Chabarovsk – Dynamo Moskva 2:3 (kon.) | Vladivostok – Soči 1:0 (3:2 po s.n.) | Novokuzněck – Jaroslavl 0:1 (kon.)
Novosibirsk – Viťaz 2:3 (kon.) | Čerepovec – Jekatěrinburg 3:2 (1:0 po s.n.) | Jokerit – Ufa 2:4 (kon.)
N.Novgorod – Kazaň 3:2 (kon.) | Petrohrad – Omsk 3:2 (po pr.) | Riga – Barys 2:3 (kon.)
Jokerit Helsinky
2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
Salavat Julajev Ufa
Neděle 19.10.2014, 15:00 • Hartwall Areena, Helsinki • KHL

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:00.

Jokerit se snaží dohnat vedoucí duo CSKA a Petrohrad v Západní konferenci, Ufa naopak stíhá lídra Černyševovy divize z Omsku. Domácí jsou v utkání mírným favoritem, neboť se jim před vlastními fanoušky poměrně daří.
    dnes dres Jokeritu neobléknou Hahl, Huhtala ani Rita, kteří jsou na listině zraněných

Finský celek má opravdu výtečnou formu, z 19 odehraných utkání prohrál po základní hrací době jen třikrát, celkem se radoval patnáctkrát z vítězství. Aktuální sérii domácích zápasů načal výhrou 5:2 nad Dinamem Riga a 4:2 nad Barysem Astana.

To Ufa si představovala možná o poznání lepší výsledky, přece jenom na vedoucí Magnitogorsk ztrácí ve Východní konferenci už jedenáct bodů. Hosté načínají nový trip, naposledy ze čtyřzápasové domácí série vytěžili jen dvě vítězství.

Češi v utkání:

Petr Koukal (JOK)
    fanoušci Jokeritu se zápasu s Ufou již nemohou dočkat

Který z týmů vstřelí první branku v první třetině?

Jokerit Helsinky: Helenius (Karlsson) – Gunderson, Väänänen, Karalahti, Ohtamaa, Lajunen, Jaakola – Aaltonen, Kapanen, Sallinen – Todd, Harju, Mäki – Moses, Koukal, Omark – Pöysti, McLean, Ben-Amor

Salavat Julajev Ufa: Irving (Sochatskij) – Kutuzov, Lekomcev, Kulda, Heikkinen, Kolcov, Višněvskij, Bodrov, Setdikov – Hartikainen, Sjomin, Makarov – Mereskin, Chlystov, Tolpeko – Skačkov, Pihlström, Kajgorodov – Gluchov, Slepyšev, Pankov

Rozhodčí: Rogačjov, Naumov – Sazonov, Balodis.

00:01

00:44
    Mäki nahodil puk dopředu, u zadního mantinelu o něj zpětně bojoval, ale neuspěl. Ufa k šanci soupeře nepustila.

01:25
    Rozhodčí poprvé přerušují hru, konkrétně pro ofsajd. Vhazovat se bude ve středním pásmu.

01:55
    Čtvrtá pětka Ufy je na ledě. Pankov se nyní snažil dobruslit dlouhou přihrávku, která skončila až za čevenou čárou. Marně.

02:32
    Mizerná přihrávka zpoza branky dostala Salavat ven z útočného pásma. Rozehrávat další akci tak musí obránce Kutuzov.

03:24
    Ani další útok se hostům nezdařil. Na Ohtamau dotíral Sjomin, ovšem neúspěšně. Jokeritu se podařilo vyhodit puk do bezpečí.

04:10
    Harju se dostal poprvé k jakémusí střeleckému pokusu. Dokázal se dostat ze sevření za brankou, pak si najel k tyčce, odkud však Irvinga nepřekonal.

04:50
    Velký závar před brankou Heleniuse! Ten vůbec nevěděl, kde má kotouč. Nejprve vypálil Pihlström z blízkosti, poté se puk dostal ke Kajgorodovi, jenž ho vracel před brankoviště a tam se nakonec nedokázal prosadit Skačkov.
    závar před Heleniusem

05:32
    Hra už pokračuje bez přerušení nějaké čtyři minuty. Hosté jsou o něco lepším mužstvem, jsou více na puku, ale výraznější tlak si vytvořit nedokážou.

06:14
    Tahle střela nebezpečná nebyla, Helenius jí v pohodě schoval do výstroje. Následuje komerční přestávka.

07:03
    Ofenzíva Jokeritu je zatím hodně kostrbatá. Irving, právě bývalý brankář Jokeritu, zatím neměl ještě pořádnou práci.

07:53
    Jokerit zase jen tak nahodil kotouč dopředu. Na obranu domácích však musíme říci, že Salavat zatím skvěle brání.

08:41
    Ufa právě vstřelila branku!
    Menší tlak přetavili hosté v branku. Rychlou akcí na tři rychlé přihrávky vymazali obranu Jokeritu. Skačkov si pak počkal na najíždějícího si ANTTIHO PIHLSTRÖMA, který před Heleniusem lehce tečoval. Asistence: Jevgenij Skačkov, Kirill Kolcov.
    PIHLSTRÖM - 0:1

09:10
    Irving musel řešit dvě ne příliš nebezpečné střely. Takhle Jokerit soupeřova gólmana určitě nepřekoná.

10:15
    Helenius nyní po delší době v akci. Puk ale ostatně jako i v předchozích případech v pohodě polapil.

11:01
    Zase se domácí nedokázali dostat do pásma. V útoku musí být kreativnější, jinak se gólově rozhodně neprosadí.

11:25
    Omark byl nyní tvrdě sražen v útočném pásmu na mantinel, a ačkoli celá hala viděla faul, rozhodčí tahle situace nijak z míry nevyvedla.

12:43
    Kutuzov nahazoval puk na Heleniuse, před ním se objevil dorážející Heikkinen, ale na domácího gólmana nevyzrál.

13:20
    Koukal nyní čeká za brankou na své spoluhráče, kteří šli střídat. Opět Ufa dobře ubránila další dva útoky.

14:15
    Bodrov i jako obránce ukázal, že má šikovné ruce. Chtěl si svého soupeře obhodit jednoduchou kličkou, a i když neuspěl, vypadalo to pěkně.

14:54
    Väänänen se od modré snažil přihrát k pravému kruhu. Naznačil střelu, celkem zmátl soupeře, jenže jeho spoluhráč měl problém se zpracováním.

16:02
    Sjomin hezky přihrál na modrou čáru najíždějícímu si Hartikainenovi, ten se ale nedostal do střelecké pozice. Bude se ale vylučovat.

16:05
    Karalahti (JOK) je na trestné lavici, obdržel menší trest za držení.

17:15
    Až nyní Helenius musel zasahovat. Od modré čáry dobře vypálil Višněvskij, trefil však pouze betony domácího gólmana.

17:39
    Hosté využili hned svou první přesilovku. Na bombu od modré čáry od IVANA VIŠNĚVSKÉHO nemohl Helenius vůbec reagovat. Na střelu skoro neviděl, navíc byla naprosto přesná. Asistence: Kirill Kolcov, Alexej Kajgorodov.
    VIŠNĚVSKIJ - 0:2

18:10
    Další vyloučení na straně Jokeritu. Podražení se dopustil Koukal (JOK), domácí budou dohrávat třetinu o čtyřech.

19:00
    V této početní výhodě zatím Ufa nevymyslela nic světoborného. Má celkem problém dostat se do pásma.

19:44
    Hosté sice zmáčkli soupeře na jeho polovině, jenže bez úspěchu. Helenius mohl být v této chvíli naprosto v klidu.

20:00

Který z týmů vyhraje druhou třetinu?

Jokerit zatím nehraje vůbec dobře. Ufa je směrem dopředu aktivnější, vzadu navíc drží pevně jako skála. Asi zasloužený je aktuální výsledek po první třetině. Finský celek musí zabrat, jinak v tomhle zápase neuspěje.

Další třetina začne přibližně v 15:48.

20:01

20:10

20:15
    Hosté se dostali do další gólové možnosti! Helenius však položil beton ke své levé tyčce a nikoho z první lajny soupeře ke gólu nepustil.

21:15
    Celkem komická situace u střídačky Jokeritu. Ani Kulda, ani Ben-Amor již nechtěli hrát, ale rozhodčí hru stejně nepřerušili. Puk byl přitom pod několika bruslemi.

21:36
    Jokerit právě vstřelil branku!
    Domácí z ničeho nic snižují stav. LINUS OMARK si vzal puk za brankou, Koukal mu skvěle odstavil protihráče, takže domácí forvard pak vybruslil do mezikruží, odkud zamířil přesně pod břevno. Asistence: Steve Moses, Petr Koukal.
    OMARK - 1:2

23:05
    Jokerit začíná kousat, Salavat jako by trošku polevil. Branka Omarka jako by finský celek hodně nakopla.
    střela Mosese

23:50
    Moses dostal parádní žabku někam k pravému kruhu. Ocitl se možná ale až v moc velkém úhlu, takže trefil jen Irvinga.

24:25
    Utkání začíná mít pořádné obrátky! Jokerit mohl vyrovnat, ale Irving nakonec skvěle zasáhl. Todd parádní přihrávkou z levé strany našel u tyčky volného Omarka, který nezakončil přesně.
    skvělý zákrok Irvinga

25:07
    Zápas má nyní neuvěřitelný spád, hra se přelévá z jedné strany na druhou. Ani rozhodčí do hry zbytečně nezasahují.

25:16
    Väänänen (JOK) je dalším vyloučeným na straně domácího celku. Dostává dvě minuty za vražení na hrazení.

26:03
    Hartikainen se dostal k doržanému puku a mohl dorážet za ležícího Heleniuse! Jenže byl zezadu faulován. Salavat bude mít k dispozici přesilovku 5 na 3.
    tísněný Hartikainen se neprosadil

26:05
    Hákování se dopustil Ohtamaa (JOK) a půjde si odsedět minimálně dvouminutový trest.

27:00
    Další finský střelec se dokázal prosadit proti Jokeritu. ILKKA HEIKKIEN pálil prakticky z totožné pozice, jako jeho spoluhráč Višněvskij, a jeho pulemice od modré čáry zase zapadla za Heleniuse. Asistence: Alexandr Kutuzov, Dmitrij Sjomin.
    HEIKKINEN - 1:3

28:05

28:58
    Jen díky velkému důrazu se Salavatu podařilo ubránit dvoubrankové vedení. Tohle byla pohledná akce ze strany domácího mužstva. Před hostující brankou se pak trestuhodně ocitli volní Moses a Lajunen, kteří zběsile macháli hokejkama, ale puk za brankovou čáru nedotlačili.
    dorážející Moses s Lajunenem

29:26
    Irving schoval puk do výstroje. Následovat bude komerční pauza a čištění ledu.

30:00
    Makarov se nyní snažil překonat Heleniuse, ten byl ale mužem na svém místě.

30:31
    ILKKA HEIKKIEN a jeho druhý zásah v tomto utkání. Obrana domácích jako by si ho vůbec nevšímala, takže Fin stačil objet branku, v pohodě si připravil svou střelu, kterou pak usměrnil nad lapačku Heleniuse. Asistence: Děnis Tolpeko, Alexandr Mereskin.
    HEIKKINEN - 1:4

31:50
    Rozhodčí hru přerušili, puk se dostal mimo hrací plochu. Vhazovat se bude v obranném pásmu Ufy.

33:03
    Jokerit nezaložil akci dobře, takže se vystavili jen do zakázaného uvolnění. McLeanova přihrávka nebyla zkrátka přesná.

33:49
    Omark je dnes hodně vidět. Zkouší přihrávkami nebo lehkými nahozeními vybídnout spoluhráče ke skórovaní, jako v tomto případě. Prozatím je právě on jediným střelcem tohoto střetnutí.

34:35
    Irving nepředvedl úplně jistý zákrok. Asi na puk úplně dobře neviděl. Nakonec ho před dotírajícím protihráčem schoval na zemi pod lapačku.

35:14
    Kolcov, Kajgorodov a poté Skačkov. Tohle byla parádní kombinace! Hostující forvard ale z mezikruží trefil jen vyjetého Heleniuse.

35:58
    Bodrov (UFA) je prvním vyloučeným tohoto utkání na straně hostí. Počínal si hodně nevybíravě, faul kolenem na koleno. Dost nepříjemné. Od rozhodčích si vysloužil dvě minuty za podražení.

36:41
    Domácí se zatím k ohrožení branky Irvinga nedostali. Ufa tohle oslabení zatím brání velmi dobře.

37:15
    Mereskin se dokonce na druhé straně dostal do jakéhosi brejku, ale neuspěl. Střela byla zablokována. Ihned poté odjel střídat.

37:58

38:30
    Zbývá nám zhruba minuta a půl do konce třetiny. Udá se na ledě ještě něco zajímavého?

38:40
    No, prosím! Ještě rozhodně není konec této části. Pankov vystřelil ihned z první a Heleniuse trefil do betonu. Puk se šoural, šoural, ale k určenému cíli se nedošoural.
    Pankovova nebezpečná střela

39:04
    Ještě jedno vyloučení na straně hostujícího mužstva. Skačkov (UFA) dostává dvě minuty za podražení.

39:35
    Jokerit se snažil založit jeden z posledních útoků, jenže Salavat se postavil na modrou a soupeře do akce nepustil.

39:48
    Ještě se o střelu z mezikruží pokusil Todd, jenže se zakončením dost otálel, takže trefil jen obránce před sebou.

40:00

Který z týmů vstřelí první branku ve třetí třetině?

Hosté navýšili náskok a vedou dokonce už o tři zásahy. Jokerit se sice dostal na dostřel, jenže pak ho zazdily dvě branky finského útočníka Heikkinena. Spolu s Pihlströmem tak jsou střelci, kteří vlastně potápí klub jejich rodné země.

Další třetina začne přibližně v 16:41.

40:01

40:48
    Domácí ještě dohrávají na začátku třetího dějství početní výhodu. Ale do vážnější šance se nedostali.

40:48
    Lekomcev (UFA) je dalším vyloučeným na straně Salavatu. Dopustil se hákování.

41:54
    Musíme připomenout, že domácí před vlastními fanoušky mnohokrát otočili prohraný zápas. Je ale pravda, že proti dobře bránící Ufě to půjde dost ztuha.

42:48

43:10
    Moses to na Irvinga zkoušel z úhlu, jenže skulinku v jeho výstroji nenašel. Bude se ale vylučovat, Lekomcev totiž soupeře bránil nedovoleným způsobem.

43:11
    Lekomcev (UFA) odešel na trestnou lavici za držení.

44:10
    Moses se u levé tyčky zase tlačil k dorážce. Následně velmi dobře vypálil Jaakola, Irving však reflexivně nastavil lapačku.

45:03
    Záměr Salavatu je jasný. Zbytečně neinkasovat a držet pohodlný náskok. Oslabení zatím brání velmi dobře.

45:11

46:32
    Obrovská možnost pro Chlystova! Ten dostal parádní přihrávku bekhendem od Tolpeka, jenže puk následně špatně trefil, takže Helenius nakonec dokázal zasáhnout.
    Chlystovova tutovka

46:55
    Višněvskij (UFA) je dalším, kdo si na trestné lavici odpočine. Dopustil se držení.

47:15
    Zatím je to ze strany Jokeritu velký zmar během početních výhodách. A ani tahle není žádnou výjimkou.

48:51
    Irving na všechno dobře viděl, poněvadž obránci mu prostor před brankovištěm dobře pročistili. Takže Kapanen se k dorážce neprotlačil.

48:55

49:31
    Hartikainen se dlouho mazlil s pukem u mantinelu, až nakonec našel na modré čáře svého obránce, jehož pumelice k Heleniusovi nezamířila.

50:15
    To snad není možné, co Jokerit nyní neproměnil! Jaakolovu přihrávku od modré čáry Karalahti vrátil na Ben-Amora, jehož dorážka za brankovou čáru o kousek neskončila. Puk skončil na tyčce.
    dorážka Ben-Amora skončila na tyči

50:38
    Celou předchozí situaci ještě rozhodčí konzultovali s videorozhodčím, ten ale potvrdil, že se o gól nejednalo.

51:58
    Příliš to nevypadá, že by se měli domácí měli nadchnout k nějakému obratu. Právě naopak pálil na druhé straně zprava Heikkinen, jenž však potřetí Heleniuse nepřekonal.

52:34
    Velký zmar v koncovce Jokeritu! Bodrov udělal obrovskou hrubici, když ztratil puk, Sallinen pak svého strážce jednoduchou kličkou obehrál a řítil se na Irvinga. Byl ovšem hákovaný, takže na hostujícího brankáře nevyzrál.
    hrubice Bodrova, únik Sallinena

52:34
    Bylo nařízeno trestné střílení.

52:34
    Sallinen (JOK) trestné střílení neproměnil, zkoušel složitou kličku a ta mu vůbec nevyšla.
    dost mizerný nájezd Sallinena

53:41
    Salavat v klidu drží puk na svých hokejkách. Čím více se blíží konec utkání, tím jako by se dohrávalo již jen z povinnosti.

54:06
    Rozhodčí vylučují opět na straně Ufy. Makarov (UFA) dostává 10 minut za projevy nesportovního chování. Zřejmě sudím něco ošklivého řekl.

Dnešní utkání sleduje 9583 diváků.

54:48
    Omark se chytře zbavil svého obránce, objevil se před Irvingem, ale překonat z blízkosti ho sám nedokázal.

55:01
    Oddechový čas pro hosty.

55:45
    Jaakola se snažil dostat do mezikruží a odtud vypálit, ovšem neúspěšně. Zase byl jeho pokus zablokovaný.

56:16
    Zase celkem slušná akce Jokeritu, jenže bídná koncovka. Irving je mezi třemi tyčemi neomylný stejně jako v případě střely Todda z pravého kruhu.

57:20
    Zhruba dvě a půl minuty do konce. Finský celek se snaží tlačit dopředu, jenže Salavat je tak trochu na koni. Snadno se mu brání tento pohodlný náskok.

57:43
    Že by ještě drama? Jokerit teď naprosto vyšachoval soupeřovu obranu. A znělka z filmu Rocky zní celou arénou. Kombinace na jeden ťukes se nakonec dostala až ke STEVEMU MOSESOVI, jenž pohodlně zakončil za Irvinga. Asistence: Petr Koukal, Linus Omark.
    MOSES - 2:4

57:58
    Domácí to ještě zkusí! Mají prádznou branku, Helenius je na střídačce.

58:43
    Oddechový čas pro domácí.

59:09
    Ze strany Jokeritu je to sympatické. Snaží se s výsledkem pořád něco udělat, dokud není konec. Teď Irving musel schovat puk před dorážejícím Mosesem.

59:32
    Moses a jeho další střela z levé strany. V poslední třetině má tenhle útočník ale velký apetit.

60:00

Ufa nakonec ve třetí třetině vedení udržela. I když domácí v závěrečných minutách celkem slušně zatlačili, k úspěchu to nevedlo. Salavat byl daleko lepší v koncovce, podržel je i gólman Irving, takže nový trip začíná rozhodně velmi cenným výsledkem.

Československá stopa v utkání:
    Petr Koukal (JOK) 0+2, 1 střela, čas na ledě 19:55

Z mé strany vše, u dalších on-line přenosů brzy nashledanou. (17:18:44)

Patrik Sandev

Branky a nahrávky: 22. Omark (Moses, Koukal), 58. Moses (Koukal, Omark) – 9. Pihlström (Skačkov, Kolcov), 18. Višněvskij (Kolcov, Kajgorodov), 27. Heikkinen (Kutuzov, Sjomin), 31. Heikkinen (Tolpeko, Mereskin)

Rozhodčí: Rogačjov, Naumov – Sazonov, Balodis