnění.

23:45

23:52
    Kanada právě vstřelila branku!
    Kanada snižuje stav bitvy o první místo! Na hranici brankoviště uplatnil svůj důraz BRAYDEN SCHENN a přes několik švédských holích dopravil puk do soupeřovy brány. Kanadská agresivita tak sklízí plody své práce, Kanaďané jsou svému soupeři výsledkově opět v patách. Asistence: Jonathan Huberdeau.

» Schenn snižuje na 1:2.

24:27
    Brouwer se dostal mezi kruhy, jeho střela ale zamířila těsně mimo.

25:54
    Hodgson si z pravého kruhu sjel blíže k bráně, dostal ideální pas, z první ale trefil jen přesouvajícího se brankáře Nilssona!

25:55
    Gustavsson (SWE) je vyloučen za vysokou hůl.

26:40
    Schenn v obrovské šanci! Po dalším tlaku do brány se zjevil sám na hranici brankoviště, v jasné šanci ale trefil jen beton brankáře Nilssona. Kanadský střelec se neprosadil ani z dorážky.

27:46
    Kanada využívá přesilovou hru a srovnává stav zápasu na 2:2! Na modré čáře napřáhl kapitán KEVIN BIEKSA, který po velkém nápřahu prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Asistence: Cody Hodgson, Morgan Rielly.

» Bieksa vyrovnává na 2:2.

29:05
    Střelecký pokus Scheifeleho z pravého křídla končí na vyrážečce švédského brankáře. Kanada má více ze hry.

29:07
    Další přesilová hra je tu. Burström (SWE) je vyloučen za hákování.

29:23
    Ihned po buly pálí od modré Garrison, brankář Švédska na místě.

30:00
    Nahození Hodgsona tečoval Kadri mezi kruhy jen do betonu přesouvajícího se Nilssona.

30:12
    Následně se Švédové mohou osvobodit.

31:05
    Huberdeau netrefil na levém kruhu skákající puk, Švédové vyhazují od svého brankáře.

31:07
    Švédové následně hrají v plném počtu.

32:10
    Bieksovo nahození ze středního pásma končí po zásahu brankáře Nilssona v ochranné síti. Kanada získala útočné pásmo.

32:19
    Přesilová hra pro Švédsko. Vyloučen je Ward (CAN) za podražení.

32:38
    Lindström vyslal od pravého mantinelu nepříjemnou ránu švihem. Brankář Scrivens na ni ale dobře viděl a v poklidu tlumí puk ve své náruči.

33:04
    Rána Möllera od modré čáry byla sražena mimo, následně se Kanada může osvobodit.

33:32
    Sjögren ve velké šanci na hranici kanadského brankoviště. Útočník Švédska se snažil dotlačit puk do brány soupeře, nakonec ale ve skrumáži neuspěl.

34:08
    Pěkně sehraná akce Švédska. Ke střele na pravém kruhu se dostal Axelsson, z první ale trefil jen přemisťujícího se Scrivense.

34:22
    Kanada hraje v plném počtu.

34:45
    Střela Franssona z levého kruhu končí opět v náruči Scrivense. Švédové jsou po přesilové hře stále aktivnější.

34:51
    Ihned po buly vypálil Klasen, puk končí v lapačce Scrivense.

35:32
    Spíše propagační střela Reada z pravého kruhu nenadělala švédskému brankáři mnoho problémů.

36:28
    Střela Bieksy od modré čáry byla sražena mimo.

36:54
    Bude se vylučovat. Za nedovolené bránění je vyloučen MacKinnon (CAN).

37:27
    Rána Ekholma od modré čáry vypadla Scrivensovi z výstroje, puk nakonec ale zamířil mimo tři tyče jeho brány.

38:00
    Po další střele Backlunda z pravého kruhu vznikla před Scrivensem další mela, kanadský brankář ale tentokrát udržel puk pod svoji kontrolou.

38:37
    Po tečovaném nahození Lindströma se mohou Kanaďané osvobodit.

38:54

39:38
    Järnkrok se prodral středem útočného pásma až mezi kruhy, jeho nepříjemnou ránu vytěsnil Scrivens mimo.

40:00
    Ještě jedno vyloučení. Klasem (SWE) inkasuje dvě minuty za krosček.

40:00

Další třetina začne přibližně v 17:22.

Druhá třetina je u konce, viděli jsme v ní tři branky. Nejprve se do dvoubrankového vedení dostali Švédové, to jim však do konce druhé dvacetiminutovky nevydrželo. Probudili se totiž i kanadští střelci, kteří do přestávky stačili vyrovnat na aktuálních 2:2. A další branky mohly klidně padnout.

Stále se totiž hraje kvalitní utkání s velkým množstvím šancí. Divákům, kteří dnes vážili cestu do haly Čižovka, se bitva o první místo v tabulce musí jistě líbit!

Střely na bránu:

ve třetí třetině: 16 – 12
    celkově: 24 – 23.

Oba týmy jsou zpět na ledové ploše, třetí třetina bude moci začít.

40:01

40:30
    Hodgson se ke střele na pravém kruhu nedostal, o puk ho obrala obrana soupeře.

40:59
    Kanada je stále usazena v útočném pásmu, hraje totiž přesilovou hru z konce druhé třetiny.

41:09
    A přesilovka to bude ještě silnější. Vyloučen je Ericsson (SWE) za podražení. Švédové se budou necelou minutu bránit ve třech.

41:27
    Rána Garrisona od modré mířila těsně mimo.

41:49
    Další ránu vyslal Turris, beton Nilssona na místě.

42:00
    Švédsko je z nejhoršího venku a již hraje ve čtyřech bruslařích.

42:27
    Ellis neudržel puk na modré čáře a soupeř se může znovu osvobodit.

43:10

43:21
    Pokus o rychlý protiútok brzdí ofsajd, Lundqvist byl v útočném pásmu příliš rychle.

43:48
    Bekhendový pokus Backlunda z pravého kruhu končí opět na pozorném brankáři Kanady.

43:57
    Přesilovka pro Švédsko. Vyloučen je Myers (CAN) za držení.

44:21
    Backlund rychlým pasem nenašel svého spoluhráče před bránou.

44:59
    Kanada se zatím dobře brání, soupeř se nemůže dostat do vyložené šance.

46:15
    Nyquist dostal puk na levé křídlo, z první mířil do poloodkryté brány, jeho ránu ale srazil kanadský obránce těsně mimo.

46:00
    Rána Ekholma od modré čáry mířila těsně mimo, Scrivens nemusel zasahovat.

46:00
    Zároveň hraje Kanada v plném počtu.

46:39
    Střela Hjalamarssona z levého kruhu letěla vysoko nad.

47:09
    Zajímavá šance Švédska. Mezi kruhy si najel Backlund, přestřelil ale kanadskou bránu!

47:36
    Švédové tlačí svého soupeře, dobrou příležitost měl Möller, trefil ale jen beton brankáře Scrivense.

48:02
    MacKinnon z přečíslení tři na jednoho vzal celou zodpovědnost na sebe, mířil nad rameno švédského brankáře, který jeho pokus dokázal vyrazit mimo.

48:29
    Švédům se následně nepodařil přechod do útočného pásma, po icingu se buly vrací zpět před Nilssona.

48:57
    Brouwer si sjel mezi kruhy, jeho lehká teč ale zamířila těsně mimo levou tyč švédské brány.

49:26
    Střela Nyquista od levého mantinelu taktéž netrefila bránu soupeře.

50:02
    Järnkrok si z levého křídla vybruslil na kruh pro vhazování, jeho pokus švihem ale nezamířil mezi tři tyče kanadské brány.

50:24
    Kanada hrála v šesti bruslařích a bude tak hrát v oslabení. Trest za hráčskou lavičku odpyká Scheifele.

50:24
    Dnešní utkání sleduje 8 453 diváků!

50:39
    Danielsson dostal puk mezi kruhy, z první ale nezamířil přesně.

51:11
    Parádní akce Axelssona, který se z mezikruží vydal až k brankovišti Kanady, po cestě oklamal snad tři obránce soupeře společně s brankářem Scrivensem, puk ale do poloprázdné brány nedokázal poslat!

52:18
    Dále se už Kanaďané brání bez větších potíží.

52:24

52:59
    Zakázané uvolnění Kanady, buly se stěhuje před Scrivense.

53:54
    Nepříjemná rána Gudbransona od modré čáry nadělala Nilssonovi hodně problémů, nakonec ale puk ve své výstroji dokázal udržet. Švédský gólman ustál i nápor důrazného útočníka Huberdeaua.

54:15
    Hodgsonova střela z mezikruží končí na betonu pozorného Nilsson.

54:52
    Zakázané uvolnění Švédů, buly před Nilssonem.

54:58
    Další zákrok pro Nilssona. Myersovo nahození od modré čáry tlumí brankář Švédska ve své výstroji.

55:07
    Möller napřáhl na pravém křídle, jeho pokus byl zblokován mimo.

55:56
    Fransson z pravého křídla nezaskočil brankáře Kanady. Ten byl sice dezorientovaný, pomohli mu ale jeho obránci.

56:55
    Závěrečné minuty třetí třetiny jsou opatrné z obou stran, oba týmy si jsou vědomi faktu, že rozhodnout může každá chybička.

57:21
    Po nenápadném pokusu Reada přeruší Nilsson raději hru. Buly po jeho pravici.

58:00
    Ofsajd brzdí další útok Kanady. Zároveň byly ohlášeny poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:26
    Nahození Ekholma z levého křídla končí na pozorném brankáři Scrivensovi.

59:07
    Turris se snažil z pravého křídla najít před bránou některého ze svých spoluhráčů, prostor byl ale důkladně vyčištěn švédskou obranou.

59:50
    Kanada se ubránila asi poslednímu útoku soupeře, pomalu směřujeme do nastaveného času.

60:00

Ve třetí třetině již branka k vidění nebyla, stav je tak stále nerozhodný 2:2 a na řadu bude musí přijít prodloužení. To začne po krátké přestávce.

ve třetí třetině: 6 – 7
    celkově: 30 – 30.

60:01

60:14
    Kanadě se první přechod do útočného pásma nevyvedl – icing.

60:36
    Velká šance Švédů! Po střele Möllera z levého křídla se o dorážku snažil Backlund, brankář Scrivens však dokázal pokrýt oba dva pokusy.

61:21
    Myers hledal od pravého mantinelu před bránou některého ze svých spoluhráčů, tam ale nikdo nebyl.

62:38
    Po velké šanci Axelssona před kanadskou bránou udeřilo na druhé straně. Kanaďané se utrhli do rychlého přečíslení dva na jednoho, z levého křídla předložil Scheifele puk na volného RYANA ELLISE, který jednoduchou tečí překonal brankáře Nilssona. Brankář Švédska během přesunu roztáhl betony a mezi nimi mu puk propadl do svatyně. Asistence: Mark Scheifele, Troy Brouwer.

» Ellis rozhoduje o vítězství Kanady.

Nejlepší hráči zápasu:

CAN: Jonathan Huberdeau
    SWE: Anders Nilsson.

v prodloužení: 1 – 2
    celkově: 31 – 32.

Je dobojováno! Ze strhující podívané nakonec jako vítěz odchází tým Kanady, který přehrál Švédsko v prodloužení. Vítěznou branku trefil z přečíslení dva na jednoho obránce Ellis. Kanada v zápase sice ztrácela dvě branky, nepříznivý výsledek ale dokázala dorovnat a v nastaveném čase rozhodnout o své výhře.

Kanada si tak na svůj účet připisuje dva body za výhru v prodloužení a v tabulce skupiny A jde před Švédsko. Oba mají sice na svém kontě shodně 15 bodů, Kanada ale díky lepšímu vzájemnému zápasu zatím okupuje čelní pozici.

Ode mne je to pro dnešek z haly Čižovka vše, loučím se s vámi a těším se někdy příště na počtenou.
    Cestu našich mladých reprezentantů U18 šampionátem ve Finsku si můžete připomínat originálním dresem. Ten nyní můžete získat v této aukci.

Pavel Kuba

Branky a nahrávky: 24. Schenn (Huberdeau), 28. Bieksa (Rielly, Hodgson), 63. Ellis (Scheifele, Brouwer) – 14. Lindström (Möller), 22. Klasen (Nyquist, Ekholm)

Kanada: Scrivens (Reimer) – Bieksa (C), Garrison, Coburn, Myers, Ellis, Gudbranson, Rielly – Turris, Read, Chimera – Schenn, Huberdeau, MacKinnon – Hodgson, Brouwer, Kadri – Monahan, Ward, Scheifele.

Rozhodčí: Olenin (RUS), Rantala (FIN) – Raming (RUS), Suominen (FIN)

Diváci: 8 453